Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws, Gemengd Nieuws. chelen en Gent spreken over de sociale actie in Nederland. Jubileum Mgr. Van de Wetering. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseig neur Henricus van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, Huisprelaat van Z. H. den Paus, assistent-bisschop bij den Pauselijken Troon, hoopt den 15 Augustus a s. zijn 40-jarig priesterjubileum te vieren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Jan. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 te Sylt. Laagste barometerstand 754.1 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen oostelijken tot zuidoostelijken windt gedeeltelijk bewolkt of nevelig, weinig of geen. neérslag, lichte tot matige vorst,;om het vriespunt overdag. Het ijsvermaak. De liefhebbers van schaatsenrijden hebben over dezen winter niet te klagen. De O. N.O.-wind blijft nog steeds over ons land waaien en dat is voor het ijs een gunstig teeken. Zaterdag-avond heeft men zoo waar op de baan van de Schied. IJsvereeniging gereden, 's Morgens was de verlichting afbesteld, maar toen het weer verbeterde, en een milde onbekende een garan- tiefondsje had gegeven om het avondfeest toch te laten doorgaan, is er 's avonds gereden kunnen worden. De baanverlichting geschiedde met Well's licht en gazoline. Het was nu wel zoo schitterend niet als in het hei-witte licht van electrische boog lampen maar 't ging zoo toch ook heel goed. Bui ten verwachting waren er zeer veel bezoekers en er heerschte een hoogst geanimeerde stemming. Gusto's muziekkorps droeg het zijne bij tot verhooging van heerlijke wintervermaak. Gister (Zondag) is schier niemand thuis geble ven. Overal waar berijdbaar \js was, zag men breede scharen menschen naar hartelust genieten van onze vadei landsche sport. Het drukst was 't natuurlijk op het terrein der Schied. IJsvereeniging, waar een matinée werd gegeven. Een goede verbetering was het hier, dat de breede baan in tweeen is verdeeld, zoodat het hinderlijk tegen elkaar oprijden daardoor voorko men wordt. Op de baan ter zijde van het terrein der S.IJ.V. was het op sommige oogenblikken van den dag ontzettend druk. Gister-avond was de baan der Schied IJsvereen. weer geopend. Behalve de gewone verlichting had men nu ook lampions aangebracht, hetgeen een fantastisch gezicht opleverde. Er was weer veel publiek. Zaïerdajz avond kwam de onderwijzer M. te vallen op de ijsbaan dei S. IJ. V. Hij kreeg een wonde boven het rechteroog. In de tent der ys- vereeniging door eenige personen binnengebracht, werd de wonde door dr. Endtz verbonden. Ongelukken van ernstigen aard kwamen dezer dagen te dezer slede niet voor. IJs en weder dienende zal morgenmiddag 2 uur op de baan der Schiedamsche IJsclub een hard rijderij op schaatsen worden gehouden om vier geldprijzen. Nadere bijzonderheden vindt men in achter staande advertentie. „Katholiek Leven". Volgens achterstaande advertentie zal margan (Dinsdag)-avond 8 ure in cte Bonasgehootzaal door den heer dr Gerard Brom uit Apeldoorn over het onderwerp „Twee Abdijen" eene belangwek kende lezing worden gehouden. Introductiekaarten voor deze lezing, zijn gratis te verkrijgen aan de in de advertentie aange kondigde aaressen. St. Jozef-patronaat. De aangekondigde vergadering van het St. Jozefs patronaat bracht gister-avond met de eerw. heeren geestelijken van het patronaat, patronaatsheeren en- leerlingen, eene overtallrijke menigte te zaraen in de Bondsgehoorzaal die tot zelfs in de gang paden bezet bleek. De hoogeerw. Deken vereer den met andere zeereerw. heeren pastoors, verdere geestelijken der parochiën en eenige eerw. broe ders de vergadering met hunne tegenwoordigheid. Nadat het Patronaatslied was gezongen, nam de zeereerw. pastoor Verhoeven, hoofdbestuurder van het patronaat, het woord. Hij wilde op dezen avond, die beloofde schitterend te worden, zeer kort zijn, heette allen welkom op dit feest onzer jongens, wenschte dat allen een genoeglijken avond zouden doorbrengen en gaf daarna den secretaris gelegenheid het verslag van het afge- loopen jaar uit te brengen. De secretaris, de heer Adr. Zoetmulder S Jz., deelde daarna allereerst mede, dat het bestuur van het patronaat onveranderd was gebleven. Allen had hij hierbij te vermelden, dat de wel- eerw. pater Hubers die met hart en ziel voor den bloei van het patronaat ijverde, naar Nij megen was verplaatst. Hy wenschte, dat Gods milde zegen op zijn verheven werkkring aldaar zou rusten (applaus). Verder kon secr. mededeelen, dat het aantal patronaatsleden van 82 tot 115 was gestegen, een aanwas, die tot dankbaarheid stemt, maar waarbij toch het niet voldaan moet worden uitgesproken. Wat het Godsdienstonderwijs betreft, moest secr. hulde brengen aan den ijver van grootenen kleinen. Ook het herhalingsonderwijs gaf be vredigende resultaten. Het aantal inleggers van de Spaarbank bedroeg 67. Gedurende den tijd van het bestaan werd er ingebracht f 529.26, waarvan verleden jaar f 149.32. Gedurende dien tijd werden terugge nomen f 134.78 en aan rente uitbetaald f 13.95. Vooruitgang is aldus te bespeuren. Het getal donateurs stemt tot dankbaarheid. Toch kon het grooter zijn, waar het patronaat zooveel vereischt. Aan de dames-zelatrices wordt dank gebracht voor haar zeer ge waardeerden steun. De ruimte van het ontspanningslokaal is geheel onvoldoende. Uitbreiding in deze lokaliteit is niet mogelijk. Deze aangelegenheid wordt aan aller welwilleude aandacht aanbevolen. Het stichten van parochiale patronaten of het bouwen van een eigen huis dient overwogen. Wat de bibliotheek betreft, kan vermeld worden, dat uit een voorraad van circa 400 boeken aan 50 verschillende lezers in het laatste half jaar 250 werden uitgegeven. De boeken kwamen over 't algemeen netjes terug. De rekening sloot met een tekort van f 112.47 Gelukkig had de penningmeester nog een achter deurtje anders had 't er slecht met den finan- cieelen toestand uitgezien. Het verslag besluit met den hartewensch. dat het volgend jaarverslag van toenemenden bloei moge getuigen. Daarna gaf de zeereerw. hoofdbestuurder het woord aan den zeeieerw. Pater Felix Otten, professor te Huissen, die onder applaus den kathe der besteeg. De gevierde spreker begon met een ironische opmerking omtrent het remplacantenstelsel, nu hij den weleerw. pater Kooleu hier moest ver- vaugen. Getuigend dat allen hier een zijn in be langstelling in de opvoeding van en liefde voor de jeugd, wil hij it< zijne feestelijke rede uiteen zetten het nut, de octioouheid, de onmisbaarheid van het patronaat. Spr., getuigend van de natuur lijke lietde voor het kind, betoogde daarna dat die liefde ons is geleerd door Christus Zelf, Die het verheven woord gesproken heeft »Laat de kinde ren tot Mij komen", maar tevens het wee heeft uitgesproken over hen, die een van deze kleinen ergernis zou geven. Hij zette verder uiteen, dat die ware lietde tot het kind onder het heidendom niet bestond en ook niet gevonden wordt onder het moderne heidendom, waar men er een of twee als speelpop of als pronkstuk op na houdt. Alleen het christelijk kind wordt beschouwd als een zegen des hemels en een grooten kring van blozeuue kinderkopjes is de eerekroon van chris telijke ouders. Voor christelijke ouders zijn kin deren het erfdeei des hemels en hun rechtmatig bezit; maar een bezit dat hun voor de opvoeding zware verplichtingen oplegt. De ouders moeten die opvoeding beginnenmaar ze kunnen ze met voltooien. Daartoe moeten de Kerk en de school hen helpen Die zijn echter geen plaatsvervangers. Met de Kerk en de school moeten de ouders sa men weiken om de opvoeding der kinderen te voltooien, vooral ook met de Kerk, die de opvoe ding der jeugd boven aan haar program heeft geschreven, ze als hare levenstaak beschouwt en aldus het werk van Christus voortzet. In het verdere deel zijner rede uiteenzettend, hoe die vruchtbare werkzaamheid der Kerk vooral uiting vind in de patronaten, de jongste sappige vrucht aan den ouden boom der Kerk, betoogde spr., dat die patronaten door Paus en Bisschoppen hoogelijk worden aanbevolen In onzen tijd is de hartewensch Naast iedere kerk een patronaat. Het verband tusschen kerk en patronaat springt dan ook duidelijk in 't oog de jongeling wordt naar het patronaat geleid, op dat hij als man den weg naar de kerk met verleere. Als de jongens van school afgaan, dan begint feitelijk pas de eigenlijke opvoeding. De vorming van geest en hart in den heerlijken tijd, waarin als een tweede jeugd zich ontplooit, de tijd waarin de jongeling vol illusies is; maar die tot de werkelijkheid moeten worden teruggebracht, neemt dan een aanvang, maar dan ook is meer dan ooit voortgezette leiding en onderwijs noodig. Dat vindt hij in het patronaatdaar wordt hem gegeven herhalingsonderwijs, vakonderwijs, maar voor alles ook Godsdienstonderwijs. Het gods dienstig onderricht moet zijn hoofdzaak dat moet boven aan den rooster der werkzaamheden staan. Bedroevend is toch de weinige kennis van godsdienstzaken, waarvan velen op rijperen leef tijd. bij huwelijk enz. blijk geven. Én toch moet de Roomsche man door degelijk en solied onderricht slagvaardig sta n tegen de veelzijdige aanvallen die zijne godsdienstige overtuiging te verduren heeft. In den tweestrijd tusschen geloof en onge loof, in den kamp voor of tegen Christus, moet hij krachtig meewerken om de leer van Christus te doen kennen en toe te passen zoowel in het bijzondere als het openbare leven. Het geloof moet hem zijn als een lamp voor den voethij moet getuigen van de leer van Christus, Die is de Weg, de Waarheid en het Leven (applaus). Aldus de hooge beteekeDis van het patronaat uiteenzettend, wekt red. allen op dat patronaat te helpen, 'twelk vooral karakters vormen wil. Niet de geest alleen behoort toch ontwikkeld te worden; maar voor alles moet het karakter ge vormd worden. Dat doet het patronaat door woord en daad. Minnen van karakter, van diepe overtuiging moeten wij hebben, daarom wekt spr. de jongens op, het patronaat trouw te bezoeken daardoor zullen zij het karakter stalen, sterk maken. In het patronaat zullen zij den priester leeren kennen in zijne volijverige toewijding aan het heil van het Opkomend geslacht, zij zullen hem daar eeren als de ware volksvriend, die mede lijden heeft met de schare en dus te minder het oor leenen aan heü die van den priester kwaad spreken of hem belasteren Daar zullen zij ge vormd worden tot Roomsche mannen die voor hun Roomsch zijn durven uitkomen en aldus de roem en de trots zijn der Kerk. Daarna spoort red. de ouders aan het patronaat te steunen uit alle macht, met beide handen de hand te grijpen die hun tot hulp wordt geboden, Aldus zullenzij, meewerkend tothetheil hunner kin deren, ook hun eigén heil verzekeren. Ten slotte wekt spr. allen op het patronaat te steunen met hun geld, wanneer dat gevraagd wordt, met liunne sympathie en persoonlijke toewijding, zoo veel zij kuDnen. Dat is echt Roomsch werkdat is sociale actie, dat is leeken apostolaat. Red., eindigend, uit dan den wensch dat het St. Jozefs- patronaat zich kenmerke door grooten bloei zoo wel in getal als in gehalte. Schiedam is in de geheele wereld beroemd, sommigen meenen berucht, door ziju product; maar terwijl zijn product eenigen ten verderf kan zijn, kan zijn patronaat allen ten zegen strekken. Red. hoopt, dat 't rijke vruchten zal afwerpen voor de Kerk, het huisgezin en het openbare leven. Toen het krachtig langdurig applaus, dat deze schoone practische rede als bezegelde eindelijk was verstomd, nam de zeereerw. pastoor Ver hoeven het woord. Voorzeker uit aller hart bracht hij den geachten spieker dank, die zoo bereid willig was geweest hier als plaatsvervanger op te treden en dat gedaan had op eene wijze die, ware ze in het leger toegepast, zeker de plaatsvervan ging minder zou hebben doen verafschuwen. Spr. hoopt, dat de goede God hem zegenen zal in zijn priesterlijken arbeid voor hetgeen hij voor het patronaat hier deed. Hoofdbest. acht 't maar goed. dat hij in het begin niet veel gezegd heeft want pater Otten heeft 't beter gezegd dan hij 't kan doen. Toch moet hij nog op enkele punten wijzen. De oudera leerlingen van het patro naat volgen met prijzenswaardigen ijver de lessen de jongere, die pas op een werk en dan wel licht 's avonds wat vermoeid zijn, maken daarop een uitzonderingspr. spoorde ook hen aan de 'essen met ijver te volgen, wat zeker tot hun veelzijdig welzijn zou strekken. Den ouders ver zocht hij te willen controleeren of de jongens de lessen volgen, maar vooral ook er op te willen letten of zij 's avonds op tijd thuis zijn. Als zij in dien geest mede werken, zullen zij zeker den bloei van het patronaat bevorderen. Dan ver zocht hij den ouders nog het sparen der jongens te willen bevorderen en te willen vermijden, dat zij hun centen te druk naar de Bioscoop of naar Rotterdam brengen. Nog wees spr. er op, dat het uitspanningslokaal te klein is en beval hij deze zaak in aller belangstelling. Binnen zeer korten tijd zullen de pastoors bijeenkomen om deze zaak met de bestuursleden te bespreken. Hoofdbest. besloot dit slot woord met een woord van dank aan de dames-zelatricen, de donateurs en donatricen, die de pationaatszaak zoo krachtig hebben gesteund. Daarna werden door de koorafdeeling der leerlingen nog eenige geestige, opwekkende lied jes uitgevoerd, en de gymnastiekafdeeling deed blijken dat zij onder leidiug van haren verdien stelijken onderwijzer uitstekende vorderingen heeft gemaakt en deed ten slotte nog een schoone groep levende beelden zien, voorstellende, wit op zwarten achtergrond, den grooten werkman, den H. Jozef, te midden van vakwerklieden, door de betrokken attributen aangeduid. Met het zingen van het Patronaatslied werd de vergadering gesloten. Zoo had deze feestvergadering het meest gewenschte verloop en deed zij voor de talrijke aanwezigen het nuttige aan het aangename paren. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 20 Jan. 10.04 v.m., 10.33 n.m. Aan dr. P. H. van Roojen alhier is bij K. B vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de orde-teekenen der St. Sawa orde 4e kl. en tot het dragen van het Roode Kruis, hem onderscheidelijk door Z. M. den koning van Servië en door de Servische vereeniging het Roode Kruis geschonken. De rivier de Maas v o e r deze ge m e e n- te is overdekt met licht dryfijs, dat de zeilvaart eenigszins, maar1 de stoomvaart niet hindert. Het uitgestrekte ijsveld biedt eed belangvvek- kenden aanblik. Zaterdag-avond werd door de poli tie aangehouden een 23-jarig1 doofstom Rotter dammer, die kwestie had met de ouders van zijn vroeger meisje en die met den ctood bedreigd zou hebben. Na verhoor is bedoelde persoon weer vrijge laten en naar Rotterdam vertrokken. 6 i s ter-mid dag is per b rancard naar het Ziekenhuis gebracht de 50-jarige A. S. Sprong, wonende Vriendschapstraat, die bjj een kwestie tusschen hem en zijn broer de deur van zijn woning stuksloeg en daarbij de rechterpols ernstig verwondde, waarbij hij veel bloedverlies leed. De man werd naar dokter Geerdes geleid, op wiens advies hij naar het Ziekenhuis werd over gebracht. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. De Harwichboot sClacton" is Zaterdagavond te 6«/4 uur tijdens hoogwater, met behulp van sleep- booten van Wilton's machinefabriek, vlot gekomen en in den Nieuwen Waterweg gehaald. Na aan den Hoek van Holland een gedeelte van de lading (paarden) te hebben gelost, is het stoomschip met eigen kracht opgestoomd naar Rotterdam. In de voorpiek staat water en van de stuur- boordschroef zijn bladen af. De »Clacton" gaat naar Wilton's scheepswerf om te repareeren. Nieuw Retraitenhuis. De vaderlandsche driekleur wapperend van uit den gevel der fraaie H. Sacramentskapel aan de Eendrachtstraat te Roterdam, deed heden ochtend reeds van verre zien, dat er in dit heiligdom eene bijzondere plechtigheid gevierd werd. De feestelijke tooi van het hoogaltaar, met eenig le vend groen getooid, en de talrijk aanwezige ge- loovigen deden dit bij het binnentreden nog meer uitkomen. Omtreeks tien ure schreed Haarlems doorluch tige Kerkvoogd mgr. Callier, in een stoet van geestelijken op de gebruikelijke wijze, in de devo te, sierlijke kapel. Nadat Monseigneur op den troon met het bisschoppelijk plechtgewaad was bekleed, nam de pontificale H. Mis een aanvang. De hoogwaardige celebrant werd daarbij geassis teerd door den Deken van Rotterdam, den hoog- eerw. heer Thier, als presbyter assistens, de zeereerw. heeren Baede, deken van Goes, en Ebbiukhuyzen, deken van Alkmaar, als troondia- kens, en de zeereerw. heeren Lagerwey, pastoor te Kralingen, en pater de Greeve, S. J., rector West zeedijk, als diakens van de Mis, terwijl de verdere functiën door andere Rotterdamsche geestelijken werden verricht. Door het koor der eerw. religieusen van het Instituut der Eeuwigdurende Aanbidding werd wel verdienstelijk de 3st. misJoannes Berchmans, van Aloys. de Smet, uitgevoerd. Na het H. Evangelie trad de hoogw. Kerkvoogd met mijter en staf voor de Commuuiehank en hield een korte toespraak, welke wij hieronder zakelijk weergeven Monseigneur getuigde, dat toen voor eenigen tijd het eerste retraitenhuis geopend werd, Hij reeds de noodzakelijkheid van een tweeden retraitenhuis erkende. Die noodzakelijkheid is ecruer nog niet geblekenwant hoewel velen daar een geestelijke afzondering hielden tot vernieuwing van den chnstelijken geest, nog meerderen haddén daar van kunnen georuik maken. Van tijd tot tijd is 't toed noodig den cnnstelijken geest te hernieu wen, ons te steunen tegen de kwalen onzer te genwoordige maaisctiappy. Noodzakelijk is 't dan ook, dat het lietde werk der reu alten in iedere parochie wordt ter hand genomen, opdat, desnoods met behulp der geneele parochie, meerdere per sonen in staat gesteld worden zich at eu toe van de wereld af te zoudereu, zich geheel te geven aan God. Om meerdere redenen verheugt Monseigneur de opening van dit tweeden retraiieuhuis en wel om dat 't is uitsluitend voor vrouwen. Men zegt in onzen tyd wel dat de GodsUieust goed is voor de vrouw, maar ïu de vrouw uioet wellicht meer nog dan in den man de cnrisieujke geest worden op gewekt. Z. D. H. houdt er zien toen van overtuigd, dat in onzen tyd üe duivel weer door de vrouw de wereld tracht te verderven. De onzedelijkheid eu de zinnelijkheid nemen in onzen tyd toen zoo toe, dat, met den patnark van Venetië, verschil lende bisscnoppeu vau Frankrijk eu aile Duitsche oisschuppeu tot zedigheid in de kleeding meenuen te moeten opwekken. Die zedigheid laat toch tegenwoordig veel ie wenscheu over; eerst heeft men gezien, dat üet kind üaü gekleed werd en nu is dat euvel ook reeds in de vrouw te wraken. Een tyrannieke mode dwingt tot een draent, die zacht gesproken, een chnsteiyke vrouw met past.' Door allerlei onzedige kleedmg wekt men onzui vere gedachten hij den man. Daartoe moet de katholieke vrouw zien met leenen. Om zich dan te vernieuwen m uen goeden geest, om kracüt te putten legen de verlokkingen uer wereld, oehoort ue katholieke viouw van tyd tot tyu eeue retraite te houden. Daarom verheugt Monseigneur zich over de stichting van dit tweeden retraitenhuis, opdat iedere katholieke vrouw gelegenheid hebbe voor die behoefte aan sterkte voldoening te vinden. Tot die intentie gaat Hy in het H. Misoffer, nu Voort te zetten, Gods zegen afbidden over dit nuis, opdat 't duizenden moge sterken in den goeden strijd dien allen te strijden hebben. Nadat de hoogwaardige celebrant het H. Offer ven einde had gebracht, werd door den Deken van Rotterdam de gebruikehjken aflaat door Z. D. H. in den gewonen vorm der Kerk verleend, afge kondigd. Daarna werden de kleine, nette kapel en de verschillende lokalen van het Retraitenhuis door Monseigneur ingezegend en de kruisen voor de diverse lokalen gewijd, waarmee de plechtigheid ten einde liep. Het huis, onder leiding van den architect, den heer Jos. Margrij gebouwd en door de aannemers, de heeren E J. Laveley en J. Dessing, firma De Waal, opgetrokken, bevat, behalve de kapel, 40 Tetraitenkamers, eet- en recreatiezaal en 3 ve- randaas. De vrouwen, die hier een retraite willen houden, moeten zich daartoe tot den pastoor hunner pa rochie wenden. Slachtoffers van het ys. Sedert slechts enkele dagen is de vorst ingetreden en men hoort reeds van talrijke gevallen van het veron gelukken van personen op het ijs. Het volgende ongeluk wordt uit Culemborg gemeld Een vijftal jongens ging Zaterdagmiddag aan den Parallelweg te Culemborg in de zg. Put waterkuikens vangen met het ongelukkig gevolg dat allen door het zwakke ijs zakten. Twee hunner waren spoedig op het droge en spanden alle krachten in ook hunne makkers te redden. Dit mocht hun evenwel met éen zeer goed, met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2