Dagblad voor Schiedam Omstreken. f !büz::JI8 Gratis Ongevallenverzekering £»nn veriies t11 c Het Kruis der Moeder. 3?ste Jaargaug Maandag 20 April 1914. No. 10905 Op den Balkan. oFereentomstii op 4e polis yermelde Yoorwaarden, Qfficieeie berichten. Kennisgeving. iiuiteulaudsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog; Uollandsche Algemeene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam bij verlies van eiken ande ren vinger DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van lo. Johannes G< oenenduul, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de tooneel- zaal, de biljartzaal en de achterzaal van het pand Nieuwe Haven 283a; 2o. Johannes Hendrik Meyer, om verguning voor den verkoop van sterken drank in het kleiD, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bene- denvoorlocaliteic van het pand Boterstraat 31 En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunningen schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Dt öecretariH, v. LUIK, L.S. Die opstand in Epl.vus. De correspondent van het „Berl. TagebJ." in Albanië die van een tocht door het aal van de Dryn teruggekeerd is; schildert oen militairen tcestand aldus af: In Chimara, aan de kuist, bevindt zich Spiromilios, de bevelhebber der op standige E pi roten, in ©en onaantastbare positie. Hij heeft zich tegen een aanval van de zeezijde beschermd, door in Engeland gekochte zeemij nen; hij heeft rijkelijk munitie en proviand zijn voorraad patronen moet ongeveer 50 millioen stuks zyn. Zeer belangrijk voor de opstandelingen is Del- vino. Hier is gouverneur de vroegere kapitein Karachristos, die thans naar de autonomist, n ge deserteerd is. Hy en zijn officieren zijn kranige lui, het garnizoen is 1600 man sterk, en maakt een goeden indruk. De troepen in JJelvino heb ben de taak Santi Quaranta te beschermen en tevens zich ter beschikking; te houden van de revolutionnaire regeering in Argvrocastro. In die plaats zelf zijn weinig troepen. De vrijwil- ligers. die uit alle deelen van Griekenland aan- komen, worden dadelijk naar de omliggende dor pen gebracht, en daar gewapend en geoefend. In het geheel beschikt Zographos thans over 10.000 man. Zijn minister van oorlog' is Eierne. trios Epulis, een vroegere Grieksche kolonel. De aanval der Epirotische benden op C.oiytza was heelemaal niet naar den zin van Zcgiaohos. Hij noemde bet verlies van die plaats een militaire, politieke en diplomatieke nederlaag. Ee benden handelden geheel op eigen gelegenheid; zij wa- Eene herinnering aan den slag van Sédan. 2) Binnen weinige oogenblikken zou deze trotsche ruiterschaar een bloedige verwarde opeenhoping vormen van dooden en gewonden het signaal tot schieten weerklonk het snelvuur maaide de voorste rijen neer, maar de dappere kurassiers weken niet, wat viel, viel de rest, een hand vol ruiters, drong in onze linies door, waar zij met het vuur der wanhoop zich verdedigden, om de een na den ander op den met bloed gedrenkten grond neer te storten. Slechts weinigen ontkwamen. Met een jeugdig officier der kurassiers kruiste ik de sabel. Zijn donkere oogen schitterden hij zal nauwelijks twintig jaar geweest zijn zijn zwart haar was met bloed bespat, terwyl zijn paard met bloed en zweet en stof bedekt was. Ik had medelyden met hem en wilde hem reddenik greep zijn paard bij den teugel en riep«Geef u over 1" «Nooit," riep de jongeling, en slechts een be hendige zijsprong deed mij een geduchte sabel houw ontkomen naast mij weerklonk een schot de jeugdige officier liet zijn wapen ren afgesloten van de autonomisten in het dal der Eryn. Acht of tien dagen wil Zographos nog wach ten op antwoord uit Burazzo op zijn voorstellen en dan offensief optreden. Spiromilios zegt, dat hij in twee dagïnarschen in Valona kan zijn. In zijn legerplaats zegt men, dat de Vorst van Al banië saechts 2000 gendarmes beschikbaar heeft, en vo-or de rest is aangewezen op ae niet ver. trouwbare benden. De 10.000 Epiroten hebben, bijna zonder uitzondering, den Balkanoorlog mee gemaakt, hun officieren waren nog voor een paa,r maanden in Griekschen oienst. De helft der Grieksche troepen, die Epirus bezet hadden, bestond uit Epiroten. Zij zullen zcoara de kans scboon is, deseideeren. Nog slechts enkele dagen geleden deserteerde een Grieksch officier, met medeneming van een paar machinegeweren. D© opstandelingen hebben reeds 12 kanonnen. De Albanians zullen dus geen gemakkelijke taak hebben. Zelfs in Janina zijn een aantal officie ren, die zich bij de autonomisten willen voegen. zO|Odra Zographos1 daartoe het sein geeft. De blokkade van Santi Quaranta door de Grieken is een qomedie. Alles wat ae opstandelingen noo- dig hebben wordt over Santi Quaranta ingevoerd. De blokkade-kruisers brengen dagelijks de post voor de revolutionnairen naar Santi Quaranta. Diagelijks passeeren menschen, dieren en goede ren de grens zonder te worden aangehouden; tusschen Janina en Argyrocastro rijden geregeld personen- en goederenauto's. Alle omstandigheden in aanmerking genomen, aldus de corr., is de opstand in Epirus geen kinderspel, zooals men nog he,.en vaak in Europa meent. Spiromilios heeft troepen, ammunitie en geld, en Zographos ontvangt steun van ahe zij den. En tegenover liun staat ue Albanisebe gen darmerie, ondiar de Nedertandsche officieren, die geen aanvulling en geen steun vinnen. DÜITSCHLAND. De keizer heeft het verzoek om ontslag van graaf von Wedel ingewilligd. Von Wedel, die in den vorsten.stand verheven is, zal den len Mei als stadhouder van Elzas-Lotharihgan aftre den Tot zijn opvolger is minister von Dalwitz benoemd, in mens plaats de Wirklicbe Geheim- rat von Loebell met het ministerie van Binnen- landsche Zaken belast zal worden. Reuter meldt uit Straatsburg: Ter eere van den vertrekkenaen stadhouder cn diens eichtg'enoote, had een fakkeloptocht plaats, waaraan ongeveer tienduizend personen deelna men De huldiging bereikte baar hoogtepunt in een toespraak, waarin ©en spieker namens de bevolking aan Elzas Lotharingen de plechtige ver zekering gaf, dat die bevolking, het eigenaardig volkskarakter van het land getrouw blijvend, de plichten, die de tegenwoordige toestand oplegt, op loyale wijze zal vervullen, in nauwe vereeni- ging met den keizer en het rijk. Terwijl de fakkeloptocht voorbijtrok, bevon- vallen, zakte langzaam ineen en stortte op dea grond. Rustig bleef het paard naast den gevallene staan, boog den kop diep neer en besnuffelde zijn meester. Ik wilde mij over hem heenbuigen, om te zien of hij doodelijk getroffen was. Doch de tijd ont brak my nieuwe ruiterscharen stroomden aan, ik moest den ongelukkigen jongeling laten liggen. De storm had uitgewoed afgeslagen door onze dappere infanterie, die geen oogenblik haar standvastigheid verloor. De avond begon te vallen over het met bloed gedrenkte slagveld. Ons ba taljon lag aan den rand van het »Bois de la Ga- renne" en ieder verfrischte zich zoo goed hij kon De bivakvuren werden aangestoken en het eten bereid. De hospitaalsoldaten droegen de gewonden naar een nabij gelegen veldhospitaal Onder dezen be merkte ik een officier der kurassiers en herkende den jongen officier met wien ik den sabel gekruist had en die door een der mijneu was neerge schoten. Beweegloas lag daar de gewonde met gesloteD, oogen, de doodskleur bedekte reeds zijn wangen, en over zijn blauwachtige lippen parelde nu en dan een bloeddruppel een diep medelijden be ving my. «Is er nog hoop op redding vroeg ik een hospitaal-bediende. «Het is met hem gedaan," antwoordde deze en verwijderde zich. De gewonde rekte zich krampachtig uit en opende de groote donkere den zich in de omgeving van den stadhouder en diens echtgenoot© o. a. generaal ran Derai ling met echtgenoot© en staatssecretaris Roe, dern. De stadhouder sprak als volgt„Als het mij niet altijd vergund was het beste te bereiken, oon moet gij in de menschelijke onvolmaakt heid en de dikwijls moeilijke toestanden hietr- vo.gt een verontschuldiging zien. Wel is waar heb ook ik strijd te voeren gehad, maar, zoo- a.s ik hier uitdrukkelijk wil verklaren, ik hanaelüe steeds in volstrekte overeenstem ming met mijn vroegere medewerkers. Onze strijd was echter nooit tegen de bevolking ge- richt, die wij steeds als loyaal en betrouwbaar geschat en gewaardeerd hebben, maar uitslui tend tegen enkele elementen, wier actie wij, zc wel voor het rijk als voor het ta il en de bevolking, schadelijk achten. Stelt gij. mijne- deeren, in de nieuwe regeering een volkomen vertrouwen. Propageert in steeds breeder© klingen Ae overtuiging, dat de welvaart van uw jana en zijn ontwikkeling', onder behoud van zijn rechtmatige individualiteit, ten nauwste- samenhangt met oprechte en vaste aansluiting bij het groote Diuitschland. Eert ons leger, dat de roem van ons volk is, en het bolwerk van onze veiligheid." Ten slotte bracht d© stadhouder een „hoch!" op den keizer uit, dat op geestdriftige wijze werd beantwooTU. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Aan de „Temps" wordt uit Wieenen geseind: De „Zeit" is gemachtigd, om de onrustwekkende geruchten aangaande den gezondheidstoestand van keizer Franz Joseph tegen te spreken. JAPAN. liet Japansehe parlement is voor den len Mei in buitengewone zitting bijeengeroepen tot inwil liging van een crediet voor de bijzetting1 van het stoffelijk overschot der keizerin-weduwe Ha- luko. MEXICO. Huerta blijft bijl zijn eisch dat de Amerikaan- s'che schepen schot voor schot het Mexicaansche saluut zullen beantwoorden, volharden. Wilson heeft geantwoord dat de Ver. Staten bun oorspronkelijke voorwaarden handhaven. De „Kölnisehe Zeitung;" verneemt, cial men te Washington verbluft is over de plotselinge wen ding in de houding) van Huerta, die men verklaart uit den wensch om tijd te winnen en den uilslag van den strijd om Torreon af te wachten. Wan neer die uitloopt op een beslissende nederlaag dei' regeeringstroepen, zou Huerta voornemens zijn cl© Ver, Staten te blijven tarten ten einde tèn oor log' uit te lokken. He oorlogsschepen die zich reeds in de Mexi caansche wateren bevinden, hebben hevel gekre gen zich gereed te houden voor onmiddellijk han delend optreden. oogen. Ik knielde naast hem neder en hief zijn hoofd omhoog. Daarop deed ik hem zijn uniform loszyn ondergoed was geheel met bloed door drenkt, en ook een klein gouden kruisje dat aan een gouden kettinkje aan zijn hals hing, was met bloed bedekt. «Ik waschte zijn voorhoofd met water, hetgeen hem goed scheen te doen. Diep haalde hij adem, greep met de hand naar de borst en vatte het kleine gouden kruis, dat hij krampachtig tusschen zijn vingers drukte. Ik bevochtigde zyn lippen met wijn, langzaam sloeg hij de groote donkere oogen op en zag mij strak aan. «Hoe gevoelt gij u kameraad vroeg ik. «Kan ik u helpen Een droeve glimlacg speelde om zijn doods- bleeke lippen. Hij scheen te willen sprekenik richtte hem met behulp van mijn oppasser op. Dit scheen den gewonde goed te doen. «Water," stamelden zijn stuiptrekkende lippen. Ik gaf hem te drinken en gulzig nam hij het koele vocht tot zich, Dan viel hij met een zucht terug en sloot de oogen. Ik dacht dat het gedaan was. Doch nog eens spande hij al zijn krachten in. Krampachtig gleed zijne hand over zyne borst terwijl hij mij smeekend aanzag. «Het kruis het kruis," ontvlood als een zucht aan zijn lippen. Ik gaf hem het kruis, dat hem ontglipt was, weer in de hand. Dank u dank u hoe goed zijt gij het kruis mijner moeder Indien Huerta Zondag niet zou hebben toege geven, zou Wilson heden (Maandag) het Congres raadplegen. De geneesheeren, verbonden aan het arbéi- derszieken fonds der firma Karl Zeiss te Jena, dat 5000 leden telt, zijn gisteren tot staking over gegaan. De leden van het ziekenfonds worden slechts als particuliere patiënten behandeld. Het vaartuig „Claude Bernard", van Douar- nenez, dat bij Maquereaux vischte, heeft op 18 mijlen ten zuiden van het eiland Sein, schip breuk geleden. Negen personen zijn verdronken. Vrijdag werd te Fort de France op Marti nique een aardbeving waargenomen, oie geluk kig echter weinig schade aanrichtte. Brandende vraagstukken in onze sigarenindustrie. Men schrijft ons uit Noord-Brabant Twee belangrijke vraagstukken beheerschen op dit oogenblik onze sigaren- en tabaksindustrie, nl.: de belastingkwestie en het buitenlandsche trust wezen. Kort geleden werd de laatste materie in een te Amsterdam gehouden vergadering, waar tal van belanghebbende kringen vertegenwoordigd waren, in den breede besproken, met het gevolg, dat een comité werd gevormd, om eene auti- trustbeweging in het leven te roepen. In het co mité nameu toen fabrikanten, winkeliers en han delsreizigers uit verschillende deelen van ons land zitting. Men was hier te lande opgeschrikt door de aan 't licht getreden actie der Amerikaansche tabaks trust in Duitschland, vooral wat de onthullingen betrof, van de groote Duitsche sigarettenfabriek Georg A. Jasrnatyi, en de op groote schaal ge voerde anti-trustbeweging in 't Germaansche rijk Daarbij was gebleken, dat de Amerikaansche trust hare belaDgen sterk in laatstgenoemd land had uitgebreid en groote fabrieken onder hare controle had gebracht. Deze trustactie, uitgaande van de American Tobacco Company, en de met haar verbonden British American Tobacco Company, hleek reeds heel wat meer macht en invloed bereikt te heb ben dan aanvankelijk werd gemeend. De meest eigenaardige middelen werden aan gewend. om bare macht te vestigen Rabatten, gaande toi 90 °,0, en gratificaties an duizenden marken, werden den winkeliers lot dat doel aangeboden. Toen het besef dezer practijken nu ook in ons land doordrong, ontstond de gemelde actie voor het vormen eener anti-irustbeweging ook ten on zent, want reeds lang bad het de aandacht ge trokken, dat de trust ook in ons land voet aan wal had gezet en voornamelijk pogingen aan wendde om de sigarettenindustrie te beheerschen. O.a. is de trust reeds in Rotterdam vertegenwoor digd. «Zal ik het kruis naar uwe moeder zenden vroeg ik. Een vreugdestraal schitterde in het oog van den stervende. „Ja ja zy heeft het mij gegeven neem gij het geef het aan mijne moeder. Met een krachtigen ruk brak hij den ketting stuk, waaraan het kruis hing en drukte het mij in de hand. Dan begaf hem de kracht en met een diepen zucht zouk hij terug. »Uw wensch is mij heilig" zeide ik. «ik zal het kruis aan uwe moeder zenden maar uw naam Hij scheen mij niet meer te verstaan. Hy mompelde«Mijne moeder kruis mijne moeder...." Zijn woorden gingen in een onverstaanbaar ge mompel over. Plotseling slaakte hij een luiden kreet en hief zich met alle krachtsinspanning overeind. Een donkere bloedstroom ontsprong zijn lippen en verstikte ieder verder woord. Hij drukte de hand tegen de borst dan zonk hij reutelend terug, de oogen verglaasden meer en meer een rilling nog een diepe zucht dan niets meer de strijd was volstreden. Ik sloot hem de oogen en bedekte zijn lichaam met een soldatenmantel. Dan bekeek ik nauw keurig het gouden kruis, of ik niet zijn naam er op zou vinden Maar slechts deze woorden «Sou- vienstoi a, ta merel" (Denk aan uwe móeder!) stonden op de achterzijde gegraveerd. Ja, tot zyn laatsten ademtocht heeft hij zich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1