Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. ïln. en Econ. Mededeel ingcii. (Gemengd Nieuws. Staatsloterij. co is gister te Vera Cruz aangekomen en heeft zich bij de oorlogsvloot voor Vera Cruz aange sloten. Volgens te El Paso ontvangen consulaire be richten, bevindt Bauch zich in de/gevangenis tc- Chihuahua. Hij zal niet terechtgesteld worden, tenzij hij schuldig bevonden wordt. - In de gister gehouden zitting van het En- gelsche Lagerhuis zeide minister Acland in ant woord op een vraag: betreffende het internationale comité voor de vredesconferentie le s-Giaveu- hage„W ij hebben heden een mededeeling ont vangen van de regeering der Vereenig,ue Staten, waarin het plan geopperd wordt een internationale commissie te benoemen. Deze wenk zullen wij op ne meest welwillende wijze in overweging, nemen. In antwoord op een andere vraag o! de Britsche regeering bereid was in deze kwestie op viiendschappe]ijke wijze met de Vereenigide Staten samen te werken, zeide Acland, dat dit inderdaad het geval was. De negen gedeporteerde werkliedenleiders uit Zuid-Afrika werden met de „Umgeni" heden ochtend vroeg aan den mond van «te Theems verwacht, Tot het laatste oogenblik zal geheim worden gehouden, waar die gedeporteerden aan land zullen gaan. Het Fransche pantserschip „Waldeck Rous seau strandde op de reede in de Euan-Golfj De toestand van het schip geeft géén enkele renen tot ongerustheid. Men heeft hoop het spoe- ciig weer vlot te maken. Z. H. de Paus ontving Zaterdag in parti culiere audiëntie prins Wilhelm van Hohenzol- lerri Sigmaringen. Naar uit Weenen gemeld wordt, beginnen daar den 26sten Februari de zoogenaamde gte- neraalsmanoeuvres. Deze manoeuvres werden reeds ©enigen tijd met groote belangstelling te gemoet gezien, wijl ze ditmaal zeer omvangrijk zullen zijn. Er zullen militaire Operaties1 in het Noord- Oosten en in het Zuid-Oosten der monarchie gehouden worden. i Het wordt als kenmerkend voor de verande ringen in de betrekkingen met Roemenië be schouwd, dat bij deze oefeningen geen rek®- ning w or at gehouden met een mogelijke samen werking met het Roemeensche leger. De manoeuvres, waaraan ongeveer 50 gene raals deelnemen, zullen onder de opperste lei ding staan van aartshertog Frans Ferdinand met een staf, zooals die in oorlogstijd zou zijn samengesteld. Ook de kwestie van de uitbreiding van ver sterkingen in het Noord-Oosten en het Zuiden zal bij deze gelegenheid uitgemaakt worden. Men verwacht van de resultaten dezer oefe ningen gewichtige veranderingen, zoowel wat de organisatie betreft als de benoeming van per sonen. De Koningin naar den Taunus. Men meldt uit 's-Gravenhage Met den gewonen Staatsspoortrein van 8 u. 25 minuten, waarin zich het koninklijk salonrijtuig bevond, is H. M. de Koningin, incognito reizend onder den naam van gravin Van Buren, gister naar den Taunus vertrokken tot het brengen van een bezoek aan Z. K. H. den Prins. De Koningin werd vergezeld door hare hofda me, barones Sloet van Marxveld, en voorts door den grootmeester van Haar Huis, baron Sirtema van Grovestins en den adjudant, majoor graaf Dumonceau, terwijl de adjudant van den Prins, luitenant t/z Ie klasse Bijl de Vroe, die thans dienst gaat vervullen bij Z. K. H., met denzelfden trein en in gezelschap van bovengenoemde heeren eer hofhouding vertrok. Van het kabinet der Koningin reisde in Hr. Mr. gevolg mede de referendaris jhr. mr. Stoop. Reuter seint uit Frankfurt a. Main dt. 23 Febr. Koningin Wilhelmina is hedenavond aan het centraalstation aangekomen. De prins-gemaal was ter begroeting op het station aanwezig. Het ge zelschap begaf zich per automobiel naar Hohemark, waar Z. K. H. de Prins sedert eenige weken een kuur doormaakt. Armenwet. B. en W. van 's Gravenhage hebben gelet op artikel 4 van de Armenwet ter openbare kennis gebracht, dat door hen bij hun besluit van 32—26 September 1913, goedgekeurd door de Gedep. Staten van Zuid-Holland, bij hun besluit van 3—7 Februari 1914, is geschrapt van de lijst van Instellingen van Weldadigheid in Den Haag het Roomseh-Katholiek Armbestuur te 's-Gra- venhage. Dr. Kuyper. Dr. Kuyper, die naar Zwitseland was, om zijn dochter, die daar ziek ligt te bezoeken, woonde gisteren de vergadering der Eerste Kamer we der bij. Staatscourant no. 46 bevat de opgave van he1 aantal loten in de 404e Staatsloterij, verstrekt aan iederen collecteur of voormalige gedelegeerde der le klasse van de Staatsloterij. Haagsch R. K. Onderwijs. Men meldt uit Den Haag aan jDe Tijd": Den Haag zal eerlang zijn R. K. meisje H. B. school krijgen. De plannen daartoe zijn reeds in vergevorderden staat van voorbereiding. Met het R. K. Gymnasium en de R. K. H. B. S, voor mannelijke leerlingen, waarvoor de Jesuïeten uit gebreide gebouwen zetten op een terrein aan de te verlengen Laan Copes van Cattenburch overplaatsing instituut van Katwijk en he1 R. K M. U. L O. voor jongens en meisjes, dat wij reeds bezitten, zal het Haagsche R. K. onder wijs dan compleet zijn. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Febr. medegedeeld door het Kon. Ned. Mej. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.0 te Horta. Laagste barometerstand 738.4 te Perpignan. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Electrische installatie. Ter aanvulling van hetgeen wij in ons vorig nummer omtrent het electrisch klokluiden en orgeltrappen in de St. Janskerk aan de Lange Haven meldden, kunnen wij nog het volgende mededeelen: De geheele installatie wordt Aangebracht onder leidiDg van den heer K. G. Brugger, Dam 20 alhier, die ook het viervoudig kabelnet van de Hoogstraat naar den toren heeft gelegd. Gemeenteraad. De eersvolgende zitting van den gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag 10 Maart. Cursus voor spraakgebrekkigen. De cursus voor spraaisgebrekkig onderwijs, door de gemeente in het leven geroepen, werd in het afgeloopen jaar bezocht door een 39-tal kinderen van verschillende openbare en bijzondere scholen. De verkregen resultaten zijn zeer bevredigend; alles wijst er op dat dit onderwijs in-een bepaalde behoefte voorziet. Het onderwijs wordt gegeven door een onder wijzeres, mej D. Zevenhuizen. Volks badhuis. In de week van 15—21 Febr. '14 werden genomen 502 baden. le klas kuipbaden 30. regenbaden 26 2e klas kuipbaden 81, regenbaden 352, 5 ets. kinder .baden 13. Door de commissie voor plaatse lijke werken is tot stad tuinman benoemd A. van Rutman, alhier. De dames D. Krabbendam e n H. G. v. d. Sloot, alhier, slaagden bij het te 's-Graven- hage gehouden examen voor nuttige hand werken. Gister-avond maakten een be schonken persoon en diens kameraad, die eveneens onder den invloed van sterken drank verkeerde, een heftig kabaal bij het wachthuisje der electri sche train aan de Broersvest. De politie maakte aan het relletje een einde door beide personen over te brengen naar het politiebureau, waar zij bleven tot zij ontnuchterd waren. Gister-avond is een paard van den veehouder Berkel dood in de weide aan den Singel gevonden. Het cadaver werd naar de slacht plaats in de Over.schieschestraat gebracht. Door de politie zijn gister-avond vier jongens aangehouden, die trachtten een par tijtje gereedschap te verkoopen. Het gereedschap hadden zij uit een reservoir aan den wal aan den Buitenhavenweg ontvreemd. Na opgemaakt pro ces-verbaal, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 25 Febr. 4.47 v.m., 4.54 n.m. Rotterdiunsche Bankvereeuïging. Blijkens achterstaande advertentie zal van wege de Rotterd. Bankvereen. een uitgifte plaats hebben van f5000.000 aandeelen, deelende in het volle dividend over 1914 en deel uitmakende van bo vengenoemd geplaatst kapitaal. Voorloopig zal worden opengesteld de in schrijving op 25000 aandeelen van f 200, waar toe op Maandag 2 Maart a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, allereerst op de kan toren der Bankvereeniging gelegenheid zal worden gegevpn. Weer kazerne brand te Ede. Zondag avond te 10 uur is wederom brand gesticht in de kazerne te Ede. Een bewoner der kazerne was kwart voor tien nog op de kamer der onderoffi cieren en zag niets bjjzonders. Te 10 uur be merkte een ander brand. De gordijnen waren toen dicht gehaald. De brand is gestieht in een brandstofkost, waarin een kist timmermansgereed schap stond. De schade is gering. De marechaus sees hebben onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch hadden nog geen resultaat. (H.bl.) Nader meldt men De brand is aangestoken in een gereedschaps kist met een kaars uit een verzegelde lantairn, die geforceerd was. Op de gereedschapskist waren brandstoffen ge legd en een kleerkast was er bij geschoven, op dat alles spoedig vlam zou vatten. Met eenige emmers water en een straal op de waterleiding was men echter spoedig het vuur meester. De namen der militairen die na den brand in de kazerne kwamen, heeft men genoteerd. De marechaussee en de militaire autoriteiten hebben het onderzoek in handen. Bommen verdwijnen. Men schrijft ons uit Katwijk Nadat verleden jaar al eenige bommen aan het strand zijn gezet om gesloopt te worden, zullen dit jaar weder een groot aantal van dit soort vaartuigen uit de vaart genomen worden. Voeren verleden jaar nog 41 bomschepetf van hier ter haringvisscherij, thans zullen slechts een twintig tal daaraan deelnemen. De N. V. Reederij Katwijk aan Zee heeft 8 van haar vaartuigen verkocht. Deze vertegenwoor digden vroeger een waarde van f40.000, toen zij nieuw waren, en brachten nu slechts f1900 op. Daarentegen-vermeerdert elk jaar het aantal log gers. Alleen dit jaar komen te Katwijk 12 nieuwe loggers in de vaart. Zijn wij enkele jaren verder, dan zullen waar schijnlijk geen bommen meer deelnemen aan de groote of haringvisscherij. Antiek huis afgebroken. Te Gennep is men bezig het eenige overgebleven huis met trap gevel, staande naast het raadhuis, af te breken. Het is volgons de overlevering in het begin der 17e eeuw gebouwd en was zeer solide constructie daar de zware eiken balken nog geheel gaaf zijn.' Hoewel er eene modern ingerichte slagerij voor in de plaats kont, is jammer, dat men dit gebouw wederom eene herinnering aan de zoo wisselval lige geschiedenis van het stadje verloren gaat. En kele antieke genouwen blijvèn er evenwel nog over, zooals het in 1650 gebouw stadhuis en de uit 1661 dateerende Ned. Herv. kerk, welke beide voor eenige jaren in den oorsponkelijken stijl wer den gerestaureerd. Staking te Dordrecht. Gister-morgen is te Dordrecht de staking ingetieden onder de stukadoorsgezellen, volgens Donderdagavond geno men besluiten. Alle groote werken liggen stil en slechts enkele gezellen werken. Onder de staken- den zijn personen, die 30 en 40 jaar lang bij hun patroons werkzaam zijn. Zoowel de Cristelijke als de moderne vakvereenigmg heeft de staking geproclameerd De eischen zijn loonsverhooging met 2 cent per uur, het staudaardloon 25 ceut minimum, 1 April 1913 weer 1 cent loonsver hooging en op 1 April 1916 nog 1 cent veihoo- ging. Verder is de eisch een 11-urige arbeidsdag, het volgend jaar de 10-urige arbeidsdag en de vrije Zaterdag-middag. Verder behelst nog de eisch bepalingen voor over-, nacht en Zondags- werk, kost- en reisgeld voor rekening vau de pa troons, opzegtermijn van 1 dag. Voor eischen de stakers d»t er slechts wederzijds voor en met georganiserde patroons en werklieden mag worden gewerkt. De patroons weigeren dit contract te teekenen en willen slechts eeu individueel contract afslui ten en zijn niet bereid om te confereeren. De politie verleent zoo noodig assistentie aan werk willigen. Op een jachtopziener geschoten. Toen de jachtopziener de Bie, in dienst bij dé familie Bolsius te Schyndel (N.B.), in den nacht van Zaterdag op Zondag in het jachtveld van zijn superieuren surveilleerde, ontmoette hij daar een onder den naam Baltussen algemeen beken den strooper. Deze, wiens werkelijke naam van de Zande is, loste een schot op den jachtopziner, hetwelk de Bie door zich snel op den grond te laten vallen, wist te ontgaan; zijn hond werd echter doodelijk getroffen. Van de Zande werd later gearresteerd, het geweer evenwel, niettegenstaande reeds ijverig daarnaar werd gezocht, is nog niet gevonden. Het verbrandde geld. Zekere v. d- W. te Gorinchem, wiens gezin tijdens de feeste lijkheden uit was gegaan, trok er later zelf ook op uit, na vooraf eenige geldswaarden n.l. f 125 aan bankpapier en een aandeel in een naamlooze vennootschap, als veiligheidsmaatregel in de gas kachel te hebben geborgen. Vrouwlief, die eerder thuis kwam dan verwacht werd, stak de gas kachel aan en... men begrijpt wat er gebeurd is Het geld is natuurlijk weg, het aandeel, waarvan het nummer bekend is, zal door een ander ver vangen kunnen worden. Be actie inhetsleepvaartbedrijf. Het bestuur van den Bond van machinisten en stokers heeft zich weder met een schrijven ge richt tot het bestuur van de vereeniging van sleepbooteigenaren, waarin o. a. gezegd wordt. «Dat door hun organnisatie is aangenomen van het urenstelsel in het aangeboden ontwerp-con- tract af te zien, nu ook uwerzijds aan de pa troon vrijheid gegeven wordt arbeidersvoorwaar- den, zooals dag, aankomst. Zandagrust een in de contractjes te leggen- Alleen meenen wij, dat een behoorlijke loon regeling en nog enkele punten van ondergeschikt belang op een conferentie behoorlijk kunnen wor den geregeld, om zoo een einde aan het conffin' te maken." De patroons hebben daarop geantwoord, dat zÜ bij bet door hen steeds ingenomen stand pun1 blijven staan, en alleen onderteekenmg verlan gen van het contractje inzake het staangeld, ter wijl de geldende arbeidsvoorwaarden gehandhaafd blijven. De burgemeester van Dordrecht heeft aan par tijen zijn bemiddeling aangeboden, (D. Crt Inbraak. De politie heeft te Eindhoven dab 21-jarigen P. R. aangehouden, een ouden bekend® van de justistie, die gisternacht ingebroken had in de sigarenfabriek der firma E. S. aldaar, waar hij ontslagen was. Een kistje inhoudende f20<E dat hij had medegenomen, is teruggevonden in ee° tuin, waar hij het had verborgen. Ontploffing in een bisschoppelijk paleis. Gisteren-morgen om 11 uur heeft men Debreczin, de residentie van den nieuwen Griekscb' katholieken bisschop de Miklossy, in de lucb1 doen vliegen door middel van dynamietpatroneöi welke verborgen lagen in een postpakket, dat de" bisschop was toegezonden. De bisschop zelf werd door een wonderbaarlijk toeval gered. Seder' weken was hij bedlegerig en hij ontging ee° zekeren dood alleen door de omstandigheid, d9' hij kort vóór de catastrofe een rijtoer maakte eD op het oogenblik van de ontploffing door zijn be dienden in een draagkoets naar zijn woning ge' dragen zou worden. Des te vreeselijker uitwer king had de ontploffing echter voor de zich i9 bisschoppelijk paleis bevindende personen. Zes werden gedood en acht zwaar gewond. De vicaris van den bisschop, dr. Jackovics. werd in stukke9 gereten, de secretaris dr. Schlepskovsky, werd eveneens op slag gedood. Verder kwameu de ad vocaat, dr. Csath, twee dienaars van den bisschop en diens keukenmeid om het leven. Levensgevaar lijk gewond werden vier geestelijken, advocaat Kün en de vrouw van den theaterdirecteur dr« Mezey. Van het paleis van den bisschop is geen mutff blijven staan. Eerst geloofde men, dat de stoomketel der verwarmings machine gesprongen was, maar eeD onimiddeiyk ingesteld onderzoek bracht aan be1 licht, dat de ontpoffing had plaats gehad in de slaapkamer van den bisschop en veroorzaakt w3® door het bewuste postpakket. Deskundigen o. de kolonel van het te Debreczin gelegerde regi ment huzaren, stelden vast, dat de ontploffing slechts veroorzaakt is kunnen worden door zeer zware dynamietpatronen. De aanslag, die te Boedapest een diepen indruk heelt gemaakt is naar alle waarschijnlijkheid ge' pleegd door de uiterste Roemeensch-nationalisti' sche partij. Een later telegram uit Boedapest, dat blijkbaüf van officieel© zijde afkomstig is, zegt, dat hij den aanslag te Debreczin drie personen ge^ar1- en zeven gewond werden. Hetzeffae bericht ver klaart verder, dat de bom afkomstig was ui' Czernowitch. De schipbreuk van de «Mexico. Tie0 overlevenden vau de «Mexico", die zich op de Saltee-eilauden bevonden, zijn door een sleep boot en twee reddingbooten gered. Veertien overlevenden van de «Mexico", onder wie vijf leden der bemanning, zijn door ee° reddingboot gered. Een Portugeesch matroos i9 op bet Saltee-eiland gestorven. De Hohenzollern. Het jacht «Hohen- zollern' van den Duitschen keizer is uit Kiel naar de Middellandsche Zee vertrokken. Nieuwe Zeppelins. Een nieuwe Zep pelin, de L Z 23 heeft Zaterdag den eersten tocht gedaan, onder commando van den directeur Dürr« Het schip was in Friedrichshafen opgestegen eu keerde daar, na over Konstaaz gevlogen te zijn» weer terug. Het is bestemd voor het leger. Naar verluidt, heeft het Beiersche Ministerie van Oorlog een Zeppelin luchtschip van het nieuwste type in Friedrichshafen besteld. Het schip zal te Germersheim in de Palts gestationeerd worden- Schip in nood. Bij Lloyds agentschap is een draadloos telegram ontvangen uit Landsend; meldend, dat de Duitsche stoomboot «Trautenfels' rappoi teerde, dat de Duitsche stoomboot «Wilden- van Hamhurg naar Culcutta noodseinen had ge' geven om 11.30 's morgens. De vermoedelijke positie is 46°30' en 7°9 W. L. Een later telegram aan Lloyds uit Lizard meldt dat om 1 uur 23 namiddag op het station Landsend het volgend draadloos telegram ontvangen is De Correntina bericht ons, dat de «Windenfels'' op net oogenblik geen hulp noodig heeft. De be manning verkeert niet in levensgevaar. V erg iftigng in een kazerne. Va» het trein bataljon no 16, te Stuttgart'zyn 31 man schappen onder vergiftigingsverschijnselen naar hef hospitaal overgebracht. De oorzaak van deze ver giftiging is nog niet opgehelderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2