Dagblad mor Schiedam en Gratis Ongevallenverzekering f 1 f| f| ■i-rnnflr=ïfinnAfinn"~ tbl).;"^.i 13 op den Balkan. 37ste Jaargang. Dinsdag 24 Maart 1914. No. 10883 ppn ,wl"!9 iiC QYereeMoistis op de polis yerielde voorwaarden. (J y U Buitenlandscli Nieuws. Verspreide berichten. Bhmenlaiid. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. postf 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 02 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. invaliditeitB L UU voet of oog1 J UU 1 I U U een duim De verzekering word) gewaarborgd door de tioilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. In Albanië. Volgens berichten uit Argiiokastro hebben Al- 1) a nee zen het dorp Salessi aangevallen. Met veel do oden en gewonden hebben zij echter den af tocht moeten blazen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Seely,' de minister van °orlog) gister meegedeeld, dat Vrijdagavond de opperbevelhebber in Ierland aan het aepartüment va.n oorlog kennis gaf van een medeaeeling van onkele officieren, behelzende; dat zij hij; bepaalde gebeurtenissen de bevelen, die hij in verband! daarmede noodig zou kunnen achten hun te ge- ven, niet zouden kunnen uitvoeren. Den zich onder hen bevindenden hoofdofficieren is naar a&nleiding van deze weigering gelast, zich op het departement van oorlog aan ie melden. Bij hun ondervraging is gebleken, aai. net incident te wijten was aan 't verkeerd begrijpen uer aau de officieren doop den opperbevelhebber gestel de vraag. Bedoelden officieren is daarop hevel gegeven 'deh weer bij hun regimenten te vervoegen. Na deze verklaring ontwikkelt zich een heftig debat. Bonar Law verklaart, dat oe regeering den ernst van den toestand tracht te verbloemen en dat den officieren was gezegd, dat zij hun ,ont- ®lag moesten nemen, indien zij niet bereid varen togen Ulster te vechten. Asquith herhaalt, dat de maatregelen, dopr de regeer in g getroffen, uitsluitend van beschermen den aard zijn. De regeering heeft geen plan tot verdere troepenbewegingen ,over te gaan. Asquith °uthent, dat er bijzondere lastgevingen aan de officieren zijn gezonden, behalve die in verband fthd de reeds vermelde troepenbewegingen en dö 'dgerneenei instructies van December 1.1., waarin Weld aangestipt, dat de officieren geroepen kon den worden, de burgerlijke overheid bij te staan, haarmode werd niet op een burgeroorlog gezin speeld, het kon even goed slaan op een sta- hing. Het is een feit, dat sommige officieren aan de door den opperbevelhebber in ledand f°t hen gerichte opmerkingen en vragen een ver- dure strekking hebben toegekend, doch dein Raad Van oorlog is gebleken, dat uaarbij een misver- Mand in het spel is geweest (gelach bij ue oppo site). Onder Ue betrokken officieren was ook géneraal Gough, de bevelhebber der 3e brigade 1 u de rij in Ierland, een der meest geziene cavalle- ri'-aanvoerdcTS, doch zoowel hij ais alle andere "'Beieren zijn onvoorwaardelijk naar hun pos- ton teruggekeerd. Balfour spreekt spottend over ue pogingen van Asquith en Seely om het gebeurde to verbLoe- 'hen en zegt, dat oo lastgevingen, waarvan Asquith heeft gewaagd, betrekking hadden op Ulster. h°ugh heeft zijn ontslag genomen cn is ontsla an, omdat hij niet tegen Ulster verkoos te vech- ten. Ofschoon hij daarbij is gebleven, is hij toch NVeer iQ dienst genomen (gelach nij ae opposi tie). OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Wilhelm heeft gister op Schönbrunrt den hertog van Cumberland, en graaf Berch- den minister van buitenlandse!)© zaken, in 6ehoor ontvangen. Dm 5 uur 40 is de Keizer naar Venetië ver- Bekken. Keizer Frans Jozef heeft hem uitge leide gedaan. Be Weensche bladen heeten met de gewone hitïngen van sympathie keizer Wilhelm te Wee- Rer' welkom. Zij zien in het bezoek een nieuw bewijs voor Persoonlijke innige vriendschap tusschen beide v°Tsten, en voor den vasten en on veranderlijken M'unsch, het bondgenootschap te handhaven. Be „Morgenzeitung" zegt, dat het bezoek niet <*Been een daad van hoffelijkheid, maar een hoogst elangrijke politiek© gebeurtenis is. De „Politische Correspondenz" schrijft in een "Üicieus artikel, dat het beizoek van keizer Wil helm beiden monarchen de gelegenheid biedt tot vertrouwelijk onderhoud, hetgeen na d>e, ge beurtenissen van den laatsten tijd, die diepe spo ren in de internationale politiek hebben nage laten, van groote beteekenis moet worden geacht, temeer nu de Keizer ook koning Victor Emanuel te Venetië bezoekt. Deze ontmoetingen bekrachtigen zoowel het Drievoudig Verbond als de persoonlijke en poli tieke eensgezindheid van de drie soevereinen. VENEZUELA. Gister is het arbitrageverdrag met verre strek king tusschen de Ver. Staten en Venezuela ge- teekend. Het is het veertiende! verdrag van dien aard, door de Ver. Staten met andere landen gesloten. JAPAN. Het kabinet heeft ontslag gevraagd. Bij keizerlijk besluit is het parlement tot 25 dezer verdaagd. Dit staat gelijk met oen sluiting der zitting; tenzij een anaer besluit de zitting verlengt, zal de begrooting over 191.314 ook gelden voor het jaar 1914—15. Voor marine zal dan 65 millioen jen minder beschikbaar zijn dan de regeering ervoor had uitgetrokken. Gister heeft de, Duitsche vloot, uitgenomen het tweede eskader, Wiilhelmshafen verlaten tot het houden van de voorjaarsmanoeuvres. Passagiers en de mail uit Congo brengen het bericht, dat de Biaketas in Kasar en aan de oevers van de Loange in opstand gekomen zijn. Een Duitsch passagier1 vertelde, dat ook een opstand uitgebroken was in het gebied, door Frankrijk aan Duitse bland afgestaan. Ook anaer de Kobulas is een opstand uitgebiokan. Troe pen zijn naar het gebied van aen opstand gezon den. In de reeds geleverde gevechten sneu velden aan de zijde der rebellen 150 man. Treub's ouderdomsrente. Naar wij vernemen, is het ontwerp van Minister Treub in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer slecht ontvangen. Zoowel de uitsluiting der bedeelden als de wijze waarop de gemeenten in de zaak worden betrokken werd algemeen afgekeurd. (Centrum) De concurrentie van de Nederl. Heidemaatschappij. Na afloop van de Zaterdag te Amsterdam ge houden openbare vergadering ter bespreking van urieven tegen de Ned. Heidemaatschappij, is er een huishoudelijke bijeenkomst gehouden. Daarin is besloten eeu consortium samen te stellen, dat *en doel zal hebben de verdere actie te leiden. Voorloopig werd een commissie benoemd met een uitvoerend comité, bestaande uit de heeren mr. E. M. B. Kortenoever, O. Fleumer en C. J. Geyer. Dit uitvoerend comité zal voortgaan met alle gegevens te verzamelen, betrekking hebbende op de concurrentie van de Nederlandsche Heide maatschappij. Burgemeester-Propagandist. Naar men uit Zaandam aan de »Tel." meldt, zal de heer K. Ter Laan op den ln Meidag een rede houden voor de S. D. A. P. aldaar. Wyziging art. 261. Gemeentewet. Ingediend is een wetsontwerp, om een einde te maken aan het ongerief, dat ontstaan is doordat de Hooge Raad bij arrest van 29 Dec. 1913 is teruggekomen op zijn vroegere opvatting, dat de aanwijzing van den ambtenaar bedoeld in art. 261 der Gemeentewet, tevens in zich sluit diens be voegdheid tot de tenuitvoerlegging van het dwang bevel tot betaling. Dientengevolge zou de tenuitvoerlegging van het dwangbevel voortaan slechts kunnen uitgaan van de deurwaarders bij de rechterlijke colleges en kantongerechten. Voor den gemeentelijken fiscus, toch is het van veel gewicht, dat de invordering van plaatselijke belasting ook bij dwangmaatregel blijft berusten bij de ambtenaren der gemeente. Daarom wordt voorgesteld, dat aan art. 261 Gemeentewet wordt toegevoegd een tweede lid» de in dat art. bedoelde ambtenaren, voor de toe passing van het tweede boek aan het wetboek vau Burgerlijke Rechtsvordering, als een deur waarder wordt aangemerkt. Nederlanders te Rome. Vojgens bericht van onzen Romeinschen cor respondent, had de bekende orkestdirecteur en componist, de heer M. H. van 't Kruys, Zaterdag j.l. het geluk, in de kerk van San Alfonso katho- 'iek te worden gedoopt. En gisteren mocht hij uit de handen van kar dinaal Van Rossum, in de huiskapel Zijner Emi nentie, het H. Vormsel ontvangen. (Tijd) Onderscheiding. De heer G. J. Evers te Amsterdam is ter gelegen heid van zijn zestigjarig lidmaatschap der H. Familie door Z. H. den Paus benoemd tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Derde Vredesconferentie. De Nieuwe Ct. verneemt, dat tusschen de Nederlandsche en de Russische regeering volkomen overeenstemming zou bestaan aangaande de beste wijze van voorbereiding van de derde Conferentie terwijl de waarschijnlijkheid groot is, dat België zich hierbij zal aansluiten. Het zou in de bedoeling liggen, een beperkt [nternationaal comité van voorbereiding voor de vaststelling van een ontwerpprogramma te be noemen, teneinde de bijeenkomst van de derde Conferentie zooveel mogelijk te bespoedigen. De Nederlandsche officieren in Albanië. Onze correspondent te Skoetari seint dd. gis teren, dat het bericht, als zou majoor K oon be noemd zijn tot gouverneur van Skoetari, volkomen uit de lucht is gegrepen. Wellicht is dit misver stand voortgekomen uit het feit dat majoor Thom son benoemd is tot regeeringscommissaris in Zuid-Albaniö. (N. R. Ct.) Nederlandsche inspecteurs-generaal. Blijkens instructies, door de gezanten te Kon- stantinopel ontvangen, zijn twee Nederlanders en twee Belgen benoemd tot inspecteurs-generaal voor de hervormingen in Klein Azië. Vrijkaarten voor Kamerleden. De »Ned". meldt, dat jhr. de Savornin Lohman de hem aangeboden vrijkaart van de Maatschap pij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen, de Ne derlandsche Central en Noord-Brabantsch-Duit- sche Spoorweg Maatschappijen teruggezonden heeft. Hij schrijft, niet behoord te hebben tot de groote meerderheid der leden van de Tweede Kamer die om een bewijs van vrijdom over de Nederl. Spoorwegen heeft gevraagdomdat hij van oordeel is, dat Kamerleden als zoodanig geen diensten bewijzen aan de spoorwegmaatschappijen, dus geen aanspraak op personeelen vrijdom kun nen doen geldendat hun vergoeding van reis kosten en verdere schadeloosstelliug behoort te worden bekostigd uit de rijkskas, zonder dat daar toe door particuliere maatschappijen indirect wordt bijgedragen dat dit vooral daar geldt waar, in dezelfde qualiteit waarin zij vrijdom hebben aan gevraagd zij kunnen geroepen worden over die maatschappij critiek uit te oefenen. Ook de heeren De Beaufort en Van Bylandt hebben op ongeveer gelijke gronden een dergelijk schrijven verzonden. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. H. M. de Koningin heeft Zondagochtend te Amsterdam de godsdienstoefening bijgewoond in de Amstelkerk, onder gehoor van ds. Lammerts van Bueren. In aansluiting met het onderhoud, dat H. M. Zaterdagmiddag ten paleize had met een aantal personen, die zich bewegen op het gebied der volkshuisvesting, heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan eenige woningen, nl. een kelderwoning in de Nieuwe Spiegelstraat en een winkeltje in de Eerste Passeerderdwarsstraat, welke onbewoonbaar zijn verklaardvervolgens aan eenige woningen in den Jordaan, welke een twintigtal jaren geleden werden gebouwd, doch thans niet meer aan de te stellen eischen voldoen, en ten slotte aan het nieuwe woningcomplex van het Amsterdamsche bouwfonds in de Balistraat. Mevrouw Van der Pek Went, woningopzich- teres, vergezelde Hare Majesteit bij deze bezoeken. H. M. de Koningin is gisterochtend ongeveer halftien met de Prinsi^ uitgereden en begaf zicb, na een omweg door den Zandhoek en omliggende buurten, naar Artis. Om 11 uur bracht IT. M. een bezoek aan de Beurs der Vereeniging voor den Effectenhandel, waar H. M. werd ontvangen en rondgeleid door den voorzitter, den heer Wendelaar, en het da- gelijksch bestuur. In den namiddag bracht H. M. een bezoek aan de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden in de Plantage Middellaan. Te halfzes ontving H. M. de volgende heeren ten paleize A. van Rossum, directeur van de suikerfabriek te Halfweg C. H. Holst, directeur van de werf Conrad te Haarlem G. W. Keessen, kweeker te Aalsmeer; A. Colijn, landbouwer te Amstelveen; J. S. Dijt, dijkgraaf van de 30 gemeenschappelijke polders, wethouder, graanhandelaar, landbouwer en veefokker op Texel. Gister dineerden ten hove de heeren der hof houding, woonachtig te Amsterdam. Broederdienst. Wij herinneren belanghebbenden er aan dat zij die vermeenen recht te hebben op vrijstelling van den dienst bij de Militie wegens Broeder- dienst, op Donderdag 26 Maart a.s., des avonds tusschen 7 en 9 uur, in den St. Joris Doele behooren te verschijnen, waar zitting zal worden gehouden tot het opmaken van getuig- schr'ften voor Broederdienst. Alsdan moet worden gezorgd voor de tegen woordigheid van 2 getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen dat zij met het gezin waartoe de ingeschrevene voor de Militie behoort, voldoende bekend zijn. Kostwinn ers. Die vrijstelling wegens kostwinnerschap meent te hebben, moet daarvoor vóór den 31 en Maart a.s. aan de afdeeling Mditie verschijnen. Geestelijken enz. Zij die vrijstelling verlangen wegens het be- kleeden van een geestelijk- of een godsdienstig- menschlievend ambt, moeten de daarvoor noodige verklaring voor 1 April a.s. inleveren bij den Burgemeester (aan de afdeeling Militie). Volksbadhuis. In de week van 15—21 Maart '14 werden genomen 476 baden. Ie klas kuipbaden 26. regenbaden 24 2e klas kuipbaden 76, regenbaden 341, 5 ets. kinder baden 9. Directeur Ambachtsschool. De minister van Biinnenlandsche Zaken heeft de door het bestuur der Ambachtsschool alhier opgemaakte alfabetische; voordracht ter benoeming van een nieuwen directeur der Ambaxhtsschool goedgekeurd. Het bestuur heeft thans tot directeur benoemd, in de plaats van den heer Gerhard, die naar Rotterdam vertrekt, den heer E. H. Pomes, di recteur der Ambachtsschool te Zierikzee. Kiezers. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst bevat de namen van 4823 kiezers (vorig jaar 4589). Brand. In den afgeloopen nacht, omstreeks 12i/i uur, ts brand ontdekt in een wagenschuur van de wed. Kooyman, vrachtrijdster, aan den Achter- singel. De brand bleek te woeden in een partij liaut en ledige kisten. Eioor zoons van de wed. Kooy man en de politie werd het vuur met cwfii jrs water gebluscht, zoadat de brand in den aanvang kon woiden gestuit. De oorzaak van den brand is onbekend. Dillettanten Symphonie Orkest »L. van Beethoven Het tweede concert in dit seizoen van boven genoemde Vereeniging, dat op1 20 April a.s. zal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1