Saterdag 28 Febr. '14 Telefoon no. 85. Biimeuland. Rechtzaken. TWEEDE BLAD. Gemengd Hieuwfl» Ziekte* en Ongevallenwet. In het Tijdschrift voor Geneeskunde" behan delt professor Korte weg het ontwerp aArbeids- verschaffing aan door een ongeval getroffen". De beginselen, in dit opstel neergelegd, werden door den hoogleeraar vooraf besproken met dr. T. Dijleveld. Deze schrijver begint met te wijten op het na deel der Ongevallenwet, dat de genezingduur van Mie traumatische beleedigingen zoo buitengewoon m lengte is toegenomen. Een schouderontwrich- Dng, die vóór de invoering der Ongevallenwet enkele weken het verrichten van volledigen arbeid bemoeilijkte, eischt thans even zoovele maanden een onderbeenbreuk, die voorheen twee maanden voor genezing noodig had, is nu indien zij ge heel herstelt gemiddeld eerst na twee jaar zoo ver gevorderd. »De oorzaak van dit verschil is wel algemeen erkend hierin te zijn gelegen, dat de functioneele gezing slechts door het verrichten van arbeid verkregen kan worden. Wanneer de stukken van het gebroken onderbeen grof anatomisch zijn saamgegroeid, is alle verdere rust noodlottig. Na weinige weken wordt reeds de leushoe meer voorzichtige beweging des te beterNa een acht tal weken kunnen beweging en arbeid niet meer schadenhoe krachtiger de arbeid tot onafgebro ken beweging dwingt, des te sneller het volledige nu ook functioneele herstel wordt afgedwongen- Juist de werking der ongevallenwet heeft bewe zen, dat zooveel beweging als voor herstel noodig is, slechts bij het verrichten van den dagelijkschen arbeid voldoende kan worden bereikt. »Zande- ren«, oefenen, schijnarbeid in daartoe ingerichte instituten, en zoo andere arbeid dan de gewone, het is alles gebleken een, zooal niet geheel nutte loos, dan toch iu vergelijking met den dagelijk schen arbeid, zeer minderwaardig geneesmiddel te zijn." De vraag is dushoe kan men den getroffene, die ver genoeg hersteld is, de gelegenheid ver schaffen, zijn gewonen arbeid zoo spoedig moge lijk te hervatten hoe kan men hem door aan moediging over het om zoo te zeggen doo- de punt heen helpen De moeilijkheid in dezen ligt, zegt prof. K., met minder bij den werkgever dan bij de getroffene zelfDe werkgever redeneert maar al te dikwijls, dat sinds hij voor ongevallen op zijn werk verzekert is en die verzekering hem veel geld kost, hij met dat geld van alle verdere verphchting heeft afgekocht. De nog half inval.de werkman ,s te zeer een sta-in-den-weg, die in elk geval de gezonde werkracht, die hem vervan gen heeft, nog niet kan overbodig maken. »Maar wanneer de eigen werkgever onoverko- ijk bezwaar heeft, den in zijn dienst getroffen werkman zoolang hij nog invalide is en rente trekt, opnieuw in zijn werkplaats toe te laten, dan is het alleszins begrijpelijk, dat de getroffene in den regel overal te vergeefsch werkt. Ten slotte be proefd hij misschien voor hem ongewoon en min derwaardig werk. Wanneer hij hierin mislukt 'aat hij allen moed zinken en beschouwt zich, niettegenstaande de zegeningen der Ongevalenwet» mokken en morrend over zijn uitkeering naar een dO pCt. invaliditeit, waarbij hij dus in plaats van r l loon nu 21 ets. rente ontvangt, steeds meer als een verongelijkte en als een uitgestootene der maatschappij. De hoogleeraar wil alleen stemming maken voor de overtuiging, dat het euvel van werkge- brek op het oogenblik, dat de arbeid genees middel is - nog steeds dreigt de nuttige uitwer king der sociale wetgeving te overstemmen, dat bovendien dit euvel kunstmatig door de Onge vallenwet geschapen is en dat het daarom nog des te meer plicht is, het zooveel het slechts mo gelijk is, te bezweren. "Zoolang de arbeid, waartoe de getroffene in staat is, nog gering is en door de verschillende daaraan vastzittende bezwaren voor den werk gever als waardeloos beschouwd moet worden en de werkgever dus niets kan vergoeden, terwijl de geneesheer dien arbeid toch noodzakelijk acht voor de genezing, vergoede de Rijksverzekerings- bank dien arbeid, welke den werkman zelts nog meer moeite kost danwoonlijk, naar 70 pCt. I°on. Maar hoe weinig die arbeid ook zij, de risch is, dat de werkman den volledigen werkdag °P het werk zal doorbrengen. Men beschouwe zijn verblijf op de werkplaats als ware hij daar in een Zanderinstituut door zijn verblijf aldaar zijn alle bijverdiensten van zelf geheel uitgesloten. Daarom dus heeft hij recht op volle uitkeering. Stuurt de directeur dezer allernatuurlijkste en allerbeste Zander-inrichting hem wegens wangedrag of andere reden naar hms, dan heeft hij wederom den geheelen dag tot zffn beschikking, om in evenredigheid zijner in validiteit te dienen, waar hij kan en wat hij kan." Zoodra de arbeid productief wordt, zal meent Prof. K., de werkgever bereid zijn wederom eemg mon uit te keeren immers vindt de getroffene gelegenheid ergens anders meer dan 70 pCt van het oude loon te verdienen, dan derft de werk gever de hem ongeveer kostelooze werkkracht Dan wijst de hoogleeraar er op aan de hand van de omb-rvinding, reeds vroeger in Du.tschland het tri' de WerkmaD Dimmer *oo spoedig werk hervat en zoo'n snelle reconvalescentie doormaakt, als wanneer hij zijn oude volle loon verdient, zoodra hij zich op de werkplaats aan meldt. Lichter werk dat hem dan aanvankelijk gegeven wordt, vindt hij minderwaardig. Het ver richten van zulk licht werk strijd spoedig mej zijn eergevoel. Maakt hij van de gelegenheid misbruik, zijn kameraden houden het hem na. Bovendien zien werken doet werken. »Het schijnt mij toe, dat al deze gunstige in vloeden zich ook zullen doen gelden bij invoering van het beginsel, dat de Rijksverzekeringsbank de vergoeding van de poging tot werken op zich neemt. Natuurlijk zal eenerzijds een beperking naar tijd noodzakelijk zijn, terwijl anderzijds de Rijksverzekerings wet zich van den on willigen werkgever onafhankelijk moet kunnen maken Het nieuwe artikel zou dan bijv. als volgt kun nen luiden nOp geneeskundige aanwijzing kan, hij gedeeltelijk invaliditeit, voor den duur van zes weken een volledige rente (dus naar 70 pCt. van het loon) worden uitgekeerd in geval de getrof fene den normalen arbeidsdag in dienst van den werkgever of diens plaatsvervanger en op de werkplaats doorbrengt. De plaatsvervanger blijve dan bepaald de aangewezen persoon." De schrijver meent, dat de Staat aldus veel geld aan tegenwoordig lang-voortgezette renten naar halve invaliditeit, zal uitsparen en, in ver verhouding daarvan, betrekkelijk weinig geld naar zesweeksche volledige invaliditeit zal hebben uit te geven. De Steenhouwerswet in de praktijk. De firma A. P. Schotel G.zn. te Dordrecht heeft volgens het jaarlijksche verslag der Dordtsche Kamer van Koophandel zeer veel last ondervonden van de toepassing van de Steenhouwerswet. Zij schrijft Door de sterk ingekorte werkuren zou men in drukke tijden dubbel personeel moeten hebben wat niet mogelijk is, omdat in het geheele land de onaangename gevolgen van die wet zich laten gelden. Wanneer men marmer of andere steen stelt op een bouwwerk dat spoedig klaar moet zijn, kunnen de aannemers niet voldoende vorde ren uit gebrek aan steenhouwershulp, daar de steenhouwers veel vroeger moeten uitscheiden dan metselaars en timmerlieden. Dit leidt telkens tot aangenaamheden. Die wet verklaart - b.v. verblijf in de werkplaats na 5 ure of 6 ure (naar gelang van zonsondergang) nadee- lig voor de gezondheid der steenhouwers, doch andere werklieden mogen er in werken zoolang zij willen. Vloeren opschuren op een bouwwerk mag wel door schuurders gebeuren, zoo laat men wil, Maar een steenhouwer mag na zonsondergang zulk werk niet doen. Steenhouwers mogen een wagon steen na zonsondergang niet lossen en binnenbrengen, maar zij mogen wel voor een buurman b.v. een wagon kolen of ijzer leeg maken. Zulke dwaasheden heeft de steenhouwerswet in het leven geroepen. Door korter werktijd zijn de uurloonen zeer gestegen, wat noodig werd. Zoodoende wordt het werk duur en dit heeft waarschijnlijk invloed op de bestellingen. Onderscheiding. Naar »de Tijd" uit Rome verneemt, is jhr. F. Michiels van Verduynen, secretaris van het Ne- derlandsche gezantschap, bij gelegenheid van zijn vertrek naar zijn nieuwe standplaats te Londen, benoemd tot commandeur in de Kroonorde van Italië. Middenstandsbond. Donderdagmiddag vergaderdei te Utrecht in Hotel de 1 Europe, onder voorzitterschap van -en leer J. S. Meiuwsen, het hoofdbestuur van Jen Middenstandsbond Na afdoening der huishoudelijke zaken werd met algemeene stemmen besloten ae Enkhuize- Neutrale Middenstandsvereeniging als lid van den Eiond toe te laten. Besloten werd als "data van het dit jaar te Dordrecht te honden Elfde Middenstand se on gres vast te stellen 14, 15 en 16 Juli e.k. Het congres za, worden voorafgegaan door e«e algemeene vergadering, waarop o.a. moet worden voorzien in 6 vacatures1 voor het bondsbestuur, veroor- zod t dooi de periodieke aftreding der hoeren .-ehnrmann, Hermens Moons, Gorris en Meijer van erg, en door het bedanken van de heeren JNieuwenhuizen en van Hout. He agenda voor het congres is als volgt vast gesteld 15 'Iuli a- Het 'tut der reclame voor den mid denstand, en b. snel, goed en goedkoop reclit 16 Juli: a. Leerlingwezen en vakopleiding; b. het vreemdelingenverkeer in verband met den mm denstand: terwijl op- verzoek van oe Utrecht- se lie Handelsveneeniging nog op de agenda wordt geplaatst: Chèque en giroveirkeer. Na afdoening dezer onderwerpen, welke allen van te voren zullen worden gepraeadviseerd, komen nog enkele voorstellen van Vereenigingen tei sprake, welke eerst door commissiën uit het bondsbestuur worden bestudeerd. Nadat nog de wenschelijkheid bepleit werd om met kracht een eventueel wetsvoorstel ter be- -tnjding der oneerlijke1 concurrentie door den and te steunen, werd de vergadering gesloten. Onlwerp-inkomstenbelasting. Gisteren vergaderde de commissie van rap perteurs der Tweede Kamer, tot, vaststelling van het vqorloopig verslag1 over het nadere af- aeeling's,onderzoek van het ontwerp-Inkomstenbe- lasting. Het streven is, om dit ontwerp tijdens het samenzijn der Kamer in Maart a.s. nog af' t? doen. De derde Vredesconferentie. Naar aanleiding van de dezer dagen in de bladen opgenomen berichten^, aangaande die derde vredesconferentie, deelt men ons van bevoegde zijdei mede, dat sedert de maand De cember j. 1. tusfechen de Nederlandse he en Russische regeeiringen overleg wordt gepleegd over de wijze, waarop die conferentie zoude zijn voor te bereiden. Op' dit oogenblik heeft tcdoeld overleg nog niet geleid lot Volledige overeenstemming, omtrent het uit den aart der zaak vereischt uitgewerkt plan van zoo- danig'e voorbereiding. Het inmiddels ontvangen Ameiikaansche Voor- ste! ter zake wordt mede overwogen. De kindertoeslag. Bijna 200 leden v,a;n den Ned. bond van post en tclegraafbeambten De Post, allen vaders van grooite gezinnen hebben den minister van wa terstaat en den directeur-generaal hun leedwezen te kennen gegeven over de bespreking van hun Fondsbestuur met den minister en de verklaring van den laatste in de Tweede Kamer ten op zichte van den kindertoeslag. Als huisvaders van groot© gezinnen vragen zij met klem den kindertoeslag' niet weg te netmen, maar naast een eveintueele algemeene loans ver hooging dezen te handhaven. Zij: verzekeren, dat z.ij met den R. K. St. Petrus en den Christ. Piot. bond Door Plicht tot Recht den toeSiag niet. als stuitend, maar als een zeer welkome gast beschouwen. Naar Albanië. Fe in het militair hospitaal te Utrecht gedeta cheerde sergeant der hospitaal-soldaten J. van Vliet is door de regieering van Albanië benoemd tot sergeant-'majoor ziekenverpleger oer gendar merie en wordt toegevoegd aan de tot dii'igeerend officier van gezondheid 3e klasse bevorderde dr. Reddingius. Beiden zullen den 7en Md art a.s. via Triest naar Walona vertrekken. De sergeant van Vliet heeft in den Ion Balkan oorlog deel uitgemaakt van de ambulance naar Turkije, en in den 2en Balkanoorlog van die naar Servië. (U. D.) Buitenlandsche paspoorten. De minister van buitenlandsche zaken beeft er de aandacht van de commissarissen der Konin gin op gevestigd, dat het in den laatsteo tijd meermalen is voorgekomen, Jat buitenlandsche paspoorten zijn uitgereikt aan personen, die daar op geen aanspraak konden maken. De minister herinnert er daarbij aan, dat, ook naar het gevoelen van een zijner ambtsvoorgan gers, afwijking van den regel, dat paspoorten slechts aan Nederlanders moeten worden uitge reikt, ongewensteht is en dat het geenszins op den weg der regeering' kan liggen, om waar de vreemdelingen, die een buitenlandsch paspoort aanvragen, meestal zoogenaamde Heimathlosen zijn, door het verleunen van zulk een nas, mede te werken tot het bestendigen van die Jkiimath- losigkeit. Met deze opvatting heeft zich ook de toenma lige minister van justitie geheel kunnen vereeni gen. Voorts achtte deze den inhoud van een bui tenlandsch piaspoort bezwaarlijk te rijmen met de afgifte van dergelijk stuk aan anderen dan Nederlanders. Een uitzondering! ziou alleen dan gewettigd zijn te achten, indien de betrokkene reads' stappen bad gedaan om het Nederlanderschap te ver- Werven, en deze niet tot het verlangde1 resultaat zouden kunnen leiden vóór het tijdstip, waarop bij de voorgenomen reis1 zou willen aanvangen. Loterij wet. Als verdacht van overtre ding der loterij wet (het ten verkoop in voorraad hebben van zoogenaamde Tijdgeest-Obligatiën) had zich gister voor het Kantongerecht te Sommels- dijk te verantwoorden L. V., agent der N. V. "De Tijdgeest". De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, overwegende dat de bij beklaagde in beslag ge nomen stokken vallen onder de uitzonderingsbe paling van Art. 1, sub 2 der loterijwet, vroeg "Ontslag van rechtsvervolging." HOOGE RAAD. Door den Hoogen Raad werd uitspraak gedaan in zake het cassatieberoep van iemand, wiens ver zet tegen het arrest van het Hof, dat zijn failliet verklaring uitsprak, niet ontvankelijk was ver klaard, op grond, dat art. 8, Faillissementswet, bet middel van verzet alleen toekomt aan den- No. 10863. gene, die, zonder gehoord te zijn, door de rechtbank, failliet wordt verklaard. De H. R. was het hiermede volkomen eens en verwierp derhalve het beroep. Verder werd arrest gewezen in de volgende zaak. De vordering van den verweerder in cassatie, was door het Hof toegewezen ofschoon de gedaagde de schuldenaar, er tegen had aangevoerd, dat ze niet ontvankelijk behoorde te worden verklaard, daar ze reeds vroeger door den schuldeischer aan een derde was verpand, waarvan hij kennisgeving had ontvangen. Deze grief, die ook nu weer in cassatie werd te berde gebracht, achtte de H. R. gegrond. Art. 1196 B. W. eischt, dat de in pand gegeveu zaak in den macht van den pandhouder wordt gesteld. Is het pandrecht op een schuld dus een maal gevestigd door kennisgeving aan den schul denaar dan houdt den pandgever weliswaar, het eigendomsrecht op zijn vordering, maar het recht uit de vordering heeft hij tijdelijk verloren, zoo dat hij geen eisch tot betaling kan instellen. Ook de grootte van de vordering mag hij niet door den rechter laten uitmaken, daar hij hier mede door te veel inschikkelijkheid jegens den schuldenaar, den pandhouder zeer zou kunnen benadeelen. De H. R. vernietigde dus het arrest met terug wijzing der zaak. Ten slotte werd nog uitspraak gedaan in deze kwestie Den zelfden dag, waarop de door de rechtbank opgelegde suppletoire eed zou worden afgelegd, had de nu eischer in cassatie verzocht te worden toegelaten tot het nemen van een conclusie, ten einde den beslissenden eed op te dragen, hetgeen was toegestaan. Daarna verklaarde de rechter hem echter in zijn conclusie niet ontvankelijk, daar de beslissende eed in dien stand van het geding niet kon worden toegelaten. De H. R. achtte door deze beslissing geen enkel der aangevoerde wetsartikelen geschonden en ver wierp dus het beroep. Kazernebrand te Haarlem. Nader is gebleken, dat de sergeant De G. ae gevonden benzine heeft gekocht voor zrj'n sergeant-majoor, die er kleeding mee moest reinigen. De G. blijft zijn onschuld volhouden en ook zijn superieuren zijn van oordeel, da.t hij niets met ae brandstich ting te maken heeft. Alleen schijnt hij eeniga oude militaire kleedingstukken aan een opkoo- per verkocht te hebben, iets, wat niet geoor loofd is, maar wat vaak gebeurt. Dat De G. een sleutel had, .die op verschil lende sloten past, is; alweer geen aanwijzing. Na den tweeden kazernebrand hebben de auto riteiten reieds' gecorrespondeerd over dit pas sen van sleutels op! verschillende sloten, maar 't is gebleken, dat dit niet te voorkomen was. Gistermorgen hebben verschillende onderoffi cieren aangetoond, dat hun sleutels ?,ok op ver schillende sloten pasten. Gasvergiftiging. De arts S. J. van N. en zijn echtgenojota zijn gisteren dood in lmn huis gevonden aan den Wagenweg' ie Haarlem. Hun dochter leefde nog, doch is er ernstig aan toe. Men denkt aan gasvergiftiging. Eer oio Ving. Bij den heer Sanders, in de- Passage te 's-Gravenhage is een aller brutaalste berooving geschiedt. De heer S. was op zijln kantoor, toen plotse ling iemand met een groot mes in de hand bin nentrad, hem biji de keel pakte en tegen hem zei: „Geef me onmiddellijk f25, of je gaat er aan." De heer S.. kon zich niet verweren, was half bewusteloos van vrees en kon niets anders doen dan het individu de geëischte som ter hand te stellen. De man ging daarop kalm heen. Ee heer Sanders heeft aangifte gedaan op het piolitie-'bureau aan de Riviervischmarkt. t e politie onderzoekt de zaak, maar het zal haar zeer moeilijk vallen den kerel in handen te (Vad.) V e r d u i s t e r i n g. Het had, meldt bet „Hbld.", den laats ten tijd de aandacht getrokken, dat in een uitdragerij in de St. Janstraat te Amsterdam, welke gedreven wordt door den heer E. van P., verschillende goederen, voornamelijk manufactu ren, aanwezig waren van een kwaliteit, welke in dergelijke winkels gewoonlijk niet verwacht wordt. Le politie heeft nu niet minder dan vijf ionge mannen, van wie een gehuwd, gearresteerd. Hef zijn bedienden van de grootste magazijnen in de stad. n.l. van De Bijenkorf, Gebrs. Geczon, S. I. de Vries, de confectiefabriek firma Snijders Co., en een ijzerhandelaar op de Geldersehe ka.de. Twee van de ontrouwe bedienden werden gear- resteerd Op het oogenblik, dat zij: verduisterde goederen te koop aanboden. Hoeveel er verduisterd is, kan nog niet worden nagegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5