Dagblad mor Schiedam cm Omstreken f on rr fiK EERSTE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering >»ii nnnn Zaterdag 18 April 1914 No. 10904 Op den Balkan. jaar^&ti^ oyereenlomstig op Ie polis yermelde yoorwaardea. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü verlies van levenslange 11 111 verlies van guheele 111 I een hand, invaliditeitI LUU voet of oog ;I|UU l|UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I |(J bij verlies van eiken ande> ren vinger. Grieken. Naar aanleiding van de door de »Tanin" en andere geïnspireerde bladen verspreide berichten, dat de exodus van Grieken uit Thracië geprovo ceerd wordt door Grieksche agenten, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, op aandrin gen van den oecurnenischeu patriarch, een civie- len inspecteur opgedragen de kwestie ter plaatse te onderzoeken. Een door het patriarchaat be noemde commissie begaf zich naar Rodosto, om de Grieken te bewegen naar hun woonplaatsen terug te keeren. Die mogendheden. Volgens de bladen, nemen de gesprekken te Abbazia een zeer gunstige wenuing. Een bijzon dere correspondent van de „Neue F rei e Pressé" te Abbazia meent het bestaan van een tractaat tussehen de mogendheden van het Drievoudig Verbond over dei Middellandsche Zee te kunnen logenstraffen, aangezien de overeenkomst uie Ita lië in 1902 met Frankrijk, en Engeland gesloten heeft daarvoor nog: een beletsel is. Echter steunt Italië Oostenrijk in zijn pogingen om in Klein- Azië een economisch invloeasgebien te krijgen. Een bijzonder tractaat op dit stuk is niet noodig. De Italiaansche staatslieden, voegt oe correspon dent eraan toe; zijn overtuigd, dat de mogend heden van het Drievoudig: Verbond van Enge land niets te vreezen hebben bij ae zuiver eco nomische verovering van de oostelijke Middelland sche Zee. Het „Neue Wiener Tagblatt" laat zich in den- zelfden gieest uit en voegt erbij dat Italië zeker kan zijn van den steun van Oostenrijk in de kwestie van de twaalf eilanden. In Italiaansche kringen is men overtuigd dat het aanstaande gevaar op den Balkan zal voortkomen uit een veldwinnen van de Grootservische denkbeelden, welke men dus goed zou doen bijtijds tegen te gaan. Volgens de „Wiener Allgemc-ine Zeitung" zul len de mogendheden van het Drievoudig Verbond bij die van de Drievoudige Entente eerlang het antwoord indienen op de nota, door de Drievou dige Entente opgesteld in verband met de wen- schen van Griekenland nopens Epirus. Dit antwoord is geheel in de lijn van het verlangen, in dei nota der Dinevonuige Entente geuit. Alleen worden enkele redactiewijzigingen voorgesteld. In tegenspraak met berichten uit Fransche bron. behelzend dat het Drievoudig Verbond is overeen gekomen een gemeenschappelijk program van actie voor de Middellandsche Zee vast te stellen, schrijft de »Kölnische Zeitung" officieus dat een dergelijke overeenkomst niet bestaat. De staat kunde in de Middellandsche Zee der mogendheden van het Drievoudig Verbond richt zich, overeen komstig den defensie ven aard van het Verbond, naar die der andere mogendheden. ZWEDEN. Blijkens het bulletin van gisterochtend gaat de genezing van den koning van Zweden bevredigend. De operatiewond is geheeld. De hechtdraden zijn verwijderd. De temperatuur is 36.9, de pols 58. DÜITSCHLAND. In een buitengewoon nummer van het »Armee Verordnungsblatt" wordt een kabinetsorder gepu bliceerd in verband met den vijftigsten gedenk dag van de bestorming der Düppeler schans. Na een uitvoerige bespreking van de historische be- teekenis van dezen dag wordt o.m. gezegdUi1 het morgenrood, dat by Düppel en Alsen daagde* bloeide na een zwaren, boedigen stryd als prys der overwinning de éénheid van Duitschland, waar naar reeds zoo lang verlangd was, op en ontstond het keizerrijk. Het artikel besluitDe daden der vaderen leven voort in de herinnering der zonen en kleinzonen. Ik weet, dat dezen, evenals genen, in trouwe verknochtheid aan mij en het vaderland, evenzoo zullen handelen, wanneer ooit een vijandelyke hand het met zoo kostbare offers verkregene zou aantasten. MONTENEGRO. Op last van generaal Martinowits zijn de hoofd lieden der stammen Hoti en Groeda naar Toezi gegaan. Zjj hebben na belofte van amnestie, op een enkele uitzondering na zich onderworpen. Daarop hebben Montenegrijnsche troepen het ge- heele gebied van beide stammen bezet. MEXICO. Uit Washington wordt gemeld Huerta eischt dat de Amerikaaosche schepen schot voor schot het Mexicaansche saluut zal be antwoorden. President Wilson heeft deze voorwaarde afge wezen. Naar officieel wordt meegedeeld heeft Bryan O'Shaughnessy telegrafisch opgedragen, Huerta te verwittigen dat de Vereenigde Staten alleen ge noegen kunnen nemen met een saluut van 21 ka nonschoten, 't welk de Amerikaansche schepen zullen beantwoorden, nadat alle 21 schoten zijn gelost. De Grieksche regeering heeft besloten te Salo- niki een vrije zone voor den handel van alle natiën af te bakenen. Gistermiddag is op den burgemeester van New-York, mr. Mitchell, die juist het stadhuis uit kwam, een revolverschot geiost. Het schot miste hem, doch trof den gemeente advocaat in de kaak De aanvaller, een oud man, vermoedelijk een krankzinnige, is gevat. Naar aanleiding van den verjaardag der ge beurtenissen op de Lena-goudvelden trachtten ar beiders te St. Petersburg in de Newskyprosket en op andere punten demostraties te houden. De politie verhinderde dit echter onmiddellijk. In de arbeiderswijken heerscht rust. Wanordelijkheden zijn niet voorgekomen. Uit Glatz wordt geseind Verscheidene dagbladen brachten het bericht, dat tussehen soldaten van het 38ste regiment in fanterie en een aantal burgers een vechtpartij heeft plaats gehad, waarhij een soldaat gedood en zes zwaar gewond zouden zijn. De politie geeft de volgende lezing van het 'ncidentIn den nacht van 14 April geraakten te Haldendorfl voor het wachthuis een aantal solda ten handgemeen. De vechtpartij werd in het wachthuis voortgezet, waarbij 53 vensterruiten van het huis, een aantal bierglazen en flesschen en het meubilair vernield werden. Drie soldaten werden gewond. Van de drie soldaten, die bij het gevecht tus sehen burgers en militairen te Haldendorff ge wond werden, had één een beenbreuk, terwijl van een tweede de polsslagader was doorgesneden. Alle drie werden naar het hospitaal overgebracht. Een aantal nieuwsgierigen, die niets met den twist te maken hadden, werden eveneens bij het gevecht betrakken. Er is een onderzoek ingesteld. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft gister de kliniek van pro fessor Fried!ander te Hohematk verlaten en be gaf zich naar Den Ilaag. Z. D. H. Mgr. P. LeijteD, te Breda, om zich vervolgens naar Den Bosch te begeven ten einde zijn opwachting bij Z. D. H. Mgr. W. van der Ven te maken. Ten slotte reisde Mgr. Schrijner naar Haarlem, waar hij gistarnamiddag aankwam, om Z. D. H. Mgr. Callier te bezoeken. Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gekomen tot instelling van een bouwfonds voor het departement van binnenlandsche zaken. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland. De vergadering van den Provincialen Bond van 11. K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland, zal niet gehouden worden op 27 dezer, doch is we gens onvoorziene omstandigheden uitgesteld tot .Maandag 4 Mei a.s. De agenda bevat, behalve het verslag van den secretaris en de rekening van den penningmees ter, een rede van den heer mr. J. N. I. E. lieer - kens Thijssen. De Rijksinkomstenbelasting. Zooals men weet was in het ontwerp.Kolkman de dividend-belasting der naamlooze vennoot schappen gesteld op 23/4 pCt. Minister Periling wijzigde dit en stelde het op1 5 pCt. met het passe-partout-argumentden nood van de schat kist. Thans heeft de heer Van Vuuren een amen- .'emect op art. 35 ingediend om de 5 pCt. weer terug te brengen tot de voorgestelde 234 pCt., een wijziging, die althans het voortbestaan van talrijke binnenlandsche naam!002e vennootschap pen verzekert. Immers de bewering, met eèn verwijzing naar het buitenland, dat zelfs 5 pCt. niet te veel zoude zijn, blijft voor ons aan ze keren twijfel onderhevig, want oe druk der andere belastingen is niet dezelfde als bij ons. Ook voor de gemeenten zou aanneming van dit amendement zeer zijn toe te juichen. Rijksmiddelen. Terwij] de Tweede Kamer zich gereed maakte om te beraadslagen over het verhoogen onzer directe belastingen, zorgden de belastingbetalers voor het bewijs, dat zij ze wel wilden betalen I wat zij schuldig waren. Er was in de maand Maart een mooi accres bij nagenoeg alle midde len en ook de ontvangers der directe belastingen hadden geen klagen. Een toename van ruim 8V2 ton is voor de maana Maart een goed resul taat, te meer daar de wisselvallige suceessdeierh ten er niet toe Rebben bijgedragen, maar' ue groote toevloed is gekomen uit de bedrijfsbelas ting. In het eerste kwartaal is ontvangen f 42 1 mil- licen tegen f40 millioen in 1913, een voorsprong in drie maanaen, die zeker bijzonder voordeelig mag heeten; waarbij echter niet mag worden voorbijgezien, dat van den voorsprong van f 31 millioen voor één derde alleen door het successie recht is bijgedragen. Onderscheidingen. Naar de Maasbl, mededeelt is dr. N. P Van Spanje, geneesheer-directeur van het O. L. Vrou wegasthuis, door den Paus benoemd tot comman deur in de orde van den H. Gregorius den Groote. Naar de Tel. verneemt, heeft de Th. F. A. Del- prat dezer dagen mededeeling ontvangen, dat het North East Coast Institution af Engineers and Schibuilders hem benoemd heeft tot eerelid. Mgr. Schrjjnen. Mgr. Schrjjnen legt thans, na zijne introDisatie, verschillende bezoeken af by Hunne Doorluchti ge Hoogwaardigheden de Nederl. Bisschoppen. Eergisteren bracht Mgr. Schrynen een bezoek aan Regeeringsopdracht aan den heer Van Kol. »Het Volk" meldt, dat de regeeringsopdracht aan den heer Van Kol strekt om te onderzoeken, welke regeeringsmaatregelen in Japan zijn geno men om het land te ontwikkelen van een land bouwend volk tot den modernen, door de industrie beheerschten toestand. „De Hanze". De R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" hield gister-avond de aangekondigde jaarverga dering in de bovenzaal van het Bondsgebouw, die slechts door een klein getal leden bezet bleek. De eerw. adviseur, pastoor Verhoeven, vereerde» als gewoonlijk, de vergadering met zijne tegen woordigheid. De voorzitter, de heer J. W. J. van Alphen, de vergadering openend, merkte op dat 't de eerste maal was hjj als voorzitter de jaarvergadering opende. De betrekkelyk geringe opkomst wilde hij van de goede zijde opvatten als een blijk van groot vertrouwen in het bestuur. Voorz. heet allen, byzonder ook den geestelijken adviceur» pastoor Verhoeven, en de pers, welkom in deze vergadering. Onderwerpen van ingrijpenden aard zjjn in deze vegadering te behandelen. Voorz., hopend, dat werkzaamheden aller goedkeuring zullen wegdragen, opent daarna de vergadering met den christelijken groet. Na voorlezing en vaststelling der notulen werd daarna door den secretaris, den heer C. C. Steens, het jaarverslag uitgebracht. Daaraan alleen de zaken, die niet reeds op an dere wijze gebleken zijn. ontleenend, vermelden wij het volgende Het ledental verminderde door het bedanken van 10 leden en vermeerderde met 15 leden, zoodat de vereeniging op 31 December 1913 119 leden telde plus 9 hospitant-leden en begun stigers. Er werden gehouden 7 bestuursvergaderingen en 2 ledenvergaderingen. Bovendien werden 3 lezingen gehouden en had op 26 December II. weder, evenals vorig jaar, eene feestvergadering plaats. Wat het verslag van de onderafdeelmgen be treft, vermelden wij waar het verslag van den Handelscursus reeds vroeger door ons werd gepu bliceerd, het volgende In het jaar 1913 traden tot de onderlinge glas- verzekering toe 7 nieuwe leden en werden er 4 leden met 10 panden afgeschreven 2 leden wei gerden hun premie te betalen 1 lid is vrijgesteld van betaling wegens noodzaking tot betaliDg eener particuliere maatschappij, zoodat de toestand nu is, dat de assurantie bestaat uit 76 verzekerden met 121 panden tegen een premie van f339.49. Het aantal rekening-couranthouders der cre- dietbank bedraagt 13, bet aantal aandeelhouders 25, de behandelde wissels en kwitanties 223. het saldo in kas op 31 Dec. bedroeg f 1088.67. Het fonds uitkeeriDg bij overlijden kan op een steeds toenemend aantal leden wijzen en de tijd schijnt niet zoover meer verwijderd te zijn. dat het maximum van f 1000. zal kunnen uitge keerd worden. Een groot verlies leed de vergadering door het overlijden van den voorzitter, den heer F. J. Smit, die steeds zijne beste krachten aan de vereeniging heeft gewijd. Het bestuur zond aan alle leden een uitnoodiging tegenwoordig te zijn bij de H. H. Uitvaartdiensten op Dinsdag 4 November in de kerk van den H. Joannes den Dooper. In de bestuursvergadering van 4 November 1.1. werd de heer J. W. J. van Alphen ais eerste voorzitter gekozen, die op den eersten debatings- avond door den tweeden voorzitter, den heer G. L. Kamp, werd geïnstalleerd. De Debating-Sociteit, welke vooral op verlangen van den geestelijken adviseur werd opgericht, kenmerkte zich steeds door een goeden geest en de actueele onderwerpen welke er behandeld werden. Gewenscht ware 't wel, dat meerdere leden daarvan gebruikt maakten. Ten slotte wordt openlijk dank gebracht aan den geestelijken adviseur, pastoor Verhoeven, voor het werkzaam aandeel en de raadgevingen iD den loop van het jaar aan de vereeniging verstrekt. Nadat den voorzitter den secretaris dank had gebracht voor zijn zakelijk en keurig verslag, werd het jaarverslag door den penningmeester, den heer K. G. Brugger, uitgebracht. Daaruit bleek, dat de jaarrekening sluit met een nadeelig saldo van f 127.52. De voorzitter, ook den penningmeester dankend voor zijn nauwkeurig verslag, uitte den wensch het nadeelig saldo in het volgend jaar zal over wonnen blijken. De heeren Stevens eu Roze- straten verklaarden zich bereid de rekening na te zien. Nadat aog was verduidelijkt, dat de rekening van het jaarfeest sluit met een nadeelig saldo van f 41.46, werd door den voorzitter de volgende mededeeling gedaan Aan het incasso-bureau, dat een zeer kwijnend bestaan voerde, eigenlijk dood was, is weer nieuw leven ingeblazen. De heer G. S. Montfoort, deur waarder, werd bereid bevonden de leiding van dat bureau op zieh te nemen. Hij zal dan bij de inning der dubieuse posten een provisie van 7£0/o genieten behoudens de kosten ingeval van rech terlyke vervolging. Hij is bereid alle morgen tus sehen 9 en 10 uren de heeren te ontvaDgen, die hun kwitantiën ter incasso wilien geven en is ook genegen eventueel rechtskundig advies te verstrek. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1