Ingezonden Mededeelingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De kwestie der besmette oesters. De zaak Dillon Corneck. De Pink Pilleu alleen hebben liaar kunnen genezen. debietrecht van zijn voorganger daarbij vergeleken kinderspel is. Met één millioen kan de minister absoluut niets doen, zegt hij. Wat den vorm betreft, kon nog geen enkele mededeeling worden gedaan, omdat daaromtrent nog niets was vastgesteld. Staatscourant No. 66 bevat als bijvoegsel het rapport van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen, betreffende verband tusschen de in Januari en Februari te 's Gravenhage voorgekomen ziektegevallen en het genot van Zeeuwsche oesters. In opdracht van dit bestuur (de heeren A. J. F. fokker, voorzitter, en F. Leo de Leeuw, secreta ris) heeft de bacterioloog, de heer J. A. Heijmann, zich op 6 Februari naar Den Haag begeven tot het instellen van een onderzoek of er verband bestond tusschen de typhus-gevallen en de oesters uit Tholen. Er is daar gebleken, dat vier Haagsche hande laren de oesters betrokken van de bewuste firma te Tholen. Uit het onderzoek, dat in aansluiting hieraan is ingesteld bij de firma te Tholen, blijkt, dat op 29 December jl. door haar bovendien zijn ver zonden 49.625 oesters. Van de andere putten te Tholen werden op 29 December jl. verzonden, met bestemming voor Nederland 5610 oesters, België 56.900, Duitsch- land 3600, Frankrijk 28.000, Zweden 1000, teza men op dien datum nagenoeg 100.000 stuks. Nu wordt er de aandacht op gevestigd, dat de ziektegevallen zich tot 's-Gravenhage bepaald hebben. Weliswaar zijn in Hamburg twee typhus- gevallen bekend geworden, doch bij onderzoek is gebleken, dat beide lijders den Oudejaarsavond te 's-Gravenhage hebben doorgebracht. Eindelijk, aldus lezen wij in het rapport, is van onzeuiwege een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop de winkeliers, waarvan hierboven sprake is, de oesters behandelen voordat zij iD detail worden afgeleverd. In ue meeste gevallen worden de oesters in het vat bewaard, waaruit ze naar behoefte worden genomen, iutusschen worden de overblijvende met een gewicht bezwaard om het gapen en dienten gevolge het uitdrogen der oesters te voorkomen. idurnuiigen dienen de oesters op met het vocht dat zien oy opening in de sonelp bevindt; ande ren d«ai eutegeii spoelen de oesters na het open steken in zouthoudend leidingwater, waarin zij geen OeZwaar zien met het oog op het zuivere drinkwater, waai over de gemeente beschikt. lucu wil net ons toeschijnen, dat dit gebruik niet zoo onschuldig is, als men het wil doen vooikoujcu, Immers, uit water wordt niet voor ledeie oester vernieuwd en daar deze gewoonlijk vast aan de holle schelp veroondeu blijft, wordt met d_ oester tevens gespoeld de schelp, waardoor het daaraan klevende vuil in het spoelbekken acuter üiiju. Vermelding verdient hier nog het feit, dat on zen secretaris bij zijn verblijf in Den Haag op 7 Februari jl. vrij zeKer is gebleken, dat in drukke dagen, waartoe het tijdvak van Kerstmis tot Nieuwjaar stellig mag gerekend worden, men met up de groote navraag hij beperkt dienst personeel, er geen bezwaar in ziet een flinke paitij oesters op voorhand open te steken. Zelfs werd door een der bedienden beweerd, dat zulks volstrekt geen kwaad kon en de oesters verscheiden dagen zoo konden worden bewaard, zonder achteruitgang in kwaliteit. »Hoe zouden wij anders in drukke dagen gereed komen was zijne slotbemerking. Uitvoerig worden dan in het rapport mededee- lingeu gedaan over de bijzondere maatregelen, die den oesterkweekers zijn opgelegd ter verzeke ring van de reinheid der putten en omtrent de naleving der bepalingen. Voor het toezicht op de naleving der bijzondere maatregelen ter verzekering van de reinheid der puiten is een controleur aan den wal geplaatst, een beambte van het bestuur. ien slotte komt het bestuur tot de volgende conclusie Ons antwoord op de vraag, of naar onze mee ning redenen zijn aan te nemen, dat indeidaad de bedoelde typhus-gevallen aan het gebruik der bedoelde oesters zijn toe te schrijven, kan niet anders dan gunstig zijn ten opzichte van den toestand van zuiverheid, waarin de oesters op het tijdstip der verzending verkeerden. Toegegeven, dat er tot op heden geen enkele aanwijzing is in eenige andere richtiBg dan in die van de oesters, dan moet de oorzaak hunner be smetting elders gezocht worden. De putten te Tholen dragen daaraan geen schuld. Wanneer inderdaad het genot der bedoelde oesters de oorzaak zoude zijn der bekend gewor- den typhusgevailen, die alle gelocaliseerd zijn tot 's Gravenhage, dan moet de speciaal voor deze plaats nesiemde zending op eene of andere wijze na de verzending zijn geïnfecteerd. Wij kunnen ons niet vereenigen met de mee ning, dat er geen verband zou kunnen bestaan van deze raadselachtige besmetting met de in het tijdvak van 29 October tot 16 December jl. te s Gravenhage vooigekomen typhusgevailen. Ouzes inziens verdient het overweging in deze ncotiug het onderzoek voort te zetten en daarbij in het bijzonder onder het oog te zien de moge lijkheid, dat door gebruik van andere genotmiddelen tot de ziektegevallen aanleiding was gegeven. Jubileum H. IJ S. M. Gisteravond werd in «Krasnapolsky", te Am sterdam, een drukbezochte vergadering gehouden van het comité ter voorbereiding van de feeste lijkheden, ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan dei H. IJ. S. M. en voor het aanbieden van een huldeblijk van het personeel aan de directie dier maatschappij. De voorzitter, de heer G. J. Sariemijn, zette de plannen uiteen en stelde voor, het huldeblijk te doen bestaan uit een tweetal tegeltableaux. Met dit voorstel werd accoord gegaan en be sloten werd, aan eenig bekende plateelbakkerijen prijsopgaaf te vragen van een tweetal tableaux, voorstellende een trein van 1839 en een sneltrein uit den tegenwoordigen tijd. Verder werd besloten om aan deze aanbieding eenige feestelijkheden te verbinden. De definitieve plannen hieromtrent zullen nog nader worden uitgewerkt, maar in groote trekken werd toch vast gesteld, dat een optocht zal worden gehouden» waaraan door alle categoriën van personeel, zoo veel mogelijk in uniform, zal worden deelgenomen. Ook medewerking van den handel en de industrie zal hierbij worden ingeroepen. Aan dezen optocht zal verder een feestavond zoo noodig twee -avonden verbonden worden in een der groote feestzalen in Amsterdam. Men hoopt bij deze feestavonden op medewer king van muziekkorpsen en tooneelgezelschappen uit het personeel te kunnen rekenen. Het is de bedoeling om de aan te bieden tegel tableaux in de vestibule van het Administratie gebouw, aan het droogbak, te Amsterdam te doen aanbrengen. inschrijven, maar af te wachten de op 24 dezer te houden algemeene vergadering, waarin, als spre kers zullen optreden de heeren J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer, en dr. Hoffman, R.-K.arts te Gouda. Deze federatie verklaart, dat de leden niet bevreesd behoeven te zijn van geneeskundige hulp verstoken te zullen blijven, omdat zij zal helpen. Het voornemen schijnt te bestaan de fondspraktijk op te dragen aan uitsluitend daar mede te belasten geneeskundigen, indien men niet tot overeenstemming mocht komen. Zegelkosten Pensioenwetten Gemeente-Amb tenaren. Het adviesbureau van den Nederlanschen Bond van Gemeente-ambtenaren heeft aan den Minister van Financiën gevraagd of de zegelkosten van akten van aanstelling, die ingevolge art 59 der Pesioenwet voor de Gemeente-ambtenaren 1913 of als gevolg van art. 2 dier wet door de ambtena ren of van de gemeente. De Minister heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de bedoelde zegelkosten ten laste van den betrokken ambtenaren komen, doch dat het de gemeente vrij staat, die kosten voor haar rekening te nemen. Naar aanleiding van het door uit de «Neder- lander" overgenomen bericht betreffende twee vragen, die het Kamerlid De Savornin Lohman aangaande het strafproces Dil on Gorneck aan den minister van Buitenlandsche Zaken wilde stellen, verneemt onze Parijsche correspondent Van een «protest" der Fransche regeering kan niet worden gesproken en evenmin van een po ging tot ingrypen in een nog hangende rechtszaak. De interventie van den Quai d'Orsay in de zaak Dillon Corneck heeft zich bepaald tot het vragen van inlichtingen aangaande de redenen, die de rechterlijke autoriteiten in Nederlandsch Indië de invrijheidsstelling onder borgtocht van den be klaagde hebben doen weigeren en het verzoek dit alsnog toe te staan. Voor zoover men te Parijs oordeelen kon over de zaak - en men erkent daartoe weinig gegevens te hebben gehad had men den indruk gekregen, dat de lang durige preventieve gevangenhouding van den heer Dillon Corneck onnoodig was geweest en het storten van een borgtocht voldoende garantie opleverde tegen mogelijke vluchtvoorne- mens. Het antwoord der Nederlandsche regee ring was, dat in de gegeven omstandigheden de reglementen, in Nederlandsch-Indië van kracht de voorloopige invrijheidsstelling van den be' klaagde met toelieten. Van zijn veroordeeling tot zes maanden gevan genisstraf de eisch was zooals men weet twee jaar met aftrek der voorloopige hechtenis heeft de heer Dillon Corneck nog slechts één maand uit te zitten. (Tel.) Homoeoputiscti ziekenhuis. Gistermiddag te halt één werd in het Homoeo patisch Ziekenhuis, te Ouden Rijn, bij Utrecht, door den heer dr. N. A. J. Voorhoeve, te Den Haag, voorzitter van den Raad van Beheer dier inrichting, een gedenksteen onthuld. De gedenksteen is van gele zandsteen. Bovenaan draagt deze de beeltenis van Hanemann en verder slechts het opschrift: sKranken tot zegen, Hane mann ter eere werd dit ziekenhuis gesticht door de vereerders der homoeopathie in Nederland Geopend 14 Maart 1914.'' Mr. J. A. van Beeck Calkoen, oud-lid van Ge deputeerde Staten van Utrecht, bood aan de echtgenoote van den directeur Van Rooyen een ruiker aan. Ook mevr. v. d. Poll-Stellens kreeg een bouquet. Te twee uur had vervolgens in tegenwoordig heid van tal van autoriteiten de officieele opening plaats. Achtereenvolgens werd het woord geveerd door dr. N. A. J. Voorhoeve, als voorzitter van den Raad van Beheer dr. J. I. A. B. van Rooyen, geneesheer-directeur van het Homoeopatisch Zie kenhuis; dr. C. D. Kramer, geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis te Utrechten ten slotte door dr. W. P. Ruysch, voorzitter van den Cen- tralen Gezondheidsraad, die als vertegenwoordiger van Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken, die door ambtsbezigheden ver hinderd was persoonlijk tegenwoordig te zijn, de inrichting met een korte hartelijke toespraak opende, waarin hij zijne waardeering uitsprak over het werk, dat hier tot stand is gebracht. Vervolgens werd de stichting bezichtigd en werden aan de bezoekers ververschingen aange boden. UIT VLAARDINGEN. In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is in behandeling geko men een verzoek van B. en W. om advies inzake twee ingekomen aderessen om vervroegde win kelsluiting. De voorzitter is principieel nóch voor, nóch tegen wettelijke sluitingwaar echter belangheb benden zelf nog verdeeld blijken over het nut van een dergelijke maatregel, acht hij het beter zich van het uitspreken van een definitiefoordeel te onthouden. Onraadzaam lijkt het hem echter, dat de gemeente ingrijpt, zonder dat dit door de overgroote meerderheid der winkeliers wordt ge- wenscht. Alle overige heeren verklaren zich ook tegen het nemen van dwangmaatregelen, terwijl zch een langdurige bespreking ontspint over hetgeen voor het personeel zou zijn te doen. Ten slotte besluit men overeenkomstig het be sprokene aan B. en W. advies uit te brengen. UIT ROTTERDAM. De uitslag van de stemming voor ue verkie zing in district I van een lid van den Raad is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heerien K. A. van Wiarmenhoven (Cnr.-Hist.), die 2124 en W. van Heteren (S. D. A. P.), dié 1753 stemmen verkreeg. De heer J. N. de Jong (Lib.) kreeg 1349, dx. W. van Ravensteyn (S. D. P.) 71 stemmen. Ziekenfondsen te Alkmaar. De strijd tusschen de landeljjke federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen en de Ne derlandsche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, in 'betrekking tot de ophelfing van de bestaande en de vorming van nieuwen zieken fondsen over heel het land, zal in deze gemeente vermoedelijk het eerst gestreden worden. In een op 14 dezer door het voorloopig bestuur van het nieuw op te richten algemeen afdeelingszieken- fonds aan de leden van het bestaande algemeene ziekenfonds verzonden circulaire worden de tot stand te brengen hervormingen aan de bij het fonds verzekerden onder de uogen gebracht, waar toe in de eerste plaats behoort een verhooging van de wekelijksche bijdrage van 10 op 12£ cent per week voor personen boven 16 jaar, terwijl voor jongere personen per persoon en per week 4 cent verschuldigd zal zjjn, met een maximum van 12 cent per week en per gezin. Tegenover die hoogere contributie staat, dat alle geneeskundigen» ook de specialisten op verzoek van de huisartsen en alle apothekers alhier, aan het nieuwe fonds verbonden zullen zijn en dus hun hulp zullen ver- leenen, en dat ijs, brillen breukbanden en andere kleine instrumenten voortaan van fonds- wege zullen worden versterkt, terwijl bij aan schaffing van grootere instrumenten gedeeltelijke vergoeding zal kunnen worden gegeven. Ter bevordering van de onderlinge samenwer- zullen in het bestuur gelijkelijk vertegenwoordigd zijn de geneeskundigen, de apothekers en de ver zekerden, van elke categorie drie, en eens per jaar zal er een algemeene vergadering gehouden wordeD, waarin elk der drie groepen een even groot aantal stemmen zal kunnen uitbrengen. Het nieuwe afdeelingsziekenfonds, te Alkmaar te vestigen, zal behalve Alkmaar omvatten 37 buitengemeenten. De oude fondsleden zijn uitgenoodigd zich in het nieuw fonds te laten overschrijven, dat in zal treden, zoodra het oude fonds zal hebben op gehouden te bestaan. Tegen deze circulaire kant zich de landelijke federatie, die de fondsleden per advertentie drin gend aitnoodigt zich in het nieuwe fonds te laten Misdaad Gister-namiddag is de 15 jarige Arie v. d. Vlies wonende in de Baan alhier, onder verdachte om standigheden overleden. Vermoed wordt, dat de jongen tengevolge van een mishandeling door een man in een hut van de N. V. Van Deventer's glasfabrieken, aan den Buitenhavenweg alhier, waar hij werkzaam was zou zjjn gestorven. De politie doet onderzoek, terwijl ook justitie zich met de zaak heeft bemoeid. Het Ijjk zal vóór de begrafenis waarschijnlijk gerechtelijk worden geschouwd, teneinde de juiste doodsoorzaak te kunnen vaststellen. De man, die den jongen zou mishandeld hebben, is reeds door de politie opgespoord en verhoord Hjj is thans echter nog op vrije voeten. Het vermisie meisje. De vader van de vermiste 8 jarige Grietje v. d. Ent, looft een belooning uit van f25 voor hem of haar, die aanwjjzing geeft dat het kind levend terug gevonden wordt. Gister-avond is door een winke- lier aan de Broersvest een 14-jarige jongen ge grepen, die een pakje sigaretten had ontvreemd. De jongen werd aan de politie overgeleverd. Bij fouilleering op het politiebureau, bleek de jongen nog in het bezit te zijn van een sigarenpijpje in étui, hetwelk hij, naar hjj verklaarde, ook bij dien winkelier had ontvreemd. Na opgemaakt procesver baal, is de jongen heden weer in vrijheid gesteld. Hoogwater teSchiedam: Vrijdag 20 Maart 10.55 v.m. 11.52 n.m. De rechtbank te Rotterdam keeft W. J. Vervoort, administrateur, Christiaan Huy- gensstraat alhier, in staat van faillissement ver klaard. Curator Mr G van Baren. Rechter-Commis- saris mr. H. W. M. van Heiten. De op de werf „Guato" alhier gebouw- de zuiger „Chung Hua" is gister fe Tientsin, de haven harer bestemming', aangekomen. Aan boord was alles wel. Mejuffrouw S. van der L.nden, geb. van ter Mey, wonende te Utrecht, Hoogstraat 26,schrijft: «Gedurende langen tjjd heb ik geleden aan voortdurende vermoeienis, hoofdpijnen en maag pijnen, gepaard met brakingen. «Na vele andere geneesmiddelen ingenomen te hebben zonder het minste succes, heb ik eindelijk gebruik gemaakt van de Pink Pillen, na de ge nezingen te hebben gelezen, die door de kranten werden gepubliceerd, en op raad van vrienden die zich goed qjj dat geneesmiddel hadden be vonden. Ik heb het genoegen te verklaren, dat de I ink Pillen mij hebben verlost van de hier boven genoemde kwalen en mij mjjn gezondheid nebben weergegeven. Er volgt dus uit hetgeen hier voorafgaat, dat de Pink Pillen deze persoon hebben genezen terwijl ondere geneesmiddelen het niet hadden' kunnen doen. Het geval komt veel voor en dat bewijst wel de groote kracht der Pink Pillen als op wekker van net bloed en versterker van het zenuwstelsel. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere pil, wat dus zeggen wil dat gij met iedere ingenomen pil nieuwe levenskracht aan Uwe verzwakte organen bijbrengt. Dadelijk hernemen dte organen hunne normale werking en de ziekte toestand, die alleen veroorzaakt werd door de slechte werking van een of meerdere organen, houdt op. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdamïsnabilé, 7 Groote Markt; S. G Wulff Westmeuwland no. 8voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappeinof Hoving, P J. van der Sman, en verder bii verse hi Non Ho apothekers en goede drogisten. Prjjs: fl.75 de doos en f 9.de zes doozen. UIT OVERSCHEE. Onder Overschie, aan de Kleipolderkade, gistermorgen het lijk van een ongeveer 62-jarigen man gevonden. is Ontsporing. Gistermorgen is nabij het sta tionsemplaeement te Enschede een met steen kolen beladen waggon ontspoord. Tengevolge daarvan konden de personentreinen, komende uit de richting van Hengelo, het station niet berei- ken en moesten de reizigers ter hoogte van 't Volkspark in- en uitstappen. De goederentrein van ongeveer 10 uur naar Hengelo kon niet ver trekken. De materieele schade is gering. Ruim 11 uur was de weg weer vrij. In hechtenis genomen. Op last der justitie zijn gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht moeder en dochter A., waarvan laatstgenoemde betrokken is bij de' chantage in Tiel. Het voorlooping bevel tot inhechtenisneming, uitgevaardigd kort na de Zaterdag j 1. gehouden huiszoekingen daar ter stede geschiedde wegens tegen beide vrouwen gerezen verdenking van gepleegde oplichting. Hoogwater. Men meldt uit Arnhem dd. lo Mrt. Na de was, hedenmorgen geconstateerd, is het water steeds stijgende, terwijl nog hooger stand te verwachten is, waar, behalve de stijging op het meer van Constanz - welke stijging reeds haar ongunstige uitwerking deed bemerken - ook van Ruhr en Moessel verhoogmg van het peil wordt bericht. De «Stolzenfelz" van de Koln.-Dusseldorfer Dampschiff Gesellschaff, op weg van Dusseldorf naar Rotterdam, kwam bij het aanleggen aan het steiger te Arnhem daarmee in aanvaring tenge volge van een stormvlaag en de sterke drift van het water. De botsing was zoo hevig dat de brug van den steiger naar den wal werd versplinterd. De »Stolzenfelz" ligt op stroom geankerd en za, met dan met groot tjjd verlies de reis kannen voorzetten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2