Dagblad voor Schiedam en Omstreken. '"isr f 200 f 100 f 100 f on rr f ik TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering f GELUK. 'A7sux jaar<r&ti& Zaterdag; 28 Maart 1914. No. 10887 oYereeuïomstig od ie polis yenelie voorwaarden. Biimenland. FEUILLEI'OW. bij Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvenentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. invaliditeitB L U of oogE f UU I I Uw een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; 1 U verlies van eiken ande ren vinger. Burgerlijke pensioentwel. Staatscourant No. 74 bevat een Kon. besluit tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 52 der Burgerlijke Pensioenwet. H. M. de Koningin-Moeder opt Oranje Nassau's Oord. Gisteren, Vrijdag, bracht H. M. de Koningin- MoeUer een bezoek aan de suohting van H. M., het sanatorium Ürauje-Nassau's Oord. Bet gevolg van H. M. bestond uit jhr. S. M. S. de Ranitz, freule Van de Poll en graaf Van Limburg Ctirum. H. M. arriveerde te ongeveer kwart voor twee te Ede, waar in den sneltrein uit Utrecht haar salon- rijtuig was ingehaakt en vertrok van daar per auto over Beniiekum en lveijeuberg naar hel sana torium, waur Zij te 2'/4 uur aankwam. Zij werd ontvaugea door den directeur, den heer dr. A. Schuld, en den rentmeester, den heer J. J. Bpscher. Onmiddellijk begon de ïoudgaug door de gebou wen. JLie geheele inrichting werd gezocnt; voor a'lle patiënten had Bare Majesteit een vriendelijk woord, terwijl de bedlegerige patiënten uit han den van de hooge bezoekster een bouquetje ont vingen. Na het sanatorium werden nog de was- scherij en de machinekamer bezichtigd. Na het eindigen van den rondgang weiden in do kamer Van de adjunct-directrice eemge ververschingen aangeboden, waarna H. M. de terugreis aanvaard de, ditmaal over Wageningen. Het ontwerp-Treub. Men weet, dat de raad der gemeente Velsen een adres heelt gericht tot de Tweede Kamer, hou dende bezwaren tegen het systeem van t ont- werp-ouderdomsrente, waarin de uitvoering goed deels by de gemeente wordt gebracht. Bij de Kamer zijn thans reeds ongeveer 23U adressen van andere gemeentebesturen ingekomen, waarin met het adres van Velsen sympathie wordt betuigd. De pestbestrjjding in Indië. Naar wij vernemen, hebben zich thans ook drie artsen, afkomstig v«n de Groningsche universiteit aangemeld, om naar Indië te worden uitgezonden voor de bestrijding van de pestziekte. Nederland en de Porte. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de in- vrijheidsstelhug van den Turkschen oud-afgevaar digde Basri bey, die indertijd door de Turksche soldaten werd gevangen geuomen, in den voorhot van 't Nederlandseh gezantschap waarheen hij was gevlucht en tot .levenslange opsluiting was veroordeeld, een gevolg is van de door onzen gezant gedane stappen. De Nederlandsche regeering had geen genoegen genomen met de verontschuldiging der Turksche i) regeeriDg en de bestraffing der Turksche soldaten wegens de gepleegde schending van het asylrecht. Donderdag heeft Basri bey, wien gratie is ver leend, in persoon zijn opwachting gemaakt bij onzen gezant, jhr. Van der Does Willebois. 1 R. K. Limb. Middenstand. De heer J. Schaepken van Riempst Jr., te Maastricht, onlangs te Roermond gekozen tot voorzitter van den R. K. Limb. Middenstand, zal deze benoeming voorloopig voor een jaar aanne men. Het dagelijksch bestuur is op de jongste bestuursvergadering aldus samengesteld voorzitter J. Schaepkensondervoorzitter J van Daelen Venlosecretaris, N. v. d. Wayer, Sittard, en penningmeester Fr. Siebeling, Heerlen. Het was Kerstavond. Het kleine, maar schilderachtige park tot Lang rose Hall behoorde, was diep onder de sneeuw bedolven; want het had zóólang gesneeuwd tot niet alleen de bodem, maar ook elke tak of twijg van boom of struik bedekt was met een laken van sneeuwvlokken. Het was omstreeks vier uur in den namiddag en leeds duister; maar de lucht was helder en koud en juist stak een scherpe wind op, die de sneeuw op vele plaatsen op hoopen dreef en de boomtakken schudde, totdat zij bijna hunne geheele donzige bedekking ver loren. Achter vele vensters van het heerenhuis schit terden de heldere lichten, want het Kerstfeest zou dit jaar met grooten luister gevierd worden en bereids waren vele bloedverwanten en vrienden onder dit gastvrije dak verzameld. Langs de eeue zijde van °het huis liep eene lange lage veranda, waarvan de kolommen in den zomer verborgen Waren onder allerlei klimplanten; maar die nu alleen prijkten met slingere van sneeuw, waarvan reeds een gedeelte vastgevroren was. Aan deze Zijde grensde het geboyw bijna aan den 3traatweg Middenstandswenschen. In het laatst van het vorig jaar is in de Mid- denstandsvereeniging, de Arnhemsche Vereeniging voor Handel en Nijverheid, een bespreking ge houden over de vraag of het geen tijd werd, dat de middenstandsbond lo. de eischen formuleerde, welker voldoening door alle middenstanders, on verschillig tot welke politieke partij zij behooren, als een eisch van billijkheid wordt verlangd2o aan die eischen de meest mogelijke bekendheid te geven, en met klem naar voren te brengen o.m. bij Kamer- en gemeenteraadsverkiezingen in adres sen aan de bevoegde machten 3o. zooals geen speciale middenstandscandidaten te stellen dan toch zooveel mogelijk het stellen van zulke can- didaten door de kiesvereenigingen te bevorderen, van wie behartiging van de belangen van den middenstand kan worden verwacht, hetgeen met het oog op de steeds drukkender lasten, waaron der speciaal de middenstand gebukt gaat, een dringende eisch des tijds mag heeten. De veigadering benoemde toen een commissie, die de bovenstaande vragen nader onder de oogen zou zien. Dat onderzoek is thans geëindigd en die commissie is na een uitvoerig onderzoek tot de volgende conclusies gekomen Zij meent, dat er op het oogenblik één onder werp is, hetwelk als het meest urgente kan wor den beschouwd, opneming in het Wetb. van Straf recht van een artikel, strekkende tot bestrijding der oneerlijke concurrentie, waarvoor een krachtig petitionnement bij de Tweede Kamer ter onder steuning van het ontwerp-Aalberse gewenscht mag heeten dat worde bevorderd, dat bij alle voorkomende gelegenheden, als het stellen van candidaien voor publiekrechtelijke corporaties, die candidaten worden gesteld en aanbevolen, die er voor willen waken, dat bij de invoering van een nieuwe, of wijziging van een bestaande belasting wet of verordening de middenstanders niet zwaar der worden belast dan andere groepen in de maatschappij, hetgeen onvoorwaardelijk het gevolg moet zijn van het aannemen van een ongelijk matig werkenden grondslag, bv. de huurwaarde; dat bij de regeering en de Tweede Kamer worde aangedrongen op a. spoedige afdoening van het wetsontwerp, strekkende tot wijziging van art. 1401 B. W. slechts een smal voetpad en een hooge haag scheidden het daarvan en eene kleine landelijke poort, eenige meters achter het huis voerde recht streeks op den weg. Door' één van de openstaande vensters, kwam plotseling een paar minuten, nadat het sneeuwen had opgehouden, eene gedaante die er uitzag, alsof zij de iooverfee was, die dit sneeuwlandschap bewaken moestzooals zij daar stond, bijna ge heel gewikkeld in èen donkerrooden doek, die een allerliefst goedhartig, kinderlijk gezichtje omlijstte met gitzwart krullend haar waarvan enkele weerspannige lokjes een paar oogen van het donkerste violet beschauwden, die op dit oogenblik tintelden van levenslust en toch weer met blijkbaar ongeduld uitzagen, terwijl zij op hare overschoentjes voorzichtig voortschrijdend, zich zooveel mogelijk buiteu de sneeuw hield, die door den wind in de veranda gejaagd werd. Dit meisje was Bertie Langrose, de eenige dochter des huizes, en de grootste schat daarvan ook, ofschoon de liefhebbende ouders op het punt stonden, half met weemoed, half met blijdschap zich daarvan te ontdoen ten gunste van een ander wien zij binnen drie weken zou toebehoorenen het gezelschap, dat nu in dit huis tezamen was gekomen, was hier, om van dit Kerstfeest een soort van afscheidsfeest te maken voor de schoone en lieftallige Bertie, die als bruid van nauwelijks negentien jaien het oude tehuis zal verlateD. Hij, die haar weg zou voeren, haar toekomstige echtgenoot, werd dezen middag voor eenige dagen b. wijziging van art. 245 Gemeentewet; c. invoe ring van een handelsregisterd. herziening van het burgerlijk procesrecht. Dat het ter kennis brengen bij de regeering en eventueel bij de rechtbanken en hoven van den wensch betreflende het benoemen van een koop man tot medecurator in een faillissement in meer gevallen, dan thans te doen gebruikelijk is, alles zins aanbevelenswaardig is. Bij de bespreking in de eergisteravond gehouden buitengewone vergadering bleek, dat men het over de urgentie van de in het rapport der com missie aangegeven zaken over het algemeen wel eens was. Eenige wenschen zijn echter eenigszins anders geformuleerd. Bij het artikel omtrent de oneerlijke concur rentie, werd besloten den zin «waarvoor een krachtig petionnement bij de Tweede Kamer ter ondersteuning van het ontwerp-Aalberse gewenscht mag heeten" te vervangen door zooals dit op het te Arnhem in 4910 gehouden middenstands congres werd geformuleerd. Wat punt b betreft, ten aanzien van een wij ziging van art. 245 Gemeentewet wordt een voorstel van het bestuur aangenomen, luidende «dat bij eventueele aanneming van het wetsont werp van minister Heemskerk op de naaml. ven nootschappen, tevens worde geregeld de belasting plicht van hen, die noch hoofdverblijf houden in de gemeente, noch als forens belastingplichtig zijn, doch een deel van hun inkomen daar ver dienen. c. wordt aangevuld met«en indiening van een handelswarenwet", terwijl punt d. na discus sie wordt vastgesteld als volgt: «herziening van het burgeTijk procesrecht ter verkrijging van goed koop en snel recht. Nadat de conclusies aldus waren vastgesteld' werd besloten deze met een uitvoerige memorie van toelichting ter kennis te brengen van het hoofdbestuur van den Middenstandsbond, met de mededeeling, dat een en ander tevens zal worden gezonden aan alle aangesloten vereenigingen, met verzoek het in een vergadering te bespreken. Wat betreft het meer dan thans benoemen van een koopman als mede curator in een faillisse ment, wordt besloten, dat men zich nu reeds zal wenden tot den minister van justitie, met verzoek zoo mogelijk de inwilliging van dezen wensch te bevorderen. Het Liefdewerk der Kermisreizigers. In de marnd September II. werd te Maastricht opgericht, en daarmede voor het eerst op Neder- landschen bodem overgeplant, het «Liefdewerk der Kermisreizigers." Dit werk heeft gelijk wij vroeger reeds hebben uiteengezet ten doel, den kinderen der reizende bevolking de grondbeginselen van het onderwijs te geven, hun de waarheden van den godsdienst in te prenten, te zorgen, dat ouders zoowel als kinderen hunne christelijke plichten vervullen, hunne eerste H. Communie doen, het H. Vormsel ontvangen enz. enz. Het behartigt ook de regeling der huwelijken, de erkenning van verwacht. Dit zou zijn laatste bezoek zijn, vóór het huwelijk; want Cecil Mordaunt was kapitein in het regement lanciers, dat eeDigen tijd in N. In garnizoen had gelegen, maar dat nu op weg was naar Gibraltar, waarheen Bertie met haar man, het eenige dagen na het huwelijk moest volgen. Kapitein Mordaunt was eeD onberispelijk man en een trouw Katholiek evengoed als de familie Langrose anders zouden de ouders hem, als was hij ook hondermaal een boezemvriend van Edwin den erfgenaam des huizes, niet de toekomst van hun lieveling hebben toevertrouwd. Kunt gij nu raden lieve lezers, waarom Bertie stil weggeloopen is uit de warme gezellige kamers en weg van het vroolijke gezelschap in de ijzige koude van de besneeuwde veranda en naar wien zij zoo ongeduldig uitziet 'l Hij komt, zooals zij weet te paard van N., zonder andere begage dan zijn valies, en moet den weg jnist langs dit punt passeeren als hij haar nu over de haag ziet staan, zal hij door het poortje, vlak bij, naar binnen, en zal zij hem een poosje heel alleen voor zichzelf hebben, vóór dat iemand weet, dat hij er al is, zelfs Edwin, die, naar zij weet, reeds bij den hoofdingang op den uitkijk staat, er erg in heeft, dat hij aange komen is. Wat een pret, om hem eens beet te nemen en dan straks met Cecil heel stil achter hem te komen staan. Zij luistert scherp toe naar het geluid der onwettige kinderen, zorgt ook voor de verspreiding der goede drukpers bij de kermisreizigers, kortom beoogt allerlei werken van zedelijken en maat- schappelijken aard. Terwijl dit schoone werk in België reeds rijke vruchten droeg, bleef het in ons land nagenoeg onbekend. En toch zou het ook hier in eene ern stige behoefte voorzien. Immers ook in Nederland trekken honderden katholieke, veelal talrijke ge zinnen, bijna geheel het jaar door overal rond. Zoowel de volwassenen als de kinderen dezer gezinnen lijden in godsdienstig en zedelijk opzicht ernstige schade, daar zij nagenoeg alle aamaking met de zielzorgers missen. Van het by wonen der H. Mis, het ontvangen der H. H. Sacramenten komt meestal mets teiecht, en evenmin wordt er aan gedacht de kinderen aan het Cathecuisuius- onderncht en het gewone lager onderwijs te doen deelnemen. Welk weldenkend Katholiek zal het dan niet toejuichen, dat eindelijk ook in ons land de eerste stap gezet is, om in die wezenlijke behoefte te voorzien Wie zal niet gaarne medewerken, om het «Liefdewerk der Kermisreizigers" te helpen verspreiden Overal, waar deze menschen eenigen tijd. b.v. eene week of langer, verblijven, moesten atdee- jingen van dit liefdewerk worden opgericht, opdat de eene atdeeling de kinderen van de andere als 't ware overueme en net werk, daar begonnen, voortzette. Zoolang dit niet het geval is, zullen de vruchten van net werk met van duur kunnen wezen. Het zij ons daarom geoorloofd met een enkel woord aan te geven, hoe men te Maastricht is te werk gegaan wellicht kan men elders daarmede zijn voordeel doen. Onder goedkeuring en met volle instemming van de geestelijkheid der stad, heeft zich eene vereeniging van 23 dames gevormd, die ter zijde wordt gestaan door een der heeren kapelaans. Twee dezer dames zijn de kermisreizigers in hunne woonwagens en tenten gaan opzoeken, en hebben hun verzocht hunne kinderen, tijdens hun verblijf jn de stad, dagelijks gedurende eenige uren te willen afstaan. Met alle bereidwilligheid werd aan dit verzoek voldaan, en dagelijks kwam een twaalftal kinderen tusschen vijf en twaalf jaar samen in een lokaal der religieusen van «Marie Réparatrice." Daar hielden de Zusters en dames hen beurtelings bezig met bidden, schrijven, lezen, spelen enz., terwijl de eerw. kapelaan eens, meestal tweemaal daags 'n halfuur catechismusonderricht gaf. Men smaakte de voldoening een kind van tien jaar voor te bereiden tot de Eerste H. Com munie, die met eenige plechtigheid in het bijzijn der familieleden plaats had. Door de atdeeling Maastricht zijn thans circu laires gezonden aan de pastoors van meer dan honderd plaatsen, waar de langstdurende kermis sen plaats hebben, met het verzoek eene afdeeling in hun stad of dorp te willen oprichten, en het bestuur der afdeeling Maastricht (mevr. Claessens, presidente, mej A. Fias, secretaresse) van de op richting in kennis te willen stellen. Hoofdzaak paardenhoeven, dat nu door de dikke sneeuw zeer gedempt wordt; het kan nu wel lang duren; want de wegen zijn slecht berijdbaar; zij moet niet al te ongeduldig zijn Plotseling bereikt een geluid haar oor met zulk een. waarnaar zij met zoo een gespanuen aandacht luistert maar iets vreeselijk pijnlijks, als een smartkreet van iemaDd die in den uitersten nood verkeert een angstkreet om hulp. Weer luisterde ze, en weer hoorde ze het ge luid ditmaal luider; het was duidelijk herkenbaar als een rnenschelijke stem; het scheen dichtbij te zijn, op den weg. waar deze voorbij de veranda eene kromming maakte en zich van het huis verwijderde. Bertie spoedde zich naar het einde van de veranda, waar ze dichter bij het geluid wis, en, op haar teenen staande, keek ze over de haag op den donkeren weg, waar zij ondanks den kleinen afstand toch niets ontdekken kon Op dat oogen blik hoorde zij dat andere geluid, waarnaar zij lang geluisterd had den hoefslag van een paard dat zich met moeite door de sneeuw werkte. Hoe langer hoe nader kwam het, en een glim lach verhelderde bet lieve gezichtje van het meisje haastig liep ze naar het uiterste eindje der Ver anda en zich voorover buigende met haar arm om een der pilaren geslagen, onder haar rooden doek duidelijk zichtbaar van den weg, riep ze: Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5