Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ibüxcJID EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang. Zaterdag 28 Maart 1914. No. 10887 bo o n n n Op den Balkan. p n fi by v°riies r Officieel© berichten. Kennisgeving. Buitenlaudsch Nieuws. Verspreide berichten. oyerseaïomstiÊ op de polis Femelde yoorwaarden, by Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. tails* ©n (i e nestel ij k Nieun BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiër. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange 'II 11 I verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitI LUU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoitandsehe Algemeene bij verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, sehade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek vau H. A. Willeius, om vergunning tot oprichting vau een Stoomwit- Wasschery, in het pand \Vesterkade 30 kanaster Sectie M. no. 3Ö9 met stoommachine van 8 paar denkracht en ketnel van 8 Aim. en 6 M2 verw. oppervlak. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Hoen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdagden Dden April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen liet toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn 'ngekomen, keunis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet lot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die met overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur °f een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan aikondiging geschied, waar het behoort, den 2östen Maart 1914:. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Albanië. Bij de debatten over de begrooting van Bui- tenlandsehe Zaken in de begrootingseomm'ssie van den Duitschen Rijksdag:, zei de de minister van Buitenlandsche Zaken, dat het nog niet was vastgesteld of naar Durazzo een gezant of een con- sol-generaal gfezonden zou worden. Oostenrijk en Italië hebben daar een gezantschap' opgericht, terwijl Rusland een consul-generaal benoemde en btankrijk er een minister-resident van ami twee den rang heen zona. Zoo lang geen definitieve beslissing genomen is, werden v.oorlooipig de za ken afgedaan door een naar Albanië gezonden ambtenaar. I I n Wies t-Thr acië. Na Macedonië, waai' de Mah omeaaa nsche be woners van de Griekietn wireedheaen hebben te verduren gehad, is thans Wiest-Thracië het too- ncel van gruwelen, waaraan de orthodoxe be volking bloot staat. Be Constant! n opel sc he cor- tespondent van de „Daily Telegraph" ace It aan zÜn blad mee, dat bij' het oecumenische pa triarchaat berichten zijn binnengekomen van gewelddaden, waaraan de Grieksche bevolking Tn West-Thracië van den kant der Bulgaren blootstaat. Niet alleen worden huizen en maga Zljnen geplunderd, maar de Grieksche eigenaars Worden door de Bulgaren verdreven; zij ver grijpen zich aan vrouwen en meisjes, Grieksche kerken worden voor den Bulgaarschen ritus in- Sericht en de bevolking emigreert in massa's. Daar het door deze bevolking bewoonde grondgebied opgehouden heeft Xurkseh te zijn, staat zij ook niet meer onder de hoede van bel oecumenisch patriarchaat, maar toch be teoot de patriarch deze feiten ter kennis te 'hengen van de gezanten. Dinsdag1 heeft zich ^en delegatie, bestaande uit den bisschop van b'aesarea en Amassia en een secretaris naar de fezanten begeven en heeft een nota overhan- 'Dgd waarin van bovengenoemae gewelddaden êewag wordt gemaakt en tevens een verzoek ^vordt ingediend om tusschenkomst van de mogendheden tegen het optreden der Bulgaren in West-Thracië. RUSLAND. De „Rossija" poept in een artikel het Roei- meensche kroonprinselijk paar en prins Carol hij hun komst in Rusland een welkom toe en hoopt, dat het bezoek de vriendschappelijke !>etrekkin- gen tusschen Rusland en Roemenië, die op over eenstemmende politieke belangen en roémrijké her inneringen berusten, versterken zal- Be toena dering in de politiek van Rusland en Roemenië mag in Europa niet op ongunstige wijze worden opgevat. Deze toenadering vindt haar uitdruk king in de gemeenschappelijke zienswijze in za ke de kwestie der internationale politiek van beide landen, die voornamelijk gericht is op bet be houd van den vrede en het politiek evenwicht op den Balkan. Uit Berlijn verneemt de „Kölnische Zoitung" Be „Rioesfcoje Slowo" heeft gemeld, dat keizer Wilhelm in December van het vorig jaar met Soekomtinof, den Russischen minister van oor log, een onderhoud heeft gehad, waarin de kei zer een verbond tusschen Rusland, Duitschland en Frankrijk heeft bepleit en zich over den toe stand van Oostenrijk-Hongarije ongunstig Heelt uitgelaten. Daaromtrent wordt in een correspon dentie uit St. Petersburg: „van een zijde, die van het gesprokene volkomen op de hoogte is" (Soe- komliiiof zelf? Red.), verzekerd, dat in bedoeld onderhoud volstrekt niet over politiek, doch ovei militaire aangelegenheden is gesproken. S.jekom- linof heeft den keizer namelijk een uiteemzétting gegeven over den veldtocht van het Russische leger in den oorlog tegen Turkije van 1877—'78. Voorts zijn enkele persoonlijke aangelegenheden terloops besproken. ENGELAND. In de gister gehouden zitting van het Lagerhuis deelde minister Asquith mede, dat generaal French en adjudant-generaal Ewart eergisteravond hun ontslag, hebben ingediend. De regeering: verzocht bun echter, op' hun post te blijven en is nog in afwachting van hun definitief antwoord. Asquith verklaarde verder, dat de officieren niet hun ontslag hadden genomen wegens eenig meeningsversohil met de regeeriug betreftèndé de dienstvoorschriften in het leger, maar .om dat zij de nota aan generaal Gough geparafeerd hadden. De regeering' had hun verzocht hun ontslagaanvrage niet te handhaven, daar dit de belangen van het leger en den staat zou be- nadeelen. Asquith las daarna een dienstorder voor, uitgevaardigd door het legerbestuur en waarin den officieren en soldaten verboden wordt aan de autoriteiten te vragen of te doen dragen om garantie betreffende de bevelen, die zij in eventueele gevallen zouden moeten gehoorza men. Verder wordt in deze dienstorder verklaard, dat het de plicht der militairen is, de wettelij ke bevelen tot bescherming van aen publieken eigendom, tot ondersteuning van de burgerlijke macht of tot bescherming van het letven en de bezittingen der bevolking, in geval van vre- desverstoringen tei gehoorzamen. Van andere zijde wordt nog gemeld: Den geheelen avond reeds heerscht er groote opwinding. In de wandelgangen van het parle ment doen allerlei geruchten de tonde. Er wordt ovei niets anders gesproken dan over de buiten gewone positie, waarin het Lagerhuis verkeert en er wordt ook gefluisterd over een ministe rieel crisis. Ofschoon de zittingen, welke op Vrijdag plaats hebben, steeds zeer kort zijn en. gewoonlijk door slechts weinig parlements leden worden bijgewoond, was de zittingzaal hedenmiddag: dicht bezet en werd met groot ongeduld de verklaring van minister Asquith afgewacht. De ministers bleven voortdurend afwezig, daar zij van half elf gisterochtend af heraadslaagden over de ontslagaanvrage van de generaals French en Ewart, cte chefs van den generalein staf. Hun heengaan zou voor oe regeering ernstige gevolgen kunnen hebben, omdat alleen de nÜsslag van aen minister van Oorlog, Seely, hiervan de oorzaak is. Tegen vijf uur verschenen de ministers in het La gerhuis, waarin zich op dat oogenblik nog slechts enkele afgevaardigden bevonden. Spoedig echter kwamen de leaen hunne plaat sen innemen. Asquith's verklaring, aat de re geering den generaals verzocht haa, hun ont slagaanvrage in te trekken, wekte algemeens bevrediging. Het definitieve antwoo'd der ge neraals wordt nog verwacht. Generaal Gough verliet heden in allerijl Ierland. Als hij: van plan is de geschreven verklaring, welke hem door minister Seely gegeven en ook door de generaals French en Ewart onderteekend, maar door de regeering weer ingetrokken werd, terug te geven, dan zullen waarschijnlijk beide generaals op hun post blijven. Asquith's verdere verklaring; aat het leger bestuur heden in een vergadering, waarbij ook de generaals French en Ewart tegenwoordig waren, een speciale dienstorder uitvaardigde, waarin gezegd wordt, dat de officieren en de soldaten aan wettelijke bevelen moeten ge hoorzamen, werd door de liberalen met groote bevrediging' ontvangen. De tories echter wa ren slecht te spreken over deze dienstorder, die zij een beleediging' noemen voor het legér, dat nimmer plan had, om niet aan wettelijke bevelen te gehoorzamen. De „chief-whip" der liberalen verklaarde in eer. redevoering te Bradford, dat zelfs1, indien alle officieren van het leger ontslag namen, de regeering toch geen oogenblik zou aarzelen, om «en eens begonnen arbeid te voleindigen. Deze verklaring is jn lijnrechte tegenspraak met de geruchten over een ministerieele crisis. ZUID-AFRIKA. De aankomst van Tom Mann in Zuid-Afrika heeft zich door geen enkele buitengewone ge beurtenis gekenmerkt. Te Kaapstad maakten de immigratie-autoriteiten het hem niet lastig en slechts enkele arbeiders-leiders waren ver schenen om hein te verwelkomen. Aan eenige journalisten verklaarde hij, aat hij niet naar Zuid-Afrika gekomen was om den boel op stelten te zetten, maar enkel om de organisatie der arbeiders te steunen en te bevorderen. Sinds hij Engeland verlaten had, was de situatie zeer veranderd, aangezien de kiezers zich duidelijk tegen de deportaties hadden uitgesproken. Hierdoor was ook een verandering- in zijn houding1 noodzakelijk ge worden en thans was niets, dat een oorlogzuch tig karakter droeg, ruoodig. Dinsdagavond hield hij voor een zeer talrijk gehoor in de City-Hall te Kaapstad een rede voering. De meeting werd door mevrouw Dora Montefiore geleid en bijgewoond door Cres- well en de overige parlementsleden der arl ei- der spar tij. Tom Mann, wien thans een geest driftige ontvangst te beurt viel, spiak over het algemeen op zeer gematigden toon Waarschijn lijk had men hem gewaarschuwd, dat hij zich op gevaarlijk terrein zou begeven, wanneer hij al te diep op de détails van het syndicalisme inging. Hij behandelde zijn onderwerp ten min ste met alle voorzichtigheid. MEXICO. Een bericht uit Juarez meldt, dat volgens een aldaar ontvangen telegram, onaeirteekend door ge neraal Villa en gedateerd van uit Gomez Palacio de federale troepen te Torreon er niet in slaag den, gisteravond na een gevecht, dat tien uur duurde, Lerdo te hernemen. Naar aanleiding van het bericht, dat de Russische regeering de uitvoer van paarden aan de Westelijke grens verboden en tot het aanleg gen van nieuwe militaire wegen in het Westen besloten heeft, bevat de »Lokal Anzeiger," die in betrekking staat tot de regeering, een zeer on vriendelijk artikel. In een tjjd van politieke ontspanning, zoo zegt het blad, zouden deze maatregelen mets te be duiden hebben. Maar nu wekken ze opzien. De aanleg van militaire wegen is niet zoo erg. daar t veel tijd in beslag neemt, maar zooveel te meer zegt het verbod van den uitvper van paardem dat voor het Oosten van het rijk geldt. Als bier en daar in Rusland de paarden in prijs gestegen zijn, dan is dat nog geen reden tot een dei gelijken sensationeelen maatregel. Men wordt herinnerd aan de crisis mei Rusland kort voor 18'10, die ook met een dergelijk verbod gepaard ging. De »Lokal Anzeiger" eindigt zijn artikel aldus In Duitschland is men gaarne bereid geweest om de vredelievende verzekeringen, die Russische re geering nog kort geleden afgelegd heeft, ten volle vertrouwen te schenken en men is nog steeds geneigd aan te nemen, dat de nieuwe maatregelen ondanks hun ongewoon karakter, geeü uitdagende strekking hebben. Maar toch zal men zich in Rusland niet moeten verwonderen, dat de open bare meening in Duitschland de militaire maat regelen aan de Oostelijke grenzen van Duiischland met opmerkzaamheid volgt. Uit Brisbane wordt gemeld, aat de loods boot elf schipbreukelingen van het Erotische stoomschip „St. Paul" gered heeft. Anti-Revolutionaire Kiesvereniging. De anti-rev. kiesvereenigiug »Nederland en Oranje" hield gister-avond de aangekondigde ver gadering in het lokaal van ïPairimomum" aan de Tuinlaan, dat vrij goed door partijgenouten en geestverwanten bezet was. De voorzitter, de heer T. S. Goslinga na psalm lezing en gebed de vergadering opeuend, heette de aanwezigen allen hartelijk welkom, in het bijzonder bestuursleden der Christ.-Hist Kiesver- eeniging, mede tegenwoordig, zette kortelijk het doel der vergadering uiteen en gaf daarna het woord aan den heer Mr. V. H. Rutgers, Lid van de Tweede Kamer. De heer mr. Rutgers, daarna zijne rede tot bespreking van den poiitieken toestand aanvangend, zeide, dat eene bespreking van dien toestand eigenaardige moeilijkheden oplevert. Niet een, maar tal van vragen dringen zich daarbij op. Men stuit telkens op tegenstellingen met het politiek terrein dat achter ons ligt. De eigenaar digheid is, dat het ministerie Cort van der Lin den, als vrijzinnig ministerie extra parlementair, zoowat optreedt als zetbaas of executeur der vrijzinnige concentratie. In verschillende maatre gelen, die dat ministerie reeds nam, valt 't den tegenstanders veel mee, den medestanders veel tegen. Die toestand van halve tevredenheid zou echter licht kunnen leiden tot een wegdoezelen, der principen, een opportUDiteitspolitiek, die aller minst gewenscht is. Waar aldus noch vrijzinnigen noch rechtzinni- gen met dit ministerie hun ideaal hebben be reikt, wijst spr. op de vele valsche leuzen, die tijdens de verkiezingen zijn aangeheven, o.a. het gevaar voor de Herv. Kerk en het Roomsche gevaarhij betoogt nadrukkelijk, dat de Herv. Kerk van de Coalitie mets heeft te vreezen en van de Concentratie niets heeft te hopen en her haalt ten opzichte van het Roomsche gevaar het woord van minister Cort van der Linden, dat de Roomschen zelf moeten weten hoe zij in de vei- houding tot hun Kerk staan en hoe zij zich in het maatschappelijk leven willen rangschikken. Maar dat alles, zegt spr. terecht, is nu voorhij hij wil dan meer bespreken de politieke feiten van den laatsten tijd en dan wijst hij er op, hoe na afwijzing der minister-portefeuilles door de sociaal-democraten de vrijzinnige minister Cort van der Linden kwam tot de oplossing van een extra parlementair kabinet, dat als advocaat der concentratiepartijen een accoord k wam aa hie len beoogend de invoering van net algmueen kie recht en het brengen van het veelbesproken Staa spen- sioen. Spr. betoogt daarna, dat de invoering van het algemeen kiesrecht lang niet het groote getal kiezers zal brengen dat meo er van verwacht, waar reeds nu 2'3 der mannen boven de 25 jaar het kiesrecht heefthoogstens zouden daardoor 175.000 kiezers meer komen dan nu, waarvan het meerendeel nu reeds het kiesrecht zou hebben als 't aangifte deed. Van de 20 mannen hebben nu toch reeds 14 het kiesrecht. Daarna overgaande tot de bespreking van het Staatspensioen bespreekt red. de politieke incon sequentie van minister Treub. Hij die voorheen bet Staatspensioen bestreed en 'tno in een nieuwe wet wil invoeren, de verantwoordelijkheid daar voor op den afgetreden minister Talma afschui vend. Spr. toont hier aan hoe de wet-Trenb ge heel tegen het eenmaal door de Kamers aangemj men beginsel der verplichte verzeke- ing ingaat, de ouderdomswet doen aannemend, de veel nmer heteekenende Invaliditeitswet in het onzekere stelt en tal van sociale wetten mede verdaagt Na een afdoende weerlegging van de legende dat .ie be kende overgangsmaatregel bedoeld in art. 360eigen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1