Gemengd Nieuws. Kerknieuwe Rechtzaken. hel Maasstation te Rotte ril am blijven liggen. Laatstgenoemde pasten worden eerst Maandags- ochtends in de eerste bestelling1 alhier opgeno men In Botterdam warden beide Duitiche posten wèl gedistribueerd. Het droevigste staaltje van eigenmachtig optre den van het postkantoor te Schiedam is zeker wel het niet meer voorzien der couranten en ander drukwerk van een aankomststempel. Hiermee worden rechtmatige klachten eenvoudig onmogelijk gemaakt. Het begint dan ook hoog tijd te worden, dat van alle kanten worde aangedrongen op een reor ganisatie van den postdienst te Schiedam. Een andere publieke dienst, die gegronde reden geeft tot klachten is de telefoondienst van de Ned. Bel-Telefoon-Mij1. De oer-antieke wijze van behandeling der aansluitingen biedt den telefoon- abonné's zooveel onaangenaamheden, dat een afdoende verbetering; gebiedend noodzakelijk is. Het afbreken der verbindingen of het bekomen van aansluitingen in de stad vonaert soms ont zettend veel tijd. Voor den handel is „time money" en dit begrip schijnt noch bij dezen tak van dienst noch bij de post alhier1 voldoende te zijn doorgedrongen. Zooals men weet, ligt het in ae bedoeling van het Rijk geleidelijk over te gaan tot exploi tatie van de netten, die thans' de Bell-Telefoon- Mij nog beheert. Bij ons rijst de vraag of de tekfoon-abonné's zich in de gegeven omstandigheden niet zouden wenden tot den minister van Waterstaat teneinde te verzoeken Schiedams telefoonnet het eerst voor Rijksexploitatie in aanmerking te laten komen. Door de Bell-Telef.-Mij. wordt op ae tallooze klachten eenvoudig geen acht geslagen. Huishoud- en Industrieschool. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin wordt aangekondigd dat de tentoonstelling met openbare les in de Huishoud en Industrieschool heden en de beide volgende dagen van 's middags 25 ure en buitendien ook Zaterdag en Maandag-avond van 79 ure is opengesteld."- Nadere hijzonderheden vindt men op de aan plakbiljetten vermeld. Gevonden voorwerpen. Te bevragèn aan het Commissariaat van politie: Een knipmes, arbeidskaart, dameshandschoen, da- mestasch. sleutels. Terug te bekomen aan de volgende adressen R. K. kerkboekje. Blok, Breedstraat 23; Lorgnet in étui, Kruines, L Achterweg 61 Zwartbont hondje (reu), de Weerd. Singel 58I Varken, Bhx, Broersveld 113; Biervat, wed. van Leeuwen, Bi 'ieisveld 5I4Gummiband, Krabbendam, Ooster- straat 85. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ie den morgen van 14 Febr. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.7 te Miinchen. Laagste barometerstand 724 0 te Thorshaven. Verwachting tot den volgenden dag: krach tige tot stortnachtigen zuidwestelijken tot zuide lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met tij delijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gister-middag is in het politie posthuis aan de Hoofdstraat vrouw Putten, wonen de in de Gorze, verbonden, die haar linkerpols met een gloeiend strijkijzer ernstig had verbrand. Hoogwater te Schiedam: Zondag 15 Febr. 7.17 v.m., 7.33 n.m., Maandag 8.— v.m., 8.16 n.m. Rupsen voor f250 0. Het is gebleken, dat in de iepe- en lindeboomen in de residentie zeer Veel rupsennesten met millioenen eieren voorko men. Het wordt gewenscht geacht, die nesten te vernietigen, daar het anders te vreezen staat, dat de boomen in den aanstaanden zomer kaal ge vreten zullen worden. De kosten aan vernietigen verbonden, worden op f2500 geraamd, welk bedrag door B. en W. wordt aangevraagd. Drama. De 25-jarige buffetjuffrouw Martha O., die Donderdagavond met revolverschoten den 39 jarigen kantoorbediende W. F. v. d. II. Ver wondde, werd gearresteerd door den rijksveld wachter Hofman, die haar naar het politie, bureau aan de Archimedes,traat te 's-Graven- hage bracht, waar zij nog gistermiddag in ver zekerde bewaring werd gehouden. Nadat v. d. H. ter plaatse was verbonden, werd hij per zieken auto naar den Centraler, post van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst vervoerd, waar het kogeltje uit uen arm werd verwijderd. Kwestie tusschen politie en mili tairen. Reeds meermalen is in den Haag kwestie ontstaan bij een parade als door de politie in de Boorlaan getroffen maatregelen door de militairen werden opgeheven, waardoor het publiek de dupe werd. Ook gisterochtend is -weer zoo'n geschil ont staan, meldt de »Avp." Een dame was met baar rijtuig door de politie een standplaats in de Boerlaan aangewezen. Plot seling kwam een ritmeester der huzaren naar haar toe en gelastte haar op te rijden. Ze weiger de en beriep zich op de vergunning van de politie. Dat kon den ritmeester niets schelen en op, naar men het blad mededeelde, onhebbelijke wijze ge lastte hij haar nogmaals weg te rijden, anders zou hij haar weg laten voeren. Natuurlijk dat de dame aan een op deze wijze gegeven bevel gehoor gaf. Toen haar rijtuig en ook eenige andere waren opgereden, zei de ritmeester tot den agent, die het verkeer in de Boorlaan regelde, dat ze nu weer op de oude plaatsen konden komen staan. Van bevoegde zijde is het blad nadrukkelijk verzekerd, dat de regeling van het verkeer enz. in de Boorlaan alleen tot de competentie van dé politie behoort, daar die laan eèn deel van den pubheken weg vormt. Geen vergiftiging. Men zal zich herin neren, dat Oudejaarsdag te Castricurn twee kin. deren van den caféhouder Tromp, jongetjes van resp. twee jaar en zeven maanden, plotseling zijn (Overleden. Vermoed werd, dat er in dootr de kinderen gebruikte maizenapap vergiftige be> standdeelen hadden gegeten en om lit uit te maken werden op last der justitie te Alkmaar, die te "Castricurn een onderzoek had ingesteld, enkele organen der overleden kinderen, alsmede de overgebleven maizenapap en melk tij da be reiding gebezigd, ter onderzoek opgezonden naar het scheikundig laboratorium van den heer H. JF. Wanna, te Alkmaar. Naar we thans vernemen, heeft het onderzoek door den heer Wanna uitgewezen, dat er noch in de organen, noch in de maizenapap, noch in de melk en evenmin in het pannetje, dat tevens door den scheikundige is onderzocht, vergiftige bestanddeelen bevonden. Niet onmogelijk zijn de kinderen, uie reeds een paar dagen «enigszins ongesteld waren vóór de dokter werd gehaald, aan een infectie ziekte gestorven. Het was echter na den dood niet gelukt de doodsoorzaak vast te stellen, om welke reden het scheikundig onderzoek werd ingesteld. (Alk. Crt.) Het spoorwegongeluk in D ren the. Verschillende verklaringen van personen, werk zaam aan de spoorlijn bij Halerbrug, aan wie wij inlichtingen vroegen, bevestigen hetgeen Ste vens heeft medegedeeld. Wij' zullen daarvan niet uitvoerig melding maken, maar alleen nog dit nemen, dat een hunner ook verklaarde, dat de bewuste rail een weinig zijwaarts was verbogen. De caféhouder Dekker aan de Halerbrug deelde ons mede, dat Stevens reeds drie weken geleden in dat café had gezegd, dat hij, indien de zaak niet verder kwam, zoude openbaar maken, wat hij er van wist. (Ass. Crt.) De vermiste aangeteekende stuk ken. Volgens het »N. v. d. D." moet het on juist zijn, dat de aangeteekende slakken, die ge stolen waren uit een postzak, welke met den avondtrein van Maastricht naar Amsterdam ge zonden was, bij vergissing naar Daitschland ver zonden waren. Tenminste de directeur van het postkantoor te Amsterdam deelde mede, dat hem hieromtrent uog niets bericht is en dat zou zeker al geschied zijn, indien er maar een spoor van de vermiste aangeteekende brieven gevonden was. Ongelukken. In het Verbindingskanaal te Farmsum is gisteren de 70 jarige echgenoote van den koopman M. Cohem van den Berg aldaar verdronken. Gistermiddag is te Harlingen het 11-jarig zoontje van de weduwe v. V. spelend te water ge raakt en levenloos opgehaald. Zeldzaam. Men meldt uit Leeuwarden Gisteren was het 65 jaar geleden dat mej Ro" zendal bij de familie Wassenbergh te Leeuwarden als dienstbode werkzaam is. De 83 jarige jubila- resse, voor wie deze dag niet onopgemerkt voor bijging, verricht hare dagelijksche bezigheden nog met groote opgewektheid. Verdachte millioenen. Eenige agenten, die, naar het heet in opdracht van een aantal Russische officieren handelen, trachtten in den loop der laatste maanden herhaaldelijk in finan- cieele kringen te Zürich geld los te krijgen ppi een schuldbewijs, hetwelk blijkens zijn inhoud, door de Japansche regeering aan een zekeren J. von Tilinsky werd uitgereikt, en dat 40 millioen yen bedraagt. i Dit schuldbewijs, dat er zeer vertrouwenwek kend moet uitzien, zou, volgens da mecledee- lingen dezer agenten de belooning zijn voor bijzondere diensten, welke de bewuste Rus sische officieren gedurende den Russisch-Ja- panschen ooriogi aan de regeering1 van den Mikado heeten te hebben bewezen. Verder wordt beweerd, dat het bewijs aan het open baar ministerie der rechtbank te Zürich is voorgelegd, en dat dit zijn echtheid heeft vast gesteld. Thans verklaart het openbaar ministerie echter, dat het schuldbewijs hem infleruaad is voorgelegd, maar dat het resultaat van het on derzoek de echtheid van het stuk zoo twijfel achtig maakte, „dat het verstrekken van geld in de hoop op de millioenen een onverantwoord jdelijke lichtgeloovigbedd moet schijnen Er is dan ook van wege de justitie te Zürich legen gewaarschuwd, zich met het verdachte schuldbewijs in te laten, en waarschijnlijk zul len de twijfelachtige agenten van Ie even twij felachtige Russische officieren nu wel trach ten elders een sommetje op hun losijs je van 40 milli oen .yen, dat is 48 millioe n g ul uen, te krijgen. j Scheepsramp. Aan Lloyds wordt uit King ston (Jamaica) geseind: Het Engelsche stoomschip „Midion" is op twee mijlen afstand van de Shorehaai ge zonken. De kapitein is gered, acht personen zijn ver dronken. Het nikkel raakt op. In een der laatste zittingen van het parlement van Canada gingen stemmen op, die pleitten voor het verbieden van den uitvoer van nikkel en nikkel-ertsen naar an dere landen dan Engeland en da koloniën van Engeland. Waaruit dus mag; blijken, dat men er zich bevreesd over maakt, dat de aikkclmijnen in afzienbaren tijd niet meer genoeg zullen le veren om er nog een deel van aan andere landen ar te staan. Wel is waar is er in het Canadeesche parle ment nog' maar alleen over gesproken, is er nog niet meer geschiedt, dan dat een geciachte over dit punt is geuit, en is er nog geen sprake van nat men reeds op papier de zaak naaer heeft uitgewerkt, maar toch vestigt het feit alleen ree is de aandacht op de toekomst van het metaal. Men kan toch zeggen dat het overgroots deel van het nikkel dat jaarlijks op de markt komt, afkomstig is uit Canada dat in de provincie Ontario en wel vooral in de nabijheid van Sund- bury uitgestrekte mijnen heeft, welke nikkel en nikkel-ertsen leveren. Deze mijnen zorgen alleen voor twee-derden van den geiheelen weireidop- brengst. Er zijn weliswaar nog andere mijnen die zeer loongevend zijn, maar het overgraote deel komt toch van Canada. Zoo heeft men nog uitgestrekte mijnen in Nieuw Caledonië waar Frahsohe ondernemingen nikkclmijaen ontginnen en waar de kanonnen-firma Krupp ten zeerste be trokken is bij de opbrengst der nikkel-tertsen, welke zij noodig; heeft in haai" fabrieken voor het daars'tellen van het zoogenaamde nikkeistaai.i Het verbruik van het nikkel is Je laatste ja ren ontzettend gestegen door verschillende oor zaken. Onder meer doordat men het hoe langer hoe meer gaat gebruiken in een verbinding met staal. Verder doordat men den laatsten lijd groote hoeveelheden beeft gebruikt v,oor het vervaardigen van nikkelen munten. En ten slotte ook nog doordat een menigte voorwerpen voor huishou delijk gebruik welke men de laatste jaren heeft uitgevonden, van nikkel worden gemaakt. Al die oorzaken hebben het noodig gemaakt, dat de mijnen meer nikkel leverden, maar de kans be staat, dat die mijnen over afzienbaren tijd niet meer kunnen leveren. In het vorige jaar bedroeg het geheele nikkel gel ruik 26.000 ton, waarvan niet minder dan 17.000 ton werd geleverd door cte Canadeesche mjjrien Op de nikkelhoudende gronden van de provincie Ontario:, in den omtrek van Sundburv, zijn in het geheel 18 mijnen waarin gewerkt Herat. Het wordt duidelijk hoe productief die landerijen zijn als men weet, dat m een opper vlakte beslaan van slechts 14 bij 36 mijlen. Men verwacht met reden dat de prijs van het nikkel welke thans ongeveer 1150 dollar per ton be draagt, binnen korten tijd zal stijgen. De bierglazen van Het Witte Huis. Een Fransch blad vertelt een aardige anecdote van Wood row Wilson, de president van de Ver- eenigde Staten. Voor ©enigen tijd noodigde de president een hooggeplaatst Duitseh heer uit om hem in Het Witte Huis te komen bezoeken. Het is bekend dat de president van de Ver- eenigde Staten zeer matig is en bijna nooit ster ken drank gebruikt) waarvan hij zelfs een hevigen afkeer heeft. Om evenwel hoffelijk te blijven, noodigde hij' zijn gast uit op hen bieiavond, Op het laatste moment evenwel kwam hij tot de ontdekking, dat in het geheelei Witte Huis geen goede bierglazen te vinden waren. In oen nood stuurde men daamomf naar een naburig restaurant, waarvan de eigenaar een zekere heer Ernst Ger- stenberg is, en leende daar voor één avond een dozijn geschikte bierglazen. De bierglazen kwa men nog juist op tijd en alles scheen prachtig in orde te zijn. 1 Toen echter de Duitsche gast zijn glas geledigd had, viel zijn blik toevallig op aen bodem van de bierpul. En daar las hiji niet zonner verbazing de keurig ingegraveerde woorden„Gestolen bij Ernst Gerstenbergj!". Onwillekeurig, wierp de Duit- scher den President een eenigtszins bezorgde blik toe. Later kwam de verklaring, die natuurlijk zeer eenvoudig is. In het restaurant waren den heer Gerstenberg reeds zooveel bierglazen afgestolen, dat hjj het bewuste inschrift er in liet maken om gewetenlooze liefhebbers van zijn bierglazen af te schrikken Een nieuw kanaal 1 oor Amerika. Dezer dagen heeft de Amerikaan sche republiek Columbië een zeer belangrijke concessie gedaa11 aan de bekende Engelsche onderneming van* Pear son. Deze firma houat zich vooral bezig met de" Louw van groote kanalen en ami ere waterwerken. Het betreft hier nu aen aanleg1 van een inter' atlantische kanaal-verbinaing waarbij gebruik zal worden gemaakt van den Atrato-rivier. Deze stroom loopt van ae Westelijke Cordille ra's naar het Noord-oosten evenwijdig met de kust van den Oceaan. Vervolgens volgt ze cc" cirri weegs de grens van het land en loopt uit in de baai van Darië. De lengte is ruim 490 kilometers. Daarvan woraen niet minder dan 140 kilometers voor grootere zeeschepen bevaarbaar gemaakt en niet minder dan 400 kilometers voür stoombooten. Tusschen het laatste gedeelte e'1 de kust van den oceaan, die daar verscheidene bochten maakt, is de afstand niet zoo heel groob zoodat men daar' een gunstig gelegen grondgebied heeft voor het graven van een kanaal. Deze onderneming; zal, als ze eenmaal is uit gevoerd, een groote concurrent kunnen zijn van bet Panama kanaal. Het is toch bekend, dat het tariel dat de Amerikaansche regeering voor dat kanaal heeft vastgesteld, oorzaak is, dat het bij de andere landen nu niet juist in een erg goed blaadje staat. Men kan verwachten dat van het nieuwe kanaal, als het eenmaal gereei is, een ruim gebruik zal' worden gemaakt. Trouwens, van een onderneming als van Pearson valt niet te verwachten, da,t ze zal beginnen aan plannen die weinig kans op: slagen hebben. Evenwel zal vopr de uitvoering van bet plan zooals men zal kunnen begrijpen, een reusachtig kapitaal beno> digd zijn. Standbeelden. Daar zijn) in Duitschlanü eb Ook in andere landen standbeelden opgericht voor menschen en voor feiten, diei later niet juist bic- ken te zijn; d.w.z. de feiten bleken niet gebeurd te zijin door de menschen, ter wier eer het beeld werd opgericht. Zoo heeft men voor den be roemden Engelschen zeeheld Francis Drake, die een Duitscher van geboorte was, in zijn geboorte stad Uilenburg in Zwaben een standbeela opge richt als de brenger van de aardappelen. Tocb is het niet juist, dat Drake de overbrenger va0 dat Amerikaansche product is geweest In Leipzig werd op 19 October 1863 een fraai standbeeld opgericht ter herinnering aan het ge; wichtige feit, dat 50 jaar te voren Leipzig werd ingenomen door het leger van de verbonden Sta ten, terwijl de koning; van Saksen werd gevan gen genomen nadat diens troepen reeds den vo- rigen dag tot het leger van de aanvallers waren overgegaan. Dat standbeeld eert vooral de ge dachtenis van den majoor Friccius, van het Ko ningsberger Landweerregiment, die met zijn aap- pere soldaten een- van ae torens van ae stad zou hebben bestormd en ingenomen. Reeds i'1 1857 had de bekende slagveldschilder George Bleibtreu een schilaerij aan de bestorming van dien toren gewijd, maar noch hem, noch de be woners van Leipzig scheen het bekend te zijn» dat aan majoor Friccius de eer voor dezen hel dendaad niet toekwam. Want reeds in 1844 had een geschiedkundige het onweerlegbaar bewijs ge leverd, dat de bestorming van üen toren don'-' niemand anders was geschiedt dan door den ma joor Otto, Vrijheer van Mirbach en zijn fusilier's, van bet 2e Pruisische regiment raserve-Infanterie. Op het slagveld van den volkertenslag is nog' e?11 dergelijk standbeeld. In 1847 werd in de LuuR van Probstheida, een gegoten ijzeren zuil opgericht niet het inschrift; 18 October 1813, ter herinnering aan het feit, dat op die plaats de 3 verbond?'11 vosten geweest waren en dat zij <laar ae be lichten over den slag hadaen ontvangen. Dit f?R is onjuist; de koning van Pruisen en de kei^d1 van Rusland waren op het bedoelde moment wel in de buurt van Probstheida, maar of zij1 ware11 op de plaats' die het standbeeld aanwijst, is ni?' met zekerheid te zeggen. In elk geval is hel zeker, dat de keizer van Oostenrijk op dien tij1! op een heel andera plaats en een flink einn verwijderd van Probstheida,, zich ophield. zouden er nog meer voorbeelden te noemen zijn. De »Amigoe" van 17 Januari schrijft De zeereerw. pater Humbertus Smit, deken efl pastoor van Marigot (St. Martin Fr. G.) is DinS' dag met de »Estelle" aangekomen, om een maandj® hier door te brengen. Servituut. Voor den Hoogen Raad werd gepleit over een in 1732 gevestigd Servituut va" uitzicht. Eischer in cassatie, vertegenwoordig door mr. J. Wolterbaek Muller, hield vol, dat ten onrechte het bestaan van het Servituut aangenomen, daar dit niet op de vereischte wijze geconstitueerd was, nl. bij onderbandsche akte' terwijl de vestiging door opdracht voor het ge' recht had moeten plaats vinden volgens het plak kaat van 1519 van keizer Karei V. Pleiter meende» dat dit plakkaat, de vereischten voor vervreemd®11 van onroerend goed aangevend, ook gold voor se1" vituten, daar in dien «ijd naar Germaansche be grippen een erfdienstbaarheid tot de onroereDd0 goederen behoorde, terwijl ook de vestiging daal" I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2