Dagblad mor Schiedam en Omstreken. .t.0,v t HUI ,a" f en rr fiij EERSTE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering f1jlf]f| 3/Vte jaanr Zaterdag 21 Maart 1914 No. 10881. Op den Balkan. feuilleton. In oorlogstijd. Officieel* berichten. Kennisgeving. Buitcnlaiidsch Meuws. OTereeiitomstiÊ op de polis vermelde voorwaarden. j y U U Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Kennisgeving. fciudex men Burgeravondschool. (Slot volgt). i? Bureuulloterstraat 50. Telef. 85. Postbus 49. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. 7 ri kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën (3 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering b\j levenslange geheele invaliditeit wordi gewaarborgd door de bij verlies van een hand, voet of oog üollandsche Algemeene by verlies I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger1 U bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam Drengt bij deze ter kennis van de ingezetene» Dat het kohier van de Personeele Belasting 1 dezer gemeente, over het dienstjaar i914, door den heer directeur der directe belastingen Rotterdam op den 20en Maan 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder J'erplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet oepaalden voet te voldoen, alsmede dat neden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21sten Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Cornelis van der Rlink, om vergunning voor den verkoop van tterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse ter plaatse van verkoop in één der benedenvoorlocaliteiten van het pand Dam 35 En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun .College bezwaren knunen worden ingebracht. S c h i e d a m, 21 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i\l. L. HONNERLAGE GRETE. Dt oecretarw, V SICKENGA De Directeur der Burgeravondschool brengt biermede ter kennis van belanghebbenden, dat het Eindexamen dit jaar zal gehouden worden op J^aaudug 30 en Dinsdag 31 Maart a.s., 's avonds balf zeven, in het gebouw der Ambachtsschool V^t. Liduinastraatj. Zij die daaraan wenschen deel *e nemen hebben zich schriftelijk te wenden tot de(n) Directeur vrnd., J. A. HINGMAN. In den ministerraad heeft Essad-pasja voorge steld 25000 man op voet van oorlog te brengen en met dat leger Epirus te bezetten. Als de regeering niet tot snel optreden beslist, zou Essad, naar hij verklaarde, zijn ontslag nemen De ministerraad heeft generaal De Veer, den bevelhebber der gendarmerie, opgedragen telegra fisch verslag te doen over de verrichtingen van majoor Thomson, gouverneur van Epirus. ZWEDEN Het radicale Stockholrasche dagblad »Dagens Nyheter". het orgaan van den vroegeren minister president Staafï, weet mede te deelen, dat op verschillende verkiezingsmeetings opnieuw het gerucht opgedoken is, dat de koning afstand van de regeering doen zou, in geval de liberalen in den a.s. verkiezingsstrijd niet de nederlaag zouden lijden. Men wist zelfs te vertellen, dat de kroon prins in dat geval eenzelfde besluit zou nemen. Van den troonsafstand des konings is reeds meer malen sprake geweest en wanneer het thans weer opduikt, moet het enkel beschouwd worden als een middel om de kiezers, die hun stem op de oppositie-candidaten willen uitbrengen, schrik aan te jagen. Te meer komt dit uit, waar men durft te beweren, dat ook de prins de regeering niet zou willen aanvaarden. De geruchten, die hierop betrekking hebben, zijn ongetwijfeld van allen grond ontbloot. Zou koning Gustaaf werkelijk het besluit nemen om afstand van de regeering te doen, dan zou dit in de eerste plaats een gevolg zijn van de ongesteldheid, waaraan de koniüg voortdurend lijdende is en die hem ook gedwon gen heeft zijn reis naar hel Noorden van Zweden te onderbreken en naar Stockholm terug te keeren. Albanië. Dit Durrazzo seint men aan de »Neue Freie Presse" Hot was den 28sten Januari 1871 vertelde 0011 oude kapitein op een Zaterdag, den Jaat- sten dag van het beleg van Parijs, dat ik voor vierde maal den Duitscher voor mij'n oogen 2a&> dien ik al driemaal ha(d zien. sterven". »Wel, wel". 1 is toch zoo, mijne heeren, en ik wil je eter- bekennen, als ik zoo nü en dan het vroolijk tr0mpetgeschal hoor in de sombere vlakte van Da. Fouilleuse, dan bekruipt mij' opnieuw de vrees 4e gedachte aan dat vreeselijfee mysterie, cat gedurende de laatste uagen van het beleg ,e!- leven ondraaglijk maakte. Ik zal u die ge schiedenis vertellen. "Wij lagen gekampeerd onder het fort van den °nt Valérien, waar generaal Noël 't bevel voerde on er ging geen dag' of geen nacht voorbij of ^V-.J hadden schermutselingen met de Pruisen. Op "'keren, keer, het was eenige dagen voor het vecht bij Rourget, deden wij een verkenning Ul buurt van Longheyan, toen wij plotseling ENGELAND. Naar gemeld wordt bewaken 800 vrijwilligers, die gisteren te Belfast gemobiliseerd zijn, de wo ningen der leiders van Ulster, die heden een langdurige conferentie hebben gehouden. De militaire autoriteiten beraadslaagden gister te Dublin. Uit Londen meldt Reuter nog Uit Ulster wordt gemeld dat de schildwachten jn het groote kamp van Curragh (in het graaf schap Kitdare) verdubbeld zijn. 200 man infan terie zijn onverwachts te Nesvry aangekomen en twee oorlogsschepen hebben in de baai van Du blin het anker uitgeworpen. Carson heeft in een manifest een beroep op zijn volgelingen gedaan om een vreedzame en waardige houding aan te nemen. De lersche nationalisten (voorstanders van home rule) deelen mee, dat over hun vrijwilligers te Londonderry Zondagmiddag wapenschouw wordt gehouden. De schildwachten bij de opslagplaatsen te New bridge zijn goed gewapend. Te Dublin wordt de spanning dagelijks grooter. RUSLAND. De Tsaar heeft een schrijven gericht over de bienenlandsche politiek aan den minister-presi dent. Nog nimmer is het voorgekomen, dat de geheel uit eigen beweging een dergelijke aanschrijving lot de regeering heett gericht. De Tsaar richt zich in zijn rescript tot den minis ter in de overtuiging, dat diens ervaring als staats man, kalme vastberadenheid en jegens den troon beproefde trouw, tot een waarachtige eenheid der regeering alsmede tot een verdere verbetering van de verhouding in het Russische leven zal leiden. De verdere bevestiging van de staalkundige en maatschappelijke orde, moet de allereerste zorg der Russische regeering uitmaken. De re geering dient, evenals de wetgevende lichamen als eenig doel het welzijn van Rusland voor oogen te hebben. De'regeenng zal daarbij zonder wil lekeur noch toegevendheid ten gunste van moge lijke bijredenen moeten optreden, en er acht op geven, dat het groote beeld van den Russischen staat niet door overwegingen van persoonlijken aard wordt verduisterd. Het welzijn van het Rus sische volk met zijn overleveringen en historische grondslagen, waarop Rusland is opgebouwd en sterk is geworden, mag niet ten otter vallen aan een daaraan geheel vreemd zijnd ongemotiveerd streven. Nu ik aldus luidt het rescript ten slotte, aan uwe zorg het ten uitvoerbrengen van mijn voorschriften opdroeg, wil ik de hoop uitspreken dat de liefde voor het Russische vaderland al zijn trouwe zonen in een gemeenschappehjken, een- dractitigen succesvollen arbeid zal vereenigen, en dat tusschen imjue, mijn algeneel vertrouwen bezittende regeering en de wetgevende lichamen, wier wettelijke bevoegdheden nauwkeurig om-- schreven zijn, zulk een overeenstemming zal heerschen, als voor het algemeen welzijn van Rusland en tegenover mij noodzakelijk is. Aldus zal met Gods hulp de verdere ontwikkeling van het Russische Rijk worden bevorderd en zal een waarborg worden verstrekt voor de revolutie der zedelijke en economische krachten van ons groot vaderland en zal dit de aanvang zijn van het tijdperk van volleren bloei zijner beteekenis in de wereld. De St. Petersburgsche correspondent van de /Times" meldt eenige uitbreiding van Russische leger. De dienstijd bij de infanterie blijft drie jaar, bij de kavellerie 4 jaar. De jaarlijksche militaire licnting zal echter met 15U,0ÜU man worden ver hoogd, zoodat na drie jaar, als deze maatregel volledig in werking is, het leger in vredestijd 450 000 man meer zal tellen en in het geheel 1.750 000 man sterk zal zijn. Voorloopig houdt de regeering de lichting, die 14 Januari naar huis had moeten gaan, drie maanden langer onder de wapenen. Daardoor heeft zij nu reeds 1.700.000 man op de been, welk aantal met 14 April tot 1.300.000 zal slinken. Als de lichting dan ten minste naar huis gaat, waaromtrent nog twijfel bestaat. vóór ons in het bosch hoefgetrappel hoorden en dat onbestemd regelmatige gedruisch, nat een af deeling ruiterij veroorzaakt. Met 'n gebaar wees ik mijn mannetjes op de ophooging! langs den weg naar Rueil en een oogenblik later waren wij daarachter verborgen. Het duurde niet lang. of ze kwamen uit het kreupelhout en reden twee aan twee over den weg. Van terzijde reen een officier, een prachtige kerel, niet langen, blonden knevel en een koel en afgetrokken uiterlijk, dat den edelman kenmerkt. In de compagnie wisten ze, dat ik een uit stekend schutter was en ze stieten mij aan den elleboog, op den officier wijzend: „Aan u de eer, sergeant". Maar de gedachte, aat het leven van dien man in mijn handen was, deed mij sidderen; ik was nog geen oude soldaat in die dagen, tn nooit had ik van zoo nabij geschoten. Ik iegde aan, en onwillekeurig de oogen sluitend, schoot ik in den hoop. Toen ik opkeek, lagen ed een menigte mannen en paarden op den groiia, die zich oprichtten en weer neervielen; de overi gen verdwenen in galop' in het boseh. De officier lag dood op den grond, in zijn volle lengte uitgestrekt. Ik heb hena goed hekeken DÜITSCHLAND Uit Straatsburg wordt gemeldGister zijn verscheidene personen wegens beeledigiDg van mi litairen tot gevangenisstraf en geldboeten veroor deeld. Dat deze gevallen door de rechtbank be handeld zijn, is toe te schrijven aan de door den staatssecretaris, aan de politie-autoriteiten en den officier van justitie versterkte orders om dergelijke wanordelijkheden zonder uitstel en zoo streng mogelijk te vervolgen. Met de militaire autoriteiten is overeengekomen, dat dergelijke inci denten, eerst nadat de processen, welke zoo spoe dig mogelijk gevoerd worden, afgehandeld zijn, aan de pers zullen worden medegedeeld om te voorkomen, dat hierover onjuiste berichten worden gepubliceerd. BELGIë. De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomsten inzake de nalatenschap van wijlen koning Leopold II, tus schen den Belgischen staat eenerzijds, de voorma lige keizerin van Mexico en de prinsessen Louise, Stéphanie en Clementine anderzijds, gister goed gekeurd. FRANKRIJK. Van 3 tot 5 uur heeft er te Parijs zeer groote oproerigheid geheerscht op Je Avenue de Clichv en op de Place Cliohy. Na de begrafenis van Cal motte is iemand, die Leve Caillaux had geroepen, door camelots du rov aangevallen, mishandeld en met een revol verschot gewond. Politie kwam tusschenbeiden en sloeg er met de sabel op in. Een gevecht volgde, waarbij tal van betoogers zijn gekwetst. Ook twee inspecteurs van politie zijn ernstig gewond. Veertien betoogers zijn gearresteerd. te betoogers trokken naar de Action Franyaise, waar zij uiteen gingen. Bij het debat in den Senaat over de juridi sche bevoegdheid, te verleenen aan de commissie van onderzoek in ae zaak Rochette vroeg Lamar- zelle, welke maatregelen de regeering denkt te nemen ten aanzien van de in de Kamer gebte ken feiten. Spr. las ook den brief van Thalamus aan me vrouw Caillaux voor en vroeg of de schrijver ongestraft zal blijven. Spr. noemde het verleenen van juridische bevoegdheid aan ie commissie een bedenkelijke zaak. Doumergue verweet hem licht te vragen in ae zaak-Rochette en tegelijkertijd de commissie juri dische bevoegdheid te willen onthouden. De republikeinsche partij heeft steeds vóór alles waarheid gewild. Nadat de oommissie haar taak zal hebben voltooid, zal de regeering de noodige maatregelen te nemen. Daarop keurde de Senaat met 254 van de 274 stemmen hot artikel goed, waarbij straffen wor den gesteld op het weigeren van getuigenis, het omkoopen van getuigen en valsch getuigenis. Ge- tuigen zullen met den sterken arm voor de com missie kunnen worden gebracht. toen ik zijn paard ging halen; hij had Gen toom no'g in zijn vingers geklemd, en ie de ren keer als het prachtige dier met een ruk den kup omhoog wierp, bewoog het lijk, alsof er nog leven in was. Hij1 was een groote, krachtige man en deed mij denken aan de groote, rosse Germanen der geschiedenis. Wij keerden naar het fort terug met een me nigte helmen, sabels en paarden en generaal Trochu meldde de geschiedenis in zijn bulletin. Eenige dagen later, toen ik met verlof te Pa rijs was., maakte ik van de gelegenheid gebruik om mijn vriend Legras te gaan bezoeken, die te Bondy was gewond en in het hospitaal van Val de Grace werd verpleegd. Ik behoef u niet te vertellen, niet waar, wat een hospitaal is gedurende den oorlognet was er allesbehalve vroolijk, dat is zeker. Terwijl ik zat te praten biji mijn kameraad, wiens wonde niet veel had te beteekenen, en die zich ever acht dagen weer bijl zijn regiment zou voegen, werd er bij een naburig: bed zwijgend heen en weer gel o open en vernam ik uit het fluisteren der aanwezigen, dat daar iemand op sterven lag. Ce majoor kwam ook naar het bed, boog zich over den stervende, en twee ziekezusters gingen op haar knieën hij' het bed zitten bidden. Met een stem, die tegelijkertijd vreugde en schrik uit drukte, fluisterde mijn vriend Legras mij toe: „Dat is een Pruis, die er uittrekt. Het schijnt een sterke kerel, hij ligt daar nu al langer dan twee dagen te sterven". Ik keek om. Op dat oogenblik rich'te de stervende zich nog halverwege op, snakkend naar lucht, want de laatste benauwdheid overviel hem... In oen oogwenk, terwijl hij weer achter over in de kussens viel, had ik hem herkend het was de officier, dien wij overvallen hadden op den weg naar' Rueil. Zeker, 't was dezelfde, hij had denzelfden li chaamsbouw, denzelfden blonden knevel, in eén woord, hij was het. Ik beefde als een clad en met verwondering: merkte Legras op, dat ik zoo bleek werd. Ik trad aan het bed van den Duit scher en boog mij over hem heen om hem nog beter te kunnen zien, hij was dood. Ik begon nasporingen te doen; het was een kapitein, die drie dagen te voren dood,dijk ge wond in het dorp Bondy was opgenomen. Dat kon dus mijn man niet zijn, dien ik 'n week geleden had zien doodschietenmaar toch!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1