Dagblad mor Schiedam en Omstreken, EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 41 f) f! j] De Vondeling'. 37ste Jaargang Zaterdag 14 Maart 1914 No. 10875 Op den Balkan. oTereeaiomstig op tie polis Yernielfle Yoorwaaries. 1000 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Be oproerige beweging1 is onderdrukt. Bureau: Boterstraat 50. Teief. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 4.50, per week 12 cent, per maand ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven lb ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor De verzekering levenslange geheele invaliditeit word! gewaarborgd door b\j verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene bij dood noo :e mo een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. hg verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Het Oostenrijksch incident. Het uNeue Wiener Tageblatt" publiceert het officieel exposé over het Oostenrijksch-Montene- Srijnsch grensincident. Tot het uitbreken van den 'natsten Balkan-oorlog was het dan Turkschen soldaten vergund gebruik te maken van de wegen, die over het Bosnisch grondgebied loopen en waar de Turksehe kazernes over de grenzen leidden. Heze gunst werd ook toegestaan aan Servië, toen dit het aangrenzende giondgebied veroverd had, echter onder de voorwaarde, dat geen Servische csilitaire post langs den weg geplaatst werd. Daar' Servië in de laatste periode van den oorlog een Poging had gedaan, die in strijd was met boven genoemde voorwaarde, protesteerde de Bosnische regeering daartegen, waarna de Servische com mandant van Metalka, de juistheid van het Oos- teurijksche standpunt erkennend, de Servische post terugtrok. Een afdeeling Oostenryksche greus- jagers vond den 7en Maart de post bezet door een vijftigtal Montenegrijnen, die, niettegenstaande het hun gedane verzoek, weigerden den post "te ontruimen. Na zich in gevechtslinie opgesteld te hebben, namen zij de naburige Oostenrijksche ka zernes onder vuur. Deze schoten terug en drongen de Montenegrijnen tot retireeren. Een Bosnische landmeter en een Montenegrijnsche commissie hebben het gebied nagemeten en vastgesteld, dat het beslist tot Bosnië behoort. De Montenegrijn sche commissie gaf als vertegenwoordigster der regeering haar leedwezen te kennen en verklaar den nadrukkelijk, dat de Oostenrijksche troepen 'n hun goed recht waren. Bovendien beloofden zij, dat het Oostenrijksche grondgebied in de toe komst geërbiedigd zal worden. In E p ir u s. Het nNeue Wiener Tageblatt" meldt, met be dekking tot de Epirotische kwestie, dat de gezan ten van Oostenrijk-Hongarije en Italië te Athene 'n overleg met den Duitsehen gezant dezer dagen aan de Grieksche regeering mondeling geruststel lende verklaringen aflegden, waarvan de minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamer mede- deeling deed. He Grieksche troepeD, die zich nog in Epirus bevinden, ontvingen order om de ontruiming van het Albaneesche grondgebied te hervatten. Zij maken zich gereed om het gebied van Primeti} Hel vino en Argyrocastro te verlaten. DUITSCHLAND. He sNorddeutsche Allgemeine Zeitung" publi ceert naar aanleiding van het artikel in de Pe- 52) »Toch geloof ik, dat het geheim de moeite Waard is, om het voor ons zei ven te bewaren, Want ik weet zeker, dat hier veel geld moet zijn herborgen, en als wij hen slechts konden over- Valien en vermoorden, nadat zij het geheim hadden v'erraden en zonder dat iemand er iets van wist, °hze beurzen vullen en ons van de documenten meester maken. Zij zijn maar een oude grijsaard ea een jongen. Nicholas kan dien jongen voor Zflne rekening nemen, en in dien tusschentijd £°U ik dien grijsaard wel naar de andere wereld hMpen. Mocht mijn schildknaap het hard te ver eren hebben, dan zou ik hem wel bijspringen, al. zou het een zeldzaam toeval zijn,'hem door "mjn dierbaren neef te zien verslagen. »Hola, wat is dat?' Een oogenblik ontbrandde zijn licht ontvlambaar Senaoed in opgewondenheid, niet geheel en al Vaa vrees vrij, toen hij zijn weinig verlich tende lantaarn omkeerde, en een flauwe licht straal op den ingang liet vallen, welke Gttthbert onwetend had opengelaten, daar het ^t, door de vochtige lucht met roest bedekt, tersburgsche sBörsencourier" het volgende Wij J achten het volmaakt overbodig op den zeer zeker gerechtvaardigden lof over bet Russische leger critiek uit te oefenen, kunnen daaruit echter geenerlei reden ongerustheid afleiden. Veeleer kunnen wij verwachten, dat dergelijke artikelen gesteld op een toon, waaruit de militaire over macht blijkt, de goede betrekkingen tusschen beide regeeringen evenmin kunDen verstoren als een ongegronde alarmkreet, kort geleden aange heven in een Petersburgsche correspondentie van een Duitsch blad. Daardoor kan de boven allen twijfel verheven eerlijkheid der officieele betrek kingen niet gecompromitteerd wordëfi. De sTemps" zegt, betreflende het antwoord van Rusland op de pangermanistische aanvallen, dat men te Berlijn en elders zich uitspreke. Noch Frankrijk, noch Rusland zullen er van afzien hun positie onder de mogendheden op te houden. Intimidatie en sabelgekletter zullen noch Rusland, noch Frankrijk de minste vrees aanjagen. De sKölnische Zeitung" schrijft De offleieuse verzekering der regeering in de sNorddeutsche Allgemeine Zeitung", dat de amb telijke betrekkingen tusschen Duitschland en Rus land goed zijn, stemt stellig tot voldoening, al bevestigt zij dan ook alleen iets wat ieder weet en niemand in twijfel heeft getrokken. Onze St. Petersburgsche correspondent heeft geen alarmkreet geslaakthij heeft slechts dingen meegedeeld, die bekend waren aan ieder die met de noodige aandacht den gang van zaken in Rus land heeft gevolgd. Dat zijn beschouwing niet onjuist was, blijkt het best uit de bevestiging daarvan in het artikel van de Beurscourant. Met dergelijke algemeene opmerkingen, als thans de sNorddeutsche" ten beste geeft, krijgt men feiten niet uit de wereld, en zoolang niet zakelijk wordt aangetoond, dat onze correspondent on juistheden heeft geschreven houden wij vol, dat zijn beschouwingen volkomen juist zijn. BELGIë. Er zal zich te Brussel een commissie vormen, ten einde een inschrijving te openen, welker op brengst bestemd is, om een gecfenlcteekim voor Leopold II op te richten. Koning Albert heeft de commissie reeds 100.000 francs' voot dit doel ter hand gesteld. FRANKRIJK. De Senaat beraadslaagde gisteren over de wet op de inkomstenbelasting. De rapporteur der be grotingscommissie zegt, dat de commissie niet vijandig gezind is tegenover een belasting der be zitters van staatsfondsen, maar wel tegenover een belasting der staatsrente zelve. Caillaux verklaart, dat alle categorieën van inkomens belast moeten worden, en dat hij zijn meening hardnekkig zal verdedigen voor de twee Kamers. De eerste drie paragrafen van artikel 31, waarin de waardepapieren worden opgenoemd, welke onder de belasting vallen, werden aange nomen. Het amendement, waarin ook de rente zijn werking had geweigerd. Hij ijlt de dertig treden af naar beneden. Hij daalt verder af tot voor de ijzeren deur, na eerst de deur achter zich dicht gedaan te hebben. sik zal het geheim altijd bezitten, zelfs Nicholas zal niets meer weten, dan ik hem belief te zeggen. Men'kan het zich zeiven 'tbest toevertrouwen". Plotseling staarde hij in het rond, en een vrees achtige huivering deed het koude zweet op zijn voorhoofd parelen. Wat dat een geluid van een verwijderd gelach, dat met zijn woorden spotte Een duivelsche lach misschien sHahier is de veer. Geen geheimen meer de deur gaat open, ik zal haar tot den muur open werpenja, dat is goed, zij blijft rustig staart". Hij daalt naar beneden' en is voor goed aan het menschelijk oog onttrokken. De deur. die hij waande dat goed geopend bleef, komt langzaam in beweging, vermeerdert hare beweging en sluit zich met een geweldigen slag achter hem. Bom In dien vreeselijken klank weerklinkt het vreeselijk vonnis van iemand die ziel en li chaam verloor. De tijd van vermaningen is voor bij, de vervulling gaat in. Andermaal ruischt dat akelig diep gelach door de ruimte. Ach, wie zal den doodsangst beschrijven, die na een paar dagen van honger en duisternis zal volgen, de pijn van van honger en dorst, van waanzin, woede verbijstering, die hem in dit ijs koude graf wachten. coupons worden belast, werd met 146 tegen 126 stemmen verworpen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Kamer verdedigde de minister de ver meerdering van het recruten-contingent. Niemand aldus de minister is er van overtuigd, dat men op een langdurigen vrede kan rekenen, maar onverwachte complicaties aan de Balkangrenzen moeten als buitengesloten beschouwd worden. Wij wenschen den vrede, maar zijn tevens gereed om eiken afval af te slaan. ITALIë. De Koning heeft gister met verscheidene afge vaardigden over de ministerieele crisis besprekin gen gehouden. In een offleieuse nota wordt gezegd, dat^ aan Sonnino opgedragen is een Ministerie te vormen, doch dat deze met het oog op den huidigen par lementairen toestand meent, de opdracht niet te kunnen aanvaarden. TURKIJë. Uit Coinstantinopel wordt gemeld: Bis Russi sche consulaire rapporten schilderen den toe stand in het Sandjak Bayazid in Klein-Azië, ten gevolge van een oproerige beweging onder de Keerden als onrustbarend af. Le vali van Bitlis meldt, dat de in het dorp Kazahizam bijeenge komen Koerden Sheik Mollasalim, die onder ge leide naar de hoofdstad werd gebracht, met gfe- wcld bevrijdden. Toen de autoriteiten te Bitlis vernamen, dat de Koerden van plan waren tegen de regeering in opstand te komen en een aan val op Bitlis te ondernemen, verdreven zij. de h ijeen gekomen Koerden. MEXICO. Te New-York is van den consul der Vereenigde Staten te Nogalis bericht ontvangen, dat generaal Carranza, de chef der Mexicaansche rebellen, plechtig beloofd heeft, dat voortaan het leven en de eigendommen van Amerikanen en andere vreemdelingen beschermd zullen worden. Optimisten zien hierin een bewijs, dat Carranza besloten is, om aan de al te groote macht van generaal Villa een einde te maken. Dat dit laat ste werkelijk noodzakelijk is, blijkt wel uit het feit, dat generaal Villa geheel op eigen hand be gonnen is met de verdeeling van staatsgrond, waartoe ook de verbeurd verklaarde terreinen behooren, onder de soldaten, die aan de tegen woordige revolutie deelnemen, en invalide vete ranen uit den opstand van Madero en de weduwen en weezen van de soldaten, die tijdens derevolu ties gesneuveld zijn. Naar schatting zal elke soldaat 62 acres ontvangen. Gemeld wordt, dat naar uit het onderzoek der door generaal Carranza ingestelde commissie ge bleken is, majoor Udolfo Tierro Benton gedood zou hebben. Reizigers uit Chihuahua verspreid den het onbevestigde gerucht, dat Tierro gearres teerd werd onder beschuldiging van twee Mexi- Den volgenden dag rees de zon, door een heer lijken stralenkrans omgeven, uit haar kimmen. Sir Walter en zijn aangenomen zoon sliepen zoo vast, dat de oude Hodge twee of driemaal moest kloppen, voordat hij antwoord kreeg. »Zie, Cuthbert, zeide sir Walter, »de zon ver drijft met haar helder licht de nachtelijke duis ternis, als een voorbode van betere dagen, die ons wachten. Kleed u spoedig. Beveel u in Gods goedheid aan, en laten wij ons haasten, want of schoon wij van sir John niets hebben vernomen, nu onze taak is volbracht, kan het veilig zijn, de zee tusschen hem en ons als grens te hebben. Hunne bedden stonden in hetzelfde vertrekje, en beiden hadden zonder een oogenblik wakens, den nacht doorgebracht. Na volbrachten arbeid was een benijdenswaardige rust hun deel. Na hun dankgebed ten hemel te hebben ge zonden gingen zij naar beneden, waar zij aan een welvoorziene tafel voor een heerlijk vuur hun ontbijt gebruikten, en ofschoon de hooge waardig heid van sir Walter den ouden pachter deed aarzelen, om met een ridder en prior in één persoon herschapen aan te zitten, zorgde sir Walter dat Hodge spoedig op zijn gemak was, en voor het laatst in hun leven gebruikte het waardig viertal gezamenlijk het avondmaal. Cuthbert gevoelde zich zoo aangedaan, dat hij geen woord kon uiten. Geheel zijn wezen werd verteerd door de gevoelens van achting en liefde voor zijn pleegouders. Wellicht zon hij hen nu voor goed verlaten, want hij had geen reden, om caansche spoorwegbeambten vermoord te hebben. Thierro was in dienst van Villa tijdens de exe cutie van Benton. Ook zou de commissie van Carranza vastgesteld hebben, dat kolonel Vidal Avila, commandant van het garnizoen te Juarez, den Duitscher Bauch als spion liet terechtstellen. Het Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin zal in de tweede helft van deze maand 'n on-officieel bezoek brengen aan de hoofdstad. Het »Hbld" verneemt, dat dit bezoek zal plaats hebben van 21 tot 25 Maart a.s. De Goede Week. Naar de sResb." verneemt, heeft de directie van een tooneelgezelschap te 's-Gravenhage namens den Burgemeester bericht ontvangen, dat haar verzoek, om eenige avonden in de stille week te mogen spelen, is afgewezen. Hieruit valt af te leiden, dat de Burgemeester geen wijziging wenscht te brengen in den be- staanden toestand aldaar. Een controleur gewond. De correspondent te Batavia van het »Hbl." seint, dat de controleur van de onderafdeehng Amoentai (Z. O. Borneo), M. Hamerster, bij de arrestatie van een berucht sujet met drie revol verschoten werd gewond. Twee dier schoten trof fen hem in den onderbuik, een in den arm. De toestand van den gewonde is ernstig, maar niet hopeloos. De Zaak-Dillon. Met betrekking tot de ae zaak van den in Nederlandscb-lndië tot gevangenisstraf veroordeel den Franschman Dillon Corneck wordt medege" deeld, dat een aandrang bij de Nederlanscrte Re geering, om aan Dillon gratie te verleenen, reeds daarom geen gevolg zou kunnen hebben, omdat alleen de Gouverneur-Generaal van Ned.-indië het recht van gratie kan uitoefenen over in lrufiö veroordeelde personen. En om van dat recht gebruik te maken, moet het vonnis eerst in kracht van gewijsde zijn ge gaan. 't Wordt betwijfeld of dit wel reeds het geval is. R. K. Tuberculeuze Kinderen. Door den weleerw. heer Arn. buys, vicaris der H. Land-Stichting en rector der R. K. Herstel lingsoorden sDekkerswald" te Groesbeek, bij Nijme gen, wordt een schrijven gepubliceerd, waarin Z.Eerw. wijst op het gevaar dat de neutrale stich tingen voor R. K. tuberculeuze kinderen opleveren. Na te hebben uiteengezet, dat die neutrale stichtingen niet aan het zieke R. K. kind kunnen geven, wat 't allermeest behoeft, vervolgt de ge achte rector »En het zieke kind van Nederland is dat niet het tuberculeuze kind »Dat zegt ons, Roomschen, genoeg." te hopen, dat hij ooit in Engeland zou terug- keeren, tenzij bij regeering en staatslieden een geheele omkeer plaats greep. In dien tusschentijd zouden de dagen dezer twee oudjes geteld zijn. Voor de laatste maal namen zij afscheid. De eenvoudige maar deugdzame pachter leidde de paarden voor een achterdeur. De weinige zaken, die zij met zich voerden, werden in het zadel ge pakt. De twee reizigers namen een treilend en hartelijk afscheid, keerden den rug naar Glaston bury en sloegen den weg in naar Lyme Regis. Zij reden langzaam voorwaarts en genoten met volle teugen van de versche frissche lucht. Dik wijls bleven zij op eene of andere verhevenheid een paar oogenblikken staan en zagen met een zee van dooreen dwarrelende gevoelens en her inneringen over de vlakte van Avalon naar den trotschen Tor. Het was de grenspaal van hun ge boorteland, maar ook de plaats waar het afschu welijkste onrecht was gepleegd op hem, wien zij beiden toch zoo teer hadden bemind. Laat in den avond kregen zij op verren afstand de zee in het gezicht, en kort na het vallen der duisternis bereikten zij Lyme Regis, waar zij in de herberg vertoefden. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1