Dagblad voor Schiedam Omstreken. I bu113 Gratis Ongevallenverzekering f 1 (1 f) f] EERSTE BLAD. 37ste Jaargang Zaterdag 2 Mei 1914. No. 10916. fï fl by Terlies Pi C oTereeiiiomstifi or de polis vermelde voorwaarden. (J y U Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieels berichten. Kennisgeving. tiuiteulaudscii .Nieuws. Kennisgeving. Kennisgeving. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën f 6. regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Dy verlies van levenslange £0(1(1 verlies van geheele I 1111 een hand, - invaliditeit1 kU w.voet of oogI UU I UU een duim v De verzekering wordi gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van eiken ande ren vinger. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 6 van het reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie Brengen het volgende proces-verbaal door aan plakking ter kennis van belanghebbenden Op heden den zeven en twintigsten April ne gentien honderd en veertien, is door den onder- geteekende, GERARD GERLACH, Directeur van Gemeentewerken van Schiedam, als daartoe ge machtigd door Heeren Burgemeester en Wet houders van Schiedam bij hun besluit van den twaalfden Maart daaraanvoorafgaande, ter vol doening aan het voorschrift., vervat in artikel 6 van het Reglement op de wegen en "voetpaden in de Provincie Zuid-Holland, opneming gedaan van de niet onder beheer van eenig Polder- of Water schapsbestuur staande wegen, voetpaden en kunst werken gelegen binnen het grondgebied van de Gemeente Schiedam en diende tot hoofdverbin ding tusschen de verschillende bebouwde Ge meentekommen. Daarbjj is gebleken, dat aan de na te melden wegen en werken de aangegeven verbeteringen behooren te worden aangebracht, om te voldoen aan de bij artikel 5 van gezegd Reglement gege ven voorschriften. De Hooge Schielandsche Zeedijk, volgnummer 5 van den legger, onderhoudsplichtige: De Ge meente Rotterdam. Herstellingen van den straatweg worden ver- eischt op de navolgende plaatsen Tusschen de telefoonpalen 42 49 en tusschen de dykpalen 20 18; 16-15; 14—13. De Delflandsche Maasdijk, volgnummer 15 van den legger, onderhoudsplichtige: de Gemeente Vlaardingen. Herstellingen van den straatweg worden ver- eischt op de navolgende plaatsen Tusschen de dykpalen 648 470; 475477; 485—486 501—502; 507—508 509-510 513- 714; 517 en het einde van den straatweg bii Schiedam. Wordende tevens bepaald, dat de schouw be doeld in artikel 7 van meergemeld Reglement zal worden gehouden op twaalf Juni negentien hon derd en veertien. Aldus gemaakt ten jare en dage voornoemd. \De Directeur van Gemeentewerken. G. GERLACH. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONK ERLAGE GRETE. De Secretaris. v. LUIK, L. S. Gezien art. 33, 2de lid der Kieswet. BreDgt ter openbare kennis, dat de beslissing van het gemeentebestuur op het ingediend ver zoek om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, op de Secretarie der gemeente, afdeeling Bevolking (Schoolstraat 12), voor een ieder ter inzage neder gelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld is. Schiedam, den 2den Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier der plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen in de Gemeente Schiedam welke zelve of welker aanhoorigbeden belenden aan de openbare straten of wegen in de Gemeente - Verordeningen Gemeenteblad 1909 nos. 5a en 5b dienst 1914, door den gemeenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den 21sten April 1914 en den 28sten daaraanvolgende door heeren Ge deputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijfmaan den, te rekenen van heden, op de secretarie dei- gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. SCHOUW over wegen, voetpaden en - kunstwerken. RUSLAND. Uit Perus meldt men: Na een proces dat zeven uur duurde, veroor deelde het Hoi van Appèl de Luitsche luchtschip pers Berliner, Haas© en Nikolai, wegens het op nemen van plannen, het vervaardigen van co- pieën, het beschrijven van vet sterk te plaat^m, het verzamelen van berichten, waarvan de herkomst verzwegen wordt en het binnendringen in ver sterkte plaatsen van het lijk,' tot zes maanden celstraf, onder aftrek van 58 aagen preventieve hechtenis. De aanklacht tegen Berliner, wegens het publioeeren van geheime documenten in een staat, die zich niet met Rusland op vorft van oorlog bevindt, wietrd ingetrokken. Ce luchtballon zal aan de regeering', de wapens aan de politie gegeven worden. De veroordeelden women ge vangen gehouden tot voor ieder een borg van *2000 roebel gesfeid is. De „B. Z. am Mittag" schrijft ove; hel vonnis tegen de Duitschei luchtschippers in Rusland ge veld: - „Dit vonnis zal ver buiten :1e gre nzen der Diuitsche luchtvaartwereld ongehoorde sensa tie verwekken. Berliner en zijn gezellen ver lieten in Februari j.l. Bitterteld, om met hun ballon het wereld-afstand-recora te verbete ren Dit is hun inderdaad ook gelukt. De hee- len gieioiogden niet hun luchtreis uitsluitend sportieve doeleinden. Dit hebben niet alleen zij zelf, maar ook dei Duitsche autoriteiten aan de Russische regeering verzekerd. Het is een ondoorgrondelijk raadsel op welke gronden hel Russische gerechtshof tot er-n veroordee- ling wegens spionnage gekomen is. Siods ge- ruimen tijd gevoelt men in Duitsche kringen, dat de Russen met hun Aicanes tegenover de drie DuitscheTS niets anders beoogen dan een kras voorbeeld te stellen aan al lp luchtschip- pers ©n aviateurs. Ce Duitsche autoriteiten moeten echter inzag© van de documenten vra gen, waarop dit vonnis wegens spionnage1 is uitgesproken. Noch het in mindering brengen van het preventief, noch een v 00 r v a a r dol ij K e invrijheidstelling, kunnen iets atooen aan de verwondering: en die verontwaardiging, die dit vonnis allerwege zal verwekken. De minister van Verkeer heeft den ministerraad goedkeuring gevraagd voor dei aanvraag van zes tien millioen roebel ten behoeve van de vol tooiing van het middelste gedeelte van den Amoer- spoorweg ©n nog drie millioen roebel voor on voorziene uitgaven, door den aanleg van dit ge deelte noodzakelijk geworden. DDITSCHLAND. Men meldt uit Straatsburg: Von DaJlwitz, de nieuwe stadhouder van El- zas-Lotharingen, kwam hier gisterochtend aan. Er wanen uitgebreid© politiemaatregelen genomen, waardoor het publiek en zelfs de pers verhin derd werden de woonden te hooren, die von JMlwitz bij zijn aankomst sprak. De nieuwe stadhouder werd ontvangen door den onderstaats secretaris, en ©enige anaeré hooge regemngs- ambtenaren, verder door generaal Deluding, den commandant van het 20ste legercorps, den com mandant van Straatsburg; en verschillende leden van het gemeentebestuur. V.on Eallwitz toonde zich zeer hartelijk, en onderhield zich enkele minuten met generaal von Deimling, op een min- zamen toon. Aan het station waren slechts wei nige nieuwsgierigen aanwezig'. Demonstraties had den niet plaats. In een uitvoerig, waarschijnlijk officieus ar tikel, getiteld „Duiitschlana fan de internationale toestand zegt de Berlijnache correspondent der „Kölnisohe Zeitung", dat Engeland en Duits-ihland het eens zijn geworden over koloniale vraagstuk ken in Midden-Afruka, waarbij, zij beiden helan hebben. Het is van groot belang voor de verdere ontwikkeling der buitenlandsche politiek van Duitschland, dat in de onderhandelingen met Enge land een 200 gunstig resultaat is bereikt. Het lange tijdperk van wantrouwen tusschen beide s taten schijnt voorbijf en de we derzij dse he he trekkingen beginnen te gelijken cp die tusschen verstandige mannen van zaken. Intussehen kan, ondanks dei gunstige voortee kenen, slechts onnadenkend optimisme uen inter nationalen toestand in een rooskleurig licht zien. Wel kan men zeggen, dat Diuitschland op oen weg, door de grondbeginselen zijner buitenland sche politiek voorgeschreven, verder gekomen js, dank zij de innerlijke steviging van het Drievou dig Verbond en den gunstigen uitslag der onder handelingen met Frankrijk, Engeland en Turkije OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens het gister oven den gezondheidstoestand des keizers uitgegeven bulletin, blijft de verbe tering aanhouden en nefcmt de catarrhal© aandoe ning af. ZWEDEN. Over den gezondheidstoestand van den koning is gisterochtend 't vpjgendci officieel© bericht open baar gemaakt: Die genezing gaat voort, hoewel langzaam, daar de koning: door de operatie1 zeer verzwakt is. De koning rust het grootste deel van den dag, doch «loet dagelijks ©en korten wandelrit. De slaap en de eetlust zijn zeer be vredigen d. ITALIë. Het H. College van kardinalen zal, ten gevolge van de a.s. benoeming van 13 nieuwe leden, op het getal van 65 worden gebracht, van wie er 21 gecreëerd zijn dopr wijlen Paus Leo XIII, 44 door den regeerenden Paus, terwijl de benoeming van één kardinaal „in petto" blijft. Van de nieuw© kardinalen heeft de H. Vader er 8 gekozen uit het diocesaan-episcopaatnj. de aartsbisschoppen van Keulen, München, Quebec, Toledo, Bologna. Weenen, Lyon en Itrigonia: 3 uit de Romein- sche Congregaties, 1 uit het kerkelijke rechters ambt en 1 uit de religieuze orden. MEXICO. Uit Mexico verneemt het „Berliner Tageblatt" 'Om Tampico is gisteren hevig gevochten. De opstandelingen hebben de fabrieken van de Wa ter Spieree Oil Cy. in brand geschoten. De Duitschers zijn er tot nu toe zonder schade afge komen. De Amerikanen wachten Lij Tampico de ver der© gebeurtenissen af. Het Amélikaanjsche lan dingskorps te Vera Cruz is thans 20,000 man sterk, waaronder 6000 man cavaJleri-e: Het be schikt over 10 bergbatterijen en 5 zware batte rijen. Die ontscheping; gaat slechts zeer langzaam in haar werk. f Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik bracht gisteren een bezoek aan hen heer Cort van der Linden, mi nister van Binnenlandsche Zaken, in diens kabine1 aan het departement. De reis van Prins Hendrik. Naar wij vernemen, is 3 Juli bestemd voor de uitreis naar de Scandinavische hoven van het pantserschip «Zeeland", met den Prins aan boord. Z. K. H. zal eenige dagen te voren H. M. de Koningin vergezellen tijdens het Koninklijk ver blijf in Groningen. Voorzitter Eerste Kamer. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor den verderen duur van de zitting, die aangevangen is op den derden Dinsdag in September 1913, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van die Kamer. Lijkverbranding. Naar de »Haarl. Ct." verneemt is de zaak der overtreding van de Begrafeniswet thans in handen gesteld van den ambtenaar bij het O. M. van het Kantongerecht te Haarlem en kan de behandeling dus spoedig worden tegmoet gezien. De Koningin-Moeder. Men meldt uit 's Gravenhage d.d. 1 Mei Hedenmiddag bracht H. M de Koningin-Moeder een bezoek aan de stads-gezondheidskolonie, in een duinterrein, nabij de lishallen aan den Pomp- stationsweg. H. M. werd rondgeleid door dr. Pigeaud en freule Van Panthaleon van Eek, die aan de hooge bezoeksters verschillende inlichtingen gaven om trent de kolonie, het verblijf der kinderen, het hun gegeven onderricht, enz. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Diner bij den Braziliaanschen gezant. De Braziliaansehe gezant, de heer de Graca Aranha, gaf Donderdagavond een feestmaal in Hotel des Indes te 's Gravenhage, waarbij ge- noodigd waren de Fransche gezant, de heer Pellet, de Duitsche gezant de heer Von Muller, de Belgische gezant baron Fallon, de oud-gezant van Portugal, de heer Lampreid en de lste-secre- taris der Braziliaansehe legatie, de heer Alcolo- rado, De bevolking van Zuid-Holland. Op 1 Januari 191.4 bedroeg de bevplking van de provincie Zuid-Holland 1,502,105 personen, waarvan 732,647 mannen en 769,458 vrouwen. De volgende gemeenten hadden op dien datum het daarachter genoemde aantal inwoners: Delft 34,909, Dordrecht 48,984, Goiinehem 12,183, Gou da 25,362, 's Gravenhage 301,851, Katwijk 11,702, Leiden 59,o00, Ridderkerk 10,314. Rotterdam 459,357, Schiedam 34,555, Sliedrecht 11,652 en Vlaardingen 23,037. De ouderdomsrente en de gemeenten. Naar het „Iidbl." verneemt, zou te Utrecht eén berekening zijn gemaakt, volgens welke dé voor gestelde regeling van uitkeert ng van dé oudérdoms- reote eein voordeelig saldo voor die géméénté zou afwerpen. Pestbestryding in Indië. Twee officieren van gezondheid der Konink lijke marine hebben zich bereid verklaard tér beschikking te worden gesteld van den gouver neur-generaal van Netderl.-Indië om bii de pest- bestrijding werkzaam te zijn. Gemeentelijk belastingstelsel. De Raad van- de gemeente Zandvoort heeft zich tot dien van 'i Gravenhage gewend met verzoek om adhaesie aan een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken in zake het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, wat betreft het gemeentelijk belastingstelsel, waarbij aan de gemeentebestureu de bevoegdheid zou worden verleend tot heffing o.a. van seene belasting van hen, die gedurende ten minste een week als lo geergasten vertoeven in een hotel of pension bin nen de gemeente." Het adres vraagt, onder adhaesie betuiging met het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Ge meentewet, wat BStreft het gemeentelijk belasting stelsel, den minister het daarheen te willen leiden, dat zoo mogelijk binnen korten tijd het gemeen telijk belastingstelsel wordt gewijzigd en wel zoodanig, dat aan de gemeentebesturen het recht worde verleend tot het heffen van eene belasting van hen, die gedurende ten minste een week als logeergasten vertoeven in een hotel of pension, of gedurende ten minste een week een gemeubileerde woning of gemeubileerde kamers bewonen binnen de gemeente. De Raad is van oordeel, dat door het invoeren van een dusdanige belasting de bjoei en vooruit gang van de badplaatsen en in 't algemeen van de gemeenten, waar zomers vele logeergasten vertoeven, ten hoogste wordt bevorderd, zonder dat die heffing zwaar zal drukken op het verblijf der logeergasten. D E B U R G E M E E S T E R V A N SCHIEDAM,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1