Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f 1 f) f] f] levenslange 4 Q fj fi lüü13 1 e Woensdag 22 April 1914 No. 1090/. I 3/«Ie Jaartfalijj. overeenkomstig od tie polis randde Toonaarden. (JUU inSÏSteit; 1 ZUU Officieeie berichten. Kennissrerina:. tfuiteiilaiidsch Nieuws. Mexico eu Amerika. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advert entiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange 4 Q fi f] vorIi«s van gelieele 1 /INI een hand, invaliditeitG L U U voet of oogw w B De verzekering wordt gewaarborgd door de Bollaudsche Algeineene Verzekeringsbank by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. rnn by verlies r.i P by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Peisoneele Belasting no. 6 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 21sten April 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22sten April 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Vera.Gruz door do Am© rik anon bezet De verwikkelingen tusschc-n ie Vereenigde Sta ten en Mexico worden thans van meer ernstigeu aard. De Vereen. Staten hebben een groot gedeelte der vloot naar de Mexicaansche wateren gedi rigeerd, teneintde|bijjde aanRuerta gestelde ©isciien meer kracht bij te zetten. President Huerta is echter onwillig gebleven en wacht kalm af wat nu verder zal gebeuren. Intusschen blijkt 't, dat ae Amerikanen niet voor niets zulk een groote maohtsontwiickeling aan den dag hebben .gelegd. Gister toch hebben zij, naar van verschillende zijden gemeld wordt, Vera Cruz bezet. Ee Mexicanen ontruimden dei stad. Het bevel aan admiraal Fletcher om Vera Cruz te bezetten was afgezonden na ailoop van den kabinetsraad, die gisterochtend om 4 uur was bijeengekomen. De tijding van het bevel heeft in Washington groote geestdrift onder rte leden van het Congres gewekt. De Amerikaansche minister; van marine, heeft zich gistermiddag even voor zes uur in allerijl naar het Witte Huis begeven, na ontvangst van een bericht, dat admiraal Fletcher Vera, Cruz heeft vermeesterd. Aan de zijde: der Amerikanen zou den 4 matrozen gedood en 21 gewond zijn. De werf te Brooklyn heeft een draadloos tele gram ontvangen, waarin het bericht dat de Ame rikanen Vera Cruz hebben genomen, bevestigd wordt. Er zijn vier Amerikanen gedood, 20 ge wond. O'Shaughnesisy, de Amerikaansche zaakgelas tigde te Mexico (stad), 'heeft, in opdracht van hot departement van Staat te Washington, de buitein- landséhe diplomatieke vertegenwoordigers te Mexi co (stad) aangeraden, hun landgenooten te advi- seenen Mexico te verlaten. Blijkens een telegram uit New York aan de „Kölnische Zeitung" zijn ook in den staat Chi huahua, die in handen der opstandelingen is, de Amerikanen aangemaand, ten spoedigste Mexi co te verlaten. In officieeie kringen verwacht men lat pre sident Wilson de munitie, die op ten Duitsch schip met bestemming' naar Vera Cruz voor Huerta onderweg is, na de lossing vn bt-islag zal laten nemen, ook indien in dein Senaat de be handeling van bet voorstel om gewapenderhand tegern Huerta op te treden, wordt vertraag De regeering gteeft zich rekenschap' van de mo gelijkheid dat het Duitsche stoomschip zal trach ten niet' Vera Cruz doch een andere haven aan te doen. In den Senaat heeft Lodgei gister het debat geopend. Hij verklaarde niet te. kunnen medewer ken aan een besluit, waardoor oe Ver. Staten den eenen feeelafsnijder boven den andereu de voorkeur geven". Als men in Mexico tusschen- beide wil komen, dan moet dat zijn voor een groot doel, voor herstel van den vrede, waarbij ook Amerikanen groote belangen hebben. Gisteravond heeft president Huerta de volgtem- de verklaring: gepubliceerd President Huerta waarborgt aan :1e buitenlan ders ook aan de Amerikanen die in Alexico mochten blijven, veiligheid enz. Hij wenscht r an de gelegenheid gebruik te maken, om aan de wereld te toonen, dat zijn regeeiing en Mexico zedelijk en beschaafd zijln. Hij wenscht het aan het Amerikaansche volk duidelijk te maken, dat, volgens het rapport van den Amerikaanscheu be velvoerder te Tampico er geen Amerikaansche vlag in de hoot was geweest, dn welke de man nen, die door den Mexicaanse hen officier waren aangehouden, naar den wal waren gekomenHij president Huerta vreest, dat men president Wilson op dit punt verkeerd heeft ingelicht, nu deze aan het Amerikaansche Congres heeft mee gedeeld, dat er wel een Amerikaansche vlag aan boord zou zijn gewieest. Feitelijk heeft de Amerikaansche vlag niets te maken gehad met het geval. Hij, Huerta, wenscht, dat het Amerikaansche volk dit goed Ireigrijpe. Uit voorzichtigheid is Maandagavond voor het Amerikaansche legatie-gebouw een speciale wacht van 12 gewapende politie-agenten geplaatst. Aan de Berlijosche bladen wordt uit Washing- Ion nog geseind Na urenlange debatten over 't Arnerikaansch- Mexicaansche conflict werd de Senaat Maandag avond tot 10 minuten vóór middernacht verdaagd. De senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken besloot orn half één uit de motie ter goedkeuring van de actie tegen Mexico de woorden, die be trekking hadden op geuernal Heurta, te schrappen zoodat nu verklaard wordt, dat de gewapende macht tegen Mexico en niet tegen generaal Huerta gericht is. Daarop werd besloten de vergadrring t.ut Dinsdagnamiddag te verdagen, Algemeen ge looft men, dat het Huis v..n Afgevaardigden de motie in den door de senaat-commissie gewijzigden vorm zal aannemenmen verwacht echter nog heftige debatten in den Senaat. In het Witte Huis had een tweede conferentie van den gemeeuschappelijken raad voor leger en vloot plaats, waaraan president Wilson, staats secretaris Btyan, de minister van Marine Daniels, de minister van Oorlog Garrison, de speciale ge zant Lund, de chef van den generalen staf Wood en talrijke hooge marine- en legerofficieren deel namen. Er schijnt een meeningsverschii te heerschen omtrent de wijze, waarop men de blok kade der Mexicaansche havens zal uitvoeren. Minister Daniels is voor een zoogenaamde vrede lievende blokkade, muarde tegenstanders geloofden, dat de uitwerking daarvan al heel onbeteekenend zal zijn. Een aantal nog in de havens van de Unie liggende ooilogsschepen wordt met koortsachtigen ijver gevechtsklaar gemaakt, terwijl de uit rusting van het landleger met denzelfden ijver wordt voortgezet. Twee lange treinen met Amerikaansche vluch telingen vertrokken uit Mexico City naar Vera Cruz. Daarmede is de exodus der Amerikaansche kolonisten begonnen, die zich, in weerwil van Heurta's strikte orders, om zoowel de Amerikaansche onderdanen als die van andere vreemde staten te beschermeo, in het geheel niet veilig waanden. De Amerikaansche gezant heeft allen Ameri kaanschen consuls opdracht gegeven, den in Me xico levenden Amerikanen aan te raden het land te verlaten. De Duitsche gezant te Mexico City heeft den Duitschers aldaar medegedeeld, dat zij aan boord der stoomschepen »Ypiranga" en »Dania" vanuit Vera Cruz en lampico het land kunnen verlaten De opwinding onder de Duitsche kolonisten is zeer groot. In de hoofdstad van Mexico is tot nu toe de rust niet verstoord. Toch zou volgens be richten uit Londen, de toestand der vreemdelingen in Mexico niet zonder gevaar zijn. Men vreest zoowel voor de veiligheid van hun bezittingen als van hun leven, wanneer Heurta gelijk beweerd wordt, van plan is het zinkende staatsschip door vlucht te verlaten. In Mexico bevinden zich, zoo als men weet, ongeveer 70 000 vreemdelingen, onder wie 18.000 Spanjaarden. Verschillende Amerikaansche politici zijn van oordeel, dat de positie van president Wilson ge vaar zou loopen, wanneer de beraamde Ameri kaansche strafexpeditie zich mocht ontwikkelen tot een naar hun meeniDg nutteloozen en misschien catastrophalen oorlog. Dat zou volgens hen, het einde bettekenen van de politiek en de regeering van Wilson. In de door Wilson aan het Congres gerichte boodschap wordt o a. nog gezegd, dat generaal Huerta het Amerikaansche volk herhaalde malen beleedigd heeft door de manier, waarop hij de Amerikaansche marine hoonde. Eenigszins kal meerend volgt dan, dat de Unie niet van plan is, om het Mexicaansche volk te beoorlogen, maar dat de geheele actie gericht is tegen gene raal Huerta en diens aanhangers. Ons doel is, zoo verklaart president Wilson, om het Mexicaansche volk in de gelegenheid te stellen opnieuw recht en orde in den staat te herstellen en tegelijker tijd een constitutioneele regeering in te voeren- Ik hoop, zoo vervolgde de president, dat daarna geen oorlog meer noodzakelijk zal blijken en ik spreek, geloof ik uit naam van alle Amerikaansche burgers, wanneer ik zeg, dat het nimmer in de bedoeling der Vereenigde Staten heeft gelegen, om in de toekomst op hun zusterrepubliek een controle uit te oefenen. flet »Berliner Tageblatt" verneemt uit Mexico City, dat het geheele Mexicaansche kabinet zijn ontslag zou hebben ingediend. DÜITSCHLAND. De berichten over de nalatenschap van kardinaal Kopp worden door «Schlesische Volks- zeitung" tegengesproken. Het particuliere ver mogen, door kardinaal Kopp nagelaten, is, volgens het blad, in werkelijkheid zeer bescheiden. FRANKRIJK. Over het bezoek van het Engelse he koninklijke paar aan Parijs worden nog de volgende bijzon derheden gemeld: Voor de ontvangst van het EngeJsche vorsten paar dat gistermiddag te Parijs aankwam, was oen ontzaglijke menigte op de been, waaronder een groot aantal Engelsehen. Parijs is trouwens in een ware feeststemming. Men krijgt ook meer dan bij vroegere feestelijke bezoeken dén indruk, dat dit bezoek een soort nationaal feest is, of een algemeen feest der beide landen van de Entente Cordiale. De ontvangst, die de langs den weg geschaarde menigte den vorsten bereidde, muntte uit door oprechte hartelijkheid, meer dan door luidruchtigheid. Langs den geheelen weg, aien de stoet nam, stonden de troepen Laagsgewijze geschaard. Een tallooze menigte juichte den koning en ue ko ningin toe. Om 5.10 kwam de stoet aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken, waar ao ko ning en de koningin tijdens het bezoek vertoe ven. Ee Engelsche koninklijke standaard werd bij hun aankomst gehescben. Na zich zeer hartelijk met den koning en de koningin te hebben onderhouden, reden de pre si dent en mevr. Ppincaié met hun gevolg naar het Elysée terug. Na enkele aogenblihken rost te hebben geno men begaven de koning en de koningin zich naar het Elysée, waar zij te 5.45 aankwamen. Het onderhoud tusischen de staatshoofden heeft 20 minuten geduurd. De koning en de koningin verklaarden nog onder den indruk te zjjn van ue hartelijke ont vangst door de Parijsche bevolking. Koning George stelde daarop de leden van het gevolg der koningin voor en president Poincaré de leden van zijn huis en zijn adjudanten. Om G uur keerde de koning en koningin naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken teing. Het publiek was er door getroffen, dat 's Ko- nings gelaat veel ernstiger en strakker was, dan men verwachtte, de Koningin veel g'limlachender er. beminlijken. Groote belangstelling heerschte ook voor den knappen, ©matigen Kop van Sir Edward Grey, die in het derde rijtuig naast Dou- mergue zat. Gisteravond was het gansebe centrum van de stad geïllumineerd, hetgieen een buitengewoon groote menigte op de been bracht.. Gisteravond ,om half zeven heeft koning Gciorge in het ministerie van buitenlandsche zaken do !eden van het diplomatieke corps ontvangen. Met elk hunner heeft de koning enkele vriendelijke woorden gewisseld. De ontvangst was om 7 uur 10 afgeloopen. De koning en de koningin hebben vervolgens in hun vertrekken thee gedronken Bij hun bezoek aan het Elysée hebben de ko ning en de koningin mevrouw Poincaré een dia manten broche met naamcijfer aangeboden en den president een reproductie van een oude Engel se he urn met een opdracht, door den koning geschreven. Te 8.15 zijn de koning en de koningin gister avond weer naar het Elysée gereden. Le koning was gekleed in de uniform van admiraal der En gelsche vloot en droeg het grootkruis van het. Legioen van Eer. De koningin droeg een bekoor lijk toilet van witte zijde met een prachtige dia deem van briljanten. De president en mevrouw Poincaré ontvingen hen bij den ingang van die eerste zaal. De koning bood mevr. Poincaré, de president de koningin den arm. In de groota zaal werden de gasten aan de koning en de koningin voorgesteld. Be stoet begaf zich vervolgtens naar ue feestzaal, waar het gastmaal was aangericht. Onder de genoodigden bevonden zich de presi denten van Kamer en Senaat, de heer en mevr. Fallières, mevr. Diestcihanel, de loden van het diplo matieke corps en de ministers. Aan tafel heelt president Poincaré dei konink lijke gasten toegesproken. Hij betuigde er zijn oprechte vreugde over, de koning en de koningin te ontvangen en herinnerde aan de ontvangst, hem te Londen ten deel gevallen. „Het huidige bezoek is ee,n overtuigende be krachtiging der vriendschap tussehen Engeland en Frankrijk, die den proef van Jen tijd en van de ervaring heeft doorstaan, die in lengte van dagen zal blijven bestaan en beantwoordt aan den weloverwogen wil van de twee mogendhe den en volken, gelijkelijk aan den vrede gehecht. Uwe Majesteit zal in de bestanddeelen van onzen nationalen aard verscheidene krachten te rugvinden, die sedert zoo langen lijd ae groot heid en de roem van Engeland hebben uitge maakt. Spr. noemt in de eerste plaats het verlichte bewustzijn van den vaderlandslievenden p.icht en de blijde aanvaarding der noonige opofieriageo. Na langen wedijver hebben Engeland en Frank rijk de geschillen, die hen scheidden, minnelijk geregeld en hun overeenkomsten hebben tot een algemeene Entente geleid, die voortaan eén der zekerste waarborgen voor het Europeesche even wicht zal zijn. Ik twijfel niet, of de banden van vriendschap zullen steeds nauwer worden aangehaald". De koning van Engeland sprak aldus: „Diep bewogen over uw weisprekenden wel komstgroet, betuig ik mijn oprechte voldoening mij te midden van het Fransche vol'k te bevin den, op den tienden verjaardag der overeenkom sten die alle geschillen, welke ons scheidden, hebben geregeld en tot zoo hartelijke betrekkin gen hebben geleid; die ons in staat stellen sa men te werken in het belang van beschaving en vrede en tot het bereiken der edele én ver heven doeleinden, die beide naties nastreven en die het kostbaarst erfdeel voor komende geslach ten zullen zijn. De koningin en ik zullen nooit ue hartelijke ontvangst vergeten, die ons in staat stelt het volkskarakter, dat Frankrijk tot een zoo hoogen trap van beschaving en voorspoed heeft gevoerd en het zoo waardig en fier zijn piaals in de wereld heeft veroverd, ten volle te waardeeren". De koning eindigde met een „lang leve de pre sident" en met een dronk op den voorspoed en hit geluk van Frankrijk, waarvoor bij de meest oprechte en diepste gevoelens van vriendschap koestert. De muziek speelde vervolgens de Marseillaise en het God save te King. OOSTENRIJK-HONGAR1JE. Volgens alle Weensehc avondbladen beeft. gis. ter de aanmerkelijke verbetering in den toestand des keizers den g'cbeelen dag voortgeduurd Het gisteravond uitgegeven bulletin lui!;: Be verbetering in den toestand houdt aan. De ka- tarrh in de kleine bronchiën neemt af. uie in de groote bronchiën is gelijk gebleven. Ue tempe ratuur is weer bijna gewoon. De pols is lang-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1