telegrammen. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken. Ctamengd Nieuws. Ingezonden. werd gedood. Aan Italiaansche zijde werden 16 man gedood en 35 gewond. Mén meldt het overlijden in ballingschap - van Dom Felix Fame, een Karthuizer, be kend niet zoozeer om wijlen een be faam a naam genoot, maar om zijn lahge en schoo-ne werk zaamheid óók alvorens hij kloosterling werd. Gesproten uit den hoogcn adel van Frankrijk zelf auditeur hij den Raad van State én als historicus meermalen door de „Academie Fran- paise" bekroond, besloot hij op 68-jarigjen leef tijd in de orde der Karthuizc-rs ie treden. Hij werd vijf jaar later in de „Grande Chartreuse" door Mgr. Fava tot priester gewijd. Dom Felix Faure is Dinsdagmorgen overleden r.-p93-jarigen leeftijd. Vóór «enige maanden woon de hij nog geregeld het nachtkoor bij. De telefoonnetten der groote steden- Van het bericht van de «Telegraaf', inzake de telefoonnetten te Amsterdam, Den Haag en Rot terdam, is, volgens de »N. Crt.", zoo ongeveer niets waar. De »Tel." heeft hier wel klokkengelui géhoord, maar de juiste plaats waar de klepel hangt kwam zij niet te weten. Inderdaad zullen binnenkort conceptvoorwaar- den gereed komen. Evenwel niet van de naasting» maar van de nieuwe concessies, waarover met de regeering onderhandeld wordt. Tegen het jaar 1921 loopt de concessie van Amsterdam af, tegen 1927 die van Den Haag en ook Rotterdam is niet ver meer van den concessie-termijn. De verlenging van de concessie is nu aan de orde; de aanbie ding van de voorwaarden voor die verlenging dagteekent reeds van de vorige regeering. Geza menlijk overleggen nu de directeuren van de drie groote telefoonbedrijven over die voorwaarden met de regeering. Van naasting is geen sprake, ten hoogste van een opzeggingstermijn, maar die kwam ook in de oude voorwaarden voor. De fiederl officieren in Albanië. Een der lezers van het »N. v. d. D.", dieSkoe- tari passeerde, sprak daar de beide Nederlandsche officieren. Zij waren juist van een driedaagsche tocht in de bergen teruggekeerd en vonden overal de bevolking welgezind. Zij roemden zaer de gast vrijheid der Albaneezen, die werkelijk geen grenzen kende. De gast is hier heilig en volgens de leer der vendetta is 't niet alleen een plicht van een gastheer, ma«r van een ganschen stam om be- 'eedigmgen, den gast aangedaan, bloedig te wreken. De lezer sprak ook nog met hen over de op merking van een der Nederlandsche bladeD ten opzichte van taak van de Nederlandsche officieren. Hij vernam, dat. bij hun komst hun direct werd aangezegd, dat, aangezien zij verlof hadden, om in vreemden krijgsdienst te treden, zij, als een logisch gevolg daarvan, in tijd van oorlog in Al banië ook zouden moeten optreden. Hoe zouden zij zich tegenover heel Europa blameeren, indien zij, op het laatste moment zich terugtrokken 1 Vereeniging het Nederlandsch kankerinstituut. Het bestuur der Vereeniging »Het Nederlandsch kankerinstituut" bericht dat gisteren de toezegging werd ontvangen van een gift groot f 25000. De „Kortenaer." Do «Lortenaeris te Tampico (Mexico) aan gekomen ter bescherming van Nederlanders daar te lande. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ia uen morgen van 25 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776 2 te Valentia. Laagste barometerstand 750.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmatige, later afnemende noordoostelijke tot noordwestelijken wind, half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mo gelijk nachtvorst, iets zachter overdag. De commissaris van politie. De commissaris van politie alhier, de heer J. L. C. Wolffensperger, zal, zooals bekend, 1 Mei a.s. zijn functie neerleggen. Hedenmiddag werd het politiekorps in de gele genheid gesteld van zijn chef afscheid te nemen. In het politiebureau aan de Markt ontving com missaris Wolffensperger heden-middag een depu tatie van de agenten, terwijl ook beide inspecteurs daarbij tegenwoordig waren. Bij monde van den inspecteur van politie, den heer Norenburg, werden den heer Wolffensperger twee foto's aangeboden, de eene voorstellende het politiebureau, de andere het geheele politiekorps. De commissaris was hierdoor zeer getroffen en betuigde zijn hartelijken dank. Ned. R. K. Volksbond. Wij herinneren onze lezers, leden en donateurs van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, aan de belangwekkende maandvergadering, mor gen (Zondag) middag 123/^ ure te houden, waarin de verkiezing van 4 leden van den Centralen Raad zal plaats hebben. onze oud-stadgenoot, de heer Jan van Rjjsselberg, helden-tenor te Berlijn, met welwillende mede werking van mevr. N. Berck—Feltzer, klavier, en den heer W. Wegerif, Violoncello, Den Haag, Dinsdag-avond 8 ure in de zaal van Odéon een Aria en Liederenavond geven. Wij zullen dus het genoegen hebben Jan van Rijsselberg, onze gevierde helden-tenor, weder eens na zijne uitnemende studiën te Berlijn ge maakt, in al de kracht van zijn geweldig orgaan te booren. Waar hij op zijn tournee door ons land in verschillende plaatsen, verleden week te Nij megen en Arnhem en gister-avond nog te Delft, een enorm succes mocht behalen, vertrouwen wij, dat zijn optreden ook hier in Odéon's zaal met warme geestdrift zal worden begroet. Zooals uit de aankondiging der toegangspi ijzen blijkt, wordt 't zoowat iedereen mogelijk gemaakt, den genotvollen avond door Schiedams helden tenor te geven, bij te wonen. Wij vertrouwen dan ook, dat hij op een breede schaar van kunstlie- venden zal mogen blikken en de avond hem niet onvoordeelig zal zijn. Julianubloein. Hoezeer de opbrengst van den verkoop der Em- mabloem, op 21 dezer in de gemeente Schiedam, aanleiding heeft gegeven tot trots en voldoening, is de vervaardigde hoeveelheid der bloempjes op genoemden dag niet ten volle uitverkocht. Het Bestuur der Vereen, tot Bestr. der T. B. C van wie deze sympathieke verkoop is uitgegaan, heeft nu, naar ons wordt medegedeeld, van B. en W. toestemming verkregen, de resteerende bloe men op Julianadag 30 April a.s. aan het offervaardige publiek aan te bieden. Op dien dag zal alzoo een schaar van jonge dames opnieuw gelegenheid hebben, hare lief tallige eigenschappen ten toon te spreiden ten bate der lijdende medemenscheu. Het lofwaardige doei van dezen verkoop is, naar onze meening, een waarborg voor het welslagen, en wij achten het dan ook vrijwel overbodig een aanmoedigend woord te doen voorafgaan. Het Schiedamsche publiek heeft reeds zoo me nigmaal bewezen een warm en gevoelvol hart te bezitten, en het zal in het geven van uitingen hiervan, ook ditmaal wel niet te kort schieten. Terug te bekomen aan de volgende adressen: medaille, Bogert, Bakkmstraat 2133; kinderpar temonnaie, Rademakcr, Sint-Anna-Zusterstraat 2t33; gummiband, de Jager, Touwbaan 602; wiel band, v. Dijk, Roterstraat 71; portemonnaie, van Riet. Overschiesehestraat 88; keep-, van Weer kom-, Hoofdstraat 133; aamesparapluie, Wolsky, Korte Dam 4; handschoenen, Grims, Grofbaan 51; jalouziënkoord, v. Leeuwen, Heerenstraat 8; rozenkrans, Trouwborst, Oosterstraat 87; rozen krans, Eigens, Villastraat 3; insigne zangycre-eni ging, Reetman, Niauwsticht N.Z. 34; lijdgeetsl- ohliga.tic, Groenhorst, Sint-Jansplein 8; koperen numinei'plaatje, Verbeye, Nieuwsticht Midden 18; heerenhorl-oge, Groenborst, Sint-Jansplein 8; por temonnaie, Schaefer, Broersveld 15. Aria's en Liederenavond. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal Zestigjarige Echtvereeniging. Den 3n Mui a.s. hopen Joannes van de Water en Margaretha Anna Markus den dag te herden- ken waarop zij vóór 60 jaar door den band des huwelijks vereenigd zijn. De oudjes verkeeren in behoeftige omstandigheden. Een snoepwinkeltje doet hun wellicht nog de huur van hun bescheiden j woninkje, Appelmarkt 4, verdienen, maar levert niet zooveel op, dat 't hun ook maar een karig bestaan kan opleveren. Tenzij barmhartige men- schen zich over hen ontfermen, zal de dag van bun zestigjarige echtvereeniging er een zijn als zoovele andere: een dag vol kommer en zorgen- Gelukkig schijnt dit echter anders te zullen zijn. Eenige onmiddellijke en meer verwijderde buren beijveren zich een sommetje bijeen te brengen, dat op den dag van deze zestigjarige echtveree niging eenige lichtstralen zal werpen in het be scheiden verblijf der jubileerende oudjes en hen in staat zal stellen althans eenigen tijd te leven, zonder de drukkende zorgen die hen dagelijks kwellen. Wij vertrouwen, dat dit prijzenswaardig liefde werk den steun en de medewerking zal onder vinden dien 't alleszins verdient. Zoovelen die zich in waar huwelijksgeluk verheugen of op een langdurig gelukkig echtelijk leven hopen» zullen wel een offertje naar vermogen willen bren gen voor deze behoeftige oudjes, opdat de dag van hun zestigjarige echtvereeniging een ware feestdag zij. Ook hier geldt het immer ware woord Den arme gegeven, is Gode geleend. Ongevallenwet. De Raad van Beroep (Ongevallenwet) deed Woensdag o.m. uitspraak in het volgende twist geding H. J. De V. te- Schiedam, is in beroep ge komen tegen een beslissing' van het bestuur der Rijksverzekeringsbank d.d. 29 Januari 1914, waar bij schadeloosstelling wordt geweigerd ter zake van een hem 1 November 1913 overkomen on geval, verwonding van de linkerhand tengevolge heb bear de. H. J. De V. vordert alsnog: schadeloosstelling krachtens de Ongevallenwet 1901, op grona dat hij tot 3 December 1913 buiten staat is geweest zijn werk te verrichten. Klager is door het ongeval getroffen terwijl hij werkzaam was -aan den aanbouw van een loods, welke bouw) door zijn werkgeefster in eigen beheer geschiedde. De Raad is van oordeel, dat deze werkzaam heden niet geacht, kunnen woeden te behooren tot. de uitoefening van bet bedrijf van vervaar digen van zinkwerken, zonciat H. J. Tie- V., toen hem het ongeval trof, niet werkzaam was in de uitoefening van het verzekert ngsplichtig' lie drijf van zijn werkgeefster en hem derhalve terécht door het bestuur der Rijksverzekeringsbank scha delooss telling' is geweigerd. Rechtdoende, bevestigd de Raad de beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank d.d. 29 Januari 1914. Het conflict b(j de firma Hasekarnp In zake het conflict bij de firma Hasekarnp, aan den Havendijk, vernemen wij, dat er geen uitslui ting in massa aan de glasfabriek zal plaats hebben De werklieden, die zich «solidair" hadden ver klaard met de zoogenaamde plegers, die het eerst den arbeid hadden neergelegd, zijn vermoede lijk nadat zij ingezien hadden dat de plegers on gelijk hadden aan de firma Hasekarnp komen vragen om den arbeid weer te mogen hervatten. Alhoewel de vuren der glasovens reeds gedoofd waren, heeft de firma toch op het verzoek gun stig beschikt, zoodat Maandag 27 dezer het werk weer zal worden hervat. De plegers, die het werk het eerst hadden ge staakt, zullen niet meer in dienst worden genomen. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen L. O. slaagde de heer L. Groeneweg al hier. Voor de akte lager onderwijs is gisteren te Venlo geslaagd onze stadgenoote mej Maria Stolk, leerlinge van de normaalschool der eerw. Zusters Dominicanessen te Reuver. Hoogwater te Schiedam: Zondag 26 April 4.44 v.m. 4.54 n.m., Maandag 27 5.12 v.m., 5.23 n.m. Wij vestigen de aandacht op de tentoonstelling van teekeningen en werkstukken van de Teeken- en Vakschool »St. Joseph", welke heden avond van 8-9£ ure en morgen (Zondag) middag van 13 ure in het Bondsgebouw ge opend is. Docr B-. en W1. dezer gemeente is -tot tweeden brugwachter aan een der bruggen be noemd A. C. Wies, alhier. Gister-taorg:-en is door eein vo-erman met bespannen voertuig nabij de Plantage een lantaarn-paal tot den grond afgereden. UIT VLAARDINGEN. Op 64-jarigen leeftijd is te- Leiden overleden de heer J. Van Schravendij'k, oud-secretaris der gem-eente Vlaardingen. UIT MAASSLUIS. B. en Wi. van Dielft doen het voorstel aan den Raad om mat de gemeente Maassluis een contract voor levering van electrischen stroom aan te gaan. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De pleidooien in de zaak van het Fabri-Gast- huis te Schiedam zullen plaats hebben op Vrijdag 1 Mei, v. m. 10 uur. In de zaak van de gemeente Schiedam contra den landbouwer A. Kool zal op Dinsdag 5 Mei, des n. m. 2 uur, worden gepleit. Gevonden voorwerpen. Te berragfen aan het Commissariaat van politie: zakmesje, damestasch, gummihand. Voetbai-wedstrjj den op Zondag 26 April. Schiedam: Excercitie-veld (Damlaan) HermesIII—Rood Groen. Terrein S.V.V. (Oosterhavenkade) 2 4 uur Serie wedstrijden. H.B.S. I-G.V.C. I. e Internationale wedstrijden. AmsterdamNederland—België. Westel. reserve 2e klasse. A Rotterdam: Neptunus II-Fortuna II. Gorcum Unitas IID.F C. III. B Rotterdam Excelsior II—S.V.V. II. Kampioenschap Westel. 2e k 1. Delft: ConcordiaBlauw-Wit. Kampioenschap Westel. 3e kl. WormerveerW.F.C. Victoria. Vlaardingen: Fortuna I-Hermes I. Kampioenschap Westel ij ke reserve 2e klasse. Rotterdam D.V.S. II - Sparta III. Aanslag -op e n trein. Onbekende ban dieten hebben gister, dioor een steen onder een wissel te plaatsen en deze zoodoende buiten wèir- king te stellen, de ontsporing veroorzaakt van eon trein bij; Momtlwjon, in het Allier-depaxtement. Verscheiden© waggons werden door den schok omgeworpen. Van de in den trein zittende mijnwerkers wer den er vijf gewond en één gedood. Als vrouw verkleed. Te Viely bij Amiens is een 27-jarige pachter gearresteerd» Lambert genaamd, die verdacht wordt, als vrouw verkleed, dezer dagen door een revolverschot den pastoor Desachy'zwaar gewond te hebben. Lam bert is een familielid van den geestelijke en zou diens voornaamste erfgenaam zijn. Een meteoor-regen in Egypte. Le meeste meteooren, aie op aarde vallen worden niet gevonden, daar zij of niet door de men seden worden opgemerkt, (wanneer zij in weinig bew-opnde streken vallen) of in de lucht tot stof uiteen Spatten. Een z.g.n. meteoor-regen ontstaat daardoor-, dat een groote massa meteoor-steenen in de lucht uiteen spa.t, wanneer u-qor dei wirjjving met -de lucht die gassen, die de meteoor bevat z-oo warm worden, dat zij ontploften. Zulk een meteoor-regen (bet verschijnsel is vrij zeldzaam) is het v.ouig jaar bij El Natchla in Egypte neer gevallen. Bij onderzoek bleek, dal de verschil lende 'stukken doop een zwartje- korst omgeven waren, waaruit men de gevolgtrekking heeft ge maakt dat de ontploffing' op groote hoogte heeft plaats gehad, waardoor de afzonderlijke stukken nog den tijd hadden, althans wat hun buitenste laag betreft, to smelten voor zij dietri bodem be reikten. Vxoegier meende men, dat de meteoren eenmaal door de aarde zelf warein uitgeworpen en nu langzamerhand weer tot haar terugkeer den, doch tegenwoordig neemt men liever aan, dat -deze kleine hemellichamen afkomstig zijn van een vro-egeren satilict (maan) van de aarde, die 1e gronden is gegaan. Die schijnbare verg rooting van de zon b ij het ondergaan. De verklaring van dit merkwaardige verschijnsel dat zeker ieder een is opgevalren, is wel gegeven, maar nog ver van algemeen hekend. Veelvuldig hoort men zeggen, dat Je schijn bare vergrooting het gevolg is van de breking, die de zonnestralen, welke bij het ondergaan on der -een kleineren hoek invallen in -:1e luchtlagen ondergaair. Inderdaad wordt de zin hierdoor schijnbaar vergroot, maar daarbij hande-lt üet zich om een werkelijke vergrooting aer gezichtshoek, d. w. z. de lijnen van het oog naar de uit einden eener zonne-middellijn getrokken vormen een hoek, die- inderdaad grooter is, wanneer de zon dicht bij den horiz-on gekomen is dan vroe ger op den dag. i Doch wat wij bedoelen is een schijnbare ver- gj'-ooting bij gelijk blijvenden gezichtshoek, een geheel psychologisch verschijnsel dus. Dergelijke gévallen van „optisch bedrog" kun nen zich ook voordoen wanneer een viieg dicht langs ons oog vliegt en wij meenen dat het een grooten vogel is, die wij op een ongeveér 50 maal grooter© afstand zagen vliegen. In. Zwitserland is de huiteng;ewone doorzich tigheid der lucht vaak aanleiding tot dergelijke vergissingen. Daar kan het gebeuren, dat rnen- schen voor muizen en zelfs voor mieren wor den aangezien, waarbij de toeschouwer natuurlijk in den waan verkeerd, dat het aanschouwde zeer nabij is. Zoo is het ook met de zon. Wij schat ten den afstand van de zon om twaalf uur drie maal kleiner dan hij haaT ondergang en ver wachten -dus, dat zij 's avonds veel kleiner zal zijn (daar wij; haar verder verwijderd denken). Dit is natuurlijk niet het -geval, vanaaar dat wij den indruk krijgen of zij 's avonds veel grooter zou zijn. Aan den horizon zien. wij de zon nl. achieir torens, heuvels enz., die wij kilo-meters ver van ons verwijderd weten (wat we ook onwillekeurig voelen -daar ze zeer klein zijn voor ons oog), terwijl over dag' de afstand tot dei zon door niets te benaderen is (althans niet bij helderen hemel), zoadat detfei afstand voor ons gevoel veel kleiner lijkt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niettteruggegev en. Mynheer de Redacteurv Er zijn menschen, die op Schiedam afgeven, die niets goed vinden en zelfs geen oog hebben voor het schilderachtige van de oude binnenstad, of voor het natuurschoon van de omgeving. Er zijn ook anderen, die gehecht zijn aan der vaderen veste, die wél waardeeren 't pictu rale dat menige zwarte hoekjes, sommige gevels, enkele grachten bieden en die volop genieten van het groen der weiën, van de- mooie djjken, van de prachtige hoornen, in één woord van het landschap om de stad. Nu gaat er een gerucht. Dit schoon wordt bedreigd, de 'groene landen zullen binnenkort een zandwoestijn worden en de bijl staat den boomen reeds aan den voet. De «uitbreiding" stelt haar eischen. Omingewijden past bescheidenheid, maar de vragen wat is er van dit alles waarP Welke plannen hangen er hoever wil men gaan zijn geen uiting van onbescheidenheid, zij zjjn slechts ingegeven door belangstelling en waar deering, en als ik ze waag te stellen, weet ik de tolk van meerderen te zijn en wil het stadsbestuur er mede verzoekenSpaar boomen en groene wei, zooveel ge kunt. Mijn dank voor de opname. J. JLechner C.Sz. Schiedam, 25 April 1914. Mexico. BROWNSVILLE (Texas), '24 April. Uit het hoofdkwartier der rebellen tn Mataraoras wordt bericht, dat deze Monterey ijia een gevecht van vfjf dagen hebben ingenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2