Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering Afjon toüxcJID Zijn dankbaarheid. 37ste Jaarsaïiü. Dinsdag 28 April 1914. No. 10912 Op den Balkan. Officieel* berichten. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig od de polis vermelde voorwaarden. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog üoilandsche Algemeene I I U U oen duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. pftn by verlies Ai P by verlies van eiken ande* ren vinger. Afsluiting van een gedeelte van den Buitenhavenweg. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Woensdag 29 April a.stot nadere aankondiging, een ge deelte van den Buitenhavenweg loopende tus- schen de houtwerf van de firma v. d. Eist en de Koninginuebrug voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Buitculaudsch Nieuws. Mexico en Amerika. De „New-York Herald" meldt, dat zich te Tam- jrico ernstige onlusten tegen ae naar wonende Amerikanen hebben voorgedaan en (lat tengevolge daarvan Caballero, de commandant der rebellen, opnieuw de vijandelijkheden tegen de Mexicaan se lie lnondsteoiepen geopend heeft. Ce onlusten begonnen Uiondeiidagnacht, toen c.e Amerikaan- sche oorlogsschepen van ligplaats veranderden en ecniigie mijlen de zee ops toom oen. 13e meeste Amerikanen, hadden een cuueikomen gezocht in de voornaamste hotels van Tampico. Het Southern-hotel werd tegen middernacht door een menigte1, ongeveer 600 man sterk, met gioote steenen gebombardeern. riet gepeupel was juist bezig, den hoofdingang van het .hotel Ie bestormen, toen de cono'manoant o,1 „Ur don", Kohier, eein boot, onaer nevel van een officier, naar dien wal zond. De officier gal onmiddellijk order aan de menigte zich te ver stromen, daar anders' Euitsdie matrozen aan land zouden worden gezet Het grauw trok ziel; daarop terug, waarop de Amerikanen uit de hotels door Builsche matrozen naar ere in de haven van Tampico' liggende schepen wernen ver gezuld. In de nabijheid van Aguas Eaiientes werd door de Mexicaansche bond s>t roepen een trein met vluchtelingen, aangic'houden, Dertig' Am? ■rikanen werden met geweld uit ie coupe's ge sleept, met wapenen bedreigd, beschimpt en ten slotte als gevangenen medegevoerd. On,b i deze gevangenen bevindt zich oöx de .Vinei i kaanschc consul Baston S-chmute. De cllicié ren van het te Vera Cruz liggeftdc Britsrhc eskader hadden verzocht, zich met ten trein, waarop de Engtelsche vlag was geplaatst, van Vera Cruz naar Mexico-City te mogen legeven. om daar vluchtelingen te balein. Een trein, die 's morgens vertrokken was, om te in Mexico City achtergebleven Amerikanen af te halen, keerde zonder eenig! resultaat terug. Tengevolge daarvan is men te Vera Cruz aeer bezorgd ever het lot der dertig vermiste Amerikanen. Huerta heeft die zich te Mexico-City bevindende Amerikanen vrijgelaten, nadat ue Engelsche gezant de verklaring had afgelegd, dat alle Mexicanen te Vera Cruz deze stad te allen tijde 2) „Ik wou, dat ik u bij ons in huis kon brengen maar moeder zou direct alles aan de buren ver tellen." sik dank u," zei de gewonde. Het deed hem zoo goed, nadat hij een week lang de menschen ontvlucht was en door hen was achtervolgd als een gevaarlijk stuk wild, nu plotseling een uit drukking van medelijden en erbarmen in een paar menschelijke oogen te zien. »Laat me hier liggen, de melk heeft me goed gedaan, ik zal misschien wel wat bij komen en dan tegen den morgen verder zien te komen." sNeen, hier kunt ge niet blijven Ge hebt al koorts en den heelen nacht hier liggen zou uw dood zyn." sik ben gewoon snachts buiten te blijven." zei Ugo Guinaldi met zoo'n weemoedig lachje, dat het hart van het jonge meisje er pijnlijk door getroffen werd. »Gij kunt op den ouden hooizolder boven den s tal een onderkomen vinden, als ge er naar toe kunt klimmen," zei het meisje plotseling. »Kom, ik zal u helpen I" kunnen verlaten. Huejrta geloofde n.l., dat de Mexicanen te Vera Cruz door do Amerikanen gevangen gehouden werden en ..aarom had hij de represaillemaatregelen genomen. Uit Laredo (Texas), wordt gemëlu De Mexicaansche federale troepen, aie1 Vrijdag Mievo Laredo ontruimden, hebben sedert dier; tijd getracht Texas twintig mijlen meer min;.'; waarts binnen te dringen om een strooptocht te ondernemen. Men veronderstelt dat „ij dom Amerika,arische- troepen werden terugworpen. Zij zouden 10 man aan gesneuvelden en 20 aan gewonden verloren hebben. De Amerikanen le den geen verliezen. Uit New York aan bet „Berliner Tageblatt' De officieren van het Engelsche smaldeel voor Vera Cruz hebben getracht met een trein, die de Engelsche vlag roerde naar de Mexicaansche hoofdstad te komen om vluchteling, al te ha len. Een trein, die 's morgens vei trokken was en de onder weg door de Mexicanen uit den trein gezette Amerikanen zoü afhalen, io onverrichter zake teruggekeerd. Dientengevolge is mén te Yna Cruz zeer bezorgd over het, lot van de vermisten. Huerta heeft echter thans te Amerikanen, ciie nog in Mexico vastgehouden- wenden, losgelaten, nadat de Engelsc-be gezant hem verzekerd had, dat het ook den Mexicanen in Vera Cruz vrijstond de stad te verlaten: Huerta had gemeend, aal de Mexicanen in Vera Cruz tegengehouden werden en verklaarde daaruit zijn i, genmaafcregelen. Oor. Ip-g's'seibepen, vooral Duitsche rn Ènafelscbe. nemen: langs de g -he-le; kust vluchtelingen' aan T.-oj. Admiraal Badger meldde vannacht, dat hij bet tricen'encoirclon tot hui ten Vera Cm uitgebreid had. Krasse ma air eten moesten genmne.i w-or den telgen, de Mexicaansche scherpschutters, die iedcron nacht op- dr:, Amerikanen «rhóien. Daar de watertoevoer naar de stad afgesneden is, hoeft men luit .mnt -kolonel Kane me, 500 mariniers en 2 .wateryü gtuig'en naar d-> water werken gezonden,- die 9 mijl opwaarts aan do rivier bij T icra. liggen. Te Vera "uz is en Amei ikaa nsch pes (agentschap opgericht c-n de Marconi maatschappij heeft haai dienst ter vrije beschikking van die Unie gestekt. Draadlo-oze to legrammien uit Vera Cruz melden naar New Or leans, dat <ki Mexicaansche1 generaal Maas 7 Ame rikanen aan samenzwering' schuldig, l,-:.vonden heeft en last heeft gtegteven hen terecht te stel len. Een bevestiging' van dit bericht heeft men echter nog' niet ontvangen. Admiraal Howard- meldt van ue- Westkust, dat dc üiuitschc- consul in Mazatlan zijn vriendschap pelijk© diensten aangeboden heeft om het stoom schip „City of „Sidney" tot het aan boord n©- men van alle buitenlandietrs uit Mazatian te char teren. Howard meldt verder ü-at voor het Ameri- kaansciie consulaat botoogingen hebben plaats gevonden. Ue Mexicaansche commandant beeft echter alle mogelijke genoegdoening gegeven en een wacht voor het consulaat, opgesteld. Laat in den nacht beeft Howard last gekregen om alles te doen tot bescherming van de Ameri kanen en de buitenlanders aan de kust van de Stille Zuidzee, „Deze instructie moet gij thans als de eerste- plicht van de vloot beschouwen", zoo eindigde het telegram. In Albanië. Telegrafisch wordt gemeld, dat de commandant van de troepen te Tepelini den commandant dar Alhaansche gendarmerie! mededeelde, dat zijne tree pen zich teruggetrokken hadden. De gendar merie bezette daarna, de door het Grieksche le ger ontruimde stad. De „Wiener Allge-meine Zeitung" verneemt van betrouwbare zijde, dat het bericht onjuist is, als zouden de gezanten van Oostenrijk en Italië te IWl-e-rshuTg- aan den Russiscbc-n minister van Bui- '■•nlandscbe Zaken verklaard hebben, dat Oosten rijk en Italië zich eventueel verplicht zouden kun- zien Albanië met een militaire macht te bezetten. ENGELAND. Ulster. Minister president. Asquith z-eiae in antwoord e n vraag:, welke' stappen de regeering zich 11ratelde te nemen na de laatste gebeurtenissen 1 Mer, dat, met het oog' op dit ernstige feit lonfl' i- precedent het Lagerhuis er van verze il kan zijn. dat dé regeering zonder uitstel - pen zal doen tot handhaving van de wet scherming van de ambtenaren en diena- ,i (I's konitig- en zijne1 majesteits onderdanen d? uitoefening van hun plicht, en in het ge- '0.1 van hun wettig© rechten, kir Edward Carson was in bet Lagerhuis aan- wezin'. Onorina ging eerst den weg op om te zien of er niemand aankwam en hielp toen den man, hem half in haar sterke armen dragend, het kleine eindje naar de schuur afleggen. »Er is boven stroo genoeg om op te liggen, als ge maar in staat zijt, op de ladder naar boven te klimmen,' zei ze en ging toen haastig het huis binnen, om water te balen ten einde zijn wonden te wasschen. t Ugo Guinaldi's oogen volgden iedere beweging van het meisje alsof ze een engel geweest ware. Nadat ze haar beschermeling verbonden en op het stroo gelegd had, keerde zij iu huis terug en verontschuldigde zich bij haar moeder over haar laten terugkeer. De oude vrouw verwonderde zich er over, dat ze zoo opgeruimd haar bezig heden verrichtte. sKind," zei ze, je ziet er zoo gelukkig uit, als dit in maanden niet gebeurd is. Begint Tonio je beter te bevallen Het is ook een oprechte, goede en zorgzame jongen, ik begrijp niet wat je tegen hem hebt." Toen de naam van den rooien Tonio door haar moeder genoemd werd, betrok het gelaat van het meisje weer en eerst 's avonds toen haar moeder sliep, en ze met een schotel melk en brood naar den hooizolder ging, kwam de opgeruimde trek weer terug. Onorina en Ugo Guinaldi vonden, dat de dagen snel voorbij gingen. Met allerlei huismiddeltjes had zij zijn wonden verzorgd, maar zyn genezing FRANKRIJK. De verkiezingen. O vei den uitslag der verkiezingen meldt men nader Van de 340 gekozenen zijn 286 herkozen cn 54 vi r het -eerst benoemd. EU' departementen van de 86 hebben in eer- si© siemming bun vertegenwoordiging gecomple teerd. In zes departementen werden alle aftredende ifgevaardigdefl herkozen. Twee -departementen -.arentegen hébben geen enkele afgevaardigde hij eerste stemming benoemd. Volgens de statistiek van de „lomps" zijn de winsten en verliezen der verschillende par lementaire groepen de volgtende: Geünifieerde radicalen en radieosocialisteh ge wonnen zetels: 6, verloren zetels: 10. De rcpublikeinsch democratische partij gewon nen zetels: 11, verloren zetels: 10. Geünifteerde socialisten gewonnen: 6, verlo ren 1. die goed vorderde, was in hoofdzaak aan haar zorgvuldige behandeling te danken. Niemand lette op haar gangen naar den hooizolder en haar komst was voor Ugo de eenige lichtstraal in zijn eenzaamheid, terwijl zij zich gelukkig gevoelde, dat haar liefdewerk zoo'n guustig gevolg had. Toch werd het meisje door zware zorg gekweld. Sinds twee jaar reed* waren ze de huishuur schuldig en de huisbaas had gezegd, dat als ze dezen keer niet betaalden, ze onverbiddelijk op straat gezet zouden worden. De arme Onorina wis heel goed, dat ze het geld niet zouden hebben als ze Tonio niet huwde. Hoe meer de tijd naderde des te meer drukte haar de gedachte, dat haar moeder op straat gezet zou werden. En toch kon ze er niet toe besluiten haar jawoord te geven. Ugo Guinaldi, die van dag tot dag meer aan sterkte, bemerkte haar kommer en vroeg haar, wat er aan scheelde. Toen vertelde ze hem haar zorgen en verzweeg ook haar tegenzin in een huweljjk met den rooien Tonio niet. «Je zult met dien man niet trouwen," zei hij met overtuiging doch dat was ook alles. Onorina had van hem meer deelneming verwacht en voelde zich een weinig ontstemd. Toen ze echter den volgende keer bij hem kwam, begon hij er weer over en het was haar duidelijk, dat hij ernstig over het geval had nagedacht. »Zijn vijfhonderd gulden genoeg om uw schuld te betalen vroeg hij. Het meisje sloeg de handen in elkaar. Vijfhonderd gulden 1" riep ze, sdan zouden Republikeinsche socialisten (schakeering Augag- neur) verloren: 2. Republikeinse he Federatie gewonnen: 6, ver leren 3. Action liberale gewonnen: 3, verloren: 2. Monarchistische rechterzijde gewonnen: 2. Links-republikeinen, niet geiinitieerde radi calen cn onafhankelijken, gewonnen: 6, verlo ren 7. In het geheel hebben tot nu toe de geünifièer- de radicalen, de regeeringspartij, zes zetels ver loren. De Federation des gauches publiceert, wat de Massificatie d-eir gekozenen aangaat, ue volgende statistiek Geünifieerde socialisten: 38. Onafhankelijke- socialisten (schak.ering' Augag- neur): 8. Onafhankelijke' socialisten (Schakeering Eriand), niet geünifiearue radicalen, 'links-repu blikeinen, democratisch republikeinsche partij, Fédé'ration des ga-uches en Republikeinsche Unie: 125. Geünifieerde radicalen: 77. Progressisten26. Monarchistische rechterzijde én action libe rale: 61. Zooals men ziet, bestaat er nogal eenig ver schil tusschen de reeds gepubliceerde statistiek- der regeering en die van ae „Temps" en van ae Fédération des gauches. LUXEMBURG. Be Belgische souvereinen zijn te Luxemburg aangekomen en werden op de hartelijkst? wijze door de groothertogin ontvangen. De menigte juich te de souvereinen toe. Na de receptie van de vertegenwoordigers dér huitenlandsch-e legaties had een gala .finer plaats, waaraan de koning, en de koningin van België, groothertogin Marie Adelaide, groothertogin Ma rie Anne, prinses Charlotte, de gezanten van België, Duitsehland en Italië, tie leden der re- geering en het gevolg der sioimreinen deel namen. In een toast herinnerde de groothertogin aan de banden, die de: beide volkeren in hech te vriendschap verbinden. Zij was er zeker van bij den koning' krachtige,n steun te vinden om te helpen de betrekkingten steens intiemer en hartelijker te makiein. Ue koning dankte de groothertogin voor de hartelijke ontvangst. De ontvangen sympathie betuigingen zijn een kostbaar onderpand voor de w-ederzijdsc-bo gevoelens der heide volkeren. „Ik zal aldus eindigde de koning -- elke gelegenheid aangrijpen o-m ae banden, die de beide volkeren vereenigen, nauwer aan te ha len, 1 Na het diner maakten de1 souvereinen en de grootheitoginnen een rijtoer door de geïllumi neerde straten. we er tevens een koe bij kunnen koopen en niet zoo gauw meer in geldnood komen." »Ik heb zelf geen geld bij me," zei Ugo Gui naldi langzaam, «maar in San Onofrio heb ik een vriend, die u het geld zal geven, als ik hem een briefje schrijf." «En ge zeidet me, dat ge geen vrienden hadt riep Onorina, de oogen wijd opzettend bij de ge dachte aan de mogelijkheid, dat ze haar schuld zou kunnen betalen en nog een koe koopen voor haar moeder. «Mijn vriend zou me niet willen helpen om te vluchten, maar het geld zal hij wel geven. Kunt ge me aan papier, pen en inkt helpen?" Onorina ging zelf in het dorp een en ander koopen en Ugo Guinaldi besteedde er een heelen morgen aan om den brief op te stellen. Des middags gaf hij hem aan zijn trouwe verpleegster. «Breng dezen brief bij den rechter Giovanni Galli en zeg hem, dat ge op het geld wachten wilt." «Bij een rechter zou dat niet gevaarlijk zijn De ma» schudde ontkennend het hootd. OnoriDa nam den brief aan toen ze weg ging drukte Ugo Guinaldi haar zwijgend de hand. Toen ze den volgenden morgen den brief had afgegeven, werd ze in een fraaie kamer gelaten, waar haar wyn en boterhammen werden voort gezet. Ze was echter te bedeesd om er van te gebruiken, hoewel ze na den langen stoffigen weg er veel trek in had. Eerst tegen den avond trad de rechter de kamer binnen en zei f1000

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1