Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. oppositie zich thans werpen zal op de kwestie der belastingen en deze zal gebruiken als mid del om de agitatie in het land voort te zetten. De overtuiging wint veld, dat ciq kracht der op positie gebroken is en de regeering1 de huidige crisis overwonnen heeft. Een vergadering te New--York van vertegenwoqr. iiigers van verschillende handelscorporaties én andere belanghebbenden, beeft gisteren een motie aangenomen, waarin de wen schelijkheid wordt uit gesproken van den bouw van een brug' ever de Hudson-rivier, ter verbinding van New-York en New Jersey. Deze brug zou dan de grootste ter wereld wordenli/2 mijl. De kosten warden op ruim 100 millioen gulden geraamd! Het eerste eskader kruisers van de Engtelscha Homefleet is om 11 uur gisterochtend te Brest aangekomen. Bij de ontvangst der Amerika,amsche com missie te Sofia, heeft de Koning zijn verlangen te kennen gegeven om, indien de oms tarnt igheaen het toelaten, Amerika in het. a.s. voorjaar te bezoeken. De legercommandant in Ned.-Indië. Stct. no. 36 bevat een Kon. besluit vanlOFebr. 1914, waarbij met ingang van 2 April 1914 is benoemd tot luitenant-generaal, commandant van het leger en chel van het departement van oorlog in Nederlandsch Indië, de generaal-majoor J. P. Michielsen, chel van den generalen staf van dat leger. Pensionneering vau Wethouders. De gemeenteraad van Hilversum beeft beste- ten tot instelling van een wethouders -pen sioen, waarbij het maximumbedrag zal bedragen 2/3 deel der jaarwedde, de tijd ter verkrijging daarvan op 12 jaa,r en voor het geval een wethouder niet mocht woiden herbenoemd een mini mum-pensioen vast te stellen op 1j5 deel der jaarwooae. Prins Hendrik- Het circus Carré, dat tegenwoordig te' Frankfort a./M. g as tv oors tel 1 i n gen geeft, werd ZaterJagavona 1.1. met een bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden vereerd. Tijdens de pauze, bezichtigde Z. K. II. onder leiding van den directeur, den heer Albert Carré, de stoeterij. De verdediging van Ned. Indië. In een algemeen© vergadering van de Vereeni ging Moederland en Koloniën, op a.s. Woensdag in Den Haag, zal de beer J. P. van Possum, oud-kapitein ter zee', inleiden een bespreking va,n bet rapport der Staatscommissie voor de ver dediging van Nederiandsch-indië. De conclusies, waartoe de inleider komt, zijn: lo. dat het noodzakelijk is in den kortst moge lijken tijd afdoende maatregelen teT nemen tol belangrijke versterking van de zeemacht in Ne- derlandsch-Indië 2o. dat nevens een militaire, ook een finan- cieele noodtoestand erkend behoort te women en door e^n buitengewone belastingheffing de middelen zullen moeten worden verkregen om aadelijk hierin te voorzien. Yeroni reiniging van de Schie en Haagsche grachten. Men meldt ons uit Den Haag De minister van Waterstaat, in zijn Memorie van Antwoord inzake hoofdstuk IX. geeft Diet toe, dat de toestand van vervuiling, waar in de Schie en de Haagsche grachten af en toe verkeeren, in het algemeen op rekening van het Hoogheem raadschap van Delftland zou zijn te stellen. De regeering kan niet tot een beter gebrnik van de daarvoor bestaande middelen van waterverversching dwingen. Wij hebben de meening daarover gevraagd van Dr. J. E. Alberts alhier, die ons antwoordde: 1. Delftland behoeft niets te doen dan het water van Delftland te laten afloopen Men doet zijn best met de bestaande middelen, doch kan niet verder gaan. Er moet dus verandering komen. Int. Tentoonstelling te San Franeisco. Bij Kon. besluit is goedgevonden te benoemen tot plaatsvervangend regeerings-commissaris te San Franeisco voor de aldaar in 1915 te houden internationale tentoonstelling, den heer J. C. van Panthaleon baron van Eek, voorzitter der Neder- landsche Kamer van Koophandel te San Fran eisco In te stellen een commissie van bijstand te San Franeisco voor de deelneming van Nederland en koloniën aan bovengenoemde tentoonstelling, welke commissie tot taak zal hebben den regeerings- commissaris aldaar in zijn werkzaamheden bij »e staan en hem van advies te dienen, een en ander voor zoover zulks door hem wordt verlangd in die commissie te benoemen tot lid en voorzitter, den heer H. A. van Coe- nen T.uclnana regeerings-commissaris te San Francisco voor bovengenoemde tentoonstelling tot lid en onder-vooizitter, den heer J. C. van Panthale n baron van Eek, plaatsvervangend régeerinas-ëommissaris, en tot leden, de heerenE. J. F. van Hanswijk Pennink F. L. Willekes Mac Donald jhr. C. J. Strick van kinschoten; S. Voorsanger; W. baron Förstner van Dambenov; allen deel uitmakend van het bestuur der Ne- derlandsche Kamer van Koophandel te San Fran eisco. Katholiekendag in het bisdom Den Bosch. Naar het «Huisgezin" verneemt, heeft de Com missie van Advies voor het houden van Katho liekendagen in het bisdom Den Bosch besloten, dat dit jaar een Katholiekendag zal worden ge houden, en wel te Nijmegen. De uitsluiting der bedeelden. Over het voorstel van minister Treub om de bedeelden van de ouderdomsrente uit te sluiten, aangezien die rente niet aan de bedeelden, maar aan de instellingen van weldadigheid ten goede zou komen, schrijft «Het Centrum" «Alsof die instellingen niet reeds dikwijls de grootste moeite hadden, om althans eenigermate in de groote behoeften te voorzien Ieder weet, met hoe groote moeilijkheden zij daarbij hebben te worstelen, zonder dan nog immer gedaan kan worden, wat eigenlijk behoor de te worden gedaan. De Regeering behoeft er zich werkelijk niet te bezorgd over te maken, dat de instellingen te veel geld zullen overhouden, of dat dit niet besteed zal worden voor de aangewezen doeleinden. Wanneer de instellingen met betrekking tot de 70-jariyen ontlast werden, zou dit ongetwijfeld aan de anderen ten goede komen. En in elk geval is het hard te noemen en on billijk, dat menschen, die sinds hun 65e jaar slechts enkele malen ondersteuning ontvingen en voor 't overige zich zeiven wisten te heipen nu geen ouderdomsrente kunnen genieten. Hier moet minstens eenig onderscheid worden gemaakt tusschen de bedeelden zeiven. De bepaling, zooals zij ihans luidt, dreigt velen uit te sluiten van de toch al niet te bijster hooge uitkeering, waarop zij evenveel, of zelfs meer aan spraak hebben dan anderen. Bouwkunst en Godsdienst. Maandagavond herhaalde de bekende architect Berlage in den Rotterdagschen Kunstkring de be schouwingen, die hij onlangs te Antwerpen ten beste heeft gegeven over de moderne bouwkunst. Merkwaardig was, hem ook te Rotterdam te hooren getuigen «In tijdperken van een groote kunst is het grootste kustwerk het religieuze gebouw. De ge schiedenis van het geloof is tegelijk de geschiede nis der bouwkunster is geen groote kunst zon der godsdienst; geen godsdienst zonder groote kunst. Of, om het scherper nog te formuleeren er,bestaat geen groote bouwkunst zondergodsdienst, maar ook geen godsdienst zonder een groote bouwkunst." Zeiden zal men een theorie hebben hooren verkondigen, welke als het ware de apotheose is der middeleeuwen, door een kunstenaar, die in de practijk de godsdienstlooze leer van materialisti sche wijsgeeren en sociaaal oeconomen volgt. Het is ronduit verbluffend 1 (Tijd.) De «De Ruyter". Het pantserschip «De Ruyter" wordt Vrijdag ochtend ongeveer 4 uur vóór IJnouiden verwacht alwaar de inspecteur van den marine-stoomvaart dienst zich aan boord zal begeven. Dan zal een proeftocht worden gehouden en na afloop daar van zet het schip koers naar Nieuwediep, waar het tegen den avond wordt verwacht. De actie in hot sleepvaartsbedryf. De reeders van de sleepbooten voor Dordrecht hebben allen hun booten stilgelegd. Zij worden gesteund door de vereeniging van sleepbooteige naren. Van de benedenvaart zijn verschillende booten vertrokken, bemand met niet-Bondspersoneel en patroons. Met een aantal rijksveldwachters is de politie versterkt. Ook is de rijkspolitieboot uit Krimpen aldaar aangekomen, terwijl de reserveveerboot van de gemeente eveneens ter beschikking van de politie is gesteld. Tot nu toe zijn echter geen wanordelijkheden voorgekomen. («D. Ct.") Het Zeisterbosch. Men meldt uit Zeist Naar we vernemen, heeft de N. V. «Schaer- weijder Bosschen" naar aanleiding van de groote beweging, welk gaande is, om de bosschen te be houden, aan den Raad het voorstel gedaan, om aan de vennootschap de meest noordelijk gelegen terreinen van het tot bouwterrein bestemde ge deelte (plus minus 60 H.A.) voor een belangrijke som aan haar te verkoopen. De vennootschap stelt hierbij de volgende voor waarden lo. De vennootschap verbindt zich, gedurende de eerste 35 jaar niet op dit terrein te bou wen of daarvan te verkoopen. De gemeente Zeist verbindt zich tot hetzelfde, ten opzichte van het door haar reeds thans als wandelpark bestemde gedeelte 2o. benevens ten opzichte van de plus minus 48 H.A. welke ten zuide van de door de ven nootschap aan te koopen 60 H.A. gelegen zijn en voor bouwterrein zijn aangewezen. 3o. de gemeente verkrijgt de bevoegdheid, na 35 jaar den grond terug te koopen voor het dubbele der thans te betalen koopsom (zijnde het kapitaal met 2% rente op rente gekapitali seerd na 35 jaar), mits zich een jaar te voren verklarende 4o. de vennootschap onderhoudt het bosch volgens de regelen van goed en deskundig boseh- beheer 5o. de vennootschap verleent vrije wandeling in het gekochte gedeelte en wel op dezelfde voorwaarden als eventueel door de gemeente ge steld worden, ten opzichte van het overige ge deelte bosch. Als voordeelen van deze beschikking kunnen genoemd worden. I. De gemeente krijgt belangrijke restitutie van de koopsom, terwijl door het vestigen van het servituut van bouwverbod vrijwel het geheele bosch gedurende dien tijd voor bewandeling be houden blijft, en de gemeente bovendien de be slissing over het behoud na 35 jaar zelve in handen heeft, wijl zij dan de bedoelde 60 H.A. weder in eigendom terug krijgen kan voorts wordt bij wederinkoop na 35 jaar de belastingdruk van den aankoop verdeeld over verschillende generaties. Ten slotte blijft Zeist zijn bosschen behouden als wandelplaats. Beets Tentoonstelling. Tijdens het Taal- en Letterkundig Congres te Haarlem in Augustus 1914, worden door het Hil- debrand-comité tentoongesteld de ontwerpen, die zullen inkomen naar aanleiding van de prijsvraag door dat comité uitgeschreven, voor een monu ment ter huldiging van den scbijver van de «Ca mera Obscura". Het ligt in het voornemen om aan deze expo sitie een tentoonstelling te verbinden op Beets betrekking hebbende. De heer J. D. Rutgers van der Loeff, biblio thecaris van de stadsbibliotheek der gemeente Haarlem, is bereid gevonden, om de organisatie der tentoonstelling op zich te nemen. De tentoonstelling wordt georganiseerd met medewerking van het comité voor het Taal- en Letterkundig Congres. Ouderdomsrente. Woensdag is in den raad der gemeente Velsen in beginsel besloten, een adres aan de Staten- Generaal te richten, waarin verzocht zal worden het wetsvoorstel van minister Treub, om een overwegend gedeelte van de ouderdomsrente op de gemeenten te verhalen, niet aan te nemen en aan andere gemeenten om adhaesie aan dat adres te verleenen. De overweging is, dat arme gemeen ten op die wijze te zwaar belast zullen worden, omdat rijkere gemeente systematisch het binnen komen van arme arbeiders zullen tegenwerken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Febr. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.0 te Horta. Laagste barometerstand 728.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige, tot krachtigen zuidwestelijken tot zuide lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Kiezers, waakt voor uw recht Nogmaals herinneren wij er aan, dat van wege Je R K Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde", alle. avonden van 71/2—10 ure, tot en met Za terdag, in het Bondsgebouw alhier zitting wordt genouden om aan hen die vermeenen, op grond van een der reeds meer vermelde titels, op het kiesrecht aanspraak te kunnen maken, inlichtingen te verstrekken. Bedenken allen 't wel, dat met ingang van 15 Februari voor de meeste adspirant kiezers ee ge tegenheid om het kiesrecht nog voor uit jaar te verkrijgen is afgesloten. Men heeft zich r.an later met te beklagen als men weer voor een vol jaar het kiesrecht mist. Zij', öie deze gelegen heid laten voorbijgaan, behoeven niet, ars 't ver kiezing is, bij het bestuur der kiesvereeniging te komen met de opmerking, dat zij toch ook zoc graag zouden stemmen; want zij hebben aan verzuimd er voor te zorgen, dat zij stemmen m ogen. Daarom, christelijke adspirant-kiezers, laat deze gelegenheid niet voorbijgaan, 't Wordt u zoo ge makkelijk gemaakt: alle noodige inlichtingen wor den u verstrekt; de formulieren worden voor u ingevuld. Gij' behoeft dus slechts in het Rem cis- gel. ouw te komen en uw kiesrecht is nagenoeg verzekerd. Wie zullen dan nog achterblijven? Zeker niet zij die begrijpen, dat de heil banier onzer christelijke beginselen in het openbare teven fier moet worden hoog gedragen. Botterdam—Schiedam. Stcrt no. 36 bevat de statuten van dei Ver eeniging „Onderzoek RotterdamSchiedam" al hier. Roode Kruis. De vergadering van leden van het R.ooae Kruis was o.ok gisteren weder zeer slecht bezocht.; Heeft zich tot voor korten tijd de werkzaamheid van die vereeniging beplaald tot hulp Li; oorlog in den vreemde, thans is het streven er op ge licht zich voor de oorlogstaak in eigen land gereed te maken door ook in vredestijd nuttig werk te doen. Met het doel van dat verschil in arbeidsveld tusschen voorheen en thans den leden tennis te doen nemen, was op ruimer opkomst dan ge- woonlijk aangedrong'en. Dat die aandrang vrijwel vruchteloos is go weest is te betreuren, want dringend ncodig is het dat voor de vredestaak alleen reeds over ruimer geldsmiddelen beschikt wordt. Dat echter niet allen het Roode Kruis-Comité laten tobben, bleek wel daaruit, dat een ingeze tone, die de taak van het Roode Kruis van nabij kent. Let Comité een Simplex-rijwiel-bi a nc a ra heeft geschonken, om voor het vervoer van zieker en gewonden to dienen. Moge die ruime gift niet de eenige blijven en vele ingezetenen het ook in vredestijd zoo nut tige werk naar vermogen steunen! Naar wij nader vernemen, is bedoelde rijwiel brancard, nadat er gisteren in het Verkooplokaal een demonstratie1 mede heeft plaats gehaa, aan de gemeente ten gebruik© aangebeden en door het gemeentebestuur dankbaar aanvaard. De brancard is voorloopig ondergebracht in het oude Waaggebouw aan de Groote Markt. Door de politie is alhier aangehou den een jongen, v. S. genaamd, die naar de tuchtschool moest. Hij' is naar Rotterdam ge bracht, teneinde verder te worden getransporteerd. H ede n-o chtend werd hier ter st e.d c ten vrouw aangehouden, die in het „Alg. Poli tieblad" gesignaleerd stond voor f 2subs. 2 dagen hechtenis. De vrouw zou de boete betalen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 13 Febr. 5.55 v.m., 6.03 n.m. ÜIT HOEK-V AN -HOLLAND. Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der gisteren gehouden herstemming voor de verkiezing van twee leden voor den Rot- terdamschen Raad is. dat gekozen werden de heeren A. D. van Doorn L.) met 262 en T. de Meester (U. L.) met 241 stemmen de beide sociaal-dernocraten, de heeren Heyneken en Hels- dingen, verwierven resp. 129 en 141 stemmen. Goede Vangst. Aangaande het aanhou den der daders van de in den laatsten tijd ge- pleegden inbraken bij goudsmeden te 's-Graven- hage bij wie de spiegelruiten werden ingeslagen en de etalagekast geplunderd, wordt nog verno men, dat de recherche thans de geheele bende in handen heeft. Niet minder dan 6 verdachten zijn ter beschik king van de justitie gesteld en achter slot en grendel gebracht. Het meerendeel heeft reeds bekend en al jaren straf achter den rug. Een hunner, die, toen de lechierche op het spoor van de bende kwam, het veiliger vond naar Duitsch- land uit te wijken, werd daar door een der in specteurs van de recherche opgespoord en vond het maar beter vrijwillig met dien ambtenaar mede naar het vaderland terug te keeren dan daar te worden opgesloten in afwachting van zijn uitlevering. Een groot deel van het gestolen goud en zilver is in beslag genomen en door de res pectieve eigenaren als hun eigendom herkend. De verzamelplaats der bende was de Bagijne- siraat, waar 111 minder gunstig bekend staande kroegen de plannen voor de excursies werden in elkaargizm Allen waren personen, die niets te verliezen Uadden en die zoo brutaal mogelijk te werk gingen. S m a k e 1 ij k eten. In de gehouden vergade ring van de Leidsche Gezondheids-commissie werd o. a. een boekje opengedaan van een zuurkool- fabriek van den heer IJ. van Duyn te Rijnsburg, gelegen aan de Langegracht te Leiden. De commissie stelde een onderzoek in en daarbij bleek, dat de vaten met behulp van het zeer vervuilde grachtwater werden „gereinigd'^ dat de bodem der werkplaats noch van een stee- nen, mach van een houten Vloer is voorzien, maar bestaat uit aarde, welke in modder is veran derd, dat de kool tijdens de bereiding met blooto voeten wordt gestampt, waarbij zich de. werklieden niet ontzien, blootsvoets aoor de modaer loo- pende, de straat op te gaan om daarna met onge- reinigde voeten hun arbeid te hervatten. Boven dien bleek, dat een persoon met etterende voet en beenwonden aan ae boven naoier beschreven bereiding had deelgenomen en dat door de om-' wonendem werd geklaagd over den stank en de onreinheid, door deze fabriek veroorzaakt. (Tel.!) Oplichter. Een bewoner va.n den Over toom te Amsterdam kreeg dezer dagen een be zoek van iemand, die zeide een goede kennis van mijnheer's broer te zijn en dit zoo aannemelijk wist te maken, dat hij erin slaagde f200 ter leen te knjgen, naar het heette om een zaakje te koopen. Later bleek, dat men hier met een oplichter te doen had, die nadat van het geval hij de politie aangifte was gedaan, opgespoord en opgesloten is. Auto ongeval. Men meldt uit Utrecht: Gistermorgen omstreeks tien uur kwam een huur-auto, waarin een viertal juridische studenten gezeten waren, de heeren Br., Schr., v. d. B. en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2