Stads- en Gewestelijk Nieuws. Dat inderdaad van het Amerikaansehe trust- systeem groot gevaar te duchten is voor een deel der Ned. nijveren, blijkt o a. uit de macht, van die zijde ontwikkeld, in Kentucky, Virginië en Cuba, waar het voor een overwegend gedeelte meester is van de bodemproductie en daar dus de tabaksindustrie van bron tot monding in de macht heeft. Vooreerst tracht de trust nu in Europa de sigarettenindustrie te monopoliseeren, doch heeft intusschen ook, zooals onlangs verluidde, hare verkenners naar Oost-Indië uitgezonden, ten einde de mogelijkheid van eigen cultuurondei nemingen, of verovering van bestaande, te bestudceren. Bevreemding behoeft een dergelijk streven niet te wekken, want reeds lang bekend is het, dat zij o.m. controle heeft trachten te verwerven over de voor de productie benoodigde Turksche tabak. Deze trustactie, deze pogingen, om de Euro- peesche tabaks- en sigarenbranche te beïnvloeden, zijn in dit opstel vooropgesteld, omdat er een toekomstig verband tusschen deze materie en de van regeeringswege aangekondigde tabaksbelasting bestaat. Deze aankondiging verwekte vooral in de zui delijke industriecentra, waar de voornaamste in- dustrieelen in de branche, gevestigd zijn, groote beweging. Reeds hebben voorzitter en vice voor zitter van den r.-k. zuidelijke Patroonsbond van tabak- en sigarenfabrikanten, op uitnoodiging een onderhoud rnet den minister van Financiën gehad- Gevreesd wordt, dat een zware belasting op de tabak, bij invoer, in ons land zal geheven worden. Iudien het belastingontwerp in dezen vorm mocht worden ingediend, verwachten belangheb bende kringen, dat onze tabak- en sigarenindustrie ernstig zal worden bedreigd, terwijl voor ver plaatsing onzer tabaksmarkt naar het buitenland wordt gevreesd. Reeds in de memorie van antwoord, in zake het in 191*2 voorgestelde debietrecht op tabak, werd door den toenmaligen minister van Finan ciën, om die redenen, het idee van een hoog in voer: echt op tabak teruggewezen. Doch ook andere factoren van ernstigen aard treden daarbij op den voorgrond. Üe tabakstrusten, in den aanhef' van dit artikel vermeld, zouden, indien zij, een voor ons land passend fabrikaat op de markt konden brengen, onze geheele tabaksindustrie kunnen vernietigen wanneer zij de op onze markt gekochte tabak, weer vrijelijk zouden kunnen uitvoeren (drawback), en dezelfde gunstige bepaling, voor het in hare industricentra gefabriceerde artikel konden ver werven. Dan zou het trustfabrikaat, wegens het lage invoerrecht op 't gefabriceerde artikel in ons land, heftig kunnen concurreeren, tegen het door tabaksbelasting gedrukte Nederlandsche fabricaat Dat dit gevaar verre van denkbeeldig is, be wijst reeds het systeem der tabaksregie in Frank rijk, die als hebbende zelf het monopolie in han den, haar fabrikaat b.v. goekooper op de Belgische markt brengt, dan in eigen land. Doch ook, wanneer de drawback politiek in deze niet zou kunnen opgaan, dan blijft toch, in ieder geval nog het gevaar, dat de Amerikanen, te avond of te morgen controle over een groot gedeelte van de tabaksproductie in Indië zouden verkrijgen, en deze productie regelrecht voor eigen gebruik, naar hunne nijverheidscentra vervoeren, om vooral ook op die wijze, aan de Nederlandsche tabaksbelasting te ontkomen. Doch ook kan in 't algemeen, verplaatsing der tabaksmarkt dreigen, wanneer eene vrije buiten- landsche handelsmarkt voor de tabaksveilingen tot stand kon komen zulke ten bate der buitenlandsche handelaars I Bestaan dus tal van alles behalve denkbeeldige gevaren, dat een invoerrecht op onze markt geheven, trusten, en buitenlandsche afne mers, tot actie zullen bewegen, om onzen tabaks- handel te benadeelen. terwijl bij het verliezen van uitvoer'premie onze Nederlandsche fabrikanten en winkeliers ten opzichte van de binnenlandsche consumptie in eene gevaarlijke conditie jegens de buitenlandsche concurrentie zouden komen. Het lijkt darrom niet ondienstig een vingerwij zing te geven, die wellcht zeer goed voor uitvoe ring vatbaar is, en waardoor de voor de hand liggende gevaren op eenigszins afdoende wijze, op de voorhand, zouden kunnen afgeweerd worden. Bedoeld wordt hier, het heffen van een uitvoer recht in Ned. Oost-Indië, op de daar verscheepte tabak. Ieder motief, om onze veilingsmarkten te zijne moeder herinnerd. Hij was gestorven met den heiligen naam «Moeder" op de door den dood gekuste lippen. Ik had den uitersten wil van den doode gehoord, en wilde zijn laatste bede ver vullen. Het mocht mij evenwel niet gelukken, zijnen naam te leeren kennen. De dienst riep mij den volgenden morgen marcheerden wij in alle vroegte op naar Parijs naar Orleans de naam van den doode bleef mij onbekend hoeveel rustten met hem op het veld van eer. Ik nam dan het kruis mede in de hoop later de bede van den doode te kunnen volbrengen. Het gelukte mij echter niet na den vrede plaatste ik een oproep in Fransche bladen, doch niemand meldde zich aan misschien heeft de moeder den dood van haar zoon niet overleefd. Zoo behield ik het kruis een blijvende her- innnering aan den bloedigen dag voor Sédan, nu 40 jaar geleden, en wanneer ik het kleine kruis aanschouw, dan hoor ik nog steeds het laatste woord van den stervende: «Mijne moeder,..." Als een held en liefhebbend zoon was hij ge storven. Eere aan zijn nagedachtenis Zoo verhaalde de oude generaal en bezag vol ernst en zichthare ontroering het kleine sieraad het kruis der moeder. belagen, wordt daardoor den kop ingedrukt, want 'eder bij het artikel belanghebbende, wordt dan door de belasting op den uitvoer getroffen. Mochten omredenen van staathuishoudkund:gen aard de uit de belasting op den uitvoer in Ned- Oost-Indië verkregen middelen, niet in onmiddel- lijken zin, in de schatkist van 't moederland kun nen vloeien, dan zou toch in ieder geval het be drag der Indische begrooting verminderd kunnen worden met de uitvoerpremie door Ned. Oost- Indië genoten. Deze zienswijze is men hier en daar. in fabri kantenkringen ook toegedaan, en het voornemen wordt gekoesterd, den minister van Financiën hierop opmerkzaam te maken. Hoe het echter ook zij, men verwacht van be- belasting op tabaksproduct, verbruiksvermindering in algemeene volkslagen, waarbij het buiteland, als voorbeeld gesteld wordt, zooals b.v. Groot- Brittannië, Duitschland, Canada, e.a., waar slechts de meest kapitaalkrachtigen zich de weelde eener goede sigaar kunnen veroorloven, terwijl de massa des voks zich met de goedkoope sigaret behelpt, die door de trustmaatschappijen op de markt wordt gebracht. Die kans beloopen wij in het allergunstigste geval ook hier, indien door een te zware belasting op tabak, de kleine man, de sigaar, of pijp tabak laat varen, en de trusten, haar sagarettenfabri- kaat tegen het thans vigeerende invoerrecht op onze markt brengen. Ter bescherming van onze zoo hoogst gewich tige tabanksnijverheid. waarin tienduizenden hun brood verdienen, dient dus, naast eene eventueele belasting geheven op den uitvoer in Indië, eene verhooging te worden voorgenomen van het in voerrecht op tabaksfabrikanten in ons land. Deze beide hoofdrichtingen dienen bij het even tueel tot stand komen van de aangekondigde be lasting in acht te worden genomen, om het even wicht voor onze industrie te bewaren, en tege lijkertijd de goede werking van de tabaksbelas ting te verzekeren. J. S. Meuwsen. Men meldt uit Amsterdam aan het »Vnd.". Naar aanleiding van het bericht, dat de heer J. S. Meuwsen, leider der middenstandsbeweging zich o.a. om gezondheidsredenen binnenkort uit zijn zaken zou terugtrekken, alsook het voorzitter schap van den Middenstandsbond en waarschijn lijk dat van de Algemeene Winkeliers-Vereeniging neerleggen, hebben wij bij den heer Meuwsen nadere inlichtingen ingewonnen. De heer Meuwsen deelde ons echter mede, dat dit voornemen reeds sedert verleden jaar bij hem heeft gestaan, doch dat de uitvoering van het plan althans niet in de naaste toekomst is te verwachten, vooral met het oog op functies, waar van hierboven sprake is. Wgzigingsontwerpen der Verzekeringswetten. Overeenkomstig de toezegging door Minister Treub in de Tweede Kamer gedaan, dat de wij- zigingsontwerpen der verzekeringwetten omstreeks het Paaschreces waarschijnlijk zouden kunnen worden gezonden naar den Raad van State, kan thans worden medegedeeld, dat behoudens on voorziene omstandigheden voor het eind van de ze maand wetsonwerpen tot wijziging der Inva liditeitswet en van de Ziekteverzekeringswet, alsmede een nieuwe wetsonwerp ter vervanging van de Rente wet bij den Raad van State zullen zijn. Provinciale Bond van tt. K. Kiesvereenigingen in Zuid Holland De Algemeene Jaarvergadering zal worden ge houden op Zondag 26 April 1914, des namiddag twee uur, in hel Zuid-Horandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage. Bezoek van Burgemeesters aan Parjjs. Zooals bekend, heeft het gemeentebestuur van Parijs de burgemeesters van een aantal groote Europeesche steden uitgenoodigd om binnenkort een bezoek aan de Fransche hoofdstad te bren gen. Naar men verneemt, hebben de burgemeesters van Amstserdaua en Den Haag de ook tot hen gerichte uitnoodiging aanvaard. Prov. Comité van Anti-rev. Kievereenigingen Op Dinsdag 28 Abril a.s. houdt het Prov. Comité van Antir. Kiesvereeniging in Zuid-Holland een gewone vergadering te Gouda in de Sociëteit »Ons Genoegen" aan de Boelekade. Aan het einde van de vergadering, waarop de politiek toestand en het werk der kiesvereenigingen in Zuid-Holland besproken zal worden, zal Z.Exc. Dr. A, Kuyper een toesbraak houden. Commissie voor de verbetering van spoorweirtoestanden. Zaterdagmiddag te twee uur is in een der zalen van het departement van Waterstaat, namens den minister van Waterstaat, door den voorzitter, den heer E. H. Stieltjes c.i., geinstalleerd de commis sie, ingesteld bij Koninklijk besluit van 19 j.l. no- 21 in verband met de verbetering van de spoor wegtoestanden te Rotterdam. De commissie heeft terstond na de installatie een aanvang met hare werkzaamheden gemaakt. Hulde Brussel-Zeehaven Het comité, dat zich hier ter lande gevormd heeft om van belangstelling te doen blijken bij de inwijding over enkele maanden van het kanaal, dat in onmiddellijke verbinding brengt met de zee, heeft het voornemen, aan Brussel, als hoofdstad België, aan te bieden een zilveren bokaal, van ongeveer een hal ven meter hoogte, waarop de wapens van Nederland en België zijn aangebracht» waarbij gevoegd zullen worden een, op perkament, gestelde opdracht en een album met de namen van allen, die aan dit huldeblijk bijgedragen zullen hebben. Men zal van deze gelegenheid gebruik maken om een bloemenkrans neer te leggen aan den voet van het monument dat voor het Paleis van Justitie te Brussel werd opgericht ter nagedachtenis van de omgekomenen bij de scheepsramp van het eerste Belgische opleidings schip voor koopvaardij officieren. Het comité zal pogingen aanwenden om een deel van de Nederlandsche binnenvloot in die dagen bij Brussel bijeen te krijgen, om te getui gen, dat deverbetering van de Belgische binnenvaart door Nederland op waardeerende wijze wordt gadegeslagen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 April medegeüeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 77*2.6 te Swinmeuude. Laagste barometerstand 743.6 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets koeler in het noorden en westen. Prins Hendrik. De fiere Prins der Nederlanden, de Prins van wien het Nederlandsche volk, vooral bij de ontzettende ramp op onze kust zulke aangename herinnerin gen heeft bewaard, vierde gisteren, weder op den Viderlandschen bodem, zijn 38n. verjaardag. Een ongesteldheid waarvoor alleen heil te zoeken is in een milder klimaat, in een nagenoeg windvrije streek van het Taunus-gebergte, noopte hem enkele maanden in den vreemde te vertoeven. Met genoegen zien wij den Prins, wiens ge zondheidstoestand merkelijk is verbeterd, thans weder in het bijzijn van Gade en Kind zijn heug lijken geboortedag herdenken. Worden den ver- jarenden Prins, die zoovele zaken van openbaar nut door zijn hooge bescherming steunt of door zijne werkdadige deelneming bevordert, nog vele gelukkige jaren in hoog echtelijk geluk geschon ken I Blijve Hij nog tal van jaren voor land en volk, bij toenemende beterschap, gespaard De vaderlandsche driekleur, wapperend van den stadstoren, de openbare gebouwen en enkele parti culiere instellingen, en de veelkleurige wimpels, die de electrische tram reeds gisteren vertoonde zijn de eenige uiterlijke teekenen van feestelijke stemming op 's Prinsen geboortedag. Heden-avond 6 ure zullen zich van uit de muziektent in de Plantage de feestelijke tonen van het Stedelijk Muziekkorps doen hooren, ;die aldus nog eenige wijding zullen geven aan den nationalen feestdag. Zoo wordt 's Prinsen verjaardag op bescheiden wijze in de stad, waar de Oranjeliefde zoo tradi tioneel is, gevierd. BiOiOt IJ en Wi. van Schiedam werd onderstaand tele g 'am verzonden Aan Prins Hendrik der Nederlanden, Den llaag. Op dezen nag bieden wij Uwe Koninklijke Hoog heid eerbieaiglijk onze beste wenschen voor U cn Uw Huis en spreken üe hoop uit, nat liet herstel Uwer gezondheid van blij venden aard zij. Het bestuur van de Oranje-Vereeniging ver zond heden navolgend telegram Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, 's-Gravenhage. De Oranjcverceniging! te Schiedam niedt Uwe Koninklijke Hoogheid en Uw Koninklijk Gezin eerbiedig gelukwenschen en hulde- aan. MONTFOORT, Voorzitter. „Hermes". Zaterdag-middag heeft de Schiedamsche Cricket en Footballclnb «Hermes", haar 30 jarig bestaan feestelijk herdacht door de aanbieding van een feest-avond aan leden en donateurs. De soirée, in Odéon gegeven, was slechts matig bezocht. Het bestuur had toch zich veel moeite gegeven om het den bezoekers en bezoeksters zoo gezellig mogelijk te maken. In het parterre-gedeelte was een aardige groen versiering aangebracht. Het feest werd geopend door den president, den heer Van Buysen, die .de aanwezigen hartelijk welkom toeriep en hun een genotvollen avond toewenschte. Door een strijkorkest werden vervolgens «Voet- balmarsch" en de «Ouverture Norma" van Bellini uitgevoerd, waarna de heer A. de Bruyn het woord nam teneinde een overzicht te geven van de lotgevallen van Hermes" sinds de oprichting op 8 April 1884. Verschillende bijzonderheden werden door hem gereleveerd, o.a., dat het tegen woordige terrein sinds 23 Juli 1884 in gebruik is en daar den 8 April 1882 de eerste wedstrijden plaats hadden. In 1908 werd aansluiting ver kregen bij den Rotterd. Voetbalbond. Het nieuwe clubgebouw werd in 1908 voltooid dank zij de vrijgevigheid van een oud-lid, die de laatste moeilijkheden uit den weg wist te ruimen. Hem werd een woord van harteliiken dank ge bracht. Een woord van hulde werd gebracht aan den besten cricketspeler van «Hermes". die met zulk een flink succes aa,n de wedstrijden heeft mee gewerkt. Aan den heer Willem v. d. Schouw werd mede een woord van waardeering gewijd voor hetgeen hij voor de vereeniging is geweest. De hoop werd geuit, dat hij spoedi g zal mogen herstellen en het veld weer betreden. Aan het bestuur, in het bijzonder aan den voorzitter, secretaris en pentum meester, werd aller dank gebracht voor hetgeen zij voor de vereeni ging in den loop der tijden hebben gedaan. Aan dan voorzitter, den heer v. Buysen, en den penningmeester, den heer Tuijl, werd het eere lidmaatschap aangeboden. Spr. overhandigde beiden een fraai diploma, een lithografie, voorstellende een groep voetballers, waaronder in prachtig rondschrift vermeld staat het feit der aanbieding van het eere-lidmaatschap. Een daveiend applaus volgde op deze huldiging. De avond werd verder doorgebracht met mu ziek, zang en voordrachten. Het grootste gedeelte van het zeer gevarieerde programma werd uitgevoerd door gebroeders en mevr. Boesnach uit Rotterdam. De keuze van dit ensemble is nu juist niet erg gelukkig te noemen. Maar het minder volmaakte heeft blijkbaar toch wei voldaan. De avond had een zeer geanimeerd verloop. Tot slot werd een souper gegeven, waarbij 't, natuurlijk, bijzonder gezellig was. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie Broche, halsketting, ringetje, sleutel, muilkorf. Aan de volgende adressenBril, v. Marks, Be verenstraat 13; Sleutels, Kantoor Gemeente-rei niging; Oorknopje, Ouverwacht, Laan 30; Fiets- pOmp. Dulfer, Doelehotje 20 Portemonnaie, Klin- genberg, Beierlandsche straat 9 bovenPorte- monnnaie, v. Meurs, Korte Singelstraat 12 Ro zenkrans, den Houting, Tuinlaan 52 Kindertaschje, de Groot, Lange Smgelstraat 33 Kwitantiebrieven, Sterenburg, Simon Stevinstraat 5 Postduif, Bijloo, Beierlandschestraat 20Kinderkousje, Gerlach, Warande 67 Heerenhorloge, Storm, Willemshofje llTaschje, de Groot, Lange Singelstraat 33 Sjaal, Suttorp, Groenendal 13 Fietspomp, Ver voort, Singel 496; Portemonnaie, Tas, Fabristraat» 11Oorknopje, v. Zellem, Lange Singelstraat, 18. Keuringsdienst. Tot keurmeester bij den Gemeentelijke kéurings- aienst voor eet- on drinkwaren en gebruiksarti kelen is door dm directeur van dezen keurings dienst, den beer F. H. Backer, in overleg; met Burgemeester en Wethouders, aangesteld de heer A. van aen Berg alhier. Dilettanten Symphonie-Orkest. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan bet conceit door het DilettantcmSymphonie Orkest „L. van Beethoven", directeur de heer J. C. M. Felt- zer, beden-avond 81/4 uur in het gebouw Odéon aan de Tuinlaan te geven. It. K. Gem. Zang vereeniging. Zoo af door achterstaande advertentie nader wcir'ot herinnerd, zal dei R. K. Gem. Zangvereeni- ging „Lorenzo Perosi", directeur: üe heer A. H. de Leur, morgen (Diinsdag)-avond 8 ure in de Boiidsgëhoorzaal het aangekondigd concert geven. Waur telangrijke toonwerken worden uitgevoerd en gunstig bekende solisten zullen medewerken, sunncn wij dit concert alleszins aanbevelen. Wat 'leze verdienstelijke zangvereniging te hooren geeft, ls trouwens reeds vroeger gebleken, de aandacht van een groot publiek geheel waard te zijn. Zaterdagavond om 10 uur wilde de politie op de Lange Haven een beschonken per soon arresteeren. Een andere man, eveneens in kemieiijk.n staat van dronkenschap1, verzette zich hier tegen. Toen deze laatste door inmiddels ter hulp gekomen agenten werd gearresteerd en over gebracht naar het politiebureau verzette hij zich daar heftig tegen. Het tweetal werd ter ontnuch tering in het politiebureau in bewaring gesteld. Tc Rotterdam is een 12-jarige jon gen aangehouden, die de woning alhier, waar hij door aen Voogdijraad wasi uitbesteed, was ontloopen. Hij is naar hier teruggebracht. Do twee personen, die zich aan dief stal van lood van een mouterij van cte firma Jansen aan de Noord vest hebben schuldig ge maakt, zijn naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht. Te üezer stede-,,is, op verzoek van de justitie te Rotterdam, aangehouden een per soon, die nog f 15.boete, subs. 10 dagen hech- tenis te goed had. Hij is naar Rotterdam over- gebracht :om zijn straf te ondergaan. Het beric ht in ons1 blad van Zatetr- dag tetreffenae het vastraken in de Koemarkt- brug van het motorschip „Elisabeth" was on juist. bedoeld schip was nabij de Koemarktbrug

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2