Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m rr fis Gratis Ongevallenverzekering f 1 f) f] f) levenslange 0 D f| b« f* n n n b« De Vondelinge 37ste Jaargang Dinsdag 13 Januari 1914 No. 10823 Op den Balkan. FEUILLETON. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeeiiioistlÊ op de polis yermelde yoorvaardei. (JULI mSKSt1 LUU levenslange 1J I 111 verlies van geheele I 1111 een hand, invaliditeitI tUU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algeineene Verzekeringsbank, bü dood bjj verlies van een duim gevestigd te Schiedam, I U U wijsvinger; I bij verlies van eiken ande ren vinger. Kicuws. Albanië. Zondag heeft zich te Walona een krijgsraad geconstitueerd onder voorzitterschap van kolo nel iDe Veer, bevelhebber van de gendarmei ie. Voor dien krijgsraad i,s gisterochtend het pro ces begonnen tegen Bekir Aga, zes Turksch© offi- cieien, en vijf bendehoofden, Maandag te Wa lona aangekomen om een beweging tegen de regeering uit te lokken, ten einde een moham- medaanschen prins op den Albaneeschen trocfn te brengen. Ook eenig© burgerlijke persoonlijk heden zullen zich hebben te verantwoorden. Het proces zal waarschijnlijk vijf of zes1 dagen du ren. De Egeïsche eilanden. Naar verzekerd wordt, heeft de Borte aan de gezanten der Europeesche mogendheden een cir culaire gezonden, waarin zij alle verantwoorde lijkheid, voor" de onaangename gevolgen, die zou den kunnen ontstaan, wanneer de mogendheden m de kwestie der eilanden in de Egeïsche Zee een besluit namen, in strijd met de belangen van het Turksche rijk, van zich afschuift. Venizclos. De Grieksche minister-president, Venizclos, is gistermiddag om, 2 n. 4,2 te Parijs aangekomen. Aan het station werd hij1 ontvangen door den ''riekschen gezant, door de Margerie, vertegen- Woordigor van den minister van Builenlandscho Zaken, en door vele notabelen. Talrijke Grieken bereidden den Griekschen minister-president een warme ovatie. In den trein tusschen Modane en Parijs ge ïnterviewd door een medewerker van de „Temps", verklaarde Venizelos o.a. het volgende: Mijn land denkt er slechts aan in vrede te ontwikkelen, wat de oorlog het heeft gegeven. Ons volk stelt zich^ veel voor van het werk, da,t het reeds tot stand heeft gebracht en dat het in staat zal stel len groote dingen te verrichten. Ons bondgenoot schap met Servië en onze vriendschappelijke be trekkingen met Roemenië, zijn waarborgen tegen een onmiddellijke hervatting van den broeder strijd. Wij verlangen geen andere waarborgen, behalve de rechtvaardigheid van Europa, Slechts °m die te verkrijgen en om mijn pogingen te voegen bij die der gezanten, welke Griekenland in de Europeesche hoofdsteden heeft, heb ik deze reis ondernomen. 1 DUITSCHLAND. Op de Zondag' te Stuttgart gehouden vergade- ridg van de nationaal-liberale fractie van den W urtembergschen Landdag!, heeft de rijksdagaf gevaardigde Bassermann, de leider der nationaal- Liberale partij', een belangrijke rede uitgespro ken over de politiek der Duitse,he rijks rsgee- ring. Met spanning had men naar zijn verklar r'ngen over het goval-Zabern "uitgezien. Daar- O Allerheiligenavond. In het Engelsche graafschap Doretshire, te Glastonbury heeft Giles Hodges zoo pas aan zijn pleegzoon Cuthbert verteld, dat volgens een over levering in den nacht van Allerheiligen op Al lerzielen geen enkele' doode rustig in zijn graf kan blijven. »Maar waarom zij in zoo'n heiligen uacht als deze niet zouden kunnen rusten, weet lk niet", zegt Giles. »Hebt gij ooit een geest gezien?... O, daar grootmoeder met nooten, appelen en bier. Waarom eten wij altijd appelen en nooten op ez®P avond vraagt Cuthbert. ïlk weet alleen maar, dat dit altijd zoo was. VJds binden de jongelui een appel aan een a vast, en mogen zij den appel met vastge bonden handen alleen met de tanden eraf bijten er. dan maar het best bij kan, heeft hem". sEn de nooten 1" "O, jongens en meisjes, die met elkaar ver- keeren, nemen twee nooten en noemen ze dan omtrent zeide Basisermaun o.a. het volgende: Dë nationaal-liberale fractie heeft in den Rijksdag geëiischt, -dat luitenant von Forstner naar Pfalzburg' overgeplaatst en. hef conflict in de kiem gesmoord zou worden. Dat zij vóór de motie van wantrouwen gestemd heeft, wil nog niet zeggen, dat de fractie de politiek v,an den Rijksdag over het algtemeen afkeurt. De interpellatie van graaf York in het Pruisische Heerenhuis is een veel scherper veroordeeling van von Bethmann's politiek geweest. In het geval-Zabern heeft het civiele bestuur te Straatsburg de noodige energie gemist. Over het vonnis van den Straatsburger krijgsraad wilde Bassermann nog geen critiek uitoefenen. De behandeling van het proces heeft bewezen, dat von Reutter wel tot de meening komen moest," dat de civiele overheid in haar plichten te kort schoot en daarom is de vraag gewettigd, of het wel verstandig was, tegen hem een aan klacht in te dienen. Tot de bevoegde autoriteiten moet de verma ning gericht worden, orde in de rijkstanden te scheppen. ye rede van Bassermann werd met storm achtig gejuich begroet. De correspondent van het „Berliner lagoblatt" te Straatsburg bericht aan zijn blad, dat ae El- zas-Lotharing&che volkspartij van plan is den rijkskanselier te interpeltoeren over liet vrij sprekende vonnis in de Zaberner affaire. Ook de sociaal-'democratische partij zal volgens dit blad opnieuw een interpellatie indienen, o.a. de vraag stellen, hoe de rijksikanselier zich an de toekomst de verhouding tusschen de ci viele en militaire autoriteiten voorstelt. Bo vendien zal zij de regeering interpolleeren over de kwestie van de rechtsgeldigheid der order van het jaar 1820. Te Zabern heeft een buitengewone vtergïide- ring plaats gehad van de sociaal-democratische afdeeling aldaar, die op kalme wijze critiek uit oefende op de vonnissen, te Straatsburg ge^ veld. De „Germania,", hot te Berlijn verschijnend orgaan van het centrum, heeft gisteren in een hoofdartikel de processen te Straatsburg uit voerig behandeld en een vernietigend oordeel uitgesproken over de eenzijdige wijze, waar op de krijgsraad tegen de civiele getuigen, die ten nadeele v:an de militaire autoriteiten spra ken, is opgetreden. Alleen die getuigen, zoo schrijft het blad, die in het voordeel van de militairen verklarin gen aflegden, werden onvoorwaardelijk ge loofd. Ook eritiseert het blad de gewraakte ka binetsorder van 1820 en verzekert, dat <ae Rijks dag haar spoedig zal opheffen. Er is bekend geworden, dat de voorzitter van oen krijgsraad te Straatsburg, Pellet Narbouae, vóór het bekend worden van het vonnis ia de zaak van kolonel von Reutter en luit. Forstner twee telegrammen heeft verzonden resp. aan uen poli liepresident von Jagow te Berlijn an den be- joDgen en meisje. Branden ze nu tegelijk weg, dan beduidt dit, dat zij een gelukkig huwelijks leven zullen hebben. Maar springen ze uit het vuur, dan zegt dit, dat twist en tweedracht hun deel zal zijn In dit geval, besie jongen, denk ik dat het maar beter zou zijn, om niet voor het altaar te gaan. Het is beter, alleen te leven, dan in twist en ongenoegen zijn leven te slijten". »Maar ik wilde u vragen naar iets, dat won dervoller is, dan dit. Men vertelde mij in het klooster, dat, als je te middernacht naar de kerk deur gaat, daar dan geesten van alle personen, die in den loop van het volgende jaar zullen sterven, ronddwalen en dan de plaats van hun graf uitkiezen". »Ik heb die geschiedenis meer geboord, maar geloof er niet aan. Het is allemaal onzin, mijn jongen". »Hoe dom ook. ik heb beloofd, dat ik dezen avond zou gaan kijken". »Neen, mijn kind, gij moet naar bed gaan, en te middernacht slapen, en ik geloof niet, dat gij dat zoudt durven wagen". ïDat zeiden de andere jongens ook in het klooster en zij tartten mij om te gaan zien". »Ik geloof niet, dat gij een geest zoudt zien, maar wel een koude zoudt vatten, die je het leven zou kosten, want het vriest hard". Cuthbert stapte van dit onderwerp af, om niet te maken, dat hij van het avontuurtje, waar hij zijn hart nu eenmaal op gezet had, zou worden afgehouden, en dat hij wel niet zonder angst zou kenden jonker van Oldenburg', luidende: „Vrij spraak, beste groeten. Pellet". Bij de positie die beide mannen op het oogen- li] ik tegenover de openbare meening innemen, Worden deze telegrammen als een bewijs van volslagen gemis aan takt beschouwd. Een onderzoek wordt thans naar deze zaak van hooger hand ingesteld. De „Germania" meldt, dat geen van de offi cieren van het 99ste regiment te Zabern de huur van hun woning heeft opgezegd. Boven de deur van kolonel von Reuter hangt een krans met het opschrift „Welkom". Daaruit mag men opmaken, da), het 99ste regiment naar Zabern terugkeert. FRANKRIJK. Om Delcassié, die ontslag heeft gevraagd, te ver vangen, heeft de ïmnisiter-president gister gedu rende den ministerraad een besluit laten teekenen, waarbij' Palaeologue wordt benoemd tot gezant te St. Petersburg. Demargueri is in plaats van Palaeologue benoemd tot directeur van de poli tieke afdeeling van het ministerie van buitenland- sche zaken. Chevalry is benoemd tot gezant te Kristiania. BULGARIJE. Gister is bij het Sobranje ingekomen het voor- Stel der agrariërs om een parlementair onderzoek in te stellen naar het beleid der kabinetten Gesjot en Danef, speciaal naar de oorlogs verklaring. Naar uit Sofia aan do „Matin" gemeld wordt, is de oppositie er in geslaagd, het cabinet R'adoslavof, dat door een koninklijk decreet werd gehandhaafd, met een nieuwe crisis te bedreigen. Toen het oude ministerie zich Zaterdag in de Kamer voorstelde, ver klaarde Malinof, de leider van de democrati sche partij, dat het kabinet door het vertrou wen van de kroon gehandhaafd was, maar nat net ook noodig was, te weten of de 'regeering zich ook verheugde in het vertrouwen van de Sobranja, Met het oog hierop vroeg1 spreker of de regeering een verklaring wilde afleggen over haar politiek, om de Sobranja in de gele genheid te stellen uiting te geven aan haar gevoelen. Dit voorstel werd gesteund door Theodorof, van de partij Gueschof. en ooor Stamboliski, een der leiders! van ae agrarische partij. Minister Radoislavof stemde er dienten gevolge in toe, heden de gevraagde verklaring af te leggfen. i Met het oog óp de vijandige houding, waar van de agrariërs Zaterdag blijk gaven, is het dus zeer goed mogelijk, dat de Sobranja, na de verklaring van den premier, oen motie aan neemt, welke in staat is een nieuwe ministc- rieele crisis te doen ontstaan. ROEMENIë. De koning van Roemenië is weer hersteld. De ontslag-aanvrage van het kabinet Majorescu is spoedig te verwachten. ondernemen, maar toch zou doen, om de held van het oogenblik te zijn, die de waarheid van de legende op de proef stelde want hij had zijn schoolmakkers beloofd, de zaak te onderzoeken, en met het oog op de mogelijke uitkomst was hieraan veel gelegen. Na een genoeglijken avond volgde de tijd om van de vermoeienissen van den dag uit te rusten Onze voorouders hielden het er voor, dat men om acht uur naar bed moest gaan, en noemden negen uur een laat beduur. Zoodra acht uur geslagen was, werden de laatste vuurspranken uitgedoofd en ging het oude paar naar het slaapvertrek, na alvorens Cuthbert naar zijn slaapkamer, die tegen het dak uitkwam te hebben gebracht. De ruwheid der huismeubelen uit die dagen is doer de nieuwere schrijvers zeer overdreven. In werkelijkheid zouden wij mogen besluiten, dat, evenals onze eeuw zoo groot een vooruitgang heeft gemaakt op het punt van beschaving, en die ons tegenover onze voorouders op een geheel ander standpunt plaatst, ook tusschen onze voor ouders en hunne voorgangers een groot verande ringstijdperk gelegen was. Doch dit is niet zoo. Het onderscheid tusschen de zestiende en achttiende eeuw was zeer klein. Zoo stond in Cuthbert's slaapkamer een goed bed, en een houten ledikant, een stoel, een tafel, een kast voor kleeren, enz., evengoed als in onze dagen. De jongen ontkleedde zich niet, maar na zijn MONTENEGRO. In Montenegro hebben verkiezingen voor de Skoepsjtina plaats gehad. Van de 50 uitslagen waren er gister 46 bekend, die allen gunstig voor de regeering zijn. ZUID-AFREKA. De spoorwegstaking. De laatste telegrammen uit Z.-Afrika melden, dat de staking zich overal sterk uitbreidt. De helft der werklieden van ae belangrijke spioorwegwerkplaatsen te Zoutrivier bij Kaapstad staakt. De stakers zijn meest jongelui. Na af kondiging der staking zijn de stakers op stap gegaan naar Kaapstad om daar een bet-wging te houden. De werklieden der tram te Kaapstad hebben geweigerd aan de staking mee te doen. Vooral te Durban is het getal stakers aanzien lijk toegenomen. Te Johannesburg is de toestand, naar de di recteur dei' sporen mededeelt, zeer bevredigend. Het aantal niet-stakers is groot genoeg om den dienst te onderhouden. In ae werkplaatsen te Pietermaritzburg wordt doorgewerkt. Volgens een bericht uit Kimberley is een po ging gedaan om de spoorwegbrug over de Vaal- rivier te Vertienstioomen, waar de lijnen naar Johannesburg en Mafsking overgaan, in de lucht te laten vliegen. De aanslag is mislukt, maar de verbindings stukken zijn beschadigd en de rails ontzet. Bij de brug zijn thans troepen geplaatst. Te Germinston heeft het volk getracht Wade, den werkliedenleider, uit de gevangenis te halen. De vrijlating is echter mislukt door de tijdige komst der bereden politie. Harrison, een bekend socialistisch leider, die te Zoutrivier de spoorwegmannen tot vernieling had. aangezet, is gister gevangen genomen. Een telegram uit Bloemfontein schetst den t» stand in die streek als volgt De Oranje Vrijstaat gelijkt een gewapend kamp, naar boeren commando's de geheele provincie be waken. De spoorweg wordt van de Oranjerivier tot de Vaal bewaakt; ook de Jagersfontein- en de Koffsfontein-mijn hebben een sterke wacht gekregen. De geheele burgerwacht en de reserve van Bloemfontein zijn onder de wapens geroepen. De teoneelen op straat, waar gewapende mannen haastig heen en weer loopen, roepen den oor log in de herinnering terug. De houding der sta kers is opmerkelijk kalm; toch vreest men dat vroeg of laat onlusten zullen uitbreken. Volgens een telegram uit Tokio, ontstond op het eiland Sakoerasjima een hevige vulkanische uitbarsting. De stad Kagoesjina en vele omliggende dorpen staan in vlammen. avondgebed strekte hij zich gekleed op zijn bed uit en deed al wat hij kon, om wakker te blijven, totdat het uur van zijne onderneming zou komen. Hij telde de slagen van de Abdij klok, totdat hij eindelijk elf slagen telde. Dadelijk sprong hij op, trok een overjas aao, opende de deur en ging zoo stil mogelijk naar beneden. Alvorens den jongeling op zijn avontuurlijken tocht te vergezellen, dienen wij eerst zijn verblijf in het huis der echtelieden Hodges te verklaren. 't Was op den feestdag der H.H. Onnoozele Kinderende sneeuw lag dik gespreid over de velden en hoog stond de maan in volle klaarte aan den hemel. Haar fantastisch bleek licht wierp op het zilvér-glinsterend vloertapijt languit de schaduw van een gebogen gestalte, die een kind droeg. Het was een vrouw, die op den eenzamen weg zich wankelend voortbewoog. Waarom was zij van haar paard afgestegen, dat op korten afstand stond. Uit hare bewegingen kon men opmaken, dat zij zocht naar een steen of plek, waarop de sneeuw niet zoo dik lag, om daarop te kannen neerzitten. Wellicht had zij moeten afstijgen, een flauwte nabjj. Weldra, zeker het nuttelooze van haar pogingen inziende, wilde zij met den voet de versche sneeuw verwijderen, om op den grond neer te hurken, doch deze be weging deed haar het evenwicht verliezen en zij viel plat ter aarde gelukkig ter zijde en niet op het kind, dat zij instinctmatig van zich af ge houden had. (Wordt vervolgd). o wiiccu maaiuut y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1