^tads» en (ie nestel ijk Nieuw*. Gemengd Nieuws. Werkvrouwen en de pensioenwetten. Door de gemeentebesturen wordt verschillend geoordeeld over de vraag of werkvrouwen, die in abonnement belast zijn met het schoonhouden enz. van gemeente-gebouwen gemeenteambtena ren zyn in den zin der gemeentelijke pensioen wetten, Aan het adviesbureau van den Nederlandschen bond van gemeente amtenaren, is door het departe ment van Financiën medegedeeld, dat indien zulke vrouwen een stuk kunnen produceeren, dat, inge" volge de wet als vaste aanstelling is aan te mer ken, de wet ten haren opzichte van toespassing is. Aangezien de stukken voor inkoop van dienst tijd volgens de gemeentelijke pensioenwet voor alle gemeenteambtenaren vóór 1 April moeten wor den ingezonden, dient hierop dus ook door of voor deze werkvrouwen te worden gelet. De werking der Woningwet. Dezer dagen is te 's Gravenhage een vergadering gehouden van grondeigenaars, die zich bezwaard gevoelen door de werking der Woningwet, vooral in groote gemeenten met bestuurders en ambte naren der sociteit, Thans bevat de »Fakkel" een artikel, waarin gewezen wordt op een wetstoe passing, waaraan door den oerwetgever zeker niet gedacht gedacht is, In artikel 30 sub 4 wordt n.l. bepaald, dat voorschotten en bijdragen van de gemeente in 50 jaar in gelijke jaartermijnen of in annuïtieten worden afgegelost. Te Amster dam heeft men echter een coöperatieve bouwver- eeniging in het leven geroepen voor de Indische buurt, waarbij met medewerking van het centraal gezag een ander stelsel is ingevoerd. De veree- niging is daardoor slechts aansprakelijk voor een deel van het voorschot, mits zij zich verbindt de te bouwen woningen tegen lager huur beschik baar te stellen dan noodig is om het actief te bereiken, dat overeenkomt met den geldende rentevoet. Daarmee is feitelijk het beginsel van de gemeentelijke huur arbeiderswoningen aan vaardt. Alleen de gemeente beslist nog niet, wie huurder zal zijn, doch laat dit over aan het vereenigings bestuur. »De Fakkel" komt hiertegen op. De gemeen teraad heeft het stelsel van den gemeentelijken wonioghouw niet aanvaardtwethouder Delprat heeft zich er tegen verzet. Nu echter, komt de maatregel tot stand, zullen er model woningen groote gezinnen beschikbaar worden gesteld tegen een huur, die ongeveer de helft bedraagt van de som, die noodig zou zijo om een volledige aflos sing en rentebetaling mogelyk te maken. Het onberekende past de gemeente eenvoudig bij. Maar de practijk zal de vereeniging »De Ar beiderswoning" voor droeve ervaringen stellen, indien ze dan werkelijk doet wat van haar ver langt kan worden indien zij n.l. haar deuren open zet voor alle gegadigden voor een goedkoope wo ning. De stroom van wanbetaler, huisvernielers, zwervers en dergelijken zal zich tot haar richten, en de kans bestaat, dat, men zich in overgroot optimisme voorstelde bijv. 2 pCt. van zijn geld te maken, de practijk zal leeren, dat men alle activa zal moeten besteden aan herstellingen, het dekken van stroppen, vervolgingskosten enz. enz. De nFakkel" zou deze ervaring beschouwen als een g-zonde mislukking van een uiterst ongezonde proefneming. Intusschen zal het bestuur verstandiger zijn en met zorg haar huurders uitkiezen. Maar dan be gint eerst het volle onverstand. Welke offers zal men moeten brengen aan het beginsel van liefde tot den armehoeveel lieden »die 't ook verdienen" zal men niet moeten af wijzen hoe zal men zich bij zijn keus van huur ders moeten laten leiden door beginselen erger dan thans huisjesmelkers worden ten laste gelegd; en hoe zeer zal men niet minder rigoreus dan dezen plegen te doen, moeten optreden om het corps zuiver te houden. jProctisch onbruikbaar, zal de proefneming theoretisch slechts afzichtelijk zijn. Want het is een sociale afzichtelijkheid den schijn van wel stand te scheppen bij een klein groepjeeen voudig doordat met het middel heeft gevonden anderen, n.m. de belastingbetalers, de helft van hun huur te laten betalen. We weigeren een dergelijke'welvaart te beschouwen als iets anders dan maatschappelijk knutselwerk van slechts allooi," zegt »De Fakkel." loos achterwege kunnen blijven. Uiteraard zullen wel algemeene beschouwingen over de afzonder lijke onderdeden der begrooting steeds gehouden worden. In de tweede plaats schijnt verder de behan deling in de afdeelingen van karakter te kunnen veranderen. De verslagen nl. van deze afdeelings- vergaderingen zouden door de reporters kunnen worden opgesteld, onder vermelding van de na men der sprekers, waarbij aan dezen ter correctie vóór de publicatie het op hun uitlatingen betrek kelijk deel van het verslag, zooals dat in vele vereenigingen het geval is, wordt toegezonden. Aan het gecombineerde verslag van de afdeelingen zou de commissie van rapporteurs zelfstandige beschouwingen en voorstellen kunnen verbinden. Het is te verwachten, dat het afdeelingsonder- zoek door dit voorschrift langer zal duren en in beteekenis winnen. De openbare behandeling zou evenwel worden bekort en zich moeten beperken tot die punten, waarover verschil was blijven bestaan. Het is te verwachten, dat dan de prik kel, welke thans bestaat, om de voorloopige ver slagen alleen als aanloopen te gebruiken voor een redevoering bij de openbare behandeling der be grooting, zal worden verzwakt. Het gevolg van deze behandeling is, dat het gemoedelijk karakter van het afdeelingsondt-rzoek schade lijdt; dat is te betreuren, maar het is bij de tegenwoordige splitsing in partijen, die de begrootingen gewoonlijk van te voren in hare eigen vergaderingen ook reeds bespreken, toch reeds het geval. Ook de afdeelings vergaderingen staan reeds sterk onder den invloed der party- splitsing, en de daardoor versterkte scherpe ver schillen. \oorts schijnt het mij van groot belang voor verschillende belangrijke steeds terugkomende onderwerpen, zooals de lotsverbetering van amb tenaren en andere personen, op wier positie de Rijksregeering invloed kan uitoefenen, een afzon derlijke, vaste commissie uit de Kamer in te stellen. Bij goede regeling van hare werkzaam heden kan daardoor de openbare discussie van heel veel redevoeringen worden ontlast en tege lijkertijd worden bewerkt, dat met meer kennis van zaken deze onderwerpen worden behandeld en meer wordt gelet op het onderling verband van de verschillende voorwaarden en de gevolgen, welke verandering in enkeier positie op anderen kan hebben. Zoo zijn er waarschijnlijk meer onderwerpen te noemen, waarvoor vaste parlementscommissies kunnen woiden in het leven geroepen. Het Brit- sche Lagerhuis, dat zoo grooten recntstreekschen invloed uitoefent op onderscheiden gebied, maakt ook van dergelijke commissies een nuttig gebruik, zooals dit ook ten onzent met de commissie voor de verzoekschriften geschiedt: dit stelsel is voor uitbreiding vatbaar. Weerbericht elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricot in den morgen van 27 Febr. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766 4 te Vlissingen. Laagste barometerstand 747.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperataur. Beperking van de Kamerdebatten. Dr. Bo* schrijft in »De Vrijz -Democraat" over de middelen tot herstel van de werkwijze van de Tweede Kamer, zoowel wat betreft de behande ling van de begrooting, als van andere wetsont werpen. Het volgende is er aan'ontleend Vooral zal de bekorting moeten worden gezocht in andere behandeling van de begrooting. Het denkbeeld, om het adres van antwoord op de troonrede opnieuw in te voeren, schijnt mij zeer aanbevelenswaardig, indien de discussie daar over in de plaats komt van de algemeene be schouwingen over de staatsbegroting en deze dus achterwege blijven. Men zal dus dabelyk met de afzonderlijke hoofdstukken beginnen, ook in het afdeelingsonderzoek. De millioenen-nota zou kun nen worden behandeld by het hoofdstuk der fi nanciën en wellicht daar, bij de bespreking van het beb-id van den minister van financiën veel meer tot haar recht komen. Bij het adres van antwoord zju dan, wat aanbeveling verdient, uit sluitend de algemeene politiek ter sprake komen, het afdeel ingsonderzoek, voor zoover dit de alge- meene politiek betreft, zou, als volslagen nutte- Gezond heidse ommissie. Aan het jaarverslag over 1913 der Gezondheids- commiessie is het volgende ontleend Ook dit jaar werden de ingekomen klachten over slechte toestanden van woningen enz., voor zoover daarvoor vatbaar, verwezen naar den In specteur van Bouw- en Woningtoezicht. Dit bleek steeds afdoende. De mistanden, waar over werd geklaagd, werden verholpen wanneer dit mogelijk was. In 1913 hebben plaats gehad 412 sterfgevallen, waarvan 199 van mannen en 213 van vrouwen. De bevolking bedroeg 31 December 1912,33882 zielen en op 31 December 1913, 34556 zielen zoo- dat de gemiddelde bevolking bedroeg 34219 en de sterfte dus 12.04 per duizend. Aan factoren, die op de volksgezondheid een ongunstigen slechten invloed konden uitoefenen, als slechte toestand van woningen, ondeugdelijke faecaliënafvoer en luchtverontreiniging door fa brieken worden steeds onze aandacht gewijd. In ons verslag over 1911 hebben medegedeeld, dat wij van oordeel waren dat, om den water stand volkomen te beheerschen, bemaling moest worden aangebracht in dat gedeelte van de gemeente dat ligt ten Oosten van de Buitenhaven Dit jaar is ons gebleken dat wij juist hebben gezien. Door dat bij aanhoudende Westenwinden het Maaswater weinig afloopt, bleek het niet mo gelijk voldoende water af te laten loopen in de Buitenhaven. Het gevolg was dat in vele huizen de kelders onderliepen en het water zelfs hier en daar op de straat kwam. Ook bleek dat door aanwonenden deslooten bij herhaling op verschillende plaatsen werden vol geworpen.zoodat van behoorlijkedoorstrooming geen sprake meer was. Dit gaf Burgemeester en Wet houders een aanleiding een verordening te ont werpen waarbij eigenaren, beheerders of gebrui kers van erven en gronden langs de slooten aansprakelijk worden gesteld. Dat voorstei kon in onze vergadering van 13 Maart onze goedkeuring verwerven. Ook de Gemeenteraad vereenigde zich hiermede zoodat die verordening thans van kracht is. Ook vestigen wij de aandacht van het Gemeen tebestuur op den slechten toestand waarin de slooten bij de Laan Ons Genoegen verkeeren. Van verbetering is nog niets te bespeuren ge weest. Nog steeds is het terrein der Gemeentereiniging op de plaats waar dit niet moest zijn. Het vraag stuk »w>ar moet men met straatvuil heen" is ook voor onze Gemeente nog niet opgelost. Het achterlaten van een dikke zandlaag op ver nieuwde bestratingen is nog steeds gebruikelyk. Bij regenachtig weder vergroot dat zand de slik- massa's en bij droog weder wordt het als stof, met de bijgekomen onreinheden, door den wind verspreid en voor een deel ingeademd. Ook dit jaar werd weder veel hinder ondervon den van het drogen van beschadigde granen enz. Door het krachtdadig optieden van Burgemeester en Wethouders is daaraan nu een eind gekomen. Het drogen van een partij beschadigde cacao- boonen gaf daartoe aanleiding, nadat herhaalde malen weder andere partijen waren toegelaten. In artikel 56 vanhetz.g. Havenreglement wordt bepaald dat schepen wier aanwezigheid in de havens of wateren der gemeente in het belang der openbare orde, zedelijkheid of gezondheid, naar het oordeel van den havenmeester of diens plaatsvervanger, ongewenscht is, op eerste bevel van den havenmeester of diens plaatsvervanger de Gemeente moeten verlaten. In artikel 20 van de Verordening op de open bare reinheid en gezondheid wordt verboden in eenig gebouw of op eenig erf stankverspreidende zelfstandigheid te bewaren, terwijl de eigenaar dier voorwerpen wordt verplicht die op de eerste aanzegging der politie te verwijderen en onder politietoezicht voor de gezondheid onschadelijk te doen maken. Door het Gemeentebestuur werd er tevens op ge wezen dat mouterijen, waarin de bedorven granen steeds werden gedroogd geen vergunning hadden voor »drogerijen" afzonderlijk in de Hinderwet genoemd. In het laatst van het jaar werd bij Burgemees ter en Wethouders ingediend een verzoek om in een mouterij op te richten een drogerij van beschadigde goederen, die geen stank ver wekken. Uit vrees dat hier op een of andere wijze een poging werd gedaan om aan de bepalingen der verordeningen te ontkomen, adviseerde het bureau Burgemeester en Wethouders de vergunning niet te verleenen. In het vorige verslag hebben wij medegedeeld, dat de Volkshuisvesting van den nieuwen maat regel, om een ambtenaar speciaal met het Wo ningtoezicht te belasten, weinig baat heeft onder vonden. Deze klacht heeft aanleiding gegeven tot een interpellatie in de zitting van den Gemeenteraad. Door den Wethouder voor Openbare Werken werd toen medegedeeld dat de ambtenaar de gegevens van het door ons gehouden onderzoek, die wij ter beschikking hadden gesteld, niet kon gebruiken Dit gaf ons aanleiding om. bij schrijven van 7 Maart, Burgemeester en Wethouders te verzoeken de formulieren weder tot onze beschikking te willen stellen. Onder datum 11 Maart ontvingen wij daarop echter ten antwoord dat een rapport van Bouw- en Woningtoezicht was ingekomen voor een aantal woningen die voor onbewoonbaar- verklaring in aanmerking kwamen en dat men daarom de stukken nog gaarne eenigen tijd zou behouden zoo mogelijk tot na de beslissing van den Raad. Kort daarop ontvingen wy het verzoek om advies over de woningen Zijlstraat 142-'2. Na onderzoek bleek ons dat deze woningen in de termen vielen om onbewoonbaar te worden ver klaard zooals wy dan ook bij schrijven van 6 April adviseerden. Deze woningen werden door den Gemeenteraad onbewoonbaar verklaard. Daarna vernamen wij niets meer van de werk zaamheden van het Woningtoezicht, zoodat wij in de vergadering van 16 September besloten ons in verbinding te stellen met den Bouwinspecteur, den heer van Boven. Door omstandigheden heeft de vergadering met hem nog niet plaats kunnen hebben. De Commissie bezocht in November de school B aan de Tuinlaan. Het was haar bekend dat deze school zelfs niet aan matige eischen voldoet, zoodat zij meende zooveel mogelijk in haar ge heel de school te moeten bezoeken. Het bleek haar, dat jn werkelijkheid de school zoo spoedig mogelijk moet worden afgekeurd. De plaats voor de school, staande langs een drukken verkeersweg, is zeer ongunstig. Het gebouw, herhaalde malen door in- en bijbouw vergroot, is ongeschikt. De ventilatie laat zeer veel te wenscben over omdat aan de straatzijde door het drukke verkeer de ramen niet kunnen worden open gehouden. In- eenloopende lokalen en deuren, dje allen naar den verkeerden kant opengaan, maken bjj brand den toestand hoogst gevaarlijk. Voor kleeder- bergmg doen kasten in de leerlokalen dienst en zelfs moet in één lokaal, door het rumoer op straat, de luchtverversching plaats vinden door de kleerenkast, terwyl bovendien daar de privaten uitkomen. Daarenboven zijn de lagere klassen zeer sterk bevolkt, (wij telden in de 4e klasse 34 leerliDgen), zoodat, alles tezamen genomen, de toestand van deze school als onhoudbaar moet worden be schouwd. Ons bezoek gaf ons aanleiding om de 28 No vember aan het Gemeentebestuur te berichten dat de school, uit een hygiënisch oogpunt, zoo spoedig mogelijk plaats moest maken voor een beter ingericht gebouw, terwijl wij de vraag stelden of er reeds plannen bestonden voor eene betere huisvesting. Tot onzen spijt ontvingen wij, onder datum 2 December, van Burgemeester en Wethouders de mededeelmg. dat het reeds lang bekend is, dat school B niet meer voldoet aan de eischen, doch voor het nemen van een voorziening, deze zaak, »uit een oogpunt van onderwijsorganisatie", nog niet rijp is, en dat deze aangelegenheid de volle aandacht van Burgemeester en Wethouders blijft behouden. Het aantal ter onzer kennis gebrachte gevallen van febris typhoïdea bedroeg 5, een lijder werd in het Ziekenhuis verpleegd. Sterfgevallen 1 Het aantal ter onzer kennis gebrachte gevallen van roodvonk bedroeg 11, waarvan twee ia het Ziekenhuis werden verpleegd. Sterfgevallen Geen. Het aantal ter onzer kennis gebrachte gevallen van diphtheritus bedroeg 8, waarvan drie in het Ziekenhuis werden verpleegd. Sterfgevallen Twee. Van de andere in de Wet genoemde ziekten werden geen gevallen aangegeven. Bij het Bevolkingsbureau werden aangegeven 4 sterfgevallen aan mazelen. (Wordt vervolgd). De Maandag en Dinsdag alhier ge houden collecte voor het Tehuis van alleen staande Blinden van alle gezindten, te Wolfhezen, heeft opgebracht, na aftrek van de onvermijdelijke kosten, ongeveer f70. Heden-ochtend om 4 uur is tijdens mist de auto no. 5270 van de garage „de Ade- laai te Rotterdam, op den Vlaajuingschen dijk tusschen het Sterrohosch en de tol, Opi het opge spoten land gereden. De auto zakte in den grond, zoodat hij met behulp van een paard op den weg moest worden getrokken. De inzittenden be kwamen geen letsel. IJ Oiordepolitieiseenhandaambeeld in beslag genomen, hetwelk ontvreemd was van een terrein in het Groenweegje, De melkboer J. Verboom, uit de Fa- hristraat, is heden-ochtend om 81/2 Uur bij het uitwijken voor een lome met zijn wagen tegen een meerpaal gereden, tengevolge waarvan het lc-moen brak. Een kan met melk viel op den gi oud, waardoor de geheele inhoud verloren ging. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 28 Febr. 6.15 v.m., 6.18 n.m. DIT MAASSLUIS. Het gisteren bi. Maassluis opgevischte lijk is dat van Jan vau Noort, den 14-jarigen zoon van schipper Van Noort, wiens motorschuit in den namiddag van den *2den Januari op de hoogte van Vlaai-dingen in aanvaring is gekomen met een zeeboot, bij welke ramp de knecht, C. van der Ham, en de zoon Jan over boord sloegen en verdronken. S UIT ROTTERDAM. Bij de firma C. Rueb Co., aan den Haring vliet is den afgeloopen nacht ingebroken. Uit het pakhuis zijn 26 halen suiker gestolen, elke baal wegende 100 K G. Het vervoer daarvan heeft hoogstwaarschijnlijk met paard en wagen plaats gehad. De waarde van het gestolene is ruim f 1100. Oplichting. Omtrent de arrestatie van een >e woonster uit de Daendelstraat te 's-Graven. hage, vernemen wij nog het volgenae: In het begin dezer week kwamen bij de ju stitie en politie klachten in over een bewoonster van de Daendelstraat, mevr. Z., die zich aan oneerlijkheid zou hebben schuldig gemaakt. Lie klachten leidden er toe, dat bedoelde he- woonster in hare woning door een inspecteur van politie, den heer Blok, weru aaagehoui.eii en zij, na verhoor voor den commissaris, d n heer Wulffers, naar het Huis van bewaring is overgebracht, als verdacht zich bij herhaling te hebben schuldig gemaakt aan oplichting en v eilheid in geschrifte; hierin bestaande, dat z>j op verschillende tijdstippen den houder van een voorschotbank en een anderen ingezetene dezer stad onder hedriegejijke voorgevens en of valschelijk door haar onderteekeade hor', stellingen heeft weten te bewegen haar gelden to leenen, tot een gezamenlijk bedrag van -000- (Tel.) Een huis aangevaren. Terwijl Woens dagmiddag de familie J. van Bladel, in hun in het water gebouwd en aan de Leede te Warmond, g enzende woning, tegenover de Scheepswerf ge- egen, aan de theetafel zat, werden zij op eens opgeschrikt door een schok en kraken, waarvan de oorzaak bleek te liggen in een aanvaring door de kandbakken. De volle deo «non kant, de leege van den anderen, pa,see,den el- één H ar °P det punt en nu is waarschijnlijk dier logge ledige gevaarten uit den band ge- Wn tte, grooM trach( op hM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2