Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Vondeling. 37ste Jaargang. Donderdag 22 Januari 1914 No. 10831. Op de» Balkan. feuilleton. een Onderwijzer Boltenlasdseh Nieuws. Qfficiee&e berichten. Bekendmaking. Kennisgeving. Verspreide berichten. NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT Bureau- Bornrsmmt KI T«!«f SK p„„,hM„ Advertentiën": Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën Bureaunoterstruut - Telef. 85. - Postbus 39. 1-6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand Vjfe TTjJSèT$9%È. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor ct*> franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. herhaaldelijk adverteeren, Grï!:ê.?i™;ïr8 f1000 2k f20D.sls,f100A f 100f GO 115 ss De verzekering word! gewaarborgd door de Uollandsche Algemeen» Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. lit Secretaris, V SICKENGA. Aan de Openbare School L), te Schiedam (plaats vervangend Hoofd de heer J VAN RHIJN, nieuw benoemd Hoofd de heer J. SCHUURMaNS te Leerdam) wordt gevraagd: met akte vrije- en ordeoefeningen. Aanvangsjaar wedde f575. Verhoogingen wegens aktenVoor akte vrije- en ordeoeleningen f25.-, voor akte handteeke- nan f 50. voor hoofdakte f 200. Periodieke verhogingen na 2 en 4 jarigen dienst, telkens f 75. na 6, 8, 10, 13 en 16 jarigen dienst telkens f50.— en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst telkens f 50.Dienstjaren, ook tijdelijk, elders doorgebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam vóór of op 7 Februari a. s. De sollicitanten worden verzoekt, in hun adres te willen o geven, aan welk school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. (Herplaatsing wegens misstelling.) Te Schiedam kunnen met 1 Maart a.s. ge plaatst worden drie agenten van politie 2e klasse, op een jaarwedde van f6 50. die na 3 jaren dienst kan worden verhoogd met f25. uniform, waterlaarzen en f 12. per jaar voor schoeisel. Na zes jaren dienst kan bevordering volgen tot agent van politie 1ste klasse op een jaarwedde van f 700. die twee malen telkens na di ie jaren dienst kan worden verhoogd met f50.Voor het bezit van het diploma met aanteekemng van den Algemeenen Nederland- schen Politiebond wordt een toelage van f30. per jaar verleend. Voor eigen pensioen moet worden gestort 3% der jaarwedde verminderd met f500 Voor pensioen voor weduwen en weezen met 5% per jaar worden gestort van de jaarwedde, eveneens verminderd met f500. De benoeming geschiedt voorloopig voor een jaar, een proefjaar. Sollicitanten beneden den leeftijd van 30 jaren met een flink voorkomen en een onberispelijk gedrag moeten zich in persoon met een eigen handig geschreven verzoekschrift aanmelden bij den Commissaris van politie. Albanië. Volgens het te Weenen verschijnende „Deutsche Volksblatt" zal Griekenland door een nota der mogendheden er van in kennis worden gesteld, dat het tot het midden van de maand Februari den tijd heeft Albanië te ontruimen. Te Athene wordt de ontruiming van Kocitza en Colonia door de Grieken ontkend. De laatste dagen aldus schrijft de Wee- ner correspondent van de „Daily Telegraph" aan zijn blad komen er tal van verontrus tende berichten uit Albanië. De binnenlarul- sehe onlusten hebben de situatie een zeer dreigend karakter gegeven. Ismail Ketna! heeft het vertrouwen, dat men in hem stelae, geheel verbeurd, want juist op het o ogenblik, waarop hij verklaarde, dat hij de canaidatuur van den prins van Wied voor den Albaneeschea troon zou steunen en den toekomstigen vorst een telegram va,n hulde zond, bereidoe hij met de .Tong-Turken een complot voor en speelde hij den verrader. En het is alleen te janken aan liet energiek optreden der Uol landsche officieren, dat de „coup" aer Jong- Turken op niets uitgeloopen is. De internationale controle-commissie te Valona is in gevaar. Zij heeft Ismail Kernal verzocht, dat hij onmiddellijk zijn ontslag' als president der voorloopige regeering zou ne men, maar hij weigerde aan dezen eisch te voldoen en verzamelt thans zijn volgelingen rondom Valona. Intusschen hebben Essad pasja's troepen bassan ingenomen. Naar verluidt, moet de stad half in de asch gelegd zijn. Uit Belgrado komt het bericht, dat, voordat Essad's troepen de stad binnentrokken, tal van inwoners haar verlaten hebben. Velen, die in de stad achter gebleven waren, o.a. ook de burgemeester, zijn echter door de soldaten van Essad ver moord. En niettegenstaande dit optreden blijft Es sad volharden, dat hij verlangend uitziet naar de komst van den prins van Wied, dien hij volgaarne als zijn souverein wil erkennen I De toekomst zal echter moeten leeren, of men c.p zijn woorden vertrouwen kan. In Turkije. Een uit Berlijn gedateerd artikel in de „Kölni- sehe Zeitung" houdt zich bezig met de militaire missie en wijst er op1 dat deze missie, niet in verhand staat met de Duitsche buitenlandse he politiek, maar plaats had op verzoek der Porte. Welke bevoegdheid generaal von Liman als commandant zou worden verleend, was geen kwestie, die het Duitsche prestige raakte, maar die beschouwd moest worden uit het oog punt van militair-technische doelmatigheid. Ge durende 't verblijf van den Russischen minister president te Berlijn in November 1.1. is deze zaak van alle kanten besproken en cle hevor- dering van von Liman moet uitsluitend toege schreven worden aan de mutaties in de fmoge militaire rangen van het Turksche leger. Het zou onbegrijpelijk zijn indien deze aangelegen heid tusschen Duitschland en Rusland ont stemmend zou werken. Ten slotte is het volko men onjuist, indien men van een fiasco van de Duitsche politiek zou willen spreken. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland. Gelet op art. 102, alinea 2, der Wet van deD m ^ePleu'0er IB96 Staatsblad no. 154;: Noodigen de inwoners der Provincie Zuid Hol land, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den löden Maart 1914 aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uit treksel uit de kohieren der Rijks directe belastin gen, opdat daarop kunne worden gelet bij het opmaken der LIJST VAN DE HOOGSTAANGE SLAGENEN. verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren tnoeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1914 betreffen. De bedoelde stukken behooren door belangheb benden te worden ingezonden aan het geoouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid Holland, naet opgave van Jo. den naam, de voornamen en de woon plaats van den aangeslagene 2o. de gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en 3o. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te bescuouwen, met vermelding van' de dag teekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebbeu plaats gehad. 's-Giavenhage, den ödeii Jauuan 19 4. De Gedeputeerde Staten voornoemd SWtERTS, Voorzitter, DE MONCHY, Griffier. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van lo. de N. V. Chemische Wassclierg en Blee- kerg »üe Bhoemx" om vergunning tot het uit breiden van naar wasscherg aan de Westfranke andsche laan nos. 4, 6 en 8, kadaster Sectie nos. 127U, 1975 en 141, door het bijhouwen van een nieuw ketelhuis en het bijplaatsen van een stoomketel van 5(J M2. verwartmugsoppervlak 2o. de firma J. M. van der Schalk Co om vergunning tot het uitbreiden haier azgninakerg aan de Lange Haven no. 23/25, kadaster Svcue C no. 1075 3o. de ilrma W. Uasekamp Co. om ver- gunning tut tiet uitbreiden van nare branderij Willemskade 31, kadaster Sectie L no. 1552, met een stoomketel van 120 M2. verwarmings- oppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 5 Februari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier- boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen 8) De eenmaal zoo krachtige abt zat in een met eikenhout beschoten kamer. Hij schreef nog eenige aatste bevelen neer, hoofdzakelijk zich bepalende tot het schenken van eenige goederen, die voor hen, die hem beminden, als eene herrinnering Souden Kunnen dienen, als zij hem niet meer Souden zieD. Ofschoon onder het schrijven dikke tranen ontrolden aan zijne oogen, die zoo lang geen tranen hadden gekend, en nu zijn oude en ge pimpelde wangen bevochtigden, was hij toch "alm en rustig. ,.|h ile vensterbank zat Cuthbert, met strakken 111 starende op den weg, die naar de abdij leidt. s Vader", zei hjj, ndaar komen zijeen troep ^pende mannen is in aantocht. Wilt gij niet Siin 6D bunnen u D0S we' verbergen, zij :J n°8 wel tien minuten van hier. Vlucht om vlucht om mijnentwille, uw pleegzoon he f ï00n' kan niet vluchten. Het leven ,e 1 ^00 weinig aantrekkelijks voor mij, en het veel heilzamer voor mij zijn, dat ik met mjjn getuigenis afleg voor mjjn geloof, en den martelaarspalm ontvang, dien God mijn broeders reeds schonk, dan dat ik nog enkele jarenlanger een ellendig leven voortsleep, en getuige ben van de verwoesting, welke het wilde zwijn in den Wijngaard des Heeren aanricht". Na een oogenbhk van stilte vervolgde hij »Ziet gij hen duidelijk Wie is hun geleider »0, schande het is Nicholas Grabber. Ik zou nog liever mijn voeten laten afkappen, dan dat ik mij daartoe had laten overhalen". »Neen, mijn kind, ik heb vóór mijn vertrek gezegd, waar men mij zou kunnen vinden, en bevolen, dat men geen geheimhouding zou in acht nemen". »Toch geloof ik dat niemand minder geschikt zou zijn om hen den weg te wijzen, dan een uwer kinderen. Hjj moest zich schamen. O, gij, die voor mij meer dan een vader zijt, vlucht. Zij zullen u een schandelijken dood doen sterven, evenals uwe broeders van Reading en Abingdon. Staat er niet geschreven Als zij u in de eene stad vervolgen, vlucht dan naar eene andere ®Het is te laat, mijn zoon, zij hebben de poort reeds bereikt". »Wij zullen u verbergen. Hier moet ergens een plaats zijn, waar wij u kunnen verbergen, een geheime kamer of zoo iets". »Zij zijn reeds de trap op, mijn zoon. Laat hen niet bemerken, dat gij geweend hebt. Wees man nelijk. Cuthbert trachtte zijn leed te verbergen, en hield zich uiterlyk zeer kalm, toen de deur ge opend werd, en drie mannen met een woest uiterlijk binnen kwamen. sMijn naam is Layton", zeide de hoofdman en deze twee dapperen heeten Pollard en Moyle. Wij zijn dienaren des konings, en in zijn naam en krachtens zijn bevel werd ons opgedragen, u in hechtenis te nemen, tenzij gij u van de op u rustende beschuldigingen door een duidelijk antwoord op eenige vragen weet te zuiveren. »Wat helpen die vragen?" zeide de abt be daard. »Hebt gij den eed van onderwerping aan het oppergezag gedaan »Tot mijn groot leedwezen, ja". »Tot uw groot leedwezen, teeken dat aan, Pollard, en waarom dat »Het is een verraad, gepleegd tegen de Kerk". »Gij zult dan dien eed niet hernieuwen sNooit". »Dat is al een voldoende reden, om u te hangen hoogmoedige abt; uw gesprek boezemt mij belang in, en ik zou gaarne nog iets meer van u hooren Wat denkt hjj van des konings echtscheiding Op deze vraag zal ik u het antwoord schuldig blijven". »Maar de wet machtigt ons, om van een ieder een antwoord te eischen. en beschouwt stilzwijgen als verraad. Eerlijke lieden behoeven hunne ge dachten niet te verbergen, en oneerlijkheid wordt in Engeland niet geduld". Beschouw mijn stilzwijgen als verraad, als gij wilt, ik zal u op deze vraag niet antwoorden". Uit St.. Petersburg meldt men aan de „Kölnische Zeitung" Ee Russische pers betoogt, dat de Duitsche militaire missie, zonder voorafgaand overleg met de Russische regeering naar Turkije gezonden, Je belangen van Rusland schaadt en de betrekkingen met Duitschland in gevaar brengt. De Duitsche regeering moge inzien dat een goede verstand houding met Rusland voor dé toekomst van meer bcteekenis is dan een tijdelijk succes en aat vrede met Rusland een der grondstellingen der Euitsehe staatkunde moet zijn. DUITSCHLAND. Gister werd door den Hoogen Krijgsraad op nieuw uitspraak gedaan in het Tilian-proces. Sc-bleuder en Hinst werden elk tot 6 weken, Hoge tot 3 wreken verscherpt kamerarrest ver oordeeld. Schmidt werd tot 4 weken licht-arrest veroordeeld, terwijl de aanklacht tegen luitenant Tilian deels is ingetrokken, en hij overigens is vrijgesproken. Ook Pfeifiér werd vrijgesproken. (Het Tilian-proces stond, na-ar men zich her inneren zal, in nauw verband met de bekende Kiupp-zaak in den zomer van verleden jaar. Daarbij werden luitenant Tilian veroordeeld tot 2 maanden gevangenis en ontslag uit den oienst, Schleuder tot 4 maanden en ontslag uit den dienst, evenals Hinst. Schmidt werd tot 2i/i maanu Hoge tot 43 dagen en Pfeiffer tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld. De Hooge Krijgsraad Leeft thans dit vonnis herzien en de straf, eter be klaagden aanmerkelijk verminderd of hen vrij gesproken. Red.). FRANKRIJK. Tengevolge van de persoonlijke tussclienkomst van minister-president Doumergue, bij de familie leden van generaal Picquart en na het bekend worden van den volkswil, door het parlement uitgedrukt, heeft de familie er iu toegestemd, dat de begrafenis op staatskosten geschiedt. De be grafenis zal Vrijdag plaats hebben. BELGIë, De advocaten van de prinsessen Louise, Cle mentine en Stefanie, dochters van wijlen koning Leopold II, kwamen gisteravond bij den minister van Justitie tezamen, teneinde tot een overéén komst te geraken betreffend© het aandeel, nat hun cliënten, naar hare meening, toekomt uit de goederen, die door den overleden koning aan den staat werden vermaakt. Men zou tot een overeenkomst gekomen zijn, waarbij de prinsessen elk 51/2 millioen francs ontvangen en zij afzien van haar proces tegen den staat. Deze overeenkomst zou te danken zijn aan koning Albert. De voorzitter van den gemeenteraad van Parijs heeft gisteren aan de advisecrende commia- »Dan heb ik u nog iets te vragen, mijnheer de abt. Is uw leven u lief Zoo ja, dan moogt gij het redden, in spijt van het verraad, door u zooeven bedoeld. Wij weten zeer goed, dat de namen dergenen' die geld en wapenen hebben gegeven voor den verraderlijken strijd, die in het Noorden gevoerd wordt, u bekend zijn. Maak ons dat geheim bekend en gij zijt gered". »Gn weg van mij, Satandenkt gij dat ik mijn leven wil sparen, ten koste van andere levens, en een belooning ontvangen wil voor een moord van onschuldige kinderen De houding van den abt was zoo vastberaden en beslist, zijn antwoord klonk zoo moedig, dat de ellendeling den lust tot het onderhoud ontviel. Ik wil met u niet langer praten, oude zondaar, zeide hij eindelijk. »Gij hebt ergens de stukken van den opstand verborgen, dat weten wij. als wij ze niet kunnen vinden, zullen wij de aLdij steen over steen overhalen uwe antwoorden zijn be driegelijk, verraderlijk en daarom zullen wij u naar den Oorver van Londen brengen, en u daai' opsluiten. Maaz wie is die jongen daar jGij kunt mij ook wel medenemen," zeide Cuth bert, terwijl hij de vensterbank verliet, en met flikkerende oogen en bloedroode wangen voor ben ging staan, »want al wat de hoogeerwaarde abt heeft gezegd, beaam ik." ïGij kleine schavuit, wij weten wel, wie u heeft opgevoed, een reden te meer om dezen sluwen priester van verraad te beschuldigen Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1