tarfn en Uewestdyk Nieuw*. bevolen dienstverrichtingen of wanneer de dood éen onmiddelijk gevolg is van die dienstverrich tingen, onderstand worden verstrekt op den zelfden voet aU aan landsdienaren in vasten dienst. Ook vrouwelijke geneeskundigen kunnen worden uitgezonden. W. Stead. Thans is defiinitief bepaald, dat de onthulling van het borstbeeld van Stead 15 April a.s. zal geschieden in de bibliotheekzaal van het Vredes paleis. De Haagsche winkelsluiting. In eene door de vereeniging van Haagsche sigarenwinkeliers gehonden vergadering werd het ontwerp-ierordening op de winkelsluiting behan deld. Breedvoerig werden de bezwaren daartegen besproken. Met op twee na algemeene stemmen werd be sloten, een adres te zenden aan den gemeente raad met verzoek om in de verordening in elk geval eene bepaling op te nemen, waardoor het aan vergunning- en verlofhouders verboden wordt s.gaien en sigaretten te verkoópen of af te leveren* Mocht daaraan om juridische of anderen redenen geen gevolg kunnen worden gegeven, dan verzoekt zij met het oog op de groote nadeelen de veror dening uiet aan te nemen. Oud-Resident Schneider -J- 1 e Nizza, is in den ouderdom van 29 jaren over leden de heer L. Th. Schneider, oud-resident van Soerakacta. in den morgen van 27 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767 3 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 744 3 te Neufahrwasser. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen noordelijken tot westelijken wind zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk nog buiig, mogelijk nachtvorst, zelfde tempe ratuur overdag. Z -Ein. Kardinaal van Roossum. Van de hand Z.Em. kardinaal Van Rossum zal, naar de Romemsche correpondent van de sTijd" meldt, eerstdaags een latijnsch werk ver schijnen over het wezen van het Sacrament des Piïesterscbaps. De titel luidt: »De essentia Sa" ciamenti Ordions Reeds sedert eenige jaren heeft Z.Em. deze stof, waaraan meer dan één gewichtige historisch theologische strijdvraag vast zit. tot ondei werp van bijzondere studie gemaakt. Het werk is gedrukt op de Vaticaansche druk kerij en verschijnt bij Herder te Freiburg. Aanbesteding. Gistermiddag werd door B. en W. dezer meen te aanbesteed de levering van G00.000 Waal straatklinkers, verdeeld over 6 pereaefeh. Ingekomen waren 9 biljettenJos. Lalieu, steen- fabrikant te Maastricht, voor perc. I—VI. f 17.50; ia de Jong en van Enst, Waalstraatsteenfah*rikar.t te Nieuwaal bij Zalt-Bommel, voor percIVI. f 17.25; A. Wi. Burgers, steenfabrikant te Waurt; voor perc. I VI. f 19.40; N. V. Bouwmaterialen v/h M. Luijten te Lekkerkerk, voor perc. II. f 18.25, perc. Ill en IV, f17.25; G. J. Nederpelt, Schie dam, S toot n wa a Is teen fabriek „De Rijnvaart" te Nederhemert, voor perc. III. f 17.50; P. A. Bos, te Arnhem, voor een perc. f18.75; Ia. D. ter Windt, te Velp; voor een perc. f 19.75. Alles per 1000 stuks. De gunning werd nog aangehouden. Gemeenteraad. B. en W. hebben bij den Gemeenteraad inge diend een voorstel tot wijziging der .-alaiieering enz. van de vakonderwijzaressen in nuttige hand werken, een voorstel tot venbetering der fracte- menten van brug- en sluiswachters en een ont werp-verordening op eet- en drinkwaren en op veibruiksartikelea in de gemeente* Schiedam. I laatsgebrek noopt ons heden aeze stukken tot een volgend nummer te laten liggen. Het Bioemendaalsche boseh. De Raad van Bloemendaal keurde het voorstel van B. en VV. goed, om niet in te gaan op de condities der Maatschappij Veenduin voor den aankoop van liet Bloe "endaalsche Bosch door de gemeente, omdat de eischen der eigenaren veel te .zwaar zijn. De Ziekenfond kwestie. Meu meldt uit Alkmaar Om hun standpunt te bepalen tegenover het besproknne op den Dinsdagavond gehouden ver gadering der landelijke federatie ter behartiging v>in het ziekenfondswezen, hadden de leden der R.-K. organisaties Woensdagavond een bijeen komst belegd die zeer druk bezocht werd. Na de gehouden besprekingen werd voorgesteld, om onder bepaalde voorwaarden tot de landelijke federatie toe te treden. Dit voorstel werd later omschreven in een motie. De Nederlandsche officiren in Albanië. Naar het U. D. van particuliere zijde verneemt, is van de beide Nederlandsche officieren Snellen van Vollenhoven en Doorman, die op het einde van de vorige maand naar Koritza waren vertrokken, tot dusver nog geenerlei bericht ontvangen. Promotie bjj de S S. Het »N.v.d.D." meldt, dat binnenkort een wij ziging in de bezoldiging voor het personeel der S.S. zal gebracht worden. Het maximum van een hoofdingenieur en hoofdinspecteur wordt van f5000 op f5500 gebracht, het maximum van de afdeeliugschefs wordt van f 4000 op f 4700 gebracht. Voor de chefs de bureau, wier maxtmum enkele jaren geleden van 2000 op 2300 is gebracht, komt een maximum-verhooging tot f2500. De commiezen krijgen nu, wanneer zij 53 jaren lang ambtenaar zullen zijn en reeds minstens 4 jaar op hun maximum staan, een maximum-ver- hooging van f 100. De adj.-commiezen, die niet voldaan hebben of niet geacht worden voldaan te hebben aan het gedeelte B., van het surnumerair- krijgen ook f 100 meer, mits ze 29 jaren ambte naar zijn en minstens 3 jaren op het maximum gestaan hebben, Ren station voor radio-telegraüe te VlNsingen. Zooals reeds in het kort vermeld is, zouden er plannen bestaan te Vlissinzen een station voor draad looze telegrafie op te richten. Naar wij ver nemen, heeft de administratie der posterijen en telegrafie haar oog laten vallen op den voormali- gen gevangentoren, die met zijn groot platvorm uiterst geschikt voor dat doel zou zijn. De be doeling zou zijn, het proefstation van Hoek van Holland, dat minder aan de verwachtingen vol doet, naar Vlissiogen over te brengen Bedoelde gevangtoren is door het Departement van jOorlog aan de gemeente in gebruik afgestaan, die daarin tot voor korten tijd de oudheidkamer gevestigd had; thans is de laatste naar een ander gebouw overgebracht. Voor de scheepvaart op de Schelde, zou dit station zeker van groot nut kannen zijn. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht Dr. C. J. Vaillant. -j- Heden-nacht omstreeks 3 ure is alhier in den ouderdom van 96 jaar overleden de heer C. J. Valiant, sedert 1843 geneeskundige te dezer stede. Daarmee is aan een lang en in den dienst der lijdende menschheid wel besteed leven, een einde gekomen. Den 19n October 1818 te Maassluis geboren deed de heer Vaillant zijue geneeskundige studiën aan de hoogeschool te Leiden, waar hij den 17n Mei 1842 den titel verwierf van medicina; doctor. Naar het gebruik dier dagen had de promotie in het Latijn plaats, na de verdediging van een even eens in het Latijn geschreven dissertatie De Fe- bribus Intermittentribus en van een elftal stellingen- Kort na zijne promotie toog de jonge dokter naar Parijs om in de groote hospitalen der We reldstad en onder leiding der beroemdste genees- heeren van dien tijd zijn vakkennis te vermeer deren. Nahat hij m zijne geboorteplaats Maas sluis was teruggekeerd, werd hij in 1843 door Schiedams vroedschap tot geneesheer .te dezer stede benoemd. Circa 70 jaren is dr. Vaillant alhier als geneesheer in onze stad werkzaam ge weest want tot in zijn hoogen ouderdom, nadat hij reeds lang de stads- en over het geheel de particuliere praktijk had laten varen, had hij toch nog een enkele patiënte, die in den ouden dokter zooveel vertrouwen stelde, dat zij bij voorkeur door dien beproefden lijfarts wilde bezocht worden. In den loop van 70 jaren dat dr. Vaillant te' dezer stede werkzaam was, heeft hij zich doen kennen als een kundig en volijverig geneesheer als goed burger en getrouw vriend van zoo velen' die het voorrecht hadden hem te leeren kennen. De achting en genegenheid van Schiedams inge zetenen heeft hij zich in zijne zoo langdurige praktijk alleszins verworven. Maar niet alleen in de geneeskundige praktijk, maar ook op veelzijdig tei rein was dr. Vaillant in de plaats zijner veeljarige inwoning werkzaam. Zoo was hy vele jaren schoolopziener in ons district, welke betrekking hij - herinneren wij ons wel na een veelbesproken onderwijskwestie, waar in hij zijn eigen meening handhaafde, prijs gaf Als beslist aanhanger der liberale party was hij ook indertijd candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Delft, waarmee toen Schiedam stemde, maar bleet toen in de minderheid tegen den conservatieven candidaat, die de zege behaalde. In tal van zaken van staatkundig en maatschappelijk belang verleende trouwens dr. Vaillant zijne kachtdadige medewer king. Bij de vele jubilea, die hij hier mocht vieren bleek hoezeer zijne veelzijdige verdiensten alom' op prijs werden gesteld. De veelzijdige ver diensten van dr. Vaillant, die ook van 1863 tot 1867 lid van den Raad dezer gemeente was, wer den ook van Regeeringswege erkend, door hem het ordeteeken van den Nederlanschen Leeuw te verleenen. Zoo is dan eindelijk aan dit lang en welbesteed leven een einde gekomen Een krachtige, voor uittredende figuur, die nog in zijn laatste levens dagen in onze straten met belangstelling werd nagestaard, is heengegaan. Dr. Vaillant, hoozeer ook met vele zijner stadgenooten in mee ning verschillend, zal zeker dankbaar herdach worden in de stad, waar hij zoo vele jaren volijverig en toewijdend werkzaam was. De heer Haioia V. d. Wal, voorzitter der Ver eeniging Ambachtsschool voor Schiedam en om streken, sprak allereerst de leerlingen van het eerste en tweede leerjaar toe. Hij spoorde hen aan tot ijverig volgen der lessen, vooral in het laatste leerjaar. De rapporten werden hierna aan de leerlingen uitgereikt. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot de leerlingen, die thans de school gingen verlaten. Hij gaf hun verschillende wenken hoe zich te gedragen wanneer zij in de maatschappij hun intrede zullen doen als werklieden. Voorzitter hoopte, dat zij in de werkplaatsen zich niet boven andere, niet gediplomeerde werklieden verheven zullen achten. Er zijn onder die werklieden vele personen, die groote bekwaamheden bezitten, waarvan voor den nog jeugdigen werkman, die pas van de Ambachtsschool komt, noz veel te leeren valt. Spr. uitte den wensch, dat de patroons dan ook steeds met veel waardeering zullen kun nen spreken over de leerlingen der Schiedamsche ambachtsschool. Door den leerling electricien C. Ingenhoes werd namens de leerlingen, een woord van dank ge bracht aan den voorzitter voor het gesprokene. Hij verklaarde dat de raadgevingen wel ter harte zullen worden genomen. Zich vervolgens tot den direc teur wendend, bracht hij hem een woord van dank voor hetgeen de leerlingen van hem hebben mogen leeren en bood hem, namens de electri- ciens van het derde leerjaar, een foto van deze groep leerlingen aan. De heer Gerhard, directeur der Ambachtsschool, dankte voor dit bewijs van sympathie. Dan werden de diploma's uitgereikt. De heer Haima van der Wal nam daarna het woord. Spr. zeide, dat men thans op de geor ganiseerde tentoonstelling weder in de gelegen heid wordt gesteld te zien wat erdoor dejoogens in het 3-jarig tijdvak zooal is gepresteerd. Alvorens de tentoonstelling te openen, gaf spr. een uiteenzetting van de moeilijkheid, welke men met het verkrijgen van een hoogere subsidie van de zijde der provincie heeft gehad. Met groote dankbaarheid werd door hem gewag gemaakt van een schenking van t 700 door een particulier en de verhooging der bijdrage van verschillende in- dustrieelen. Hij spoorde voorts aan tot uitbreiding van het aantal leden, daar de vereeniging meer geld noodig heeft. De school breidt zich geregeld uit. Begonnen met 100 leerlingen, was dit getal spoedig bijna verdubbeld. De leermiddelen dienen noodzakelijk te worden uitgebreid, terwijl ook een nieuwe salarisregeling voor de leeraren urgent is. De beschuldiging, dat het bestuur de school niet zuinig beheert, werpt spr. van zich af. De zuinigheid heeft integendeelreeds nadeelig ge werkt op de leermiddelen. Wij zijn echter zoo zeide spr. op den goeden weg en hebben den steun der gemeenschap noodig. Nog releveerde spr. het feit, dat een 20-tal leerlingen de school heeft moeten verlaten door dat de ouders niet in de gelegenheid waren het schoolgeld te voldoen of wel de verdiensten hun ner kinderen niet konden missen. Voor deze categorie leerlingen diende een fonds te worden tot stand gebracht, opdat zij niet van het vak onderwijs verstoken zouden blyven. Wellicht zal er later gelegenheid zijn op dat fonds teru* te komen. Een woord van hulde en dank bracht de voor zitter aan de leeraren en den directeur voor het geen zij hadden gepresteerd en de bereikte re sultaten. Spr. roemde de uitstekende verhouding tusschen leerlingen, leeraren en directeur. Hierna noodigde de voorzitter de aanwezigen uit, tot het doen van een rondgang door de ver schillende lokalen. De toonstelling biedt ook ditmaal een groote verscheidenheid werkstukken der leerlingen. In de afd. electriciens ziet men verschillende voor werpen, door de leerlingen vervaardigd, als scha kelborden, contacten, stroom wisselaars enz. Verder zijn er telefooninstallaties, schelgeleidingen en installaties voor licht in de meest verscheiden vorm. Bij de schilders is ook veel belangwekkends. Schilderwerk is daar in de grootste verscheiden heid te aanschouwen. De nabootsing van marmer en houtsoorten bij tal van voorwerpen is zeer dat bij den nieuwen cursus het getal leerlingen grooter zal zijn. Het meubelmakersvak behoort toch tot eender belangrijkste vakken en het hier geexposeerde levert wel het bewijs, dat zij die een cursus heb ben meegemaakt, degelijk hun vak kennen. Een bezoek aan de tentoonstelling is zeer aan te bevelen. Ouders en pedagogen kunnen dan zien welk een nuttige leerschqpl er voor de joDgens hier ter stede bestaat, welke hen vormt tot dege lijk onderlegde vaklui. De tentoonstelling is open op Vrijdag 27 Maart van 6 9. Zaterdag 28 Maart van 1 4 en van 6 9 en Zondag van 14 uur. De volgende leerlingen verlieten de school met eind-diploma Machine-bankwerkers. J. de Boer, Vlaardingen P. Boogaard, Vlaardingen C. van der Broeke, RotterdamW. van Dam, Kethel G. N. de Haas, Rotterdam.1. van Hills, Maas sluis L. v. d. Kaag, Schiedam P. J. Kruijnes, Schiedam H. G. Odijk, Vlaardingen P. Proper, Vlaardingen T. van Rijn. VlaardingenP. Schipper, Schiedam J. W. Stefïeu, Maassluis L. A. Suijker, VlaardingenG. Vader, Vlaardingen J. G. de Vette, Schiedam P. de Weerdt, Schiedam H- Leenmans, Schiedam Electriciens. B. Caton, Schiedam W. Droge, Schiedam J. A. van Es, Schiedam Chr. Ingenhoes, Schiedam J. Jongsten, Schiedam P. Krommenhoek, Schiedam ;C. H. Pinster,Schiedam N. Schilder, Vlaardingen; J. v. Wieringen. Schie dam L. A. Wijzenbroek, Rotterdam Timmerlieden. P. van den Berg, Vlaar dingen C. Bijl, Schiedam J. Bok, Overschie J. Dijkshoorn, Schiedam P. Eygenraam, Vlaar dingen; A. Hekking. Rotterdam; H. v. d. Heul, Maassluis; A. Hirschman, PernisP. Kuijkers! KethelB. Moerkerken, Vlaardingen J. C. Oos trum, Schiedam; A. J. Schmtker, Rotterdam; Schilders. A. A. van den Berg, Schiedam K. W. van Bezoijen, SchiedamJ. p. Deters, Schiedam P. de Jager, Schiedam T. Ritman, Schiedam Robberecht, Schiedam Meubelmakers. M- C. Koning, Schiedam D. Krommenhoek, Schiedam J. C. M. Oflërman, Schiedam. „St. Raphael." De afd. Schiedam en omstreken van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel »St. Raphael" hield Woendag-avond 8 uur hare gewone algemeene vergadering m het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, welke zeer druk bezocht was. Na gebruikelijke opening en vaststelling der notulen van de vorige vergadering welke te Vlaardingen was gehouden, installeerde de voor zitter, de heer J. Smit, in eenige hartelijke welge kozen woorden de nieuwe leden de heeren J. van Noord en D. J. van Rutten. Alsnu werd door den afgevaardigde H. J. Geerartz een zaakelijk verslag uitgebracht van het verhan delde op de vergadering van Vakafd. VII, terwijl de afgevaardigde H. Dulfer ditzelfde deed van Vakafd. VIII ^tram.), waarvoor de voorzitter aan beide heeren dank zeide. Tot vaandeldrager op de a.s. groote jaarsverga dering te Nijmegen op 26 April e k., werd be noemd de heer Van Dyk. Een der leden wees met klem op de verkiezing van de groepsvertegenwoordigers voor groep 4c. Besloten werd met bekwamen spoed zich daar omtrent met de zusterafdeelingen in verbinding te stellen tot het voeren van een gemeenschappelijke actie. De Ambachtsschool. Gister-avond werd. in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden en belangstellenden, in een der lokalen van de Ambachtsschool, aan de St. Li- duinastraat, aan de leerlingen rapporten en eind diploma's uitgereikt. Hier wekt vooral bewondering het ontwerp van een ingang van een diergaarde. De details zijn zeer mooi afgewerkt. Het hoofdmotief van het hek van den hoofdingang is twee pauwen terwijl voor het hek der zij-ingangen de blauwe reiger tot motief is gekozen. De ontwerpen zuilen zeer zeker veler aandacht trekken. By de bankwerkers is weer een groote collectie voorwerpen, die een duidelijk beeld geeft van den ontwikkelingsgang der leerlingen, uitgestald. Bij de timmerlieden is een uitgebreide collectie voorwerpen van den meest uiteenloopenden aard te bezichtigen, waarby men den indruk krijgt dat zeer veel wat in de praktijk den leerlingen te pas komt, hun hier is eigen gemaakt. Onder het verder geexposeerde neemt een voor name plaats in de meubelmakersafdeeling. Daar kan men den hoofdprijs der verloting een zeer fijn en smaakvol bewerkt slaapkamer ameublement zien. Naast dezen hoofdprjjs is hier nog veel meer moois ondergebracht, o.a. een roodmahonie mu ziekkastje en tafeltje. Het getal leerlingen van de meubelmakersaf deeling is nog niet zeer talrijk. Het bestuur hoopt, Van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie was ingekomen een manifest, benevens steunlys- ten in zake de uitslaiting van de R. K. Schoen bewerkers te Tilburg. Werd besloten aeze lijsten te doen circuleeren onder de leden voor bijdragen en bereids uit de kas f5.toe te staan. De oud-voorzitter, de heer J. J. Kempeneers, ter vergadering aanwezig, werd met algemeene stemmen tot eere-voorzitter der afdeeling benoemd voor de vele en langdurige diensten vanaf de oprich ting der R. K. Organisatie bewezen. Op voorstel van de daarvoor in de vorige vergadering benoem de commissie werd de behandeling van het con cept gewijzigd huishoudelyk reglement uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering, in de derde week van April e. k. te houden. Met een woord van dank voor de talrijke opkomst en den cbris- telyken groet sloot voorzitter hierna de vergadering. Onderwyzerssalarissen. De afd. Schiedam van den Bond van Ned. ndei wijzers heeft aan den Gemeenteraad een adres gezonden, waarin zy, in verband met de tegenwoordige salarisregeling voor de hoofden van scholen, verzoekt de onderwijzerssalarissen aan een grondige herziening te willen onderwerpen. ar de meening van adressante is het verschil van het salaris van den gewonen onderwijzer en het schoolhoofd te groot. Ned. R. K. Volksbond. Voor de verkiezing van bestuursleden der afd. Schiedam van oen Ned. R. K. Volksbond, zijn, behalve de aftredende heeren Th. Groenendaal, R* B, de Haas; G. W<. de Groot en H. J. Swin gs. candidaat gesteld de heeren H. J. van Ruy- tenen, IV. J. Dries, J. Hengst en P. P. Smit. hen vacature is ontstaan door hel tusschentijds bedanken van den heer J. E. Yan Hees.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2