ei WocMe muweiie paleren, Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Rechts&ken. Braccrip» Stud. Mai&delsberich ten» Dat de schok hevig is geweest blijkt hieruit, ■kt de gevel, die den stoot ontving, zeker wel 6 a 7 c.M. achteruitgeschoven is en de voorgevel ln verschillende richtingen van boven af, tot in fundeering toe loopend althans nog ver onder 'fen waterspiegel groote scheuren vertoont Ook de inwendige betimmering der kamer heeft veel geleden en bijna overal losgesprongen en ^gescheurd. Door het hoofd der gemeente is de zaak reeds in onderzoek genomen en van een en under proces-verbaal opgemaakt. Tot nog toe hebben het alleen nog maar bruggen Uloeten ontgelden. Het wordt nu echter nog ge vaarlijker en het mooi wonen, zoo dicht aan het water, heeft toch ook weer z'n schaduwzijde! zooals men ziet. he kazernebrand te Haarlem. Er 2Un ook door de Haarlemsche recherche aanwij zigen gegeven, die bezwarend zijn voor den ser geant- fourier De G., die als verdacht van brand stichting is gearresteerd. Naar men zegt, staan die aanwijzingen in verband met het vermissen van militaire kleeding, die bij een opkooper in beslag heeten te zijn genomen. Of dit waarheid Isi valt niet uit te maken, daar de autoriteiten de uiterste geheimhouding betrachten. Vast staat evenwel, dat de Haarlemsche recherche, die zich eerst had teruggetrokken, maar thans op verzoek van de Haarlemsche justitie, die thans het onder z°ek leidt, met de maréchaussee samenwerkt, bij deze aanhouding betrokken is. De G. moet in den laatsten tijd betrekkingen hebben aangeknoopt, die niet in zijn voordeel pleiten. Allerlei geruchten doen de ronde, verhalen om trent omvangrijke diefstallen van dekens en an dere omstandigheden, die met de aanhouding in verband zouden staan, o.a. dat De G. aan de wacht om sleutels van een rustkamer zou hebben gevraagd. Deze verhalen moeten echter volgens geloof waardige personen pure fantasie zijn. Brand. Gisternamiddag omsteeks halfvier is te Amsterdam brand uitgebroken in den kelder van uiugazijn van huishoudelijke artiekelen van den eer B. N. Alink, aan den korten Nieuwendijk. De oorzaak is niet bekend. De kelder, die dien- e tot berging van allerlei artikelen in stroo ver Pakt, brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Autoongeluk. Omstreeks middernacht reed gisteren een Amsterdamsche auto, uit de rich- t'ng Den Haag komende, onder Oegstgeest tegen een boom. De auto sloeg om, waardoor de in zittenden over den weg geslingerd werden. De chaufleur brak zijn arm. De auto is erg bescha- digd. Diamanten, van den Amstel verneemt het Omtrent de door een bewoner te Amsterdam vermiste partij diamant ter waarde van f 2500, N. v. N. het volgende: Er behoeft hier niet worden, daar het diamanten aan diefstal gedacht te zeer waarschijnlijk is, dat die zijn zoek geraakt gelijk door het on derzoek van de politie is uitgemaakt. Men vermoedt, dat het palje waarin de diamanten waren, in de Papiermand is geraakt en op de vuilnisbelt is terechtgekomen. Daar wordt dan ook iiveritr <m- zocht. e De diamanten waren eigendom van den han delaar en niet verzekerd, zoodat hij zelf alle schade lijdt. woest.- Tien personen, o.w. een ingenieur, en drie opzichters, werden gedood. Ee zwaar-g©. wonden bevinden zich niet in levensgevaar. Le oorzaak is tot dusverre nog niet vastgesteld. Voorts meldt Reuter: O]) het terrein der anilinefabriek liggen reus achtige hoppen verbrijzelde steenen, glas en ijzer werk, slechts twee ijzeren reservoirs steken onbeschadigd opi den voorgrond uit den chaos omhoog. Tot dusverre zijn 7 lijken te voor schijn gehaald, terwijl nog drie jiers orien ver mist worden. De ontploffing was zoo hevig, dat in een omtrek van 1000 meter; alle ven sterruiten en spiegels sprongen. Tegen twee uur kon de brandweer inrukken. Het fabrieksbedrijif kan morgen weer v;>wt- gezet worden. Een gerechtelijke commissi a tot vaststelling van de oorzaak is aangekomen. De oorzaak wordt gezocht in de ontbranding van een nitro-bonzol-apparaat. Die man, die het apparaat bediende, is omgekomen. Een zwaar gewond arbeider, die in de Sptree viel, is als lijk opgehaald. Van andere zijde wordt nog het volgende ge meld Het vreeselijke ongeluk in de anilinefabriek heeft tot nog toe volgens Je eene leizing; negen en volgens de andere twaalf menschenlevens ge kost, terwijl acht personen zwaar en twintig licht gewond werden. Deze bevinden zich op het oogenblik in het ziekenhuis te Rummels- bur.g. Men gelooft niet, dat er onder ce puin- hoopen nog meerdere dooiden gevonden zullen werden. Van betrouwbare zijde wprdt ons de volgende beschrijving van de ramp gegeven. In de nitro-benziolfahriek, die achter de anilinefabriek gelegen is, moest een nieuwe ketel opgesteld worden. Om 11 uur weerklonk een geweldige knal en op hetzelfde, oogenblik stortte de nitro-benzolfabriek ineenslechts enkele brokstukken van muren bleven over eind staan. Terzelfder tijd schoten reusachtige vlammen uit den brandenden chaos omhoog, zoodat 4(e fabriek een groote vuurpoel geleek. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, die, daar er gevaar bestond voor verdere ont ploffingen, terstond het gebouw onder water begon te zetten. Van redden was geen sprake meer. De schade, door de ontploffing; veroorzaakt, wordt op een half millioen mark geschat. Gisteravond is te Maassluis door eenige gemeen tenaren een vergadering belegd, die druk bezocht was, om, zonder onderscheid van richting, de be langen der ingezetenen te bespreken meer bepaald de handelingen van den gemeenteraad te toetsen in verband met te verwachten groote werken en daardoor op te voeren belastingen. Onder voorzitterschap van den heer J. van Luipen is na afloop een vereeniging opgericht Maas* sluis' Belang, die mede de noodige stappen zal doen tot bevordering van de industrie en gemeen telijke inkomsten. geweest. De aanvrage is in September 1912 in gediend daarop moest een voorloopig onderzoek worden ingesteld en moest volgens de wet zoo spoedig mogelijk worden beslist. Tot op heden is echter nog niet de advertentie geplaatst mededee- lende dat de aanvrage is ingeleverd. Rekl. heeft geadverteerd, dat hij een octrooi had genomen PI. betwijfelde of iets dergelijks beantwoordt aan artikel 12, 2e lid. Overigens meende pleiter, dat uit alles zoozeer de goede lrouw van bekl. doorstraat, dat de rechtbank bij veroordeeling, volstaan. met een kleine boete zal kunnen Moordaanslag. Woensdagavond, toen A. W. Schilder, wonende te Silvolde (Terborg), de zaal, waar hij eene uitvoering had bijgewoond, verliet] werd hij zonder eeuige aanleiding door J. N. te Dinxperlo met een mes in den nek gestoken levensgevaarlijk gewond. De politie heeft den dader gearresteerd. (D. v. Z.-H.) Mishandeling van een veld wach- t e r. Woensdag werden op de Voorheid te Ooster- h°ut, in hunne woning gearresteerd J. Z. en F P- als mededaders van de op 23 dezer op de veldwachters gepleegde mishandeling. Zij wer- hedenmorgen, zwaar geboeid, door de roa- Een bloedig© vasten avondvier in In het, stadje Mannswörth, bij Weenen, is Einsdagavond bloedig toegegaan. Ter viering van den vastenavond waren een aantal land bouwers met hun vrouwen en kinderen bijeen in een herberg', daar een buikspreker een voorstelling gaf. Een gedeelte der aanwezigen achtte zich door den buikspreker heleedigd en weldra ontstond een vechtpartij tusschen. hen en een ander! gedeelte, dat voor den buikspre ker partij trok. Vele vrouwen en kinderen wer den in het gedrang, dat ontstond, op den grond geworpen en ernstig gewond. Een der vechtende haalde uit de keuken een groot mes en stak dit zijn tegenstander in den rug, zoodat deze dood ineen zakte. Hierop1 trokken alle vechtenden hunne; messen en in het hand meen, dat volgde, werden, tien hunner zwaar gewond. Eerst toen de gendarmerie op. het tooneel van den strijd verscheen, sloegen do vechtersbazen op de vlucht. De gewonden wer- naar het hospitaal te Wieenen vervoerd. oen den rechaussee naar Raamsdonksveer getransporteerd, om, naar wordt beweerd, ter beschiking der justi tie te worden gesteld. Nog een paar andere personen schijnen bij de politie bekend, doch deze moeten bijtijds de wijk naar Duitschland hebben genomen. De oudste vrouw van Duitschland de weduwe Hedwig Stavne te Dermowo (in den kreits Meseritz, Posen), van wier gezegenden ouderdom wij dikwijls melding gemaakt hebben is nu emdeüjk gestorven. Den 15den October had' "j nog heel kras haar 120sten verjaardag gevierd. Het was bewezen, dat vrouw Stavne in 1794 in de buurt van Pleschen, dicht bij de Russische grens geboren was, waar zy ook als volwassen meisje het groote leger van Napoleon naar Rus land zag trekken en later ook de kozakken langs haar huis, de dorpsherberg, voorby heeft zien galoppeeren. MADRID, 27 Febr. Hier ter stede zijn berichten ontvangen, die bevestigen, dat in Portugal een belangrijke revolutionnaire beweging is uit gebroken. Het land zou in een toestand van anarchie verkeeren. PARIJS, 27 Febr. Het »Petit Journal" vermeldt een door het Spaansche ministerie van binnen- landsche zaken te Madrid ontvangen telegram, volgens hetwelk te Lissabon patroeljes soldaten door de straten trekken. Zij zouden op betoogers gevuurd hebben en er zouden dooden en gewonden zijn. MADRID, 27 Febs. De Madrileensche bladen bevatten een telegram uit Badajoz, meldende Uit Lissabon zijn berichten ontvangen meldend dat daar een bom gesprongen is in het St. Apo- inia-station, waardoor groote schade is aangericht Op verschillende plaatsen zijn ontsporingen voor gekomen, doordat de rails opgebroken waren. Stakers hebben bij Helvas op twee treinen een aanval gedaan met dynamiet. St. PETERSBURG, 27 Febr. Vorst Wilhelm von Wied is hedenmorgen in gezelschap van zijn secretaris alhier aangekomen. De Prins begaf zich naar het winterpaleis, waar kamers voor hem in gereedheid zijn gebracht. ,ST. PETERSBURG, 27 Februari. Aan de lijst van nieuw te bouwen oorlogsschepen zijn 6 krui sers, 36 torpedobooten en 12 duikbooton toege- Zinken van een stoomlogger. Gister namiddag heeft de assuradeur C. Z. Ie IJmuiden voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij vóór 13 April 1913 te IJmuiden door een belofte opzet telijk het strafbare feit van opzettelijk en weder rechtelijk eenig vaartuig, dat geheel of ten deel,:, aan een ander toebehoort, onbruikbaar maken heeft uitgelokt, door aan A. Th. M., varende als machinist op het Ned. stoomvisscherijvaar- tuig „Hope IJ M 115", toebehcoreaie aan de maatschappij Labor, gevestigd te IJmuiden, een belooning in geld te beloven, wanneer hii hel; bovengenoemde vaartuig „Hope", door zijn toe doen of handelingen tot zinken bracht. De machinist, de stoker en de kapitein, vroe ger reeds veroordeeld, werden thans als getui gen gehoord. Zij bleven bij de verklaringen vroe ger afgelegd, dat beklaagde den machinist M. een belooning van f 1000 zou hebben toegezegd, wanneer hij de „Hope" tot zinken bracht. Beklaagde bleef ontkennen. De officier achtte de schuld bewezen, en wijl de beklaagde andere menschen in het ongeluk had gebracht, eischte hij 21/s jaar- gevangenis straf met last tot onmiddellijke inhechtenisneming. Na in raadskamer te zijn vergaderd, wees ce rechtbank dien laatste eisch af. Mr. dr. W. P. Vis oordeeldehet ten laste gelegde niet bewezen en concludeerde Lot vrij spraak. Eenstr uisvogelmaag. Negentien zakmes sen en een zilveren dollar in een menschenmaag zou den meest lichtgeloovigen wel machtig lijken De Natuurwissenschaftliche Umschau der CSemi kir-Zeitung echter verzekert ons, dat dr. Beek, te Chicago, bij een operatie dezen ijzerwinkel ontdekte in de maag van een blinden darmpatiënt. Natuurlijk hadden de Röntgen-stralen reeds te voren het aanwezig zijn van vreemde voorwerpen verraden. De patiëD verklaarde het geval op eenvoudige wijze. In een tijdsverloop van vijf jaren had hij, ten gevolge van aangegane weddingschappen, zoo maar even 129 messen doorgegeslikt. In den regel ge raakte hij dezen overteerbare gasten twee of drie dagen, soms echter eerst na drie tot vijftien maanden kwijt. Nu was er echter een stoornis gekomen in het bedrijf, waarschijn lijk hieraan te, wijten dat een der zakmessen was open gegaan en zich in den maagwand had vastgezet. -ontploffing te B er lijm. De directie an üe Anilinefabriek te Rummelsburg deelt bm-fi6ru Ö°r dG h'eClen in de fabriek Hummels- Plaats gehad hebbende ontplof Rag een Met-ketel, is de nitro-benzolfabriek van ver- Het gestolen parelsnoer. Aan het kost bare parelsnoer, dat ruim anderhalf jaar geleden tusschen Parijs en Londen uit een postpakket uercl gestolen en later door een werkman to Londen in een goot is teruggevonden, ontbraken tot nu toe vier paarlen. De eigenaar, Max Mayer, heeft nu aan de „Daily Mail" verteld, dat daar van nog drie zijn teruggevonden, ter waarde van 1 144,000. De eenige nog ontbrekende parel is de kleinste van het geheele snoer. Maver wilde er zich niet over uitlaten op welke wijze de drie paarlen zijn terechtgekomen. Al leen verzekerde hij dat de ontdekking ervan te 'tanken was aan de assuradeurs en dat zij te- •UftSegeven waren na, langtdutrige onderhandelingen met eenige personen, die hij' niet kende. UIT ROTTERDAM. Octrooiwet. Voor de rechtbank te Rotterdam werd gister de volgende zaak behandeld Den 53-jarigen fabrikant en ovenbouwer H. P. den Bwas ten laste gelegd, als zoude hij te Rotterdam en elders in Nederland, in Augustus 1913, zonder daartoe gerechtigd te zijn, kennelijk den indruk hebben trachten te vestigen, dat hij houder was van een octrooi voor een Exelsior- oven met voorverwarmde luchttoevoer, rookver- branding en accumulatoren-kanalen-systeem, door in de te Amsterdam verschijnende en in Neder land alom verspreide Bakkers-courant, van 18 Augustus 1913 No. 1685 en van 25 Aug. 1913 No. 1686 te doen opnemen, een advertentie, waar in die Exelsior-oven, met vermelding van den naam en de zaak van hem beklaagde, wordt ge noemd alsmijn nieuwste Exelsior-oven, Patent octrooi No. 1228 Ned. Klasse Ila, met voorver warmde luchttoevoer en rookverbrandingdoor in die courant, van 11 Aug. 1913 No. 1356 en van 18 Aug. 1913 No. 1357 te doen opnemen een advertentie, luidende waarschuwing aan de Bak kerij. Ondergeteekende waarschuwt H.H. Bak kers voor de namaak van heete-luchtovens met voorverwarmde luchttoevoer, rookverbranding en accumulatoren-kanalen-systeem, waarop door hem patent is genomen. H. P. den B. Eerste Neder- landschen fabriek van Bakovenbouw en Installa- tiën voor Brood-, Koek- en Beschuitfabrieken en Scbeepsbakkerijen, Rotterdamen door in laats- genoemd nummer van de Bakkers-bondcourant te doen opnemen ouder het hoofdConcurrentie, een door hem geschreven ingezonden stuk, waarin door hens wordt beweerd dat door mij wel de gelijk den 19en September 1912 op voorverwarm de luchovens en accumulatoren-kanalen patent is genomen en dit onder No. 1228 Ned. Klasse Ila is ingedeeeld. Een en ander, terwijl dat octrooi niet bestond althans aan een ander toebehoorde. Bekl. gaf toe, dat de in de dagvaarding ge noemde ifeiten juist zyn. Het was hem niet be kend. dat hij deze dingen niet mocht doen. Wel had hij voor een octrooi een aanvraag ingezonden, maar daarop geen beschikking ontvangen De heer Ph. A. Kaiser uit Amsterdam had hem schriftelijk gewaarschuwd. Dze laatste had den bekl. ook gevraagd, in Juli van het vorige jaar, de door hem geplaatste ad vertentie te herroepen, maar bekl. bleef doorgaan met het plaatsen van zijn annonces. Get. en ook an dere ovenbouwers hadden door de handelwijze van beklaagde groote schade geleden. Een getuige a décharge, de bakker Hagen, die de beide systemen van de ovens die bekl. en die get. Kaiser levert, kent, gaf daaromtrent zijn meening. Het O. M. achtte de handelingen van bekl. nog al sterk en eischte f300 boete, subs, twee maanden hechtenis. Mr. W. Tabingh Suermondt voerde aan, dat bekl. het slachtoffer is geworden van zijn opvat ting van de Octrooiwet. Nadat bekl. zijn aan vrage had ingediend, is hy zijn systeem gaan publi. ceeren, met het allerminst door hem bedoelde gevolg, dat men overal zijn oven ging namaken Had nu de octrooiraaa maar niet zoo lang op zich laten wachten, dan was dit nog zoo heel erg niet Te Schiedam. Geveild Vrijdag 28 Februari. Notaris W. A. van Dolder Dzn. Een Woonhuis met vrije bovenwoning, erve, open grond en open plaats aan de Maasstraat no. 21, f1900. Een Woonhuis met vrije bovenwoning en erve, open gang en open plaats aan de Maasstraat, no. 23 en no. 23b, f2075. Een Woonhuis en erve aan den Singel, no. 208, f 1800. Een Pand en erve met open grond, vroeger winkel- en woonhuis, thans dienende tot pakhuis, aan het Broersveld, no. 24, f1100. Geboren: 25 Febr. Johannes Jurrianus Hendrikus, z. v. T. Hoenderkamp en M. Meurs, Hagastraat. 26. Petrus Martinus, z. v. R. van Hagen en H. C. van Gerven, Roosbeek. Ondertrouwd 26 Febr. J. M. v. d. Bos, 29 j., en N. M. de Bruijn, 27 j. J. T. C. D. v. d. Raaf, 19 j., en C. J. Jansson, 20 j. Gehuwd: 26 Febr. N. A. Stekelenburg, 25 j., en A. M. Verboom, 23 j. C. Schrooten, 26 j!] en A. M. Wessel, 24 j. C. B. v. Vooren,23 j., en W. van Deventer, 21 j. Overleden: 24 Febr. Adriana Elisabeth van Hees, oud 75 j. en 8 mud., echtgen. van A. v. d. Sloot, Baanstraat. 26. Arie van der Horst, oud d., Munnikenbuurt. 1914. BEURS VAN SCHIEDAM, 27 Feb Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit da Kamer vau Koophandel voor de Beurs. 27 Feb. 24 Feb. 25 Feb. 26 Feb. per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Nament de Commissie voor ie noteeringli B. A. J. WITTKAMPF, Bond van Distillateutt.i 26 Feb.j27 Feb. M o u t w ij n f liy> f H1/» Jenever: f lot/a f J5i/a Amsterdamsche proef.: f 17. f 17. Spoeling:J 1.50 ,f 1.40 S t e m m i ng op heden prijshoudend. Spiritus, 26 Feb. 27 Feb. Graanspiritus f 19'/4 a 119i/a f 19'/« a 119Va Meiasse-spiritns: f 17a f 171 4 117 a 117J/4 Ruwe spiritus: f 85/8 a f 8»/4 f 85(S a f 8s/4 Stemming op heden: kalm. PARIJS, 26 Feb. Spiritus per hectoliter per Febr. fr. 42.75 k 43.a 42.75 betaald, per Maart fr. 43.25 betaald, per Mrt./April fr. 43.50 betaald, per 4 md. van Mei fr. 44.62i betaald, per 4 laatste mnd. fr. 43.— 43.25 per 3 md. van Oct. fr. 43.— betaald, stemming kalm. Onnes, NEW-YORK Mais: Western loco. 26 Feb. 70»/,25 Feb. 70J CHICAGO Mais Mrt. Mei 26 Feb. 67i/8 25 Feb. 67i/i R f e g e nauw. prijsh. Loco 26 Feb. 25 Feb. 63- Juli 66Vg 66 Va Sept. 661/8 65t/s f 88/4 f 83/4 f83/4 f 8S/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3