.Restanten -t.a<K en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Deze week worden de van Dames- en liïnder-Kleeding voor de helft der waarde opge ruimd. OntvangenNieuwe Blouses en Costumerokken, in groote keuze Rotterdam, Hoogstraat 347. Een van een politiek misdrijf verdachte gevan gene, Basri bei, heeft zich op 21 Januari te Con- stantinopel tijdens zijn vervoer door twee Turksche politie soldaten weten te onttrekken aan zijn ge lede en is gevlucht op het terrein van net ge zantschap der Nederlanden. Aldaar is de gevangene binnen het afsluithek wederom gevat door de hem vervolgende soldaten. Tengevolge van een verkeerd begrepen gezegde van den kanselier-consul, die toevallig ter plaatse verscheen, hebben de op het terrein wachthouden de kawassen van het gezantschap er zich niet tegen verzet, dat de Turkschen soldaten Basri bei gevankelijk weer van het gezantschapsterrein op den opeübaren weg hebben gebracht. Tegen de wederrechtelijke machtsuitoefening der Turksche soldaten op het gezantschapsterrein heeft Hr. Ms. gezant aanstonds op zeer nadrukkelijke wijze bij de Poi te gesprotesteerd. Steenhouwers wet. Het bestuur van den Nedelandsche Steenhou- wersboud heeft bij den minister van landbouw, handel en nijverheid geklaagd over de wijze, waarop in de Steenhouwerswet de werktijden zijn geregeld. De minister zeide, thans nog geen wij zigingen te kunnen aanbrengen, omdat de wet nog geen jaar in werking is. Burgemeester K. ter Laan. De heer K. ter Laan heeft eergisteren in han den van den commissaris der Koningin in Noord Holland de ammsbelofie als burgemeester van Zaandam afgelegd. Postzegelnieuws. De nieuwe Nederlandsche postzegel van eert is thans in het verkeer gebracht. Het verschil tusschen dezen nieuwen zegel en het oude type bestaat uitsluitend in de kleur, welke donkerblauw is, terwijl ze bij den ouden lj centzegel lichtblauw is. Overigens vallen er geen afwijkingen te bespeuren. Gelijk we reeds vroeger gemeld hebben, blijven de oude 1 j-centzegels in omloop, totdat ze geheel uitverkocht zijn. Plaatselijke keuze. De Dekenale Bond van R.-K. Drankbestrijders en Drankbestrijdstersvereenigingen in het Deke naat van Amsterdam, deelt den Katholieken van Amsterdam mede. dat alle Kruisverbonden en Mariavereenigingen in het Dekenaat, ingevolge den last van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zich geheel teruggetrokken hebben van de actie in zake het Volkspetitionnement. Hieruit blijkt duidelijk de bedoeling van Mgr. den Bisschóp dat iedere Katholiek, wanneer hem een lijst der teekening wordt aangeboden, zal weigeren te teekenen. Plaatselijke keuze. In het Verkooplokaal aan de Lange Haven werd gisier-avond de aangekondigde vergadering van vergunning verlofhouders en zetkasteleins ge houden, door het bestuur der sVereeniging Ver gunning", aid Schiedam, bijeengeroepen. Onge veer een 40 tal van de bedoelde vakgenooten had aan de uuuoodiging tot het bijwonen dier verga- deriug gevolg gegeven. De aanleiding tot die vergadering was, zooals in de betrokken circulaire werd verklaard, »het plan door de geheel-onthouders in Nederland op touw gezet, namelijk een volksiemming uit te lokken, met het doel de regeering voor te stellen, alle huizen en inrichtingen, waar alcoholhoudende drauken worden verkocht, gewoon te doen op ruimen." De voorzitter, de heer J. R o e 1 i n g, de ver gadering omstreeks half negen openend, heette allen welkom in deze bijzondere bijeenkomst en deelde met verbeteriug en aanvulling van de me ledeeling in de circulaire mede, dat als spreker zou optreden de heer A. N. van Hoek, uit Delft, Bondsraadslid en vice-voorzitter van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters. Spr. vertrouwde dat allen na diens rede niet onvoldaan zouden zijn. Gelegenheid tot debat zou niet woideu gegeven; alleen zou het stellen van vragen door vakgenooten worden toegelaten. De heer Van Hoek betoogde, na eenige inleidende woorden, dat er in ons klein Nederland een groote stroom is van geheelonthouders drankbestrijders, die het alcoho lisme bestrijden in zeer onmatige voimen. Zij staren zich blind op een punt: bet alcoholisme beschouwend als de oorzaak van alle maatschap pelijke kwalen, zonder oog te hebben voor andere zaken die deze kwalen kunnen veroorzaken. Van hunne zijde is thans een bijzondere beweging op louw gezet. Zij willen hij wijze van volkspe- tionnement een sterke strooming in den lande verwekken, die zich uitspreekt voor plaatselijke keuze. IfcNu zou er dezerzijds tegen die beweging geen bezwaar bestaan, als zij een min of meer offi cieel cachet had, duidelijk geformuleerd werd wat er eigenlijk mee wordt bedoeldimmers, zouden er dan duizenden met mede gaan, hon- duizenden zouden er zich tegen verklaren maar het instiiuut van het referendum is onbekend in het land, waar zelfs het algemeen kiesrecht nog niet be-iaat Spr. vreest, dat 'te tegenwoordige beweging met ongeoorloofde pressie zal gepaard gaan eu vreest, dal zij slechts onder é^n voor- waard^ kan wanten toegelaten, nl. dat het getal der weigeraais evenzeer als dat der teekenaars zal gepubliceerd worden. Na verder betoogd te hebben, ook op grond van hetgeen »Het Huisgezin*' daaromtrentschreef, dat de bedoelde beweging een bron zal worden van tweedracht, verdeeldheid en de drankbestrij ding gevaar loopt daarbij een ieelijke klap te krijgen, -telt spr. in 't licht, dat, die beweging lang niet algemeen is en door minstens 2/s deel der bevolking wordt afgewezen, waar de hoogwaardigheidsbekleeders der R K. Kerk er zich tegen verklaren: de Bisschop van Haarlem verbood zijn diocesanen lid te zijn van den local option-bond en ook in andere bisdommen is eene verklaring in gelijken zin gegeven. Het katho lieke deel der bevolking houdt zich daarom van de beweging afzijdig. In het vervolg zijner rede verklaart spr. dan, dat hier een aaDslag gedaan wordt op de persoon lijke vrijheid en de rechtsgelijkheid, waar men een groep der 'ngezetenen eener bepaalde gemeente over getal en bestaan dei' vergunningen wil laten beslissen. Het einddoel der beweging is een ab soluut verbod van drangelegenheden door het ge- heele land. Alle katholieke drank bestrijders-ver- eenigingen passen intusschen voor de eer en ach ten die actie in strijd met de katholieke beginselen, bpr. meent dan ook dat die beweging fel anti katholiek is, hoofdzakelijk door de socialisten en de christelijk sociaal-democraten op touw gezet. Daarna zet spr. nog uiteen, dat die beweging ook nadeelig is voor 's lands schatkist en voor de belasting betalende burgers. Het land kan de 22 millioen, die de dra tik accijns opbrengt, niet missen. Die zullen dus door verhooging van de personeele-, grond-, vermogens- en bedrijfsbelas ting worden gevonden. Niet alleen de bierbrou werijen en het brandersbediijfmaar ook het hotel- en restaurautwezen zouden door een verbod, bij plaatselijke keuze, worden getroffen en honderden tot den bedelstaf worden gebr ebt, waar ook het handels en transportbedrijf zou worden bedreigd. Plaatselijke keuze staat dan ook bepaald in het teeken der volksmisleiding. Het algeheel verbod van drankgelegenheden bestaat, behalve in IJsland, in ongeveer de helft der Ame- rikaanscbe Uniestatenmaar in vele is 't weer ingetrokken en overal wordt er de band mee ge licht. Waar 't wordt gehandhaafd, neemt het opium- en morphine-gebruik toe. Spr wijst op die treurige gevolgen en vraagt of 't dan in ons land beter zou gaan. Het verbod bij plaatselijke keuze schept waotoestanden, die de drankbe strijders wel beseften, maar niet wdlen erkennen. Na met meerdere cijfers in 't licht gesteld te hebben, dat ons land voor eene beweging ten gunste van slocal option", nog slecfits weinig ontvankelijk is, vooral in het zuiden, vraagt spr. of wij dan stil moeten zitten. Dat zeker aller minst. Er is een comité tegen onmatige drank bestrijding gevormd, waarvan het secretariaat gevestigd is te Schiedam. Dat comité tracht door het verspreiden van vlugschriften en brochures de bevolking, die men tot het teekenen van het peuonnement wil verleiden, in te lichten. Ook deze afdeeling der «Vereeniging Vergunning" moet door het verspreiden' van vlugschriften daar toe medewerken In de Tweede Kamer heeft bij de behandeling zijner begrooting de minister van Binneulandsche zaken reeds gezegd, dat van hem geen voorstel als bij bedoelde beweging bedoeld, is te wachten maar dit is lang niet genoeg wij moeten die beweging ernstig blijven bestrijden. Dan zullen wij hebben meegewerkt om het'recht van het bestaan van het vak te verzekeren en zooveteu voor algeheelen ondergang te behoeden, (applaus). De voorzitter bracht, nadat spr. aldus zijn be toog had voleind, hem dank voor de leerz>me wijze, waarop hij de betrokken kwestie had uit eengezet. en bracht ook dank aan de pers en aan het bestuur der afd. Vlaardingen, hier mede ver tegenwoordigd. De heer Voor hu ij zen wekte Dog allen op tot het verspreiden van brochures enz. en deelde mede, dat op de gebruikelijke wijze ook biljetten, dienend de actie door het betrokken comité tegen de bedoelde beweging in 't leveu geroepen, zouden worden aangeplakt. De heer Van Hoek bracht ten slotte nog een bijzonder woord van dank voor de bewezen attentie, ook aan de pers, den wensch uitend, dat het woord hier gesproken, tot velen zou doordringen. Hengstenkeuring. Ged. Staten van Z -Holland brengen ter alge- meene kennis den uitslag der Najaars Hengsten keuring. De desbetreffende kennisgevingen zijn ter ge bruikelijke plaatsen aangeplakt. Spaarbank Volksbond. In het Bondsgebouw werd gister-avond 8 uur de jaarvergadering gehouden van leden-inleggers en belangstellenden in de Spaarbank van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer ka pelaan Paulussen, vereerde de vergadering met zijne tegenwoordigheid. Nadat de voorzitter de vergadering met een passend woord had geopend, werden door den secretaris-boekhouder de notulen van de vorige jaarvergadering gelezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. De voorzitter bracht hierna, onder voorlegging van de opgemaakte balans, het Financieel Verslag uit. waaruit o m. bleek dat op het einde van het boekjaar 1912 13 aan inleggers verschuldigd was, in hoofdsom en rente, een bedrag van f42979,74, en dat, in den korten tijd van haar bestaan reeds eene reserve was geformeerd van f2617,19. Voor het nazien van boeken, bescheiden en fondsen zal als naar gewoonte een alleszins be kwaam en betrijuwbaar zaakkundige worden uit genoodigd, waarvan het schriftelijk rapport ter kennis zal worden gebracht van de inleggers. na zeer ruime verhanging van Je reserve, een dividend van 12 <y0 uit te keeren. Gevonden voorwerpen. Tebevragen aan het Commissariaat van politie: matrozenmuts je, paar handschoenen, damescein- tuur, vrouwenzak. Terug te bekomen aan ae volgende aoxessen rozenkrans. Winkelman, Loudonstraat 11; hoe- vendas, Markesteijn, R'dijk 71: damestaschje, de Merwe, Ma.iia.straat 49; vrouwenzak met inhoud, Hulst, Kinderbuurt 9; huissleutel, v. d. Dassen, Houtstraat 4; insigne, v. d. Brink, Hoofdstraat 233-; damesceintuur, Rondeltaip; Heerenpad 4; zak mesje, Doorewaa.ro, Rozenburgschestraat 5. DenUtrechtscheCr t." schrijftover bet optreden van onze stadgenoote mej. Coba Rijneke te Utrecht o.m. het volgende Talrijk waren de toehoorders opgekomen gister avond op het buitengewone populaire concert, gegeven door ons Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Wouter Hutschenruijter in de groote concertzaal van het Gebouw v. K. en W. Een wonder is dit niet, wie zou niet gaarne pro- fiteeren van deze uitstekende concerten, waar bovendien ook steeds goede solisten medewerken. De avond werd magnifiek ingezet met de prach tige ouverture van de opera Leonore (Fidelia) No. 1. Hoe mooi werd dit grootsche stuk uitgevoerd door het orkest, hoe volmaakt van klank was dit alles, werkelijk een uitstekende vertolking, die ods direct in de goede stemming bracht om aan te hooren het Piano concert no. 5 in es, gespeeld door mejuffrouyv Coba Rijneke, pianiste te Schie dam, welke welwillend hare medewerking ver leende. Deze nog jeugdige artiste heeft wel blijken gegeven de bezitster te zijn van zeer goede muzi kale eigenschappen. Met gloed en overtuigende voordracht heeft deze pianiste dit zware, doch mooie concert uitgevoerd. De eischen, die zoo'n vertolking stellen, zijn waarlijk niet gering te noemen en we zijn dan ook wel de overtuiging toegedaan, dat voor deze jonge kunstenares een mooie toekomst is weggelegd. Een woord van hulde is hier wel op zijn plaats. vindend magazijn achter hun ineen. Eelt zware 6 cylinder vracht-auto werd mede onder de reusachtige ruïne totaal vernield. De oorzaak van deze plotselinge instorting hebben deskundigen nog niet kunnen vast stellen Het gebouw, dat voo,r eenige jaren hecht en sterk was opgetrokken, vertoonde voor dien absoluut geen spoor vart verzwak king, terwijl de verdieping ook niet boven matig belast was. Vermoed wordt echter, dat door de centrale verwarming het binnenwerk van het gebouw gekrompen is, waardoor de vloer van het magazijn zich onder den zwaren last heeft begeven. Hoogwater te Schiedam: Zondag 1 Febr. 7.44 v.m., 7.53 n.m., Maandag 2 Febr. 8.16 v.m., 8.31 n.m. UIT ROTTERDAM. De heer Wouter Cool, adjunct-directeur der gemeentewei ken te Roterdarn, heelt tegen 1 Maart a.s. aan B. en W.-ontslag uit zijn ambt gevraagd. De heer Cool is nl. door den Minister van ko- loniëD, in overleg met den gouverneur-generaal, benoemd in een commissie waarvan met hem de heeren J M. W. van Elzelingen, hoofdingenieur van den Waterstaat in Zuid-Holland en C. L. Lambrecbtsen van Ritthem, oud-directeur van gemeentewerken van Amsterdam, zitting hebben om in Indië bij den aanleg der havenwerken in Soerabaj», Semarang en Makassar advies uit te brer.geu. - In een woning aan de Hugo de Grootstraat is de 73 jai ige bewoner W. B. door gasverstikkmg om het leven gekomen, doordat de kraan vaneen gascomfoor was blijven openstaan. 120) Scheepsramp. Uit, Norfolk (Virginia), wordt gemeldEen draadloos bericht meiat, dat het s.s. „Nantucket" in aanvaring is geweest met het s.s. Monroe". Het laatste zonk in 20 minu ten; 49 personen zijn verdronken. De „Nantucket" kreeg belangrijke schade. Officieel wordt bevestigd, dat de „Monroe" 46 passagiers; eerste klasse, 8 passagiers tweede klas se en 79 man equipage aan boord had. Het schip- zonk tien minuten na de aanvaring, De „Nantucket" heeft 31 passagiers en 55 le den der bemanning gered; ait schip vaart nu langzaam naar Norfolk op, daar het zelf ook beschadigd is. Er worden nog 23 passagiers' en 24 leden der bemanning vermist. Men vreest dat die allen zijn omgekomen. Het stoomschip „Nantucket" is te Norfolk (Vir- ginië) binnengeloopen met 85 opvarenden der Monroe Er zijn 38 opvarenden omgekomen. Opi de „Nantucket" zijn ook twee lijken van pas sagiers, die na hun redoing overleden zijn. Een dezer is mevr. Thomas Harrington, wier echtge noot vertelt, dat hij1 zichzelf en zijn vrouw (wier haar1 hij tusschen de tanden geklemd hield) boven had weten te houden tot zij opgepikt werden. Een der geredden vertelt, dat de boot, waarin hij op bevel van den Kapitein was gesprongen, al was weggeroeid, doch terugkeerde toen men zag hoe snel de „Monroe" zonk. Alleen de kapi tein was toen nog aan boord van het schip. Alen wist hem nog te redden. Zoowel de kapitein als de bemanning hebben zich prachtig gedragen. I te aanvaring: is 's nachts om twee uur ge schied. De „Monroe" werd vlak bü de brua' ge troffen Prov. C red iet- en Spaarbank. Naar wij vernemen, zal in de te houden ver gadering van aandeelhouders der Prov. Crediet- en Spaarbank te Schiedam worden voorgesteld, Gebouw ingestort. Op de fabriek de;r fir ma Wi. Si winkels, ververijen, te Helmond, heeft Donderdagnamiddiag een ernstig ongeluk plaats ge had; een wonder mag het genoemd worden, dat hier geen menschenlevens te betreuren zijn. Daar de heer Swinkels met zijn luxe-auto een ongeluk heeft gehad, bevond genoemde heer zich met een taxateur en nog eenige an dere personen in de automobiel-garage, waar boven zich een opslagplaats der fabriek be vond. Nadat men een tijd in de garage had staan praten, werd een verdacht gesteun en gekraak geboord, waarop evenwel geen acht geslagen werd, door het ge-raas, dat uit de andere fabrieks-gebouwen hoorbaar was. Daar juist een vracht-auto naar ae garage kwam rijden, verlieten de daar aanwezige personen het gebouw; nauwlijks waren zij buiten ge treden, of met donderend geweld stortte het geheele gebouw, met hef. zich daarboven he- TJe Canarische eilandn. In de zestien de eeuw was men op deze eilanden begonnen met de suikerrietcultuur. Deze bleek echter niet voordeelig te zijn en men begon te zoeken naar eene meer loonende cultuur, welke men vond in den wijnbouw, In de zeventiende eeuw waren de wijnen van de Canararische eilanden op de Europeesche markt beroemd en besteedde men er hooge prijzen voor. Dit duurde evenwel niet lang, want door de voortdurende oorlogen en de pro tectionistische maatregelen in Groot-Britannië, (de voornaamste afnemer van deze wijnsoorten) nam de handel in wijn sterk af. De afscheiding van f ortugal van de Spaansche kroon verlamde den handel der Canarische eilanden met Brazilië en de Angola-kust. De prijsdaling van wijnen, de slechte oogst, de geldschaarschte, dit alles waren factoren, welke den wijnhandel meer en meer van beteekenis ontblootten. Evenwel, in weerwil van al deze ongunstige omstandigheden bleef wijn in de zeventiende eeuw toch een der belangrijkste producten van de Ca narische eilanden. Later toen wijnen van an dere herkomst (Madeira, Porto, Xeres, Mnlug-, enz.) hunne concurrentie gingen doen gevoelen en in Portugal zeer nadeelige maatregelen werden genomen en tezelfder tijd in Groot-Brittannië de invoerrechten werden verhoogd, droogde,^eze bron rijkdom bijna geheel op. De qualiteit der wijnen van de Canarische eilan den is te allen tijde goed gebleven, daar de phyl loxera er zich nog nimmer heeft vertoond. Te genwoordig is de cultuur weder toenemende, al is zij er nog ver van af, den omvang van vroeger te bereiken. De bodem der Canarische eilanden is zeer ge schikt voor den cactus, waarop de cochenille gekweekt wordt, het insect, dat, zooals bekend, eene prachtige scharlakenroode verfstof levert. Vroeger werden voor cochenille zeer hooge pcrij- 'fin besteed, maar tengevolge van concurrentie der verven uit minerale grondstoffen, is de- vraag naaf cochenille sterk afgenomen en tegenweer- dig< wordt het slechts in geringe mate van deze eilanden uitgevoerd. Voor deze cultuur moest men daarom een andere zoeken en men vond deze in Oen tab'iks- bouw. Aan deze teelt werd door ae regeering geen steun verleend en ofschoon de getee-lde tabak Yan goede kwaliteit was, namen de aanplantin gen toch niet de gewenschte uitbreiding aan. Dit neemt evenwel niet weg, dat in sommige gebieden de tabaksbouw eene vrij groote vlucht het ft genomen. Nadat gebleken was, dat tomaten, met zorg gekweekt en goed verpakt op de markt gebracht, te Londen een gemakkelijk te verkoopen artikel waren, begon men de cultuur hiervan op groote schaal ter hand te nemen. Evenzoo, ging het met aardappelen, waarvan men de in Groot-Brittanmë meest gevraagde soort aanplantte, j Ook bananen hebben tot eene belangrijke cul tuur aanleiding gegeven en de uitvoer dezer:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2