Dagblad voor Schiedam Omstreken. f finn "u ::r f on rr fifj TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering "A7mv Jaarg&m*» Zaterdag 25 April 1914 No. 10910 oyereenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Ib onze Yroedschap. Staten-GeneraaL Binnenland. by BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: familie berichten 20 ct. per regelHandefsadvertentiën 1—0 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de bfj verlies van een hand, voet of oog Uoilandsche Algemeene 1 lUU een duim; 1 U U wijsvinger; I (J bij verlies bij dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedam. verlies van eiken ande ren vinger. Vakonderwijzeressen Nuttige Hand werken Crediet Plantsoeiiaanleg Boomen rooien en Ziekenhuiskwestie. In de langdurige, hoewel vrij onvoltallige zitting op Dinsdag 11. hebben vooral twee zaken het uit voerig debat beheerschtde zaak der vakonder wijzeressen in de nuttige handwerken en het crediet voor plantsoenaanleg in de Verlengde Nas- saustraat door den Raad toe te staan. Wat eerst bedoelde zaak betreft, gold 't zich in beginsel te verklaren voor een vaste aanstelling van de vakonderwijzeressen in nuttige handwer ken, die gedurende tien jaar of langer telkens als zoodanig werden herbenoemd. Hierbij zou mede worden gelet op het daarbij betrokken adres van den Bond van Nederl Onderwijzers, 'twelk in hoofdzaak bedoelde ook de jaarwedden van de gewone onderwijzeressen in nuttige handwerken vast te stellen, door te bepalen, dat de toelage aan die onderwijzeressen buiten de gewone school uren zal bedragen f30 per wekelijk-mh lesuur, per jaar. Over deze betrekkelijk eenvoudige kwestie is een uitgebreid debat gevoerd, dat zeker veel be kort had kunnen worden als men spoediger was ingegaan op het denkbeeld door mr. Kavelaars reeds aanstonds bij de opening van het debat in overweging gegeven. Waar B. en W toch een drietal dames die gedurende tien jaren of langer als zoodanig werden herbenoemd, voor een vaste aanstelling in aanmerking wilden doen komen, wilden mr. Kavelaars ze of allen vijf tijdelijk herbenoemen of allen onverdeeld voor een vaste aanstelling zien voorgedragen. De omstandigheid juist dat B. en W. hier gingen schiften en l^aar die tien jaar of langer herbenoemd werden, een vaste aanstelling wilden bezorgen, terwijl zij die een enkel jaar minder herhaaldelijk herbenoemd werd, daar buiten viel, heeft tot het langdurig debat aanleiding gegeven. Bij dat debat heeft vooral de wethouder, de heer Goslinga, gewezen op den chaotischen toe stand die bij dit onderwijs heerscht en dat 't tijd was daarin verandering te brengen. Eigenaar dig was 't wel te hooren, dat die vakonderwijze ressen, aan wie zooveel woorden werden gewijd, fe'itelijk, met een enkele uitzondering, kunnen gemist worden, nu de lessen in nuttige handwer ken, na invoering der Leerplichtwet, niet meer in de middaguren, maar 's ochtends in de gewone schooluren worden gegeven. Het gevoelsargument dat 't niet aangaat deze dames, die reeds zoo veel dienstjaren hebben, zoo maar aan den dijk te zetten, deed echter opgeld, en zoo zal de ge meente dus met deze houpaardjes belast blijven. Het verlangen om ook de zaak van de gewone onderwijzeressen, die les in handwerken geven, te regelen, zooals de Bond van Ned. Onderwijzers dit verlangt, stuitte bij het College af op admini stratieve bezwaren. Alleen wilde 't de salarissen dier onderwijzeressen met 50°/o, aldus beduidend, verhoogen. Nadat meerdere leden zich bij het denkbeeld van mr. Kavelaars hadden aangesloten en 't ge bleken was 'ter vooral om te doen is, met een vaste aanstelling, het recht op Rijkspensioen te verkrijgen, heeft de Raad ten slotte de wensche- lijkheid uitgesproken aan alle 5 vakonderwijzeres sen een vaste aanstelling te geven, waar naar B. en W. nu eerst hun voorstel moeten wijzigen. Zeker hadden onze vroeden dit voorloopig resul taat langs veel korter weg kunnen bereiken, als zij aan het debat een meer practische richting hadden gegeven. Een niet minder uitvoerig debat dan de zaak van de juffertjes in nuttige handwerken werd door onze vroeden aan het crediet voor plantsoen- aanleg in de Verlende Nassaustraat nog gewjjd- 't Was vooral de heer Nolet, een der naast betrokkenen, die hier zyn verkregen recht met klem van redenen herhaaldelijk verdedigde. Hij toonde reeds aanvankelijk aan, dat hier bij berekening van straat en plantsoenaanleg de zuinigheid de wijsheid bedriegt, wees op de verkregen rechten, die alle vergunning of permissie voor de eigenaars on- noodig maken, stelde in 't licht, dat bij verkoop voorwaarden de ligging aan een geprojecteerde straat is gewaarborgd en dreigde de gemeente verder met een proces Voor zoover wij den heer Nolet kennen, is deze bedreiging van hem, die zijn goed recht opeischt, zeker geen ijdele klank te achten. Waar de wethouder, de heer Lagerweij, mede betrokkene, den angstvallig voorzichtigen weg op ging, door zich op art. 59 der Gemeentewet te beroepen, kon de heer Nolet zijn klemmend be toog nog aanvullen met een marquant feit, n.l. dat hem ook bij aankoop van den grond achter het toenmalig koetshuis van den heer Meijer, de ligging aan een straat achter de Warande was verzekerd. De wethouder van gemeentewerken, de heer Westendorp zich eerst verwerend tegen de kwalificatie van het betrokken feit als »reine diefstal" door te betoogen dat hij het vorig jaar. nog onbekend met de bedoelde verkoopvoorwaar den, ten onrechte de eigenaars wilde doen bij dragen in de kosten van straat- en rioolaanleg trachtte te bewijzen, dat verkregen rechten hier niet werden verkort. Waar het aanzien van straat en stad werd verhoogd en het belang der omwo nenden gebaat, meende h'ij dat een straat toch straat blijft ook bij plantsoenaanleg. In het langwijhg debat mengde zich verder nog enkele andere leden. Zeer juist betoogde de heer Evers dat, ook met een smallen uitgang, het volle recht der eigenaars niet is verzekerd, daar hun het recht van bebouwing niet is gewaarborgd integendeel 't juist de bedoeling blijkt hun het bouwen achter in hun tuinen te beletten. De op merking van den heer Ris, dat zij toch 6 M. van het hek af moeten bouwen, kon dit klemmend betoog niet vei zwakken. Wel leuk was de vraag van den heer Scheffers of de heer Dominicus, op zichter der plantsoenen, eerste bewoner der Ver lengde Nassaustraat, zich zelf dit plantsoen had beloofd maar vlijmend scherp de uitlating van den heer Schreuder, die van den heer Gabel »of liever de heer Dominicus" getuigde. Inderdaad, het persoonlijk element schijnt in de zaak van den grondverkoop en den straataanleg der Ver lengde Nassaustraat een groote rol te spelen. Wat toch heeft anders het betrokken bestuur bewogen daar een plantsoentje te willen aan plakken tegen de tuinen der eigenaars, die aldus hun verkregen recht verliezen met hun eigendom, zooals zij dat willen inrichten, aan een ontworpen straat te leggen. Zooals 't volgens het plan van Gemeentewerken zou worden inge richt, liggen zij met hun eigendom niet a a n de straat, maar komen zij langs een smal padje door een plantsoen in de straat. Wilde men daar plantsoen-aanleg zien, dan zou 't toch meer ra tioneel zijn die aan te brengen in het midden van de straat, wat vooral vanaf de Wester kade een aardig gezicht zou opleveren. Wij vertrouwen, dat als, volgens het nu genomen be sluit, het plan zal zijn overgelegd, de zaken die nu door verschillende leden reeds vrij duidelijk werden aangetoond, nog meer in het juiste licht zullen treden. Dan zal 't, dunkt ons, te meer blijken, dat ook nu onze vroeden de hand niet in seen wespennest" moeten steken. De verdere agendapunten, om het vergevorderd uur gedecimeerd, gaven nagenoeg geen aanleiding tot discussie. Bij het stereotiepe debat waarmee het verleenen van machtiginv tot boomen rooien in den Raad steeds vergezeld ga't, kwam ditmaal even de Ziekenhuiskwestie ter sprake naar aan leiding van het stukje in onze courantmaar de voorzitter ging er slechts even op in zeggend da de bedoelde werf van Furness nog een heel eind van die ziekenhuizen zal verwijderd zijn. Om streek 5 ure was eindelijk het slot dezer lang durige, maar niet onvermakelijke zitting gekomen. naar draagkracht te willen, maar hij wijst er op dat het concentratieprogram de directe belastingen volstrekt niet heeft uitgesloten. De heer Van Best verliest zich in protecti onistische bespiegelingen. Voor een stelsel van belasting naar draagkracht is spr. niet bevreesd, maar het brengt z.i. niet mede, dat elke belasting op zich zelve er eeDe naar draagkracht zou moeten zijn. De heer Rutgers vraagt, of thans naar het oordeel van de mminister de financieele argumenten voor de uitsluiting van de bedeelden uit het ouderdomsontwerp-Treub nog dezelfde kracht hebben. De heer Van Nispen totSevenaer bljjft aandringen op herziening van de belastbare opbrengst van ongebouwde eigendommen en hoopt op een fiscale tariefsherziening. De minister van Financiën verdedigt zijn beleid tegen den heer Bos. Voorts zet hij het voordeel van directe boven indirecte belastingen uiteen. Spr. roert dan nog verschillende punten aan, o.a. de successiebelasting en den suikeraccijns. De algemeene beraadslaging over het ontwerp- inkomsten belasting wordt gesloten, waarna het ontwerp nopens de opcenten op vermogens en bedrijfsbelasting wordt afgehandeld, met een paar opmerkingen van den heer Van Vuuren, die verklaart vóór te zullen stemmen alleen om de verlaging van den snikeraccijns niet in gevaar te brengen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 47 tegèn 5 stemmen, waarna de vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 11 uur. 11. M. de Koningin niet naar Luxemburg. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat van een eventueel tegenbezoek van de Koningin aan de hertoging van Luxemburg ten hove nog niets bekend is, veel minder van een datum, wanneer dit zou plaats hebben. Koninkljjk bezoek aan Dordrecht. Men meldt ons uit Dordrecht d.d. 24 April li. M. en de Prins zijn in de afwijking van het oorspronkelijke plan per extra-trein om kwart voor drie van Dordrecht naar Den Haag terug gekeerd. Minister Treub. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vertrok gister met verlof voor eenige dagen naar het buitenland. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 24 April. De beraadslaging over het ontwerp-in- komstenbelasting wordt voortgezet. De heer Bos hervat zijn gisteren afgebroken repliek. Hij acht o. m. het Engelsche stelsel van successiebelasting ongeschikt voor ons land, al ontkent sp volstrekt niet dat uit die belasting nog zeer belangrijke baten te halen zijn. Hij roert dan nog eens het, protectionisme aan en de nieuwe belastingtheorieën der Katholieken. Ten slotte zegr spr. liefst directe belastingen Het Kamerlid van Idsinga. Na zeer geruimen tijd wegens ongesteldheid de vergaderingen der Tweede Kamer niet te hebben bijgewoond, was de heer Van Idsinga, afgevaardigde voor Bodegraven, gister weder in de vergadering aanwezig. Huwelijksverbod. Naar »De Belastingambtenaar", weekblad van de Vereeniging van Kommiezen bij 's Rijksbelastin gen, verneemt, hebben de familiebetrekkingen van twee ambtenaren zich tot H. M. de Koningin gewend met verzoek ontheffing van het verbod te willen verleenen. Beide gevallen waren reeds door den Minister geweigerd. De Koningin heeft thans Haar goedkeuring aan het optreden van den Minister gehecht en beide verzoeken gewezen van de hand. Eéu stem. Te Bodegraven heeft zich weer eens een geval voorgedaan, waardoor bij verkiezingen de waarde van één enkele stem uitkomt. Er moesten voor den Gemeenteraad twee leden worden gekozen en er waren 4 candidaten, waarbij 1 Katholiek. Uit gebracht werden 655 geldige stemmen, zoodat de meerderheid was 328. Dit cijfer werd precies gehaald door den katholieken candidaat, die dus gekozen werd, terwijl tusschen de drie overige herstemming moet plaats hebben, daar twee hun ner precies evenveel stemmen hadden, nl. 228. Hier heeft dus weer 1 stem het gedaan Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. De jaarlijksche vergadering van den Algemee- nen Bond van R. K Kiesvereenigingen in Neder land, zal gehouden worden op Zaterdag 23 Mei te Utrecht. De uitvoerige agenda vermeldt, naar de sRes bode" bericht, o.m. de volgende punten Motie van Nijmegen, bedoelende den Bond als zijn meening te doen uitspreken, dat het algemeen kiesrecht voor meerderjarige mannen, thans gelet op de politieke omstandigheden, door de R. K. Staatspartij zou kunnen worden aanvaard. Het bestuur acht den inhoud dezer motie in hooge mate inopportuun. Motie van Amsterdam III, waarbij den Bond wordt opgedragen a. een onderzoek in te stellen naar het oordeel der Katholiek georganiseerde kiezers inzake in voering van algemeen kiesrecht en stemplicht; b. een commissie te benoemen tot onderzoek van het meest billijke stelsel van vertegenwoordi ging bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging vaa het thans geldende stelsel met district-indeeling c. het oordeel van genoemde commissie in een rapport te doen samenvatten, ter behandeling in die districten van ons land, waar katholieke kies vereenigingen gevestigd zijn. Terwijl het bestuur voor wat het kiesrecht be treft verwijst naar zijn prae-advies bij de motie van Nijmegen en voor wat de evenredige verte genwoordiging aangaat naar het bestaan eener Staatscommissie, meent het de instelling van een commissie om de vraag van den stemplicht te onderzoeken te moeten ondersteunen. Motie van Amsterdam VIII om te komen tot het voeren van een actie ten gunste van even redige vertegenwoordiging, met inbegrip van kies plicht. Het bestuur verwijst naar zijn prae advies bij de motie van Amsterdam III. Motie van Zwolle, den wensch uitsprekende, dat bij de eerstvolgende wijziging van het kiesrecht, meervoudig stemrecht worde ingevoerd, ten einde aan de gehuwden en aan de weduwnaars met één of meer minderjarige kinderen een tweede stem toe te kennen. Het bestuur brengt in herinnering, dat de Bond zich in 1908 met overgroote meerderheid (83 tegen 10) tegen het denkbeeld van meervou dig stemrecht heeft uitgesproken. Motie van Hoorn, van meening, dat vooral de Tariefwet van katholieke zijde te weinig is be sproken en toegelicht, verzoekt het bestuur van den Bond te bevorderen, dat tijdig zooveel moge lijk, sprekers optreden om het nut en de nood zakelijkheid van dit of andere urgente punten van regeeringsbeleid zoo duidelijk mogelijk voor onze kiezers uiteen te zetten. Motie van Recht en Orde te Rotterdam, waarbij van groot gewicht wordt geacht, dat art. 56 der Kieswet worde gewijzigd en na herziening zal luiden »De stemming vangt aan des morgens te 7 uur en duurt tot des namiddags te 9 uur." Het bestuur worde opgedragen stappen te doen, om zoo spoedig mogelijk tot deze herziening te komen. Het bestuur meent echter, dat, al moge een wijziging van de uren, gedurende welke het stem bureau zitting moet houden, voor enkele gemeen ten voordeel kunnen opleveren, het toch niet aan gaat, dergelijke wijziging voor het geheele land uit te lokken. Voorstel van Nijmegen, om een commissie te benoemen tot onderzoek van den toestand der rijksfinanciën en tot Vpaling van de middelen, welke de R. K. Staatspartij aangewezen acht, om in het dreigende tekort te voorzien. Het bestuur acht instelling van een commissie cnnoodig. De toestand toch van de rijksfinanciën is volledig bekend en er is geen reden om te veronderstellen, dat de Bond op rijksbelastingge bied nu een ander inzicht zou hebben dan in 1913. Motie van Nijmegen, de wenschelijkheid uit sprekende, dat de beide militaire begrootingen telken jare niet meer zullen worden verhoogd, eventueel verlaagd dan met den aanwas, eventueel decres, der rijksmiddelen, blijkens derzelver op brengst in het voorafgaande jaar overeenkomt. Het bestuur is van meening, dat uitgaven voor de in- en uitwendige verdediging van het Staats- bestaan behooren tot de eerstnoodige er kan gten verband bestaan tusschen deze en den aanwas of achteruitgang der rijksmiddelen. Motie van Nijmegen, uitsprekende dat de on derwijzers-salarissen in liet algemeen dringend herziening behoeven, met name de minima van f500 dienen verhoogd te worden, besluit aan de Staten Generaal te verzoeken een definitieve her ziening van de onderwijzers-salarissen zoo spoedig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5