Verspreide berichten. Binnenland. stalls- en Gewestelijk Nieuws. „Op dit oogenblik, nu alle partijen hun waar karakter toonen, achten wij het onzen plicht niet alleen van deze plaats at op te komen voor de Christelijk-sociale strooming, die cnder dei Ka tholieken in dien lande zoo veel aanhangers vindt, maar pok verklaren wij dat zr steeds te genover da verschillende liberale en conservatieve richtingen stond, waaruit het tegenwoordige ka binet is gevormd. Voorts betoogde afgevaardigde Ciriani dat de tijd voorbij was dat de Katholieken op consti tutioneel gebied met da conservatieven en libe- •ralen samen gingen tot verdediging van de ge meenschappelijke vrijheid, tegenwooiraig staat de verbetering van den socialen toestand op oen voorgrond. i Hieraan dit is geen sociaal-democratie be toogde Ciriani wil ook onze groep deelnemen en wel „krachtens ons Katholiek geloot". Daarom moet onze groep onafhankelijk staan tegenover iedere partij, d. w. z. een eigen partij worden. I MONTENEGRO. De vertegenwoordigers der mogendheden heb ben de Montenegrijnsche regeering een gemeen schappelijke nota overhandigd, waarin de beloofde internationale leening in beginsel wordt goedge keurd. i j Aan de „Daily Telegraph" vvcioi uit Calcutta geseind, dat Maandag twee Indische prinsen, dei zoons van den regent van Jodhpur Sir Pertab Singh door den rechter van instructie, die het onderzoek in zake de samenzwering tegen den anderkoning te Dehli leidt, in verhoor zijn ge nomen. Uit voorafgaande getuigenverhoaren was nl. gebleken, dat een tweede aanslag op het leven van den vice-boning1 was beraamd, gedu rende diens bezoek aan den staat Jouhpur. Men beweert, dat de onderwijzers der prinsen hoofd zakelijk de hand hebben in ueze afiaire en dien tengevolge voor den rechter zullen worden ge daagd. Men verwacht nog meer onthullingen. Het geval heeft algemeene sensatie verwekt. In de katoen-opslagplaatsen te Bombay heb ben, zooals bekend, den laatsten tijd bijna da gelijks groot© branden gewoed, die vooii' ruim drie millioen gulden schade aangericht hebben. Thans zou volgens een telegram uit Bioim- hay gebleken zijn, dat de brandstichtingen op: hel conto van een groep Indische speculanten te zetten zijn. Zij hebben groote voorraden katoen opgehoopt en wilden door het verbran der. van geweldige massa's katoen, de prijzen doen stijgen. Oranje-Kruis. Naar »Het Huisgezin" verneemt, zal de jaar- lijk^cbe vergadering van het Oranje-Kruis op 18 Juni ie 's Hertogenbosch worden gehouden onder 'eiding van den voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik. Prof. Kraus. Met de Italiaansche boot »Siena" zijn, volgens de »Cur. Ct.Dinsdag 7 Maart op Curacao aan gekomen prof. dr. J. Kraus en echtgenoote. Reeds heeft de prof. een en ander onderzocht. Den Hen Maart werden in gezelschap van den gouverneur de werven van de Curatjaosche Handel- Maatschappij in oogenschouw genomen en den volgenden dag werd, wederom in gezelschap van den gouverneur, een bezoek gebracht aan de werven van de firma S. E. L. Maduro Sons- De gouverneur heeft 14 Maart een diner ter eere van den heer en mevrouw Kraus gegeven. Het blad teekent hierbij nog aan Naar onze lezers weten, komt prof. Kraus van Peru, waar hij geroepen was in verband met plannen tot verbetering en aanleg van havens. Dat hetgeen aldaar onder zijn leiding verricht werd, waardeering vindt, blijkt o.m. uit een hoog ge stemd artikel, voorkomende in „El Commercio" van Lima en overgenomen door het Boletin Co- mercial. Van die waardeeriDg legt «ook getuigenis af zijn benoeming tot eerelid der «Sociedad de Ingenie- ros del Peru" en der »Sociedad Geografica de Lima". Prof. Kraus zou 16 Maart met de Spaansche boot naar Europa vertrekken. Dr. A. Kuyper. De Centrale A. R. Kiesvereeniging in het dis trict Eokbuizen, hoopt op Woensdag 22 April a.s. haar 25 jarig bestaan herdenken. Van Z.Exc. Dr. A. Kuyper, Minister van Staat, ontving het bestuur de toezegging dat Z.Exc. bereid is in de middagvergadering het woord te voeren. (»Standaard") Bezoek üeensch koningspaar. Naar men verneemt, zal ter gelegenheid van het bezoek van het Deensche koningspaar het gemeentebestuur van Amsterdam op 22 Mei a s. aan de vorstelijke gasten een galavoorstelling in den Stadsschouwburg aanbieden. Voor deze voor stelling. die wat het muzikale gedeelte betreft onder leiding van Willem Mengelberg zal staan, heeft de vonge week een bespreking ten stad- huize plaats gehad onder voorzitterschap van den burgemeester Met de regeling van deze voorstel ing hebben zich o.a. belast mevr. Th. Van Duyl— Schwartze en de heeren prof dr. H. Brugnaans. A. M. Gorter, mr. N. Beets, M. Van Notten Willem Mengelberg, mr. dr. S. Van Brakel en Antoon Molken boer. Uitgevoerd zullen o.a. worden een drietal ta- bleaux-vivants, bestaande uit voorstellingen uit de Deensche geschiedenis die onder leiding van Antoon Molkenboer in elkaar gezet zullen worden en waaraan een 120-tal dames en heeren, onder wie verschillende studenten, hun medewerking zullen verleenen. De begeleidende muziek voor dez- tableaux zal door den heer Cornelis Dopper worden getoongezet. De tableaux worden afgewisseld door eenige voordrachten van het CoDcertgebouw-Orkest, o.a. de ouverture Nachklange van Ossian van den Deenschen componist Giels Gade en Ein Uelden- 'eben van Richard Strauss zal ten gehoore bren gen. Evenals bij de Salomé-uitvoeringen van de Wagner-vereeniging zullen de twee voorste rijen stalles worden uitgebroken, opdat het tot 95 per sonen versterkte orkest plaats vinden kan Jhr Pieter von Fisenne., De Residentiebode" wijdt een gevoelig in Me- moriam aan jhr. v. Fisenne. De ontbinding der Eerste Kamer na de ver werping van Kuypers's eerste wet op het Hooger Onderwijs stelde 10 Zuidhollandsche zetels voor de Rechterzijde open, waarvan slechts enkele door haar bezet waren en drie nieuwe zetels voor Katholioken beschikbaar kwamen. De aandacht der Staten-leden viel begrijpelijkerwijze op jhr. P. von Fisenne, hun collega van jaren her, die zich op landbouwgebied in velerlei richting be wogen had, in het bestuur van verschillende pol ders zitting nam, in 1901 tot Hoogheemraad van Delfland verkozen was en bovendien door zijn langdurig verblijf binnen zijn geboortestad met de belangen van Rotterdam bekend was. Ook in dit huoge Staatscollege verwierf de heer Von Fisenne zich de sympathie zijner medeleden. Toen hij in 1910 periodiek aan de beurt van aftreding wast begeerde hij echter wegens hoogen leeftijd en ook wegens een toenemend gebrek aan de oogen waarvoor hij in den zomer van 1913 door een operatie verbetering zocht geen vernieuwing van zijn mandaat. Hij bleef zich met te meer ijver wijden aan de belangen van den Waterstaat in de provincie Zuidholland en vooral aan die van Delfland. Ter wijl hij aan de leiding der verschillende vereeni- gjngen, waarvan hij bestuurslid was met ijver bleef deelnemen. Wil men bij deze levensfeiten eeD karakterbeeld »Een gentleman in al zijn doen en laten" is een getuigenis, dat hem zonder de minste tegen spraak menigmaal werd nagegeven. »Een karakter ook zonder maar één kreukje hoorden wij daar meer dan eens aan toevoegen. »Een vader der armen, een troost voor hen, die in droefheid verkeeren, een hulp voor wie op hem bouwen", vernamen wij uit menig mond. »Een vriend voor zijn vriendenzij het in den aangenamen vorm van den beschaafden omgang, zij het in het stille vertrek waar zijn eerlijk ge moed, zijn onverstoorbare kalmte, zijn fijn gevoe len en zijn trouw hart zoo menig goeden raad heeft gegeven," fluistert men om ons heen. »Een vroom en oprecht Katholiek, levend uit, door en voor zijn Godsdienst die daarnevens groote verdraagzaamheid bezat en door eerbiedi ging van anderer rechten eerbied voor het eigen recht afdwong, zouden wij daaraan willen toe voegen. De pest op Java. In eene algenaeene vergadering van de Ver- eeniging van vmbtenaren bij het Binnenlandsch Bestuur in Nederlandsch-Indië, met algemeene stemmen aangenomen een door een der leden voorgestelde motie van den volgenden inhoud i De Algemeene Vereeniging van Ambtenaren bij het Binnenlandsch Bestuur in Nederlandsch-Indië overwegende dat de pest op Java onnoemlijk veel leed brengt over duizenden zijner ingezetenen, dat onder dankbare erkenning van het zeer vele goede, dat reeds vanwege de regeering gedaan werd, het Nederlandsche volk nog zeer weinig uiting gegeven heeft aan het zonder twijfel groote medegevoel, hetwelk het koestert voor de arme geteisterden. dat ongetwijfeld hierin, gezien de opofferingen, welke Nederland zich meermalen getroostte, wan neer ergens ter wereld de lijdende menschheid een beroep op haar menschlievendheid deed, verandering gebracht kan worden, wanneer een algemeen beroept op ons volk plaats grijpt. dat geld, en nog eens geld, benevens medische hulp allereerste vereischte is voor leniging in den nood. dat ambulances met geschoolde verpleegsters, mede ter opleiding van Inlandsche vrouwelijke verpleegsters van groote urgentie is, dat nu een prachtige gelegenheid zich voor ons volk voordoet om de broederhand aan onze brui ne broeders te reiken en daardoor den broeder band nauwer aan te halen. dat voor onze vereeniging bestaande uit amb tenaren, die bij uitstek bevoegd zijn zich te noe men de natuurlijke pleitbezorgers van onze mede onderdanen in lndië, zich thans eenige gelegen heid voordoet om hierin leiding te nemen, Noodigt het bestuur der Vereeniging van amb tenaren bij het Binnenlandsch Bestuur in Neder landsch-Indië uit, op té wekken tot en de leiding in handen te nemen van eene volksbeweging, welke zich ten doel stelt, vervulling van de in overweging geuite wenschen, zich te dien einde in verbinding te stellen met in ons land vooraanstaande personen uit politieke, godsdienstige, filantropische, handels-, industie- en landbouwkringen en verder met allen, die daarvoor in aanmerking komen. Schepelingen met kort dienstverband. Naar wij vernemen, zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend een wetsont werp betreffende het aannemen van schepelingen met kort dienstverband bij de Koninklijke Marine, waaromtrent bij de mondelinge behandeling der Marine-begrooting 't een en ander is medegedeeld. Afwatering Rijn en Maas. Men meldt uit Den Haag: Gister vergaderde in een der grafelijke zalen op het Binnenhof voor de eerste maal de gemengde commissie, welke in opdracht heeft de bestudee ring van een van P>uisische zyde gemaakt ont werp voor de afwatering van oppervlakken tus- schen Rijn en Maas. Zij bestaat van Nederlandsche zijde uit J. C. Ramer, inspecteur-generaal van Rijkswaterstaat, algemeen voorzitterW. K. uit Croix, hoofd ingenieur, directeur van den Rijkswaterstaat F. F. Löhnis, inspecteur bij landbouw; C. Blanke voort, hoofd-inspecteur bij de mijnen dr. P. M. J. E. Woltering, hoofd-inspecteur bij de volksge zondheid en J. van Oldenbosch, directeur van het Rijksbureau voor de drinkwatervoorziening. Van Pruisische zijde zijn als commissieleden aangewezen de heeren Peltzer, Geheimer Ober- regierungsratvoorzitter der Pruisische afdeeling dr. Kirchstein, Geheimer Ober-regierungsratRoe der, Geheimer Ober-baurat; Bornhardt, Ober- Bergrat en Thoholte, Geheimer Baurat. Door den algemeenen voorzitter werd eene ope ningsrede gehouden, waarna over de door de commissie te volgen werkwijze uitvoerige hespre- kingen werden gehouden. Arbeiders en patroons. Het gezicht van de toenemende verwijdering tusschen werkgever en arbeider heeft een schrij ver in »De Avondpost" doen zoeken naar midde len, om een betere verhouding te bevorderen. Hij heeft zijn denkbeelden ontwikkeld in zes artikelen, waarvan thans overdrukken zijn rondgezonden en waarover hij de opinies vraagt. De schryver wil, dat een patroons-organisatie zal worden gevormd, om aan de geestelijke en materieele ontwikkeling van den werknemer in den uitgebreidsten zin volle aandacht te schenken en door daden zijn vertrouwen terug te winnen. De werkgevers moeten in 't kort hun deel op- eischen en vervullen in den geestelijken en licha- melijken vooruitgang van de arbeiders en daarvan de leiding weder overnemen van de vakvereeni- gingen, door te zorgen voor literatuur, ontspan ning en allerlei andere middelen van opvoeding en ontwikkeling. Het eerste oordeel door den schrijver in »De Avondpost" gevraagd, is al niet bijzonder bemoe digend. »De Nieuwe Ct." waardeert des schrijvers idea listisch streven, merkt evenwel op, dat alle mid delen, -door hem geuoemd, reeds in toepassing zijn vereenigingen, personen, de overheid wijden er in meer of mindere mate hun krachten aan Organisatie van een overigens zeer wel moge lijken meerderen steun van werkgeverszijde, kan naar »De Nieuwe Ct." meent, niets dan te leurstelling opleveren, Afgezien van andere rede nen, die het blad verder ontwikkelt, gelooft het, dat die ingrijpende bemoeiing by de allengs ge wijzigde maatschappelijke beschouwing van arbei derszijde volstrekt niet begeerd, en, waar zy zich aanbiedt, miskend, verdacht gemaakt en afgestoo- ten wordt. De vraag is, of »De Nieuwe Courant" de zaak niet wat te donker inziet. Nog lang niet genoeg is beproefd tot herstel der goede verhouding tus schen patroons en werklieden, maar ook lang niet genoeg aandacht wordt geschonken aan de ge vallen, waarin dje goede verstandhouding nooit is verloren gegaan en waarin zij, ook in het modern groot-bedrijf, zijn ingevoerd. Door alle aandacht te vestigen op de organisaties, die de leiding der werklieden ven de patroons hebben overgenomen, verliest men uit het oog, dat de meerderheid van de werknemers in het geheele land zich nog houdt buiten den stryd, die dezen onophoudelijk met elkaar voeren. Bedriegen wij ons niet, dan is de onlangs aangevangen poging, om een katho lieke Patroons vereeniging te stichten buiten de vakorganisatie om of daarnaast, het practisch voorspel van de overwegingen, die nu in »De Avondpost" breedvoerig zijn geformuleerd. (Tijd.) De veldtocht in Noordelyk Epirus. De Constantinopolitaansche correspondent van de »N. R. Crt." schrijft uit Cettinje dd. 4 April De telegraaf brengt zooeven de bedenkelijke mare dat het verzet der Epiroten tegen hunne inlijving bij Albanië steeds toeneemt, dat ze Cor^e (Koritsa) heroverd hebben, dat die stad ten deele in vlammen is opgegaan, en... dat bij de verdedi ging de Nederlandsche majoor der gendarmerie Snellen van Vollenhoven zwaar gewond werd. Dit droeve voorval bevestigt helaas nu al reeds wat ik in mijn bericht in de »N. R. Ct." van 27 Januari heb voorzien. Onze officieren, naar Al banië geroepen en gekomen om een gendarmerie in te richten en voor de handhaving van de orde en de veiligheid in het land te zorgen, worden gebruikt om een verwoeden veroveringskrijg te voeren, om een oprecht vrijheidlievende bevolking van vrijwel zuiver Grieksch ras en in geen geval van Albaneeschen bloede onder een door hen verfoeid vreemd juk te brengen, en moeten die zware, netelige en weinig sympathieke op dracht uitvoeren met een, om niet te zeggen weinig betrouwbare, dan toch gewis niet voldoende en nog niet genoeg geoefende en gedisciplineerde en behoorlijk uitgeruste gewapende macht. Het spreekt van zelf, dat onze werkelijk kra nige officieren, die met den vasten wil en den stalen ijver zijn bezield om in de op zich geno men taak te slagen, zich met willen terugtrekken, ook al woiden hun opdrachten verstrekt, welke min of meer buiten die taak liggen en dat zij zich in geen geval zouden willen onttrekken om wat voor reden dan ook aan opdrachten die onmiddellijk gevaar opleveren. Niet alleen hun eigen eer als militair, maar die van het geheele Nederlandsche leger, wordt als het ware tegen over het buitenland door hun optreden in Albanië opgehouden. En dat zij zulks op uitnemende wijze doen, en, hoe kort het verblijf aldaar der meesten hunner ook nog maar is, daarin reeds uitstekend zijn geslaagd, heb ik tijdens mijn laatste, de vo rige maand gemaakte rondreis door Albanië met groot genoegen en aangename voldoening voor mijn nationalen trots als Nederlander, overal waar zij alreeds werkzaam zijn, telkens weer kunnen vaststellen. Edoch, wanneer men nog weet wat majoor Thomson reeds is overkomenhoe hij door den souvereinen vorst werd belast met het aanknoopen van onderhandelingen met de voorloopige regeering der Epiroten een opdracht veeleer van diplo- matieken dan van militairen aard, dus eigenlijk buiten zijn eigenlijken werkkring gelegen, terwijl hij tevens tot regeeringscommissaris in het be trokken Zuid-Albaneesche (Noord-Epirotische) ge bied met uitgebreide volmachten werd aangesteld (zijnde deze betrekking van meer administratieven dan militairen aard), en hoe hij nu, nauwelijks drie weken daarna, door de inmiddels opgetreden regeering van Albanië, die het niet met zijn op vattingen en de door hem voorgestane publiek eens is, eigenlijk gladweg is gedesavoueerd, en dan ook door den vorst al weer is ontheven van zijn regeeringscommissariaat nog voor hij he1 werkelijk had aanvaard en nu staat voor het geval van den dapperen, nauwgezetten officier, die nu gewond in het onherbergzame bergland ligt ten bate van... ja eigenlijk van wat; dan moeten de gedachte en de vraag wel weer opko men, is zulk een blootstellen met de teleurstellende en droevige gevolgen er van wel noodig voor het ophouden van de eer, den roep en de plaats van Nederland in de wereld, was het werkelijk voor dat alles zoo aanbevelenswaard, zoo wenschelijk, dat juist w ij de ondankbare taak op ons namen voor den vorst en de regeering den noodigen militairen ruggesteun te scheppen en ons daar mede in het Albaneesche wespennest staken daar toch immers door eiken droppel Nederlandsch bloed, welae in Albanië zonder wezenlijk nut voor ons land wordt vergoten, het eigen vader land en onze koloniën wordt te kort gedaan. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 9 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7646 te Horta. Laagste barometerstand 739.6 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot krachtigen zuidelijken tot zuidweste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Een indrukwekkende begrafenis. Een indi uk wekkende, hoewel eenvoudige, be grafenisstoet trok heden ochtend 9 ure vanaf het sterfhuis aau de Buitenhaven onder groote belang stelling door onze stad. Het stoffelijk overschot van den op 6 dezer overleden Antonius de Groot, lid van de R. K. Vereeniging voor Spoor- en Trampersoneel »St. Raphaël," werd door zyn medeleden ter laatste rustplaats op het R. K. Kerkhof alhier geleid. Merkwaardig was 't wel, dat deze teraardebestelling door »St. Raphaël," plaats had, op den zelfden datum, waarop vóór II jaar de vereeniging werd opgericht, nl. 9 April 1903, dat toen ook Witte Donderdag was. In den indrukwekkenden lijkstoet ging, achter den bedienaar, voorop, gedragen door een in uni form gekleed lid van »St. Raphaël" met twee andere leden ter zijde, mede met insigne getooid, het vaandel der Schiedamsche afdeeling in rouw- krip gehuld, zoo echter dat het kruis, het teeken der Verlossing, vrij uitkwam. Naast den lyk- wagen gingen, ter weerszijden, 6 leden van »St. Raphaël," mannen van spoor en tram, in uniform gekleed en met insigne getooid, terwijl nog tal van spoor- en tram beambten, al of niet in uni form, ook andersgezinden, den verscheiden makker, die, vroeger aan de Schiedamsche tram verbonden) nu tot het spoorpersoneel behoorde, de laatste eer bewezen. Onder de schutse van de heilbrengende kruis banier van »St. Raphaël" werd aldus ter laatste rustplaats geleid het stoffelijk overschot van den man, die in zijn leven een trouw lid van deze ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2