„Chocolaterie Nova", P HITMAN AmerilrascM2A0Faicli. iDBrii „VELO". JAPAN LAKKEN, V ernissen KAPPELHOF HOVINGH, Likeu r stoker Pendules en Klokken Horlogemaker, (40)i VISSER Go., LANGE HAVEN 42 Hoogstraat 132, Ctaaenfd liravL Advertentiën. Tel. 366. D. MALTHA Lzn. Glansverven, G. B. a f6 00, 8.50. (met 2 jaar garantie) zijn beslist de beste V elo Waschmachine-Mij, Let op het merk mogelijk ter hand te nemen, doch zonder verder uitstel, als tijdelijke maatregel, een toeslag van ten minste f 100, of zooveel minder als noodig is, om alle onderwijzers een minimum inkomen van f 600 te verzekeren, te verieenen aan alle onder wijzers, wier iractement thans het bedrag van f600 per jaar Diet bereikt. Het bestuur meent, dat het niet op den weg van den Bond ligt zich nit te spreken over het bedrag der ambtenaren-salarissen. Ontwerp Wetboek van Strafvordering. Het „Wbl. v. h. Recht." maakt de opmerking, dat, terwijl indertijd geklaagd is, dat in de staats commissie de balie haar stem niet heeft kunnen doen gelden, in de commissie van voorbereiding, door den voorzitter der Tweede Kamer benoemd thans verschillende advocaten zitten, zoodat de balie er sterker in vertegenwoordigd is dan de magistraten. De Tweede Kamer telt niet vele magistraten. Het .,Wbl." mist in de commissie nar. De Savornin Lohman, die indertjjd in 1885 aan de behandeling van de herziening van het wetboek een zoo werkzaam aandeel nam. van machinist bezaten. Duidelijk werd nu in j het licht gesteld, dat daardoor ue betrokken in dienst zijnde leerlingen nadeel cndervonaen in hun promotiekansen. Die leerlingen zijn natuur lijk na 1903 in dienst der maatschappij geko men en voelen uit den aam oei- zaak meer voor zichzelve dan voor hun slachtofters; Toen dit doorgedrongen was, wenschte de ai- rectie een uitspraak van het personeel, n.l. van de leerlingen-machinist. Er werd stemming gehouoen en de uitslag? Met bijna algemeene stemmen wem te kennén gegeven, dat miein niet-herplaatsing op prijs zou stellen ,op bovengenoemde gronaen. Wat er nu zal gebeuren Men verzekert ons uit betrouwbare bron, dat, niettegenstaande dezé uitspraak de directie toch zal overgaan tot wedertoelating op de locomotief en aan cc be zwaren zal tegemoet komen, door een grooter aantaj tot machinist aan te stellen oan gewoon lijk jaarlijks gebeurt. Een Opvatting, dia o.i. pleit voor dé nieuwe directie der H. S. M. Woldjer spoorweg. De raad der gemeente Termunten besloot de deelneming in het aandeelenkapitaal voor den Woldjer-spoorweg te verhoogen van f15.000 tot f20.000 terwijl particulieren ook 20.000 toezeg den, beide echter onder voorwaarde,dat de Woldjer- spoorweg zal aansluiten bij den Noord-Oosten Lo- caalspoorweg te Wagenborgen, en niet, zooals het ontwerp aangeeft, te Weiwerd. Hoofdzaakelijk wordt dit gemotiveerd door de aanwezigheid der gestichten te Wagenborgen en door de omstandigheid, dat aansluiting te Wagenborgen goedkooper zal zijn. Goed vooruitzicht. Men schrijft ons uit Eist (Betuwe), 23 April: Zoowel kersen- als perenbeomen staan thans in vollen bloeienkele soorten zijn door het bijzonder gunstige weder der laatste twee we ken reeds bijna uitgebloeid. En niet alleen deze fruiten beloven eén flink beschot als nachtvorsten of anuerei schade lijke natuurinvloeden uitblijven, ook de vroe gere fruitsoprten als krozen, pruimen, perziken en abrikozen staan er prachtig voer. Over 't algemeen is voor alle soorten fruit, ook bessen, de bloeitijd ongekend voorspoedig geweest, waarom van alles ae beste verwach tingen worden gekoesterd. Appels moeten nog loskomen, uitgezonderd eenige heel vroegere soorten, maar, waar het al viij laat in de lente loopt, zouden ook. aeze het er gunstig kunnen afbrengen. En aan staat ons een druk fruitseizoea te wachten. B r o e d e r m o o r d. Eenige weken geleden wérd te Hioensbroek, zooals wie destijds omstandig mel den, de 26-jarige mijnwerker Oorvers vermoord. Hij had een steek in het hart bekomen en werd als lijk gevonden nabij een mesthoop. Als ver- dachten wierden gearresteerd een paar personen, onder wie de broer van Oorvers, den twintig- jarigen mijnwerker, thans milicien bij de infan terie te Roermond. De milicien was met verlof in zijne geboorteplaats. Na het onderzoek in loco door den rechter commissaris werd dle gevangenhouding van den milicien bevolen c-n werd hij r.aar de gevan genis te Maastricht overgebracht. Hij wordt verdacht zijn broer met dei bajonet te hebben doodgestoken. Hij ontkent pertinent den broe dermoord te hebben gepleegd, niet alléén tij dens de confroncatie met het lijk, maar ook gedurende de instructie. De in beslag geno men bajonet zal scheikundig worden onderzocht, teneinde, zoo mogelijk, aan te toonen, dat de bajonet dezelfde vetstoffen bevat als de versla- gene. Cörvers is aan den garnizoens-commanuarn te Roermond overgegeven. Handeldrijvende postambtenaren. Men meldt uit Deventer: De Deventer Kamer van Koophandel en Fa brieken heeft zich in haar laatste twee verga deringen sterk uitgesproken tegen den handel, dien de lagere postambtenaren te Deventer drij ven in rundvet. Begonnen met coöperatie/en in koop van dit artikel, heeft zich diei coöperatie allengs uitgebreid tot een soort van handel. Ee ingeslagen quantums worden in een der lokalen van bet postkantoor zelve opgeslagen en van daaruit na weging gedistribueerd tot zelfs buiten de gemeente. Ee Kamer bovengenoemd wil na haar eerste onderzoek door eeme. subcommissie nog een nader onderzoek instellen. Ee commissie uit het midden oer Kamer be noemd zal hiervoor nog uitgebreid worden, In een volgende vergadering zal dan overwogen worden, of het niet raadzaam is ten adres te richten tot den directeur-generaal der posterijen, aangezien men geen heil verwacht van eené eventueele tusschenkomst van den betrokken di- rccteur van het Deventer postKantoor. Het schijnt, dat deze handel zich alleen be paalt tot het artikel rundvet. Dit worat uit het Zuiden des lands betrokken, nus niet eens van de Dieventer slagers-, aan wie teen eerder dé leverantie toekwam. De betrokken middenstan ders te Deventer meenen ook, nat -.e postamb tenaren in en door den dienst met de adres sen der leverende firma's heken: zijn geworden. Personeel H. IJ. S. M. Men meldt aan „De Avondpost": Aanvankelijk is door 6 machinisten ner H. IJ. S. M., die in 1903 wegens .-iaking ont slagen zijn, en die weder te werk werden ge steld op de Z. H. E. S. Een HaagScheive- ningen—Rotterdam, gepoogd terug te kunnen keeren in hun oude positie. In een gehouden conferentie met minister Lejy bleek, dat dézé het idee zeer welgezind was en Z. E raadde den betrokkenen een onderhoud met de directie der H. S. M. te vragen. Aldus geschiedde. Ook de directie toonde zich bij dat onder houd welgezind en de daarbij aanwezige hoofd bestuursleden der Ver. van machinisten en leer- ling-machinisten verklaarde gaarne, dat het personeel tegen herplaatsing geen bezwaar' zou hebben. Edoch, wat geschiedde? De directie meende, dat op gelijke gronden als ie zes adressan ten, ook dé andere oud-locomotiefbeambten, die o.m. op de centrale werkplaatsen te werk wa ren gesteld, aanspraak konden doen gelden, zoodat zij het gewenscht achtte een enquöte te houden om te weten, hoeveel hunner op her plaatsing' prijs stelden. Dit bleken er 33 te zijn, waaronder een 23-tal machinisten en een 10-tal geëxamineerden, die oe bevoegdheden De halen van Spitsbergen. Voor eenige n tijd werd door de memscihen die met de toe standen in de Pool-streken op de hoogte zijn, inet verbazing vernomen, dat men in Spitsbergen een dal had ontdekt, dat totaal vrij was van sneeuw en waar een levendiger: plantengroei was aange troffen. Het dal zou ontdekt zijn door de Stoll- expeditie, waarvan bericht kwam, dat het een dal was van niet minder dan 70 kilometer lengte. Ook werd reeds vroeger meegedeeld, dat mén behalve een rijken plantengroei ook veel rendie ren daar had gezien. Naar aanleiding van dat bericht heeft Max Raebel, bekend om de reizen welke hij in Spits bergen heeft ondernomen, aan een Duitsch blad een artikel geschreven, waarin hjj een en ander meedeelt over sneeuwvrije dalen in Spitsbergen. Hij zegt dat dergelijke dalen in Spitsbergen en vooral in het gebied der ijs oord en ten zuiden daarvan, gedurende de maand Augustus geen zeldzaamheid is. Aan de oostzijde van het ijs- fjord, zoo schrijft hij, hebben wij niet zelden dergelijke dalen gevonden en zelfs drie zeer groio- te, die zelfs na de hevigste en sneéuwrijkste win ters in den zomer geheel vrij waren van sneeuw'. Leze drie dalen zijn het Gipsdal, nat 20 K.M. lang is, het Advent-dal, hetwelk 27 K.M. lang is en het Sassen-dal, dat zelfs 30 K.M. lang is. In alle drie deze dalen werd een bijzonder fraaie aiktische flora aangetroffen. Men trof er niet minder dan 125 plantensoorten. Het is een won derbaarlijk bloementapijt, dat zich thans in die dalen uitbreidt. G-eheele vlakten zijn Ledekt met prachtig wolgras (eriophorum scheuchzeri), ter wijl in het steenkoolachtige leisteengebiea Lij dui zenden, de hei-blauwe en welriekende polémor nium humile, een klokbloem voor komt. En dan vindt men overal de arktische maankop, welke wit of geel van kleur is. Tusschen ae vuurroode mos-baschjes vindt men bij miilicenen de eenige boom die Spitsbergen kent, de Poolwilg, oie in Augustus de aarde bedekt met haar witte wiol, die uit de uitgebloeide, roode bloem is gekomen. Komt men aan het einde van Juni of het begin van Juli in die streken, dan ziet men er in vollen bloei het prachtige rozenrood a heksenkiuid (pedicularis lanata) of het Meiklokje uit het Pool gebied (andromeda tetragona), welk hoogst fraai gewas een heerlijke welriekende én fijne gèur bezit En zoo zijn er nog een massa andere bloemen van allerlei kleur dia in den zomer de dalen van Spitsbergen tooien met een kleu rig kleed. Daar- zijn er witte, roode en violette bloemsoorten, daar vindt men de kleine, gele hanen voet, of wel het sierljjkc rendiergras t(dryas octopetala) en nog vele andere prachtvolle bloe men. De dieren, die men in deze aaien in hoofd- 2aak aantreft zijn het rendier en het sneeuw hoen. Het gaat evenwel niet zoo gemakkelijk om de rendieren in liet wild le zien. Men moet daarvoor niet zelden diep ae dalen binnendrin gen, want het schichtige dier is, sinas in Spits bergen het mijnbedrijf en pok het toeristenver. keer begonnen 2ijn, in verscheidene streken hét binnenland ingedreven. Raebel vertelt dat hij eeni- gen lijd geleden in het ganschc- Advent-dal, dat toch 30 K.M. van de kust verwijdert. is, geen enkel 'rendier zag, hoewel wel overal versehe sporen van dit dier te zien waren. Daarmee is evenwel niet gezegd, dat het rendier in die dalen uitgeroeid is. Het is meer waarschijnlijk, dat het dier door de zijd alen is overgegaan naar het meer noordelijk gelegen Sassen-dal. Daar werd het gedurende dezen zomer nog in groote getale aangetroffen. Wie in dat dal komt, en geen ren dieren ziet, heeft niets anders te döen dan die per het dal binnen te dringen. Stoll was van meening, dat het rendier door het nieuw ont dekte dal waarschijnlijk hoe langer hoe meer afwijkt naar het Oostelijk gedeelte- van het ijs- fjordgebied en Raebel is dezelfde meening toe gedaan, acht dit in elk geval wel waarschijnlijk. Tusschen het bedoelde gebied en het Sassen-dal is nl. een bergstreek van met meer dan 10 K.M. er. het moet dus voor de dieren niet moeilijk zijn naar daar t.e verhuizen. Raebel kan even wel niet gelqoven, dat het nieuw ontdekte dal werkelijk 70 K.M. lang is. Hij meent dat het hoogstens 40 K.M. kan zijn en dat dit dan bet grootste sneeuwvrije dal van Spitsbergen is. Eigen aardig is het, dat deze gletschervrijo aaien van Spitsbergen een hojogerei temperatuur aanwijzen, naarmate zij verder van zee verwijderd zijn. Ondergeteekende bericht dat de ZAAK Singel 158, in Chocolaad en Delicatessen, door hem is OVERGENOMEN en op denzelfden voet zal worden VOORTGEZET. Hopende door prompte en nette bediening uw vertrouwen waardig te zijn. Beleefd aanbevelend, in siuitbussen, verkrijgbaar bij KORTE DAM 3. In de wildernis komt het er niet op aan of men de huid vol sproeten of bruine vlekken heeft, doch in de beschaafde wereld ziet men ze liever niet. Wie zich spoedig en geheel van Zomersproeten bevryd wil zien, Qni^n nl gebruike hiervoor LI A LA L V_J A. Voor succes wordt ingestaan. Iedere pot is voorzien van het wettig gedeponeerd woord »Sprutol". Alle goede Drogisten in iedere plants ver- koopen Sprutol. Te Schiedam fa. KAPPELHOF HOVINGH, P v. d. SMAN, Hoogstraat. Moutwijn Jenever Citroenjenever Korenwijn Oude Jenever Aalbessenjenever Brandewijn Cognac Rhum Boerenjongens en Meisjes Advocaat Likeur Punch vanaf f 0.90 p. Liter 0.90 1.— •1.- 1.10 ■0.80 -1.— 1.25 - 1.35 1.10 •1.10 -0.40 ■0 80 Wenscht Gij een accuraat loopend mooi plat horloge Vraagt dan het TT, te Wenscht Gij een goedkoop en goed- gaand horloge? Vraagt dan de Wenscht Gij te zien een groote keuze moderne met zwaren slag, van solide kwaliteit tegen den goedkoopsten prijs? Be kijk dan vooral de 'kolossale keuze in de etalages van Rotterdam, 37 Binnenweg 37. - Telef. No 6657 ROODE WIJNEN: Chateau de Granville f 0.55 p. fl. Cotes Creon f0 80 p. fl. RIJNWIJNEN Laubenheimer f0.70 p. fl. Niersteiner f 1.p. fl. Hochheimer f 1.05 p. fl. LIKEUREN: Advocaat f 1.p. fl. Boerenjongens f 0.90 p. pot. Cura9ao f 1.20 p. fl. Anisette f 1.20 p. fl. Persico f 1.20 p. fl. GEDISTILLEERD: Jenever f 0.90 p. Liter. Brandewijn f 1.p. Liter. Cognac vanaf f 1.10 p. Liter. Elixers vanaf f 1.p. Liter. a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien iederen WOENSDAG van 2—4 uur uitsluitend in het filiaal der SCHIEDAM. OmT* Wacht U voor minderwaardig namaak. PRUTOL B G. BBÜIOTT, VeloS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6