Dagblad mor Schiedam Omstreken. f find f Rnrr Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaarsaua. Woensdag 18 Maart 1914, No. 10878 Op den Balkan. «I OTereentonistig op de polis Femelde Foorwaardea. tvJQ Officieele berichten. le. een klerk 2e klasse 2e. een klt*rk le klasse 3e. een ambtenaar 4e. een 2e bevolkingscontroleur een Onderwijzeres tiuiteulaudsch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bil levenslange geheele invaliditeit De verzekering: wordi ttewaarborard door de verlies van een hand, voet of oog KoOandsche Algemeene bjj verlies bij dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I UU een duim; B UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Ter Secretarie der gemeente Schiedam worden gevraagd (machine schrijver), °P een tractement van f250.— a f500.te be palen naar bekwaamheid. (afd. Fiuanciën), (tevens machineschrijver), °P een aanvangstractemenc van f 550. maximum f800.—. ten kantore van den Gemeente Ontvanger op een aanvangstractement van t 850.— maximum f 1200.- Zij die met de werkzaamheden op het kantoor van den Gemeente-Ontvanger op de hoogte zijn genieten de voorkeur. °P een aanvangstractement van f500. De tractementen worden binnen de grenzen der minima en maxima door Burgemeester en ethouders geregeld. Verhooging der tractementen bovengenoemd voor de ambtenaren bedoeld sub le, 2e en 3e: met f 50.— voor diploma Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen eet flOO.— bij bezit van dat diploma bene vens akte M. O. boekhouden met f150.bij bezit van genoemd diploma benevensakteM. Staatsinrichting; met f200.bij bezit van genoemd diploma benevensakteM.O. Staatsinrichting en Staathuishoudkunde en Statis tiek of in plaats van Staathuis houdkunde en Statistiek boek houden. Sollicitanten worden verzocht zich voor 29 Maart a.s. Schriftelijk aan te melden bij den Burgemeester van Schiedam. Zy met wie persoonlijke kennismaking wordt verlangd, zullen daartoe worden opgeroepen. Oeen bezoeken zonder oproeping. Aan de nieuwe op te richten school J te Schie dam, wordt gevraagd fact akten vrije- en ordeoefënmgen en nuttige handwerken. Aanvangfjaarwedde f 575. Verhoogingen wegens akten Voor akte vrije- en ordeoeteningen f 25.voor akte nuttige handwerken f25.voor akte hand- teekenen f50. voor hoofdakte f200.— Periodieke verhoogingen ba 2, 4, 6, 8, 10, 13 en 16-jarigen dienst tel kens f50.en voor onderwijzeressen met hoofd akte bovendien na 19 en 22 jarigen dienst telkens '50.-—. Dienstjaren, ook tijdelijk elders doorgebracht, feilen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van deu Durgemeester van Schiedam voor 29 Maart a s. De sollicitanten worden verzocht in hun adres willen opgeven, aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. Griekonland. Uit Petersburg wordt aan de „Tetnps" geseind, dat Oostenrijk en Italië de regeering te Pc to rs- l,rg hebben medegedeeld, dat hun gezanten te Athene geen stappen hebben gedaan. ENGELAND. De Engelsche vloot. Dij de indiening van de Marinebegrooting in det Lagerhuis hield minister Churchil een rede Voering, waarin hij zeide, dat het de hoogste be- fffooting was die ooit in het Lagerhuis was in gediend. jiWij trachten" aldus Churchil Sftcht slagschip-eskaders gereed te hebben op het °°genblik dat de tweede zee-mogendheid, die in ^acht op ons volgt, over vijf eskaders beschikt en *k acht mij gelukkig te kunnen constateeren, dat admiraal von Tirpitz heeft toegestemd dat ons vlootbouw-plan redelijk en matig is. hadden de uitbreidmg van onze vloot eer- ^er gei eed kunnen hebben dan wij voorstelden, hQaar de ontwikkeling van de Duitsche vlootor- §anisatie is niet zoo snel geschied als verwacht ^erd en Engeland heeft dientengevolge de com- pleteering van het Gibraitareskader, dat uit vier Schepen bestaat, uitgesteld. Lik toevallig of voorzien uitstel bij de tweede 'Uootrnogendheid zal ook bij ons een uitstel ten gevolge hebben en wij zouden alleen ons pro gramma gelijk ten uitvoer leggen naar gelang die noodzakelijkheid bleek". Churchil was van oordeel, dat met redelijkheid kon voorspeld worden, dat tenzij zich een nieuwe wending in de politieke gebeurtenissen voordeed de begrooting voor 1915 en 1916 aanmerkelijk ager zouden zijn dan de tegenwoordige begrooting. Sprekende over de luchtvloot zeide Churchil dat zware hydroplanes voor gebruik ter zee in aanbouw waren, welke ingericht zijn om bommen te werpen. Er zijn vijftien luchtschepen gebouwd of in aanbouw, welke een snelheid van 45 mijlen per uur kunnen bereiken. Betredende het nieuwe vlootprogramma zeide Churchill, dat de vier nieuwe schepen zouden uit gerust worden met vijftien inch kanonnen, welke he beste waren waarover de vloot ooit beschikt had. Engeland zou tien schepen hebben met deze kanonnen bewapend, terwijl dan andere naties er slechts twee zouden hebben. Het huidige pro gramma was volmaakt in overeenstemming met de politieke richung twee jaar geleden ingeslagen. »De Britsche viootmacht in de Middenlandsche Zee aldus ging de minister voort zal tegen het einde van 1915 bestaan uit acht slagschepen, vier groote gepantserde kruisers, vier lichte ge- panterde kruizers en zestien torpedojagers. Ten einde dit te bereiken en tevens het overwicht der vloot in de Engelsche wateren te houden, was het noodzakelijk de tenuitvoerleg van het vlootbouwprograuima 1913—1914 te bespoedigen. Wegens het niet verkrijgen van de drie Cana- deesche dreadnought, zou het bovendien noodza kelijk zijn zoo spoedig magelijk te laten beginnen aan den bouw van twee schepen van het pro gramma 1914- 15, ten einde deze gereed te hebben in het derde kwartaal van 1916. Sprekende over de vernieuwing van het En- gelseh-Japausehe vei baud tot 1921, zeide Chur- cml, dat een nechteu baud in het belang was van beide lauden en inderdaad een bescherming be- teekende van Australië. Uit bondgenootschap is gebaseerd op de Britsche suprematie ter zee. Minister Churchil, die twee-eu-een-half uur achtereen sprak, besloot zijn redevoering aldus sünze diplomatie is afhankelijk van onze positie ter zee. Dank zij de sterkte van onze vloot heb ben wij een jaar van voortdurende ongerustheid zonder schade kunnen doorleven, maar hoewel de regeeriug meent, dat de vredelievende gezindheid tusschen de groote mogendheden steeds krachtiger wordt, zijn toch de oorzaken, welke tot een alge meene oorlog zouden kunnen leiden, niet wegge nomen en nog dikwijls worden wij aan haar bestaan herinnerd. Overal ter wereld blijft men zich wapenen) zooals nooit te voren geschied is, en ieder voor stel om aan de oorlogstoerustingen paal en perk te stellen, was tot nu vruchteloos. Indien de regeering de suprematie der vloot niet krachtig, onbekrompen en vastberaden hand- haalt, dan zou zij niet de overtuiging hebben, dat zij jegens het land haar plicht doet. (Toejui chingen bij de regeeringspartij.) FRANKRIJK. De moord van Calmette. Ir. de gister gehouden Kamerzitting diende De lahaye de volgend© motie in: De Kamer, onder den indruk van den gepleeg- den moordaanslag, welke, volgens de bekente nis van de daderes zelve, ten doel had een einde te maken aan het publiceeren van docu menten, die in staat waren, om re verdenking van machtsmisbruik tegen een magistraat le ver sterken, noodigt ue regeering uit, uezen magi straat teverplichten een vervolging tegen zijn beschuldigers in te stellen. De linkerzijde geeft hare levendig© verontwaar diging te kennen. De motie, die betrekking heeft op de affaire!- Roehette, zal aan het einde der zitting' ter sprake worden gebracht. De Kamer ging nu over tot ie beraadslaging) över de motie-Delahaye. Delahaye verklaart: „Wij komen hier een held verdedigen, die bij 't vervullen van zijn plicht gevallen is." Gisteren nog' had Lal met te hem verklaard, dat hij niet voornemens was geweest, particuliere brieven te publiceeren. Hierop leest Delahaye een brief voor van Thalamar, waarin deze de daad van mevrouw Caillaux goedkeurt. (Centrum en rechterzijde protesteeren en jouwen). De spreker gewaagt vervolgens van het rapport van den procureur Fabre betreffende de verdaging van de zaak-Roehette, en vraagt Monis of deze last gaf om de vervolging op te schorten. Minister Monis ontkent, dat hij last heeft gegeven, de zaak van de rol te voeren. Delahaye besluit met op te merken, uat, in- dien de Kamer hier geen licht brengt, zij zich beneden alles gedraagt. Doumergue wijst er op1, dat Delahaye praat van een document, dat van verscheidene jaren terug dateert, en dat een politicus zou com- pwmitteeren. Hij, Dtoumergue, heeft getracht te weten te komen wa.t er school achter de sedert lang gevoerde campagne. De premier voegt hieraan toe, nat hij hoop te, dat iemand het bewuste rapport zou too- nen, maar er kwam niets. Hij is intusschen bereid, licht te brengen jn deze zaak. Monis verklaart hierop1, -genegen te zijn om zich aan een verhoor der enquête commissie te onderwerpen. Barthou, die nu het woord neemt, zegt, dat hij de magistraatspersonen steeds heelt ver zocht, de algeheele waarheid aangaande de zaak-Rochette te zeggen. D© procureur-gen©- raa] Fabre heeft verklaard, dat hij onder pressie (van Monis n.l.) gestaan had, en het proces-verbaal aan vrienden heeft getoond, dat hij in verband hiermede had opgesteld. „Men heeft gezegd, dat het rapport van dien magistraat op de kanselarij niet aanwezig was of is geweest hier is het'" (Met deze woorden legt Barthou het bewuste document op de tribune. Gedurende eenige minuten heerschte er een buitengewone: opwinding). Barthou verklaart verder, dat dit document hem door Briand werd ter hand gesteld en den datum 22 Maart 1911 draagt. De procu reur-generaal Fabre verklaarde, dat hem dezie datum door Monis was opgegeven. Monis ver klaarde dat hij van dit document nooit iets heeft geweten. Barthou leest nu het document voor, waarin Fabre uiteenzet, dat Monis hem verzocht, de zaak-Rochette op te schorten, daai de minis ter van Financiën het zoo buitengewoon druk had. Na een langdurigen inwenaigen strijd met zijn eigenbelang stemde Fabre hierin toe. Barthou eindigt met te zeggen, oat hij zijn plicht deed, door dit document bekend te ma ken, en de algeheele persoonlijke verantwoor delijkheid van zijn optreden in ueze ianvaardt. De minister-president Doumergue verklaart het volgende: Biaar het document bestaat, had hel door hem, die bet in zijn bezit had, aan de enquête-commissie overhandigd moeten wor den. Ilet document bleef gedurende twee jaar verborgen, maar wordt, voor den dag gebaald, als er eindelijk een ministerie is, dat demo cratische hervormingen wil invoeren. De mi nister leest vervolgens een verklaring voor van den substituut Bidault, waarin uiteengezet wordt, dat het uitstel der zaak-Rochette geen invloed heeft uitgeoefend op haar definitieve regeling. De afgevaardigde Ceccaldi verwijt Barthou, dat deze het document weggenomen heeft en verklaart, dat, indien het op de kanselarij ge bleven was, er thans geen rouw in zekere fa milie zou zijn. Barthou herhaalt, dat hij steeds gezegd heeft, dat de magistraten voor de commissie de ge heele waarheid moesten zeggen. Minister Monis verklaart, dat hij' heden voor het eerst het bestaan vernam van het docu ment in kwestie, terwijl hij! vroeger in de over tuiging leefde, dat bet niet bestond. Jaurès eischt, dat een parlementaire enquête zal worden ingesteld. De voorzitter der Kamer, Desehanel, deelt mede, dat een motie ingediend is, waarbij1 wordt voorgesteld de commissie tot onderzoek: der zaak-Rochette te handhaven. Doumergue verziet zich tegen de motie-Dei la Haye, maar aanvaardt het v,o,or.stel, om de com- missie-Rochette te handhaven. Dit voorstel wordt daarop met eenparigheid van stemmen door de 539 aanwezige Kamerleden aangeno men. Ook het voorstel van den afgevaardigden Go- dart, die aan de enquête-commissie rechterlijke bevoegdheden wil toekennen, warut aangenomen mei 520 tegen 3 stemmen. De zitting wordt vervolgens verdaagd. In den loop van den avond hadden er te Parijs herhaaldelijk vijandige manifestaties plaats voor de particuliere woning van Caillaux. De politie joeg de manifestanten uiteen. De dokters hebben gister het lijk van Calmette geschouwd. Het was door vier kogels getroffen. Twee hebben een deel der linkerzijde van de borstholte doorboord en slechts liente wonden veroorzaakt. Een is in de linkeidij gedrongen. De vierde kogel heeft den dood veroorzaakt. Die is aan den Imkerkant in het bekken gedrongen en heeft drie beendere doorboord en de arteria iliaca dextra beleedigd, hetgeen een bloedstorting tenge volge heelt gehad. De begrafenis van Calmette is op Vrijdagmiddag bepaald. Het gerucht loopt dat Calmette tijdens den aan slag in zijn binnenzak een stuk had, opge maakt door Victor Fabre, procureur-generaal hij het Parijsche parket on dat gistermiddag in de Kamerzitting zou zijn geproduceerd, indien de betrokken ministers hun tus schenk omst ben behoeve van Roehette hadden ontkend. Le ko gel, die Calmette in de hartstreek trof, door boorde dit stuk. Verder wordt nog gemeld: Toen mevrouw Caillaux Maandagavond het po- litie-commissariaat in den Faubourg Montmarbre verliet, zeide zij tot de personen, «vie baar bege leidden, dat de perscampagne, lie seddert eenigen tijd tegen haar man gevoerd werd, afschuwelijk was. Caillaux was de eerlijkste man ter wereld. Zij huiverde als zij1 's morgens d© kranten inzag. Toen mevrouw Caillaux naar de gevangenis werd overgebracht, bewaarde zij haar koel bloedigheid, maar toen de directeur der gevan genis het wo-ord cel uitsprak, was zij een «ogenblik diep terneergeslagen. Bij haar verhoor bekende mevrouw Caillaux nog, dat zij de Browning, waarmede zij Cal mette doodde, eerst 's middags gexoebt had, toen zij met haar auto was weggegaan. Ten einde een zelfmoord van mevrouw Caillaux te voorkomen, wordt zij in de gevangenis streng' bewaakt. Zij zegt geen woord meer en is zeer apatiseh gestemd. Minister Caillaux kwam gisterochtend en kele oogenblikken op het ministerie van Fi nanciën om eenige spoed-eischende zaken op zijn departement af te doen. Hij was zeer ter neergeslagen en deelde zijn medewerker» vcë- nend mede, dat hij zich verplicht zag van hen te scheiden. Zelfs zou hij bet plan te kennen gegeven hebben, zich voor eenigen tijd uit het politieke leven terug te trekken. Caillaux deelde den voorzitter van den mi nisterraad mede, dat hij zijn rerzoex om ontslag als minister onvoorwaardelijk handhaafde. Ten einde manifestaties te voorkomen, zoo als zich Maandagavond voordeden, is er in den omtrek van het ministerie van Financiën een geheime politiedienst georganiseerd. Renoult is benoemd tot minister van Fi nanciën, Malvy tot minister van Binnenlantlsche Zaken en Peret tot minister van Handel. DUITSCHLAND In de begrotingscommissie van den Rijksdag verklaarde onderstaatssecretaris Kellermann, dat van een vermindering of een terugtrekken der 600 man in China gestationneerd© Duitsche troepen geen sprake kan zijn. Men kan aldus Keller mann wel vertrouwen hebben in den tegen woordige!) president, maar dit vertrouwen berust slechts op den persoon van Yuan Shi Kai. Te gen hem wordt sterk gleogiteerd, zoowel door de Kuo Min Tang!-partij als door den Witten Wolf. Mocht Yuan Shi Kai de leiding der re publiek ontnomen worden, dan 'zou vermoede lijk alles weer aan het wankelen gebracht worden. Totdus verre is het niet bekend, dat andere mogendheden het voorbeeld van Rus-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1