Dagblad voor Schiedam cm f finn68 ;r fcn rr fis Gratis Ongevallen verzekering GELUK. 37ste Jaar«;&ii^ Woensdag 1 April 1914 No. 10890 Op deu Balkan. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. tfuitciilaudsck Meuws. F EU ILL ETON. Verspreide berichten. Biimenland. Buratu: JBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsad verten tien 16 regeis 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de »ii verlies van een hand, voet af oog Uoilandsche Algemeene I U U een duimI U U wijsvinger I |(J bjj verlies bü dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. In Epirus. De gebeurtenissen in Epiirus beginnen, naar men uit VVeenen meldt, thans opk de apenbare meening in Oostenrijk bezig te houden. De ontruiming van Epirus door de Grieksche troepen, die gister haar beslag' had moeten krij gen, is nog verre van voltooid; dit wekt te Wee- nen ontstemming. De „Neu© Freie Presse" meent te weten, dat majoor Thomson binnenkort naar Epirus zal te- rugkeeren, iom daar te pnderhanueien met Zo- grafos. Volgens de „Reiehspoat"' is de uitslag1 aer eer ste onderhandelingen tusschen Albaneezen en Epi- roten zoo positief geweest, dat men hopen mag op de mogelijkheid. een grondslag voor een over eenkomst te vinden. Naar de Weensche blaaen meloen, zal ;Ie Ko ning van Bulgarjje Zondag te Wieenen aankomen, ©m er korten tijd te vertoeven. In Servië. In de Sfcoepsjtina heeft Pasjits gister meege deeld dat een verbond is gesloten tusschen Ser vië, Montenegro en Griekenland. Servië onder houdt met Roemenië dezelfde betrekkingen als Griekenland. Servië zal notoit toestemmen in afstand aan Bulgarije van Istip en Kotsjana. In de kwestie oer Oriëntsporen heeft Servië in beginsel met het Fransche ontwerp instemming betuigd. Het zal nog lang duren voor in Albanië een geregelde toestano heerscht. Servië's politiek is op vrede en evenwicht op den Balkan gericht. Servië kan daarbij rekenen op den steun van zyn bondgenooten en van ver scheidene mogendheden. Bloedige gevechten. De Albaneesche bevolking van Ostrozub, ten Hoorden van Prisrend, deed den 25en dezer oen aanval op het raadhuis van Biania, waarbij ver scheiden beambten gewond werden. Servische ver sterkingen werden onmiddellijk naar Bania ge zonden. Er ontstond eetn moorddadig gevecht. Het aantal dooden is onbekend. Ontkend wordt, dat de aanval tegen ne Servi sche grens gericht was. ENGELAND. In het Hoogerhuis' heeft lord Moïley uitgelegd, waarom hij, hoewel hij' Seely heeft bijgestaan in het opstellen der twee slotalinea's Van de aan generaal Gough meegegeven machtiging, zijn ont slag heeft genomen. Seely is afgetreden, om den schijn te vermijden dat een minister der kroon met een officier een overeenkomst zou hebben aangegaan. Van de verantwoordelijkheid voor zijn medewerking aan het befaamde stuk, in ant woord op generaal Gough's verzoek om waar 4) ^Mejuffrouw, mijne moeder zal u danken voor uwe goedheid jegens mij Ik was op den terug weg naar haar, nadat ik vele maanden in Enge land gewerkt had, maar ik ben arm, en daarom trachtte ik, ofschoon het dwaas was, te voet te loopen bij het begin van mijn tocht. Mejuffrouw, het is drie jaar geleden, dat ik niet meer gebiecht heb. Dat heeft mijn moeder veel verdriet gedaan. Als ik nu zonder biecht sterf, wilt u dan aan haar schrijven, dat ik graag gebiecht zou hebben, als ik kon. In mijn reiszak zit mijn adres, en een beetje geld, dat voor het verdere deel van myne reis moest dienen." Daarop zich richtend tot mevr. Langrose»Zeg baar, mevrouw, dat uw dochter een engel van barmhartigheid was voor haar Pierre, dat zij haar eigen verloofde uitzond in sneeuw en koude, om spoedig een priester te halen. En juist op Kerst avond, wanneer de goede Eogelschen zoo gaarne feest vieren, moet ik u aldus tot last zijn." Opnieuw zonk hij uitgeput in de kussens terug terwijl mevrouw Laugrose eenige geruststellende Woorden sprak, en daarop begon een diepe stilte e heerschen, want allen luisterden met gespannen borgen opgesteld, heeft Seely echter spr. ontsla gen, omdat hij (lord Morley) destijds geen inzage had gehad van Gough's brief en niet wist dat er eon poging werd gedaan om ae regeeriug voor waarden to stellen. De politiek© toestand is noor een kolen- arbeidersstaking plotseling verscherpt. Gisteren zijn 35.000 man to Yorkshire in staking gegaan. Heden verloopt een door 40.000 kolenarbeiaers gestelde termijn. Men verwacht, dat vqor Don derdag 70.000 arbeiders in staking zullen zijn. MAROKKO. De Fransdie troepen hebben een overwinning over de Marokkanen behaald. De laatsten over vielen het Fransche kamp te Zrarka. De Franschen waren evenwel van te voren in kennis gesteld van de plannen hunner tegenstanders, zoadat zij de Marokkanen met een hevig geweervuur ont vingen. A a een gevecht, dat 1 uur o. uur de, wor den de Marokkanen teruggeslagen. Zij verloren 200 man aan dooden. De Franschen hadden geen verliezen. CHINA. Te Lao Hokeau is de Noor De Freyland ge dood en Sama ernstig gewond. Andere buiten landers hebben San Ttjang weten te bereiken; drie Engelsche dames women vermist. Reuter seint uit Kopenhagen d.a. 31 Maart: G isterenoohteind heeft bij Daggelukte (Langê- land) de Diuitsche lichter „Paul Kichs" met 3000 ton geweren aan boord het anker uitgeworpen. De lading werd 's middags en 's nachts aan boord van het inmiddels aangekomen Noorsche stoom schip „Fanny" overgebracht. Gisterochtend ver trokken de twee schepen in noordelijke lichting, zonder hun scheepspapieren, die ne havenmees ter gisteren opgevraagd had. De bestemming van de „Fanny" is', naar het heet, het eiland Man, maar men gelooft, dat zij naar Ierland gaat. Aan boord van de „Fanny" waren twee Engielsch sprekende mannen. De geweren zijn, naar men zegt, uit Hamburg af komstig. De zaak is aan den Deense hen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld. Het Belgische Koningspaar zal zich tegen het einde van de volgerme maand naar Luxemburg begeven, waar men zich reen-s gereed maakt, hen op schitterende wijze te ontvangen. Er zul len groote volksfeesten worden georganiseerd, en met het oog daarop is een hooge ambtenaar van Luxemburg naar Brus'ssel gekomen, om' een firma te belasten met de algemeene verlichting dèr stad op den avond der aankomst van het vor stelijk paar. In Juni aanstaande zullen de Koning en de Koningin een officieel bezoek aan de stad Na men brengen. Het schepencollege aldaar heeft alvast een crediet van 20.000 francs aangevraagd, oma de feestelijkheden te orga niseeren. aandacht. Wat een vreemd einde van Bertie's Kerstavond welk een treurig hoofdstuk in haar ontsnapping naar de verandaAls zij naar den armen zieke keek, die zoo wonderbaar onder het gastvrije dak harer ouders was aangeland, kreeg ze plotseling een gevoel, alsof ze jaren ouder geworden was in de laatste twee uren, en hoewel hare opge wekte natuur zich tegen deze somberheid verzette, maakt een koortsachtig verlangen naar Cecil's terugkeer zich van haar meester. Tevergeefs verzocht de jonge dokter aan Bertie haar post, die niet voor haar geschikt was, te verlaten, bij bleef aandringen en zeide haar, dat zij niet bang behoefde te zijn, dat men van haar zou vergen onder de gasten vroolijk en opgeruimd te zijn, daar allen niets anders wenschten dan een stillen avond door te brengen, nu er zulk een donkere schaduw op het feest was ge worpen allen waren, zoo zeide hij even be zorgd en vervuld van medelijden als zij zelf. Maar Bertie wilde niet van haar plaatst wijken zij wilde alleen beloven om zeven uur te komen dineeren, als Cecil terug was, en zij en haar moeder den lijder een oogenblik aan de zorg van anderen moesten toevertrouwen. Dan zal hij te vreden zijn, zoo<ils u weet zeide ze hij zal dan de laatste H. Sacramenten ontvangen, als vader Parker op tijd komt. Dan kunnen we hem wel een oogenblik aan de oude Margareta over laten". En zoo liet men haar rustig op haar post blijven. H. M. de Koningin naar Groningen. Het »N. v. h. N." meldt, dat H. M. de Ko ningin op den hoofddag van de Groningsche Academiefeesten (te houden van 29 Juni tot 4 Juli) te Groningen zal komen. Bezoek Parysche Raadsleden. Aan het feestbanket, dat het Haagsche ge meentebestuur op 14 April a.s. ter eere van het bezoek van de delegatie van den Parijsehen ge meenteraad zal geven, zijn genoodigd de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Loudon, de Fransche gezant, de heer Pellet en de leden der Fransche legatie, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en dr. Lely, minister van Water staat, die in 1912 als wethouder deel uitmaakte van de deputatie van het Haagsche gemeente bestuur te Parijs. Invaliditeitswet. Staatscourant no. 77 bevat het Kon. besl., houdende voorschriften voor de verzending, vrij van briefport, van stukken, opgemaakt, ingevolge de Invaliditeitswet. Evenredige vertegenwoordiging. De Staatscommissie voor evenredige vertegen woordiging is Maandag in het gebouw van het departement van Binnenlandsche Zaken weder bijeengekomen. Zij zet gedurende deze geheele I week hare vergaderingen voort. Directeur van landbouw in Indië. De Bataviasche correspondent van het sHbld." seint, dat het vrij zeker is, dat de heer H. J. Lovink in December a.s. zal aftreden als direc teur van landbouw, handel en nijverheid. De heer Lovink wordt genoemd als opvolger van wijlen mr. A. Paets tot Gansoyen in de functie van president van het Algemeen Syndi caat van Suikerfabrikanten op Java. De zaak-Dillon-Corneck. Naar aanleiding van ae vragen van den heer De Savprnin Lohman betreffende ten protest der Fransche regeering tegen ae han delingen der rechterlijke macht in Ned.-Indië ter zake van de vQorloopige aanhouding vaat baron Eiillon-Corneck, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken het volgenae geantwoord: Naar aanleiding van tie voorloopiga aan houding en gevangenhouding' van een Fran schen onderdaan, baron Dillon-Corn eek, plan ter op het eiland Soegi, wegens verdenking van wederrechtelijke gevangenhouding van in landers; heeft de Fransche gezant in opdracht zijner regeering verzocht het daarheen te lei den, dat genoemde Franschinan voorloopig in vrijheid wordt gesteld, onder garandeering door de Fransche consuls te Batavia en te Singapore, dat hij ter beschikking van ae Ne- derlandsch-Indistóhe justitie zou blijven. Het was reeds lang over zessen, toen eindelijk de langverwachtte hoefslag op den straatweg ge hoord werd en Edwin Langrose vloog naar de voordeur, waar hij slechls éen ruiter zag en niet twee zooals men verwacht had, daar pater Parker een paard bezat, om zijne verspreide parochi anen te kunnen bezoeken, en men dus denken kon, dat hij en kapitein Mordaunt tezamen zouden zijn teruggereden. Toen de deur openging, zagen de wachtenden, dat het weer hevig was beginnen te sneeuwen en dat de ruiter, die zooeven afgestegen was, niet kapitein Mordaunt was, maar vader Parker zelf op het paard van den kapitein, op Nero die uitgeput was van vermoeienis. »Ben ik niet te laat?" was de eerste vraag van den priester, terwijl hij een bediende de teugels toewierp en zich naar boven spoedde, met enkel een vluchtigen groet aan het gezelschap daar binnen daarop, nadat men hem op dat punt gerustgesteld had, nam hij Edwin even ter zijde. Kapitein Mordaunt volgt te voet. Hij trof mij thuis, maar mijn paard had van morgen een on geluk gehad en we hadden geen tijd, om naar een ander om te zien; dat zou vooral vanavond in 't dorp ook bezwaarlijk gegaan zijn, want niemand waagt in zulk weer graag zijn paard en evenmin een rijtuig, bovendien zou dat moeilijk vooruit kunnen bij den staat, waarin de wegen tegen woordig verkeeren. Kapitein Mordaunt stond erop, dat ik zijn paard nam, omdat er geen tijd te ver liezen was, en hij zeide, dat hij blij was, nog Het verzoek was gegrond op ae bewering, dat de heer Dillon zou hebben gehandeld uit zelfverdediging en dat de aanhoudt l ing zou hebben plaats gehad enkel op getuigenis van minder betrouwbare inlanders. Den Franschen gezant is daarop medege deeld, dat die regeering in die zaak niet kon ingrijpen, vermits art. SI van bet regeerings- ïeglement alle tusschenkomst van de regeering in zaken van justitie verbiedt. Vervolgens zijn, nadat van de Nedcrlamteéh- Indische regeering inlichtingen ter zake waren gevraagd en verkregen, de redenen, waarom te gen zijn landgenoot rechtsingang was verleen a ter kennis van den gezant gebracht en is in het bijzonder diens aandacht er op gevestigd, dat dc aanhouding' niet had plaats gehad op aan wijzing van minder betrouwbare inlanders, maar ten gevolge van het constateeren der fei ten door een Europeesehen ambtenaar, die, op inspectiereis zijnde, een onverwacht bezoek op Soegi had gebracht, alsmede, dat de voorloo pig© gevangenhouding noodig geoordeeld werd niet alleen uit vrees voor ontvluchting, maar ook en vooral om te beletten, dat de aange houdene zijn gezag en invloed zouden kunnen gebruiken ten opzichte der te hooren getuigen. Den 28sten Februari j.l. is aan den Fran schen gezant kennis gegeven van de veroor deeling van den heer Dillon Corneek tot zes maanden gevangenisstraf, met bepaling', dat hem van de reeds1 doorgestane preventieve hechtenis vier maanden als straf zullen worden toegerekend. Na ontvangst dier mededeeling heeft de heer Pellet, in opdracht zijner regeering, verzocht, dat aan baron Dillon Corneek gratie worde ver leend. Den gezant is daarop geantwoord, dat in casu het recht van gratie niet berustte bij Hare Majesteit de Koningin, doch bij den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, tot wien de veroordeelde zich zou hebben te wen den. Nader is gebleken, dat de heer Dillon Cor neck gratie heeft gevraagd. Actie onder de Apothekers. Het bestuur der Nederlandsche Apothekersver- eeniging heeft een circulaire gericht tot de Ne derlandsche apothekers, waarin de grieven der Vereeniging tegen de Ned. Mij. ter bevordering der pharmacie worden uiteengezet en haar streven aldus wordt geformuleerd Ie. een eind te maken aan de dwangmaatregelen, welke tot nu toe tot groot nadeel voor de ont wikkeling van het apothekersbedrijf van het be stuur van deze Maatschappij uitgingen 2e. te bevorderen, dat in positieve richting die maat regelen zullen worden genomen of bevorderd, welke kunnen leiden tot verbetering van de rechts positie der apothekers. (N. Ct.) een tijdje te kunnen blijven, om te biechten. Ik heb hem dus in de kerk achtergelaten. Daarop voegde hij er nog bij, terwijl hij met Edwin verder ging: »Het spijt me, dat het nu zoo erg sneeuwt. Zeg maar niets hiervan aan hw moeder of zuster; want ze zouden zich maar ongerust maken over dezen laDgen tocht van ka pitein Mordaunt. Ik denk niet, dat hij een paard heeft kunnen machtig worden." ïBertie zal toch wel ongerust wezen, vrees ik", zei haar broeder, terwijl ze het dienstbodenver- blijf naderden en hij den priester in de kamer liet. Toen vader Parker den zieke naderde, stonden Bertie en haar moeder op, nadat ze eenige woorden met hem en den dokter gewisseld hadden, en giDgen de kamer uit. sEdwin, waar is Cecil vroeg Bertie haastig aan haar broeder. Hij loopt terug, Bertie", was het antwoord, op een zoo achteloos mogelijken toon gegeven, vader Parkers paard is kreupel, eu Cecil zond hem op Nero hierheen, zeggende, dat hij hem volgen zou, zoodra hij gebiecht had, dan behoeft hij het vanavond of morgen hier niet te doen. Hij is nu zeker al onderweg; maar we konden het diner voor hem nog wel een halt uurtje uitstellen. Niemand zal daar erg in hebben bij deze plotse linge opschudding. (W-ordt mrvola bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1