Dagblad mor Schiedam EERSTE BLAD. De Vondeling-. Gratis Ongevallenverzekering f 1 f] f| fl 37 Me Jaargang. Zaterdag 31 Januari 1914. No. 10839 Up den Balkan. overeenkomstig on de polis vermelde voorwaarden. 1 U 0 U Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Getllusireerd Zondagsblad Officieel© berichten. Buiteulaudsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraut 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentien 1 6 reeels 92 ct elke regel daarboven 16 ct. 3 maal plaatsen wordt ,2 berdiemt lngêzoitdèn mededeelingen 35 ct. regel. Speci.1. condmen roer herhaaldelijk adverteeren. rol. Maar het bleek niet gemakkelijk geld te Pa- Tot dusvere was het de gewoonte, dat ^ejange rijs los te krijgen voor de fabrieken van Poetilof. vorst den overbrengers dezer felicitaties de ha Verscheidene banken, die gepolst werden, hadden j drukte en hun opdroeg, zijn dank aan het p r - geen lust er in. Andere groote bankinstellingen ment over te brengen, loen echter Woem g Schietoefeningen van het Fort Uoek van Holland. In den loop van dit jaar zullen van het Fort Hoek van Holland, schietoefeningen worden ge houden met licht en zwaar geschut toet licht geschut in de maanden Februari tot eo met November en met zwaar geschut in een nader te bepalen maand. Hoor dit geschutvuur wordt onveilig gemaakt een gebied, aangeduid door het Fort en 2 roode vlaggen, bij het schieten met licht geschut tot op een afstand van 3100 M., bij het schieten mei zwaar geschut tot op een afstand van 9000 M. van hei Fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, van minstens drie uur de eerste twee uur halfstok vóór den aan vang der oefeningen tot het einde daarvan, op lederen schietdag. wezen op hun beginsel om bijna nooit geld in industrieele ondernemingen te steken. De zaak sleepte dus. Nu zou er niets verwonderlijks en niets verschrikkelijks in zijn, dat de fabrieken van Poetilof gingen trachten elders het geld te vin den, dat ze niet in Frankrijk kónden krijgen, te meer, daar volgens de verklaringen van de fabriek van Schneider zelf de labrieken van Poetilof vol strekt geen geheimen van F ransche nationale de drie presidenten voor den keizer waren ver schenen, luisterde deze volmaakt onverschillig naar den gelukwensch, door den eersten president Kaerapf, uitgesproken; antwoordde met geen let tergreep, gaf den heeren geen opdracht om zijn dank aan het parlement over te brengen, gaf hun geen hand, maar liet hun eenvoudig vertrekken, zooals ze gekomen waren. Daarentegen onderhield Wilhelm II zich des te strekt geen geneimeu vuu rmu»™ o----- kfluonDenfabricage bezit.» allee», He Albaneesche Staatsbank. He «Tenaps" verneemt uit Weenen Oostenrijk-Hongarije weigert het beginsel van gelijkstelling van alle mogendheden ten opzichte van de Albaneesche staatsbank te aanvaarden, daar het van meening is, da* Oostenrijk-Hongarije en Italië, die onbetwistbaar bijzondere belangen in Albanië bezitten, bij de organisatie der Staats bank een bevoorrechte positie moeten innemen. FRANKRIJK. Officieel wordt gemeld, dat, indien de omstan digheden dit toelaten, de koning en koningin van Engeland in April een bezoek aan president Poin- caré te Parijs zullen brengen. Uit Parijs meldt men aan de »N. R. Crt." Het groote gerucht inzake de fabrieken van Poetilof doet zich steeds duidelijker voor als een tendentieuse veldtocht van financiers en wapenfa brieken. Het is er niet minder leerzaam en voor den toeschouwer niet minder merkwaardig om. Het eenige punt, dat nog onopgehelderd blijft, is eigenlijk wie hier de troef van het openbaar gezag uitspeelt, of m. a. w. wie hier de pers, de open bare opening en de regeering wil doen marchee- ren. De fabriek Poetilof had reeds sedert geruimen tijd geld noodig en natuurlijk was haar eerste ge dachte geweest te trachten dat geld te Parijs te krijgen. Zij wendde pogingen aan om een aantal nieuwe aandeelen op de Parijsche markt geplaatst Ie krijgen. In de Fransche groep, bij welke de fabriek Poetilof aanklopte, speelde de groote I ransche wapenfabriek Schneider-Creusotde hoofd- vindingen exploiteeren, die iedereen, die er voor betalen wil krijgen kan. Zoo stonden ongeveer de zaken, toen plotseling de bom losbarstte in den vorm van het bekende telegram uit St. Petersburg aan de «Echo de Paris", een telegram, dat tege lijkertijd medegedeeld werd door de «Echo de Paris" aan andere bladen en dat dadelijk verge zeld werd door een forsche perscampagne. Het gansche geheim van deze zaak schijnt nu op het oogenblik vooral hierop neer te komen wie deze campagne gewild heeft. Is het, gelijk de correspondent van de «Tunes" te St. Petersburg doet verouderstellen, de fabriek van Poetilof zelf, die door een bedreiging met een al of niet be staand aanbod van Krupp de Fransche nationale gevoelens zoo hoopt te prikkelen, dat de noodige duiten los zullen komen Of was het Duitsche aanbod werkelijk ernstig en zou de fabriek van Poetlief kans gehad hebben om aan den leiband der Fransche groep te ontsnappen, waarop de Fransche groep elders haar slag zou gaan slaan om eerst druk op de Fransche regeering en daar door druk op de Russische regeering te oefenen, van welke laatste regeering de fabriek Poetilof afhankelijk is, daar haar voornaamste bestellingen van den Russischenen staat komen. Of zijn het Poetilof en de Fransche groep te zamen, die op de Fransche openbare meening willen werken, opdat daardoor de Fransche financieele instellin gen gemakkelijker het noodige geld zullen gaan verschaffen Een merkwaardig punt is nog de houding van de socialisten tegenover deze zaak. Ze hadden hier een prachtige gelegenheid om, hoog op hun be ginselen tronende, dit voor de internationale be trekkingen gevaarlijk apel aan de kaak te stellen, maar integendeel schreeuwt Jaurès in de Humanité gisterochtend het hardst over het Russische «ver raad" en over de aan Duitschland overgeleverde geheimen der nationale defensie. Als de beschou wingen van Jaurès in een burgerlijk blad stonden, zou de Socialistische pers zeker geïnsinueerd heb ben, dat zulk een artikel door de kapitalistische wapenindustrie betaald werd. het Pruisische Herrenhaus. De keizer schudde den «waren Pruisen" hartelijk de hand maakte grap jes met hen, bedankte hen voor de ontvangen gelukwenschen en droeg hun op zijn dank even eens aan de beide kamers over te brengen. Een Berlijnsch blad verneemt, dat de presi denten van den Rijksdag, met het oog op de manier waarop zij behandeld waren geworden, de uitnoodiging voor het gala-diner, hun door den keizer gezonden, hebben teruggestuurd. bij verlies van eiken ande ren vinger. land zullen worden gezet, indien zij een poging wagen om terug te keeren. De leden van de Arbeiderspartij deden ver- geefsche pogingen om de deportatie-kwestie in het debat te brengen, maar in verband met de door generaal Smuts afgelegde verklaring weigerde de voorzitter de discussies daarover te openen. De Roemeensche troonopvolger is van Berlijn naar Boekarest vertrokken. Te Grenoble zijn dank zij de krachtig actie der katholieken de liefdezusters, weer terugeroepen in een der stedelijke ziekenverple- gingen, het paviljoen-Berey. TURKIJS. De tot dusver gekozen afgevaardigden in de provincies behooren tot de Jong-Turksche partij. De uitslag der verkiezingen van den eersten graad te Constantinopel waren uitsluitend gunstig voor het Comité. Onder de gekozen leden van het kiescomité moet de grootvizier worden ge noemd. De Grieken namen aan de verkiezing deel, de Armeniërs slechts voor een gering deel. MEXICO. Te Brownsville, in Texas, is de tijding ontvan gen uit het hoofdkwartier der opstandelingen in Matamoros, dat in een gevecht bij Concepcion del Oro in de provincie Zacatecas de regeeringstroe- pen 400 man verloren aan doodeu en terechtge- stelden. De strijd begon reeds in den aanvang van de week. De opstandelingen hadden 7 dooden en 70 gewonden. 16) Met moeite bestijgen de paarden den heuveltop. Eindelijk bereiken zij het hoogste pnnt en ver schijnt het schavot voor allen, die den heuvel beklommen De liggende houding belet den slachtoffers dit tooneel te zien. Zij werden van de paarden af gelaten en de een na den ander levert zich over aan de handen der beulen. De Abt treedt het eerst toe op de vreeselijke slachtbank, en herhaalt de woorden van den 31ste Psalm: «In manus tuas Domine, commendo Spiri tual meutn," «Heer in Uwe handen beveel ik mijnen geest He twee anderen bidden na hem, totdat ook, Un oogenblik. geslagen is. »Ga Christenziel, verlaat deze wereld, in den aan, van God den Vader ,die u geschapen heeft, van a °d den Heili8en Geest> die u verlost heeft Mo den Gel'ieen Geest, die u geheiligd heeft, in Sion"Ze U Wede sckenken en een woning Hun gelaat verried geen doodelijken angst, nunne stem beefde niet, stervende verklaarden z\j DUITSCHLAND. Ter gelegenheid Van den verjaardag van keizer Wilhelm, begaven de presidenten van den Rijks dag zich Woensdag, als naar gewoonte, naar het koninklijk paleis, ten einde den keizer de geluk wenschen van het parlement over te brengen. ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Kaapstad De gouverneur-generaal opende gister het par lement met een redevoering, waarin hij een over zicht gaf van de laatste gebeurtenissen in Zuid- Afrika en zijn bevrediging te kennen gaf over de snelheid, waarmede de Zuid-Afrikaansche troepen gemobiliseerd en geconcentreerd werden op die plaatsen, waar ongeregeldheden dreigden uit te breken. Generaal Smuts, de minister van Oorlog, deelde vervolgens mede, dat hij Maandag een wetsontwerp zou indienen, strekkende tot opheffing van den staat van beleg en tot décharge der regeering voor alle maatregelen, die zij. in verband met de onderdrukking der binnenlandsche troebelen ge nomen heeft en waarin de verbannen personen voor goed als oDgewenschte immigranten uit het 75 jarig jubileum, H. IJ. S. M. Gisteravond werd in Krasnapolsky te Amsterdam een vergadering gehouden, waarop de commissie uit het personeel, welke de viering van liet 75- jarig bestaan der H. IJ. S. M, zal voorbereiden, werd geïnstalleerd. De heer G. J. Sariemijn, voorzitter der vergade ring, zette in korte trekken het doel der commissie uiteen, waarna een circulaire besproken werd, welke aan het geheele personeel zal worden rond gezonden, ten doel hebbende, om geld voor een aan te bieden huldeblijk bijeen te brengen. Besloten werd, om, zoodra men eenigszins kan overzien, welk bedrag men bijeen zal krijgen, te beslisser over den vorm van het huldeblijk. De vergadering, waarop men definitief alles zal regelen, zal in Maart a.s. gehouden worden. Wat de bijdragen van het personeel voor het huldeblijk betreft, zal dit wordeD vastgesteld voor ambtenaren op minstens °/o en hoogstens 1 O/,, van één maand salaris en voor beambten en werklieden op minstens IJ en hoogstens 2% van het loon over 14 dagen. De deelneming is natuurlijk geheel vrijwillig en binnen de aangegeven grenzen is iedereen vrij zijn bijdrage te bepalen. Het Belgische loodswezen. Éen meldt ons uit Viissingen. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werd door den burgemeester naar aanleiding van be richten in de plaatselijke bladen van Donderdag, die nog eens terugkomen op een mogelijke ver plaatsing van het Belgisch loodswezen van hier naar België, er aan herinnerd, dat B. en W. op 24 Juli 1913 deswege een schrijven hebben gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken, waar op 13 Augustus d.a.v. een zeer bevredigend ant woord werd ontvangen, dat echter, als van ver ouwelijken aard, in de geheime zitting van 22 Augustus werd voorgelezen. dat zij wettige onderdanen des konings en trouwe zonen der H. Kerk waren. Zoo stierf de een na den ander. Wij willen den lezer de bijzonderheden der afgrijselijke too neelen sparen, waarvan Engeland in die dagen getuige was, en de vervolging, waaraan onschuldige lieden bloot stonden wij huiveren bij de gedachte om dat alles hier weer te schrijven. Doch laten wij tot slot van dit hoofdstuk een brief doen volgen, welke Lord Russel op den 15en November daags na de vonnis, aan Cromwell schreef. Edelachtbare Heer, Langs dezen weg doe ik u kond, dat op Za terdag den 16den van deze maand de abt is veroordeeld, en den volgende dag met twee andere monniken voor het bestelen van de kloosterkerk van Glastonbury is ter dood gebracht. Op den top van den heuvel van Glastonbury is het lichaam van den voornoemden abt gevieren deeld en zijn hoofd afgehouwen- Een gedeelte is naar Wells, een ander naar IJchester, het vierde naar Bridgewater gezonden, en zijo hoofd op den top van het kloosterhek go- plaatst. Als de reizigers in onze dagen langs den Grea Western Railroad voorbij Weston naar Bridge- water stoomt, dan ziet hij tusschen beide plaatsen een ronde kegelvormige heuvel, die zich s ei boven de vlakte uitstrekt, een vlakte, waar een maal de zee haar golven voortstuwde, een heuve die eenmaal een eiland vormde. Het is Glastonbui j Tol. Door het helle zomerlicht beschenen levert hij een majestueus, een grootsch gezicht op, doch was ook eenmaal het tooeeel van den moord, welken wij hier hebben beschreven. IN Op het spoor. Vergeefs trachte mgr. Latimer, een van En- gelands bisschoppen in die dagen van vervolging den tiran Hendrik VIII, die verzot was op de kerkelijke goederen, welke het omkoopbaar en roofzuchtig parlement hem schonk, te bewegen, om althans nog enkele kloosters te sparen, ze niet te verwoesten, maar als zoovele huizen van wetenschap godsdienst en onderwijs te doen blijven bestiiöD. Slechts weinige rijken konden wijzen op schoon heden als die welke het sieraad van Eogelands graafschappen uitmaakten doch zij werden allen aan de wreedheid van Hendrik ten offer gebracht van den schoonsten tempel tot de kleinste cel, waar slechts enkele hoogstens een tiental broeders of zusters vergaderdenalles werd tot aan den grond omvergehaald. De waarde van de prachtige bibliotheek van Glastonbury was zoo groot dat een bekwaam en goed bekend oud Engelsch antiquair ervan zeide dat hij bij het eerste gezicht van die boekenkast aarzelde de zaal binnen te gaan. Toch leest men bij Bate, dat zulke schoone verzamelingen van boekwerken aan een uitdrager voor oud papier werden verkocht. Hij verhaal nog, dat hij iemand heeft gekend, die zich bij Het Nederl. gezantschap te Constantinopel. Blijkens ontvangen inlichtingen zijn de fei ten bij gebeurde op het terrein van het Neder- landsche gezantschap te Constantinopel ambtelijk vastgesteld als volgt zulke verkoopingen van scheurpapier voorzag, en dat hij later zelf getuigde in tien jaar nog met de helft van zijn voorraad te hebben gebruikt. De kloosters waren zoo hecht gebouwd, dat bij menig gebouw geen menschenhand in staat was, de afbraak te voltooien, en men zich van kruit moest bedienen. De vaste goederen werden aan gunstelingen weggeschonken. Zoo wordt van Cromwell verhaald, dat hij zich van dertig kloosters meester maakte. Het geld werd aan het Hof in dobbelspel en wellust ver- kwist. Van daar dat de schatten, die de kroon zien op onrechtvaardige wijze had toegeëigend, binnen enkele jaren waren vervlogen, en in plaats dat de lasten des volks verminderden, eene belofte, waardoor velen aan den ondergang der kloosters hadden meegewerkt, stegen de belastingen meer Vier maanden waren verloopen, sinds de ge beurtenissen plaats grepen, in ons vorig hoofd stuk verhaald. De ruwe, koude maand Maart was reeds half voorbij. De wind huilde over en door de ruïne van de abdij, grootendeels van haar dak beroofd, hier en daar omvergehaald. Menige re genvlaag had de laatste bloedige sporen op den top van den heuvel weggespoeld, de laatste overblijfselen van de vreeselijke slachting vernietigd; maar bij het volk leefde de herinnering aan de misdaad voort. (W.ordt vervolgd). Tkn «nmnlrnvtn/» nr.kM.4t <*Ik' GD iT' ppr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1