Sta ten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Burgemeester Ter Laan. Het kanaal van Willebroeck. Naar wij vernemen, is te Amsterdam een co mité in wording" tot het brengen van hulde van Nederland a,an België ter gelegenheid van de plechtige inwijding van het gewijzigde kanaal van W illebroeck. Zooals men weet, zal de opening van het kanaal in de maand Juni plaats hebben. Te dezer gelegenheid zullen groot® feesten plaats hebben, onder patronaat van den Belgischen Staat, het Provinciaal Bestuur van Brabant en Stedelijk Bestuur van Brussel. Men verneemt, dat ook verscheidene vreemde oorlogsschepen den nieuwen waterweg zullen be zoeken. Zelfs deelt een der bladen mede dat de Lord- Mayor van Londen de hoofdstad zal bezoeken. Onvolledig De lezers weten reeds, dat ter gelegenheid van Neerlands 100 jarige onafhankelijkheid o.m. is verschenen een belangrijk werk, getiteld «Het Katholieke Nederland 18131913". Jammer voor de volledigheid, maar nog meer voor de belangrijkheid van d3t werk, dat de R K. Arbeidersbeweging daarin zulk een onbe duidende plaats vindt. Wij ontmoetten slechts een geschiedkundig overzicht van den R. K. Volksbond uit het bisdom Haarlem en van den Limburgschen R. K. Werkliedenbond. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, de Bond van R K. Werklieden verenigingen in het aartsbisdom, de Bond van R. K. Werkliedenverenigingen in het bisdom 's Hertogenbosch en de R K. Volksbond in het bisdom Breda vinden geen plaats, wijl niemand daartoe voor medewerking is aangezocht. Dat een zoo machtige beweging, bezield met Roomsche geestdrift en zich uitend in Roomsche daden, een beweging, die voor duizenden en duizenden een stuwkracht is op sociaal gebied en een machtige apologie beteekent op godsdienstig gebied niet gezien wordt, bewijst dat in som mige studeervertrekken de luiken potdicht voor de vensters blijven als het reeds dag is. («De R. K. Vakbeweging"). Hoog bezoek. Naar men verneemt, heeft de heer de Greven- kop Castenskjoid, de Deensche gezant bij ons hof, aan H. M. de Koningin meegedeeld.dat H.H. M.M. de Koning en de Koningin van Denemar ken haar een bezoek wensehen te brengen, en heeft H. M. zich gaarne bereid verklaard hen te ontvangen. Het bezoek zal in de tweede helft van Mei worden afgelegd, vermoedelijk omtrent den 19den. De Koning en de Koningin van Denemarken gaan over zee en door een paar oorlogs schepen begeleid eerst naar Engeland en dan naar België. Van Brussel komen zij in den Haag. Ouderdomsrente. Op een daartoe ingediend verzoekschrift door de voogden der Stads-ArmeDkamer te Leeuwar den is door den kantonrechter beschikt, dat van 15 Januari af door de verpleegden in het Stads armhuis, die ouderdomsrente genieten, zal worden vergoed voor verplegingskosten f 1.50 per week door hen die t 2 genieten en f 2.25 per week door gehuwde paren, waarvan de man en vrouw samen eventueel in de termen mochten vallen vour ouderdomsrente en alzoo f 3 ontvangen. (Leeuw Ct.) Symen betaal. Naar wij uit goede bron vernemen, is het de bedoeling van den Minister van Financiën om de tien opcenten op de Vermogens- en Bedrijfs belasting te verhoogen tot vijf-en-twintig en om op de Personeele- en Grondbelasting vijftien op centen te heffen. Dit alles als noodmaatregel en bij wijze van overgang tot de Rijksinkomsten- belasting. (Tijd.) liet vertrek van de «rr ooi hertogin van Luxemburg. H, M. de Koningin bracht gister Haar Voste- lijke gast, de Groothertogin van Luxemburg, naar het Holl. Spoorstation, bij het vertrek van het Paleis en op weg naar het spoor begroet door een talrijke menigte. De rit naar den trein geschiedde in open gala rijtuig, bespannen met vier door postillons bereden paarden. Rechts van het Koninklijk rijtuig reed te paard de adjudant en stalmeester ritmeester Van Rei gersberg Versluys, links de ordonnance-officier le luit. jhr. Wittert van Hooglandt. Op het Stationsplein waren de trottoirs over de geheele breedte ingenomen door rijen van toe- schoutvers, die 't niet aan juichkreten lieten ontbreken. In het stationspaviljoen bevonden zich ter af- scheidsbegroetiDg de Burgemeester, de generaal- mujoor Klerk de Reus, gouverneur der residentie versierd met het grootkruis, de hem geschonken orde van de Eikenkroon, de plaatselijke comman. dant kolonel Vigelius. De jonge Vorstin sprak alle autoriteiten toe en complimenteerde nogmaals den Burgemeester met den schonnen kunstavond van het gemeentebestuur. Hier was 't dat jhr. De Ranitz de tuil van witte seringen namens H. M. de Koningin-Moeder teo afscheid overhandigde. L>e Groothertogelijke salon wagen stond reeds voor de wachtkamer gereed tot vertrek. Alvorens in den trein plaats te nemen schreed de Groothertogin, die een blauw satijnen reistoi let met hermelijnen boa en wit bonten ronden hoed droeg, vergezeld van H. M. de Koningin die in een donker blauw fluweelen wintercostuum was, met gevolg langs de eerewacht der jagers welker muziek het Luxeraburgsche Wilhelmus liet weerklinken. Na de inspectie nam de Koningin afscheid van haar jeugdige gast door deze tweemaal het gelaat te kussen. Op de tafel in haar reissalon vond de Groot hertogin een bouquet van rose bloemen en eeu korfje gevuld met tulpen. H. K. H. opende het venster ten einde met H. M. nog enkele hartelijke woorden te wisselen. En prcies 3i uur vertrok de trein, terwijl H. K. H. haar Koninklijke nicht met de hand na wuifde, langzaam het station uit langs de eere wacht en onder de toonen van het volkslied van haar land. De commandant der eerewacht was heden de kapitein Ven Bel, van het regiment jagers. Aan het hoofd der eere-compagnie stond weder kolonel Habbema, commandaul der brigade met luit-kol. Von Schmid, commandant van het jager-regiment, ieder vergezeld van hunne adjudanten. De «Nieuwe Ct." is naar Zaandam gegaan en heeft daar met allerlei menschen gesproken. Er heerscht daar een verbitterde stemming, en als reden daarvan werd niet genoemd de heer schappij der rooden, maar de heer Duys. Deze is zegt de »N. Ct." voor de roode arbeiders een heros. Als het hem belieft te decre- teeren, dat zwart wit is, dan is het dat voor hen. De suggestie, die van hem uitgaat, is enorm. En nu waren er, ook onder de «burgerlijke" zegslieden van de »N. Ct." die, met het oog op Duys, Ter Laan's benoeming nóg zoo kwaad niet vonden. Hij zou wellicht temperen en juist als partijgenoot tegenover een man als Duys een sterker standpunt innemen dan een burgerlijk burgemeester. Maar daartegenover hoorden wij toch ook ern stige bedenkingen. Met een soort van wrevel sprak men van de poging Zaandam als proefkonijn te gebruiken. Dat kon heel interessant zijn voor niet Zaandammers, maar voor de slachtoffers was het dan toch maar onaangenaam. Bovendien, zoo hoorden wij van meer dan één zijde, de proef zal niets bewijzen men heeft hier niet te doen met een s.-d. meerderheid, maar met een Duys-meer- derheid. Ja, zei iemand, wien Zaandam zeer ter harte gaat, die meerderheid maakt zichzelf wel onmo gelijk, maar als de raad dan omgaat, zitten wij met een man als burgemeester, die behoort tot een partij, waarmee practische samenwerking on doenlijk is, omdat zij principieel bij anderen baat en zelfzucht veronderstelt, ook daar, waar geheel andere motieven den doorslag gaven. De «onaihaiikelijkcn". De heer C. E. van Koetsveld met de zijnen zetten hun plannen voort om een nieuwe politieke organisatie te stichten, die zij voor- loopig geneomd hebben „Verbond van onaf hankelijke Chr. Historischen en Antirevolutio nairen". Zij maken volgens de „Banier" bekend: „De commissie, die door de vergadering van 15 September, te Zwolle, werd belast met het ontwerpen van een reglement, is met haar ai- beid gereed. Binnen enkele dagien wordt het ontwerp aan kiesvereenigingen en personen ter overweging toegezonden. De algemeene vergadering" ter behandeling van liet ontwerp-reglement en ter bespreking van oen politieken toestand, hopen wiji bijeen tc roe per tegen Maandag 9 Februari te Amsterdam.!" TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 22 Januari. De algemeene beraadslaging over de begroo ting van marine wordt voortgezet. De minister behandelt eerst algemeene zaken vervolgens het materieel, en daarna het personeel. Wat de vlootcommissie betreft, de minister is daar niet tegen. De reparatie van de Holland, het stationsschip in de West en de aanbouw in het buitenland worden dan achtereenvolgens door hem bespioken. Met betrekking tot het personeel geeft spr. aan, welke voordeden zullen worden verhonden, aan kort en aan lang dienstverband. Omtrent een wettelijke regeling van de rechtspositie der schepelingen kan de minister nog geen toezeggin gen doen. Zoo behandelt spr. ook verschillende persoonlijke kwesties en den geest onder het personeel. Tegenover het vereenigingsleven staat hij niet vijandig, mits het zich het niet uit in strijdver- eenigingen. Spr. beklaagt zich over den invloed van den Matrozenbond op het personeel en voert daarover verschillende voorbeelden aan. Ter verbetering van den toestand wenscht de minister de hooge bevelvoering te zien opgedragen aan personen met uitnemende karaktereigenschap pen en de commandanten van de schepen de macht te geven, om de anti-militaristische propa ganda tegen te gaan. De heer Troelstra leest daarop een ver klaring voor naar aanleiding van de rede van heer Marchant van gisteren. Wanneer hij wil voorlezen, wat de rapporteur der afdeeling heeft opgeteekend van de rede, die heer Marchant over bet vlootplan heeft gehouden, zegt de voorzit ter dit met te kunnen toelaten. De heer T r o e 1 s t a zal zich daarbij dan neerleggen, maar merkt op, dat door de rede van i den heer Marchant de zaak eenmaal buiten de atdeelingeu is gebracht. De Voorzitter merkt op, dat de heer Marchant slechts eenige diagen zeide, die hij z e 1 f in de atdeelingen had gezegd, wat toch iets anders is. De heer Troelstra zegt, dat de geheele redevoering van den heer Marchant, ook blijkens den indruk, dien deze op een deel der pers heeft gemaakt, wees op een bijdraaien van de vrij zinnig-democraten naar de vlootplannen. De toon overigens door den heer Marchant tegen hem, persoonlijk, aangenomen, staat geheel en al op het lage peil van de v.-d. polemiek sedert hij, spreker, die partij scherp aanviel. De heer M e n d e 1 s betoogt, dat de grens tusschen strijdvereeniging en niet-geoorloofde ver- eeniginar, niet is te trekken. Hij ontkent, dat de Bond ooit heeft opgewekt tot verzet tegen wettelijke voorschriften. Slechts heeft hij aangeraden niet deel te ne men aao onverplichte feesten, om daarmee te protesteeren tegen het verbod van passagieren. Hij wijst erop, dat «Het Anker" reeds lang niet meer het orgaan is van den Bond. Hij bespreekt ook het geval van den comman dant van de «Van Galen", met welk geval hij als advocaat te maken heeft gehad en klaagt, dat er met de minste disciplinaire maatregel tegen den commandant iê genomen. Ook tegen de officieren, die vloeken, is geen maatregel genomen. Hij bestrijd, dat door den Bond ooit is opge- gewekt tot het plegen van insubordinatie. Dat men bij de Marine het personeel niet voltallig kan krijgen in weerwil van de slechte sociale toestanden, moet liggen aan de Marine zelve niet aan den Bond. Na de rede van den heer Mendels wordt ge repliceerd. De "heer Van Vollenhoven spreekt nog in eersten termijn om te weerspreken, dat hier te lande geen torpedo's te bouwen zouden zijn. Groote ervaring op dat gebied is mogelijk te krij gen omdat al spoedig een nieuw uitgevonden tor pedo weer verouderd is. Hem is de Rotiei damsche Droogdok-Maatschappij bekeud welke license heeft van een buitenland sche fabri- k, die patent heeft. De M n s t er dupliceert en antwoordt verder aan den heer Mendels, dat hij den Bond een strijd vereeniging noemt, omdat deze maatregelon, door het gezag genomen, heeft trachten krachteloos te maken. Hij breekt zijn rede af tot heden. Avondzitting. De Minister van Binneniandsche Zaken, de sprekers van Dinsdagavond beant woordende, deelde mede, dat wijziging van de Drankwet in voorontwerp bijna gereed is en in ruimen kring om advies zal worden gezonden aan drankhestrijdees en belanghebbenden bij den drankhandel. Wat de plaatselijke keuze aangaat, deze achtte de Minister incoi stuutioneel. De Minister achtie herziening van de Gemeen tewet met zoo urgent als beweerd is. Aan de hoofn beginselen dezer wet kan hij nooit raken. Wel behoeven de fmancieele instituten omtrent de gemeenten herziening. Ook de Minister meent, dat de salariseen van de veldwachters veelal te gering zijn, maar met dén heer De Weerdesteijn oordeelde hij dat men er zeer weimg aan doen kan, wanneer de gemeen ten zelve met willen. Wat de kwestie van de uitoefening van toe zicht door den burgemeester op tooueelsiukken aangaat, meende de minister zonder blind te zijn voor de bezwaren tegen de censuur door den burgemaester dat er geen beter middel bestaat, juist omdat deze censuur rekening kan houden met plaatselijke toestanden, het milieu waarin het wordt gegeven. In geen geval zou de regeering wegens een verschil van meemng met een burgemeester ten deze ham kunnen ontslaan of niet herbenoemen. Dit zou ten eenenmale tegen den geest van de gemeentewet zijn. Ten aanzien van den burgemeester van Uit huizen is na nauwkeurig onderzoek rechterlijk noch administratief schuld bevonden Tenzij de heer Schapet nieuwe feiten brengt kan de mi nister niets doen, maar ook de na de herbenoe ming ingebrachte klachten bleken ten eenenmale ongegrond. De heer Van Hamel betuigde instemming inet 's ministers standpunt wat betreft de verhou ding tusschen regeering en burgemeester. De minister mag geen oppercensor ziju, al is het denkbaar, dat een burgemeester op zóó zonder linge wijze van zijn recht gebruikt maakt, dat dit een rede kan worden voor niet-herbenoeming doch nooit kan daartoe verschil van gevoelen in concreet geval leiden. Het beste acht spr., dat de pers voortga met haar critiek op gevallen van ongemotiveerd ver bod van opvoering. De heer Limburg zei, dat het gevolg van 's ministers antwoord zal zijn, dat de burgemeesters voortgaan met een optreden, dat terecht de alge meene verontwaardiging heeft opgewekt. Hij was teleurgesteld, dat de minister geen de minste nei ging toont, een verandering in de gemeentewet ten deze te bevorderen. Trouwens behalve het preventief optreden, bestaat het repressief optre den, dat blijft en niet uit den booze is, zoowel bij de pers als bij het tooneel. Als compromis, teneinde den burgemeester zijn buitensporige macht te ontnemen, zou spr. hem het recht wil len laten op te treden tegen stukken «strijdig met de openbare orde." De heer Schaper kwam er tegen op, d(ri de heer Rutgers hem z®u hebben voorgesteld als beschermer van den drankhandel, waarna de heer Rutgers zich beklaagde, dat het woor «insinuatie" onder dit regime geoorloofd is. De Voorzitter acht dit woord, vroeger her haaldelijk gebruikt, en door de voorzitters toe gelaten, niet in strjjd met de parlementaire ge woonten. Bij de posten Militie en Landweer besprak de heer Van Nis pen (Rheden) de intrekking der schadevergoeding aan 7 grensgemeenten voor de bijzondere werkzaamheden, doordat velen, die in het buitenland werken, zich daar laten in schrijven, waarop de Minister antwoordde, dat de zaak is uitgemaakt, nadat aan Amsterdam en Rotterdam die vergoedingen niet meer wer den verleend, omdat volgens ons staatrecht der gelijke bijzondere werkzaamheden voor rekening j blijven van de betrokken gemeenten. 13 1 De Minister deelde bij art. 18 mede, dat deze post verhoogd was wegens de terugwerkende kracht van de nieuwe salariëenng voor de amb tenaren van de statistiek, ten aanzien waarvan de heeren Dolk en Ter Laan (Uen Haag) meenen, dat er niet voldoende geljjkheid is in acht genomen, waarop de Minister toezegde, dat hij voor uniformiteit zal zorgen. Bij de afdeeling volksgezondheid en volkshuis vesting drong de heer Wijkerslooth aan op bevordering van de vleeschvoeding speciaal voor minvermogenden, door te zorgen, dat het vleesch zoo goedkoop mogelijk zij zoo hygië nisch mogelijk en dat gewaakt wordt tegen bedrog. Aan de hand van tal van deskundigenverkla ringen betoogde spr., dat het Argeutijuoch vleesch niet goedkooper is dan het Hollaudsche. De invoer drukt den veepnjs, waardoor de veestapel wordt ingekrompen. Men wordt daardoor meer afhankelijk van de Argentijnsche vleescntrust en krijgt dan meer stijging van Uen vleescn prijs die langduriger zal zijn dan de vroegere daling. Die deskundigen zijn allen van oordeel, dat het Argentijnsche vleesch alleen mag worden toegelaten, wanneer het met alle organen aan strenge keuring is ouderworpen en dat het slappe soep geeft en onvoordeelig is. Hij bepleitte o. a. nog populariseering van het gebruik van paarden vleesch. De heer Van H a m e I, die nu aan het woord was, vroeg en verkreeg verdaging wegens het namiddernachtelijk uur. Rotterduinseiie Bankvereeniging. Naar wiji vernemen, is in de heden gehouden aandeeinoiUiuersvergauei ing der Sebiodamsehe Bankvereeniging nesioieu tot liquidatie. Le zaken dezer bankvereeniging gaan thans over aan de ttotteraamsche Bankvereeniging. De ■Kocteruamsche Bankvereeniging heeft, met ingang van heuen, iüer een bijkantoor gevestigd in netzellUe pand, waar thans ue ikhiea. Bank vereeniging is genuisvest. Le neer n. (J. ivok Jr. is benoemd Lot alge- meenen procuratiehouder, terwijl de heer P. L. Klaassen als bizonuere procuratiehouder zal op treden. Liturgische Cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend met gebed, verkreeg de eerw, inleider het woord. Na al hetgeen, aldus spr., er reeds is gespreken over de leesten des Heeren, zal spr. nog be handelen eenige kleinere maar toch voorname feesten. Uitvoerig bespreekt de eerw. inl. het feest van de H. Kruisvinaing op 3 Mei en de H. Kruis verheffing op 14 September, in het hizonder het omstaan van dat feest in de 4ue eeuw, welk ontslaan spr. historisch bewijst. Een ander feest dat ook gevierd wordt is de Gedaantverandering van Christus op den lira hor, hetwelk gevierd wordt op 6 Augustus, waarvan spr. ook net ontstaan eu de beteekanis uiteenzet. Ju het verband van het thans behandelde, meent spr. ook te moeten spreken over het feest van Kerkwijding, tevens beschouwd huiten de teteekenis van den Patroonheilige; spr. zet de neteekeuis en ontstaan van de Kerkwijding uit een, hierbij wijzend op de viering van nat feest reeds in net üuüe Verbond, Hiermede is, zegt spr., de voornaamste liturgie van de teesten des Jtleeren behandeld, zoouat hij thans kan overgaan tot de behandeling van de feesten der Heiligen. - Uitvoerig behandelt spr. het ontstaan dezer viering in de eerste tijden dier Christenen, toen werden de zoovele martelaren direct als heiligen vereerd. Hierbij heeft spr. gelegenheid te wijzen op het dwaze idee van andersdenkenden, die meenen, dat wij de Heiligen aanbidden, dat is volstrekt niet zoo, wij vereeren, maar aan- t iaden de Heiligen niet. (Applaus). De voorzitter sluit hierna de vergadering met gebed. Op haar daartoe gedaan verdoek is mej. P. Iugeuhoes, met ingang van 1 Februari a.s., ontheven uit haar betrekking als tjjdehjk onderwijzeres aan school D. St. Anna Zusterstraat- Gistermiddag is-de 2 2-jarige schip, per Van Dijk, uit Schiedam, die met ziju schip te 's-Hertogeubosch in de Zuid-Willemsvaart lag, op het Dungensch veld door het ijs gezakt en verdronken. Bij zijn ouders in de Vlaardingerstraat alhier was gister-a,vond. bericht van het ongeluk inge komen, waarna deze zich onmiddellijk naar 's-Hei- togenbosch hebben begeven. Heden-morgen ongeveer half negen •s de 46-jarige spoelinghaler M. Ruisbroek, wo nende Kethelpoider, in de Schie nabij de spoor brug, bij het voorttrekken van zijn spceliiigschouw door paarden, op de schouw verward geraakt ia de treklijn, buiten boord en onder het ijs ge raakt. Spoedig gered, bleek 't, dat hij een ver wonding had bekomen in het gelaat door het touw van de treklijn veroorzaakt, hoewel niet ernstig. Nadat hij in een branderij aan den Noorivest- singel van droge kleeren was voorzien, rs de man naar huis gegaan. Bij genoegzame deelneming zal m ar- gen-middag een wedstrijd in schoonrijden voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2