Dagblad mor Schiedam en Omstreken. f on rr f ifj Gratis Ongevallenverzekering f 1 [1 levenslange 37ste Jaargang, Vrijdag 24 April 1914 No. 10909 Op deu Balkan. Buiteulandsch Nieuws. Mexico eu Amerika. Verspreide berichten. B imenlaud. Staten-Generaal. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. UUU invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door de van Mi verlies van een hand, voet of oogI I UU I U W oon duim Hollandse,he Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by dood by verlies I UU wijsvinger; I |U verlies van eiken ande ren vinger, De Mexicaansche zaakgelastigde te Washing ton Algara, heeft thans zijn p:asp,oort aangevraagd. De Amerikaansche zaakgelastigde1 te Mexico Ci ty, O'Shaughnessy, is van plan de stad Vrijdag te verlaten. Met Brazilië zijn schikkingen getroffen om de archieven der Amerikaanschei ambassaae te Mexi- CiO-City over té brengen naar die Braziliaansche legatie aldaar. In ofiicieele kringen te Washington wordt het feit, dat generaal Huerta den Amerikaans-dien zaakgelastigde te Mexico-City zijn paspoort heelt overhandigd, beschouwd als een aanwijzing, Jai de oorlogsverklaring spoedig zal volgen. De nota van Carranza had een medédeeling van Bryan ten gevolge, waarbij deze verklaart, dat Wilson niet wilde, dat een motie, werd aan genomen, die den indruk kon verwekken als werd hij tot het beginnen van een oorlog gemach tigd. Bryan wijst opnieuw op Wilson's vriend schappelijke gevoelens jegens Mexico en zegt dat de president zeer goed onderscheid weet te ma ken tusschen de aanhangers van Huerta en cie overige Mexicanen. Biryan hoopt, dat tie const!- tutionalisten de daden van W|ils;on niet verkeerd zullen uitleggen. In zijn antwoord aan generaal Carranza her haalt president Wilson, dat de actie der Veree- nigde Staten uitsluitend gericht is tegen Huerta cn dat de souvereiiniteit en onafhankelijkheid van het Mexicaansche volk zooveel mogelijk geëer biedigd zullein worden. Aan aeze verklaring' wordt toegevoegd, dat, ofschoon de Unio niet van plan is haai wil aan het Mexicaansche volk op te dringen, zij toch haar rechtmatige eischen wil doen gelden bij hen, die op het oogenblik aan het bewina zijn. Carranza verklaart in een telegram aan pre sident Wilson, dat de Amerikaanschn invasie een schending van de onafhankelijkheid en souve- reiniteit van Mexico is. Hij noodigt Wdson uit de Amerikaansche troepen terug te trekken en de eischen der Unie, in zake bet incident te Tampico, aan het oordeel van hel constitutio. nalistische gouvernement te onderwerpen. Volgens betrouwbare berichten uit San Antonio (Texas) is het verbod, betreffende het verzenden van wapenen over de Mexicaansche grens, op nieuw uitgevaardigd. Uit Juarez wordt geseind: De Britsche onderdanen, in Mexico woonachtig, hebben gister dei waarschuwing ontvangen onnvid dellijk bet land te verlaten. Bit bericht kwam van sir Cecil Springrice, den Britschen gezant te Washington, en werd ontvangen door li. C Myles, den Britschen consul te Juarez, die liet onmiddellijk verder seinde naar de andere Brit sche consuls in Mexico. Ongeveer 700 Engelschen bevinden zich in Mexico. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog meldt, dat de rebellen en de aanhangers van Huerta zich te Tampico veTeenigd hebben, om eventu- eelen aanvallen der Amerikanen weer tand te bieden. Ee Amerikaansche admiraal Mayo meldt uil Tampico aan het departement van Marine, dat door de welwillendheid der commandanten van de Britsche en die Euitsche kruisers 1200 Ameri kaansche uitgewekenen en anaere vreemdelingen aan boord van deze schepen zijn opgenomen, terwijl heden nog meer vluchtelingen van verder afgelegen punten aan zullen komen. Volgens een telegram uit Mexico City aan het „Berliner Tageblatt" heeft het begin der vijan delijkheden tusschen Mexico en oe Unie in de Mexicaansche hoofdstad geweldige opwinding ver oorzaakt. Er werden demonstraties gehouden en alle zaken zijn gesloten. Intusschen kan men Huerta rustig in een café ten kop koffie zien drinken. Troepen worden uitgleirust en aaa het volk is een proclamatie uitgevaardigd, waarin de be volking aangemaand wordt om de vreerndelin gen te eerbiedigen. Met spanning worut ae kourst van den Engelschen geizant venvacht President Wilson verklaarde gister, dat, v,oor voover dit van beoi afhing', de Vereenigde Staten niet op voet van oorlog waren met Mexico. De operaties zijn tot nu toe beperkt tot het bezet houden van Vera-Gruz en ie voorsteden. Er heeft geen blokkadei plaats gehan, maar de re geeringen in het buitenland zullen hiervan van te voren in kennis gesteld women, indien dit geschiedt. In Albanië. Vorst Wilhelm begaf zich giste;voorinidilag met zijn gevolg naar Tirana, waar hij vermoedelijk een dag vertoeven zal. Volgens een telegram uit Durazzo aan de „Alb.a- nische Korrespon den z" heeft een treilen plaats gehad tusschen 400 man geregelde Grieksche troe pen en Albaneezen. Ue Albaneezen dreven cte Grieken op de vlucht. Een telegram uit Valona meldt, nat da ptresi- dent van de regeering van Epirus Zographos alle hoofden der Epirotische beweging tot een conferentie te Argyrocastro bijeengeroepen heelt. Op deze conferentie zullen belangrijk beslissingen genomen warden. OUSTENRIJK-HONGARIJE. Het cornespondontieburetau Wilhelm meldt: In overeenstemming met den wil van keizer i'ranz Joseph, is het publiek ,over het verloop van diens ziekte steeds naar waarheid ingelicht. Naast de ;off icieele bulletins van cte geneer hoe ren, die den keizer behandelen, zijn echter nog tallooze particuliere berichten verspreid, afkom stig van zoogenaamd betrouwbare zijde. Hoewel in den gezondheidstoestand van dein keizer onge twijfeld een verbetering valt waar te nemen, is tiet toch voorbarig, thans reeds te spraken van reis toebereidselen, enz., welke slechts dan gemaakt zullen worden, wanneer dei ziekteverschijnselen geheel verdwenen zijn. Hoe hoopvol ook de be richten ovor het bevinden van oen keizer luid den, toch maakt zijn toestand liet noodig, dar, de keizer voortdurend onder geneeskundige behan ueiing is. Het verdient aanbeveling, om de door de behandelend© geneesheeren uitgegeven bulie- tins slechts als authentiek te beschouwen. FRANKRIJK. Sir Grey en Doumergpei hadden sedert de aan komst van den Koning' verschillende, conferenties. De laatstei had gisternamiddag plaats. Sir Eaward Grey en Doumerguei kwamen overeen, de vol gende verklaring aan de bladen van beide lan den mede tei deelen. In den loop der confe renties, die tusschen de Ministers praats hadden, bij gelegenheid van het bezoek van den Engel schen Koning en Koningin, zijn verschil tenue voor fceiue landen belangrijke .onderwerpen ter sprake gekomen en is een volkomen gelijk inzicht bij de beide Ministers op alle punten geconstateerd. De resultaten van de politiek door beide Re- geeringen met de Russische Regeering gevolgd, vaststellende, zijn sir Grey en Eoumergue het eens geworden over de noodzakelijkheid voor de drie Mogendheden, om hun voortdurende pogin gen tot handhaving van het Europetseh evenwicht en van den vredei voort te zetten. ZWEDEN. Nu de totale uitslag der veuriczingen bekend geworden is, blijkt, dat de nieuwe Tweede Ka mer is samengesteld uit 8G leden der1 rechterzijde, 71 liberalen en 73 sociaal-democraten. Ee vorige Kamer bestond uit 64 leden dor rechterzijde, 102 liberalen en 64 sociaal-democraten. De rechterzijde heeft dus 22 en de sociaaldemo craten 9 zetels gewonnen, terwijl de liberalen er 31 veiloren. In het geheel weruen op do rechterzijde 286.040, op de liberalen 240 7 L8 en op de sociaal-democraten 229.339 slem-men uitge bracht, tegen iu het jaar 1911 respectievelijk 188.639, 239 497 en 170.590. Reuter seint uit Rome: De Paus ontving gister ue loden van liet Internationaal R.-K. Drankbestiijdersoongres in audiëntie, wenschte hen geluk met den strijd tegen het alcoholisme, en drukte de hoop uit, dat welslagen hun pogingen mocht bekronen. Jhr. Mr. Ruys ue Beerenbrouck overhandigde den Paus een adres van toewijding, onderteekend door al de leiders der vreemde c imité's. Daarna gaf de Paus aan allen den Apostoliscben Zegen. In het spionnageproces voor het Rijks- ge ree hts hof is de boekhouder Baudisson, te Grosz- moyevre, in Lotharingen geboren, onder aftrek van de voorloopig© hechtenis, wegens poging lot verraad van militaire geheimen, tot .2 jaar en 1 maand tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies ver. oordecld. Baudisson had van zijn positie als po litic-ambtenaar gebruik gemaakt om een zekeren Maurice uit Nancv met een sergeant te Metz in kennis te brengen, waarop1 Maurice van dezen geheime documenten zocht te krijgen. De sergeant ging daar schijnbaar op in, en gaf aan Bau disson eenige documenten, die deze aan Maurice deed toekomen; de politie, door den sergeant gewaarschuwd, arresteerde daarop Baudisson. Het Petersburger Telegraaf-agentschap meldt, dat de officieren van het Chineesehe garnizoen te Zizikar, ontevreden over de nieuwe hervormin gen, de soldaten aanzetten tot muiterij. Het paleis van den gouverneur werd beschoten en vier sol daten der wacht werden gedood. Het eerste re giment weigerde aan de muiters te gehooTzameu, waarop de officieren van dit regiment de vlucht namen. D© gouverneur en de ambtenaren heb ben zich in veiligheid gesteld. Ter bescherming ran het Russische consulaat is de hulp van een afdeeling Amoer-kozakken ingeroepen. De „Echo de Paris", maakt een interview openbaar met den hertog van Orleans, uie zich op hel oogenblik te Brussel bevindt. 'Ook ae andere Fransche bladen hebben gedeehen van dit interview opgenomen, waarin cte houding van den hertog wordt' weergegeven. Ee bladen schij nen daaraan giroote beteekenis te hechten. Ee hertog sprak allereerst over de binnenkort te wachten Kamerverkiezingen en zeide o. a., dat do huidige regeringsvorm de mogelijkheid schept voor de meest volslagen anarchie. Om het land daarvan te verlossen moet men voor alles de oorzaken, waardoor de menschen verdorven zijn geworden, wegnemen, zooals ook reeds zijn vauer zeide. Op het oogenblik zijn er in Frankrijk twee hooge belangen, die in het bijzonder beureigd worden: Die verdediging van 'net vaderland en de platonische vrijheid om zich te verdedigen. Voor beide kan men ten allen lijue op rie roya listen rekenen. Daarna zinspeelde dé hertog zeer duidelijk op de laatste politieke schandalen en xeiae, dat ook hier blijkbaar ontbreekt het oppergezag van «lei Fiansehen Staat. Vervolgens behandelde ae her- top de toekomst en verklaarde, aat hij drie titel zal gaan dragen, die van solaatenkoning, van matrozenkoningen van arbeiderskoning. Ten slotte sprak de hertog krachtig alle geruchten tegen, volgens welke hij hét denkbeeld zou hebben op gegeven. nog eenmaal in Frankrijk te regeeren. Ee hertog zeidei woordelijk: het is een leugen, ik heb mijn land hartelijk lief, on ik zal mijn land dienen. Ik ken alle plichten van een Koning var. nabij en ben bereid, die te vervullen, zoo als ik dat steeds geweest ben. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche gezant te Parijs heden het voorloopige verdrag met de werf van Saint-Nazaire over de levering van een nieuwe Grieksche dreadnought, waarover onlangs bericht werd, zal onderteekenen. De le veringstermijn zal 27 maanden, de prijs 59 mil- lioen francs, met inbegrip van de artillerie-uit rusting, bedragen Het schip wordt gebouwd volgens het »Lorrain"-type, de waterverplaatsing zal 23.500 ton en de snelheid 20 zeemijlen per uur bedragen. De begrafenis' van wijlen do Keizerin-Weduwe Haroeko, zal plaats hebben op 24, 25 en 26 Mei. De h|0|0fdplechtigheid heeft plaats te Yoyogi, To kio, op 24 Mei. f. De heer Tydeman blyft ten aanzien van de belasting van het onroerend goed bij zijn meening dat de billijkheid den aanslag naar de werkelijke waarde vraagt. Hij zou een herziening van de schatting van het ongebouwd willen, welke binnen met te langen tijd zou zijn tot stand te brengen. In de overgroote meerderheid der gevallen is de schatting van het ongebouwd veel te laager heerscht groote ongelijkheid en grilligheid, en dit bezwaar is onmogelijk weg te nemen door een voudig den multiplicator te verhoogen. Daardoor worden de fouten eenvoudig verdubbeld. Verder merkt spreker op, naar aanleiding van opmerkingen van den heer Teenstra, dat de con centratie nooit gezegd heeft, dat er alleen directe belastingen mochten worden gehevenzij heeft enkel de diiecte belaslingen op den voorgrond gesteld. De heer Teenstra zegt, dat hij en zijn geestverwanten willen verlaging van de suiker accijns, zij het niet dadelijk, en opneming van de bedeelden in de ouderdomsrente. Hij zet verder nader zijn standpunt ten opzichte van de grondbelasting uiteen en bestrijdt de voor protectie aangevoerde argumenten. De heer Vliegen wenscht, dat de minister door schattingscommissies nauwkeurig de tegen woordige waarde en opbrengst van den grond zal doen vaststellen. Het stuk van ambtenaren van de directe be lastingen, waaromtrent de minister maatregelen in uitzicht gesteld heeft, vindt spreker niet zoo erg. Hij zal steramen voor de amendementen-Bos. De heer D e M o n t Verloren zegt in zijn repliek o.m. dat hij nadére inlichtiogen wenschelijk acht nopens de wijze, waarop zal worden voorzien in de kosten van sociale verzekeringen, welke veel hooger blijken te zijn dan waarop is gerekend, o.a. door de opneming van de bedeelden die de volkswil eischt. De heer B o s is met den heer Patijn van oor deel, dat. de Kamer zich zelfbeheersching zal moeten opleggen wil de schatkist met in het moeras belanden. Ook spr. gelooft, dat de minister het bijzondere van de omstandigheden niet goed begrijpt. Spr. heeft niet den indruk gekregeN.dat deze minister een krachtige, beleidvolle politiek voert en hoopt, dat de minister hem nog in zijn tweede rede tot andere gedachten zal breugen. Spr. hoopt, dat deze minister onze reeds vrij hooge vlottende schuld zal weten te eonsolideeren. Uitvoerig behandelt spr. ten slotte de vraag, hoe het toch komt. dat er zoo weinig belangstel ling is voor Ned. Werkelijken Schuld en betoogt, dat men door kunstmatige middelen den Slaat legen een auderen dan den natuuilyken koers, wil laten leenen. Immers voor de gemeenten is er wel geld te vinden. Voorts betoogt spr.. dat de heer Van Vuuren er niet in geslaagd is, minister Kolkman vrij te pleiten. Heden zal de heer Bos zijn rede voortzetten. TWEEDE KAMER Zitting van Donderdag 23 April. De replieken ter zake het ontwerp-inkom- stenbelasting worden voortgezet. Ministerieel bezoek. De minister van Justitie, mr. O t, heelt giste ren, vergezeld van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, mr. Dresselhuys, deu directeur van het lucht- en gevangeniswezen, mr. L. J. M. Basquin, en den hoofddirrecteur van het tucht- en gevangeniswezen, mr. J. P. de Meijère, een bezoek gebracht aan Nijmegen, ter bezichti ging van de Tuchtschool aldaar. De spoorwegramp in Drenthe. De rapporten over het spoorwegongeluk bij Beilen zijn gereed. Niettemin blijven ze rusten. Waarom Naar men zegt omdat men niet tot een behoorlijke conclusie kan komen. Het voor nemen bestaat, nu eerstdaags de rapporten te doen verschijnen zonder conclusie. Weldra zal dus blijken, dat wij in Januari gelijk hadden, toen we schreven: De Staat heeft geen voldoend# technische en practische onderlegde ambtenaren, om het spoorwegwezen te controleeren." (Avp.) Jhr. mr. Victor de Stuers. Jhr. mr. Victor de Stuers, die geruimen tyd wegens ongesteldheid de vergadering van de Tweede Kamer niet heeft bijgewoond, was giste ren weder in de vergadering tegenwoordig. Pestbestrjjding. Door het hoofdcomité van het Roode Kruis is een gift van f25.000 ter beschikking gesteld van het comité voor hulpverschafïing aan de bevol king van de door pest geteisterde gewesten in Nederlandsch-Indië. by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1