Dagblad voor Schiedam en Omstreken f f cn r:r fifi Gratis Ongevallenverzekering b« rnnn ,ba GELUK. 3^(üle Jaaficaua, Vrijdag 10 April 1914 No. 10898 Op den Balkan. oïereeiitomstlÊ od ie polis Teraelde voorwaarden. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 0 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van levenslange 111 111 verlies van geheele I 1111 een hand, invaliditeitI LUU voet of oogI U U IUU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de ttollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam bü verlies I U U wijsvinger I U bg verlies van eiken ande* ren vinger. Het Reuter-bnreau verneemt van diploma tieke zijde, dat de mogendheden van Je Triple Entente te Berlijn, Wieenen en Rome het ont werp van het antwoord op do Grieksche nota, betreffende Albanië en de Egeïsche eilanden, bobben medegedeeld. Naar verzekerd wordt, worden in het omvangrijke document aile punten der Grieksche nota van 22 Februari 1.1. over de toekomst der Egeïsche eilanden, het lol der Grieksche bewoners van Imbflos, Te- nedos en Castellorizo en de rectificatie der grens bij Argyrocastro behandeld. Onjuist is, dat het standpunt van Rusland en dat van Frankrijk en Engeland afwijkt. Tusschen de drie genoemde landen bestaat integendeel vol komen overeenstemming. Ofschoon de inhoud van het antwoord dor Triple Entente niet volledig bekend is, kan toch gezegd worden, dat op verschillende pun ten aan de billijke eischen van de Grieksche regoering tegemoet gekomen wordt. In wel ingelichte kringen te Londen is men van mee ning, dat de mogendheden van den Driebond rich naar de besluiten van ai© der Triplet En tente zullen schikken. ZWEDEN. Een bulletin meldt: De koning heeft gistervoormiddag een opera tie ondergaan. Bij de operatie werd een wond in het onderste gedeelte van de maag, nabij de maagopening, gevonden. De operatie nuurde on geveer vijf kwartier, üe patiënt heelt haar goed doorstaan. Professor Pleiner, die gedurende de operatie van den koning het verdoovingsmiJdol toedien de, verklaart, dat thans alles gelukkig doorstaan is, maar. dat de operatie noodzakelijk geweest was Prof. Flciner keerde gisteravond naar Hei delberg terug. Het gisteravond om zeven uur uitgegeven bul letin luidt: De koning: heeft e,enige nren gesla pen, maar leed daarna vrij veel pijn, iets., dat na een dergelijke operatie niet ongewoon is. De temperatuur bedraagt 35.7. Be toestand dc-'s Iro nings is zoo bevredigend, als, met het oog op de omstandigheden, mogelijk is. RUSLAND. Naar uit betrouwbare bron gemeld wordt is bet voor-onderzoek van de zaak-Ber! itier geëin digd. De drie Duitse!» luchtschippers zullen voor bet gerechtshof te Kazan terechtstaan, terwijl Ber liner van spionnage en alle drie vliegers van bet overvliegen van verboden landstreken beschul digd worden. De aangelegenheid werd zoo> bespoe digd, opdat de processen onmidddellijk na het Russische Paaschfeest plaats kunnen vinden. De Berlijnsche bladen meldden dezer dagen, dat keizer Wilhelm, in verband met de in Rus land gevangengehouden Buitsche luchtschip pers, een persoonlijk schrijven aan den tsaar gezonden had, waarin aangedrongen werd op die invrijheidstelling der gearresteerden. De correspondent van de „Kölnische Zdtung" te Berlijn meldt thans aan zijn blaa, dat genoemd bericht niet juist kan zijn, daar het hier om een in gang zijnd proces gaat, waarin ook do Tsaar niet kan ingrijpen. in De dokters hadden hunne eenige hoop gesteld op Bertie's jeugd en haar gezond gesteld gedurende die droeve ziekte, al die dagen lang, dat zij daar neerlag met de groote, wilde oogen wijd geopend, starend zonder iets te zienenkel eenige uren lang op zijn hoogst verloren zij den moed en vreesden, dat het jonge meisje, die weduwe was vóór zij ooit vrouw geweest was, haar geliefde in het graf zou volgen. Het was in die uren, dat de crisis op zyn hoogst was, dat de ouders, die door haar in ylkoorts uitgesproken woorden, de diepte van de wonde hadden kunnen peilen, voor God neergeknield, Hem het offer van hun lieveling aanboden, indieD Hy haar tot Zich wilde nemen. Voor hen was het onherstelbaar, omdat zij met al haar zorg en leed nu dierbaarder was dan ooitmaar voor haar zou by haar terugkeer tot het leven toch alles zoo droef en wreed zijn, dat deze gedachte hun den moed gaf, het offer te brengen. Hun edelmoedig gebed werd verhoord, niet Zooals zij het half en half gevreesd hadden, maar anders; want zij behoefden hun lieveling nog ROEMENIë. De Berlijnsche bladen melden, Jat de komst an den Roemeenschen gezant te Berlijn, Belcu- man, naar Boekarest, in politieke kringen aldaar in verband wordt gebracht met een a.s. bezoek van den Duitschen keizer aan Roemenië. De officieus© correspondent van d© „Kölni sche Zeitung" te Berlijn vernoemt daarentegen in „kringen, die het weten kunnen", dat het zeer waarschijnlijk is, dat dr. Bcldiman te Boe karest, de mogendheid van een bezoek van 'kei zer Wilhelm aan de Roemeensche hoofdstad te bespreken heeft. i GRIEKENLAND. De Grieksch-Servische overeenkomst betreffende Saloniki is gister geteekend. JAPAN. De keizerin-weduwe is gisternacht overleden. Keizerin Harako werd den 28ston Mien 1850 te Kioto geboren. Den 9en Februari 1869 trad zij in het huwelijk met keizer Mutsuhito, dia den 30en Juli 1912 overleden is. Uit dit huwe lijk werden vijf kindexen geboren, nl. een zoon, ïoshihito, thans keizer van Japan, en vier doch ters. i i De „Times" weet mede te aeelen, dat Lord Howard de Walden zijn eigendomsrechten op een groot gedeelte van den grond van Londen voor 500.000 verkocht heeft aan Samuel Patrick Derbyshire. De grond door dezen aan koop in hot bezit van Derbyshire gekomen, strekt, zich uit van Lord's Cricket Ground tot Primrose-hill en bevat twintig straten, waarop 750 huizen, een kerk, vier scholen, een politie bureau en andere openbare gebouwen staan. Naar het Wolff-bureau verneemt, blijft de verbetering', die gisteren in de ernstige ongesteld heid van de echtgenoote van den rijkskanselier intrad, aanhouden. Een definitieve beslissing over de reis van den rijkskanselier naar Korte©die wegens de ongesteldheid van mevrouw von Beth- mann-Holhveg uitgesteld is, kan neg niet genomen worden. De „Intransigéant" deelt mede, dat Sir Fran cis Bertie, de Britsehe gezant te: Parijs, binnen kort uit de Fransche hoofdstad zal vertrekken. Sir Francis is 70 jaar oud en van plan zich uit het openbare leven terug: te trekken. Zijn opvolger zal eerst aangewezen worden na het bezoek van den koning en rte koningin van En geland aan Parijs. Volgens het blad worden de namen van Sir Arthur Nicolson, den onder-staatssecretaris van Bnitenlandsche Zaken te Londen, en Sir Louis Mallet, Engelseh gezant in Turkije, genoemd, als waarschijnlijke opvolgers van Sir Francis Ber tie 1 MEXICO. De in den afgeloopen nacht van admiraal Flet cher te Washington ontvangen berichten melden, dat cle strijd te Tampico voortduurt. Sehout-bij- nacht Mayo stelde admiraal Fletcher er van in kennis, dat de kanoneerbooten „Vera Cruz" en „Zarragossa" Arbelgrande bombardeerden. Het departement van Bnitenlandsche Zaken meldt, dat de magazijnen van de Agenda Com mercial te Tampico, aan Duitschland toebehoo- rende, afgebrand zijn. De schade bedraagt een half millioen dollar. Een dagblad-telegram zegt, dat Villa's voor naamste buit bestaat uit katoen, tot een geza menlijke waarde van 15 millioen dollar, waar van reeds voor een millioen waarde naar Euro pa, via de Vereenigde Staten, is gezonden. De crisis in de industrie te Riga is nog steeds niet afgeloopen. Gister ontsloeg de firma Prowodnik de arbeiders van hare overschoen- fabrieken, welke voor ombepaalden tijd gesloten werden. Ook die arbeiders van dei motoren-fabriek te Riga, die bet werk nog niet hervat hadden, werden gister ontslagen. Eerste Kamer-gebouw. In de hal van het zittingsgebouw van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal is thans de koe pelvormige gasbedekking voorzien van expresselijk voor het doel geschilderde glazen, uit de fabriek van gebr. Schouten te Delft. De schilderijen vertoonen in middenvlak den klimmende Nederlansche Leeuw onder den Oranje boom in den Nederlanschen tuin in het midden vlak de ineengestrengelde wapens van Oost- en West-Indiëin de zijvlakken allegorische voor stellingen van den landbouw, kunsten en weten schappen, nijverheid, handel, visscherij enz. Ter zijde aangebracht de wapens der hoofdste den van de EU Provinciën en van de stad Am sterdam. De mooi geschilderde kleuren der figuren ko men levendig uit tegen de lichgtrijze tint van den ondergrond. D© opcenten. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot heffing ven opcenten op de ver mogensbelasting en op de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten, is het volgende ontleend De minister van financiën sluit zich aan bij die leden, die de behandeling van deze noodwet niet de geschikte gelegenheid achten, de algemeene financieele politiek tot een onderwerp van bespre king te maken, althans voorzoover niet diefman- niet te verliezen. Langzaam herstelde Bertiezij kwam jnist weer tot bewustzijn van haar groot leed op den dag, dat haar huwelijk zou hebben plaats gehad. Maar hare groote lichamelijke zwak heid, die tijdelijk alle andere gevoelens verzachtte, was de oorzaak, dat zij volkomen rustig kon gaan liggen, met de hand harer moeder in de hare zij wist nu, dat haar geliefde dood was, dat er voor haar op de wereld geen heerlijkheid meer bestondmaar zij verzette zich niet langer meer tegen haar lotzij kop nu tenminste haar verloren geluk dat in Cecil's graf begraven lag, beweenen. Na eenigen tijd voerde men Bertie, die uitzag als een bleeke, ter aarde gebogen en geknakte lelie, uit Engeland weg naar het schoone, zonnige Italië. Daar kon gij uren lang stil neerzitten, maar toch in staat weer nu en dan te glimlachen daar weende zij doch het waren geen bittere tranen meer over iets, wat haar grootsti troost scheen te zijn, een brief der oude Fransche vrouw de moeder van den armen jongen vreemdeling, voor wien Gecil gestorven was. De bewoordingen daarvan waren alledaags en ongekunsteld maar het geheel was welsprekend, omdat het overvloeide van de dankbaarheid van een moeder hart, dat nog bloedde door den plotselingen dood van haar zoon. Klaarblijkelijk had haar dochter een uitgebreid verslag aan haar gezonden van alles, wat er in dien noodlottigen nacht gebeurd was, en van de cieele politiek de aanleiding mocht zijn tot de noodzakelijkheid van deze noodwet. Zulks nu schijnt hem niet het geval te zijn. Ot het vorig kabinet, indien het ware aange bleven, zoo. tijdig het nieuwe Tarief-ontwerp in werking zou hebben kunnen brengen, dat er thans geen tijdelijke maatregelen zouden noodig zijn, schijnt hem een vraag, die practisch belang ver loren heeft. De minister zou, welke blijvende dekking door hem ook op den voorgrond werd geschoven, naar thans is gebleken, zich toch voor 1914 nimmer van tijdelijke maatregelen hebben kunnen ont houden. De minister denkt zich overigens de dek king van het thans door hem op ruim f 10 mil lioen geraamd tekort door een eventueele beschik king over de suppletoire opbrengst van den ge distilleerd accijns, terwijl hij voor f4.170.000 uit opcenten en voor f5 a f600 000 uit den hoogeren bier-accijns denkt te verkrijgen, welk laatste cijfer wellicht nog te optimistisch is gesteld. De bezwaren tegen helfing van opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting zal de minister, evenmin als zijn beide ambtsvoorgangers, ontken nen. Intusscben moeten die bezwaren, waar de heffing van genoemde wetten toch progressief is, zoodat ook bij de opcentenhelfiog met de draag kracht rekening wordt gehouden, niet te breed worden uitgemeten. Bovendien zullen de 20 op centen gemakkelijker gedragen worden, nu men aan 10 opcenten, welke reeds 4 jaren geheven worden, gewend is geraakt en deze als het ware deel uitmaken van de belasting En eindelijk had de minister, gelet op de zeer groote bedragen, die de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet vorderen, geen keuze. Aan heffing van opcenten op de successiebelas ting is ernstig gedacht. De bezwaren, daaraan verbonden, Wferden echter te groot geacht. De minister is door het Voorloopig Verslag niet van zijne meeoing teruggebracht, dat het in de lijn ligt om, waar het ontwerp der inkomstenbe lasting de heffing van rechtspersonen méér ver hoogt dan die van natuurlijke personen, ook bij de lijdelijke heffiug voor rechtspersonen reeds een sterkere verhooging in toepassing te brengen dan voor overige aanslagen. Aan beperking van de 60 opcenten tot de ven nootschappen, die een dividend van minstens 10 percent geven, kan reeds hierom niet gedacht worden, omdat de opbrengst van den tijdelijken maatregel daardoor te zeer zou inkrimpen. De groote kerkelijke vergadering. De bijeenkomst van bij de 2000 personen, die allen in debat kunnen komen, in een gebouw als de Willemskerk, te 's Gravenhage, en bij den korten duur, die aan het Convent gegeven werd, kan bijna niet tot een bevredigende uitkomst 'eiden, zoo meent ook de sStandaard" over het op 16 April saamgeroepen Kerk-Convent. Doch die bijeenroeping is een teeken des tijds. »Er ligt toch de klare erkenis in, dat de toe stand in onze grootste kerk te wenschen overlaat) en dat de Synode geen geestelijke bevoegdheid m zich gevoelde, om in wat chaotisch dreigde te vriendelijkheid, die elk lid der familie zoowel aan haar, als aan haren armen broedei betoond hadden. En nu schreef de beroofde moeder, dat de eenige wensch van haar leven was, dat zij gezond en rijk genoeg mocht zijn, om hen allen in persoon te komen bedanken, en la pauvre demoiselle zelve, over wie het geluk van haar zoon zulk een vreeselyke smart gebracht had, haar inüige deelneming te betuigen. Maar het was de lof, dien zij zoo eenvoudig en ernstig aan Cecil toezwaaide, het was de hulde, die zij zijner nagedachtenis bracht, het was de zekerheid, die de goede, oude vrouw scheen te hebben in haar vast geloof, dat de knappe edel man ter belooning, die haar jongen gabracht had recht van zijn eenzaam doodsbed zou zijn opge nomen in Gods schoonen hemel. Het was dit alles dat Bertie steeds weer las, en waarvan zij nooit moede werd en ten laatste begon zij na eenigen tijd weer te lachen, een zoeten, bijna stralenden lach zij voelde zich toen sterk genoeg, om over het verledene met haar moeder te spreken en eens bracht zij het zoo ver, dat ze een pen in de trtllende vingers nam en een vriendelijk, troost vol antwoord schreef aan de oude, zwaar beproefde vrouw. De dagen gingen voorhijde schoone zomer kwam en ging weer heen, en Bertie Langrose kreeg langzaam haar kracht en gezondheid terug, maar de oude heerlijke, lachende kinderlijkheid zou, dat zagen allen nooit meer terugkeeren. Die was met haar hart in Cecil's graf begraven het was nu een lieve, zachte vrouw, die nooit klaagde, en wonderbaar gesterkt scheen, die voor een tijd aan haar liefhebbende ouders was teruggegeven. Deze verandering die zij nu zag, dat duurzaam was, deed de moeder weenen, ofschoon zij God nog dankte voor de genade, die Hij haar lieveling schonk. Geen enkel pretje of verzetje scheen eenige aantrekkelijkheid te hebben voor haar, die vroeger om haar uitgelatenheid »de dolle Bertie" genoemd werd. Zij gevoelde zich slechts gelukkig, als zij rustig thuis was, of wanneer zij hulp en troost mocht brengen bij arme landbouwers, voor wier leed en nooden zij nu veel meer kon voelen dan vroeger; maar zij was het gelukkigst van allen, als zij geheel alleen in de kapel was. Daar kon zij soms uren doorbrengen en altijd kwam zij daar van daan met een glans in de oogen, die zoozeer geleek op dien van vroeger, dat haar moeder haar maar ongestoord liet begaan. En toen de winter naderde en verscheidene vrienden begonnen te hopen, dat Bertie zich een weinig verstrooien zou dat zij langzamerhand aan kleine partijtjes zou gaan deelnemen weigerde zij altijd beslist. Eens wilde haar moeder»' haar daartoe overhalen, doch zij zeide (Slot volgt).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1