Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Volksbadhuis. Zonder hulp van den Staat kan daarin geen af doende verbetering worden aangebracht. Vervolgens bespreekt spr. de cirpulaire van de regeering aan de gemeentebesturen om bij ont eigening bij besmetting zoo zuinig mogelijk te zijn. Ten slotte behandelt spr. het verleenen van boüwvoorschotten aan de vier Amsterdamsche vereenigingen voor volkshuisvesting, die daarom gevraagd hadden. Eerst waren deze voorschotten geweigerd, doch thans zijn zij verleend. Spr. vraagt in hoeverre hier verband bestaat met de vrees voor aantasting van het Staatscrediet. Bij coöperatieve vereenigingen moeten de eischen niet verzwaard worden en het schijnt in de be doeling te liggen dit wel te doen. Met genoegen constateert spr. dat de minister geen enge opvat ting van de uitvoering der woningwet heeft. De heer Kool en klaagt ook over de tegen woordige wetgeving op den verkoop van vergiften. De heer Spiekman sluit zich in vele op zichten aan bij hetgeen de heer Roodenburg heeft gezegd omtrent de toepassing *an de huidige woningwet. De heer Albarda bepleit nieuwe wettelijke maatregelen bij pokkenepidemie. De burgemees ters. hebben feitelijk geen bevoegdheid maatregelen te uernen, waaraan de bevolking gehbuden is zich te onderwerpen. De heer L o h m a n herinnert eraan, dat hij tegenstander is van de gedwongen inenting in tijden, waarin geen sprake is van pokken, maar bij is het volkomen eens met repressieve maat regelen, wanneer op een bepaalde plaats pokken zijn uitgebroken. Hij verklaart zich zeer tegen het artsenmonopolie en hoopt dat de minister de zaak niet op de lange baan late schuiven door de commissie van artsen. De heer Knobel sluit zich daarbij aan. De heer Ketelaar dringt aan op subsidiëering van Herstellings en Vacantie oorden voorkinderen. De heer Schaper klaagt, dat de bestrijding van de syphilis veel te wenschen overlaat Voorts vraagt hij, betere behandeling van ver pleegsters en verplegers. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Onderscheiding. De heer W. J. H. v. d. Waarden, wethouder te Nijmegen, is door Z. H. den Paus benoemd tot commandeur in de orde van den H. Grego- rius den Grooten. Het Oud-Katholiek Coelibaat. Te 's Gravenhage is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, door het doen houden van lezingen en het verspreiden van brochures, den leden van de Oud Katholieke Kerk het vóór en tegen vooral het tegen van het gedwongen coeiibaat in de Katholieke Kerk te doen kennen. Naar «De Oud-Kath." meldt, zijn léden van dat comité: mej. C. v. d. Berg, arts; mevr. A. A. Colomhijnv. Raamsdonk, mr. L. W. A. Colom- bijn. Jan L. van Os en C. J. Verhoef! en boven dien de oud-katholieke pastoors: prof. C. Wijker, W. B. Copper en E. Lagerwey. Het is een nieuw teeken der verwording van het Oud-Katholicisme hier te lande, die wij nog onlangs in de nieuwste feiten hebben aangetoond, dat nu eenige toogdragers met dames en heeren, artsen en advocaten in een commissie gaan zitten, om het priesterlijk coelibaat te bestrijden en het in de oud-katholieke gemeente langzamerhand voor goed af te schaffen. (.Tijd.) R. K. Leergangen. We ontleenen het volgende aan het verslag over het studiejaar September 1912—September 1913: Daar het Katholiek onderwi s op al zijn trap pen geheel en al en onmiddelijk staat onder de leiding van de Kerk, is allereerst, voordat ook maar iets naar buiten werd meegedeeld, de goed keuring gevraagd van Haarlem's Bisschop, Mgr. A. J. Callier, in wiens bisdom het eerste werk gedaan is Aan Z D. H. werd voorgelegd het geheeie uitgewerkte plan, alsmede de namen der docenten, die de eerste leergangen zouden begin nen. Bij schrijven van den 4en Juni 1912 werd op dit alles de booge goedkeuring van Z. D. H. ontvangen, zoodat nu met kracht en vertrouwen aan de verdere ontwikkeling kon worden ge arbeid. Wederom met bisschoppelijke goedkeuring wgfd de leiding der R. K. Leergangen toevertrouwd aan 'n Curatorium, waarin elk der Nederlandsche bisdommen is vertegenwoordigd. Het Sekretariaat werd voorloopig gevestigd in het gebouw der St. Jozefsgezellen aan de Stad houderskade te Arasterdam. Op Zaterdag 14 September 1912 werden de R. K. Leergangen geopend te Amsterdam met een H. Mis, opgedragen in de kapel der St. Jo zefsgezellen, terwijl in den namiddag door de do centen openbare lessen werden gehouden. Op 21 September, werden op dezelfde wijze de Leergangen ook in Den Bosch geopend. Op beide openingsdagen bleek allerduidelijkst de groote be langstelling, die de nieuwe stichting had op gewekt. Bij het begin van 't studiejaar, in September 1912, was het getal ingeschrevenen 55, waarvan 46 'n volledigen leergang volgden, en 9 als toe hoorders een of meer onderdeelen bijwoonden. Daarenboven werden de lessen in Algemeene Letterkunde geregeld gevolgd door nagenoeg alle ingeschrevenen. Bij de bespreking in het Curatorium gehouden, werd hoe langer hoe sterker de overtuiging, dat de zetel en hoofdplaats van de Stichting verlegd diende te worden naar het zuiden. Het beginnen te Amsterdam was maar voorloopig geweest waar de eigenlijke hoofdzetel gevestigd moest worden, in 't belang van den groei der Leergangen, zou de tijd van zelf aanwijzen. Het belang der R. K. Leergangen wees al duidelijker en duide lijker naar het Zuiden. Vandaar waren niet alleen verreweg de meeste deelnemers, maar voortdurend kwamen verdere aanvragen, om nieuwe leergan gen op te richten het werd ondoenlijk de leer gangen van uit al te groote verte te leiden en te besturen, en te zorgen dat de lessen geregeld werden gegeven. 'N uitstekend middelpunt, van waar alles gemakkelijk kon worden gericht en geregeld, was zonder twijfel Den Bosch, waar al leen al meer leergangen gevestigd waren dan overal elders te samen. In overleg met H. H. D. D. de Bisschoppen van Haarlem en Den Bosch, werd dan ook de hoofdzetel einde Maart naar de oude hertog- en bisschopstad overgebracht. Terstond daarop den 29sten Maart 1913, werd de Stichting der R. K. Leergangen met zijn Statuten, ook wettelijk ingesteld bij notarieele akte, verleden voor Jhr. A. A. A. M. van der Does de YVillebois, Notaris te 's Hertogenbosch, en door den Bisschop van den Bosch, Mgr W. van de Ven, den 4en April goedgekeurd en bekrachtigd. Aldus staat de Stichting nu volgens zijn Statuten onder het opperbestuur van den Bisschop van 's Hertogen bosch, die volgens art. 4 der Statuten de Cura toren. vertegenwoordigers der vijf Bisdommen, benoemt uit 'n voordracht vaD telken twee per sonen, en bovendien zonder voordracht een Curator aanstelt als zijn onmiddelijken vertegen woordiger. Intusschen waren nieuw e Leergangen opgericht en geopend die alle werden gesticht onder goed- keurig en met aanmoediging der betreffende Bisschoppen van Haarlem, Den Bosch en Roer mond. Door dezen gedurigen groei was het getal ingeschrevenen toegenomen tot 83, waarvan 69 voor 'n volledigen leergang en 14 als toe hoorders. 'N korte herinnering aan de bedoeling onzer R. K. Leergangen moge hier nog volgen. Art. 2 der Statuten omschrijft die aldus «Het doel der Stichting is, aan studeerenden eene grondige studievorming te geven volgens den geest der Roomsch Katholieke Kerk, meer bizonder als vooroereiding tot de middelbare akte-examens en de wetenschappelijke graden in verschillende vakken." Ook is het de bedoeling, gelegenheid te geven tot het bijwonen der lessen, aan hen, die zonder een of anderen graad of akte te begeeren, om welke reden dan ook, zich toch in dit of dat onderdeel verder wenschen te ontwikkelen op dezelfde wijze als ook aan de R. K. Leergan gen toehoorders de lessen volgen in 'n dergelijk onderdeel, naar ieders vrije verkiezing. Hoewel het niet rechtstreeks tot onze Stichting behoort, leergangen in te richten voor de studie der Lagere taaiakten, hebben we toch gemeend niet te moeten weigeren het goede te doen, waar onze hand dat vond te doen, al kwam er ook 'n geldelijk nadeel uit voort. En daarom hebben wij op verzoek van enkele R. K. onderwijzers, 'n leergang ingericht te Amsterdam voor de akte lager Engelsch. In het loopende tweede studiejaar 1913/14 be staan nu de volgende leergangen Amsterdam Nederlandsche Taal en Letteren Engelsche Taal en Letteren. Den Bosch Nederlandsche, Fransche, Duitsche, en Engelsche Taal en Letteren; Geschiedenis- TeekenenBoekhouden, Den Haag Nederlandsche Taal en Letteren. Rotterdam Fransche Taal en Letteren. Sittard Nederlandsche en Duitsche Taal en Letteren; Staatswetenschappen; Boehouden. Hierbij is op te merken, dat de leergang in Staatswetenschappen in 't begin van 't nieuwe studiejaar, van Heerlen overgeplaatst is naar Sit tard, daar dit van verschillende kanten gemakke lijker te bereiken is dan Heerlen. Terstond zag dan ook deze leergang het getal zijner leerlingen stijgen. Aan deze leergangen zijn ingeschreven 103 deel nemers 89 voor 'n vollen leergang en 14 toe hoorders. Ook dit jaar wederom worden de lessen in Algemeene Letterkunde door 'n aanzienlijk getal deeleemers gevolgd, terwijl verschillende stu denten van 'n volledigen leergang een of ander, onderdeel bjjwonen van 'n anderen vooral zij die studeeren in de Nederlandsche Taal eu Let teren, maken hiervan gebruik, om als toehoorder, de lesoen te volgen in de Geschiedenis. De lessen worden gegeven door de volgende Docenten Nederlandsche Taal en Letteren Dr. H. W. E. MollerFransche Taal en Letteren H. J. A. M. SteinDuitsche Taal en Letteren H. M. 3. Bernsen en J. H. Roen Engelsche Taal en Letteren mej. R. PeetersGeschiedenis: Mr. Dr. L. J. C. van Gorkum en Dr. H. F. M. HuybersBoekhouden: J. J. W. Ysselmuiden Staatswetenschappen J. S. H. Bem'elmans, pr. Teekenen J. van Delft. Met groote toewijding volbrengen zij hun taak, wat wij met dankbare waardeering hier gedenken en uitdrukkelijk vermelden wij de offervaardig heid der docenten, die tegen ontoereikende ver goeding hun lessen geven, ten einde, in afwach- ling van een beteren geldelijken toestand, het tot stand komen der leergangen toch zoo spoedig mogelijk te verzekeren. Die betere geldelijke toe stand zal kunnen worden bereikt, wanneer onze Stichting gesteund wordt o.a door 'n rijksbijdrage, die wij reeds hebben aangevraagd, maar nog niet mochten ontvangen. De toezegging van den Mi nister op dit punt geeft ons echter goede ver wachtingen voor later. In dit verslag over 't voorgaande studiejaar mag zeker ook wel vermeld worden, dat we reeds ons eerste welslagen kunnen boeken. Eenige maanden na 't voleinden van het eerste studiejaar, is onze eerste eri' eenige kandidaat, die wel niet haar geheelé opleiding maar ten minste het laatste gedeelte aan de K. K. Leergangen had ontvangen, geslaagd voor de Akte M. O. Nederlandsche Taal en Letteren. Hoewel dit niet geschied is tijdens het eerste studiejaar, is het toch 'n vrucht van dat jaar. Goede hoop geeft dit voor de toekomst, te meer daar verschillende onzer docenten, die dit jaar nog kandidaten hadden van hun persoonlijke lessen, die allen hebben zien slagen. We hebben ook den meest hartelijken steun ge.onden bij de Besturen van verschillende ge stichten, die Ons tegen zeer geringe of zelfs zon de' eenige vergoeding, hun lokalen afstonden voor onze lessen. Anderen hebben ons geholpen met hun geldelijke bijdragen, en we hoeven niet te zeggen, hoe die ons zeer te stade kwamen, in de groote kosten die we te dragen hebben. Vooral de wetenschappelijke boekerij, die toch allernood zakelijkst is, verslindt groote sommen: onze jaar rekening sluit dan ook met 'n aanzienlijk tekort. Wij steunen echter op den goeden God, en mee nen ook te mogen vertrouwen, dat voor dit echt katholieke werk de noodige hulp van Nederlands Katholieken niet zal ontbreken. Als 'n enkel be wijs van hoe groot belang deze Stichting geacht wordt door onze geestelijke Overheid, wordt mel ding gemaakt van een hoogst vereerend schrijven, dat het bestuur mocht ontvangen van Z. Em. Kardinaal Van Rossum. Gemeenteraad. Vergadering*van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 3 Februari, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Dr. D. N. Janssen. -J- Dr. D. N. Janssen, wiens betreurd verscheiden wij gisteren nog even konden vermelden, werd den 24n Augustus 1868 te Utrecht geboren. In zijne geboortestad deed hij zijne voorbereidende studiën en genoot hij ook het academisch onder richt. Daar werd hij in 1894 tot arts bevorderd, waarop hij het volgend jaar aan de hoogeschool te Gent tot doctor medicinae werd gepromoveerd. In Februari 1895 kwam dr. Janssen als genees heer te dezer stede, waar hij de praktijk over nam van zijn schoonvader, den heer P. Laverge, die een welverdiende rust ging genieten. In zijn langdurige praktijk in onze gemeente heeft dr. Janssen de achting en genegenheid vooral van zijn talrijke patiënten alleszins verworven. Hij wijdde aan hen steeds de meeste aandachten behandelde hen met een zachtheid die ee krach tig ingrijpen, waar 't noodig was, niet uitsloot, Dr. Janssen was ook gedurende eenigen tijd van 14 Juli 1899 tot 3 Sept. 1901 lid van den Raad dezer gemeentemaar zijne drukke praktijk liet hem blijkbaar niet toe, die functie op den duur te blijven vervullen, zoodat hij ontslag nam en ook later niet te bewegen was weder een candjdatuur aan te nemen. Allen, die dezen kundigen geneesheer in zijn drukke praktijk of in het openbaar leven gekend hebben, zullen zeker zijn heengaan ten zeerste betreuren. Bij zeer velen zal hij in dankbaar aandenken blijven. Hij ruste in vrede 1 Rotterdamsche Bankvereeniging Naar wij vernemen, heeft de Rotterdamsche Bankvereeniging het groote heerenhuis, aan de Lange Nieuwstraat, vroeger bewoond door den heer Loopuyt, aangekocht ter vestiging van haar hijkantoor. In de week van 1824 Jan. '14 werden genomen 359 baden. Ie klas kuipbaden 18, regenbaden 23 2e klas kuipbaden 54, regenbaden 259, 5 ets. kinder baden 5. Tabaksfabriek. Het op 14 Jannari 1.1. aanbestede werk, bestaande Jn het sloopen van diverse panden aan de Noord- vest en het ter plaatse bouwen van een tabaks fabriek voor rekening van de firma J. Schuyer, alhier, is gegund aan de minste der 19 inschrijveis de firma Wolterbeek van Dorp, aannemers te Rotterdam, voor de som van f 49900. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 28 Jan. 5.39 v.rn., 5.50 n.m. Uister-avond deed een persoon bij de politie aangifte, dat hij op den Buitenhaven weg was gemolesteerd en zijn overjas daarbij werd stuk getrokken. De dader werd opgespoord en heeft bekend. De rivier de Maas voor onze gemeen- te is met zwaar drijfijs geheel bedekt. Het ijs in de havens is door de daarvoor aan gewezen sleepboot gebroken. UIT ROTTERDAM. Bij een onderwijzer in de Jonkerfransstraat hebben gisteravond inbrekers hun slag weten te slaan. Uit de woning zijn ontvreemd 3 bankbiljetten a f100 en eeD bedrag van circa f700 aan bank biljetten van f60,, f40, f25 en f 10. Voorts zijn ontvreemd een 10-tal gouden sieraden, w.o. een gouden broche, een paar juweelen oorknoppen, een gouden halsketting, twee gouden heei en hor logekettingen, een armband van schildpad en twee bloedkoralen oorknoppen. Een tweetal ringen zijn gemerkt met de letters N. P. of W. H. A. S. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Sinds 22 Januari wondt uit de ouderlijke woning1 aan de Zeilmakerstraat 32 vermist, de 14 jarige Marie van Dijk. Men vermoedt, dat men het meisje ontvoerd heeft. De politie is met het géval in kennis gesteld. (Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie). PBT" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopv nietteruggegeven. Vrijzinnige huichelarij. In het blaadje «Vrijheid en Recht" kan men de volgende vermakelijke pedanterie lezen «Ieder weet nu wel hoeveel beter we (d.i. de vrijzinnigen) geworden zijn door de overwinning »bij de Kamerverkiezing! Zelfs de rechterzijde is «betrekkelijk tevreden en er is een gevoel van «herademing na de heftige beroering. De vrijzin- rijgen zijn eigenlijk de aangewezen leiders van «ons volk, omdat hun beginsel van vrijheid en «recht voor elke overtuiging den grootsten waar- «borg oplevert dat in ons land van honderdvou- «dige splitsing op godsdienstig en staatkundig «gebied geen onderdrukking heersche." Als men nu weet, dat die heftige beroering is teweeggebracht door de vrijzinnigen en hun voor- loopers de sociaal-democraten, is het toch verre gaand brutaal, te spreken van een gevoel van herademing Eerst storm zaaien en dan met een uitgestreken gezicht zeggenWat ben ik blij dat het maar weer stil is, foei wal perfide huichelarij En dan «wij leveren den besten waarborg op dat er op godsdienstig en staatkundig gebied geen onderdrukking heersche". Zij, de onderdrukkers bij uitnemendheid. Zij. die zoolang ze aan de Regeering waren, ons hebben laten bloeden om hun onderwijs te betalen, die voor zich al de vette baantjes hielden en onze hoogescholen be zetten uitsluitend^ met hun geestverwanten Let maar eens op Eerdmans! Deze ging in den ver kiezingsstrijd, in naam der Concentratie, den boer op, zette alom het Nederlandsche volk tegen Rome op. Als loon voor zoo'n edele daad bezorgden die waarborgen tegen onderdrukking hem een plaatsje in de Tweede Kamer! Nogmaals wat verfoeilijke huichelarij En dat doen dan lui, die zoo graag de anti-Revolutionairen en christelijk- historischen als zg. fijnen voor Fariseeën schelden Vrijzinnigen, vrijzinnigen, rukt toch eerst den balk uit uw eigen oog en tracht toch eens wat minder pedant en wat meer waarheidlievend te worden I Veritas. Branden. Zondagmorgen in de vroegte is er ender de gemeente Prinsenhage, onder den röiok van Breda,, een hevige brand uitgebroken "i twee naast elkaar gelegën groote boerenwo ningen. De brandweer van Prinsenhage verscheen na anderhalf uur op het terrein. Men stond mach teloos tegenover de vuurzee. De bewoners had den zich bijtijds kunnen redden. De veestapel kon slechts gedeeltelijk in veiligheid warden ge- bracht. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Die gebouwen waren verzekerd, de inboedels ook, doch zeer laag. Gisternacht omstreeks 3 uur is br uin uitge- broken in ue boerderij de Krabbe van ae-land- iduwvereeniging op het eiland Rozenburg tegen- o vei Maassluis. De boerderij met schuren en stallingen waarin zich bevonden 60 koeien 6 paarden, een groot aantal varkens en honderden kippen is geheel in de asch gelegd en a! het vee is omgekomen. De brand was van uit Maassluis goed zicht baar, doch door den stérken ijsgang od 'Je rivier was het niet mogelijk hulp te verleenen. Artillerie op het ijs. Gistermorgen was onder Zoeterwoude een aardig schouwspel te zien, en wel iets, wat zeker in ons land sinds vele jaren niet is gebeurd, t.w. daar kwamen uit Lei den een aantal veldartilleristen met een bijwagen enz. en een voorwagen met een stuk veldgeschut met hun aangespannen paarden aan en trokken met den geheelen troep onder commando van overste Verff, tegenover den molen van den heer Noordman over het ijs, in de Bosch hui zer-Wete- ring, zonder dat zich daarbij eenig incident voor deed. De gebombardeerde booten. Over de gebombardeerde stoombooten bij de Haarlemmer- meei schrijft men nog, dat toen eenmaal de boo ten stil lagen, er den geheelen nacht, op den dijk door eenige mannen gewaakt is, om zoodra weer een poging aangewend werd om voort te gaan, «de helpers' te dekken, waarvoor de kruiwagens met projectielen volgeladen klaar stonden om te vuren. Tegen den morgen trokken de booten dan ook maar weer terug. Zoowel de rijks- als gemeentepolitie van Haar lemmermeer heeft zich geconcentreerd aan de buitenzijde dezer gemeenten, langs de Ringvaart, om naar aanleiding van den invallende dooi, de ijsbrekers en sleepbooten, die de vaart willen openen, te beschermen tegen vijandelijkheden van het publiek. Slachtoffers van het ijs. Men meldt uit Maastricht: Gisterennamiadag tegen half drie-is de 8-jarige L, f. Lambrechts wonende aan het Bassin 22 in het kanaal ter hoogte van de Raam straat door het ijs gezakt en. verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2