Studs- eu tie westelijk Nieuws. Ctaotengd Nieuw*. betaalt jaarlijks ruim 1.5 millioen gulden arbeids loon uit, terwijl bet geheel belastbaar inkomen in die gemeente op 2.6 millioen is gesteld. En hoeveel duizenden arbeiders hebben hun Joon al geïnd, vóór zij de te Vlissingen benoodigde grondstoften afleveren, die de Vlissingscfce Se hel dermannen verwerken. Alleen de Kon. Pakket vaart liet in de laatste 3 jaren voor 35 millioen aan Nederlandsche werven houwen. En wat is er noodig, als al die 200 schepen varen! Wij zullen maar niet meer uit het boekje over schrijven, omdat wij liever zien, dat men het in z'n geheel leest. Het behandelt ook de grieven tegen ons Gouvernement, dat, naar ie schrijver meent, nog veel te weinig doet om de voor- deelen van ons koloniaal bezit in handen te doen vallen van de eigen landgenooten. De bedoeling des schrijvers is om heel de na tie te doordringen van haar dure verplichting om dat bezit, als een onmisbaren factor van zelf behoud, te verdedigen en daarvoor wat offers te brengen, door versterking van ons leger en onze vloot in Indië. Jhr. Sandberg rekent het ook tot onzen plicht, de uitbreiding van den Islam in onze koloniën zooveel mogelij k tegen te gaan door begunstiging, der christelijke zen ding. Wij moeten dat doen zelfs uit puur prae- tisch eigenbelang. In de brochure is yooral één zaak duidelijk gemaakt, waarover in sommige kringen allerlei misverstanden heerschen, hetgeen zelfs bleek in onze Belgische correspondentie van Zaterdag, waarin naar aanleiding der rede van den Belgi schen Minister van Koloniën werd opgemerkt, dat „het voordeel van de kolonie aan enkelen ten goede komt." Wij kunnen natuurlijk hier niet ooideelen, of de Congo nu reeds eenige, econo mische beteekenis of belang heelt voor België. Maar de meening, dat onze Aziatische bezittin gen slechts voor enkelen eenig voordeel opleve ren, wordt in haar algemeenheid ook hier te lan de te vaak in het wilde weg verkondigd. Jhr. Sandberg weerlegt, haar evenwel volkomen, ook voor hen, die reeds van zelf moesten begrijpen, dat wat op den een regent, op aen ander moet druppelen, ook in goeden zin. De omslag van het boekje is ontsierd door het beeld van god Mercurius, hinkend op zijn staf en de hand ophoudend als een bedelaar Een sterk sprekend beeld past wel bij het boekje. Maar de teekonaar had niet nooaig gehad Mer- cmïus zóó af te beelden, dat zijn tronie min der doet denken aan een god van den handel dan aan diens tweede functie onder ae heiden- sche Romeinen. welke zij voor het hoogste en waardevolste houdt, n.l. die van het Nederlandsche Episcopaat. Het Centraat-Comité voornoemd heeft zich allereerst gewend tot de aangesloten patronaats commissies tot het bijeenbrengen van de benoo- digde waarborgsom. Doch kennende de zwakke linancieele krachten dier commissies, ziet het zich genoodzaakt zich ook te wenden tot de Katholieke Geestelijkheid van Nederland (tot de meer ge goeden onder onze geloofsgenooten) en door huDne bijdragen aan te vullen wat aan die waarborgsom nog ontbreekt, 't Is daarom dat het U met allen aandrang verzoekt dat Congres financieel te willen steunen door toe te treden hetzij alseere-lid voor een bedrag van f5; donateur, voor een be drag van f2.50 of lid, voor een bedrag van f 1. Eere-lid of donateurschap geeft U recht op een gratis-verslag van het Congres met recht van vrijen toegang. Aangenaam zal het aan het Cen- traal-Cornité, zijn als ze door spoedige toezending van ingesloten kaart met vermelding van het door U beschikbaar gestelde bedrag aan den penning meester van het Congres, den heer ,1. B. Otten, Steenstraat 111. Arnhem aan uwe daadwerkelijke sympathie voor ons streven uiting geeft De goede God schenkt U en de uwen daarvoor zijn zegen, Natnens het Centraal-Comité van R. K. Patro- naatsbelangen in Nedeiland: Het Congresbestuur W. van Stee, rector, Voorburg, voorzitter W. H. de Grgs, pastoor, Assen secretaris; J. B, Otten, Steenstraat 111, Arnhem, penningmeester J. Prin», Amsterdam B. van der Hagen, kapelaan, Hel mondF. Boex, Glasbeek Eindhoven; dr. A. Gouwenberg, kanunnik, pastoor, Breda M. Pillot, kapelaan, Breda H. Blanken O.S.S R., Roermond A. van de Venne, kapelaan, Roermond. De ziekenfondskwestie. Zaterdagnacht te twaalf uur is het te Alkmaar bestaande Algemeene Ziekenfonds opgeheven, en Iegelijk treedt het nieuwe afdeelingsziekenfonds van de Neder!. Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst in werking voor de gemeenten Alkmaar, Broek op Langedijk, Noord en Zuid- Schai woude en Oudkarspel. Het bestuur heeft dus gemeend, de tegen Dins dag uitgeschreven vergadering van de landelijke Federatie tot behartiging van het ziekenfondswe zen niet te moeten afwachten. Ongeveer 2/3 gedeelte van het aantal oude leden moet tot het nieuwe fonds zijn toegetreden. Congres van Kath. Jongens-Patronaten. Door het Centraal-Comiié tot bevordering van R. K. Patronaats-belangen in Nederland is met het oog op het Nationaal Congres der R. K- Jongenspatronaten, hetwelk in dit jaar zal plaats hebben, de volgende circulaire aan de eerwaarde geestelijkheid verzonden Aan een ieder, die gadeslaat de woelingen van onzen tijd, is het duidelijk, dat in onze dagen ge streden wordt niets slechts de strijd om het kind, maar ook om de strijd om de schoolvrije, vooral mannelijke jeugd. Aan dien strijd om het kind, neemt ieder onder ons deel, die waardig de eer van zijn Roomschen naam draagt, hetzij doordi- rece deelname aan de bevordering van het Katho liek bijzonder onderwijs, hetzij door financieel dat te steunen. Maar, dus rijst de vraag, hebben de joDgen en het meisje, die de Katholieke school verlaten, geen bijzondere bescherming, geen pa tronage noodig, als ze dan worden geplaatst in het volle leven, zoo rijk aan woelingen op godsdienstig en maatschappelijk gebied De vraag beantwoordt zich zelf en duidt daardoor tevens aan de noodzakelijkheid van het patronaatswerk. Gelukkig, Roomscb Nederland bezit zijn patrona ten voor de schoolvrije jeugd. Reeds zijn in het laatste tiental jaren o.a. 200 patronaten, alleen voor jongens, opgericht, die gezamenlijk ongeveer 14.000 beschermelingen tellen. Doch wie zich ern stig met het patronaatswerk bemoeit, moet er kennen, dat de uitbreiding van dat getal te gering is in verhouding tot de noodzakelijk gebleken behoefte. Want ook van met-christelijke zijde wordt verwoed gestreden om den knaap, den jongeling, vooral uit den werkenden stand, door veelsoortige jeugdorganisaties. Het Centraal Comité tot bevordering van R. K. Patronaatsbelangen is zich dit feit maar al te goed bewust. Ten einde nu belangstelling voor he w-ik Oer patronaten op te wekken, uitbrei- b< fitting en vollediging aan dat werk te geven» st-lt net zich voor in de maand Juli 1914 een tweedaagscb Congres van R. K Jongenspatronaten I" Ut< echt te houden. Reeds mocht het daarvoor ontvangen die goedkeuring en bescherming, Electrioiteitsvoorziening van Gelderland In verband met de beslissing, die de Staten van Gelderland in hun laatste winterzitting ten aanzien van de electriciteitsvoorziening hebben genomen, en in het bijzonder, naar aanleiding van de circulaire, die Gedeputeerde Staten van dit gewest dato 4 Maart 1914 omtrent dit onder werp tot de besturen van alle gemeenten in die provincie hebben gericht, van den inhoud van welke circulaire reeds bericht in dit blad verscheen, werd gisteren, ten provinciehuize te Arnhem, aan afgevaardigden en leden van gemeentebesturen die dit wenschten, de gelegenheid geboden, nadere toelichting of opheldering te ontvangen omtrent d»n inhoud van gemelde circulaire. Deze vergadering, gehouden in de groote Sta tenzaal en gepresideerd door den heer Commis saris der Koningin, die de besprekingen inleidde door een algemeen overzicht te geven van de ge schiedenis van het electriciteits-vraagstuk in de provincie Gelderland, en door nadere toelichting van de bedoeling der vergadering en van den hui- digen toestand van het vraagstuk werd behalve door heeren leden van de electriciteitscommissie uit Gedeputeerde Staten, bijgewoond door circa 70 afgevaardigden van de besturen van 43 be noorden den Rijn gelegen gemeenten, alsmede door den adviseur in electriciteitszaken van de provincie, professor C. Feldmann, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, welke laatste in hoofdzaak de vragen der afgevaardigden be antwoordde en de verlangde toelichtingen gaf. In de vergadering bleek ten duidelijkste dat allerwegen, ook in dit deel der provincie, groote belangstelling in het vraagstuk der electriciteits voorziening bestaat. Het lag in de bedoeling een dergelijke verga dering te houden voor leden en afgevaardigden van gemeentebesturen uit de Betuwe. Men ver wacht, dat 65 personen, als vertegenwoordigers van 35 gemeentebestuien, aan deze vergadering zullen deelnemen. Javanen ook liet opsluiten en boeien. Dat bekl, er in dit geval toe bevoegd zou zijn geweest, bestreed de Raad. daar die koelies noch op eenig misdrijf, noch op eenige overtreding op heeter- daad betrapt werden. Voorts nam de Raad nog in overweging bekl.'s ziekte, de geïsoleerdheid van het eiland, het ont breken van politioneele hulp en andere, reeds eerder genoemde verzachtende omstandigheden, om ten slotte dan te concludeeren tot de boveh- genoemde uitspraak. De eisch van het O. M. overwegende, dat de gevangenhouding met lichamelijke pijniging gepaard zou zijn gegaan - luidde, zooals men weettwee jaren gevangenisstraf. Prinses Juliana. Men meldt ons uit Amsterdam Gistermorgen heeft H. M. de Koningin, alvorens Zij naar te Amstelkerk ging, zich per auto met de Prinses naar Artis begeven. De Prinses bleef, toen de Koningin uit Artis vertrokken was, geruimen tijd onder de hoede van freule v. d. Poll in den Dierentuin en keerde ruim half twaalf op het paleis terug. Hedenmorgen vertoefde Prinses Juliana weder om in den fraaien Artistuin. Ook nu weer was het de Koningin, die Haar Dochtertje er heen bracht. Weerbericht. t elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.8 te Horta. Laagste barometerstand 743.4 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind betrokken lot zwaar bewolkt met kans op regen, later tij delijk opklarend zelfde temperatuur. 2e. per 3 maanden beknopt mededeeling van zijn werkzaamheden aan Burgemeester en Wet houders te doen en voor 1 Maart van het volgend jaar een uitvoerig verslag uit te brengen over de in het afgeloopen jaar gedane onderzoekingen. Art. 4. De contractant ter andere zijde draagt den titel van directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst. Bij het doen van onderzoekingen wordt hij bijgestaan door een persoon, die den titel van Keurmeester zal dragen. Diens benoeming behoeft de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. Zijn bezoldiging zal ten minste f 800 moeten bedragen. Art. 5. De contractant ter andere zijde is ver plicht zich gedurende den termijn, waarover deze overeenkomst loopt, geen eet- of drinkwaren en gebruiksartikelen, waarover zich het gemeen telijk toezicht uitstrekt, te onderzoeken, anders dan voor den Gemeentelijken Keuringsdienst of krachtens opdracht of schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders. Art. 6. De contractant ter andere zijde zal zich zonder toestemming van contractante ter eene z de niet belasten net de uitoefening van een anderen keuringsdienst voor eet- en drink waren of (en) gebruiksartikelen. Wordt zoodanige toestemming verleend, dan zal hij de daaraan eventueel verbonden voorwaarden opvolgen. Art. 7. Het is contractant ter andere zijde ge oorloofd a. Onderzoekingen ten behoeve van de Justitie te verrichten b. zich, behoudens het bepaalde in artikel 5, in zijne hoedanigheid van Apotheker-Schei kun dige te blijven belasten met zijne gewone prak tijk. Waarvan deze akte is opgemaakt en door beide contractanten onderteekend te Schiedam. De zaak Dillon Corneck. Over de uitspraak in de zaak-baron Dillon Corneck lezen wij het volgende De Raad van Justitie, uitspraak doende in het strafgeding tegen den Fianschen Riouwplanter baron Th. Dillon Corneck, beheerder van de on derneming Soegei van de N. V. Soegei Cultuur- Mij. In de afdeeling Karimon der residentie Riouw en Onderhoorigheden beschuldigd van het ^onwettig m hechtenis nemen en gevangen houden met lichamelijke pijniging van de op die estate werkende Javaansche contractanten Karto en Amat II", verklaarde beklaagde schuldig aan het misdrijf van »inhechtenisneming van twee Javaansche koelies zonder bevel der geves tigde machten en buiten de gevallen bij alge meene verordening voorzien en veroordeelde hem deswege onder het aannemen van verzachtende omstandigheden tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, met aftrek van vier maan den preventief. Door den Raad werd dus niet bewezen geacht de in de tenlastelegging bedoelde lichamelijke pijniging, terwijl verder door dit college overwo gen werd, dat bekl. den koelie Kartoe binnen tien dagen na diens opsluiting reeds de vrijheid her geven had. De Raad was echter wel van oordeel, dat de oppasser Oesin na bekl.'s bevel als een willoos werktuig behandelde, in welk verband dit college dien oppasser als den materieelen dader niet straf baar achtte, maar wel bekl,, die hem als meer dere de orders tot die opsluiting en gevangen houding gaf. Verder nam de Raad als bewezen aan, dat de koelies inderdaad recalcitrante contractanten wa- ren en dat bekl. uit vrees voor roof of moord die Keuringsdienst. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Na het besluit Uwer vergadering van den 17en der vorige maand is door ons een ontwerp-con- tract opgemaakt betreffende den keuringsdienst. Bij het ontwerpen der akte heeft ons als leid draad gediend een contract van gelijke strekking door de gemeente Leeuwarden gesloten. Onder mededeeling dat de heer F. H. Backer zich met het ontwerp heeft vereenigd, verzoeken wij machtiging om naar dat ontwerp de overeen komst aan te gaan. Zoodra deze machtiging verstrekt is, zullen wij U ontwerp-verordeningen aanbieden ter verdere inrichting en uitvoering van den gemeentelijken keuringsdient. De ondergeteekenden De Gemeente Schiedam, vertegenwoordigd door het College van Burgemeester en Wethouders, daartoe gemachtigd bij raadsbesluit van Contractante ter eenezijde en Frans Hendrik Backer, Apotheker-Scheikundige, te Schiedam, Contractant ter andere zijde, verklaren met elkander te zijn overeengekomen, waarbij contractant ter eene opdraagt aan con tractant ter andere zijde, die deze opdracht aan vaardt en verklaart te zullen uitvoeren Ale werkzaamheden, voorvloeiende uit de rich- tige uitoefening van keuringsdienst voor eet- en drinkwaren en gebrudfsarukelen in de Gemeente Schiedam, zooals die geregeld is bij deze over eenkomst en alle gewone kosten aan dien dienst verbonden op zich te nemen, zulks onder de na volgende voorwaarden Artikel 1. Deze overeenkomst wordt aange gaan voor het tijdvak, ingaande den eersten Mei negentienhonderd veertien en eindigende dertig April negentienhonderd negentien. Daarna wordt zij geacht telkens stilzwijgend van jaar tot jaar te zijn verlengd, indien zij door een van beide partijen niet zes maanden te voren is opgezegd. Desgewenscht is bij beëindiging de Contractante ter eene zijde verplicht de instrumenten en toe stellen tot den dienst behoorende, welke een hoo- gere inkoopswaarde hebben dan vyf en twintig gulden, over te nemen tegen factuursprijs ver minderd met 10%. Art. 2. De contractant ter andere zijde zal voor zijne werkzaamheden ten deze en als tegemoet koming in de hieronder te vermelden kosten ontvangen eene vergoeding van f 2500 per jaar te voldoen in vier driemaandelijksche termijnen van f625.- ieder, na afloop van ieder kwartaal of gedeelte daarvan (naar evenredigheid). Onder de gewone kosten van den keuringsdienst verbonden worden verstaandie voer door con tractant ten andere zijde benoodigd hulppersoneel, die voor de inrienting van een laboratorium met de door contractant ten andere zijde benoodigde instrumenten, die voor het vergoeden van monsters aan neringdoenden en die van de door contrac tant ten andere zijde benoodigde boek- en druk werken daaronder niet begrepen het drukken van verslagen Art. 3. De contractant ter andere zijde is verplicht le. in elk kalenderjaar per honderd inwoners ten minste 4 monsters van de voornaamste eet- en drinkwaren en gebruiksartikelen, die in de Gemeente Schiedam ten verkoop worden aange boden, op deugdelijkheid van samenstelling te onderzoeken. Melkonderzoekingen boven het aan tal van 2 per honderd inwoners komen bij de Repassing van deze bepaling niet meer in aan merking. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie huissleutels, armband, jockeypet. Aan de volgende adressengouden dasspeld, Apotheek van Westendorp, Singelinhoudsmaat, Brouns, Baansteeg 4bril, van Noort, Singel 25 armband, Overzier, Dam 42bov.sleutel, Preini Breedstr. 62bril, Naatzaam, Visschersstr. 10 zilveren penning, de Veld, Willemshofje 5; por- temonnaie, Koorngevel, Raam 30; portemonnaie, Landsbergen, Schie 5; portemonnaie, Peters, Oost singel 66katoen, Martijnse, Laurens Costerslr. 223stoel, van 't Geloof. Klein Groenendaal 213 portemonnaie, Verkade, Oude dijk 151. Den 3 len Maart hoopt J. 't Hart den da.g te herdenken waarop hij voor 35 jaren, in betrekking kwam bij den Reinigingsdienst te dezer stede. Het gister hier aanglakömon s.s. „Ku.I- len" heeft bij het binnenvaren der Voorhaven averij bekomen. Ken expert zou vandaag de schaae onderzoe ken. i Aan de kade werd eveneens schade aange richt. Tot grondwerkers in vasten dienst van de gemeente zijn door de commissie voor de gemeentewerken benoemd M. den Hollander, L. Ilagestein, D1. van Biesen, W, van Doorn en P. Lamer. Het aantal sollicitanten naar do be- trekking van 2en brugwachter in deze gemeente bedraagt 98. De Gymnastiekvereniging „T.H.O.R."- heeft Zaterdag bericht gekregen dat door H. M. de Koningin-Moeder een bronzen medaille be schikbaar is gesteld voor de op Tweeden Paaseh- dag te houden Nat. Gymnastiek-wenstrijd. Zaterdag slaagde tc Rotterdam voor akte nuttige handwerken onze oud-stadgc- rtoote mej. J. W. C. Kruining, onderwijzeres to Tiel. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 24 Maart 3.20 v.m., 3.28 n.m. Een pontje gezonken. Daar de bascule- brug tusschen Paveljoensgracht en Spinozastraat te 's-Gravenhage in reparatie is, was van gemeen tewege een overzetpontje in dienst gesteld, dat gratis de voetgangers van den eenen kant van de gracht naar den anderen vervoerde. Volgens om wonenden was het pontje niet erg solide; het was een oud bootje, dat met behulp van planken en latten voor het tydelyke doel, waarvoor het gebruikt werd, in een overzetpontje was getrans formeerd. De kinderen uit de nabijgelegen stra ten maakten er Zaterdag een pretje van, zich tel kens van den eenen kant naar den anderen te jaten varen. De man, die het pontje bediende, ging dit wel zooveel mogelyk te keer, maar kon de kinderen, als ze voorgaven boodschappen te moeten doen, toch niet weren. Zaterdagavond, omtreeks half acht, toen er zich, naar men zegt, zes measchen op bevonden, meest kinderen, die op één bepaald punt stonden, omdat in het bootje water stond, zou er nog iemand opgesprongen zyn, waardoor het water schepte en begon te zinken. Op de angstkreten van kleinen en grooten, die zich op het pontje bevonden, en op het hoorn signaal van den daar geposteerden politie-agent, kwam in een oogenblik een groote menigte toe snellen een paar mannen, onder wie de werk-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2