Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr fifj De Vondeling". Gratis Ongevallenverzekering f 37 su* Jaargang. Dinsdag 20 Januari 1914 No. 10829 Op den Balkan. Officieel® berichten. firitfulndBck Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. QYereeiiioistig op de polis vermelde voorwaarden, overeentomstig op de polis vermelde voorwaarden. (JUU inSÏdftdt; I LUU ™etnor"oogI IUU IUU een duim Bureau: Botersiraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van levenslange 0 Q jj verlies van De verzekering wordi gewaarborgd door de Uollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies I U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Ie Schiedam kunnen met 1 Maart a.s. geplaatst worden drie agenten van politie 2e klasje, op een jaarwedde van 1(350. die na 3 jaren dienst kan worden verhoogd met f25.uniform, waterlaar zen en f 12. per jaar voor schoeisel Na zes jaren dienst kan bevordering volgen tot agent van politie 1ste klasse op een jaarwedile van f700. die twee malen telkens na drie jaren dienst kan worden verhoogd met f50.Voor het bezit van het diploma met aanteekening van den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond wordt een toelage van f 30.per jaar verleend. Voor eigen pensioen behoeft niet te worden gestort. Voor pensioen voor weduwen en weezen moet 5% per jaar worden gestort van de jaarwedde verminderd met f500.—. De benoeming geschiedt voorloopig voor een jaar, een proefjaar. Sollicitanten beneden den leeftijd van 30 jaren met een flink voorkomew en een .onberispelijk ge drag moeten zich in persoon, met een eigenhandig geschreven verzoekschrift, aanmelden bij den Commissaris van politie. DÖITSCHLANil. Uit Straatsburg; wordt gemeld: Na uitvoerige discussies is gister in de Eerste Kamer de volgende motie met 33 tegen 5 stem men en 2 onthoudingen aangenomen. De Eerste Kamer betreurt ten zeerste de Za- bern-incidenten z.onder evenwel de excessen der burgers en de houding van sommige blauen goed te keuren. Zij is van meening, dat de incidenten hadden kunnen vermeden worden, indiein de over sten der jonge officieren onmiddellijk het juiste middel aangegrepen hadden door n.l. de maat regelen te publiceeren, getroffen om een einde te maken aan de onwaardige, uitdagende en kwet sende houding1 van sommige officieren, tegenover de bevolking. De Eerste Kamer is van meening, dat de mi litaire commandant zijn bevoegdheden ernstig overschreed, en vraagt dat een waarborg worde gegeven aan de burgers, dat de wetten van El- sa s-Lotharingen door de militaire autoriteiten van het land stipt zullen onderhouden warden. De Kamer noodigt de regeering uit om door de bevoegde autoriteiten beslissingen in dezen zin te doen nemen. Albanië. fe Rome bevestigd men, dal een aantal troepen den prins van Wied zal begeleiden bij zijn aan komst te Durazzo. Men verzekert, dat een aantal Albaneezen, die in de provincies van Zuid-Italië wonen, verzocht zouden hebben, deel uit te mogen ma ken van het Italiaansche contingent, dat zich «aar Albanië begeeft. Turk ij e. Uit Constantinopel wordt gemeld: In officieele kringen wordt verklaard, dat de Turksch-Russische overeenkomst op het punt staat gesloten te wor den en dat nog; slechts enkele ondergeschikte punten geregeld moeten worden. De Parte stemt er in toe, dat de vilayets Van en Bitlis, in Je departementale raden vertegenwoordigd zouden worden door een gelijk aantal Muzelmannen en Christenen, maar zij hoopt, dat Rusland voor de vier vilayets in Armenië haar voorstellen, m zake de vertegenwoordiging, aanvaarden zal; daar het Muzelmansche element in deze vila yets het Christelijke element in aantal ver over treft. De Egeïsche eilanden. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de Parte «og niet officieel in kennis is gesteld van do beslissing der mogendheden, betreffende de toe wijzing der eilanden in de Egeïsche Zee. Indien de beslissing der mogendheden, in zake Chios en Mykten niet in overeenstemming is met de Ottomaansche belangen, dan is Turkije be sloten, om van de eerste de beste gelegenheid gebruik te maken, om zijn rechten te doen gel den. cVI., twaalf van 15.8 c.M., achttien van 7 c.M., twee van 4.7 c.M. en drie snelvuur'kannonen. Het slaat nu echter reeds vast, dat oe nog komende groote Oostenrijksche slagschepen met stukken van 34 c.M. als zwaarste geschut zullen worden uitgerust. FRANKRIJK. Heden zal ter eere van president Poincaré en mevrouw Poincaré een feestmaal plaats hebben in het Duitsche gezantschapsgebouw te Pa.i De „Matin" wijst naar aanleiding hiervan op het feit, dat de presidenten der Fransche Republiek tot dusver niet de gewoonte handen, gasten te zij'n van de buitenlandsche gezanten. Poincaré heeft thans met deze traditie gebroken. De eerste uitnoiodiging die hij' ontving, was gelijk het betaamde van den Russischen gezant. Thans zal de Duitsche gezant zijn gastheer zijn. PORTUGAL. Uil. Lissabon wordt gemeld, dat de staken-sie spoorwegbeambten gisteren drie treinen hebben laten ontsporen door rails los te maken. Er zijn tal va;n mensehen bij deze ontsporingen gekwetst. Men verwacht, dat op "de spoorwegnetten in hot Noorden en Oosten van Portugal weldra een oeel der beambten het werk zal hervatten. Se dert 15 Januari is er te Lissabon geen post uit het buitenland aangekomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Fiume'is Zaterdag; Oostenrijk's vierde dread nought, „Szent Istvan", plechtig te water gelaten. Aartshertogin Maria Theresia doopte het gewel dige schip1. De bouw van de „Szent Istvan" duurde bijna twee jaren. Het schip lijkt uiterlijk scheel op zijn drie voorgangers, maar moet sneller zijn, daar in stede van de Parsonsturbines derge lijke machines, maar volgens het -systeem Ier Deutsche Allgemeine Elektrizitats Gesellsehaft worden gebruikt. De dreadnought krijgt 12 kanonnen van 30.5 MAROKKO. Reuter meldt uit Marakesj d.d. 18 Januari: Kaid Anfloes, vergezeld door de hoofden van arie groote opstandige stammen ten zui len van Mogaaor, is hier vandaag onder geleide van Kaid Mtoegi aangekomen. Zijn onderwerping werd sinas oenigen tijd tegemoet gezien en is te danken aan de legermacht van het Maghzen, die tusschen Agadir en Tisnit opereert. De onderwerping zal het handelsverkeer tusschen beide steden len goede komen. U't Athene meldt men aan de „Kölnische Zei- lung" Naar verluidt heeft de Grieksche regeering be halve de vier in Engeland bestelde torpet ohm- ten, ook vier stuks besteld bij de Duitsche werf Vulkau. - President Poincaré bood gister oen Griek- schen minister-president Venizelos in kleinen kring een déjeuner aan, waaraan ook Doumergue aan zat. .'iI I ii - De Beiersche Staatscourant meldt de benoe ming van den kardinaal-staatssecretaris Z Em. Merry del Val tot ridder in de orde van den H. Hubertus, de hoogste der Beiersche ridder orden. - Aan kolonel von Reutter, den bekenden com mandant van het 99ste regiment infanterie, is de orde van den Rooden Adelaar derde klasse, met lint, verleend. De commandant der 30ste brigade veldartillerie, te Straatsburg, gencraal- majoor Kiihne, die belast werd met het instel len van een onderzoek naar de gebeurtenissen te Zabern, heeft de orde van den Rooden Ade laar 2de klasse met eikeloof ontvangen. Bezoek der Groothertogin van Luxemburg aan het Nederl. Hol. Men meldt ons uit 's-Gravenhage H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg is beden-namiddag te kwart over vierban het station der Hollandsche Spoor te's-Gravenhage gearriveerd, de Koningin waster begroeting van de Hooge op het perron aanwezig. H. M. was verge zeld van haar gevolg, waarvan de leden in ambts- kleeding waren. De begroeting der beide vors tinnen was heel hartelijk. Door een talrijke men- scbenmassa hartelijk begroet, reden Groothertogin en Koningin naar het Paleis aan het Noordeinde. Een compagnie der brigade grenadiers en jagers fungeerde als eerewacht en had ook bjj de aan komst der Hooge Gast de verschuldigde eerbe wijzen gegeven. Ten Paleize ontving H. K. H. de verschillende gezanten der vreemde mogend heden bij ons Hof, welke te 's-Gravenhage hun standplaats hebben benevens den Nederlandschen gezant bij het Luxemburgschen Hof, graaf Van Weede, wiens standplaats te Brussel is. Na deze ontvangst had ter eere der vorstin een gala-maaltijd plaats, waaraan de hoofden der bui tenlandsche gezantschappen te 's-Gravenhage met hun dames aanzaten. Van de openbare gebouwen en ook van parti culiere woningen in de Residentie wappert'ter eere van het vorstelijk bezoek de vlag. H. M. de Koningin heeft aan de Grootherto gin van Luxemburg het grootkruis van den Ne derlandschen Leeuw verleend. H. M. de Koningin. Omtrent het vertrek van H. M. de Koningin na Haar bezoek aan de stelling Amsterdam, meldt men uit Beverwijk Met genoegen hadden de Beverwijkers verno men, dat H. M. van hun station naar Den Haag zou terugkeeren. Het bestuur der vereeniging Koninginnedag had inderhaast de schoolkinderen uitgenoodigd. H. M. het Wilhelmus toe te zingen, en in de hoofdstraat hadden de meeste bewoners de vlag uitgestoken. Slechts weinige minuten voor het vertrek van den specialen trein kwam H. M aan het station aan, na het fort V eisen te hebben bezocht. De schoolkinderen hieven het Wilhelmus aan, en de jongejuffrouw Fanme Moeus bood H. M. een rui ker aan. Te 3 uur 50 min. vertrok de trein, onder ge juich van de schoolkinderen. De derde Vredesconferentie. Reuter seint uit Washington (V. S.), dat de oud-minister Root er bij den minister van Staat, Bryan, op heeft aangedrongen, stappen te nemen ten einde te komen tot het doen bijeenroepen van de derde Vredesconferentie in 1915. Bryan heeft deze kwestie in studie genomen. Het schijnt, dat nog slechts enkele mogendhe den iets hebben gedaan terzake van het benoemen van een commissie om het program vcor de derde Vredesconferentie te overwegen. H, V Gast 6) »Zet de deur goed naar dezen kant vast, want als de deur dicht mocht slaan, zouden wij kin deren des doods zijn", zeide de abt. »Hier ziet 8\j een springslot, dat alleen van den buitenkant omgedraaid kan worden er blijft dus geen andere gelegenheid open, om hier te komen. Ziet gij deze kist 7 Hier is de sleutel open de kist nu". Cuthbert draaid het slot om, lichtte het deksel °P, liet het tegen den muur ruston, en staarde toen met alle aandacht op den inhoud. Daar lagen voor hem de fijnste juweelen van den abt,.relikwie-kasten met juweelen bezet, kleine gouden doozen met juweelen bezaaid, zware gouden kelken, een verzameling van munten en dergelijke 2aken meer, maar bovenal een groot getal rollen Per«amenten oorkonden en brieven. BMijn zoon, van uwe kindsheid af heb ik bij u een karakter ontdekt, dat vrij is van valsch- d en bedrogdaarom stel ik zoo een groot vertrouwen in u. Deze gouden en met juweelen bezette voorwerpen vertegenwoordigen niet de grootste waarde van den inhoud, in deze kist opgesloten, maar wel de perkamenten en de brieven. Zij bevatten geheimen, die zoo zij bekend waren vele levens zouden kosten, levens van de vurigste patrotenen en de meest geloovige kinderen der Heilige Kerk. Ik behoef u thans niet te zeggen, wat er in geschreven staat, noch waarom ik ze niet vernietig. Het geheim betreft u niet, gij moet het verzwijgen, totdat het uur genaderd en de man gekomen is, over wien ik u gesproken heb". sZijn naam »Ik kan u alleen dit nog zeggen, men zal hem den naam van Vader Ambrosius geven". »Heb ik hem ooit meer ontmoet?" »Hij heeft nooit buiten geleefd en nu ga ik u verklaren, waarom ik u heb uitgekozen voor den bewaarder van het geheim. Hij die uw be schermer zal zijn, als ik de wereld heb verlaten die zorg zal dragen voor uwe toekomst, hij alleen zal met u dit geheim kennen. Tot dusverre was het alleen bekend aan den abt, den prior en onder-prior van deze abdij, en door hen werd het aan hunne opvolgers overgedragen. Dit komt mij gevaarlijk voor, en het zou mogelijk zjjn, dat zij mij niet overleven. Bovendien, als men na sporingen zou doen naar deze papieren, en men dwong hen de schuilplaats der domeinen bekend te maken, zouden vele hoogwaardigheidsbekleders in gevaar komen, maar voor u bestaat, naar ik vertrouw dit gevaar niet Gij moet derhalve ernstig en werkzaam zijn en bij uwen pleegvader blijven wonen, totdat de dag aanbreekt, waarop uw toe komstige leidsman u bekend zal zjjn, en moge K. ter Laan. De nieuwbenoemde burgemeester van Zaan dam, de heer K. ter Laan, zal in de eerste helft van Februari geïnstalleerd worden en zijn aanvaarden. ambt gedurende Januari is De pest op Java. Het aaotal pestgevallen op Java het tijdvak van 31 December tot 13 als volgt: Afd. Malang 366 nieuwe pestgevallen, 325 doo- denToeloengagoeng 7, Soerabaja 16, Magelan 8, Berbek 3, Ngani 1, Baugil 2 doodelijke geval len Madioen 23 nieuwe gevallen, 21 dooden Ke- Hij, die een Vader der weezen is, u altijd beschermen mijn Cuthbert, maar laat ons nu deze plaats ver laten. De muffe, zware lucht bemoeilijkt de adem haling en drukt zwaar op mijne oude borst. V. De Arrestatie. Nadat de abt aan Cuthbert de geheime kamer had bekend gemaakt, heerschte eenigen tijd een groote kalmte en rust, er viel geen enkel noe menswaardig voorval plaats. De zomer ging rustig en genoeglijk voorbij. De boomen prijkten reeds met hunne gouden tongen de teekenen van den herfst, voordat de reeds zoolang verwachte uit barsting plaats greep. Wij kunnen ons moeilijk een denkbeeld vormen van de beproevingen en treurige gevoelens, die zich van den abt van Glastonbury moeten hebben meester gemaakt. Wij zijn nu eenmaal gewoon geraakt aan het schouwspel van kerkgenootschappen die uiterlijke blijken van inwendige verdeeldheid, geven, maar hier was het voor mannen, die over tuigd waren van de noodzakelijkheid der eenheid van het Cnristendom, een levenskwestie, indien zij niet met de souvereimteit der Pausen wilden breken, alle banden afleggen, en den koning als het hoofd der kerk in Engeland te erkennen Sir Thomas Morus en de bisschop Fisher, om nog niet honderden anderen te noemen, stierven liever, dan hierin toe te stemmen, terwijl anderen, die niet zoo veel moed bezaten, ofschoon getroffen door het schan delijke van zulk een handelwijze, naar het uiterlijk aan die voorwaarden voldeden, maar inwendig vurig verlangden dat deze tirannie spoedig den nek zou worden ingetrapt. Zij hadden groot onrecht, het Pauselijk Opper gezag te ontkennen, want het is edeler te sterven dan zijn geloof te verzaken, of valschelijk te be lijden, wat men in zijn hart niet gelooft; maar toch voelt men medelijden met deze misleide zielen. Drie jaren geleden, bij het eerste onderzoek in zijn klooster, had de abt zijn getrouwheid en on derwerping aan het oppergezag van Rome met een eed bevestigd, hoewel hij overtuigd was, dat het een zaak gold, die iemand tot den dood bond. Sedert dien trok hij zich terug uit het Parle ment, waarin hij als gemijterd abt met evenveel recht als een bisschop zitting had. Tot dusverre had niemand hem kunnen be schuldigen van misbruiken, die eenige leden der commissie hem toedichtten. Hij bleef zijn naam als man van eer handhaven. Maar het oog van den aartsvijand der mon niken, Thomas Cromwell, was eenmaal op hem gevallen, en djze wakkere vijand, even wreed als gewetenloos, vond het voorwendsel waarnaar hij zoo lang had gezocht, om den abt van Glas tonbury. evenals die van Reading en Colchester, aan dé galg te helpen of te vierendeelen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1