Dagblad mor Schiedam en Omstreken. f on rr f ifj 37ste Jaarkrans. Maandag 6 April 1914. No. 10894. Gratis Ongevallen verzekering f 1 f] f] f] Op den Balkan. GELUK oyereeiitomstig op de polls vermelde voorwaarden. (J y (J Officieel* berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Botersiraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordi by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door hg verlies van een hand, voet of oog Uoilandsche Algemeene dood V erzekeringsbank. bij verlies van een duim gevestigd I U U wijsvinger; I SU by verlies van eiken ande> ren vinger te Schiedam De Burgemeester van Schiedam Gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grond belasting, brengt ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de staat, aanwijzende de uitkom sten van de metingen en de krachtens art. 14 her aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen Ier inzage op de Secretarie (afdeeling A), is ne hergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den April 1914. De Burgemeester voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetene» Dat het kohier van de Peisoueele Belasting n°. 3 dezer gemeente, over het dienstjaar 914, hoor den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 4en April 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt by deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den östen April 1914. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, In Albanië. Aan de „Albanische Karresp-ondenz" wordt uit Durazzo gemeld: Berichten uit Ep-irus veraorzaken te Durazzo gnoote opwinding. Ce ministerraad was gedu rende den geheelen dag bijeen. Ce comman dant der gendarmerie, generaal Ce Veer, is Curazzo aangekomen. Majoor Thomson ligt ziek te bed. Naar aanleiding: van de ernstige berichten uit Koritza, heeft vorst Wilhelm in den minister raad het voorstel gedaan, aan het hoofd der troepen op te rukken. Na een zeer langdurige beraadslaging besloot de ministerraad tot algemeene mobilisatie over te gaan. Ce regeering te Durazzo ontving "en telegram UÜ Koritza, waarin gemeld wordt, dat comitad- jrs den aanval uitgesteld hebben. Men gelooft, dit te moeben toeschrijven aan de aankomst van hulptroepen. Men hoopt, dat een onmiddellijk ge vaar vermeden zal zijn. Volgens te Athene binnengekomen berichten, is 7) De eerste Kerstdag brak aaneen heldere, vriezende morgen na den storm, de sneeuw was voor het meerendeel hard bevrorenzoodat de voegen, ofsehoon glad en hier en daar gevaarlijk, tech beter begaanbaar waren. Voor middernacht was het sneeuwen opgehouden en nu deed de zon haar best de sneeuw te doen smelten, zoodat het te voorzien was, dat weldra het ergste, wat een voetganger kon overkomen zou zijn, dat hij tot over de enkels door het water tnoest waden. Het lijk van den jongen Franschmar, was vroeg te den morgen overgebracht naar het huisje van ^e oude kindermeid, en er lag een brief klaar na®t het treurig nieuws van den dood voor zijn zuster. Zelfs de gasten hadden dien nacht niet tustig kunnen slapenten deele was dit te wyten aan het treurig sterfgeval van den vorigen avond, Uoaar meer nog was er in de meeste harten een zeker gevoel van beklemming, een zekere sterke Wensch, om kapitein Mordaunt gezond en wel Weer in hun midden te hebben. Haar moeder en Aggie hadden beiden aan Bertie aangeboden bij haar te blijven, maar deze verzocht dringend, Koritza in de handen gevallen der EpAroten. Ce aanval otp de stad begon in den nacht van Woens dag op Donderdag. Tegen den middag, bezetten de opstandelingien, na een nardoekkige.i strijd, Koritza. Men verrekent hier, dat de verjieizen aan beide zijden zeer talrijk waren. Hier gaat eveneens hét gerucht, dat een Ne- dt-r-landsche officier gewond is. Ce Albanee- sche majoor Emin Rechid trachtte aan het hoofd van 40 gendarmen en een zeker aantal mannen der ongeregelde troepen, een aanval te doen op Hotchista, hij werd echter met ver liezen teruggeworpen en met zijne soldaten krijgsgevangen gemaakt. Ce officieus© correspondent van de „Komische Zeitung" te Berlijn meldt aan zijn blad over den strijd bij Koritza het volgende. Ce. berichten over den strijd hij Koritza schijnen niet van overdrijving vrij te zijn. Toch zijn de gebeurtenissen ernstig genoeg, Koritza werd door Epirotische benden aange vallen, waarbij zij gesteund werden door per sonen, die zich in Koritza zelf verborgen ge houden hadden. Die Albaneesche gendarmerie onder aanvoering van Nederlandsche officie ren, verdedigden de stad echter krachtig', daarbij gesteund door de bewoners der om streken, ander wie zich zoowel Mohammedanen als Christenen bevonden. Het gevecht was zeer hardnekkig. Ten slotte werden de aan vallers echter gedwongen zich over te geven, zoodat deze Epirotische bestorming op Ko ritza als afgeslagen kan beschouwd worden. In hoeverre -de diplomatie zich met deze ge beurtenissen zal bezig houden, is nog niet he kend. 'li De te Rome verschijnende „Pop'olo Ilomano" meldt, dat de concentratie van Alpen-ïegimeu- ten, cavalerie en artillerie, bestemd voor de nieuwe expeditie in Albanië, nog stmts wordt voortgezet. Het aldus gevormde troepencon- tingent zal waarschijnlijk hedenavond vertrekken en zich ter beschikking stellen van de interna tionale controle-commissie, aan de Zuidelijke gren zen van Albanië. Bovendien krijgen Oostenrijkse he en Italiaan- sche bataljons in opdracht, te waken voor de tenuitvoerlegging der besluiten van de Europee- sche commissie. Ce „Neue Freie Pressie" verneemt van wel in gelichte zijde, dat de mogendheden niet van plan zijn, om in Albanië tusschenbeide te komen. ENGELAND. De unionistische betooging voor Ulster heeft Zaterdagmiddag in het Hyde Park te Londen een reusachtige menigte verzameld. 229 groepen, vertegenwoordigende de 76 kiesdistricten van Lon den, trokken met muziek en vaandels het park binnen naar het ruime grasveld bij de Marble Arch. Boven de hoofdenzee zag men wiite doe ken met mode en blauwe letters wapperen; in de opschriften beloofden tal van plaatsen steun dat men haar alleen zou latenmet een rustige vastberadenheid, die de moeder be vreemde in haar stralende vroolijke lieveling, die zoo opeens in eene ernstige vrouw veranderd scheen. Bertie was den volgenden morgen het eerst in de kapel niemand kon het wetenmaar het was toch wel te gissen, dat geen slaap haar oogen geloken had, en dat ze vaak op was geweest, om naar buiten te kijken naar het doodsche sneeuw landschap, dat echter nu, onder den invloed van het zonnelicht een geheel ander en vrij wat vroolijker voorkomen had zooals dat ook gaat met sombere voorgevoelens en zwarte gedachten van den nacht, die door het daglicht op de vlucht worden gejaagd, Zij nam met de anderen aan het ontbjjt deel, en allen waren verheugd, dat ze weer den ouden glimlach had en dat zij in staat was met opgewektheid de gebruikelijke' ge luk wenschen aan te bieden en te ontvangen. Bij stilzwijgende overeenkomst zouden de fees telijkheden niet aanvangen vóór de terugkomst van kapitein Mourdant, die men nu elk uur kon tegemoet zien en die de somberheid verdrijven zoa, die door den dood van den armen vreemdeling over het huis gebracht was. Vader Rooke, de kapelaan, was ook nog niet terug, zoodat men zich over hem ook nog onge rust begon te maken. Ongeveer een uur na het ontbijt, tusschen tien en elf uur, begon pater Parkar aanstalten te maken tot zijn vertrekhij nam een man en een tweede paard mede, ingeval aan Ulster. Verder zag men het eindeloos gewuif van duizenden kleine Union Jacks. Hier en daar ontstond hevige beroering id de menschenzee door gevechten met kiesrechtvrou wen, die met lange stokken, waaraan paars-wit groene- vlaggetjes, gewapend, ;een tegenb-etooging trachtten te houden. De politie was aldoor ijverig in ae weer om de orde te handhaven. Enkele kiesrechtvrouwen zijn gevangen genomen, o. a. mevrouw Eirumm-ond, die hij het begin der! betooging het woord trachtte te v-oereo. Om de spreekgestoelten is de orde echter niét gestoord. Onder ae sprekers waren Balfour, Aus ten Chamberlain en Carson. DUITSCHLAND. De (officieus©) „Norddeutsche Allgemein© Zei tung" schrijft: De aangelegenheid van den keizerbrief, die kei zei Wilhelm aan de landgravin van Hessen ter gelegenheid van haar overgang tot het katholieke geloof geschreven, heeft is -thans opgehelderd. In een me-deaeeling, waartoe het blad ge machtigd is, wordt verklaard, dat kardinaal Kepp, aan wien de landgravin destijds den brief ter bewaring had gegeven, de noodige maatree gelen had getroffen, dat de brief onmiddellijk na zijn dood door tusschenkomst van den bis schop van Ful-da aan de landgravin teruggege ven werd. En dit is dan ook gebeurd. De brief is enkel en alleen een schrijven van het hoofd van het Huis Hohenzellern aan een uit dit Huis stammende vorstin en der halve als van particulieren aard en aic niet voor publicatie bestemd was of is. Tegenover de onjuiste berichten over aen in houd van den brief is geconstateerd, dat het schrijven geen enkele uitspraak van welken aard ook, over het katholieke geloof, de katho lieke kerk en de houding1, die de keizer tegen over haar aanneemt, bevat. De berichten der pers hierover zijn geheel uit de lucht gegrepen. In de Beiersohe Kamer is een interpellatie over genoemden brief aangekondigd. FRANKRIJK. Een zeker aantal leden van den Senaat heeft bij het bureau -een amendement ingediend, waarbij voorgesteld wordt in de begrooting de bepalin gen, die een globale belasting op het inkomen zouden invoeren te vervangen door 12 artikek-n waarbij een vermogens-belasting wordt ingevoerd volgens het Engelsche systeem. Zij zal van toe passing zijn op geen enkel Fransch belastingbeta ler, die in hoofdsom minder dan 30 francs personeele belasting betaalt. Aldus zouden allo bezitters van -een kapitaal van minder -dan 30.000 francs van deze belasting woraen vrijgesteld. Vol gens de berekening van ae indieners, zal deze belasting ongeveer 100 millioen francs opleve ren, dus 20 a 30 millioen francs meer aan de kapitein Mordaunt nog niet vertrokken zou zijn, als hij te N. aankwam, of om hem te helpen, ingeval zijn paard onderweg iets mocht overkomen zijn, Bij het afscheid nemen gaf hij Bertie zijn zegen, met een aanmaning, om moed te houden en een stralend gezicht klaar te zetten, om kapi tein Mordaunt bij zijne komst te begroeten. Alle herinnerden zich later dat zij in antwoord op al die vriendelijke, opwekkende woordenen uitroeping geen enkel woord sprak, en alleen op een vreemde rustige wyze glimlachte, iets, wat onnatuurlijk was bij de vroolijke, dolle Bertie. Een weinig tijds na het vertrek van pater Parker kwam hun eigen kapelaan aan, gezond en wel, maar bijna uitgeput van den honger, daar hij den heelen nacht met verscheidene andere reizigers in het station had moeten doorbrengen. Eerst nu, nadat de dooi ingevallen was, had men bet gewaagd, met een rijtuig over den landweg te rijden, die niet zoo ongelijk en heuvelachtig was als de veel langere weg naar N. in de tegen overgestelde richting. Vader Rooke was zijn ambstbroeder vlak bij do poort van het park, waar de twee wegen el kaar ontmoetten, tegengekomen en had alzoo reeds van het treurige voorval gehoord, dat al het genot vaD den Kerstavond bedorven had en hij was vol vertrouwen omtrent het lot van kapi tein Mordaunt die, volgens hem, er volstrekt niet aan gedacht zou hebben, om in zoo'n storm te voet naar huis te komen. Hij voegde er nog aan toe, dat het hem niets belasting -op het inkomen, die in overleg met ae regeering in de lieg rooting is opgenomen. RÜSLAND De «Kölnische Zeitung" schrijft onder den titel«Rusland en de vrede" het volgende Als de onderhandelingen tusschen Duitschland en Rusland over het nieuwe handelsverdrag een voor beide partijen bevredigend resultaat geven, bestaat er gegronde hoop dat de nu door wrijving ontstane rondspattende vonken uitdooveu. Immers de weg naar de toekomst lipt voor Rusland niet in westelijke richting de taak die Rusland in de eerste plaats wacht ligt niet in een vernie tigenden strijd met het front naar het westen, waarin niets te winnen en veel te verhezen ware. MAROKKO. Een officieel telegram uit Ceuta meldt, dat een detachement een aanval ondernomen heeft op Ric Negre, waar een sterke vijandelijke troepen macht geconcentreerd was. Aan Spaansche zijde werden 5 man g-edotod en 9 gewond. De vijand werd ,op de vlucht geslagen. MEXICO. De financieel© agtent van de Mexieaansche re- geering te houden ontkent, dat Torreon gevallen zou zijn. Bit gerucht werd door Villa en Carranza in omloop gebracht. De consulaire agent Car-others te Washington meldt, dat gedurende den strijd bij Torreon aan de zijde dier rebellen 1200 man gedood of gewond werden, Hoewel generaal Huerta nog niet schijnt te willen erkennen, dat Torreon door ae rebellen ingenomen is, wijzen er toch verschillende bij zonderheden -op-, dat de stad zich werkelijk in de handen van Villa bevindt. Een telegram van den rebellen-aanvoerder uit Torreon meldt, dat zijn mannen bij- San Pedro met de achterhoede der vluchtende re geering s tr-oepen slaags geraakt zijn. Van de federale troepen zouden reeds 100 man geval len en 123 gevangen gen-omen zijn. De Amerikaansche consul Fletcher te Chi huahua, heeft naar Washington geseind, dat de troepen der opstandelingen nog slechts vijf mijlen van Tampico verwijderd zijn en zich tot den aanval op de stad voorbereiden. De regee ring stroepen zouden van plan zijn zich, zonder tegenstand te bieden, over te geven. Volgens een telegram van den correspondent der Associated Press schatten de non-combattan ten te Torreon het garnizoen der stad op slechts 5000 man, van wie 1500 gedood of gewond zijn. Generaal V-elasco, de bevelhebber van bet gar nizoen, is bij den aftocht der bezetting in liet hospitaal achtergelaten. De zieken in het hospitaal zaten in angst, toen zij hoorden dat Villa geen kwaitier gaf; Cunard Cummins, de Engelsche consul te Gomez Pala- cio, die na den val der stad het eerst het hos- zou verwonderen, indien kapitein Mordaunt zelfs nu nog geen rijtuig of paard kon bekomen in het kleine stadje en zou moeten wachten tot de komst van vader Parker, van wien hij dan een paard zou kunnen overnemen. De goede spreker sprak met zulk eene overtuiging, dat er alleen in één enkal hart ean somber voorgevoel overbleef, ataar ook daar was het meer verborgen als te voren. Maar de uren gingen voorhij, de lunch was reeds afgeloopen, en hij. naar wien allen met verlangen uitzagen, bleef nog steeds uit. In zijn plaats kwam er een bode van de pastorie te N. met een briefje van vader Parker, dat in stilte aan mijnheer en mevrouw Langrose overhandigd moest worden. Het was in grooten haast en blijkbaar ook in de hoogste ontroering geschreven en luidde «Kapitein Mordaunt is niet hier. Hij ging gis teravond een uur na mij te voet weg. nadat hij eerst volgens zijn plan gebiecht had. Bij het ver laten van den biechtstoel sprak hij een paar woorden tot pater Mason, om hem mede te deelen dat gij mij gehaald had, doch dat ik zoo spoedig mogelijk zou terugkomen. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1