Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sport. Ctanengd Nieuw». stellingen bezocht, o.a. de koopmansbeurs en ef fectenbeurs. Bij het bezoek aan de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ontvingen de deelnemers elk een geïllustreerde beschrijving van de haven van Arasterdam, als mede het verslag dier Kamer (in de Duitsche taal;. Nog zal een tocht door de havens van Amster dam worden gemaakt, waarbij de Tubantia van den Kon. Holl. Lloyd zal worden bezichtigd voorts de diamantslijperij der firma Asscher. er keersver betering. Onze Haarlemsche berichtgever meldt ons Sedert een jaar of vijf zijn te Haarlem reeds plannen aanhangig om den toegang in het oosten der stad te verbeteren. B. en W. hebben daar voor een plan ingediend, waarna de heeren Las- sehuit en Wilkens, raadsleden, de architect A. W. Weissman, de bond van Nederlandsche architec ten en de Haarlemsche Verfraaiïngsvereeniging elk een nieuw plan hebben ingediend. In hun praeadvies merken B. en W. op, dat alle plannen het behoud van de Amsterdamsche poort als verkeerspoort bedoelen. B. en W. ontwikkelen tegen de ingediende plannen verschillende bezwaren, uit een oogpunt van verkeersbelangen en van aesthetiek en hand haven hun plan om een brug te leggen ten noor den tegen de poort aan. Dat en de bijkomende werken vorderen f81.000. Toestanden in groote steden. De vroegere hoofdcommissaris van politie van Rotterdam, thans in dezelfde betrekking te Am sterdam, de heer Roest van Limburg, plaatste in het April-nummer van «De Gids" een belangrijk artikel over de sociale toestanden, uiet name in Rotterdam. De verstandelijke ontwikkeling is hem tegenge" vallen, zooals bij mededeelt uit eigen ervaringen bij politie examens. Naar hij verhaalt, liet hij telkenmale een soort van examen instellen, als er vacatures waren onder het agenten personeel. Het examen ging over lezen, schrijven en rekenen, terwijl boven dien eiken candidaat eenige eenvoudige vragen werden gesteld, om de algemeene kennis na te gaan. De resultaten waren weinig bevredigend. Bij zeer welwillende beoordeeling bleek uit 908 can- didaten de kennis van 547 ot 60 2 pCt. voldoende, van 361 ot 398 pCt. onvoldoende. Indien deze uitkomst verkregen wordt bij hen. die tot de beste elementen gerekend worden, dan kan zeker het gemiddeld intellectueel peil niet hoog worden geacht. Nog slechter is hij te spreken over de stoffelijke welvaart van Rotterdam's bevolking. Er is naar hij opmerkt in de onderste lagen nog zooveel, dat verbetering behoeft en dan vervolgt hij «Vóór ik mijn tegenwoordige ambt aanvaardde, wist ik dat zoo niet en het was bijv. verbijste rend voor mij om te vernemen, dat van de be volking van het bloeiende Rotterdam niet minder dan 75 pCt. moet leven van een inkomen van 101)0 gulden in het jaar of daar beneden. Dat inkomen is in vele gevallen nog zeer wisselvallig en vormt voor de genoemde groep ook het maxi mum, zoodat het, naar beneden gaande, van lieverlede daalt tot een veel lager cijfer. Dat be- teekent voor bijna allen een doorloopend hoogst moelijken levenstijd, voor velen bij tijden werke lijke, diepe armoede75 pCt., dat is van de bewoners van Rotterdam ruim 430.000 men- schen, die in dat geval verkeeren. Een ander cijfer, dat ik vroeger reeds aanhaal de en dat ik in al mijn verwijtende scherpte nog eens wil herhalen isin datzelfde Rotterdam wonen nog ruim 30.000 menschen in een éénka merwoning en ruim 133.000 menschen m een woning van twee vertrekken, alles bijeen dus ruim 163.000 menschen in die als regel zeer on voldoende behuizing. Weet men wel, wat het zeggen wileen één kamerwoning 1 Kan men wel realiseeren een wereld van menschelijke verworpenheid, die uit dat enkele woord spreekt. Eén kamer, waarin alles moet gebeurenwaar het geheele gezin slaaptallen zich moeten kleeden en ontkleeden waar moet worden gewasschen en gekooktwaar dikwijls nog huisarbeid moet worden verricht waar te midden van dat alles de zieken ziek lig gen en de gebrekkigen hokken; waar in sommi ge gevallen, bljjkens mijn ervaring, nog kostgan gers worden gehouden. Ik behoef zeker niet uitvoerig uiteen te zetten, hoe diep neerdrukkend zulke woningtoestanden zijn op de stemming van de bewoners, hoe ver nietigend voor gezondheid en zedelijkheid beide, hoeveel ellende er ontstaat, eerst door uithuizig heid. spoedig daarna door drankmisbruik, ten slotte eindigende in misdaad. Hoe zijn die menschen, die in die woningen moeten huizen, waarvan Ruskin, niet alleen de groote aestheticus, maar ook de fijugevoelende mensch, met zooveel innige deernis uitriep«Het is niet om zijn zwoegen, dat ik meeklaag over den arme, maar waarover ik treur is, dat de lamp van zijn ziel zou uitgaan." Die toestanden en nog andere meer zijn in ze keren zia een schande voor een stad als Rotter dam, die er zich op beroemt de welvarendste te zijn van ons geheele land en die den tonnenin houd van de schepen, die jaarlijks hare voor treffelijk uitgeruste haven binnenvallen, bij tnilli- oenen telt. Vleeschkeuringswet. Aan de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp houdende bepaling tot wering van vleesch en vleeschwaren, die voor de volksge zondheid schadelijk zijn is het volgende ontleend Op onderscheidene punten wordt aan bezwaren en wenschen tegemoet gekomen, maar de regee ring meent den grondslag van 't ontwerp, n.l. uitvoering van de wet door gemeentelijke keu ringsdiensten onveranderd te moeten handhaven. In het allereerste stadium van voorbereiding van dit wetsontwerp is overleg gepleegd met het bestuNr van den Slagershond later heeft overleg niet plaats gehad. Tijdens de samensselling van deze Memorie, heeft den minister van Binrien- landsche Zaken evenwel een uitvoerig schrijven van den Nederlandschen Slagershond bereikt;aan de daarin uitgesproken wenschen, die niet veel afwijken van de beschouwingen in het Verslag, is goeddeels voldaan. De vrijheid, die volgens het wetsontwerp aan de regeering zal worden gelaten, is niet grooter, dan de aard van het onderwerp vordert en is inderdaad onmisbaar. Ten onrechte wordt in het Voorloopig Verslag de veronderstelling geuit, dat de regeering eigen lijk van een rijkskeuring de beste uitkomsten ver wachtte, maar voor de consequenties was terug geschrikt. Zij heeft integendeel een rijkskeuring van den aanvang af verwerpelijk geacht. Ook na gezette overweging van de bezwaren tegen de tweeledige keuring meent de regeering, het wetsontwerp op dit punt onveranderd te moeten handhaven. De vrijstelling van de huisslachting is geschrapt, op grond van de overweging, dat huisslachting alleen voor huiselijk gebruik vrijwel niet schijnt voor te komen. Drankbestrijders Propagandadag. Op den 2en Paaschdag zal te Hoofddorp een gewestelijke drankbestrijding voor het bisdom Haarlem gehouden worden. Van verschillende zijden ontving de betreffende commissie reeds be wijzen van instemming en nu kan zij tot haar vreugde medeelen, dat in verschillende vereeni- gingen een krachtige propaganda voor dezen dag is gemaakt. Nog eens wekt zij thans allen per circulaire op, om in grooten getale den 2en Paaschdag te gaan naar Hoofddorp, teneinde daar de buitensiaauders te laten zien de kracht en de bloei der R.K. drankbestrijding, om daar nieuwen strijdlust te verzameleu en, zoo dit mogelijk is, nieuwe strijders en strijdsters voor de schoone zaak te winnen. De vergaderingen zullen gehouden worden te Hoofddorp (Haarlemmermeer), in het hotel «De Beurs," des namiddags te half twee uur. Als sprekers(sters) zullen optreden de heer Ch. v. d. Bilt, redacteur van de Volksbanier" en voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond, afd- Den Helder, met het onderwerp«Maatschappij en Drankoestrijdingmej. G. Bal, onderwijzeres te Amsterdam, met het onderwerp «Opvoeding en Drankbestrijding"de zeereerw. pater Borro- meus de Greve. O.F.M. met het onderwerp «Godsdienst en Drankbestrijding." Ongetwijfeld zullen velen den 2en Paaschdag, hetzij per spoor fiets of wandelend, opkomen mede brengend de vaandels en banieren der vereeni- gingen, om alzoo aan den dag meer luister bij te zetten «om daar midden in de Meer een flinken dam te werpen in den drankvloed van het alco holisme, gelijk het in de circulaire heet Nederlandsch Economisch Historisch Archief. Te Amsterdam is gisteren de oprichtingsverga dering gehouden van de Vereeniging «Nederlandsch Economisch-Historisch Archief, onder leiding van professor dr. G. W. Kernkamp. Met hem maak ten deel uit van het voorloopig comité de heeren H. G. A. Elink Schuurman, prof. nar. N W. Pos thumus, mr. S. van Brake!, mr. Chr. P. van Eeghen, dr: H. E van Gelder, J. van Hasselt, mr. S. Muller Fzn., J. Muysteen, P. A. Pijnappel, C. A. P. van Stolk en J. IJzerman. In zijn openingswoord wees prof. Kernkamp er op, dat reeds gedurende geruimen tijd door ver schillende historici en andere belanghebbenden de wensch geuit is, dat men ook hier te lande zou komen tot oprichting van een bewaarplaats van gegevens, die uit een economisch historisch oog punt van waarde zijn. Dergelijke zoogenaamde «Wirtschaftsarchive" bestaan reeds te Keulen, Saarbrücken, Bazel en Brussel. Met dit belangrijke doel voor oogen is in den zomer van 1913 te Amsterdam eene vergadering gehouden, waar de voorloopige plannen besproken zijn. Een voorloopig comité is toen gesticht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, het ar chief in de hoofdstad te stichten. ToeD echter in het najaar te Rotterdam de Nederlandsche Han delshoogeschool werd opgericht, waaraan een soort gelijk archief verbonden is, achtte men het beter het archief te stichten nóch te Amsterdam, nóch te Rotterdam, maar liever 's-Gravenhage als zetel le kiezen. Daar bevinden zich ook het Rijksarchief en de Kon. Bibliotheek, terwijl van daaruit het archief van Rotterdam gemakkelijk te bereiken is. Het voorloopig bestuur kreeg de officieele verzekering, dat het gemeentbestuur van den Haag bereid was een ruimte in het gemeente archief af te staan tot berging van het na te noé- men materiaal. De regeering heeft zich bereid verklaard eventueel fioancieelen steun te verleeDen. Gezien de belangstelling, welke aan het streven van het Voorloopig comité is ten deel gevallen, meende spr. dat thans tot de oprichting der Vereeniging kan worden overgaan. Daarna werden de statuten besproken. Men leest daarin, dat de Vereeniging «Neder landsche Economisch-Historisch Archief" zich ten doel stelt het verzamelen bewaren en bewerken van het bronnen materiaal, dat van belang kan worden geacht voor de economische geschiedenis van Nederland in den ruimsten zin des woords. De vereeniging is gevestigd te 's-Gravenhage. Zij tracht dit doel te bereiken a. door het in eigendom verwerven of in bruikleen ontvangen van handelsboeken, correspondenties, koers- en prijslijsten en verdere publicatiën en bescheiden betreflende bestaande of opgeheven handels- en industrieele ondernemingen, enz.b. door het in eigendom verwerven en verzamelen van archieven, schrifturen en publicatiën van vereenigingen of instellingen, werkzaam op economisch gebied c- door het in eigendom verwerven of het verzamelen van oudere en nieuwere dooumenten betreffende de economische geschiedenis van Nederland in het algemeend. door het verzamelen van af beeldingen enz. betreffende de economische ge schiedenis en door een en ander te plaatsen in het archiefe. door hetzij het publiceeren van be scheiden en andere bronnen op het gebied der economischen geschiedenis van Nederland, zyn koloniën en gewezen koloniën, al of niet in eigen der vereeniging, alsmede van wetenschappelijke studiën op dit gebied, hetzij het ondersteunen of bevorderen van de uitgaven van dergelijke pu blicatiën. Zoo mogelijk zal door de vereeniging een mu seum worden opgericht, waarin de arbeidsmid delen, belangrijk voor de kennis der technische ontwikkeling en der economische geschiedenis, zullen worden opgenomen. Het voorloopig bestuur werd ten slotte in zijn geheel als definitief bestuur gekozen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 7 April medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.0 te Horta. Laagste barometerstand 730.5 te Lerwick Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen westelijken tot zuidelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Volksbadhois. In de week van 29 Maart4 April '14 werden genomen 537 baden. Ie klas kuipbaden 28, regenbaden 36 2e klas kuipbaden 77 regenbaden 370, 5 ets. kinder baden 26. Gedurende de maand Maart 1914 werden ge nomen 1979 baden. Ie klas kuipbaden 114, regenbaden 1282e klas kuipbaden 319, regenbaden 1381, 5 ets. kinder baden 37. Jan van Rjjsselberg. Onze oud-stadgenoot, die heer Jan van Rijs- selberig, helden-tenor, zal begin Juni a.s. tei Ber lijn, waar hij' zijne studiën voltooide, optreden als Siegmund in de opera. „Wialküre" van Ri chard Wagner en dan als Max in de opera „Der Freischütz" van C. M. Web-er. Dan vertrekt hij 15 Juni e.k. naar Baireuth voor de groote Wag- nerfeesten. Vanaf 13 April tot en met aanvang Mei zingt onze helden-tenor bij verschillende; concerten hier te lande, o.a. in Nijmegen, Arnhem, Delft, Dien Haag en den 28n April in Schiedam, waar hij een Aria- en Liederen-avond geeft in zaal Odéon nog mot welwillende mede werking van mevrouw N. BerckFeltzer (vleugel), en den heer L, C. Keereweer (violoncello). Gisteravond is aoot de politie aan gehouden -een 18-jarig! jongmensch nat nog l maand naai- de tuchtschool moest. De jongen is heden naar de tuchtschool overgebracht. Door de politie is een schippers knecht aangehouden, die gesignaleerd stond voor f 2.boete, subs. 1 dag: hechtenis. Hij betaalde de boete. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 8 April 2.27 v.m. 2.37 n.m. UIT ROTTERDAM. De Beurseo-mmissie heeft geen vrijheid gevon den, voorstellen te doen tot sluiting van het Beursgebouw op de Zaterdagen in de maanden Juni. Juli en Augustus, hoewel de groote meer derheid der beursbezoekers zich voor die slui ting heeft uitgesproken. Het aantal tegenstanders van die sluiting acht de commissie daarvoor te belangrijk. Voetbal. Zondag 12 April, '3 namiddags 21/2 uur, zal er alhier ,op het terrein van S. V. V. een voetbal wedstrijd plaats hebben tusschen S. V. V. en Walthamstow A. F, C. Den daarop volgenden dag, 13 April, eveneens om 21/2 uur, spelen op het S. V. V.-terrein: S. V. V.—Hull Old Boys A. F. C. Deze internationale voetbalwedstrijden, die op geluisterd worden door muziek, zullen ongetwij feld groote belangstelling trekken. D e straatjeugd. T alrijke wielrijders, die Zondag den Leidsch-en straatweg opreden om een genoeglijk tochtje naan den Deyl of de bloem velden te maken, zijn op laffe wijze giednpeerd. Eenige deugnieten hadden het druk bereden fietspad, tusschen die bocht voorbij- het Room- 1 uis tot aan het viaduct van de Electrische be strooid met nieuwia asi'altspijkers, met grooten platten kop, waarvan men er ons hedenochtend eenige uit lefcgereden fietsbanden kwam bren gen. Telkens en telkens zag men groepjes wielrij ders afstappen, om teleurgesteld hun stukgere den banden, soms ook velgen, te bekijken. Het meest ergerlijke was, dat zich aan den weg een paar jeugdige klanten hadden opgesteld, die, voorzien van roparatiemiddelen, beleefd aan boden de kapotte handjes te maken. Geen wonder, dat p-p hen een sterke verden king rastte, de laffe spijkerstrooiers te zijn. Wij hopen, dat de veldwachters van Wasse naar gedurende de aanstaainde feestdagen, waar op een exrta-drufc gebruik zal worden gemaakt van het fietspad langs den Leidschen straat weg, een scherp oog in liet zeil zullen houden en de pret bedervers betrappen. (N. Ct.) - Coöperatief scheren. Dpof eenige per sonen te Gouda is bet initiatief gehouden, tot oprichting van een coöperatieve scheer- en haar- snijsalon. De eerste waarschijnlijk in pos land. Ontstolen. Gisteren is te Utrecht aan de cassière van een groot kledingmagazijn in het bijkantoor van de firma Vlaer en Kol f 1200 ont stolen. Zij kwam, naar het „U. D'." meldt, f 2500 deponeeren en werd, terwijl zij- haar beurt af wachtte, plotseling aangesproken ooor iemano, die haar in Diuitsch dialect vroeg, of hij zich hier in een wisselkantoor bevond. Meteen toonde hij de jongedame een briefjet, waarop het woord „wis selkantoor" geschreven stond. De juffrouw, die haar gold (aan bankpapier) reeds had klaar gelegd op de toonbank voor ae loketten, draaide zich een weinig om, oirn den persoon, die haar haa aangesproken, te kunnen antwoorden. Inmiddels moet een handlanger van dezen man een greep hebben gedaan in het bankpapier van de cas sière, want toen deze zich weer omkeerde, ont waarde zij aat f 1200 ontbrak. De persoon, die haar had aangesproken, was onmiddellijk ver dwenen. Zakkenrollers. Ter gelegenheid van de Palmpaardenmarkt te Utrecht hebben de zakken rollers, zooals dat ieder jaar gebruikelijk is, ook nu weer hun slag geslagen. O.a. werd van een tweetal boeren de portefeuille gerold, met ongé veer f400 a 1500. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen. Rondom1 het marktterrein waren overal biljetten opgeplakt met de waarschuwing: „Past op de zakkenrollers", terwijl een groot aantal borden met dezelfde opschriften onder de markthezoekers werden rondgedragen. Bovendien waren Zondagmiddag reeds uit Am-sterdam, Rot terdam en D-en Haag een aantal rechercheurs overgekomen, die, in samenwerking met een groot aantal Utrechtsche rechercheure, den g|eheelen dag op het marktterrein surveilleerden. Ondanks deze maatregelen mocht het de, re cherche niet gelukken de langvingere te snappen. Spoorwegongeluk bij Hooghalen. De instructie in zake het spoorwegongeluk bij Hoog halen is nog niet geëindigd, en uitteraard maet met de vaststelling van het ambtelijke rapport op den volledigen uitslag van het onderzoek ge wacht worden. Wanordelijkheden te Uden. Zondag is te Uden (N.-'B.) weer danig het mes géhanteerd. Bij een vechtpartij in de Schaftstraat verwondde zekere van Heurne een ander persoon, algemeen bekend onder den bijnaam van „de Recr", ernstig met een mes. De gestokene zwoer, bij de éérste de Leste gelegenheid bloedig wraak te zullen nemen, zoo-dat nog meer wanordelijkheden zijn te verwachten. Door de politie werd proces-ver baal opgemaakt. Verdwenen. De heer J. v. d. V., cand. notaris, zaakwaarnemer is reeds sedert eenige dagen uit zijne woonplaats Uden afwezig zonder orde op zijne zaken giesteld te hebben. De geruchten loopen, dat hij naar Amerika is vertrokken. (Ctr.) Ongelukken. H-et negenjarig dochtertje van den heer B;. te Almelo, dat Zaterdag uit een onder een verhuiswagen hangend© bak wilde klim men, was daarbij bekneld geraakt tusschen een der wielen en een langs den smallen weg staands

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2