Op den Balkan. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. zaaiïi en krachtig, de 'eetlust' gödd', de krachten van den zieke zijn zeer bevredigend. ZWEDEN Volgens het gister uitgegeven bulletin nemen de krachten des koning» toe L© eetlust is sued en het voedsel bekomt den koning' goed. NOORWEGEN. In den gister gehouden kabinetsraad is het ver zoek ,om ontslag van minister Castberg ingewil ligd. Fiiis Petersen, de president van het Ode]sting, .is in zijn plaats tot minister van social." aan gelegenheden, handel en nijverheid benoemd I ii A1 b a n i Ce ministerraad heeft besloten, 20,000 man onder oe wapenen tie roepen. Uit het binnenland te Skoetari ontvangen be richten melden dat Mo nteneg.r ij n se he troepen op 19 dezer de grens overtrokken. Zij hebben Wele- tikö en Brodrosi (Kastrati) bezet. De gouverneur heeft eenigiei officieren naar deze plaatsen ge zonden om het feit te constateeren en rapport uit te brengen aan de internationale commissie. Het bericht, dat 1000 man van oe internationale "bezetting1van'Skoetari, onder bevel van een Diudt- schen majoor, den Montenegtijnen tegemoet ge zonden zijn, wordt te Weencn onjuist genoemd. Een feit is dat de Montenegrijnen het hun door de giezantencionferentie toegewezen gebiéó der stammen Hodi en Groecia bezet hebben. In inter nationale kringen te Skoetari vreest men dat de beweging onder de stammen, ook tot die van het tot Albanië beboerende Kastrati zal over staan. Om hen tot kalmte te manen is kolonel Pbilipp naar het grensgebied vertrokken, nadat voor hetzelfde doel reeds twee Nederlandse-hé Officiëren daarheen waren gegaan. De N©d©riands>che officier, die te Kriritsa het bevel voert, heeft van den Griekschen comman dant te Leskowiki mededeeling ontvangen van de ontruiming van Leskowiki aoor de Grieksche troepen. Hot gerucht loopt te Durazzo, dat het voor nemen bestaat den vorst weldra tot koning van Albanië uit te roepen. Grieksche vluchtelingen. Ongeveer 8000 Grieksche vluchtelingen uit Thra cië zijn te Saloniki aangiekomen en hebben bij de haven hun tenten opgeslagen. Zij veekeuren in de uiterste armoedei ën beweren nat de Tur ken volgens oen vfrloverlegct plan öe Grieksche bevolking uit Thrac.ië verdrijven. Tc Teheran is bericht ontvangen dat graaf Le- vvenhaupt, oen der Zweedsche instructeurs, bij Hamadan is doodgeschoten. Enkele dagen gele den wanen afdeelingon gendarmerie, ter sterkté van 200 man, uit Teheran, Kaswin en Hamadan opgerukt. Zij vereenigdem zich bij Hantadan en namen de bezittingen van een re everbende, wier hoofdman 14 dagen geleden doo'- een Zweedseh officier was gedood, in beslag. Een kleine afdeeling' gtendarmes met Lewen- haupt en twee Perzische, officieren aan het hoofd, had zich naar het dorp Zelioe begeven. Toen zij bet dorp- bereikten, weird van de daken op hen geschoten. Lewenhaupt en een Perzisch offi cier werdén dadelijk gedood, aë andere Perzische officier zwaan' gewond. Deze is1 den volgenden nacht overleden. De zelfopoffering en de energie uer ZweeTs'ché ir.stiucteurs boezémen den Perzen leven li ge be- wondering in. TWEEDE KAMER Zitting uan Dinsdag 21 April. De heèr Vliegen verbetert eenige ver gissingen in zijn rede van Vrijdag. De V oorzitte r deelt vervolgens mede, welke heeren hij in de commissie van voorbereiding voor het ontwerp-strafvordering heeft benoemd. De heer Van Nispen tot Sevenaer verschilt op sommige punten van geestverwante sprekers. Het ingediende ontwerp heeft om verschillende redenen spr.'s sympathie; om wijzigingen, die de minister in het aanvankelijke ontwerp aanbracht, en om het niet aanbrengen van gevraagde wijzi- gingeu. Alleen zou spr. gaarna zien, dat bij het berekenen van de belastbare opbrengst van bos- schen gerekend werd met de boschbrand-risico en den nonvlinder. Ook geeft hij aan, door welke wijze van belastingheffing men ontbossching kan tegengaan. De heer F 1 e s k ens meent, dat zoowel voor zelfstandige heffing door de gemeente, als voor het leggen van opcenten op de rijksbelasting wat te zeggen is. In de kleine gemeenten is de eerste z. i. echter ondoenlijk. Alles tezamen genomen, is spr. zeer voor opcentenheffinghij hoopt, dat de minister zijn ontwerp daarvoor zoo geschikt mogelijk zal maken. De heer Van Best geeft eenige beschouwin gen over belasting naar draagkracht en protectio nisme ten beste. Spr. meent, dat evenals op onderwijsgebied de strijd op het gebied van belastingpolitiek moet luwen. De heer Kooien verdedigt opnieuw de be- lastingspolitiek van het vorige ministerie en spreekt over buitenlandsche invloeden in de anti- tarirfbewegiDg. Spr. verdedigt ook de veranderde houding van de rechterzijde ten aanzien van het oniwerp- inkomstenbelasting. Ondanks zijn bezwaren be houdt spr. zich zijn stem nog voor. Hij be spreekt dan het ontwerp in bijzonderheden en dringt o. a op een wijziging met betrekking tot de stichtingen aan. De heer Teensra bestrijdt de pessimistische, beschouwingen van den heer Parijn. Ook van aantasting van het suikerpotje wiï spr. niets weten. Spr. verklaart zich tegen vrijstelling van den landbouwer van de inkomstenbelasting. Hij be treurt, dat de minister de wijziging van de ver mogensbelasting heeft teruggenomen en acht een verhooging van de grondbelasting niet te verde digen. De minister van Financiën, de heer Bertling, beantwoordt de verschillende sprekers en behandelt den financiëlén toestand, de middelen ter verbetering en het wetsontwerp. Den heer Patijn verzekert spr., dat hij den ernst van den toestand zeer goed inziet. Betreffende de zegelbe lasting, die reeds zoo vaak is gewijzigd, deelt spr. mede, dat een geheele omwerking noodig bleek, waardoor het ontwerp niet zoo gauw de Staten- Generaal kon bereiken. Spr. verzekert den heer Patijn, dat er met spoed door hem wordt gear beid. Van 'n tijdelijke heffing van opeenten van de successiebelasting heeft spr. afgezien wegens de daaraan verbonden onbillijkheden. Wat het accres betreft, is spr. rriet een becijfering van 4 pet. niet te optimistisch geweest. Wat de op merking van den heer Bos betreft over den staat als bankier bijv. in verband met de Woningwet, vreest spr., dat bij het uitgeven van obligaties als door den beer Bos gewenscht, de koers zal variëeren. Echter wil spr. het denkbeeld in over weging nemen. De voorschotten, aan Indië gedaan, zijn oorzaak van de groote vlottende schuld. Over invoerrechten zal spr. thans niet uitwijden. In hoo'dzaak dienen z.i. de uitgaven bestreden te worden uit directe belastingen. Het ontwerp tabaksbelasting is dezer dagen te verwachten. Met een een successiebelasting in Engeschen stijl kan spr. zich niet vereenigen. Een voorrecht zou spr. 't vinden, indien hij 'n voorstel tot afschaffing der suikerbel. kon indienen, doch de stand der finan ciën is oorzaak, dat er niet aan is te denken. Spr. deelt mede, dat hij den «suikerpot" volkomen onaangeroerd zal laten. Onbillijk zou spr. het achten stichtingen, die een bedriji uitoefenen, buiten de bedrijfsbelasting te houden. Voorts wijst spr. er op, dat kinderaftrek voor inkomens boven de f 2000 z.i. geen reden van bestaan heeft, daar de reductie slechts f6 bedraagt. De dividend be lasting zal den naamloozen vennootschappen slechts weinig bezwaar opleveren ze is feitelijk een be lasting op de netto-winsten, die niet alleen het dividend omvatten, maar ook de tantièmes van commissarissen. Voor vrijstelling van coöperatieve vereenigingen acht spr. geen aanleiding. Met in stemming hoorde spr. het afkeurend oordeel van den heer Bos over den strijd tusschen de ver schillende categoriën van ambtenaren gevoerd in verband met de aanslagregeling. Het vrije woord dient zeker te worden gehandhaafd, doch evenzeer het gezag. Wat de grondbelasting be treft, ruen heeft hier niet te doen met een histo risch onrecht, doch met een historisch recht. De door den heer Wijkerslooth aangevoerde bezwaren tegen opneming van net landbouwbedrijf in de bedrijfsbelasting acht spr. weinig overtuigend. De vrijstelling van de bosschen zal spr. gaarne over wegen, Met het amendement-Bos kan spr. zich niet vereenigen. Naar spr's oordeel behoort niet in de wet thuis een bepaling, dat ze dienstbaar zal worden gemaakt aan een heffing van opcenten door de gemeenten, al kunnen natuurlijk de ge meenten opcenten heffen. Voor een Minister van Financiën is het altijd een onaangenaam oogen- blik, zoo betoogt spr., belastingverzwaring voor te stellen. Echter beleven we een tijd van welvaart, waarin de overtuiging bovendien veld wint, dat de meer gegoeden in de noodeo van de minder- bevoorrechten hebben bij te dragen. Spr. hoopt, dat het ontwerp met aller medewerking zal tot stand komen. De heer L o h m a n repliceerde. Heden 11 uur voortzetting der replieken. Koningin Emma in het R.-K. Weeshuis. H. M. de Koningin-Moeder bracht gistermiddag te 2 uur, zooals reeds door ons werd gemeld, een langdurig bezoek aan het R.-K. weeshuis te 's-Gravenhage, waar H. M. werd ontvangen door dr. Van Dommelen, president, den heer Stumpff, penningmeester, mr. Gonsalves, secretaris, rector Hageraats en broeder-overste Melchior. De kleinste weesjongen bood H. M. een bouquet van roode rozen aan. Eerst werd een bezoek gebracht aan de jon- gensafdeeling. Op de binnenplaats speelde het fanfarekorps onder directie van den heer Van Heijst het Wilhelmus en een marsch in de kleine- jongenszaal werden door een jongenskoor nationale liederen gezongen en zeide een der johgens een gedicht op. Ook in de school vertoefde H. M. eenige oogenblikken, terwijl er onderwijs gegeven werd. In de gymnastiekzaal werden onder leiding van sergeant E. van Nieuwenhuyzen van de gre nadiers eenige oefeningen uitgevoerd. In de meisjesafdeeling werd H. M. ontvangen door de moeder-overste en zuster Suzan, een meisje bood H. M. een bouquet van rose anjelie ren. Op de meisjes-ziekenzaal onderhield H. M. zich met de patiënten, aan wie H. M. een souve nir aan haar bezoek overhandigde. In de zaal der groote meisjes werd H. M. het Wilhelmus (oor spronkelijke toonzetting) toegezongen, waarna nog werd uitgevoerd het «Kyrie Eleison" en de «Glo ria" (Gregoriaanse!"). Alvorens H. M. vertrok, dankte de voorzitter Koningin Emma voor het bezoek, dat spreekt van belangstelling en waardeering in het huis en dat allen, die er arbeiden, nieuwe kracht geeft, om met ijver en toewijding zich aan het moeilijke werk der weezenverpleging te geven. Maar ook voor de weezen is het een heerlijke troost, te mogen zien, dat de Koningin-Moeder zich hun lot aantrekt en als een moeder met hen voelt en lijdt. Met een zegewensch voor H. M., voor de Ko ningin, den Prins en Prinses Juliana, besloot de voorzitter van het regenten-college. De Koningin-Moeder verklaarde daarop, dat het bezoek zeer aangename herinneringen bij haar zou achterlaten. Met voldoening had H. M. gezien, dat de kinderen er zoo goed uitzagen, dat er zooveel verbeteringen sedert een vroeger bezoek waren aangebracht in het huis, waar licht en lucht overal rijkelijk kunnen toestroomen. H. M. zeide het op hoogen prijs te stellen, dat de weezen hier zulk een goede opvoeding krijgen, ook geestelijk, om hen geschikt te maken voor het leven in de maatschappij. H. M., die zich met verschillende dergenen, die in eenig opzicht met de opvoeding en de ontwik keling der weezen zijn belast, telkens minzaam onderhield, plaatste in het gedenkboek in de re gentenkamer haar handteekeniDg. H. M. de Koningin-Moeder stelde, alvorens te vertrekken, aan regenten van het R.-K. Weeshuis een belangrijke gift ter hand, om daarvan de weezen te onthalen. Uitgeleide gedaan door dezelfde heeren, die H. M. hadden ontvangen, vertrok de Koningin- Moeder omstreeks half vier, eerbiedig gegroet door de vóór het weeshuis samengestroomde menigte. Ouderdomsrente. In zijn adres aan de Tweede Kamer de Staten- Generaal, ter zake van het bij de Kamer inge diende ontwerp van wet, tot verleening van ouderdomsrenten aan behoeftigen, wijst de ar menraad van 's Gravenhage er op, dat dit ont werp nauw verband houdt met de armenzorg in het algemeen en het dus voor de Kamer van groot belang zou kunnen zijn, te dezen aanzien te wor den voorgelicht, zoo dit nog niet geschied is, door uit den aard hunner functies, bij uitstek bevoeg den op dit gebied. Waar als zoodanig onbetwistbaar mogen ge noemd worden allereerst de door de Armenwet ingestelde algemeene armen-commissie en in de tweede plaats de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid, gevestigd te Amster dam, van welke 't bekend is, dat zij door de re geering officieel geraadpleegd is over de samen stelling der Armenwet en dus hiertoe daadwerke lijk heeft medegewerkt, verzoekt adr., dat door de Kamer, alvorens een beslissing over het ont werp te nemen, het advies der beide voormelde instellingen worde gevraagd. Ziekenfondsen en geneesheeren. In de vergadering van de afd. der Maatschappij tot bev. der Geneeskunst te Zaandam in overleg met de apothekers daar ter plaatse, besloten geen wijziging te breogen in den daar bestaanden toestand betreffende de ziekenfondsen en de artsen* zoodat te Zaandam dus strijd over deze kwestie is uitgesloten. Het dagelijksch Bestuur van de Landelijke Federatie tot behartiging van het ziekenfonds wezen, houdt Woensdag 29 April met afgevaar digden der aangesloten ziekenfondsen een verga dering te Utrecht. De Emmabloem. De opbreDgst van den verkoop van de Emma bloem te 's-Gravenhage, ten bate van detubereu- lose-bestrijding was ongeveer f8000, waaronder f850 te Scheveningen ontvangen, De opbrengst het officieele cijfer wordt nader medegedeeld was iets meer dan ten vorige jare, omdat het comité thans meer werk gemaakt heeft van het aanbieden van het bloempje bij fabrieksgebouwen. Het bovengenoemde bedrag was voor 't groot ste deel in dubbeltjes bijeengedragen. Er werden ditmaal ook veel bloempjes aan den z.g. kleinen man verkocht. Ook op de scholen moet men er veel gekocht hebben. De verkoopsters vervulden met groote opgewektheid hun taak en vestigden den indruk, dat zij met veel succes hebben gewerkt. Omtrent de kleur der bloem ditmaal een rood roosje hoorde men ver schillende beoordeelingen, maar over het algemeen werd gezegd, dat het wel een aardig effect maakte, zooveel wandelaars op straat met het roode bloem pje getooid te zien. Te Zaandam bedroeg de opbrengst van het T B. C.-bloempje ruim f800. d. i. f100 minder dan in het vorige jaar. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht i» den morgen van 22 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772 8 te Clermont. Laagste barometerstand 741.5 te Seydistjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidwestelijken wind gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens ge ringe kans op onweer, zelfde temperatuur. Uitsluiting: bij de firma Uasekamp. Bij de dis'tillatearrsfima Hasekamp, aan den Havendijk, is sedert ©enigen tijd ook een fabriek, uitsluitend ter fabricage van flesschen vo.or eigen behoefte, in werking. Dezer dagen is daar1 een staking uitgebroken onder de glasblazers. Welke de juiste reden oe- ser staking is, weet de firma niet. Eischen, in welken vorm ook, zijn aan genoemde firma door het werkvolk niet gesteld. De firma Uasekamp, overtuigd dat bij haar do arbeidstoestanden heter zijn dan hij eenige andere floaschon fabriek, ziet in het neerleggen van den arbeid niet anders dan een weigeren van het opgedragen werk. Zij heeft dan ook bet radicale besluit genomen om de geheele ilesschenfabiïek stop te zetten. Over onderhandelingen met de stakers wil de firma niets hoeren. Niet alleen de glasblazers, maar ook al het overige personen! in de glasfabriek, w.o. de plaats - welkers, die nu nog met andere werkzaamheden zijn belast, zullen gedaan krijgen. Zaterdag zal dus het geheele personeel der glas fabriek onherroepelijk op straat staan. B;at dit conflict niet zonder beteekenis is, moge afgeleid worden uit de omstandigheid dal Za terdag in het geheel ongeveer 300 personen zul len zijn uitgesloten. Over eenig© concessie van de zijde van dé firma Hasekamp- kan geen sprake zijn. Bte fabriek wordt definitief gesloten. Het hoofdbestuur van den Nel. B,ond van glsa- en aardewerkers heeft gister gepoogd een con ferentie te verkrijgen met de firma Hasekamp, doch zonder resultaat. Gistermiddag is door d© politie in een laan aan den Rotterdamsch' n «ijk een be schonken man, uit Rotterdam aangehouden, in gezelschap van een 5-jarig meisje, eveneens uit Rotterdam, die- daar met minder goede bedoe lingen rondliep. De man werd op het politic - bureau in bewaring; gesteld an het meisje aan haar vader te Rotterdam teruggegeven. Be man is heden weer ,op vrije voeten gestéld. Op de Vischmajrkt is gis 1. o r a von d een mand bedorven visch in beslag genomen. De visch is onder politietoezicht vernietigd. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 24 April 3.23 v.m. 3.31 n.m. Concert „Lorenzo Perosi". Gisteravond gaf de R. K. Gem. Zangver. «Lo renzo Perosi" in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond voor een talrijk gehoor een in alle op zichten uitmuntend geslaagd concert. De prae- staties van deze jeugdige vereeniging, onder de lei ding van haren talentvolle en ijverigen directeur, den heer A. H. de Leur, gaven blijken van ern stige, degelijke studie. Met het lieve nummer «Naar Buiten," van A. H. de Leur, en het opge wekte «Fr'uhlingslied" van E. Wettig-Weissen- horn werd het concert geopend. Deze twee toon werken werden zuiver en beschaafd voorgedragen. Als solisten verleenden hunne medewerking de dames J. B. van Kasteel, alt, Rotterdam, Lena Kemp (lid der vereeniging) sopraan, en de heeren Th. Wouterlood, bariton, Stuttgart, en P. M. J. van Etdik, tenor, Rotterdam. De heer Th. Wouterlood, die zijne studiën voltooit bij Jos. Tijssen te Stutgart, gaf in een viertal liederen wel het bewijs van degelijke studie en vooruit gang. Zijn sonoor geluid, voordracht en beschaafden zaag hebben we vooral bewonderd in de liederen «Heimkehr" van Carl Kromer, «Vorbei" van Jos. Tijssen en «Der Schwur," van Carl Bohm. Een welverdiend langdurig applaus viel dezen zanger ten deel, zoo zelfs dat hjj zich verplicht zag nog een extra nummer te zingen, waarvoor hij koos, «So weit wohin" van J. Haine, waarin» vooral ook hierin zijn mooi geluid uitkwam. Daarna werd door het koor «Viooltjes" van J. A. Loser en «de Frosch," cantate van Hennig, op schoone wijze voorgedragen. Beide nummers waren een waardig slot der eerste afdeeling. Na de pauze gat mej. J. B. van Kasteel ons veel te genieten in een viertal liederen hetwelk zij met groot talent voordroeg. Van haar geluid gaat veel bekoring uit; haar zang is zuiver en de voor dracht is met expressie. Het lied «Tom der Rei- mer," van Carl Loewe, werd wel wat te lang zaam gezongen, daarentegen de liederen «Caro mio ben," van Tommassi Giordani, en «Ze wisten 't wel," van Georg Rijken, kwamen uitstekend tot haar recht. Een uitbundig applaus was wel verdiend en noopte haar nog eens het laatst ge noemde nummer te doen hooren. De begeleiding van deze liederen was in handen van den heer A. H. de Leurde wijze waarop hij dit deed was zéér correct en besbheiden. Het hoofdnummer van het programma, het zwaie toonwerk der «Ritter von der Kranzen" van Th. Verheij, dat aan koor en solisten hooge eischen stelt, is subliem verklanktde koren werden zeer frisch en met veel nuance voorgedragen. De heer Th. Wouterlood heeft als bas-solist in dit werk door zijn mooie voordracht wel bewezen zijn moeilijke partij meester te zijn. Ditzelfde kunnen we ook van mej. J. B. van Kasteel als alt-soliste zeggen. Mej. Lena Kemp (lid der Vereeniging), die als sopraan soleerde, heeft haar moeiljjke solo voortreffelijke gezongen; haar lief gelujd, haar beschaafde zuivere zang verdient afzonderlijk ge noemd te worden. Een woord van bijzondere lof mag haar niet onthouden worden. De heer P. M. J. van Eldik, tenor-soliste, bezi' een aangename stem; de niet omvangrijke partij in dit werk is door hem goed vertolkt. Een langdurig applaus beloonde allen en be wees hen, dat de aanwezigen zéér voldaan waren. Het is dan ook voor Perosi een succesvolle avond geweest. Voor den directeur, den heer A. H. de Leur, is 't zeker een voldoening voor de vele

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2