Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. weest voor de ontwikkeling' van de conferenties. Men zou tot 1857 moeten teruggaan, om een groo- ter toename van leden te vinden. Tiet vorig' jaar hei-ben zich 337 nieuwe vereenigingtetn aangeslo ten. Frankrijk neemt thans ie eerste plaats in met een aanwas van 75 conferenties. Daarna volgt België, waar, over het geheel genomen,, de con ferenties bijna even veelvuldig' zijn als in geheel Frankrijk (Frankrijk 1600, België 1300). Ongeveer de helft der Belgische parochiën telt een confe rentie van den H. Vincentius. Be vereeniging telt 20.000 leden in België; in Frankrijk 27.000 Vreemd schijnt het, dat na België, Portugal het meest bloeit. Oporto heeft 22 nieuwe ver- eenigingen aangebracht. Op het initiatief van een man, met een apcs- tolischen geest bezield, heeft Australië de ver eerd,ging met een nieuwen arbeid belast, en wél een, dien de weinig talrijke priesters onmogelijk verrichten kunnen vanwege de uitgestrektheid hun ner parochiën. Er zijn plaatsen, waar- slechts eens per maand een priester kan komen. Om nu liet werk der missionarissen te verlichten, ne men de- V ineentianen een deel aer zielzorg over door op de arie of vier Zondagen van de maand in de kerk biostouden te houden. Het kan ge makkelijk geschieden, naar er weinig armen te onderhouden zijn tengevolge van cte goede open bare armenverzorging. Onderscheiding. Bij. Kon. besluit van 31 Maart is benoemd tot ridder in de order van den Nederlandsche Leeuw L. C. J. van Ogtrop, chef der firma H. J. van Ogtrop en Zoon, commissionairs in effecten, te Amsterdam. Maaskanalisatie. Volgens het »H. v. A." zijn de Belgische en Nederlandsche regeeringen het eens geworden om de Maaskanalisatie te voltrekken van Visé tot Maastricht. De stad Maastricht, welke er groot voordeel van zou hebben, is volgens het blad be reid om voor de eerste Maaswerken voor een goede som bij te dragen, daar de scheepvaart een groote uitbreiding zal aannemen. Het Nederl. Landhuishoudkundig Congres. Het Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal dit jaar worden gehouden op 30 Juni, 1 en 2 Juli te Apeldoorn. In den namiddag van 2 Juli zal eene excursie worden gehouden op de ont ginningen van H. M. de Koningin en Z. K. H den Prins. Uitsluiting der bedeelden. Men deelt ons van meest bevoegde zijde mede dat de Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid zijn eenmaal ingenomen standpunt inzake de uitsluiting der bedeelden bij de Ouderdoms wet, niet zal wijzigen. In verband met het ge rucht omtrent het tegendeel, maakt men ons er opmerkzaam op, dat de Minister al zou hij wijzigmgen aanbrengen hiertoe toch niet zou over gaan voor dat hem het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp heeft bereikt. (Msb.) L. C J. van Ogtrop. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer L. C. J. van Ogtrop te Amsterdam gis teren den dag waarop htj vijftig jaar geleien optrad als een der hoofden van de bekende firma H. J. van Ogtrop Zonen te Amsterdam, ook te dezer stede gevestigd. Nadat de gouden jubilaris reeds in den ochtend was verblijd met de mededeeüng, dat hem de Ridderorde van den Nedeilandschen Leeuw was toegekend, kwamen in den voormiddag de ver tegenwoordigers uit de handels- en financieele kringen te Amsterdam den heer VaD Ogtrop hunne gelukwenschen bieden. Vele deden ook door het zenden van fraaie bloemstukken van hunne sympathie blijken, zoodat het kantoor een ware lusthof werd. Het personeel bood naast een fraaie bloemenhulde ook een blijvend aandenken. Den 76-jarigen firmant, die nog geregeld de Beurs bezoekt, werd 's middags ter Beurze, in de door een speciale Beurscommissie fraai versierde nis der firma Van Ogtrop Zonen, in een alge- meene felicitatie aller gelukwenschen gebracht. De Nieuwe Bisschop van Roermond. Naar de dN. Venl. Ct." verneemt, zal aan Mgr. Schrijnen de bisschopsmijter worden ge schonken door een Zusterorde te Maastricht. De bisschopsring zal een geschenk zijn van den broeder van Z. D. H. De »Resb." meldt nog, dat Z.Exc, Mgr. Tacci> pauselijk internuntius, Dinsdag officieel aan Mgr. Schrijnen heeft doen weten, dat Z. H. de Paus hem benoemd heeft tot bisschop van Roermond. Diplomatieke vertegenwoordiging. Tot opvolger van den Turkschen gezant te 's Gravenhahe, Aristarchi Bey, die, zooals nader bevestigt wordt, onlangs den wensch te kennen gegeven heeft, uit dat ambt te worden ontheven, moet bestemd zijn de vroegere gezant of diplo matieke agent der Porte te Cettinje (Montenegro). Borstbeeld van Stead. Bij de onthulling van het borstbeeld van Stead, waarbij de minister van Buitenlandsche Zaken tegenwoordig zal zijn, zuilen ook de senator baron d'Estournelles de Constant, en de heer Charles Richet, directeur van de Revue Scientifique te Parijs, hunne hulde komen betuigen. De eerste crematie in Nederland. Het »Hbl." geeft het volgende relaas over het gebeurde te Westerveld Gistermiddag had in het Crematorium te Wes terveld voor de eerste maal een crematie plaats. De vereemging had zich van te voren tot de jus titie gewend, ten einde zekerheid te krijgen, dat er geen incidenten zouden plaats hebben. Naar men weet, heeft de regeering zich op het standpunt gesteld, dat eerst een gerechtelijke uit spraak over het al of niet geoorloofde van de crematie volgens de bestaande wetgeving afge wacht moet worden, voordat tot wetswijziging kan worden overgegaan. Tegen half twee arriveerde de extra-trein met het stoffelijk overschot van dr. C. J. Vaillant, uit Schiedam aan het station Westerveld. Een groot aantal genoodigden, onder wie vele geneesheeren, had in den rouwtrein plaats genomen. Naar men weet, was dr. Vaillant een der op richters van de vereeniging voor facultatieve lijk verbranding en had hij verzocht, dat zijn stoffe lijk overschot verbrand zou worden. De lijkkist werd op een baar geplaatst en van het station over de begraafplaats naar 't crematorium gere den gevolgd door een zeer groot aantal belang stellende bestuursleden van de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, welke vereeniging ten doel heeft de invoering van de lijkverbranding in Nederland te bevorderen en aan wie het crema torium te Westerveld behoort. Wij merkten op dr. J. de Vry, voorzitter, dr. Ph. K. van Lissa, mr. J. D. Verbroek, en B. Kanis uit Amsterdam. Omtrent de wijze waarop de justitie zou constateeren, dat de crematie plaats had, wilde geen dezer bestuursleden ons eenige inlichting verstrekken. Naar wij echter vernamen, was vanwege de justitie een ambtenaar aanwezig om het te con stateeren, terwijl voorts door de vereeniging alle maatregelen genomen waren, om te doen blijken, dat dr. Vaillant zelf den wensch te kennen gege ven had, te worden verbrand, en men ook de zekerheid had, dat de lijkkist het stoffelijk over schot van dr. Vaillant bevatte. Terwijl de baar den zanweg van den heuvel, waarop het crematorium staat, opgetrokken werd speelde het orgel, dat zich in de hal bevindt. De' ruw hosten kist werd door de hal gedragen naar een aangrenzend vertrek, waar zij op een lift werd gezet, die naar den oven zou voeren. Dc familie nam om de kist plaats, terwijl de belang stellenden in de hai een zitplaats vonden. In de hal stonden eenige palmen. Zoodra de kist op de 'ift geplaatst was, waarbij de koperen urn stond, trad naar voren dr. Halbertsma, die als vriend den overledene herdacht. Vervolgens spraken mr. Van Deventer, dr. Schreve namens de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, dr. Juda, dr. Steenhuis en dr. Elsevier de Jong, waarna jhr. Laman Trip namens de familie dankte. Hierna klonk een bel en terwijl het orgel en een zangkoor zich deden hooren, zonk de kist langzaam naar beneden, waarna onmiddellijk een gordijn deze plaats bedekte, terwijl de familie en belangstellenden het crematorium verlieten. Het geheel maakte een plechtigen indruk, zegt het blad. Binnenkort zal dus betreffende deze eerste cre matie in Nederland een rechterlijke uitspraak verwacht kunnen worden. Hoewel de plechtigheid zeer geheim gehouden was, trok zij toch zeer de aandacht. Er waren ook eenige photografen op het terrrein, die echter daarvan verwijderd werden. De officier van justitie te Haarlem zal nagaan tegen wien een vervolging zal moeten worden ingesteld. Door de justitie zijn hij de verbranding ver schillende feiten geconstateerd. Majoor Thomson in Albanië. Indertijd hebben wij aan een particulieren brief van majoor Thomson het bericht ontleend van zijn zending naar Corfu als hooge commissaris der Albaneesche Regeering, een opdracht die een blijk was van het bijzondere vertrouwen van den Vorst. De correspondent van den Corriere della Serr» te Durazzo bericht nu aan zijn blad, dat Thom son na zijn terugkeer van die zoo eervolle zending door Essad pasja, den Minister van Oorlog van den nieuwen Staat, uit zijn ambt is ontzet na een heftige woordenwisseling met hem en de overige Ministers. De zaak, zooals deze door den correspondent wordt verhaald, komt op het volgende neer. De opdracht van majoor Thomson strekte om in Zuid-Albanië de opstandige Epiroten tot onder werping te brengen en de ontruiming van dat gedeelte van Albanië door de Grieksche troepen, die het nog bezet houden, voor te bereiden. Te Valona aangekomen, deed hij voorbereidende stappen om Delvino en Argirocastro, de voor naamste steden, te bezetten. Hiermede bezig, ontving hij echter een nota van de Grieksche Regeering, waarin hem medegedeeld werd, dat dit met het oog op de verbitterde stemming der Epiroten niet raadzaam en vrijwel onmogelijk was, daar de Epirotische opstandelingen de gen darmen van Thomson in getalsterkte verre over troffen, en in geval van een botsing tusschen deze beiden de Grieksche Regeering tusschen beide zou moeten komen. Thomson begaf zich daarop naar Corfu (dit werd in ons bovenbedoeld bericht nog medege deeld) met het doel, te trachten, om daar door samenspreking met de leiders van de oproerige beweging de gerezen moeilijkheden langs vreed- zamen weg op te lossen. Op Corfu kreeg hij spoedig aanraking met de hoofden van den opstand, en wel door tusschen- komst van de Grieksche autoriteiten. Zooals men weet, is de staatkundige beweging in Epirus nl- gericht op toevoeging van dat gedeelte van Al banië aan Griekenland, een streven, dat wel is waar door de Grieksche Regeering niet gesteund wordt en niet mag gesteund worden, omdat de Mogendheden het, met goedvinden der Grieksche Regeering aan Albanië hebben toegevoegd, maar dat uit den aard der zaak een voortdurende vriendschappelijke aanraking van de hoofden van den opstand met de Grieksche autoriteiten ten gevolge heeft. Door bemiddeling van den Griekschen prefect van Corfu, Varasitas, had Thomson eenige dagen later een conferentie met den Minister van Bui- tenl. 7aken van de voorloopige Epirotische Re geering, Carapanos, wien hij aan het verstand poogde te brengen, dat van een onafhankelijk Epirus of van een toevoeging van Zuid-Albanië aan Griekenland geen sprake zou kunnen zijn, dat de Mogendheden ter Londensche conferentie an ders beslist hadden, en dat verzet tegen dit be sluit nutteloos was. De «Minister" keerde naar de chef der opstan delingen, Zografos, terug, aan Thomsom belovende, zijn woorden aan dezen te zullen overbrengen, en Thomson begaf zich weder na Valona, waar hij een uitvoerig rapport van zijn bevindingen op stelde en dit naar Durazzo zond. Daar evenwel viel dit rapport niet in goede aarde men beschouwde (waarschijnlijk onder den invloed .van Essad pasja) zijn conferentie met den afgezant Zografos als een «onderhandelen met de opstandelingen" en riep Thomson terug. Deze, die zoo hoopvol Durazzo verlaten had, gaf aan dien oproep gehoor, meldde zich bij den Vorst aan, doch werd niet ontvangen, maar naar de Regeering verwezen, daar deze ook zijn rapport in handen had. In 't Regeeringsgebouw vond hij den Minister raad bijeen en zette op diens uitnoodiging nader de bedoeling van zijn optreden op Corfu uiteen. Hij beval de Regeering aan, goed te keuren wat zijn voornemen was geweest, nl. Zografos tot gouverneur Argiraocastro te benoemen, ten einde aldus de kracht van den opstand te breken en het land tot vrede te brengen. Essad pasja verweet hem toen te hebben onder handeld met de leiders van den opstand, met wie men niet confereeren, maar hen met de wapenen onderwerpen moest. Thomson stelde hiertegenover, dat Zografo niet in verzet was tegen Albanië, maar tegen Griekenland, welk land Epirus toen nog in bezet hield. Voor het overige herinnerde hy de ont stemde Albaneesche regeering er aan, dat wat hij voorstelde ten opzichte van Zografos, indertijd in Zuid-Afnka door de Engelschen was gedaan ten opzichte van generaal Botha en op Creta door- de Grieken ten opzichte van Veuizelos. Onder werpen was alteen mogelijk, indien men beschikte over een sterk leger. Maar dat had men niet, de opstandelingen daarentegen waren talrijk en goed gewapend. Het gesprek, dat inmiddels van de zijde der Albaneesche Ministers heftiger was geworden, eindigde met Essad's woedende verklaring, dat het Tüomson niet toekwam te trachten op zijn eigen houtje de Epirotische kwestie op te lossen, en wel op een wijze, die hij (Essau) in strijd achtte met de bedoelingen der Mogendheden. Ais het niet anders wilde, dan zou hij (Essad) zelf met zijn aga s er heen gaan, en dan zou men eens wat anders zien. Den volgenden dag verscheen het decreet, waarbij Thomson van zijn ambt van Regeerings commissaris werd ontheven. (Vad.) Ziekenfondsen. De besprekingen, door de uit de R. K. organi saties daartoe benoemde commissie met het be stuur van de afd. Alkmaar van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst om te trachten tot een nog te accepteeren fonds te komen, hebben geen resultaat opgeleverd. De commissie zal zich thans wenden tot de Federatie om de voorwaarden vast te stellen, waarop de Roomsch-Katholieken eventueel zouden kunnen toetreden tot het Federatiefond. Vereeniging tot bevordering der wetenschap onder de Katholieken. Naar wij vernemen, zal de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging op 24 Mei a.s. plaats hebben in het Canisiuscollege te Nijmegen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Nice Laagste barometerstand 753.9 te Stornoway. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, zuidoostelijken tot zuid westelijken wind, meest zwaarbewolkt, toenemende kans op regen of onweer, zelfde temperatuur. Loopuyts Bank. In een circulaire, door bovengenoemde bank verzonden, wordt medegedeeld, dat de akte van oprichting' 28 Maart 1.1. voor notaris Poortman alhier is verleden en de statuten bij K. B. van 26 Maart no. 102 zijn goedgekeurd. Het maatschappelijk kapitaal bedraag t f 500,000, waarvan uitgegeven en gestort is- f 100,000. De Vennootschap neemt de door de firma P. Loopuyt Go. tot heden gedreven effecten-zaken over Tot Directeur isi benoemd de heer J. F. Meir.ers. Ee namen der Commissarissen hebben wij reeds vroeger medegedeeld. Spaarbank Schiedam. Ontvangen inde maand Maart 1914 f33790.— 70 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Maart 1914 f27522.12, 42 deelnemers geheel afgeschreven. E e Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft den heer L-. R. Gar- ha tot te Schiedam op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van de Gezond heidscoirirnis- ïw te Schiedam met ingang van 15 April. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 3 April 8 28 v.m., 9 06 n.m. UIT ROTTERDAM. Ten einde voor den aanleg van een bosch park tijdig de noodige boomen te krijgen, ach ten B. en W. van Rotterdam, in overleg me' het bestuur der Heidemaatschapbij, wier voor lichting werd gevraagd, de oprichting eener eigen kweekerij wenschelijk. Daartoe biedt de Hei demaatschappij thans een geschikt terrein groot 11 H.A. met woning, aan voor f 9005, gelegen in de gemeente Haps (N.-B.) en gunstig geleden voor het vervoer per spoor en water. Verder wil zij voor het kweeken van boomen, die zwaarderen grond noodig hebben een terrein groot 2 H.A. onder Zevenaar, dat zij in huur heeft voor den zelf betaalden prijs van f130 per H.A. aan de gemeente in onderhuur afstaan. B. en W. stellen den Raad voor tot aankoop en huur te besluiten en voor de exploitatie over 1914 f 12.380 op de begrooting aan te wijzen. UIT VLAARDINGER-AMBACHT. Bij Kon. besluit van 30 Maart is toestemming verleend aan W. Jansen Jz., ontvanger der ge meente Vlaardmger-Ambacht, om te Vlaardingen te blijven wonen. Vergadering van den Raad der gemeente ScUiedam up Dinsdag 3l Maart 1914, des namiddags 2 ure. (Slot). Begrooting Ambachtsschool. 16. Af- en overscbrij ving op de begrooting voor 1913 van de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken. Deze af- en overschrijving der bedrage van f 554.505 wordt goedgekeurd. De heer D n k e l a a r vraagt het woord niet voor de af- en overschrijving hier bedoeld, maar over een woord door den voorzitter van het be stuur van de Ambachtsschool by de opening der tentoonstelling gesproken. De V oorzitter zegt, dat dit geheel buiten de orde is 'i gaat nu alleen om de af- en over schrijving. Na afloop der agenda wil hij den heer Duikelaar voor het stellen van bedoelde vraag gelegenheid geven. D Begrooting St. Jacobs-Gasthuis. 17. Af- en overschrijviug op de begrooting voor 1913 van het St. Jacobs-Gasthuis. Ook deze overschrijving wordt ten bedrage van f30.goedgekeurd. Subsidie Huishoud- en Industrie school. 18. Voorstel tot vertiooging van de subsidie voor 1914 van de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken met 1100.— Hiertoe wordt besloten. Geneesheer Stads-Ziekenhuis.* 19. Voorstel tot benoeming van een geneesheer- directeur van het Stads-Ziekenhuis. Aanbevolen wordt le de heer dr. P. H. van Roojen, 2e N. F Elzevier Dom. B. en Wstellen voor, daar de ziekenhuiskwes tie hier in een overgangsperiode verkeert, deze benoeming slechts te doen tot dat het nieuwe ziekenhuis in gebruik zal worden genomen. De Raad gaat hier mede accoord. De heer Scheffers vraagt of deze aanbeve- ling het resultaat is van een oproeping. De Voorzitter zegt, dat deze oproeping het resultaat is van een vraag door B. en W. tot de Commissie voor het Stads-Ziekenhuis gericht. De heer Schefters constateert dusEr heeft geen oproeping plaats gehad. De Voorzitter zegtB. en W. hebben ge meend van neen. De wethouder, de heer L a g e r w e y. verbetert, dat dit wil zeggen de meerderheid van het Col lege van B. en W. De vraag is wel degelijk in het College gesteld. J De Voorzitter meent, dat nu de heer La- gerwey zoo naïf is dit uit te laten, hij de volle waarheid moet zeggen. Het antwoord van de Commissie is geweest dat zij niet oproept, wel eene aanbeveling inzendt. Er is wel een enkel woord in het College over gesproken maai de meerderheid was er niet voor. heer dr. P. J. van Roojen wordt bedoemd met 19 stemmen, 2 op den heer dr. R. Geerdes, op een jaarwedde van f500 De Voorzitter merkt nog op, dat de be noeming geschiedt tot den tijd het nieuwe zie kenhuis gereed komt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2