Dagblad voor Schiedam en Omstreken. „ja..* fonn «-a» fifin finn "r fijn rr fi ij Gratis Ongevallen verzekering f1[lf][j 37ste Jaanraas. Woensdag 25 Maart 1914 No. 10884 oyereentoistig op de polis vermeils voorwaarden. I u U U Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlaudsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. M1 L i T 1 L. 5o, Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. invaliditeitI U U voe? oYoJg; 1 |UU d°°d1 IUU een duim l)e verzekering" wordt gewaarborgd door de lioilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam BMnttrilMWttHaWMM ■IMIlill l IIWBMBMMfflMMH to lil Wil MgBttH—MMIIHH WflffHB1 llllll l'l II Hlli—lllllll— III HUI ■IIHLtf""—11 1 U U wijsvinger; I §(J bij verlies van eiken ande- ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. ditsr Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de verzoeken van le. A. van Hattem om vergunning tot oprich ting van een smederij in het pand Kethelstraat 28, kadaster Sectie A no. 1170, gedreven door 3 electromotorenen 2. de firma W. Hasekamp Co. om vergun ning tot uitbreiding harer glasfabriek aan den Bavendijk, kadaster Sectie N no. 152 met 14 electromotoren Overwegende dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvragen nog niet geëindigd is Gelet op art. 8, alinea 2 der Hinderwet Besluiten: de beslissing over genoemde aanvragen te verdagen. Schiedam, 24 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Dt /Secretaris, V. SICKEJNHA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den Decem ber 1872 Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat in den Sc. Joris Uoele, Doeleplem no. 1, de Gemeente Geneesheer Dr. J. Eudtz, op Vrijdag 3 April 1914, des namiddags van 2 tot 3 uur, ge legenheid zal geven tot KOSTELOOZE INENTING en UERINËNT1NU TEGEN POKKEN. Schiedam, 24 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA Inschrijvingsregister en Alpliabetisch Register Be Burgemeester van Schiedam 'haakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor lichting 1915, met het daaruit opgemaakte Alphabeusch Register, gedurende acht dagen, vau den 26sten Maart tot en met den 3den April a,s-, ter Gemeente-secretarie, afdeeling Militie, (Schoolstraat 12), voor een ieder ter lezing liggen. Hij vestigt er voorts de aandacht op lo. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de Provincie dat het bezwaarschrift behoorlijk roet redenen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld dat het bezwaarschi ift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift eene behoorlijke volmacht wordt overgelegd dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ont vangst bij den Burgemeester, ter Gemeente secretarie, afd. Militie, moet worden inge leverd dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de auto riteit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bezwaar schrift indiende, in kennis gesteld is met de Uitspraak van den Commissaris der Koningin. Schiedam, den 25sten Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, 1 M. L. HONNERLAGE GRETE. 6o zouden worden om Ulster da .bepalingen Home Rule bill op te dringen. Ee minister vaar Oorlog, Seely, antwoordde, dat hij voornemens was, alle geschreven docu menten, die op deze zaak betrekking hadden, te publiceer en. Dit materiaal zou de geheel© kwestie duidelijk maken, zoodat er omtrent deze aangelegenheid niets nreer verborgen zou blijven. De minister weigerde verdere vragen te beantwoorden, daar het onmogelijk zou zijn, ten. zij er debat was, een juiste voorstelling der zaken te geven. Asquith wees er op1, dat morgen de debatten over de toepassing der Home Rule bill ge opend zullen worden. De minister-president voegde er aan toe, dat onder de bedoelde docu menten opk de aan generaal Paget uiftelijk gegeven instructies waren begrepen. „En boe staat het met de mondeling gegeven orders?' vroeg een unionistisch afgevaardigde. „Hoe kan een geschreven document monuelingc in structies bevatten?" arRwoordcto Asquith, er aan toevoegende, dat een aanvullende verkla ring met betrekking tot de mondeling gegeven instructies in den loop der debatten gegeven zou worden. De houding der regeering ten opzichte van het leger, zal heden uitvoerig bespraken worden, maar de verontwaardiging der ministerieelen is zoo sterk, dat reeds gister de kwestie, in verband met de logerbegïouting, ter sprake kwam. De afgevaardigde, Ward, van de Labour party, werd luide toegejuicht noor de ;ninis- terieelen, toen hij verklaarde, nat de kwestie, waarover men thans had te beslissen, was, of het volk de landswetten al of niet, absoluut zonder tusschenkomst van den koning of het leger, zou maken. De liberale afgevaardigde Beek, critiseerd© ook onder luia gejuich der ministerieelen, iu het bijzonder het optreden der regeering, in zake het in hun functie her stellen van de officieren, die ontslag hadden genomen en hij verklaarde, dat de liberalen het volk hadden te kennen gegeven, dat het rechtvaardig was als uiterste maatregel de troepen aan te wenden bij stakingen, maar nu verklaarde de negeering, dat de officieren ont slag mochten nemen en zich naar Londen be geven een liberale afgevaardigde intcrum- peerde hier en riep: „naar het Bucking,ham- paleis!" (gejuich op de banken uer ministe rieelen en protest bij de .oppositie) en daarna weer naar hunne posten tsrugkeeren. Minister Seely antwoordde, dat hij weiger de op de debatten van gister vooruit te loe pen, waarna do kwestie verder onbesproken werd gelaten. Generaal Gougjh en kolonel Mc. Ervan, werden bij hun terugkomst te Curragh. op geestdriftige wijze ontvangen. De troepen vergezelden, hen naar hunne woningen, waar zij een driemaal her haald gejuich aanhieven. Generaal Gough dankte de tróepen en verzekerde, dat zij niet naar Ul ster gezonden zouden worden. (Cheers). den uitvoer geen bezwaar ziet, terwijl de critiek daarin een groot nadeel voor Rusland ziet. Tij dens de onderhandelingen van 1904 heeft Witte de meest bekende deskundigen van het Departe ment van Landbouw ,om hun meening gevraagd zij achtten de vermindering van Duitsche rechten op veevoeder wenschelijk, en die werd toen door de Russische, onderhandelaars ook voorgesteld ion verkregen. i Onomwonden sprak Witte zich uit tegen in voering van graanrechten in Finland, daar Rus land niet het recht heeft plotseling zulk een maat regel in Finland in te voeren. Zelfs als Rusland dien maatregel niet beschouwt als een eerste stap tot invoering van de RussischFinsche tol- unie, zou Duitschland daarin toch een voorwend sel kunnen vinden, om de naleving van uen bij verdrag vastgestelden termijn van twee jaren te eischen, na voorafgaande opzegging. Bij de onvermijdelijk© moeilijkheden, die zich bij de onderhandelingen zullen voordoen, zeide Witte verder, is het zeker wenschelijk, geen on- noodigc kwesties op te werpen. Witte weigerde over het bestaande handelsver drag met Duitschland een oordeel uit te spra ken, en zeide slechts: de critiek van de dagbla den geeft steeds blijk van dilettantisme^ van ge brek aan kennis, en van gebrek aan oordeel over de voor- en nadeelen van het verdrag. Hij zou het verstandig vinden, als de redacties hun oordeel liever voor zich hielden, wijl het aanleiding geeft tot onjuiste voorstellingen en ver warring. ENGELAND. Be berichten aangaande de voorwaarde, waar onder generaal Gough naar zijn post in Ierland hyugkoerde, leidden gister in het Lagerhuis t°t nieuwe vragen en lokten van de rogeering 'nteressante verklaringen uit. Afgevaardigde Bee vroeg of het waar was, dat generaal Bough zijn commando weer aanvaard had, na- at hij van het ministerie van Oorlog die schriftelijke verklaring had ontvangen, dat da °ader zijn bevel staande troepen niet gebruikt FRANKRIJK. Tijdens de gister in do Fransche Kamer voort gezette bespreking der wet op de middelen, ver zekert Doumergu© bij het artikel nopens de uit gaven voor Marokko dat de toestand in bet pro tectoraat zeer gunstig is'. Wij breiden onzen'in vloed op' vreedzame wijze uit en de troepen heb ben last gekregen zich van onnoodig optreden te onthouden. Doumergu© zegt overtuigd te zijn, dat de „knellende internationale banden" weldra verdwenen zullen zijn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Hel „Neue Wiener Journal" schrijft, dat men in diplomatieke kringen er van overtuigd is, dat in de conferentie der beide keizers, welke te VV.ee- nen plaats had, de internationale toestand als vreedzaam geruststellend werd beschouwd. Men kan aannemen, dat alle kwesties uitvoerig be sproken zijn. Men gelooft, dat de ontvangst van graaf Berchtold door keizer Wilhelm een buitengewoon hartelijk karakter droeg en de kei zer van zijn waardeering voor den Oostenrijk- schen staatsman blijk gaf. ITALIS. Reuter meldt nader uit VenetiëKeizer W il- helm kwam hier om 9 uur 40 min. aan en werd ontvangen door de civiele en militaire autori teiten. In de stad wordt, druk gevlagd. Het weer is prachtig. Toen keizer Wilhelm uit den trein stapte, werd hij begroet door de Italiaansche autoriteiten, den Diuitschen gezant en een be velvoerenden admiraal der Duitsche schepen. Het muziekkorps speelde het Duitsche volks lied. De keizer verliet het station en nam plaats in een stoombarkais van de „Hoheu- zollern", door een talrijke! menigte geestdriftig toegejuicht. Op het ©ogenblik dat de barkas het kanaal van San Marco bereikte', losten de Italiaansche en Duitsche Schepen saluutschoten, de beman ning riep hoera en del menigte barstte in toe juichingen los. Een militaire stuurhallon voerde eenige evo luties uit, welke door den keizer met aan dacht werden gevolgd. Om tien uur begaf de keizer zich aan board van de „Ilohenzollern.1 nen het vuur, waarbij verscheidenen Mexicanen getroffen werden. PERU. De Peruaansche legatie te Parijs deelt een te legram uit Lima mede, volgens hetwelk gisteren in de kamers niet het vereischte quorum aanwezig was, zoodat geen zitting plaats had. De toestand is te wijten aan meeningsverschillen tusschen de politieke partijen. Uil Petersburg wordt aan de „Temps" geseind: Bij wijze van voorzorgsmaatregel heeft de Russi sche regeering over verschillende filialen van de Staatsbank in het centrum van Rusland de goud reserve verdeeld. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit St Petersburg dat over enkele dagen de verloving van de twee oudste dochters van den Tsaar be kend zal worden gemaakt. Grootvorstin Olga ver looft zich met grootvorst Pavvlowits haar zuster Tatiana met den oudsten zoon van den Roe- meenschen troonopvolger. De commissie, belast met de codeficatie van hel kanonieke recht heeft thans, zooals men weet, reeds het grootste gedeelte van haar arbeid verricht. Door de radactie is de laatste hand gelegd aan het derde deel van het om vangrijke werk waarin deze codificatie zal vervat zijn. De drie dealen zullen nu aan al de bis schoppen der wereld worden verzonden, opoat deze hunne bemerkingen daarover kunnen maken, welke zij dan de commissie moeion toezenden. Thans blijft nog' over de samenstelling van het vierde deel, waarmede men iit jaar gereed hoopt te komen. Vervolgens zal de commissie zich hebben bezig te houden met de kantteckeningen der bisschoppen, ten einde den definitieven tekst te kunnen samenstellen. Men verwacht met dezen arbeid in zes maanden gereed te kunnen komen. Het moet in de bedoeling liggen van Z. H den Paus, het volgend jaai, op den ieest- dag van de HH. Petrus en Paulua, een encycliek uit te vaardigen, handelende over de codeficatie van het kanonieke recht. Puerto Arauca (Columbia) is bijna geheel door brand vernield. De »Köln. Zig." meldt, dat de vereeniging die voor het maken van een Duitschen Rijnmond ijvert, goed vooruitgaat, vooral ook in het Zuiden van Duitschland. te Frankfort a/d Main wordt de oprichting van een plaatselijke afdeeliDg voorbe reid, en ook in Hessen en Wurtemberg zullen landsafdeelingen opgericht worden. Maar vooral in Beieren trekt het streven van de vereeniging de aandacht. Dr. Coppius heeft een lezing ge houden over het onderwerpde Duitsche Rijn mond, een nationale eisch. De koning was erbij tegenwoordig en sprak later nog een half uur met dr. Coppius waarbij Z. M. kaarten werden voorgelegd om de mogelijkheid van de uitvoering van een kanaal van den Rijn naar de Noordzee te toonen. RUSLAND. Graal; Witte, de bekenae oud-Minister, thans lid van nen Rijksraad, heeft zich weer eens-laten interviewen, thans donr een redacteur van de „Roesskoje Slowa". Het gesprek liep o. a. over de thans tusschen Rusland en Duitschland zoo urgente kwestie: de in-eii-uitvoerrechten. Witte betoogde, dat Rusland volkomen het recht heeft om graanrechten en uitvoerptreimies op vee voeder in te, voeren als .compensatie voor ie Duit sche uitvoerpremies. Als dit laatste tot dusver niet geschiedde, dan vijand voortgezet. Toen daarbij een Amerikaansch komt dit vermoedelijk omdat de Regeering in soldaat gewond werd, beantwoorden de Amerika- ZUID-AFRIKA. Een vergadering van duizend burgers, onder voorzitterschap van den deken van Pretoria in het stadhuis te Pretoria gehouden, heeft een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de peace preservation bill, wijl deze onnoodig, uitdagend en in strijd is met de vrijlievende tra dities van Engelschen en Nederlanders. MEXICO. Volgens een telegram uit Eagle Pass in Texas» hebben een aantal constitutionisten bij hun vlucht voor de overmacht der Regeeringstroepen, de Rio Grande overgetrokken en zich aan een Amerikaan- sche patrouille overgegeven. De in hun over winning bedrogen uitgekomen Regeeringstroepen hebben, in weerwil van de door de Amerikaaan- sche troepen gegeven teekenen, het vuren op den Verbetering van verkeerswegen in Rotterdam. Bij Kon. besluit van 19 dezer is ingesteld eene commissie, aan welke is opgedragen a. ter voorbereiding van werken, welke, ter verbetering van het spoorwegverkeer, van het stadsverkeer en van het verkeer te water in ver verband met de daarmede samenhangende han delsbeweging in en nabij Rotterdam, zullen moe ten tot stand komen, de onderscheidene belangen in verband met elkander te overwegen en in hoofdtrekken omtrent aard en volgorde'der te ver richten werken te adviseeren b. telkens wanneer over eenig hoofdpunt in beginsel een resultaat is verkregen, daaromtrent den minister van waterstaat globale plannen voor te leggen. In de commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter, E. II. Stieltjes, c.i., voor zitter van den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten tot lid en plaatsvervangend voorzitter, A. H. W. van der Vegt, c.i.. lid van den Raad van Topzicht on de Spoorwegen tot lid en secretaris, P. H. A. Rosenwald, c.i.,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1