Dagblad voor Schiedam Omstreken. m r:r fiK V errader. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang Vrijdag 9 Januari 1914. No. 10820 Op den Balkan. oYereenlomstig op ie polis Yerielde Yoorwaarflen. bü verlies Qfflckeb berichten. Kennisgeving. GRONDBEDRIJF Gemeente Schiedam. Batteaisxdscfc JSleuws. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de verlies van een hand, voet of oog üollandsche Aigemeene van V erzekeringsbank, een duim; gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I 11| by verlies van eiken ande ren vinger. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter aigemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de in vordering der belasting op da honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 4de lijst voor het dienstjaar 1913, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Gemeente Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Ver ordening de belasting moet zijn voldaan veertien dagen na de dagteekening van het aanslagbiljet op straffe van vervolging, volgens de wet. Schiedam, 9 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De tiecretarts, V SICKENGA. Leveranciers aan bovengenoemd bedrijf worden dringend verzocht hun vorderingen over 1913 in te zenden vóór of op 15 Januari e.k, bij den Directeur van Gemeentewerken. Kantoor Korte Haven 33. Albanië. 'üe president der voorloopige Albaneesche ire- geering -ontkent met den mees-hen nadruk, nat hij iets uitstaande heeft gehad met Izzet -pasja. Bi] streeft er naar den door ae mogendheden aangewezen vórst als ^o-uvenein te doen uitroe pen. Het Turksche gezantschap- te Parijs is gemach tigd alle berichten over een candidatuur van Izzet pasja naar den Albanee-sc-hen troon en over plannen der Turksche regeering in Albanië zoo stellig mogelijk tegen te spreken. Rekir, emir van Grabeni, is te W aio na ge vangen genomen a-ls ho-ofd der beweging die heeft -geleid tot afkondiging van den staat van beleg1. De Egeïsche eilanden. Volgens de „Tribuna" zijn de mogendheden van het Drievoudig Verhand het op de voor naamste punten der kwestie nopens de- Egeïsche eilanden eens. Hun rest nog over de toewijzing v-ain Lemnos en Samotbrace een beslissing te nemen. ZWEDEN Uit Stockholm wordt gemeld: De bijzetting van het stoffelijk overschot van Uit den tijd der eerste Fransche Revolutie. 17) Van tijd tot tijd stond de ongelukkige stil en luisterde met ingehouden adem, of of hij niet de klok van 'nnabijzijnd dorp vernam, doch niets trof zijn oor dan 't huilen van den storm en 't nedervallen der fijne ijskorrels. En verder schreed hij den nacht in. Reeds dreigde de laatste kracht hem te verlaten, zijne voeten weigerden den dienst daar dook naast hem de donkere rots op, wier spits de twee kruisen droeg. Van moeheid over weldigd, onbekwaam ook slechts 'n enkelen tred verder te gaan, zonk hij aan den voet er van Beder. Moeizaam verhief hij 't hoofd zijne blikken zochten de duisternis te doordringen, maar ver geefs. Hij vouwde de handen en bad, beproefde dan weer zich te verheffen, en gaf zich eindelijk vol vertwijfeiiug aan zjjn overhij bereidde zich voor om te sterven. De wind huilde hem 'n doods bed in 'toor, de sneeuw overdekte hem steeds dichterspoedig zou hij begraven zijn. Op dit uur schemerde nog 'n enkel lichtje vóór 'nraam van 'tslot. Daar knielde de bedrukte de koningin-weduwe, S-ophic, heeft gistermiddag plaats gevonden in de slatkapel, waar een schit terend gezelschap bijeen gekomen was. Be halve de Zweedsche koninklijke familie, waren aanwezig de Deensche koninklijke familie, de vertegenwoordigers van den Duitschen keizer, van -den koning van Engeland, van de koningin var. Nederland, van het Noo-rsche koningspaar en van de groo-thertoginnen van Baden, van Luxemburg1 en Albany. Na de rouwplechtigheid werd de baar naar den lijkwagen gedragen. De stoet begaf zich naar de Riddarholmskerk. Onmiddellijk achter den lijkwagen schreden d-e koningen van Zweden en Denemarken, de kroonprins van Zweden, de erfprinsen, prins BemaAotte alsmede de buitenlandsche- konink lijke en vorstelijke personen. Niettegenstaande het hevig sneeuwde en bet 15 graden vroor, was een reusachtige mensehe-nma-ssa op de been. In de Riddarholmker-k werd -de kist in de Berna- d ofte-kapel bijgezet. DÜITSCHLAND. Uit Straatsburg wordt gemeld: In het proces tegen kolonel von Reutter requi re© rdij het Openbaar Ministerie vrijspraak, wat betreft de aanklacht, dat von Routier zich van het uitvoerend gezag te Zabern z,o-u hébben mees ter -gemaakt, daar bijt niet de overtuiging had, dat hij in strijd met de wet handelde, en z-etve-n dagen gevangenisstraf wegens vrijheidsbeirooving (opsluiting in den Pandoerenkelder). Tegen luitenant. Schadd eischte het O. M. drie dagen gevangenisstraf, daar hij' den ge tuige Kornmann in het gezicht geslagen liad, en vrijspraak van de aanklacht betreffende vrijheidsbero-o-ving en huisvredebreuk. Het vonnis zal eerst Zaterdagochtend om tien uur geveld worden, in verband met de inge wikkelde juridische kwestie, die in dit proces ter sprake gebracht is. Naar het „Berl. Tagebl." van wei-ingelichte zij-de verneemt, z-ou de Buits-che kroonprins zich in tegenwoordigheid van talrijke persoden, nog maals over de in-cidenten te Zabern go-uit heb ben. vooral in verband met de telegrammen, welke hij naar aanleiding: hiervan aan oveiste von Reutter gezonden heeft. De kroonprins zou daarbij o.m. het volgende hebben verklaard: „Het eerekleed van dan officier moet onvoor waardelijk tegen beschimpingen en baleedigin- ge-n beschermd wórden. Ik twijfel er niet aan, -of de -overgroo-te meerderheid van het D-uitsche volk was dezelfde meening toegedaan. Het is a? plicht van een commandant, om zijd officieren en man schappen met alle wettelijke middelen tegen be- lcedigingén te beschermen. In hoeverre in dit bizon dere géval onwettig gehandeld is, moet het gerecht uitmaken." De kroonprins zeide verder niet te- kunnen be grijpen, hoe men zijn uitlatingen, die een zuiver particulier karakter droegen, als een ingrijpen in een aanhangig proces kon beschouwen. Hij sprak ten slotte den wensch uit, dat de weduwe vóór 't beeld des gekruisten. De huilende storm hield haar wakker, met bedrukt hart smeekte zij tot God, om alle reizigers te land en de schippers op zee in zijne genadige hoede te nemen. De godsdienstis de rijke gave, waartoe de armen en ellendigen in hunnen nood ijlen, gelijk de hongerige vogels naar den korenbundel op t besneeuwde dak van den boeren hofstee. Naast 't voetbankje, waarop Bertha knielde, stond de harp, die sinds langen tijd stom geworden was. Onwillekeurig nam zij deze ter hand, en dwaalde met lichten vinger door de snaren. De plechtige klank, die zij 't instrument ontlokte, deed haar goedzij voelde zich lichter en meer gelaten, en verzonk in de lieflijke droomen. Zij zag René weder vóór zich, doorleefde weder den tijd harer eerste, gelukkige liefde, toen hart en hemel haar alle geluk der wereld schenen te beloven, 't Hart had woord gehouden, maar de hemel maar.... had hij haar dan iets beloofd Plotseling rustte de hand der jonge vrouw zij voelde haar hartebloed verstijven koud zweet parelde van haar voorhoofd. Mijn God, mijn God 1 nep zij sprong op en staarde met zonderlingen blik vóór zich in 't ledige Op 't zelfde oogenblik scheurde eene snaar der harp met dof geluid. Hie ben ikHier ben ik 1 riep Bertha. In koortsachtigen haast hulde zij zich in een mantel, trok de kap ervan over 't hoofd en stak een kleine lantaarn aan. Zacht zoende zij haren zoon en trok 't voorhang om zijn bedje samen, bevolking van Elzas-Lotharingen zich als een onafscheidelijk deel van het Diuitsc-he rijk mocht gevoelen; hij1 zelf zou steeds alle po-gingen in het werk stellen om zich een vriend ©n bescher mer van het rijkstand te toonen. TURKIJ5. Reuter meldt uit ConstantinopélTot de hoofd officieren, die gepensionneerd zijn, beknoren de maarschalken Zeki pasja en Ibrahim pasja, 11 generaals, 33 luitenant-generaals, 40 generaals- majoör, 12 kolonels van den generalen staf en 70 andere kolonels. De -desbetreffende irades zijn reeds uitgevaardigd. Terzelfder tijd verschenen irades over verschillende benoemingen en pro moties. Generaal Mahmoed Moektar pasja, gezant te Berlijn, werd benoemd tot inspecteur van 3de militaire .afdeeling, generaal-majoor Djavid pasja tot inspecteur van de 4de afdeeling, maarschalk Osman van de eerste en generaal Zeki van de tweede militaire afdeeling. Diertig kolonels zijn tot divisie-commandant bevorderd; de Luilsehe kolonel Bronsart von Sehellendorf werd benoemd tot, commandant van de derde divisie. De lijst van benoemingen bevat ook die van generaal Sanders tot commandant van het eerste leger corps. Tot de gepensionneerde officieren behoor en ver der nog generaal Blaque-pasja, militair attaché te Weenen; Osman Nizami-pasja, oud-minister van Publieke Weaken; Hassan Tashin-pasja, oud-com- oandant van het legerkorps te Saloniki, en bijna alle generaals van de troepen, die tijdens den oorlog het westelijke legér vormden. Essad-pasja is benoemd tot commandant van het derde leger korps, en Vetib-bev tot commandant der 22e di visie in de Hedjaz. De hoo-ge defensieraad van het ministerie van Oorlog wordt afgeschaft.) -De Turksche gezant te Berlijn ontving telegra fisch van den minister van Oo-rlog bevel om onmiddellijk te vertrekken en zijn nieuwe functie te aanvaarden. Enver-pasja, de minister van Oor log, bekleedt tevens de functie- van chef van den generalen staf. Een D-uitsch officier zal tot sous -chef worden benoemd. Ismael Hakhi-bev, een schoonzoon van den sultan en oud-militair atta ché te Weenen, is tot tweede sous-chef benoemd. De nieuwe begroeting van Oorlog wijst een be zuiniging van 3 millioen Turksche ponden aan ir. vergelijking met het loopende jaar. Men meent, dat Moekthar bey tot gezant te Petersburg en As-sim bey tot gezant te Berlijn benoemd zal worden. zal hun salarissen t>ot aan hun Jood toe be talen. VENEZUELA. De legatie van Venezuela te- Londen deelt mede, dat de aoor Castro georganiseerde op stand einde December definitief onderdrukt is. Slechts enkele gueril la-benden zwerven nog rond* De betrekkingen van president Gomez met alle vreemde mogendheden zijn uitmuntend. De aanleg van spoorwegen en de uitvoering van openbare werken worden ijverig voortgezet., De financieele toestand is bevredigend. HAITI. Volgens berichten aan de „New-York Herald" is de regeering' van Haïti er- nog; niet in geslaagd, de revolutie te onderdrukken; integendeel, breidt deze zich steeds meer en meer uit. De leider der beweging, tevens candi-ciaat voor het presi dentschap-, is Davis La Mar Theodore, een zeer gezien senator uit Ouanaminthe. Hij- heeft echter verschillende tegenstanders tegenover zich, lie eveneens naar het presidentschap streven. Be halen de revolutionnairen de overwinning, dan vreest men voor een aigemeene anarchie. De minister van Binnenlandsche Zaken, Seymour Pra- del, bevindt zich op het oogenblik te Fort Li berie met de kanonneerboot „Nord Alexis" en 300 man. GRIEKENLAND. Aan de „TempS" wordt uit Belgrado geseind: Ten einde incidenten te vermijden zijin Servië en Griekenland overeengekomen wederzijds niets te ondernemen, nóch op onderwijs, nóch op re ligieus gebied in het -nieuwe grondgefcied dat hun is toegewezen. De Metrop-olitaan en de Grieksche priesters zullen -onmiddellijk Monastic verlaten. Servië sloop daarna uit de kamer, ijlde de trap af, opende de deur en verdween in den nacht. De storm ontving haar met zijn schrikkelijk gehuil, en in 'n oogenblik was zij van top tot teen in sneeuw vlokken gehuld. Als 'n spook gleed zij over de besneeuwde velden met 't licht der lantaarn in de hand geleek zij 'u dwaallicht. Onophoudelijk spoedde zij zich voort naar den heuvel, die de twee kruisen droeg. Ze vloog meer dan ze ging en naarmate zij haar doel naderde, werd haar tred vlugger, haar haast koortsiger. Eindelijk, eindelijk bereikte zij de rots, daar 'n kreet drong door den nacht, 'n kreet van schrik en vreugde tegelijk. In hetzelfde oogenblik weerklonk in de verte 't geluid van een muildiertocht, die, met 'nhel licht aan de spits, langzaam van't ge bergte omlaag trok. XI. Middernacht was nabij. In 'tslot wendde de markies zich slapeloos op zijn legerstede. De storm schudde de luiken en raasde om 't dakde weer haan draaide krijschend om de ijzeren stang. Dit oproer der natuur deed zijn hart wel want de nacht had alle smartelijke herinneringen in zijne ziel weder wakker geroepen ook in zjjn bin nenste raasde en stormde het Plotseling meende hij 'n ongewoon gedruisch te vernemen. Werden er geene deuren geopend, was er geen geloop door de gangen, of was dat enkel de storm In 't bed kon hij 't niet meer houden een bang ZUED-AFRIKA. De toestand der spoorwegstaking is thans als volgt: in de Kaapkolonie, Natal en de Oranje- Kolonie werken alle arbeiders. In Transvaal werkt het treinpersoneel, maar de arbeiders éer werk plaatsen staken of bereiden zich op de staking voor. De gister begonnen staking' aan de groote werk plaatsen der s'p-oren te Bloemfontein Is mislukt. Slechts een handjevol werklieden heeft gestaakt. Te Pietermaritzburg heeft de stemming in do werkplaatsen der sporen ten gunste der staking beslist. Te Durban is de dienst op- de sporen gewoon. Het feit, dat het spoorwegpersoneel in Natal tijdens de staking, vóór het tot stand komen der Unie, uit Transvaal geen steun heeft gekregen, maakt nu het Natalsche personeel afkeerig om te voldoen aan den oproep tot staking uit Trans vaal. Het spoorweg-bestuur heeft gister telegram men ontvangen van de vakvereenigingen, waarbij het spoorwegpersoneel over de geheele Kaapko lonie is aangesloten, waarin wordt verklaard, dat het niet tot staking zal komen. De werkplaatsen der sporen zijn de brandpunten van ontevrédenheid onder het spoorwegpersoneel niet alleen in Transvaal maar ook in de Kaap, Natal en de Oranjekolonie. Het eigenlijke trein personeel, met name in de Kaap, is geneigd een afwachtende houding aan te nemen. Dat is van vee! belang, omdat in de Kaapkolonie het spoor wegnet, aangelegd onder het vroegere koloniaal voorgevoel dreef hem naar de kamer der gravin. Zacht opende hij de deur van haar vertrek en luisterde met ingehouden ademhij hoorde niets dan den vreedzamen ademtocht van 'tslapende kind. Aarzelend trad hij binnen. Bertha's bed was niet aangeraakt, 't nachtlicht diep uitgebrand een gesloten gebedenboekje lag op 't bankje onder 't kruisbeeld. Bertha!... riep hij met haffluiden stem. Geen antwoord. Eene siddering greep den oude zeeman, die den dood zoo dikwij-s in 'toog had gezien, aanangstig liet hij zijn blikken door de kamer zweven niemand Bertha 1 herhaalde hij luider. Met bevende hand streek hij over het voorhoofd waarop eeu koud zweet parelde. Hij voelde zijne kracht verdwijnen en zonk geknakt in den zetel die naast 't bed stond van 't kind. George ont waakte en opende de oogen Gij zijt 't, grootvader, waar is mama? De grijsaard zweeg. Waar is mama? Is zij ziek? Zij zal terstond komen, mijn kleine. Slaap maar, ik blijf bij je. Neen, ik wil niet meer slapen. Zie mij aan, grootvader. Wij willen satnen praten en spelen. Je moet slapen, beval de markies met 'n zwaren zucht Hij spande zich in, om de op lossing van 't raadsel te vinden, dat voor hem lag hij vond geen uitweg. (Slot volgt). f1000:sf2B0 b\j DER

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1