Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering ji levenslange fijn rr m geluk:. 37ste jaargang. Dinsdag; 7 April 1914. No. 10895 Op dea Balkan. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per -week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oTereenioistig on de polis vermelde Toonaarden. y U U invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van verlies van een hand, voet of oog1 IUU I UU een duim Uoilandsche Algemnene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. IUU wysvinger; I U verlies van eiken ande ren vinger. Albanië. lie Berlijnschei correspondent der. „Kölnische Eeitung" meldt lie Europeesche kabinetten plegen overleg no- Pens de jongste voorvallen in zuiaelijtc Albanië, lot dusverre is geen enkele beslissing genomen over gemeenschappelijk optreden der mogendhe den. Be berichten over gewapend ingrijpen van Oostenrijk-Hongarije >en Italië zijn ongegrond en die over een algemeene mobilisatie in Albanië mogen niet worden opgevat in dien zin, dat Al banië tegen de opstandelingen een veldtocht zal beginnen, 't Is echter te begrijpen, dat de Alba- "eesche regeering diei aanvallen der Epiroten op Plaatsen, die zonder eenigen twijfel tot Albanië behaoren, benut om een overzicht te krijgen van de strijdkrachten, die haar in geval van nood ter beschikking staan. Reuter seint uit Wieenen Volgens de dagbladen ontkent men in welinge lichte Weensche kringen, dat do vctteg'enwoorüi- g'ers van Oostenrijk en Italië te Athene last heb ben, de spoedige ontruiming van Albanië door de Grieksche troepen te eischen. Te Weeuen is niet bekend, dat er Italiaansehe oorlogschepen naar de Albaneesche wateren zijn gezonden. Volgens inlichtingen uit zekere bron is Ko- i'itsa niet door, Epirotische troepen genomen, doch is de bevolking van Koritsa opgestaan tegen de onderdrukking door de Albaneesche overheid. De Epirotische heilige scharen zijn nog steeds bij Wig- lista gekampeerd. ENGELAND. Be laatste dag' -djetr bespreking in tweede lezing "Van het home-ruj et-pntwo i p heeft geen noemens- V'aarde verandering gebracht in den staat van zaken- De discussie was kalm van toon en par tijhaat kwam nagenoeg niet tot uiting. De redevoeringen van Redmond, Carson en sir John Simon bewezen, dat de houding der verschillende partijen ongewijzigd is gebleven. Alle drie woordvoerders uitten evenwel den wensch orn de pogingen ten gunste eenier schikking voort te zetten. Ofschoon Redmond zeide, niet te wanhopen aan een vergelijk, bleef naar zijn meening, in verband met de houding der oppositie ten aan zien van bet aanbod der regeering, het Lagerhuis niets anders over dan door te gaan met de behan deling van het ontwerp. (Toejuichingen bij de minis terieelen.) Carson herhaalde die eischen der oppositie en betoogde, dat de regeering haar politiek van ge weld moet laten varen, aangezien de weg van geweld do langste is naar den vrelei. Geweld zou Ulster, Ierland en waarschijnlijk ook Enge land ten verderve voeren. 8) Pater Mason, die niet wist, dat het weer zoo slecht was, deed geen poging, om hem te weer houden trouwens het eerste half uur ging het nog al, wat ik zelf kan getuigen, omdat ik toen ook onderweg was. Maar daarna is het zoo erg geworden, dat het mij niets verwondert, dat hij onderweg ergens is blijven steken. Van de stad uit zijn reeds een aantal mannen op weg, om hem op te sporen en met last, om in alle om liggende boerderijen navraag te doen, daar kapi tein Mordaunt daar een schuilplaats kan gezocht hebben, wijl hij den strijd tegen de ontketende elementen niet langer vol kon houden, of dat hij op de een of andere wijze zich bezeerd heeft. U zult de waarheid voor uwe dochter, dat arme kind, niet verborgen kunnen houden, maar laat haar den moed niet verliezen haar verloofde moet gered worden. Ik verwacht, dat u ook lieden ter opsporing zalt uitzenden en ik kom in elk geval hedenavond ten uwent." Neen, dit nieuws kon voor Bertie niet verborgon blijven, haar moeder vertelde het haar met tril lende lippen en met de beide handen van haar lieveling in de hare geklemd. Simon zeide, dat het Lagerhuis het home-rule- ointwerp- in tweede lezing moet aannemen. Hij hoopte niettemin, dat met de pogingen om tot een schikking to komen zal warden voortgegaan. Het Lagerhuis heeft het home-ru!c-on 1 werp in tweede lezing met 356 tegen 270 stemmen aan genomen. ITALIë. De 1500 spoorwegbeambten die Zondagavond te Milaan vergaderden verwierpen met algemeene stenamen de concessies van den Minister van Fi nanciën en verklaarden zich bereid tot een alge meene staking in geval hun eischen, die het bud get met 40 millioen Lire zullen verhoogen, niet voor 15 April worden aangenomen. De afgevaardigden der Kamers van Arbeid, de de post- en telegraufbeambten en de syndicalisten verklaarden zich solidair. Uit alle deelen van Italië worden dergelijke vergaderingen met de zelfde resultaten gemeld. Gister is het faillissement uitgesproken van het warenhuis Wolf Wertheim, G. m. b. H. te Berlijn. Het pasief moet 25 milhoen mrk. be dragen, het actief 3 millioen mrk. Vorst Albeit I van Monaco, de heerscher over de kleinste monarchie van Eurep-a, zal den 13en April zijn 25-jarig regieeringsj u bi leuni vie ren en in zijn land, dat slechts 20.000 inwoners telt, worden reeds ijverige voorbereidselen ge troffen om den dag feestelijk te vieren. Eigenlijk moest het feest eerst dien lOen September plaats hebben, daar Morst Albert op 10 September door den dood zijns vaders, Vorst Karei III, aan de Lie ge ©ring gekomen is. Hij heeft echter waarschijn lijk het feest midden in het seizoen van Monte- Carlo willen houden, terwijl hij bovendien ook reeds den 13en April 1889 tijdens de ziekte van zijn vader zich met die leiding van 's lands zaken belastte. Tot de verschillende feestelijkheden be hoort ook de onthulling van een standbeeld van den jubileerenden Vorst. Aan de sKöln. Zeitung" wordt uit Peters- bur geseind, dat volgens de Retsj het Ministerie van Oorlog een telegram voor de aanschaffing van vliegtuigen heeft ontworpen. Volgens dit program zullen er 330 vliegtuigen, waaronder 10 van het type Ilja Murmajez, besteld worden Het ligt in de bedoeling in October met de tenuitvoerlegging van dit program gereed te zijn. De gezanten der groote mogendheden te Constantinopel zullen waarschijnlijk 2 Belgen, 2 Nederlanders en 1 Noor, als inspecteur-generaa' voor de hervormingen in Oost Anatolië voorstellen. Uit Peking wordt aan die „Times" geseind, dat de Minister van Financiën opnieuw ondor- indelingen heeft aangeknoopt met dien v ij [mo gendheden groep om te kqmen tot bet sluiten een-er leening van 25.000.000. De vertegenwoor digers -der Mogendheden waren in verband met den onzekenen financieeiel toestand van China »Het kan nog een paar uren duren, mijn lief kindwe zullen misschien lang moeten wachten, maar God zal hem toch behouden terugbrengen, liefste Bertie I" Maar op het bleeke gelaat van haar kind lag nu eene uitdrukking van stomme smart, die de moeder vrees aanjoegde lieve, anders zoo vroo- lijke oogen waren onnatuurlijk groot en strak, en de lippen bewogeD, maar wilden geen klank doorlaten. Als zij maar kon schreien, of opwinding tonen, zou het beter geweest zijn, maar neen, dien geheelen treurigen dag van spanning scheen bertie geen gevoel te hebben de koude, gevreesde zekerheid was plotseling met een zwaren s|ag op haar neergekomen na lange uren van verborgen angst. Doodstil zat ze daar in haar eigen kamer bij het vuur ineengedoken, met de handen om de kniëen gevouwen, met voortdurend dat witte ge zicht en dien starenden blik geen voedsel raakte ze aan, geen woord vond ze in antwoord op de liefde- en hoop, volle verzekeringen van vader, moeder, broeder en vrienden, zoodat ten laatste alleen haar moeder en haar beste vrienden bij haar bleven op verlangen van den dokter, die de anderen verbood haar lastig te vallen. »Als wij den armen Mordannt, zjj 't dan ook gewond of ziek, bij haar konden biengen, zou dat haar opwekken en anders niet", zeide een jongen man, met een stem, die van ontroering beefde, toen hij haar aanzag. Hijzelt was met een meisje verloofd, dat slechts aanvankelijk niet geneigd een leening1 aan te gaan, doch na het dringend betoog van den Minister lieten zij hun tegenstand varen. Zo-oals reeds werd gemeld, zijn prins en prinses Heinrich van Pruisen te Buenos Aires aangekomen. Een groote menigte, eenijge hon derdduizenden tellende, had zich bij de haven verzameld oip da ho-oge bezoekers te- verwel komen, De Du itsche Vereeniging was met vlogigen en banieren ter begroeting1 versche nen. Ceremoniemeester Baulari begroette den prins en de prinses uit naam der Argentijn- sehe regeering. Ook de gezant dr. Luis B. Mo lina en de burgemeester waren aanwezig. Na een rit door de- stad gemaakt te hebben, waar bij de bevolking zich tegenover de hooge gas ten zeer geestdriftig toonde, begaven ue prins en ae prinses zich aan boord van de „ïrafa-1- 6a:waar een déjeuner plaats had. 's Mid dags bracht de prins een bezoek aan den vice- president, wat door dezen op de „Trafalgar" beantwoord werd. Dies avonds bood de vice- president in zijn woning ter eere van den prins een feestmaaltijd aan, waaraan 32 per sonen, o.a, de Duitsch-e gezant met gevolg, de Argentijnsche minister met hunne achtgenoo- ten en verschillende hoogwaardigheidsbekl ceders aanzaten. Cen volgenden ochtend om acht uu,r vertrok de prins en de prinses naar Chili. De „Times" weet mede te oeelen, dat dè reis van prins Heinrich van Pruisen naar Zuid-Amerika in de V ereenigde Staten de grootste belangstelling wekt. Men ziet daarin een nieuwe po-ging van Duitschland om zich van den handel met Zuid-Amerika meester te maken, hetgeen ook zou blijken uit de be- ncoming van nieuwe- handelsagenten en andere onlangs genomen maatregelen. Mr. J. Loudon, f De familie hier te lande heeft bericht ontvaDgen van het overlijden van mr. J. Loudon, oud-presi dent van den raad van justitie te Batavia, ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Uoilandsche Kolonie in Australië. Het Bat. Nieuwsblad verneemt, dat de heer A. J. van den Brenk te Melbourne voor eenigen tijd naar Nederland gaat met een regeeringsopdracht voor Holland en België, voornamelijk met het doel, in den Australischen staat Victoria een Hol- 'andsche kolonie te vestigen. Daarvoor heeft het Australische gouvernement een estate van ongeveer 10 duizend H.A. te zijner beschikking gesteld. Dr. Ariëns. Dr. Ariëns, die sinds eenige maanden in het sanatorium te Heerlen vertoeft, zal nog minstens een maand in de bekende Kneipp-inrichting al daar verblijven. weinig ouder was dan Bertie en dat op het oogen- blik ver van Engeland verwijderd was, en als hij daaraan dacht, bloedde zijn hart, omdat hij niets kon doen, om den doodangst van dit jonge meisje te verlichten. Slechts eenmaal, toen haar vriendin weer eenige hoopvolle woorden sprak, kwamen er, met moeite geuit, eenige woorden over de droge samenge- wrongen lippen. »Hij zal nooit weer terugkomen, Aggie Hij is dood, en ik heb hem vermoord. Hij kwam tot mij en ik zond hem weg in den storm. Hij had mij nauwelijks gekust Aggie, en ik liet hem gaan". »0, lieve Bertie 1" antwoordde haar vriendin, maar bedenk toch waarom je hem wegzondt, voor welk een heerlijk, verheven en schoon doel! Hij zou uit zichzelf ook wel gegaan zijn, lieve, dat weten we allen. En zelfs al was hij dood, Bertie, dan zou hij een martelaar zijn van de christelijke liefde, jij zoudt hem niet gedood hebben." Maar Bertie keek haar alleen aan met een wan- bopigen blik, als eene, die niet begrijpt. Helaas, Bertie had gelijk, zij kende door het onbedrieglijk instinct, dat geliefden bezitten, de waarheid, die de andere niet hadden willen ge- looven. Tegen den avond toen de maan in vollen luister over heuvels endalen was opgegaan, vond men Cecil Mordaunt dood, ball bedolven door de sneeuw, in een diepen kuil naast den weg ongeveer een Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 25 Maart is dr. J-H. Jen- nes, schoolopziener in het district Rotterdam, be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Naar het Eucharistisch Congres. Voor gegadigden kan het bericht van belang zijn, dat de zeereerw. heer L. Offermans, pastoor te Lierop, een reis naar Lourdes tracht te rege len, waarbij men de slotprocessie van het Eucha ristisch Congres zal kunnen bijwonen. Wetenschappelijke reis doer Nederland. Het gezelschap professoren en studenten van de Koninklijke Export Academie te Fioeme is Zon dagavond te Amsterdam aangekomen voor de driedaagsche studiereis door Nederland onder leiding der Nederlandsche Vereeniging voor Eco nomische Geografie. Gistervoormiddag hebben zij onder leiding van den heer B. H. Verhagen, adjunct-commies aan de afdeeling handel, de merkwaardige gedeelten van Amsterdam bezichtigd. Bij ontstentenis van den voorzitter der vereeni ging dr. H. Blink, werden de heeren door den secr. mr. R. E. Kielstra toegesproken in hotel Americain. Spr. wees er op, dat de reis van deze koninklijke academie door velen in den lande is aangemoedigd en dat velen daarbij van hun be langstelling hebben doen blijken. Het reizen van een gezelschap, met een doel als hier beoogd, moet ieder Nederlander, die op expansie van zijn volk bedacht is, aangenaam aandoen. Het is een aangename taak ons land aan den vreemdeling te toonen en in dit geval, dank zij de alom onder vonden bereidwilligheid, ook een gemakkelijke. Toen het verzoek van de ministers van buiten- landsche zaken en landbouw, handel en nijver heid, om als tusschenpersoon te dienen voor het gezelschap, toestemmend werd beantwoord, be greep spr., dat de vereeniging zich belastte met een zware taak. Dank zij de medewerking o.a. van de bovengenoemde ministers, het Rotterdam- sche gemeentebestuur, den rijkswaterstaat, het bureau voor Handelsinlichtingen, van professoren en studenten van de Ned. Handelshoogeschool kon een uitgebreid plan worden ontworpen. Uit dit alles kan den gasten blijken, hoezeer hun bezoek op prijs wordt gesteld. Spr. uitie den wensch, dat de heeren, in hun land teruggekeerd, Nederland niet alleen zullen beschouwen als den leverancier van boter en kaas, maar ook als een land, dat door zijn industrie en uitgebreiden handel met alle belangrijke staten van de geheele wereld in verbinding staat. Prof. dr. Hajnal beantwoordde deze toespraak met een woord van hartelijken dank aan de Ned. regeering en inzonderheid aan de Ned. Vereeni ging voor Economische Geographie. Spr. twijfelt er niet aan, of deze studiereis zal er krachtig toe bijdragen, de handelsrelaties tusschen Hongarije en Nederland tot grooten bloei te brengen. In den namiddag zijn onder leiding van den heer O. Kamerlingh Onnes, directeur van het bureau voor handelsinlichtingen, verschillende in- mijl afstand van het heerenhuis, met zijn bleek naar bovengekeerd aangezicht kalm en vredig. Zijn hoofd lag naast een scherpen, puntigen steen, die waarschijnlijk de oorzaak van zijn dood ge weest was, toen hij half verblind door de sneeuw jacht een verkeerden stap deed en van den weg af in de diepte stortte. Indien er hulp in de nabijheid geweest was, had hij waarschijnlijk gered kunnen worden, maar nu hier alleen en bewusteloos, terwijl zijn bloed onder 't vloeien bevroor in de sneeuw, met enkel God en Zijne Engelen, die op hem neerzagen, was hij, slechts op een mijl afstands van Bertie hij haar dappere jonge geliefde denzelfden dood gestorven, waarvoor hij eenige uren te voren een vreemdeling had behoed. Toeder en eerbiedig, met tranen in de oogen die daaraan niet gewoon waren, namen de ruwe mannen den jongen krijgsman op, legden hem op een baar en dekten hem zorgvuldig onder. En daarop knielden allen zwijgend in de sneeew en deden als bij instinct, met alleen een gebed voor hem, die daar dood neerlag, maar ook voor haar, die te huis wachtte. »De arme jonge dame, wier hart nu wel ge broken zou zijn," ze voelden dat allen en deelden in hare smart, want zij was wijd en zijd ieders lieveling, die stralende lieftallige Bertie, die nu helaas nooit meer de oude zou zijn. Wordt vervolgd). by bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1