Verspreide berichten. ^tads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Binnenland. Ingezonden. Gemengd Hieuwt. MEXICO. Uit New York seint men aan de „Kölnisclie Zeitung": 1 - In regeering'skringen te Washington is men over tuigd dat tengevolge dier laatste nota van Bryan de opstandelingenleider Carranza zijn standpunt, om op bemoeiingen der Ver Staten ten bate van andere landen geen acht te slaan, heeft opL gegeven. De Senaatscommissie voor de immigratie heeft geadviseerd tot goedkeuring van het wetsontwerp, houdende de bepaling dat landverhuizers, om tot de Ver Staten te worden toegelaten, moeien be wijzen dat zij kunnen lezen en schrijven. George Westinghousce, de uitvinder van de V es tin gh ouse" -rem is gister te New-York over leden. f George Westinhouso werd aen 6en October 1846 te Central-Bridge, in Uen staat New-York geboren. Na ©enigen tijd in militairen dienst geweest te zijn, werd hij benoemd tot assistent- ingenieur bij de marine. Reeds spoedig maakte hij naam door verschillende uitvindingen en in 1.868 nam hij patent Oip zijn uitvinding van de bekende luchtdrukrem, welke naar hem ge noemd werd. Hij richtte verschillende fabrie ken op in de V ereenigüe Staten, Engeland en het vasteland van Europa. In zijn fabriek te Pittsburg zijn 6000 arbeiders werkzaam. Zijn verdiensten werden cfopr verschillende staten met decoraties en onderscheidingen erkend. Hij was ridder van het Legioen van Eer en van de Leopoldorde. In 1912 verwierf hij de gouden Edision-medaille. He uitwijking van Belgische werkkrachten naar de Fransche kolenstreek, en meer bepaal delijk naar het arrondissement Béthune, neemt aanzienlijke verhoudingen aan. Op de 47.718 vreemdelingen, die zich einde 1916 in deze kolenkom bevonden, trof men om streeks 42.000 Belgen aan, allen goede werk krachten. te kom van Béthune mag, wat de vreemde lingen betreft, een echte toren van Babel warden genoemd. Men treft, er inderdaad aan, benevens de Belgen, de Hollanders en le Luxemhurg&rs, 1638 Italianen, 1487 Spanjaards, 1162 Fuitschers, 782 Oostenrijkers, 397 Russen, 147 Grieken, 91 Zwitsers, 44 Turken, 18 Engelschen, 13 Ameri kanen, 5 Marokkanen, 8 Serviërs, 7 Roemenen, enz. He wethouder van Bierstadt, Liebig, had zich bij de Landdag-verkiezingen op de lijst der sociaal-democratische kiezers laten plaatsen en zijn stem op den sociaahdemocratischen candi- daal uitgebracht. In verband hiermede werd tegen den wethouder een aanklacht ingediend en het districts-bestuur van VVieshaaen, vonnis wijzend, beval Liebig uit zijn ambt te ontzetten. Het districtsbestuur ging daarvan uit, dat een beambte door zijn lidmaatschap van de sociaal democratische partij, zich niet slechts het ctoor zijn positie gevorderde vertrouwen onwaardig toonde, maar ook de plichten van zijn ambt schond, dat hem oplegt voor de bestaande staats- en rechtsorde op te komen, hetgeen hij als sociaal-democraat niet doen kan. Toen de beklaagde de functie van wethouder aanvaard de, is hem op deze plichten gewezen en beeft hij ook beloofd ze te zullen nakomen. Wan neer hij desniettegenstaande ook na zijn he noeming nog voortdurend met de soc.-dem partij in verbinding gestaan heeft, dan is het niet aan te nemen, dat hij zijn houding tegen over haar veranderen zal. En het gevolg hier van is, dat hij niet in zijn functie gehandhaafd blijven kan. Liebig teekende tegen de uitspraak van het districtsbestuur hooger beroep aan hij het „Oberverwaltungsgericht" en de „Hiszipünar- senat" van dit gerechtshof heeft thans in ge heime zitting; het vonnis van bat districts bestuur bevestigd. een middel gevonden om aan de beperkende be paling van genoemd art. 7 te ontkomen. Zij we ten n.l. van de eigenaren of gebruikers van gron den gedaan te krijgen, dat deze voor hen als hun lasthebbers bij den den burgemeester een vergun ning vragen als bedoeld in art. 9 der Vogelwet 1912, op grond van schade of overlast. Wordt in zoodanig geval de gevraagde vergunning ver leend, dan is hiermede voor de beroepsvogelvan gers een aanzienlijk voordeel verkregen. Immers, vooreerst ontkomen zij hiermede aan de beper kende bepaling van art. 7 van het Kon. besluit van 18 November 1913, terwijl zij nog de kans loopen, dat, indirect te hunnen behoeve, door den burgemeester gebruik wordt gemaakt van de hem in art. 9 van dat Kon. besluit gegeven bevoegdheid, en in de tweede plaats hebben deze beroepsvogelvangers, indien hun een vergunning als bedoeld in art. 9 der Vogelwet, voor een vol jaar wordt verleend, de vergunning van art. 19 dier wet niet meer noodig, althans voor zoover zij er niet tevens hun beroep van maken, vogels te koop aan te bieden. Zij besparen daardoor het in art 22 bedoelde recht van f 10. De commissaris der Koningin te Utrecht heeft hierin aanleiding gevonden, de burgemeesters in die provincie met aandrang er op te wijzen, dat ook blijkens de geschiedenis der wet de vergun ningen als bedoeld in art. 9 der Vogelwet, nim mer kunnen worden afgegeven in het belang van hen, die van het vangen een beroep maken, doch uitsluitend in het belang van eigen of gebruikers van gronden of water, en dan nog slechts, indien na onderzoek is vastgesteld, dat inderdaad de weerde schade of overlast het afgeven van ver gunning voldoende wettigt. Schiedamsche Paardenmarkt. Onze stad beleeft heden weder den (lenigen marktdag waarop zij mag bogen. Onder begunsti ging van goed weer wordt hier de jaarlijksche paardenmarkt gehouden. Reeds vroeg in den och tend deden hoefgetrappel, zweepgeklap en ge schreeuw hooren, dat dê paardenmarkt een aan vang nam, en omstreeks 9 ure was het beschei den pleintje hij het stadhuis, dat wij de Groote Markt noemen, door de veelkleurige telgangers, geheel bezet. Het beproeven der paarden, ce actie van kooi- pers en verkoopers, ook in de omliggende stra ten, en het druk verkeer op de Markt, meae om de uitstallingen van de zaken, die vooral voor de jeugd het genot van de Paardenmarkt uitmaken, gaf aan het geheel een ongewoon le vendig aanzien. Moge het marktlooze Schiedam althans deze ©enige traditioneel© jaarmarkt tot in de verste toekomst behouden' Er waren aan de lijn gevoerd 140 stuks paar den, t.w. 25 werkpaarden le soort, 35 idem 2e soort, 30 slachtpaarden, 50 hitten of ponny's. De pri.zen varieerden voor werkpaarden le soort van f250f400, voor werkpaarden 2e soort van f 100-f250, voor slachtpaarden van f60—f140 en voor hitten ot ponny's f30—f250. De handel was vrij levendig. Het vorige jaar bedroeg de aanvoer 124 stuks. Grondaankoop door Rotterdam. Gister heeft de Gemeenteraad van Rotterdam zonder duscussie en zonder hoofdelijke stemming het voorstel tot aankoop van grond in den polder Nieuw Mathenesse, op Schiedamsch grondgebied, ten bedrage van f346.000 goedgekeurd. De Raad had zich nl. uit te spreken over het voorstel-Hollander, luidende »De ondergeteekeude, van oordeel, dat alvorens een beslissing te nemen in zake regeling bij ver ordening van het sluitingsuur van winkels en magazijnen, de Raad behoort te worden ingelicht. lo. of de direct belanghebbenden deze wettelijke regeling gewenscht achten; 2o. betreffende de mogelijke gevolgen voor den kleinhandel, het verkeer, de scheepvaart en den handel in het algemeen van een zoodanige re geling. stelt voor een commissie te benoemen uit Raads- 'eden en personen uit de burgerij, die in opdracht zal hebben betreffende de genoemde punten ge gevens te verzamelen en deze in een rapport den Raad over te leggen." Ofschoon dit voorstel zoo duidelijk mogelijk was, aus de Raad zich daarover eenvoudig kon uit spreken, gaf het toch nog aanleiding tot een vrij gerekt debat, daar sommigen zich lieten verlok ken de kwestie eener vervroegde winkelsluiting zelf ter sprake te brengen. Enkelen verklaarden zich tegen de benoeming eener commissie, omdat zij een regeling dringend noodzakelijk achten en het voorstel de zaak weer op de lange baan zal schuiven. Het voorstel werd ten slotte met 25 tegen 17 stemmen aangenomen. Jubilee. Onder vele blijken van belangstelling herdacht gisteren de heer J. van Dusschoten, werkzaam aan de werf sGusto" alhier, den dag waarop hij voor 35 jaar bij de firma A. F. Smulders, toen te Utrecht, als draaier in dienst trad. De patroons toonde de langdurige trouwe diensten van den volijverigen man op prijs te stellen. Zij boden hem met waardeerende gelukwensching een gouden horloge en een geschenk in contanten, dat met innigen dank door den jubilaris werd aanvaard. Door het muziekkorps »Gusto" werd hem aan zijne woning Brouwersstraat 12 eene serenade gebracht. Oneerlijke concurrentie. De »R. K. Middenstander" schijft: Naar wij vernemen, is reeds in het begin de zer week het wetsontwerp van mr. Aalberse to bestrijding der oneerlijke concurrentie bij de Twee de Kamer mgediend. Keuringsdienst voor eet- en drinkwaren. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszitting werd op voorstel van B. en W. besloten, een tweetal keurmeesters aan te stellen voor de keuring van eet- en drinkwaren. Uitvoering-vogelwet 1912. Blijkens het bepaald in art. 7 van het Kon. be sluit van 18 November 1913 (Stbld. no. 412) raag van de vergunningen, die een commissaris der Koningin krachtens art. 19 der Vogelwet verleent, Zooveel het vangen van en in het veld buiten de openbare wegen en voetpaden vervoeren van vogels betreft, slechts worden gebruik gemaakt van 15 September tot ultimo Februari. Aangezien het vangen van beschermde vogels, waarvoor de evenbedoelde vergunning geldt, ook jn de overige maanden van het jaar een voordeelig bedrijf oplevert, hebben enkele beroeps vogel vangers I Heden-jochtena weird bij do politie aangifte gedaan van den diefstal van een rijwiel Op oen erf aan den Noordvestsingel. Nadat de aangifte had plaats gehad, bleek dat iemand voor den grap de fiets verborgen haa. Van een pand in de O verse hi esc h o straat is een zinken afvoerbuis ontvreemd. Mej. A. M. Gunneweghalhierslaagde gister bij het te Rotterdam gehouden examen nuttige handwerken. Hoogwater te S c h i e d a m Zaterdag 14 Maart 5.26 v.m. 5.37 n.m. UIT ROTTERDAM. In de zitting van den Rotterdamschen Gemeen teraad werden de Nieuwe Raadsleden van den Hoek-van-Holland de heeren A. D. Van Doorn en T. de Meester geinstalleerd. De voorzitter wees er in zijn welkomstwoord voornamelijk op, dat zij thans geroepen waren de belangen te beharti gen van het groote Rotterdam, niet speciaal van een deel der gemeente. Aan de orde was o.a. de kwestie der verplichte vervroegde winkelsluiting. Machtiging Procedure Reorgani satie Gemeentesecretarie Voorzie ning Schoolruimte, t Schijnt wel, dat de korte zittingen in onze vroedschap tot de verboden zaken gaan behooren. Dinsdag II. hadden wij weer een zitting, die met 9-tal agenda-punten toch nog tot kwart voor vijf heeft geduurd. Enkele onzer vroeden vonden bij de korte agenda nog alle gelegenheid hun beken de breedsprakigheid bot te vieren. De stroom van communale welsprekendheid vloeide lustig langs verschillende punten, die een oppervlakkig agenda beschouwer met weinig of geen discussie dacht gepasseerd. Allereerst bij het onderwerp procedure, bij de ingekomen stukken slechts even aangestipt, een zeer gewild onderwerp vooral voor heeren advo caten, die hierin gaarne de gemeente van dienst zijn. De aanleiding waseen slootkwestie. De landbouwer A. Kool, huurder van perceel ge meentegrond sectie 1336, blijkt een minder ge wenscht huurder te zijn. Hij weigerde de ver- eischte slootwerken uit te voeren. Daarom werd hem aangezegd, het betrokken perceel te ontrui men, waartoe hij echter beslist onwillig bleek. B. en W. meenden nu een procedure te moeten voeren om den onwilligen huurder te dwingen datgene te doen, waartoe hij goedschiks niet be reid is, en vroegen daartoe machtiging van den Gemeenteraad. Over die procedure, niet eens op de Raads- agenda aangekondigd, is rog een lange discussie gevoerd. Meerdere Raadsleden, gedachtig wellicht het bekende spreekwoord: Wie procedeert om een koe, legt er een op toe," zagen in die procedure maar weinig heil. Mr. Kavelaars be twijfelde zelfs of de gemeente het recht heeft onmiddellijke ontruiming te eischen op grond van art. 3 in verband met art. 1302 van het Burger lijk Wetboek. Wel kon zij vorderen ontbinding van het huurcontract. Vroede De Bruin, die vroeg of wel alle middelen tegen Kool (Hjj wist niet dat die zoo'n geweldig mensch was) waren uitgeput, stelde uitstel der behandeling voor en was daarin homogeen met den heer Houtman, die maar kalmpjes den huurtjjd wilde laten ver strijken. - De Voorzitter, die opmerkte, dat daar mee nog wel een jaar gemoeid was en een min nelijke schikking was beproefd, en de wethouder Goslinga, voorzitter van Grondbedrijf, die betoog de, dat de gemeente, met 't oog op hare vele huurders, voor haar prestige had te waken, pleit ten voor dadelijke behandeling. Na verwerping van het uitstel-voorstel De Bruin werd dan ook aan B. en W. de gevraagde machtiging verleend. In den loop der discussie is door den voorzitter waar op een Schiedamsch advocaat werd aange drongen, gezegd, dat men zich nu aan mr. Coert moest houden, wien de zaak reeds in handen was gegeven, omdat hij een specialiteit in polderzaken is. Ons komt 't, voor, dat toch ook de Schie- damsche advocaten nog wel iets van polderzaken zullen weten, bijv. mr. Van Velzen, die nog wel een enkel werkje over polderzaken heeft geschre ven, dat zeer gunstig beoordeeld is. - Hopen wij, dat deze Kool, die nog wel enkele dubbeltjes verpro- cedeeren kan, der gemeente, bij een eventueele procedure, geen kool zal stoven. De behandeling van het voorstel betreffende de gemeente-secretarie en de boden heeft mede tot uitvoerige discussie bljjkbaar overvloedige stof gegeven. De aanleiding tot dit voorstel was, dat de heer G. Montfoort, na ruim 50 jaar werkzaam te zijn geweest, den gemeentedienst gaat verlaten. Het College wilde nu, tegelyk met eene reorga nisatie van de afdeeling Financiën en Belastingen, tegelijk eene herziening van de tractementsver- ordening der ambtenaren ter secretarie en de boden tot stand brengen. Aan het vreemde geval dat de ontvanger zjjn hulp uit eigen zak moet betalen, zou daarbij een eind worden gemaakt, hem zou een hulp van gemeentewege, bezoldigd als adjunct-commies ter secretarie, worden toege voegd. Tevens zou dan de commissie van voor lichting voor de inkomstenbelasting niet opnieuw worden samengesteldhare werkzaamheden zou den aan een ambtenaar worden opgedragen. Over die laatste alinea vooral van het meer- voudig voorstel waren de vroede vaderen 't vol* strekt niet eens. Er waren er die van die com* missie geen hoogen dunk hadden. Een raeend® zelfs dat zij »heel veel werk heeft en niets uit richt." Anderen meenden daarentegen, dat zij volstrekt niet nutteloos werkzaam is, o.a. de wet houder van Financiën, die haar hulde en dank bracht voor hetgeen zij in het belang der gemeente had gedaan. Het hoofdbezwaar van den roo- den leider was, dat, door de voorlichting aan één ambtenaar toe te vertrouwen, een op en top bu- reaucratischen dienst wordt ingevoerd, wat te meer bezwaar geeft, waar de ambtenaren in den regel voor de arbeiders ongenaakbaar blijken. De Voorzitter betoogde, dat B. en W. meenden in den geest van den reeds voor lang uitgesproken wensch van den Raad te handelen, door den be lastingdienst aan één ambtenaar op te dragen, waarbij dan de voorlichtingscommissie zou ver vallen. Meerdere leden vonden dit blijkbaar nog zoo kwaad niet, wijl die ambtenaar zou zijn de heer A. Koper, die zich geheel in deD belas tingdienst heeft ingewerkt en steeds de voorlich tingscommissie van voorlichting moest dienen. De wethouder Van Westendorp bepleitte de wen- schelijkheid met deze regeling, zoo lang gewild, althans voor een jaar de proef te nemen, en zijn collega, de heer Goslinga, legde er den nadruk op, dat t toch B. en W. zijn, die in hoogste in stantie aanslaan. Na een vergeefsche poging van den heer Van der Schalk om de periodieke verhooging der secretaneambtenaren in de veror dening vast te leggen B. en W. wilden zich de vrijheid behouden de verordening naar omstan digheden aan te passen werd het geheele voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Ons komt 't voor, dat het daarin vervatte besluit omtrent den belastingdienst zeker als proef wel mag genomen worden. Wel heeft de bedoelde regeling hare schaduwzijde, waar eenzijdigheid en willekeur over het geheel niet zijn uitgesloten, als de voorlichting aan één persoon wordt toever trouwd. Maar waar toch ook de lichtkant zich vertoont, dat veel bijna openbaar spreken over particuliere zaken wordt vermeden, en B. en W., die in hoogste instantie aanslaan, toch nog wel een weinig uit eigen oogen zullen weten te zien, meenen wij, de proef mag genomen worden. De behandeling der laatste agendapunten, die ons vooral de omvangrijke schoolzorg der ge meente deden zien Hoe zou zij t maken als er geen bijzondere scholen waren gaf weinig stof tot discussie. Ook ons verwonderde 't intus- schen, dat er op de afgepaalde terreinen, waar de beide ziekenhuizen moeten verrijzen, nog geen leven is te zien. Zal dit wellicht met de naderende lente komen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegev en. De postdienst tusschen Rotterdam en Schiedam. Mynheer de Redacteur Onlangs werd in uw blad terecht gewezen op den slecht geregelden postdienst tusschen Rotterdam en Schiedam. Ook ik bemerk herhaaldelijk, dat er groote vertraging plaats heeft in de ontvangst mijner correspondente uit Rotterdam Heden-ochtend ontving ik met de le bestelling brieven uit Rotterdam, d e blijkens de poststempels om 6 7 uur gister-avond te Rotterdam gepost waren en tusschen 89 uur gister-avond hier waren aangekomen. Die brieven waren gister dus niet 'aatste postbestelling opgenomen. Mijn vraag is thans, Mijnheer de Redacteur, hoe lang die wantoestand ten postkantore te Schiedam nog moet voortduren tot groot nadeel van den winkelier en den handelaar. Vertrouwende, dat de autoriteiten in deze aan gelegenheid eindelijk een verbetering zullen bren gen, Hoogachtend. W. Typhus. Uit Zuid-Schalk wjjk meldt men ons Van de 4 personen van het gezin H. alhier, ljjden- de aan typhus, is één overleden. De lijders zyn per ziekenauto naar het St. Elisabeths gasthuis te Haarlem getransporteerd. Eenbekentenis. Men meldt uit Almelo Door G. J. Tymao, sedert eenige maanden in preventieve hechtenis, is gisteren bekend zich schuldig gemaak te hebben aan moord, diefstal en brandstichting op de weduwe Rakers te De nekamp op 28 December 1912. Deze zaak zal 8 April voor de rechtbank alhier behandeld worden. Ongelukken. Eén 2-jarig meisje viel te Haarlem van een stoel en trok in haar val een pan kokend water omver. Zij bekwam daardoor zulke hevige brandwonden, dat zij aan de gevol gen is overleden. Bloem bollen handel. Het jaarlijksch overzicht van den handel bolgewassen van allerlei aard is verschenen. Er blijkt uit, dat de uitvoer, die in 1912 reeds enorm was gestegen en het cijfer van 22.751.500 kilo had bereikt, in 1913 was geklommen tot 24.960.900 kilo, een vermeer dering van 9 7 pCt. Daarentegen was de invoer gedaald van 2.338300 tot 2.177.700 kilo. In deze getallen zijn niet begrepen de zendingen, die per postpakket zijn vervoerd, waarbij echter moet worden aangemerkt, dat meer dan vroeger AMKRITCA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2