Dagblad voor Schiedam Omstreken. f EERSTE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering rnnn 37ste Jaarjr&u&. Zaterdag 4 April 1914. No. 10893 Op den Balkan. Offlaorfe berichten. Kennisgeying. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 30 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. QFereentoffistii op de polis Femelde yoorwaarden. by dood bü verlies van levenslange 4" "I I 111 verlies van geheele 1 I 11 j een hand, invaliditeit9 LUU voet of oogI UU I U U een duim De verzekering wordi gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van een wijsvinger; by verlies van eiken ande ren vinger. Lit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, Gezien de 2de alinea van art 228 der wet van den 29sten Juni 18ol Staatsblad no 85), regelen de de samenstelling, inneming en bevoegdneid der gemeentebesturen Gelet op de bepalingen der wet van den 8sten November 1815 Staatsblad no. 51); Doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer ge meente, het dienstjaar IU'13 betreffende, voor den eersten Juli aanslaande moeten zijn ingediend, daar zy, vóór dien dag niet zijn ingekomen, zullen gehouden worden voor verjaard Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij deze dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde administratie, alle vorderingen zoo spoedig mogelijk, en dus niet ep het einde van den voreustaanden teimyn in te leveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, JJt becretaris, V. SICKEN GA. Jacht en Visscuerij. De Burgemeester der Gemeente Schiedam maakt bekend, dat ter Gemeentesecretarie (afdeeling A) kosteloos verkrijgbaar zijn blaDco aanvragen ter bekoming van akten voor de Jacht en Visscherij, voor het nieuwe seizoen, en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen ter beko ming dier akten, zoo spoedig spoedig mogelijk ter Secretarie in te dienen. Schiedam, 4 April 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. MILITIE en LA.NLVVEEÜ. Buitenlandsche Zeevaart, Zeevisschery buitenslands, en Verblyl buitenslands. De Burgemeester van Schiedam vestigt er de aandacht op van belanghebbenden dat de verlofganger van de Militie geen verbin tenis mag aangaan tot uitoefening van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevissctienj buitens lands, noch zich achtereenvolgens langer dan ge durende drie maanden buitenslands mag ophouden zonder toestemming van ot vanwege den .Minister van Marine, zoo hij tot de Zeemilitie behoort eu van of vanwege den Minister van Oorlog, zoo hij tot de Militie te land behoort; dat de verlofganger van de Landweer geen verbintenis mag aangaan tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart ot van de zeevisscherij buitenslands, noch zich achtereenvolgens langer dan gedurende een jaar buitenslands mag ophou den, zonder toestemming van of van wege den Minister van Oorlog. Ten einde bedoelde verlofgangers te vrijwaren voor onaangename gevolgen, wanneer zij zouden Verzuimen gemelde toestemming in tijds aan te vragen, wordt dit ter hunner kennis gebracht. Nadere inlichtingen zyn te bekomen aan de afdeeling Militie. Schiedam, den 4den April 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Tentoonstelling Burgeravondschool. De jaarlijksche Tentoonstelling der Burger avondschool zal gehouden worden op Maandag 6 en Dinsdag 7 April a.s. 's avonds 7 uur in het gebouw der Ambachtsschool, St. Liduinastraat Zy is voor alle belangstellenden kosteloos toe gankelijk. De Directeur, J. A. HINGMAN. In Albanië. j Volgens een te Durazzo ontvangen telegram zijn de rebellen gister voor Koritsa aangekomen en hebban zij die stad met een kanon beschoten. Een bloedig gevecht is met ae gendarmen, die het garnizoen vormen, gaande. Inlichtingen over den afloop ervan zijn nog niet ontvangen. De Nederlandsche majoor van Vollenhoven is, volgens de laatste berichten, gekwetst in heit ge vecht bij het landgoed van Moefid-hei, den mi nister van justitie te Labohara. Het landhuis is geplunderd en in brand gestoken d.oor de re bellen. De schade moet meer dan 200,000 frs. bedragen. In Epirus. De Weensche correspondent van de «Lokal Anzeiger" verneemt van goed ingelichte zijde, dat de Epirotische kwestie ondanks alle schijnbare verwarring toch spoedig een oplossing zal vinden. De Epiroten zullen zich binnenkort kunnen over tuigen, dal hun eischen niet vervuld kunnen wor den, alleen reeds omdat het grootste gedeelte van de bevolking van het gebied waar het om gaat Mohammedaansch is. De mogendheden van het Drievoudig Verbond zullen binnen weinige dagen de Gneksche regeering een antwoord op haar nota overhandigen, de mogendneden van de Drievoudige Entente zullen wel spoedig dat voorbeeld volgen. Men verwacht, dat daaidoor spoedig klaarheid zal komen in den toestand. RUSLAND. In geheime zitting heeft de Rijksdoema acht dringende wetsontwerpen, door den minister van oorlog ingediend, goedgekeurd. FRANKRIJK. Ook in parlementaire kringen liep gisteren het gerucht, dat de Fransehei Minister van Justitie voornemens zou zijn heen te gaan. Bienvenu Martin is tot dit voornemen gekomen, omdat in de conclusies der Rochette-commissie vvornt ge zegd, dat ook hij er niets toe bijgedragen heeft, om licht over het uitstellen der Rochelt? zaak tc ontsteken. De minister verklaarde echter dat hij geen reden tot ontslag heeft. Wel is waar kan hij zich niet verklaren, waarom de Rachette Com missie hem bij de zaak betrokken heeft, doch hij gevoelt zich door de conclusies der commissie niet in het minst getroffen. Zijn geweten zegt hem, dat hij zijn plicht volkomen heeft vervuld. Anderzijds verluidt, dat Bienvenu Martin beslo ten zou zijn, zijn houding te rechtvaardigen, zoo dra het verdere debat in de Kamer over de con- cluseis der Rochette-commissie daartoe aanlei ding geeft. Omtrent den bankier, wiens naam dezer dagen zoo- veelvuldig genoemd wordt, wordt uit Lon den gemeld, dat Rochette daar 3 dagen geleden verblijf heeft gehouden. Een zijner voormalige ondergeschikten is hem op straat tegengekomen en heeft geruimen tijd een onderhoud mét Ro chette gehad. Deze heeft daarbij niet de minste ongerustheid aan den dag gelegd. ROEMENIë. De „Zeit" verneemt uit Boekarest, dat dei Oos ten rijkschdlongaarsche regeering bijl het Roemeen se hc gouvernement stappen heeft gedaan naar aanleiding van de anti-Oostenrijksche betongin- gen te Boekarest. De regeering zou beloofd heb ben om openlijk haar afkeuring: over de manifes taties uit te spreken. TURKIJS. De sjeich Mollah Selim, die dezer dagen door zijn aanhangers werd bevrijd op het oogenblik, dat hij tusschen gendarmes naar het gerechtshof werd gebracht, heeft zich met andere lieden ver bonden om een aanval op Bitlis te beproeven en de stad binnen te dringen. De soldaten, gendarmes, de artillerie en de af deeling mitrailleurs, die zich in de stad bevonden stelden zich krachtig te weer en blijven de stad verdedigen. Men heeft uitgemaakt, dat het bij dezen aanval gaat om een reactionaire beweging, die gericht is tegen de hervormingen, tot invoering waarvan de regeering heeft besloten. Een voldoende strijdmacht is naar Bitlig ge zonden. Alle militaire maatregelen om den aanval af te slaan zijn genomen. MEXICO. De «New-York Herald" ontving uit Vera Cruz een telegram waarin wordt gezegd, dat de toe stand in Mexico aan een schrikbewind doet denken. De politie, aldus zegt het telegram, trad op* zeer brute wijze op tegen een demonstratie van studenten. Bij het gevecht werden twee hunner gedood, terwijl 8 studenten gearresteerd werden. Deze 8 werden den volgenden dag zonder vorm rs<n proces doodgeschoten. De regeering doet alle pogingen om de waarheid niet aan den dag te brengen. Vluchtelingen uit Tampico hebben medegedeeld dat de stad sedert 8 dagen zonder water is. Men vreest een pokken-epidemie. Tampico is geheel door de rebellen idgesloten, die tot nu toe nog geen aanval op de stad hebben gedaan. Op de Panukorivier liggen kanonneerbooten van Huerta die nu en dan eens een schot los-en. De leider der rebellen in Mexico generaal Villa meldt, dat hij Torreen geheel heeft inge nomen. De aanvoerder der bonuatroepeu gene raal Vallescp wordt met zijn kiy&0macht door cavalerie van generaal Villa vervolgd. Voorts heeft deze laatste verklaard dat hij 1500 man aan daoden en gewonden heeft vedoren, terwijl de regeeringstroepen 12.000 man aan tioouen en gewonden op het slagveld hebben achtergelaten. Verspreide berichten. Tot prins-aartsbisschop van Salzburg als opvolger van wijlen kardinaal Katschthalcr is benoemd Mgr. Dr. Balthazar Kaltner, prins-bis schop van Gurk. Wegens poging tot het aannemen van Duit ss onderdanen voor den militairen dienst van een buitenlandsche Mogendheid, is de 25-jarige stenograaf Karl Neidhart uit Beyexen door de strafkamer te Frankfurt tot een maand gevan genisstraf veroordeeld. De veroordeelde wilde bij het Hollandsche koloniale leger aieastnemen eu poogde op zijn doorreis naar Frankfurt een ze keren Auslauefer eveneens over te halén om in Hcllandschen dienst te gaan. Hij trachtte hem te bewegen, door hem in eenige café's1 vrij te houden. Aan de firma L. Bireitmayer en Co. te Lon den is, op grond dat dezte; het voordeeligste aan bod deed, het opkoopen der Duitsche diamant gegund. De gemaakte prijs is in vergelijking van de iaatste aanbesteding zeer bevredigend en gééft, in verband met de steeds nog; iets gedruktetn toestand op de markt, hoop, dat in de toekomst op een verder omhoog gaan der prijzen kan wor den gerekend. Naar verluidt zal de Duitsche iuchtsehipper Berliner die te Perm in Rusland is aangehouden wegens spionnage voor het gerecht gedaagd wor den daar de autoriteiten van oordeel zijn, dat Berliner inderdaad spionnage heeft gepleegd en men bewijzen daarvoor in handen meent te heb ben. I John Rockefeller, heeft te New-York een nieuwe stichting in 't leven geroepen. Vier mil- lioen werden door hem gestort voor het onder zoek naar dieren-ziekten. De hertogin van Albany. Men meldt uit 's-G raven ha ge II. K. H. de hertogin van Albany vertrok gis tciavond per Boll, trein van 8 uur 58 reizende in het salonrijtuig van de Koningin-Mostier, naar Vlissingen, om van daar naar Londen terug te koeren. H. M. de Koningin-Moeder vergezelde met de dames en enkele heerein van haar Huis, de Her togin tot aan den reiswagon, die van het waoht- paviljoen van het Hof afreed. De burgemeester jhr. van Kaïrnebeek deed. even eens H. K. H., uitgeleide. De Ziekenfondsen. De landelijke federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen is erin geslaagd, om te Alkmaar te voorzien in de geneeskundige verzorging van de tot haar ziekenfonds toegetreden leden, niet tegenstaande alle te Alkmaar gevestigde dokto ren, specialisten en apothekers zich verbonden hebben aan het afdeelingsziekenlonüs van de Neder], Maatschappij tot bevordering der Genees kunst. Aan de leden van het nieuwe fonds Zie kenzorg is nl. ter kennis gebracht, óut van Maan dag a.s. af de dokter van dat fonds zal zijn te consulteeren. Intusschen heeft het bestuur van het afdeelirigs- ziekenfonds ingezien, dat het maximum-inkomen van een gezin, waarvan leden Kunnen worden aangenomen, op f900 te laag gesteld is. De Ouderdomswet en de Gemeente. Ook Wijmbritseradeel's vroede vaderen hebbenj evenals hun collega's van talrijke gemeenten, adhaesie betuigd aan de door den gemeenteraad van Velsen tot de Tweede Kamer gerichte petitie, om de kosten en administratieve lasten van Treub's Ouderdomsrente niet op de schouders der ge meenten, maar op die van het rijk te leggen- De voorzitter van den raad in Wijmbritseradeel voerde ter verdediging van die adhaesie-betuiging deze lang niet malsche argumenten aan Ik keur hu. in de regeering af, dat zij de gemeente belasten wil met het uit onderhavige wetsontwerp voort vloeiende werk. Men heeft geschreeuwd om een pensioenregeling voor de ouden van staatswege terwijl, wanneer minister Treub zijn zin krijgt» daarintegen de gemeenten met het door die re geling te veroorzaken werk opgescheept zullen worden. «Voorts kan het redelijkerwijs niet betwijfeld worden, dat, wanneer een regeering van de gratis oudomsrente uitkeering een voorwerp van «staats zorg" maken wil zij niet de gemeenten met de oplossing dier uitkeering-questie opknappen mag. En zulks nog des te minder uit hoofde van het feit, dat vooral de arme gemeenten tegen het ver richten van dat werk opzien" Men zietde gemeente-overheden nemen geen blad over den mond, en het is tegen over Treub's aanslag op de gemeenten waarlijk ook niet noo- dig. (Tijd.) Het voorstel-Aalberse. Over het voorstel-Aalberse bevat de «Sociale Kroniek" - eenige beschouwingen, die neerkomen op een algeheele afwijzing van het beginsel van het strafrechtelijk ingrijpen. Dat is het middel, waarnaar steeds de mannen der practijk willen gegrepen hebben, wijl zij ten onzent zich van de hulp door het civiele recht geen voldoende voor stelling kunnen maken. «Wij leven, zegt de schrijver der critiek, nog steeds onder het ongewijzigde artikel 1401 B. W., dat door den Hoogen Raad, o.i terecht, zeer eng wordt geïnterpreteerd in den zin, dat daardoor alleen als onrechtmatige daden zijn te beschouwen die daden, welke met een wettelijk recht in strijd zijn. Er ligt nog steeds bij de Tweede Kamer een ontwerp tot verruiming van dit artikel, dat be doelt onder de werking van dit artikel te brengen mede de handelingen, waartegen mr. Aalberse te velde trekt. «Het komt ons geraden voor eerst eens af te wachten, welk effect van deze wijziging in de practijk te wachten is, alvorens het aantal straf bare feiten weder met een te vermeerderen, en nog wel via een artikel, dat, naar mr. Aalberse zelf moet toegeven, „zoo ruim is geformuleerd, dat tallooze vrij onschuldige gevallen van ietwat overdreven reclame er onder kunnen vallen", al is hij zelf daarvoor niet bevreesd. «De verdere argumenten van mr. Aalberse schijnen ons dan ook niet zeer overtuigend. Hij betoogt, dat enkele wijziging van het B. W. niet veel helpen zal zonder ingrijpende verbetering van het Nederlandsch procesrecht, omdat het proce- deeren anders toch nog te duar en omslachtig zal blijven. «Als dit een argument voor eene strafbepaling is, dan kan men het onbetaald laten van schulden wel strafbaar gaan stellen. Hoe vele vorderingen blijven onbetaald, omdat de crediteur huiverig is voor een duur en langdurig proces? «Het tweede argument van den voorsteller is o.i. niet veel krachtiger. De civiele actie zou weinig baat geven in al die gevallen, waarin de oneerlijke mededinging zich niet richt tegen een bepaald persoon, maar tegen een groep concurren ten. En in vele gevallen zou op de oneerlijke tegenparty weinig verhaal zijn. «Het eerste is ons niet duidelijkin die geval len zal toch ook benadeeling van bepaalde indi viduen aanwezig zijn. En wanneer de oneerlijke mededinger een fiuaneieele nonvaleur is, welr,u, dan levert de oneerlijke mededinging blijkbaa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1