Binnenland. ^tads- en üewestelijk Nieuws. Cfamenffd Nieuws. gekeurde -eenmalige tractements-toelage van 400 Danes voor de iiooidamb-tenaren en van 200 Danes voer de gewone ambtenaren over de eerstvolgende vijf dienstjaren te verdeekn. Ongeveer 1000 beambten van beider geslacht verlieten bij de aflossing het diens Bokaal, on der het scandeeren van hunne eischen, oj> de wij2e van het „Lampionsiied", terwijl zij tegen zes uur 's avonds op de binnenplaats van het hoofdkantoor een luid spectakel begonnen te maken, dat een half uur aanhield. Vrijdag maande de algemeene secretaris van den bond van telegraaf- en telefoonbeambten hen tot kalmte aan, maar niettemin begon het lawaai des morgens om elf uur opnieiuw, om veertig minuten onafgebroken aan te houden. Ook s namiddags bleef de stemming in de bureaux zeer opgewonden en alle chefs, die zich maar even lieten zien, werden onmiddellijk met ge schreeuw en gefluit ontvangen. De ambtenaren hebben verklaard, hunne eischen tot net uiter ste te zullen verdedigen en verlangen een on derhoud met den minister-president. rijdagavond om 12 uur vertrok uit Berlijn üe politiebeambte Fuhrmann, voorzitter' van de (to,or den politic-president von Jagow ontbonden vereeniging van politieagenten, naar zijn nieuwe danaplaats. in weerwil van het door vo-n Ja- go-w uitgevaardigde verbod, om den gestraften en overgeplaatsten politie-beambte geen ui tge- leide te doen, verschenen gisteravond aan het Silezische station ongeveer 1000 politieagen ten, in burgerkleeding, een groot aarrtal met hun vrouwen. Er werden hartelijke afscheids ode voeringen gehouden en den vertrekkende prachtige bloemstukken geschonken. De menig te zong daarop het bekende tied: „Ich bat' einen Kameraden 1" 1 uhrmann verzocht zijn vroegere collega's een Doch op den keizer uit te brengen, waar- °r' de duizend agenten met ontbloot hooid het „Heil dir im Siegerkranz" aanhieven. Toen de Dein vertrok, werd op Fuhrmann een krachtig Hoerahuitgebracht. vrijdag is te Weenen het proces begonnen tegen uen vro-egeren luitenant Alexander Jan- ujie. Lie broeuer van den aangeklaagde luite nant L'euomij Janurie werd reeds eemge dagen geleden uoor -een krijgsraad ter dood veroor deeld, vverke su'at, zooais door ons gemeld werd, in ij jaren uwangaibeid werd veranderd. In de acte van nescnutuiging wordt gezegd, dat de vroegere nussische militaire attaché bij het ge zantschap te Vv een-en, overste Michael Zankio- wüscr. in rvraart van het vorige jaar de ge-broe- aer. Jandrie hernaaidelrjk bezocht en ook be zoek van Alexander Jandrie ontvangen had, waarom nevoien werd de beide broeders m ob servatie te boudea. De volgende maand werden zij gearresteerd. Een huiszoeking bracht be zwarend materiaal aan het licht, waaronder een schijnbaar onschuldige correspondentie over een liefdesaangeiegenheid, wolk-ei in geheim schrift gevoerd was, een dagboek, a-at verschei dene spionnage- opdrachten bevatte, mobiliseer- p]armen, spionnage-Sapporten, apparaten tot ver menigvuldiging van benchten enz. Jandrie werd in Febr. 1912 als officier ©ut- s'agen, daar hij een meisje, waarmede hij lief- desbf trekkingen had onderhouden, in anonieme brieven had beleedigd en een ander als schrij ver dezer brieven aanwees. Alexander Janurie, o ie, na zijn ontslag pogingen had getlaau om in het Russische leger opgenomen te worden, ceel de gedurende de instructie mede, dat hem -in een anoniemen brief opdracht was gegeven voo. tuisland in Oostenrijk spionnagediensten te ver rit hten. Na reisgeld ontvangen te hebben, was hiji naar Peters-burg gegaan, waar hij met den generalen staf geconfereerd had en waar hem verschillende opdrachten waren gegeven. H» bad daarna aan bovengenoemd-en Russiscben attaché verscheidene rapporten overhandigd en ook zelf eenige naar Rusland gezonden. Het is voor de eerste maal, dat in een spion- nage-'pr-oces, Rusland genoemd werd, voor welk land de spionnagedaensten verricht werden. In vergelijke processen werd tot dusverre steeds gt-proken van oen „vreemden staat". Loor dc bekentenis van Alexander Jandrie en door de huiszoeking is bewezen, dat hij aan Rusland een aantal berichten verschaft had over den toe stand en de bewegingen van het Oosten rijk se be leger, benevens een aantal kaarten van vestin gen, en ten dienste der aviatiek. Volgens zijn verklaring ontving h.ij voor zijn diensten meer dan 200.000 kronen. ben zich verschanst in een buis te Saint Jean Baptiste en de troepen aangevallen. Met verwacht, dat binnenkort de gouverneur te Sao Salvador zal aankomen, om een onderzoek in te stellen. De z.g. gevangenhouding van pater Bowzhil, moet zich waarschijnlijk bepalen tot een verzoek om tot de komst van den gouvernenr zich ter bechik- king der Portugeesche autoriteiten te houden Deze affaire steat in geen betrekking met de recruteering van inlandsche werklieden voor het eiland Sao Thome. De pest op Java. Men seint uit Soerabaja aan de »Tel" De landvoogd bezocht de peststreken Malang en Madioen en constaterde verergering van den toe stand hoewel veel ten goede wordt verricht, dank zij de toewijding van den medischen dienst en het binnenl. bestuur. Gouverneur-generaal Idenburg ontwierp maat regelen, die vermoedelijk doeltreffend zullen zijn echter staat de Regeering voor een Atjeh-oorlog op medisch gebied. Tenzij jonge medici in Nederland de Indische Regeering helpen door zich enkele jaren aan den dienst der menschheid te wijden en de koloniën helpen verlossen van de vreeselijken plaag, zullen des landvoogds pogingen mogelijk met succes be kroond worden. De gouverneur-generaal doet daarom bij dezen een beroep op den menschenmin en de vaderlandsliefde van de Nederlandscbe jonge midici. Er is reeds een oproep gedaan door den Mi nister van Koloniën tot uitzending van twintig jonge artsen naar N. Indië. Blijkbaar heeft de gouverneur dus reeds eenige dagen geleden zijn wensch in deze aan den Minister bekend gemaakt- Volkhuisvesting. Bij Kon. belsuit is goedgevonden aan de ge meente Leerdam een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste honderd twintig duizend gulden (f120.000), ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk "bedrag te verleenen aan de ve-eeniging Volkshuisvesting, aldaar, ten behoeve van den aankoop van grond voor en den bouw van een 58 tal arbeiderswoningen. i lid der Commissie van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem en in diens plaats benoemd d<m weleerw. heer L. J. Boogmans, kapelaan te Rot terdam (H. Laurentius). (Sint Bavo). De benoeming van generaal Bruce. Met groote verbazing is hier vernomen de be noeming van den gep. generaal Bruce tot voor zitter van den Voogdijraad. Voor vol worden wij, katholieken, toch maar niet aangezien. Deze Voogdijraad zetelt te Breda en zijn terrein strekt zich over heel westelijk Noord-Brabant uit, voor bet. overgroote deel Roomsch-Katholiek. Zeven' jaar bestaat hij nu. De katholieke vereeniging voor kinderbescherming verzorgt nu 250 kinderen in al de jaren van zijn bestaan heeft de Raad slechts één protestantsche zaak behandeld. Al de andere, waaruit dan de 250 nu verzorgde kinderen zijn voortgekomen, - waren katholieke zaken. En toch een protestantsche voorzitter. Een, die heel zijn leven aan de soldatenrij heeft be steed en van ons volk, onze zeden en gewoonten zooveel kent als een trekvogel, die er overheen vliegt. Een beste man misschien. Een bekwame generaal waarschijnlijk. Een schiteerende candi- daat voor een of andere militaire reserve post, voor militie-commissaris of iets dergelijk. Maar voorzitter van den Voogdijraad. En dat terwijl er in dien Raad zes katholieken zitten, in dit land geboren en getogen, mannen met jarenlange ondervinding, die gepassoerd wor den. Neen, wij katholieken worden daar in Den Haag niet voor vol aangezien. Boven den Moerdijk moesten alle protestant sche leden van een Voogdijraad eens gepasseerd worden ter wille van een daar ter plaatse overge. waaiden katholieken militair I Een spektakel zou er opgaan, dat het Ministerie ervan danste. (»D. v N. Br.") Erfpaehtsuitgifte van grond. Bij beschikking van den minister van Financiën, zijn vastgesteld nienwe algemeene voorwaarden van erfpachtsuitgifte van grond aan de Visscheis- haven te IJmuiden. Gedrukte opgaven dezer voorwaarden zi n, tegen vergoeding van porto's verkrijgbaar bij den ont vanger der registratie en domeinen te Zaandam, en hij den ingenieur belast met het toezicht op het beheer der Vtsschershaven fe IJtnuiden. Weerbericht. 1 elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in <len morgen van 2 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te Coruna Laagste barometerstand 738 9 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaar tot half bewolkt, een enkele regen- of hagelbui, zelfde temperatuur. de slechts 73 mijlen per etmaal kon maken i bovendien werd ze overvallen door een waterhoos en kreeg men den 15en Februari op 42 gr. sec. breedte en 45 gr. 54 sec. lengte een ijsberg in zicht. Van het oogenblik af, dat de sNieuw-Amster- zam" het Kanaal verliet totdai ze de haven van Neuw-York bereikt had, volgde de eene windvlaag op de andere en was er voordurend een buiten gewoon hooge zee. Nooit nog heeft de »Nieuw Amsterdam" zoo lang over de reis gedaan als dit keer. De gs- middele snelheid bedroeg slechts 12 knoopen. Ka pitein Baron bracht het grooste gedeelte van den tocht op de commanpobrug door. Aangehouden. Naar het Huis van Bewa ring te 'sGravenhage is overgebiacht een loop knechtvan een kleedermagazijn aldaar, verdacht, zich bij herhaling ten nadeele van zijn patroon aan verduistering van gelden te hebben schuldig gemaakt, door verschillende bedragen, welke hij bij klanten inde, ten eigen bate aan te wenden- De aangehoudene heeft bekend zich op deze wijze ruim f200 wederrechtelijk te hebben toegeëigend- Trawlvisscherij. Uit Katwijk meldt men ons: De trawlvisscherij is dit jaar zeer hoonend. Er zijn zeer hooge besommingen ge maakt. We hoorden besommingen noemen van f400.— f600.— per week. Zelfs kwam een vaartuig binnen van de reederij N Par- levliet, dat voor f1040- aan versche v1Sch aanvoerde in 8 dagen gevangen. Wel komen veel vaartuigen binnen met schade aan het vischtuig, hetgeen natuurlijk voor den reeder minder aangenaam is. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Febr. 1914 f 38856.—, 104 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Febr. 1914 f 41640.29 47 deelnemers geheel afgeschreven. R N. L. Mirandolle. j- Io den ouderdom van bijna 81 jaar is te's Gra- venhage overleden de heer R. N L. Mirandolle, oud-president van de bijbank te Rotterdam van de Nederlandsche Bank, ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De heer Mirandolle was aan vankelijk commies ter secretarie van de Hoofd - bank der Ned. Bank te Amsterdam. Een ontzaglijke meningte, woonde gister de betooging der Labour Party in Hyde Park bij, tot verwelkoming der Zuid Afiikaanche gedepor teerden. De meeting nam moties aan. waarin de han delwijze der Zuid-Afrikaansche regeering wordt afgekeurd en er bij de keizerlijke regeering op werd aangedrongen, de indemniteitswet niet goed te keuren. Uit Lissabon, word gemeld bedichten uit Angola brengen over de gebeurtenissen te Saint Bapiisie (Congo), de volgeDde bijzonderheden. Ver schillende daden van rebellie tegen de Portu geesche souvereimteit in den Congo hebben zxh te San Salvador en op andere punten in die streek voorgedaan. De autoriteiten hebben reeds in November I.I., maatregelen tot onderdruking van den opstand genomen. De inboorlingen heb- Staatsraad Borret. f De staatsraad oir. Th. L. M. H. Borret, wiens gezondheidstoestand sedert geruimen tijd te wen- schen overliet, is gisternamiddag in den leeftijd van ruim 67 jaren te 's-Gravenhage overleden. De heer Borret werd den 12en November 1846 te Maastricht geboren. Hij was gedurende vele jaren te 's-Gravenhage gevestigd, waar hij vroeger de functie van notaris heeft bekleed. Vóórdat hij benoemd was tot lid van den Raad van State vertegenwoordigde hij geruimen tijd het kiesdis trict Beverwijk in de Tweede Kamer der Staten- Geueraal. In den Raad van State, waarin hij se dert 1897 zitting had, maakte hij deel uit van de afdeelmgen Justitie (waarvan hij den laatsten tijd voorzitter was) en Landbouw, Nijverheid en Han del. Hij was bij zijn medeleden van dit hooge staatscollege zeer bemind om zijn hartelijken om gang en zijn aengenaam karakter. Zijn heengaan wordt dan ook door de leden van den Raad van State zeer betreurd. Behalve in zijn ambtelijke betrekking, was de heer Borret ook ijverig werkzaam in den arbeid van verschillende instellingen van weldadigheid en dergelijke Zoo was hij vroeger o.a. president van deD hoofdraad van de St. Vincentius-vereeniging te 's-Gravenhage. Zijn wankele gezondheidstoestand noopte hem evenwel herhaaldelijk rust te nemen. Om die reden was hem ook als lid van den Raad van State al eenige malen verlof verleend. Mej. C. A. v. d Hoek slaagde te Rot- terdam tyj het aldaar gehouden examen nuttige handwerken. Zaterdagnacht om 12£ uur wilde een persoon door overklimming zich toegang ver schaffen tot het lokaal ïAmicitia" in de Westmo lenstraat, in gebruik bij een dansclub. Daar de man den toegang tot de dansclub was geweigerd, riep men pohtiehulp in. De man werd naar het bureau van polit e overgebracht. Tijdens zijn over brenging verzette hij zich tegen de politie. De Beiersche kapel deed heden weder hare opwekkende tonen in onze gemeente hooren. Volop genoot men weer bij deze gewilde mu ziek, die ons in hare wederkomst de naderende lente aankondigt. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 3 Maart 7.39 v.m., 7.56 n.m. Be kazernebrand te Haarlem. Vroe ger deelden we mede, dat een staat was opge maakt van het kader en de manschappen, die in den nacht van 14 op 15 Febr. jl. ,n de kazerne verblijf hielden, alsmede van het kader en de manschappen, die bij de branden in 1912 en 1913 aanwezig waren, om aldus eeD overzicht te krijgen van die personen, welke alle 3 de branden heb ben medegemaakt. Dit overzicht moet, volgens de »Haarl. Ct." een inderdaad verrassend resultaat hebben opge leverd en de richting aanwijzen, in welke men de brandstichters heeft te zoeken. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Men meldt uit Hoek van Holland: Door de sleeipbooten „Thames" en „Donau" is hier met verlies van het roer binnengesleept hel Neder!, tankstoomsohip „Rotterdam", van Am sterdam naar New-York bestemd. De „Rotterdam" verloor in den laatsten stonn in de Oceaan het roer. UIT ROTTERDAM. Door B. en W. van Rotterdam is bij den Raad een voorstel ingediend om de Rechter Rottekade 12 meter breed te maken en tegenover de Kar- nemelkshaven een voetbrug te bouwen, waar door een rechte verbinding tusschen de Boter- sloot en het Noorden verkregen kan worden. De kosten voor de kade zijn geraamd op f51.400 en voor de brug op f 16 800. Provinciale Staten van Gelderland. Bij Kon. besluit van 26 dezer is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Gelderland tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting, op Woensdag 8 April, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gede puteerde Staten, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer jhr. G. J. J. J M. Dommer van Poldersveldt. Bisschoppelijk Museum te Haarlem. Z. D H. de Bisschop van Haarlem heeft den hoogeerw. heer mgr. W. M. G. Wittert van Hoogland,' pastoor te 's-Gravenhage (O. L. Vr. van Goeden Raad), eervol ontslag verleend als Smokkelen. Daar een enkel geval van smok kelen oorzaak kan zijn, dat aan den Nederland- schen Groentenhandel met het buitenland onher stelbare schade wordt toegebracht, is door de Groen- tenveiling-vereenigmgen in het Westland besloten, den koopman, die er zich aan schuldig maakt om smokkelwaar onder de groenten te verbergen, onherroepelijk van de veilingen te weren. Een slechte reis. Met beschadigde red dingbooten en gedeukte schotten kwam de sNieuw- Amsterdam van de Holland-Amerikalijn drie da gen te laat te Nieuw-York aan, aldus de nNieuw- York Timer". Ten gevolge van den storm deden twee passagiers en drie leden der bemanning letsels op. De »Nieuw-Amsterdam" had onder weg te kampen met een orkaan en wel zoo, dat De mist. Een auto, komend van Utrecht, op weg naar Haarlem, kwam Zaterdagavond nabij Abcoude door den dichten mist tegen een paal der electrische verhehting. De mzittende heer viel door de ruit en werd ernstig aan hoofd en arm verwond zijn echtgenoote en de chauffeur kwa men met den schrik vrij. Bedorven vleesch. Door de Utrechtsche politie is een partij bedorvea kalfsvleesch in be slag genomen, die een zekere A. H., wonende aan het Vreeburg, aldaar, de stad wilde binnenvoeren. Proces-verbaal werd opgemaakt. V a 1 s c h h e i d in geschrifte. Door de gemeente-politie te Leeuwarden is aangehouden de reiziger in verfwaren A. G. v. A., verdacht van vervalschmg van verschillende orderbrieven, ten nadeele van de firma L. Johs. v. d. Meuten, te Leeuwarden. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld. lLw Cg Er van door. Gistermorgen is de 18 jarige bediende van de firma G. van Nyoatten Zoon, stoom meubelfabriek te 's-Hertogenbosch, met een feom van f 625 er van door gegaan, welk bedrag hg voor zgn patroon moest halen van de Pro vinciale bank. ('Hsg Brandstichting? Door de gemeentepo litie te Breda is gearresteerd zekere C. T., venter in manufacturen, verdacht van brandstichting bij P. Joren, aldaar, bij wien hij als kostganger in woonde. De brand kon door de brandweer in den beginne gebluscht worden. T. is ter beschikking der justitie gesteld. Een goede vangst. Betreffende de aan houding door de politie te Middelburg van twee Amsterdamsche heeren meldt men ons nader van daar Op den 17den Februari jl. bevond zich een inwoner van een der Walchersche gemeenten te Amsterdam, alwaar hij in den avond van dien zelfden dag aan een jongmensch als heer gekleed, dien bij op het Rembrandtsplein ontmoette den weg naar de Van Eeghenstraat vroeg. Deze per soon bracht hem door verschillende straten naar een donker afgelegen terrein, zeggende »als wij hier oversteken, komen wij direct in de Van Eeghenstraat. Nauwelijks op dat terrein gekomen werd de niets vermoedende Zeeuw aangegrepen, tegen een hek geduwd en werd hij beroofd van zyn gouden horloge met dito ketting, zjjne porte- monnaie en een portefeuille met geld. Even later werd hij door een tweede jongmensch als heer gekleed aangesproken, die hem vroeg of hij geen bankpapier bjj zich had en deze, hem betastende, ontnam hem uit een zijner vestzakken nog vier rijksdaalders. De beroofde, die aanvankelijk geen aangifte gedaan had, kreeg kort daarop in zijn woonplaats bezoek van een onbekend heer, die minder aan gename mededeelingen kwam doen omtrent niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2