Dagblad voor Schiedam I oilzz T19 Gratis Ongevallenverzekering f 37ste Jaariraiiü. Dinsdag 5 Mei 1914. No. 10918 fPf) büveriies r Op dea Balkan. OYereenioistig op ie polis vemelie voorwaarden. mutual oi Je Polis Tindie rammei I IUUU inïïSitUUT&uU I I UU Offideele berichten. Badvrouw, Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBeterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 42 qent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A d v e r ten t i n Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1 b regels ct.elke regel daarboven 45 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies levenslange ■f Qflfl verli«s van door de Holiatidsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedanr van by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, rqppen op sollicitanten naar de vacante betrek king van waaraan verbonden is een belooning van f 3. per week. Verzoekschriften moeten zijn ingeleverd vóór 40 Mei 4914. Schiedam, 5 Mei 4914. in Albanië. Uit Janina wopdt geseind: De omtrek van Ar- gyrocastro wordt meer en meer bedreigd door Albaneesciie benden. De leider der opstande lingen, Zografos, heett Argyrocastro verlaten, om nader bij tie Griekscn© grens zijn kwartier .©p te slaan. Ken aantal Grieicschei troepen zijn hij de girenzen verzameld, gereed om in geval het tot bloedvergieten komt, in te grijpen. Naar lu,i«d van te Durazzo ontvangen nadere telegrammen u,it Epirus, mo-ct aldaar een ware anarchie heerschein en is Zograpnos den we&taoa niet meer meester. De opstandelingen hebben schandelijke verwoestingen aangericht, terwijl cie Mojhammedaansche bevolking volkomiein weerloos aan de aanvallen dei bondein is blootgesteld. In geheel Albanië doteit zich een vaderlandslievende stemming gelden en in alle deelen van het land maakt men zich gereed tot bevrijding van het door den vjjarul bedreigde gebied. In Tirana al leen hebben zich reeds eenige duizenden vrijwil ligers aangemeld, die naar Cionitza zijn gemar cheerd; de vrijwilligers uit Elbassan, Berat en D'ibra, alsmede uit het Ljuerna- en Mali-gebied, tellen ook ettelijke duizenden, zioodat men de aankomst van ongeveer 10.000 man te Coritza ver wacht. De Regeering hoopt dan ook met behulp der aanrukkende scharen vrijwilligers de opstan dige beweging binnenkort te kunnen overmees teren en bet Zuid-Albaneesche vraagstuk tot een voor Albanië gunstige oplossing; te kunnen bren gen. BELGIë. Volgens berichten in Brusselscho bladen, loopt het gerucht, dat de Belgische ministei van arbeid en nijverheid, Hubert, zal afrieden, zoodra de wet op de sociale verzekeringen is aangenomen. Door het .overmatig werk zou 's ministers ge zondheid minder gunstig zijn, zoodat hij rust moet nemen. De Belgische industrie in hel centrum des lands wordt met een ernstige crisis bedreigd. Men heeft gisterochtend officieel medegedeeld, dat van Maandag af in een groot aantal fabrieken het werk zal worden stop geizet. In ae meeste fabrieken zal men niet meer dan «arie dagen per week werken en als den löaen van nezé maand geen nieuwe bestellingen zijn binnengekomen, zal men verscheidene fabrieken in hét centrum dés lands tot nader .order sluiten. Woensdag zullen o. a. de directeuren en eigenaars van de steenkolenmijnen in Hene gouwen op de beurs te Brussel bijeenkomen, om te beslissen of er geen reden is, eenige dagen pier week het werk stop te zétten, daar de steenkool-voorraad voor industrie© Ie doel einden zeer groot is, terwijl de voorraad gas- cokes varieert tusschen 30 en 35 duizend ton. FRANKRIJK. De minister van Handel heett het initiatief gfenomen tot het doein van een voorstel aan den minister-president, ten einde een internationale conferentie te belasten met eén onderzoek naar de maatregelen, welke zouden kunnen genomen worden voor de bescherming' van zeldzame vo gels De bedoeling van deze maatregelen is. het tegengaan van den ongieiaorloofden handel in si er voeren, Binnenkort zullen stappen gedaan w.ordèn bij de buitenlandsche regeeringen. ENGELAND. De suffragettes hietbben de aandacht van het publiek, die gister gevestigd was op de indiening; van de begroeting, weten af te leiden. De jaarlijksche tentoonstelling in ae Royal Acauemy loopt reeds den eersten dag na de opening gevaar te worden gesloten, door een aaad van vandalisme. Terwijl gisterochtend een talrijk publiek in het gebouw aanwezig was, kwam een bejaarde; suffragette, mis. Widod genaamd, een dep zalen binnen. Zij was gewa pend met een slagers-hakmes en liep op een der mooiste schilderijen toe, het portret van den beroemden Amerikaansehen schrijver Henry James, geschilderd door Sargent. Zij verbrijzelde heit glas en gaf drie lange snéden over het portret, waarvan twee over het gelaat, zoodat het kunstwerk onherstelbaar bescha digd is. Een opgewonden tooneel volgde. De aanwezigen, onder wie een groot aantal dames, geraakten in woede, spi ong'en op de banken en riepen„Lynch haarl" Zij liep eenige sla gen (op, maar de zaalwachters snelden we en leverden haar over aan de politie. Een klein heertje, dat een hoogen hoed droeg en dë suf fragette vergezelde, wilde haar beschermen. Do woede der mannelijke aanwezigen keèrdè zich toen tegen hem. Zij vielen hern nan en hij werd van links en rechts zóó geslagen, dat hij ten slotte op den grond viel. Door de politie, die tusschem.beidia kwam en hen wegleidde, werd erger voorkomen. Mis. Wood werd on middellijk voor den politierechter gebracht, die haar een verhoor deed ondergaan. Men is van méening, dat het schilderij, dat 700 waard was, voor de helft in waar Je ver minderd is. In het Lagerhuis verklaarde Lloyd George, hij hel indienen der begrooting, dat het afgeloopen jaar bijzónder voorspoedig was geweest. Hij was in staat geweest zich te: houden binnen de raming: oer suppletoir© begrooting en beschik te nog over een saldo, van 750.000. Indien de uitgaven voor- de marine sinds 1909 niet zoo buiten verwachting: hoog waren geweest, zou hij voorstellen hebben kunnen doen tot vermindering der belasting. Nu daarentegen zou de minister nieuwe voorstellen moeten indienen, met betrekking tot de stijgend© uit gaven. Lloyd Georgéi schatte diei inkomsten, opi de basis der tegenwoordige belastingheffing, op 200,655.000 en dei uitgaven op L 205,985.000, wat dus een tekort geeft van 5,330.000. Nieuwe: uitgaven zullen verder noodzake lijk zijn om de gemeenten te ontlasten èn voor onderwijs-doeleindenDe subsidies aan de gemeenten zouden voor het géhèele jaar 4,750.000 bedragen, de verhoogde onaer- wijs-subsidie, die aan Engeland em Wales zou worden toegekend 2,750.000 en de subsidies voor sanitaire doeleinden 4.750.000. Andere subsidies, verstrekt in verband met do ziekteverzekering, zouden 1,250.000 bèlao- pén. Alle subsidies zouden in Dec. beginnen en 4,218.000 zouden aan het tekort van 5,330.000 toegevoegd moeten worden. Dit, met do noodzakelijke 200.000 voor onvoor ziene uitgaven, doet het tekort tot 9,800.000 stijgen. Lloyd George stelt voor de inkomstenbelasting te verhoogen. De belasting op inkomens benéden 3000 blijven ongewijzigd, doch is progressief tot 1 s. 4 d. op inkomens van 3000. De, vermo gensbelasting stijgt tot een sh. 4 d. en de op*- cenlen beginnen bij 3000 in plaats L 5000 en stijgen geleidelijk van 5 ,d. tojt 1 s. 4 d. Vol gens dit plan zou de gewone inkomsten-belas- ting dit jaar een vermeerdering aanwijzen var. 5.250.000 en de opcenten van L 2.500.000. De verhooging del successierechten zou bo vendien 800.000 opleveren, en de verandé- ring in de wet betreffende de beleggingen in het buitenland 250.000. Van het Sinking fund zou een millioen p. st. gewonnen worden, ten einde het tekort van 9.800.000 te helpen dekken. Lloyd George verklaarde, dat zijn voorstel len zouden bijdragen tot verhooging van de welvaart des volks en tot versterking van de klacht der natie. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De „Sonn- und Mondagszeitung" schrijft: De besprekingen te Abbazia zijn natuurlijk niet naar den zin van hen, die nog altijd hoopten er in le slagen tweedracht te- zaaien tusschen o.e twee mogendheden aan de, Adiiatische Zee. Dé uitste kende betrekkingen der beidé landen, waarvan deze besprekingen een niéuw bewijs zijn, zijn natuurlijk niet in staat hun .ontevredenheid te 'verminderen. Een W'eener dagblad, dat eerst het publiek opzettelijk ,op een dwaalspoor geleid heeft door te beweren, dat het in Jen Driebond tot een groote scheuring zal komen, verwondert er: zich thans «over, dat door buitenlandsche bladen verklaard wordt, dat het onderhoud te Abbazia een groot fiasco was, aangezien zich talrijke meeningsverschillen tusschen Berch- tolc! en di San Giuliano zouden hebben voor gedaan. Het blad voegt hieraan toe, dat men in Oos ten rijk te goed ingelicht is over het verloop van de besprekingen en over de resultaten, dan dof dergelijke beweringen iets andérs té voor schijn zouden kunnen roepen dan een medelij dend glimlachje. Volgens bet gister gepubliceerde bulletin be treffende dien toestand des keizers was de hoest gedurende den ge heel én dag niet hevig èn tlë algemeene toestand gunstig'. Bij het geneeskunaig onderzoek is gebleken, dat de catharrale verschijn selen zich tot de rechterzijde beperken. MEXICO. In antwoord op de uitnoodiging dein Zuia-Ame- rikaansehe republieken, koos Huerta twee gede legeerden, die hem op de bèmid de li n gsc rm f crea tie zullen vertegeigvoordigén. Te Washington wordt algemeen aangenomen, dat de gedelegeerden hèbbën besloten, hunne hui dige werkzaamheden te beperken to«t oplossing' van het incident met dé« Amerikaanse he vlag te Tampico. BRAZILIë. Het Braziliaansche Congres is bijeengekomen. De Presidentieele Boodschap kormigt eén politiek aan van bezuiniging en rechtvaardigheid. IJe af schaffing van den staat van beleg wordt in het uitzicht gesteld. De President constateert, dat dè buitenlandsch© betrekkingen goed zijn. Dit heeft het mogelijk gemaakt, dat Argentinië, Brazilië en Chili hun gOedie diensten hebben aangebooér: als bemiddelaars in het geschil tusschen Mexico en de V. Si. Het zal moeilijk zijn, dis bemiddeling tot een gunstig resultaat te brengen; maar onmo gelijk is het niet. Verder wordt in de Boodschap' gewezen op het belang van de bezoeken, gebracht door ex- president Roosevelt en door Prins Heinrich van Pruisen. De strijdkrachten voldoen niet meer aan de eischen des tijds. Het is noodzakelijk de wijze var recrutearing te« veranderen. De financieelé toestand is benard, maar niet onherstelbaar Einde December 11. bedroeg de buitenlandsche schuld 103.776.780 en de binnenl. schuld 726.746 con- tcs. De ontvangsten hebben in 1933 bedragen 135.750 contos (goud) en 407.671 contos (papier) Een herziening van het tarief van invoerrechten is thans in voorbereiding'. Gisterochtend om elf uur landde bij het in' de nabijheid der grens gelegen plaatsje St. Marie-'aux- Chènes, op Duitsch grondgebied, een Fransch vliegtoestel, dat na korten tijd weer opsteeg en naar Frankrijk terugkeerde. Ex-president Vellaron ia tot gezant bij de Fran- sche republiek en de hoven van Spanje en Ne derland benoemd. Hij zal zich metterwoon te Pa rijs vestigen. De Vlamingen hebben een naamlooze ven nootschap gesticht, met name „De Standaard met het doel een groot, algemeen, Vlaamsch. Katholiek dagblad „Be Standaard" uit te geven te Brussel. Reeds' is een kapitaal van meèr dan Uvea honderd duizend frank ingeschreven. Eerlang zal het tot ongeveer het dubbel worden vermeerdieird. Daarmee gaat dan een dér vurig ste hartetwensoben der Vlamingen jn vervulling. Uit St, Petersburg meldt men aan de „Köl- ntsche Zeitung": De drie in Rusland gevangen gehouden Duitsche luchtvaarders zijn gister, nadat de borgtocht van 6000 roebel was betaald, uit Perm naar St. Petersburg overgebracht. De Beriijnsche berichtgever van het St. Peter- burgsche te-legraafagentschap meldt, dat de Duit sche provinciale pers het over de drie Buitschers gestreken vonnis niet zoo hard vinut als de Ber iijnsche en van oordeel is, aa.t Rusland het recht heeft ongenood© gasten te behandelen gelijk het verkiest. Bezoek Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisterna middag te half vijf ure, vergezeld van een hof dame, een bezoek aan het Gemeenteziekenhuis aan den Zuid wal te 's-Gravenhage. H. M. werd er ontvangen en rondgeleid door den directeur vau het Ziekenhuis, dr. Roessingh, en door de directrice, mejuffrouw Manden. Het bezoek duurde ruim een uur. H. M'. bezocht in de eerste plaats de kinder zalen. Zij sprak er ieder der patientjes vriende lijk toe en gaf huu prentenboekjes en platen ten geschenke. Vervolgens bezocht zij hoofdzakelijk de nieuw-bijgebouwde zalen en de Zander zaal, waar zij de patiënten zag werken volgens de Zander-methode. Aan elk der volwassen patiën ten deelde H. M. bloemen uit. Behalve door den directeur eu de directrice werden aan de Vorstin ook inlichtingen gegeven of aanwijzingen gedaan door verschillende geneesheeren in de zalen aanwezig. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 Mei, des avonds om hall 9 uur. Postale bezoldiging. Het Tijdschrift voor P. en T. deelt, met goed keuring van den directeur-generaal, mee, dat het ;n diens voornemen ligt, den Minister in overwe ging te geven, op de eerstvolgende begrooting voorstellen te doen voor positieverbetering van het hoogere personeel. Gratie-verzoek van de hand gewezen. Naar wij vernemen, heeft de gouverneur-gene raal van Ned.-Indië het gratieverzoek van den Franschen baron Dillon Corneck van de hand gewezen. De pest op Java. Aan een het »Hbl." ter inzage verleend parti culier schrijven van zeer bevoegde zijde uit Malang is het volgende ontleend sEn nu wilt u zeker wel een en ander over de pest hooren; te Malang zijn nu 14 pestdoctoren, het is een vreeselijke ziekte, die zeer snel verloopt. Soms zijn de menschen maar één dag ziek en sterven den daaropvolgenden dag. Het is zeer moeilijk, ja soms onmogelijk de diagnose te maken. Ook komen nu gevallen van longenpest voor dit is een ziekte, die een ontzettend percentage slacht offers maaktbinnen 2 of 3 dagen sterven soms heele families uit. Het is heel moeilijk de noodige maatregelen goed doorgevoerd te krijgen. De be volking werkt niet overal mee, en op sommige plaatsen werkt zij tegen, zoodat men niet bijtijds achter de ziektegevallen komt en in de war wordt gebracht. Dit maakt de bestrijding heel moeilijk. Velen begraven stil hun dooden, zoodat men daar niets van merkt. In een kampong was longenpest uitgebroken en in een paar dagen was de heele familie, behalve een man, gestorven. Deze man ging nu naar Malang (stad) en bracht daar de longenpestzoo kwam men er achteren toen men in de bewuste Kampong ging zoeken, vond men daar alleen van één dag, vier aan pest over ledenen, en een vrouw, die ook pest had, maar nog leefde. Dit alles had de bevolking geheim gehouden. U ziet dus hoe ontzettend moeilijk het is de noodige maatregelen door te voeren. En heeft men de menschen, die geïsoleerd moeten worden eenmaal te pakken, dan is men nog niet zeker van de bewakingdeze is overgelaten aan dessapolitie, die zeer veel te wenschen overlaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1