ijPÖÏÏT Stads- eo (Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Wyziging Veiligheidswet. Er wordt, naar wij vernemen, met de desbe treffende hoofdambtenaren een intensief overleg gepleegd omtrent het vraagstuk ter herziening van de bepalingen van het veiligheidsbesluit tér voorkoming van ongevallen bij brand, in verband met de ramp op 31 Maart j.l. te Almelo, waar omtrent het Kamerlid Albarda aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel eenige vragen heeft gesteld. Zooals men weet, heett de minister geantwoord dat, indien het geven van afdoende voorschriften zonder voorafgaande wijziging der veiligheidswet niet mogelijk blijkt, een daartoe strekkend wets ontwerp zoodra mogelijk zal worden ingediend. Dit wetsontwerp zou, naar wij van een technisch bevoegd hoofdambtenaar vernemen, feitelijk neer komen op een schrappen van de mildere bepaling die de veiligheid betreft, voor die fabrieken, welke dagteekenen van vóór de inwerkingtreding van het eerste veiligheidsbesluit, dat is vóór Januari 1899. Het schrappen dezer mildere bepaling zal ingrijpende wijziging in het wezen van vele oude, groote fabrieken veroorzaken, zoo b.v. wat betreft het maken van brandvrije trappenhuizen. Het zal, naar de meening van onzen zegsman, toch hiertoe moeten komen. («Vad.") Pestbestryding in Indië. Naar wij vernemen hebben twee officieren van gezondheid der Koninklijke Marine een van welke is de officier van gezondheid 2e kl. L. J. Butler, die bereid veiklaard ter beschikking te worden gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om bij de pestbestrijding werkzaam te zijn. Zooals bekend is, is de heer Butler in geschrifte ernstig opgetreden tegen hen, die critiek uit oefenden op de voorwaarden, die de regeering had aangeboden voor uitzending van geneesheeren naar het pest terrein. Het Raadslidmaatschap en personeel Staatsspoor. Het Kamerlid, de heer Kleerekoper, die giste ren met den minister van Waterstaat een onder houd had met betrekking tot het besluit van den directeur-generaal der S.S. in verband met het vervullen van het Raadslidmaatschap door perso neel der Maatschappij, zal in de vergadering van de Tweede Kamer van a.s. Dinsdag de Kamer het verlof vragen om den minister van Waterstaat omtrent deze zaak te mogen interpelleeren. Weerbericht. t elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht n den morgen van 2 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773 9 te Shields. Laagste barometerstand 753.7 te Horta. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige veranderlijke later oostelijke tot zui delijken wind, meest licht bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, warmer overdag. Grondbedrijf. Aan het verslag van het Grondbedrijf over het jaar 1913, heden verschenen, ontleenen wij het volgende In 1913 werden door de Gemeente, ten behoeve van het Grondbedrijf, aangekocht twee perceelen weiland, gelegen in Westfrankeland, te zamen groot H.A. 6.53.10, voor den prijs van 146947.50, waarvan echter de overdracht op den laatsten December 1913 nog niet had plaats gehad. Van de gronden behoorende tot het Grondbe drijf, werden in '1913 verkocht en overgedragen verschillende perceelen te zamen 7339 M2. voor 55227.—. Voorts werden nog verkocht een perceel grond aan de Schoolstraat voor f 9.per M2. en een perceel aan de Nassaustraat voor 8.50 per M2., en verder aan de R. K. Vereeniging voor Zieken verpleging een perceel grond in Westfrankeland voor den bonw van een Ziekenhuis voor ƒ6. per M2. De onderhandelingen óver deze grond- verkoopen met de betrokkenen "waren echter op 31 December 1913 nog niet afgejoopen, zoodat geen overdracht van die perceelen in 1913 meer kon plaats hebben. Aan Burgemeester en Wethouders werd ook machtiging verleend tot het uitgeven in erfpacht van een perceel grond aan den Buitenhavenweg tegen een canon van f0.40 per M2. Daar ook hieromtrent de onderhandelingen met de aanvra gers aan het einde van het jaar nog in gang waren, heeft de uitgifte in 1913 niet meer plaats gehad. Van de gronden behoorende tot het Grondbe drijf werden in 1913 aan de Gemeente uitgege ven, voor den bouw eener school 773 M2. aan de Huysmansstraat voor ƒ5024.50, terwijl nog in be handeling was de uitgifte van een perceel grond aan de Verlengde Nassaustraat voor den bouw van een Stads-Ziekenhuis tegen ƒ6.per M2., welke uitgifte echter op 31 December 1913 nog niet had plaats gehad. Aan het einde van het jaar bestond het grond bezit uit H.A. 219.59.72, terwijl tot op 31 De cember 1913 in erfpacht zijn uitgegeven aan verschillende instellingen totaal H.A. 1.45.12, waarvan de gezamenlijke erfpachtsom bedraagt ƒ4257.300 per jaar. De verschillende perceelen waren aan het einde van 1913 verhuurd voor te zamen ƒ20305.80. De opbrengst van het griendgewas bedroeg in 1913 ƒ590.85. In de Rekening van Ontvangsten en Uitgaven zijn onder de uitgaven begrepen voor buitenge wone werken een bedrag van ƒ28100.—. Vervolgens komt onder de uitgaven voor, de uitkeering aan de Gemeente van de in de jaren 19081912, krachtens art. 7 der verordening op het Grondbedrijf, gereserveerde rente, totaal .>7611.80. welk bedrag thans uitgekeerd kon worden, daar bij de in 1913 plaats gehad heb bende algemeene taxatie gebleken was, dat zulks kon geschieden zonder een tekort te veroorzaken als bedoeld wordt in art. 18. Ook werd nog uit gekeerd het intrest-saldo 1912 ad ƒ5003.75 en het winst-saldo 1912 ad ƒ12363.60. Bij de Gemeente werd opgenomen als „tijde lijke geldleening" respectievelijk ƒ14000.en ƒ65000.-waarvan echter eerstgenoemd bedrag, tegelijk met de reeds op 1 Januari 1913 ver schuldigde som van ƒ74000.—, in den loop van het jaar wederom werd afgelost. Hiervoor ver strekte de Gemeente aan het bedrijf, als vast kapitaal, een. bedrag van ƒ88000.uit haar 4*fe 7o leening. Van de firma Brice Whyte Sons Ltd. werd ontvangen ƒ7300.zijnde het restant van de koopsom van een perceel grond aan haar in 1912 verkocht. Dit bedrag, benevens de opbrengst der verkochte gronden* aan W. J. Hasekamp voor 14625,en de N. V. Corns. Swarttouw's Ma chinefabriek vöor ƒ19500.—, te zamen 41425. werd afgedragen aan de firma L. Volker Az. te Sliedrecht in mindering harer schuldvordering. Deze bedraagt nu per resto ƒ199980. Het kassaldo over het dienstjaar 1913 groot ƒ481.10 werd op 20 Maart 1914* op den dienst van 1914 overgebracht. De Intrestrekeningwerd belast met de kapi- taalsrent'e der betrokken leeningen; met de ver goeding van opbrengst derving der van ouds be zeten bezittingenmet de rente van de tijdelijke geldleeningen berekend tegen den beleeningskoers van binnenlandsche fondsen bij de Nederlandsehe Bank en met de rente der reserven berekend tegen 4 o/0. De beleeningskoers bedroeg van 1 Jan.21 Mei 44/2 °/o, van 22 Mei24 Juni 4 en van 25 Juni—31 Dec. 5 Het totaal bedrag der renten en vergoedingen werd. ingevolge het bepaalde bij art. '15 der ver ordening, omgeslagen over de verschillende be zittingen in verhouding tot hare boekwaarden. Deze bijschrijving kwam neer pp 3.0987914 van het dragend kapitaal. Volgens de Rekening der Administratiekosten bedroegen die kosten 1502.885welk bedrag eveneens moest worden omgeslagen over de ver schillende bezittingen in verhouding tot hare boekwaarden. Billijkheidshalve dragen echter hierin mede de exploitatierekeningen der bezit tingen, welke zijn ingebracht tegen uitkeering der netto-exploitatie-opbrengst. De administratie kosten bedroegen 0.065246 °/o van het dragend kapitaal. Ingevolge art. 15 (laatste lid) werd de vrucht opbrengst der bezittingen in mindering gebracht van de bijgeschreven rente en kosten. l it de Balans blijkt, dat bij het afsluiten der boeken op 20 Maart 1914 nog te vorderen was van diverse debiteuren een som van ƒ3480.105, waaronder een bedrag aan erfpachtsommen van ƒ2231.605, waarvan de termijn,van betaling 15 Jan. 1914 verschenen was. Het kapitaal der Ge meente Schiedam verminderde met f 4000.het aandeel van het Grondbedrijf in de aflossing der 4 o/0 leening, en vermeerderde met 88000.— door de Gemeente aan het bedrijf verstrekt uit hare 4i/2 leening. Van de in de jaren 1908—1912 gereserveerdé rente, werd een bedrag van ƒ57611.80, gere serveerd krachtens art. 7 der verordening, aan de Gemeente uitgekeerd, zoodat alleen het inge volge art. 5 gereserveerde bedrag ad ƒ2506.56 verschuldigd bleef. Van de rente en vergoedingen over '1913 werd op nieuw gereserveerd krachtens art. 5 959.96 en ingevolge art. 7 ƒ12583.56, waardoor de gereserveerde rente aan het eind van het jaar 1913 bedroeg 16050.08. De verkregen winst bij verkoop van grond werd overgeschreven op de „Reserve", zoodat deze steeg tot 124183.26. Van de aan de Gemeente uit te keeren rente werd betaald op rekening 13000.en bleef te betalen-33579.69 terwijl op rekening der zuivere winst ƒ5500.werd uitgekeerd en verschuldigd bleef ƒ9145.28. Het credit-saldo der Gemeente bedraagt alzoo 42724.97. Ten slotte is een nieuwe rekening geopend „Afschrijving Steiger Oosterhaven", welke gecre diteerd werd voor de afschrijving op den Steiger berekend over een half jaar, met welk bedrag de betreflende exploitatie-rekening werd belast. Algemeene Taxatie. Ingevolge het bepaalde bij art. 18 der veror dening, had op 4 Augustus 1913 de schatting plaats van alle bezittingen behoorende tot het Grondbedrijf. De gezamenlijke waarde waarop die bezittingen, totaal H.A. 220.73.83, toen werden geschat, be droeg ƒ5.095.000. De boekwaarde der bezittingen bedroeg vol gens de Balans 1912, dus na afloop van het eerste 5-jarig tijdvak, totaal ƒ2.204.018.695, zoo dat de gezamenlijke waarde volgens de schatting) de totale boekwaarde overtrof met ƒ2.890.981.305 óf gemiddeld met ƒ4.31 per M2. Uit een overzicht van de bijgeschreven rente en kosten in het tijdvak 1908—1913 blijkt; 1°. dat de totale bijschrijving van rente en kosten, met inbegrip van de nu uitgekeerde som der voorloopig gereserveerde rente over 1908 1912, thans bedraagt ƒ274680.47; 2°. dat de in de jaren 19081913 uitgegeven gronden, te zamen H.A. 5.66.07 een winst ople verden van 124.183.26. welk bedrag werd gere serveerd om, zoo noodig, in mindering gebracht te kunnen worden van de boekwaarde der óverige gronden, en 3°. dat tot dekking van het restant die overige bezittingen, tezamen H.A. 219.59.72, boven het bedrag waarvoor zij zijn ingebracht of aangekocht vermeerderd met de kosten van voor uitgifte geschikt maken, een waardestijging moeten aan wijzen van ƒ150497.21 of dooreengeslagen van zt per M2„ terwijl bij de in 1913 plaats gehad hebbende algemeene taxatie de schatting de boekwaarde gemiddeld met f 1.31 per M2. overtrof. De Meibetooging. De gewone optocht van de vereenigingen aan gesloten bij den zoogenaamden Schiedamschen Bestuurdersbond heeft gisteravond niet plaats ge had. Ot 't te koud was of dat het publiek bij die kermisvertooriing te koud blijft, is bij deze wijzi ging van het jaarlijksche program niet gebleken. Groote aanplakbiljetten onder het hoofd«Schie- damsche Bestuurdersbond eD S. D. A. P. afdeeling Schiedam", vermeldend de motieven: «1 Mei. 8-urige Arbeidsdag Algemeen Kiesrecht", deden den volke konde, dat de optocht ditmaal vervangen was door een feestavond. Voor den civielen prijs van 15 cents kon men in Odéon's zaal genieten van zang en muziek en tooneeluitvoering mitsga ders het pakkend woord van burger W. P. G. Helsdingen, een proletariër van het zuiverste, water. Zoo hebben dan de Schiedamsche Bestuurders bond, wiens kleur niet twijfelachtig is, en de be trokken S. D. A. P. afdeeling toch betoogd, al is 't dan ook binnen de muien. Het publiek blijkt voor al die betoogingen hoe langer hoe kouder te wor den. Zalfs in rood Zaandam was ditmaal maar weinig geestdrift voor den rooden Meidag op te merken, 't Blijkt trouwens dat de Tsaar Peter- stad niet zoo rood is als sommigen meenen. De verwarring vooral der vrijzinnigen, die in de sociaal-democraten niets anders dan zeer demo cratische vrijzinnigen zien, doet daar, vermoedelijk slecht tijdelijk, het rood boven drijven. Jubilé. Onder veelzijdige blijken van belangstelling herdacht de heer Joseph Roctus gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaren als beambte in dienst trad bij de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij. In den morgen, genoodigd op het bureau van den stationschef, werd de jubilaris aldaar op hartelijke wijze gecomplimenteerd door den Inspecteur van het Vervoer met overhandiging van de gebruike lijke feestgave onder couvert; terwijl hij later door een persoonlijk bezoek van voornoemden heer inspecteur en den heer stationschef ten zij nen woonhuize hunne gelukwenschen mocht ont vangen te midden van zijn familiekring. Ook het stationspersoneel kwam in den verderen loop van den dag den zilveren jubilaris blijk geven van zijn sympathieke belangstelling en deed zijn wenschen vergezeld gaan van een degelijk praktisch huishoudelijk geschenk. Het bestuur van «St. Raphael" bleef mede niet achterwege hun getrouw en ijverig lid te komen huldigen. Op vele en velerlei wijze zag overigens de feestvierende spoorwegbeambte zijn jubileum door velen her dacht. Tooneeluitvoering Volksbond. Zooals reeds uit de herhaaldelijk geplaatste ad vertentie bleek, zal door de Rotterdamsche R. K. Tooneelvereeniging van Post- en Te.legraafbeamb- ten «Kunst door oefening" morgen (Zondag)-avond 8 ure in de Bondsgehoorzaal worden opgevoerd «Kroonprins en Martelaar", drama met zang in 4 bedrijven door Petrus Cosijo. De titel van het stuk, dat aan het eind der 18e eeuw speelt, doet reeds vermoeden, wat het onderwerp dezer boeien de tooneelvoorstelling zal zijn 't Is het immer treffende leven en lijden van den «dauphin", zoon van den ongelukkigen koning Lodewijk XVI onder den titel Lodewijk XVII, rechters figureerend de lange rij van Bourbons die over het veelbewogen Frankrijk regeerden. Wij vertrouwen, dat deze treffende lijdenskwestie, waardig door het bedoelde Rotterdamsche too- neelgezelschap vertolkt schitterende apotheose met «Te Deum" tot slot onder het genot ook van zang en de muziek van «St. Ambrosius", die welwillend hare medewerking zal verleenen, velen Zondag avond naar de Bondsgehoorzaal zich doen op gaan. 't Zal daarom geraden zijn van de gele genheid tot plaatsbespreken 's middags van 1—3 ure gebruik te maken. Alida-Bewaarschool. Heden Zaterdag 2 Mei wordt herdacht dat vóór 50 jaren de Alida Bewaarschool aan de Leliestraat, door mej. Alida Loopuyt gesticht werd. Tegelijkertijd herdenkt het hoofd dier bewaar school, mej. Joh. van Marion, den dag waarop zij gedurende 25 jaren aan de Nutsbewaarscholen werkzaam is. In een bijeenkomst, heden-middag 2 ure ge houden, waartoe ook B. en W. dezer gemeente en de leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs met het dames comité belast met het toezicht op de handwerken, genoodigd waren, werd het dubbel jubilé feeste lijk herdacht. Aan de uitnoodiging tot bijwoning der feeste lijke bijeenkomst hadden de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, en de wethouder van Onderwijs, de heer T. S. Goslinga, gevolg gegeven. Nadat de heer dr. C. R. Vermaas namens het schoolbestuur het woord had gevoerd, werd het dubbel jubilee door den heer J. Bitter, voor zitter der plaatselijke schoolcommissie, in een waardeerende toespraak herdacht. De jubileerende onderwijzeres ontving verder van verschillende zijden tal van waardeerende, ook stoffelijke huldeblijken, die haar zeker een blijvende aangename herinnering zullen zijn aan den dag van haar zilvet' jubilee. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat v. politie hoedenspeld, sleutels, dameshorloge. Aan de volgende adressengummiband, van Oort, Polderstraat 20b gouden damesiing, Swart- jes, Villastraat 105Tijdgeestobligatie, van Guikel, Fabristraat 27 portemonnaie, Weij, Breedstraat 29kinderknooplaarsje, v. d. Bosch, Laurens Cos- terstraat 2; halsketting, van Vooren, Damlaan 25 portefeuille met inhoud, Koenderman, Houtstraat 7 modeboek, van der Heiden, Hoogstraat 122 bril, Blom, Nieuwstraat 5; damesparapluie, gebr. Bertels, Dam 9portemonnaie, Noordergraaf, Hoogstraat 67draagzeil en jongensjas, Alblas, Broersveld 213. Hoogwater te Schiedam: Zondag 3 Mei 9.18 n.m. 9.59 v.m. Maandag 4 Mei 1034 v.m. 11.22 n.m. UIT ROTTERDAM. De nieuwe hoofflJcotrumissaris van politie1, de hew1 A. H. Siriks, heeft gister .zijn ambt aan vaard ,op het hoofdbureau op het Ilaagscheveer. Robus et VelocitasG. Y. C. Morgen te 3 uur zal bovengenoemde match voor de S. V. S.-jubileumwedstrijden plaats heb ben. Het is de halve eindstrijd welke zal beslis sen wie der partijen in den eindstrijd komt. Met het oog op het later beginnen dan ge woonlijk kunnen en zullen beide oostelijke le klassers geheel volledig zijn, zoodat het onge twijfeld eep mooie strijd zal worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd een plaatsje in Uw geëerd blad verzoeken Met belangstelling hebben ongetwijfeld velen met mij het ingezonden stuk in Uw geeerd blad van Zondag 1.1. gelezen. Belangstelling gepaard aan medelijden met die honderden stadgenooten die de gewoonte hebben om, na volbrachte dag taak, afleiding en verpoozing te zoeken te midden van dat heerlijk brokje natuur, dat binnenkort met ondergang bedreigd wordt Zijn de inlichtingen die men ook mij van meer dere zijden verstr ekte, juist, dan zullen onze eenig- mooie «Laantjes" met daaraan grenzende weilan den en zelfs onze schilderachtige «Diefhoek". met zijn .hoog opgaand geboomte en ook de reuzen- iepen laDgs den Hoofddijk, eerstdaags verdwijnen om door zand van een te maken haven in dorre vlakten te worden omgezet 1 Treuriger lot zou voorzeker die heerlijke natuur niet kunnen treffen 1 Waar andere steden in het bezit van natuur schoon, alles aanwenden om dit, zooveel mogelijk, ongerept te laten, dreigt oDze stad datgeen wat haar nog aan natuurschoon overblijft, in een zand woestijn te herschapen Een hoogst ernstige vraag, waar hier zulk een groot belang op het spel staat: Zoude aan het zand van den nieuw ontworpen haven met geen mogelijkheid, al zoude dit ook meerdere kosten met zich meebrengen, eene andere bergplaats kun nen worden toegewezen dan juist dit door de natuur zoo rijk bevoorrecht plekje Eerst wanneer alle andere middelen beproefd zijn, maar ook dan alleen, zal m.i, de overheid mogen besluiten tot een daad zoozeer te betreu ren door allen die liefst niet hun wandelingen zulleD verkiezen te midden van kale vlakten en voetbal velden. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, Uw Dw. E. M. Beukers. Schiedam, 2 Mei 1914. Mynheer de Radacteur Met groote belangstellingen noggrooter instem ming, heb ik het pleidooi gelezen van den heer Lechner in Uw blad. Er schijnt ons inderdaad weer vandalenwerk te wachten, werk waardoor onze stadsomgeving wordt bedreigd, en waardoor een keer te meer iets van het weinig goede dat ons nog rest, vervloden zal gaan. Boomen rooien, lommer wegnemen, dat schjjnt het liefste wat men van zekere zijde doet. En wel curieus is de uit drukking van onzen anders nog al vrijpostigen wethouder van Openbare werken, dat hij schrikt om met voorstellen tot boomenrooiing te komen. Spreekt hier het kwade geweten soms? Het is althans nog weinig gebleken, dat deze heer zoo schrikachtig is. De heer L. spreekt van oningewijden, maar is het niet treurig, dat de ingezetenen zoo totaal onkundig gehouden worden van hetgeen nu weer wordt beraamd met den Stadsziekenhuisbouw? Met groote lichtschuwheid wordt alles beraamd, blijk baar met groote vrees voor het publieke oordeel. Dat moet wel komen, doordat te veel de zin van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2