Zaterdag 14 Febr. '14 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. Binnenland. Chame&gd Nieuws. No. 10851. De verboden loterijen. Het spreekt vanzelf, dat de invallen, die op last van den minister een vorige maand plaats hadden m de verschillende kantoren van «Lotisico", «Tijd geest", «Witte Kruis", Fortuna", «Juliana" e. a. dit lotenjbedrijf een gevoeligen klap hebben toe gebracht. Alvorens zijn geld te wagen, wil het Publiek wel eens uitgemaakt zien, ol inderdaad deze loterijen in strijd zijn met de wet. Zonder natuurlijk vooruit te willen loopen op een rechterlijke beslissing geven wij hier nog eens eene uiteenzetting van de feiten, zooals deze ons werden meegedeeld namens de Naamlooze Ven nootschap „He Witte Kruis". De Loterij wet 1905 verstaat dan onder loterij elke gelegenheid, door gemand opengesteld om, tegen voldoening aan zekere voorwaarde, mede te dingen naar prijzen of premiën in geld en goed, uitgehoofd ten behoeve van de deelnemers, die als winners worden aangewezen door het lot of eenige tansbepaling, waarop zij geenen overwegenden invloed kunnen oefenen. Men verstaat echter onder loterij in den zin der wet niet de tegen een met hoogeren dan pari-koers voor het publiek opengestelde premie- leening, die een jaarlijksche rente geeft van ten niinste drie ten honderd. Die laatste bepaling nu maakte het mogelijk de zoogenaamde obligatie-maatschappijen op te richten, die bij wijze van premie, een kans boden °P prijzen, onder gelijke omstandigheden als de Staatsloterij. Wat is een premieleening Een leening, waar bij men niet alleen het geleende met de rente vergoeding terugbetaalt, doch waaraan men tevens iet voordeel verbindt van premies, die door mid del van het lot worden aangewezen en den uitlee- ners ten goede komen. «Het Witte Kruis" nu geeft obligaties uit, die m den vorm niets anders zijn dan premie-obliga ties. Eigenlijk is «Het Witte Kruis" een voor schotbank. Um het geld voor hare voorschotbank te krijgen, geeft zij op haar beurt premie-obhga- ties uit, groot tien gulden, rentende drie per cent. De premies dier obligaties zijn vervat in een zestal premie-trekkingen. De eerste premie-trek- ing s'aat gelijk met de trekking der Staatsloterij, u plaats dat, zooals bij premie-trekkingen ge woonlijk geschiedt, men den notaris laat trekken uoet men dit volgens de Staatsloterij, en geeft zij ook op dezélfde nummers als de Staatsloterij dezélfde prijzen. Ook heelt men de faciliteit voor- loopig het bedrag der obligatie in termijnen te kunnen storten. En wel in vijf termijnen, geza- melijk groot f 3.50 en een zesde, groot t b.50. Wie de eerste termijn betaald heeft, krijgt daarvoor reeds de kans bij de eerste premie- tiekking (volgens de Staatsloterij dus) mee te trekken. Na betalen der f 3.50 verplicht, nog f 6.50 te storten. «Het Witte Kiuis" geelt dus gelegenheid in te schrijven op eene obligatie. Men leent f10 aan «Het Witte Kruis", dat daarvoor een rente ver goedt van 3%. En na 25 jaar wordt de obligatie afgelost. Binnen dien tijd heelt men dus kans de P'ujzen der zes premie-trekkingen te winnen, trek kingen, waarvan de eerste samenvalt met de Staatsloterij en waarvan de overigen elke 5 jaar door tnsschenkomst van een notaris plaats vinden. In vorm is het dus een volkomen zuivere premie-trekking. Want de bepaling is getroffen dat, indien-men f3.50 heeft gestort, men binnen 30 dagen de resteerende f 6.50 moet bijstorten. ls men daarin nalatig geweest, dan heelt de plaatschappij naar gelang der soliditeit van den ^schrijver het recht óf zijn cliënt te vervolgen, ofte zeggen: ik houd er mee op, doch mijn cliënt verbeurt bij wijze van schadevergoeding de ge storte f3.50" Toch zag men in deze vorm een verkapte lote- r9> reden waarom men herhaaldelijk proces verbaal werd opgemaakt tegen agenten van het «Witte Kruis" e. a„ wegens overtreding van de loterijwet, De kwestie was zeer zeer dubies, of U.l. deze wijze van uitgifte eener obligatieleening geacht moest worden een niet-geoorloofde loterij óf en wèl-geoorloofde premie-leening te zijn. Op sommigen prosessen-verbaal volgde veroordeeling; er zijn er ook, waarop vrijspraak volgde. Wat het «Witte, Kruis betreft, heeft de Hooge Raad op 15 December '13 een arrest van het Haagsch ge rechtshof vernietigd en de zaak opnieuw verwezen naar het Amsterdamèch gerechtshof, op grond, dat het Hof een te beperkte interpretatie van het begrip «premieleening" heeft gegeven. Deze zaak is thans nog hangende. Is de leening de hoofdzaak, terwijl de premies 'n bijkomstig voor deel vormen zoo vraagt men zich af. Heeft men hier te maken met eene ontduiking der wet °f met eene overtreding? Dat zal intusschen moeilijk uit te maken zijn> Want waar is de grens eener serieuse premie leening en een niet-serieuse premie-leennm Bij premie-leeningen der Stad Amsterdam of Stad ntwerpen, de bekende loten, is het toch de e oeling van het publiek mee te trekken, terwijl e lage rente er op wijst, dat men deze stukken a ermmst als geldbelegging aankoopt. De grens stelling kan men daarom de behandeling tegen de N.Y. «Het Witte Kruis" voor het Amster- damsche Hof tegemoet zien. De minister heeft nu de vorige maand last gegeven, tegen alle maatschappijen, die premie- leeningen, als hierboven omschreven zijn, uitgeven, eene massale vervolging in te stellen. Hij maakte daarbij gebruik van de verscherping, die de lote rijwet in 1913 onderging. Den opsporingsambte naren werd toen de zeer uitgebreide bevoegdheid gegeven, dat, wanneer men vermoedt, dat ergens eene overtreding der loterijwet kan worden ge constateerd, men alles in beslag mag nemen, alle bescheiden, waaruit het bewijs voor de overtre ding zou zijn te putten en alle voorwerpen, waar mee de overtreding begaan is. Als gevolaJaarvan zijn op den invalsdag alle obligaties, beween van inschrijving enz., ook alle boeken en kasgelden, veel meer dan men noodig had, om de overtre ding te constateeren, in beslag genomen. Men had kunnen volstaan met het meenemen van sommige stukken als bewijs. Doch daarmee heeft men zich niet tevreden gesteld. De bedoeling lag voor de hand. Men wilde door die razzia eenvoudig het geheele bedrijf onmogelijk maken. Blijkbaar ook was het niet de bedoeling eene overtreding te constateeien, doch wilde men een stagnatie in het loterij bedrijf buiten de Staatsloterij veroorzaken, wilde men dit bedrijf een nekslag toebrengen. De razzia greep plaats juist tusschen de vierde en vijfde klasse eener loterij. Het publiek kon dus de dupe worden van deze manoeuvres. Want, wanneer men kwam, om het gewonnen geld, hadden de maatschappijen geen boeken om te controleeren, of de aanvrager inderdaad recht had op den door hem aangegeven prijs. Er kwam nog iets bij. Daar ook de boeken zich het bezoek der politie in de kantoren her haalt. Het zou dus niet ondienstig zijn, indien van overheidswege het publiek werd bekendgemaakt, waar het zich voor de volgende loterij aan te houden heeft. Een Duitsch draadloos station op Sumatra. Naar de «Gazette de Hollande" weet te verhalen, zijn er door de Duitsche regeering onderhandelin gen geopend met de Nederlandschë, om verlof tot oprichting van een draadloos station op Sumatra, dat eenerzijds zou kunnen conomuniceeren met Duitsch Oost-Afrika over den Indischen Oceaan, aan den anderen kant met de Carolinen. Blijkt du^'de communicatie tusschen Nauen en Togo mogelijk, dan kunnen de Duitsche koloniën alle zonder kabel met Berlijn in verbinding blijven. Mej. C. Kuyper. Te Lausanne ligt een dochter van dr. A. Kuyper ernstig ziek. De »N. H. Crt." verneemt, dat mej. Kuype'f niet zoo ziek is als aanvankelijk vermoed werd. De patiënte was zelf nogal ongerust, waar om zij overkomst van een der familieleden ver zocht. De dokter schreef echter zeer geruststellend over den toestand. is men echter verdwenen waren, maakten sommige agenten misbruik van de verwarring en weigerde men af te rekenen, of wel men rekende af, zonder dat de te verrekenen bedragen gecontroleerd konden worden. Dat gemis aan controle werkte het ver duisteren natuurlijk in de hand. Om aan dezen wantoestand 'n einde te maken, vroeg en ver kreeg 't Kamerlid mr. Mendels 'n audiëntie bij den minister. Daar verzocht hij de schade van het publiek af te wenden, door den agenten, sub agenten en hoofdvertegenwoordigers der verschil lende maatschappijen toe te staan op de bureaux van politie inzage te nemen hunner boeken en bescheiden. De minister stond dit toe en gaf be vel dit verlof zoo ruim mogelijk op te vatten. Intusschen staat het voor den minister vast, dat de bedoelde bedrijven, waar de invallen hebben plaats gehad, geen wettige obligatieleeningen zijn. Wat «Het Witte Kruis" betreft, kan intusschen het volgende nog worden opgemerkt. Steeds heeft men bij deze maatschappij den vorm der obliga ties na ieder vonnis of arrest onmiddellijk veran derd. Thans zijn de obligaties-weer in een anderen vorm ingekleed. De tegenwoordige vorm werd zelfs nog door geen enkel vonnis of arrest getroffen. De verplichtingen en enkele détalis zijn zelfs ge heel veranderd overeenkomstig de grieven, die in verschillende vonnissen werden uitgesproken. Op de tegenwoordige bestaande obligaties is dan ook nog nimmer een veroordeeling gevolgd, terwijl op den vorigen vorm wel eene veroordeeling volgde, doch het arrest gecasseerd werd door den Hoogen Raad, omdat het hof te 's-Gravenhage een verkeerde definitie had gegeven van 't begrip «premieleening". Over de obligaties in dentegen- woordigen vorm zal deze maand voor het eerst recht worden gesproken en wel voor het kanton gerecht te Hilversum. Men heeft de agenten steeds aangespoord het publiek er toe te bejegen na storting van f 3.50, waarvoor men deelnam aan de trekking der Staatsloterij, ook de resteerende f6.50 te storten, ten einde de leening van tien gulden te comple- teeren. Immers had de maatschappij daar alle belang bij, daar zij van dit geld, dat zij krachtens hare voorschotbank weer uitleent, een hoogere rente maakt dan de drie percent, die men den leener betaalt plus de premies. Ons werd nog als een vermoeden kenbaar ge maakt, dat de geheele razzia tot stand was geko men op aandrang van de collecteurs der Staats loterij. «Dezen, zoo zeide men ons, voelden de concurrentie der obligatie-verkoopers geducht, daar men thans niet meer evenals vroeger, durfde wachten met verkoopen van een gedeelte der lootjes tot den aanvang der vijfde klasse. Thans moet men reeds bij de eerste klasse zien, zooveel mogelijk loten te plaatsen, daar er voor de vijfde klasse niet meer zooveel liefhebbers komen. Daar door wordt den collecteurs de kans ontnomen zélve met een aantal achtergehouden loten de eerste vier klassen te spelen, zonder dat zij ook maar eenig risico loopen. Ten slotte deelde men ons nsede, dat meer dan 25000 personen in den handel der obligaties bij de verschillende maatschappijen in Nederland op het oogenblik hun brood verdienen. Wel een ge tal waar eenigszins rekening mee kan worden gehouden. Intusschen hangt den agenten der maatschap pijen bij den aanvang der nieuwe loterij weer als het zwaard van Damocles boven het hoofd een herhaling van het ongewenschte bezoek. De mo gelijkheid bestaat, dat men wacht tot de rechter uitspraak heeft gedaan. Doch dat is lang niet Soirèe Amerikaansche gezant. Sedert de aanvaarding van zijn diplomatieken post te 's-Gravenhage, gaven de gezant der Amerikaansche staten, dr. Henri van Dijke en mevr. Van Dijke, gisteravond hunne eerste soiree in het statige gebouw der Amerikaansche legatie aan het Lange Voorhout. De gastheer en gastvrouw hielden eerst een ontvangst voor hunne genoodigden. Daarvan waren dezen avond in de salons aanwezig de minister van Buitenlandsche Zaken en mevrouw Loudon, de gezanten van Italië, Oostenrijk Hongarije, Spanje Rumenië met hunne dames, voorts de gezanten van Groot Britannië, Duitschland, Rusland en Japan, graaf en "gravin Calice, Oostenrijksch ge- zantschapsraad, prins en prinses de Ligne, raad der legatie van België. De receptie viel verder een druk bezoek ten deel van dames en heeren, die onder verschil lende titels aan het Koninklijk Hof verbonden zijn of tot de aanzienlijke kringen der residentie be- hooren. Tevens boden de heer en mevr. Van Dijke hunne gasten een kunstavond aan, waartoe mede werkten, mile Gertrude Foerstel, zangeres van de Opera te Weenen, en de heer Louis Schnitzler, van Rotterdam. De cantatrice zong liederen, o.a. van Délibes Mozart, Beethoven. R. en J. Strauss en de aria uit de Barbier van SevillaSchnitzler vertolkte werken van eigen compositie, Schubert en Schu mann. wordt geacht dit te hebben aangetoond, wan neer blijkt, dat door het hoofd eener school, die het kind na het vervullen van de leerver plichting verliet, of door den burgemeester der gemeönte, waar die school is gelegen, een ver klaring is afgegeven, inhoudende dat voor het kind op die school geen gelegenheid meer was verder onderwijs te ontvangen. Het is der Regeering gebleken, dat de woorden «verder onderwijs," .tot misverstand aanleiding geven. Verondersteld wordt nl. door sommigen dat met die woorden bedoeld wordt «voorgezet onderwijs." Deze veronderstelling is niet juist naar in een circulaire van den Minister van Binnen- landsche Zaken wordt medegedeeld, welke circu laire door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten ter kennis is gebracht van de gemeentebesturen. De strekking van de bedoelde bepaling, is te voor komen, dat kinderen, die niet mqer leerplichtig eri nog geen 13 jaar oud zijn, ten gevolge van het verbod om arbeid te verrichten zouden leeg- loopen. In verband hiermede moet aan de woorden «verder onderwijs" een ruime beteekenis worden gehecht. Naar de bedoeling van den wetgever moet de verklaring worden geweigerd zoowel wanneer aan de school een vervolgklasse is verbonden, of ver- volgklassen die voor de leerlingen van alle scholen openstaan, doch aan enkele scholen zijn verbon den, als wanneer voor niet ,meer leerplichtigen kinderen gelegenheid bestaat het onderwijs in de zelfde klasse waarin zij bij het vervullen der leer verplichting zaten, te blijven volgen. Plan 1913 De secretarissen der feestcommisies 18131913 hebben van den minister van lanbouw, /lijverheid en handel den volgenden brief ontvangen: Nu het H. M. de Koningin heeft behaagd aan enkele personen wegens hunne werkzaamheden in verband met de viering van het voor Nederland zoo merkwaardige jaar 1913 onderscheidingen toe te kennen, komt het mij voor, dat het oogenblik is aangebroken om uitdrukking te geven aan de waardeering der regeering voor al hetgeen door uwe commissie is verricht. Ik heb derhalve de eer u bij dezen hulde te brengen voor hetgeen door u werd tot stand gebracht en u te danken voor uwe bemoeiingen. Ik spreek hierbij tevens de hoop uit, dat al hetgeen dat jaar op verschillend gebied is geschied om Nederland aan landgenoot en vreemdeling op zijn gunstigst te vertoonen, ook voor de toekomst goede gevolgen moge hebben. De vierkante stuiver. De «Limb K.'' is aan het zoeken gegaan van een middel om den vierkanten stniver wat meer in den smaak te doen vallen en zij meent den minister te moeten verwijzen naar de historische anecdote van Napo leon III, die er in zijn tijd iets op bedacht om de wegens hun groote zoo onhandelbare vijf- francstukken in Frankrijk iDgang te doen vin den. Men liet van overheidswege het bericht ver spreiden, dat in een der nieuwe zilveren vijf- franctukken een cheque hoe die was ingericht melt de historie niet was ingesmolten met een aanwijzing aan toonder van 100.000 francs op de Bank van Frankrijk. In geheel Frankrijk werd het een wedstrijd, wie wef de meeste vijf-francstukken kon verza melen kon verzamelijkeusommige sneden de munten dadelijk door, anderen bewaarden ze in de hoop aan een bijzonder merkteeken te kunnen zien of een van hun zilverstukken de geluksmunt ook zou zijn. Het doel was intusschen bereikthet publiek geraakte op deze wijze snel aan het gebruik van de nieuwe munt gewend. Al vertelt de geschie- nis niet dat de zgn. cliéque ooit te voorschijn kwam Zefs moeten er tegenwoordig nog lieden in Frankrijk zijn, die er de vijf-francstukken op aankijken ot ze ook het stempeljaar uit Napoleons- tijd dragen, om het muntstuk dan open te snij den gelijk de gans, die goude eieren legde. Waarom voor onze haaksche stuivertjes niet iets dergelijks bedacht? vraagt de »L. K." Men zou zien, hoe weinig de verbruikers zich meer zouden ergeren aan zijn model, indien zij bij elk stuivertje de emotie ondergingen, dat dit het stuivertje kon zijn, dat den bezitter het ge luk in den zak deed rollen. Men zou o6k het oude spreekwoord van het «raar rollende stuivertje" meteen in eere hersteld hebben. zeer moeilijk vast te stellen en met belang- zeker. De wet stemt er in toe, dat iederen dag De Ned. Heide-maatscliappjj. Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is door een aantal aardappelmeelfabrikan ten een adres gezonden, waarin wordt opgekomen tegen de bemoeiingen der Ned. Heidemaatschappij bij het oprichten van coöperatieve aardappelmeel fabrieken, die het karakter dragen van concur rentie tegen particulieren door eene inrichting, die Rijkssubsidie geniet. Tegen dit adres is door de directie der Heide maatschappij in een uitvoerige nota aan den Minister opgekomen. De verschillende beweringen worden in de nota tegengesproken en weerlegd, en met name wordt erop gewezen, dat de Ned. Heidemaatschappij wel is waar van het Rijk subsidie geniet, maar voor bepaalè aangewezen doeleinden, waarom van de aanwending dier sub sidie de directie rekenschap heeft te geven, zoodat wat de Ned. Heidemaatschappij door middel van hare ambtenaren doet, volkomen binnen hare be voegdheid ligt. Arbeidswet. Volgens de Arbeidswet 1911 mag een kind beneden 13 jaar, of nog leerplichtig, geen arbeid verrichten, doch is niet strafbaar hij die arbeid doet verrichten ot die niet zegt, dat geen arbeid wordt verricht door een niet-leerplichtig kind van 12 jaar, indien hij aantoont, dat geen voor het kind geschikte gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs vóór des namiddags 5 uur bestaat. Hij Overleden bij een bediening. Het het «Hbl. v. Antw." lezen we, dat de eerw. heer Havermans, pastoor der parochie van O. L. Vr. ter Goede Hulp (Kolenmarkt) te Brussel, Woens. dag bij een bediening plotseling overleed. De priester bracht het H. Oliesel naar een stervende vrouw in de Woeringenstraat. In het huis der zieke aankomende, vernam hij dat deze reeds overleden was. Op hetzelfde oogenblik gevoelde de priester zich ongesteld. Men kwam hem ter hulp, maar hij stierf bijna oogenblikkelijk aan de gevolgen van een beroerte. Ziekten onder de Fransche solda ten. Opnieuw maken berichten melding van eer- uitbreiding der verschillende ziekten, die thans onder verscheidene Fransche garnizoenen heer- ;sehen. Te Limages liggen nu 160 soldaten in het hospitaal, die allen door de mazelen zijn aange tast; ook te Bourges is roodvonk en mazelen onder de soldaten uitgebroken, waaraan reeds een drietal overleden is. Te Tours waar hoofd zakelijk roodvonk .onder het garnizoen heersen! zim opnieuw drie soldaten bezweken en verkee- ren anderen in levensgevaar. Het hospitaal Tarbes is zoo overvol, dat geen enkele zieke meer kan worden opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5