Verspreide berichten. Stads- eii Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Bmueiilaud. Gemengd Nieuws. v^gde. Hij kwam met 12 man in een dorpje in de buurt van Chihuahua aan en wierf daar vol- gelingen aan, om, naar hij zei de, den oood van den president te wreken. Men lachte om hem, omdat Huerta er wel voor zorgde, üat Maclero's aanhangers overal opgeruimd of afgezet wer den. Men lachte ten onrechte. Villa verwierf steeds meer aanhangers, daar het stelen, roe ven en moorden onder zijn aanvoering' al zeer vlot van stapel liep. Langzamerhand nam oeze bende politieke allures aan. De rebellen noen men zich eerst Maderistas, aaarap' Carranzistas, later ook wel Constvtutionalistas en nu hoort men vaak de benaming Villistas. Villa is een von Münchhausen in het verha len zijner roemrijke overwinningen. In waar heid verschoten zijn troepen wel auizenuen patronen, maai' de ambulance kreeg zelden of nooit iets te doen, en als de regeeri ngstroepen het tegen hem afleggen, dan kan men er ge nist op zweren, dat verraad, omkooperij en vlucht daaraan vooraf zijn gegaan. Zijn „stra tegische kennis" is niets anders dan cic glren- zenlooze corruptie onder zijn tegenstanders. Durango, Torreon en Chihuahua vielen zonder slag of stoot in zijn handen. Weliswaar werd hij voior laatstgenoemde stad eenmaal terugge slagen, maar toen hij voor de tweede maal te- rugkeerde, vond hij die stad van troepen totaal leeg generaal Mercado was lafhartig ge vlucht. Villa is verbazend sterk in holle phrase oio- gie en termen als „geliefd vaderland", „dicta tuur der onwettige negeering", „rechtvaardig heid en eendracht" leggen hem in den toond hestorven. Wat hem niet belet heeft, een paar millioenen pesetas gestolen geld in Canada in veiligheid te brengen, in geval de zaak voor hem geheel en al mocht misloopen. Twee roe de eigenschappen heeft Villa: zijn trouw aan Madero en zijn sftrenge matigheid. Drankzucht onder zijn mannen straft hij onverbiddelijk met clen dood. Plunderen mogen zij echter in „ver overde" steden zooveel als zij willen, wel te verstaan, nadat hij zelf het kostbaarste heeft weggehaald. Ook wordt er zeer veel „gerequi- reerd" tegen betaling van bons of totaal waar deloos papieren geld. Nu ligt Villa sedert twee weken met 1500 man in het ellendige, half verwoeste Juarez (het feuilleton aateert van medio Februari) en wacht, naar het heet op een wapen- en muni tiezending uit Amerika om naar Torreon op t.e kunnen rukken. Maar de ware reden, die Villa in Juarez terughoudt, is zijn vrees, dat de tal rijke Huertisten, die zich in El Paso ophouden, een overval beramen. Mocht de stad hem ont rukt worden, dan verliest hij daarmee oen voornaam steunpunt en moet hij Chihuahua verlaten. En daar is kans op, want ten eerste is er een andere, hetere geest in het federale léger ge- varen, dat steeds in aantal manschappen toe neemt, en El Pasoi blijkt het middelpunt te zijn geworden van een duidelijk merkbare te- genrevolutie." De schrijver schildert Villa, uien hij in zijn hoofdkwartier bezocht, als een brutaal opsnij dend heerschap af. „De rebellen-generaal is een groote, gespierde kerel, wien bet elegant getailleerde colbertcostuum al zeer zonderling staat. In zijn bruut gjezicht staan kleine, zwar te, stekende oogen. Hij speelt den beminne lijke, maar het lachen gaat hem' heel ongeluk- big af en lijkt meer opi een grijns, waarbij zijin afschuwelijke tanden, groot en geel, bloot ko- men." De Djambi-concessies. Naar het »Dbl." verneemt, heeft de directeur- generaal van de Kon. Petroleum-Mij., de heer Deterding, een langdurige conferentie gehad met den Minister van Koloniën, hetgeen men in ver band brengt met de te verwachten uitgifte der Djambi-concessies. Vermoedelijk zullen wel de directies der verschil lende maatschappijen, die naar die concessies ingeschreven hebben, successievelijk gehoord worden. Nod. R. K. Volkshond. De eerstvolgende algemeene vergadering van dentralen raad van den Ned. R. K. Volksbond zal in de eerste helft van September te Delft ge. houden worden. Als punten van behandeling zullen door het centraal bestuur op de agenda worden geplaatst de Landarbeiderswet en de Pensioenwet-Treub. («Centrum.") Vervroegde winkelsluiting. Door de Utrechtsche Handelsvereeniging is een enqête gehouden onder de winkeliers, omtrent wettelijk verplichte winkelsluiting. Het bestuur ontving 2032 antwoorden van winkeliers, t. w. 1241 van voor- en 791 van tegenstanders. In de binnenstad verklaarden 508 winkeliers zich vóór en 395 er tegenin de buitenwijken 643 vóór en 396 er tegen gebieden3e. de staatsinmenging in de particu liere en gemeentelijke ondernemingen. Verder wordt nog de aandacht gevestigd op enkele bezwaren, die reeds uitvoerig in het adres der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten behandeld worden. Ned. Gist- en Spiritus-fabriek. Naar het Haagsche Correspondentiebureau mee deelt, zullen de directie en commissarissen der Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek, te Delft, aan de algemeene vergadering van aandeelhou ders voorstellen, het dividend over 1913 te bepa len op t>3 I.V. j' 21) pet. Het uit te brengen jaarverslag zal o. a. de meededeeling bevatten, dat de zeer gunstige financieele resultaten, in 1913 vei kregen, mede voorspruiten uit een buitenge wone bate, als gevolg van in België plaats gehad hebbende accijnsverhooging op gedistilleerd. De aandacht wordt tevens gevestigd op het feit, dat de uitkeering over 1913 nog geschiedt over een gestort kapitaal van f2.795.000, dat inmiddels werd verhoogd door de uitgifte van 1405 aandeelen a 1000 tot f4 200.000. Rijksmiddelen. In de korte maand Februari heeft de opbrengst der Rijksmiddelen haar vooruitgaande beweging voortgezet. Met uitzondering van de loodsgelden, die, ten gevolge van de vorst en de teruggehouden Scheepvaart, iets achterbleven en de directe be- 'astingen, bij wier afbetaling men dit jaar min der haast maakte, hebben alle overige middelen van beteekenis meer opdracht dan in het vorige jaar en in twee maanden is reeds een voorsprong op 1913 behaald van ruim 1.2millioen. Ofschoon het successierecht alleen hiertoe voor de grootste helft heeft bijgedragen, mag toch de algemeene toestand als bevredigend worden beschouwd. Miss Sylvia Pankhurst, die te Londen non 8sten dezer in een omnibus werd gearresteerd op weg naar een suff'ragettenmeeting, is eergjsternarnid- dag weer in vrijheid giesteld. Uit St. Petersburg meldt men aan de «Köln. Ztg." In een Zaterdag onder presidium van den voor zitter van de Russische Staatsbank gehouden ver gadering van bankdirecteuren is besloten het Bankensyndicaat »Beurs-Roode-Kruis" weer in werking te stellen. (Deze vereeniging is, zooals bekend, in 1913 defiitief opgericht, nadat zij reeds van November 1912 had bestaan. Zij stelt tot doel in geval van noodzakelijkheid in te grijpen en steun aankoopen te doen. Het kaptiaal, waarover het synd.caat beschikt, bedraagt 30 millioen, waarin sommige banken voor bedragen van s/4 tot 1£ millioen roebel hebben bijgedragen. Volgens de «Giornale rt'Italia" heeft markies di San Giuliano er in toegestemd de portefeuille vau Buitenlandsche Zaken in het kabinet-Salan cha te behouden. Uit Florence wordt aan de «Tribuna" ge meld, dat het gerechtshof professor Amaifi opge dragen heeft een onderzoeknaar den geestestoestand van Perruggia. den dief van deJoconde, in te stellen. Dientengevolge is het proces verdaagd. De havenstad La Criba, aan de Noordkust van de republiek Honduras, is totaal door brand vernield, De depots van handelswaren zijn ook ver woest. De schade, die zeer aanzienlijk is, treft in hoofdzaak Amerikaansche, Italiaansche en Fransche huizen. Hollandsche Bank voor Zuid-Afrika. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen is door een combinatie be staande uit de Rotterdamsche Bankvereeniging, te Amsterdam, Bracht Co. te 's-Gravenhage, R Mees Sc Zonen, te Rotterdam, Scheurleer Zonen te 's-Gravenhage, den heer F. Schmidt, gedelegeerd Commissaris der Holland-La Plata Hypotheekbank, te Amsterdam en den heer J. Wilmink, directeur van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd, te Amsterdam besloten tot de oprichting der «Hollandsche Bank voor Zuid-Afri- ka Banco Hollandès de la Amerika del Sud. De vennootschap is gevestigd te Amsterdam en opent een succursale te Buenos-Aires. De Raad van Bestuur kan verdere succursalen, zoo in de Zuid-Amenkaansche Staten als elders, vestigen. Het doei dei venootschap is het uitoefenen van het bankiers bedrijf, meer in het bijzonder in de Zuid-Amerikaansche Staten en ter bevordering van het handels-, geld- en wisselverkeer tusschen die Staten en Nederland. Het maatsch. kapitaal bedraagt f 10.000.000.— Voorloopig zal f4.000.000.— worden uitgegeven, die door de oprichters overgenomen zijn. Het bestuur der Vennootschap is opgedragen aan den Raad van Bestuur, die zich daarbij kan laten bijstaan door één of meerdere administra teurs, directeuren, van succursalen en plaatse lijke Raden van toezicht. üe Raad van Bestuur is samengesteld uit de heeren Mr. C. J. den Tex Bondt, voorzitter; J. Wil mink, plaatsvervangend voorzitter F. Schmidt en mr. J. P. van Tienhoven, gedelegeerden Victor Bracht, Julius C. Bunge, G. H. Hintzen, A. G. Kröller, W. M. Scneurleer en W. Westerman. Tot directeur der Succursale-Aires is de heer 1'. E. Muller benoemd. Het Hildebrand-inonuinent te Haarlem Het heeft H. M. de Koningin behaagd het Hildebrand-Comité een bijdrage van f50 te ver- leenen voor het te stichten gedenkteeken. als blijk van haar instemming met de bedoelingen van het Comité. Ook van Z. K. H. den Prins der Nederlanden mocht het Comité f25 voor het Monument ont vangen. De heer J. B. van Loghera, de penningmeester van het Comité, deelt ons voorts mede, dat hij uit alle oorden van ons land bijdragen heeft ont vangen, die, al zijn ze met alle even belangrijk, toch van groote sympathie met het doel getuigen' Uit Friesland komen allerlei blijken van in stemming: de daar gehouden lezingen over Beets hebben goede vruchten gedragen. Ook in Vlaanderen is men mobiel, üe hoogere burgerscholieren wenschen bij te dragen en Mechelen gaf reeds het voorbeeld, Groote en kleine bijdragen komen in, de kleine dikwijls vergezeld van waardeerende woorden of uitingen van persoonlijke herinneringen. Een oud man netje had het «Diaconiemannetje" gelezen, dat zijn historie vertelt en schonk 25 cents. En zoo zouden er meer staaljes zijn mede te deelen, die spreken van medeleven met het denkbeeld. wonden had bekomen, op advies van een genees heer per rij wiel-brancard naar het Ziekenhuis gebracht. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag Maart 7.39 v.m. 8.04 n.m. Weerbericht. 1 elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776 9 te Horta. Laagste barometerstand 739.6 te Hernosand. Verwachting tot den volgenden dag- toene mende tot stormachtigen, later tijdelijk afnemende westelijke tot noordwestelijken wind, meest zwaar bewolkt, aanvankelijk buiig, kouder. Jubilee. Vrijdag 20 dezer is er weder een jubilaris ter drukkeijj van de firma Gebr. van Noortwijk. De heer J. Scheffer, thans bij de afd. zet ma- machine werkzaam, zal zijn 25-jarig jubilee vieren- Koninklyk bedoek aan Rotterdam. De Konmgin is voornemens, Dinsdag het voor genomen bezoek aan Rotterdam te brengen. Directeuren van electriciteitsbedryven. Een negentiental directeuren van electrieiteits- beilryven in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Zij geven in dat adres le kennen, dat zij in October 1913 hebben opge richt de «Vereeniging van directeuren van elec- triciteitsbedrijven in Nederland", voor welke ver eeniging de Koninklijke goedkeuring op de statuten is aangevraagd, doch die nog niet verkregen werd. Uit dien hoofde wenden de directeuren zich tot de Kamer met een aantal mededeelingen en op merkingen, betrekking hebbende op het wetsont werp No. 275, bevattende een regeling in zake electriciteitsvoorziening. Zij stellen voorop, dat volmondig erkend dient te worden, dat een der gelijke regeling onder de tegenwoordige tijdsom standigheden nuttig en noodig genoemd kan worden. Immers van een systematische wettelijke regeling der electriciteitsvoorziening over het geheele land mag verwacht worden, dat zij door het recht van weg voor electrische geleidingen te regelen, het leggen van electrische geleidingen over particuliere gronden, langs of over openbare wegen en door wateren vergemakkelijken zal. Het adres behandelt voorts uitvoerig de drie hoofdpunten in het wetsontwerp, t.w.le. het recht van weg2e. de afbakening der concessie- D e dames J. A. H. K o p e r e n J. E. E. Norenburg slaagden te Rotterdam bij het aldaar gehouden examen nuttige handwerken. Zaterdag-avond omstreeks 10 uur reed dr. de Leeuw met zijn fiets van den Rot terdamschen dijk de Broersvest op. Op den hoek bij het oude Volksbadhuis, tegenover het tram huisje der Electrische tram, wilde juist de onge veer 50 jarige Ida Pols, wonende Kortlandstraat n°. 12, een parapluie voor haar houdende, het rijwielpad oversteken. De dokter, die de vrouw wegens de duisternis het electrisch licht bij het tramhuisje was uit niet opmerkte, kwam met haar in aannjding, met het gevolg, dat beiden tegen de straat werden geslingerd. De dokter bleek geen kwetsuren te hebben bekomen, doch de vrouw werd in half-bewusteloozen toe stand naar het tramhuisje gedragen, waar de dokter zelf haar de eerste hulp verleende. Per rijtuig werd vrouw Pols naar haar woning in de Kortlandstraat gebracht, waar zjj zich verder onder geneeskundige hulp moest stellen. Ooggetuigen verklaarden, dat de dokter geener lei schuld aan het ongeval had. In verband met dit ongeval mag de vraag wel weer eens herhaald worden of de verlichting van het plein rondom het tramhuisje en de Broers- vest niet door het Gemeentebestuur verbeterd kan worden. Het kan daar soms zeer donker zijn. De lantaarns staan te ver van elkaar en boven dien zijn er veel te weinig. Een druk verkeerspunt als daar, tevens een entrée der stad, eischt een uitstekende verlichting. Zaterdag-nacht zijn hier aan de Noordvest twee personen aangehouden in het be- zit van een vischzegen en eenige vischjes. Zij beweerden zonder akte te hebben gevischt. Later kwamen zij echter met een akte voor den dag, die echter bleek aan een ander toe te behooren. G ister-avond is dooreenige wande- aars, die zich juist ter plaatse bevonden, uit de Noordvestgracht op het droge gebracht zekere de G., die vermoedelijk tengevolge van misbruik van sterken drank is te water geraakt. Heden-middag omstreeks 12 ure is een kind van den arbeider Lans, wonende Nieuw- sticht alhier, dat in de ouderlijke woning brand- llet Meisjespatronaat. Vooi de leerlingen van het Meisjespatronaat is de vorige week - Woensdag-, Donderdag- en Vrijdag-avond 7| ure in de O. L. Vrouw Visi- tatiekerk aan de Nieuwe Haven een geesteli ke oefening gehouden, die Zondag-ochtend onde/de H. Mis ten half acht in genoemde kerk met eene algemeene H. Communie der leerlingen besloten werd. Zoowel onder de oefeningen door den wel- eerw. heer Warnink, kapelaan der Frankelands- kerk geleid, waarbij door de meisjes het Lof werd gezongen, als bij het naderen tot de H. Tafel des Heeren, gaven de leerlingen blijk van eene stich tende godsvrucht, die den belangstellenden geloo- vigen weldadig aandeed. In al onze kerken werd gisteren voor het meisjespatronaat, waarvoor nog geene giften waren gevraagd, eene collecte gehouden. Het meisjespatronaat, gedeeltelijk ontwikkeld uit de herhalingsschool bij de eerw. Zusters, is in twee afdeelingen verdeeld. De eerste afdeeling heeft hare lessen alle avonden van 6 8 uur, behalve Zaterdag en Zondag, in een der lokalen van de Zustersschool aan de Korte Haven de tweede afdeeling ontvangt hare lessen, gedeeltelijk in de Zustersschool aan de Korte Haven en ge deeltelijk in het Weeshuis, alle avonden van 7£—9 ure behalve Maandag, Zaterdag en Zondag. De lessen, onder leiderseer eerw. Zusters, worden, wat de tweede afdeeling betreft, door onder wijze- ressen gegeven. Zij omvatten in hoofdzaak gods dienstleer en huishoudkunde, waarbij andere nuttige kundigheden met zijn uitgesloten. Het patronaat, onder leiding van de drie zeer- eerw. heeren pastoors dezer stad, waarbij de wel- eerw. heer Warmnk met de waarnemende leiding Js belast, mag, onder de volijverige toewijding der eerw. Zusters, gesteund ook door een toewijdend damescomité, geacht worden in een ware behoefte te voorzien. Voor zoo menig meisje opent 't de gelegenheid in de gevaarvolle jaren der wassende jeugd, zich door degelijk godsdienstig onderricht te hoeden voor de gevaren der wereld. Buitendien stelt 't haar in staat door degelijk herhatings- en huishoudonderwijs zich tot goede verstandige huisvrouwen te vormen. Moge 't bij voortreffelijke leiding, en krachtdadige steun van Schiedams Katholieken, tot heil der vele betrokkenen groeien en bloeien Naar men verneemt, zullen de Wijdingen van het H. Subdiaconaat en het H. Priesterschap in het ïsdom Roermond op het gewone tijdstip n.l. 28 dezer door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht plaats hebben'. Schending van het postgeheim. «Onze Banier," orgaan van den Chr. Bond van Gem Werklieden, vertelt hoe de inhoud van een bnet, door den secretaris der afd. Charlois gericht aan dien van de afd. Rotterdam, werd opgeno men in het orgaan van den modernen (socialis- uschen) Ned. Vakbond van gemeentewerklieden. Tusschen verzending en .bezorging in moet de brief dus geopend en afschrift aan anderen ver- strekt zijn. Het blad vermoedt dat dit geschied is dooreen overijverigen postambtenaar te meer, omdat een post-beambte een dag na de bestelling van den brief kwam vragen om de enveloppe terug te mogen hebben. Toen hem gezegd werd, dat dit alleen op schriftelijk verzoek van den postdirecteur zou geschieden, is de man niet weer teruggekomen Uit het artikel blijft dat de Justitie in de zaak gemoeid is. Justitioneele huiszoekingen. Za terdagmiddag hebben te Amsterdam de rechter commissaris mr. F. J. Verscheure, de substituut- officier van Justitie mr. W. L. Luyken Glashorst, vergezeld vaa den rechter-commissaris bij de rechtbank te Alkmaar, eenige andere justitioneele ambtenaren, den politie inspecteur van het bureau Muiderpoort, den heer D. Dijkstra en enkele re chercheurs een huiszoeking gedaan bij de ouders van B. M. Aubers huisvrouw van W. C. Fiege, in de Üomcselaerstraat 15, huis. Zooals bekend,' zijn deze week juffrouw Fiege uit Tiel, J. Berg' en J. Oostindiën, kooplieden te Amsterdam, door het Hof te Arnhem tot respectievelijk drie, drie en twee jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens chantage. De betrokkenen zijn naar België uit geweken, dat voor bedoeld misdrijf niet uitlevert. Thans zijn echter andere bezwaren, speciaal tegen juffrouw Fiege gezezen. Zij zou, in het arrondissement Alkmaar met zekere mejuffrouw Van Rossem oplichting ten nadeele van een boer hebben gepleegd. De justitie te Alkmaar heelt het daarom nood zakelijk geacht een huiszoeking te doen houden ten huize van de ouders van juffrouw Fiege, waar juffrouw Van Rossem ook over den vloer is ge komen, door de dochter des huizes meegebracht. De justitie heeft bij deze huiszoeking twee koffers, aan juffrouw Van Rossem toebehoorende, m beslag genomen, alsmede een brief, door juf frouw Fiege aan haar moeder gericht en waarin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2